Overleg over de laagste|Kt^f^"P ambtenarenlonen wordt heropend ƒ32.000 10 gewonden bij twee ongelukken sssïr5ii-' PINDA KAAS Seizoen voor tweed m Toegang van onderwijzers tot universiteiten te beperkt 1 BOURJOIS Tribune ingestort l'ij iis- ballet te Utrecht Ongeval niet te wijten aan het gebruikte materiaal Scherpe kritiek op Engeland en de V.S. Ontploffing aan boord van Stratocraiser 16 Fransen in de Sahara gedood Khroesjtsjev nu eenzaam aan de top Regering is aan deel der verlangens tegemoet gekomen Eerste week ruim Op de weg rm mMmé K.O.V. bespreekt wetsontwerpen Dertien licht gewonden Verslag aan de N.A.T.O. CONTINENTAAL EUROPA voelt zich onvoldoende beschermd Weer een speelfilm Dierenbescherming en proeven met dieren i Amerikaans toestel met 44 inzittenden nog niet gevonden Een Van Mieris in Berlijn gestolen Kees Stip Onderzoekingsploeg in hinderlaag gereden George Kennan meent: Satelliet van V.S. zal slechts boven vrije wereld uitzenden MAANDAG 11 NOVEMBER 1957 PAGINA 3 Inzameling voor katholiek H.O. rond. De inzfee? aSto'f Voorzitter college rijks- bemiddelaars naar Curasao Als bemiddelaar in conflict OP VOETBALVELD OVERLEDEN Sluike Onribe°r^^5.U^ *et K?" V0°r„Zlt™^ £6er J' H" M. Derksll nn rie noodzaak van nloviv,:» U houdt Uw huid gezond, jeugdig en fris door het dagelijks gebruik van NIVEA Examens Gezien het overleg, dat thans wordt gevoerd in en met de stichting van den Arbeid tot verbetering van de inko menspositie der laagstbezoldigden, zulks in verband met de recente stij ging van de indexcijfers der prijzen, is de regering bereid over datzelfde on derwerp het overleg in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken te openen. Aldus heeft de minister van binnen landse zaken, bezitsvorming en publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie mede na mens de minister van sociale zaken en volksgezondheid geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid van der Zan den (KVP) over de beëindiging van het overleg tussen een aantal centrales van overheidspersoneel en de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken over de financiële positie van het lager en middelbaar overheidspersoneel. De vraag, of de ministers een nadere motivering kunnen geven van de afwij zing der voorstellen is kennelijk gesteld In de gedachte, dat de regering alle voorstellen heeft afgewezen. Dit is evenwel niet juist, aldus de minister. Aan enkele verlangens van de centra les van overheidspersoneel is de rege ring tegemoet gekomen, met name door de invoering van wat men aanduidt als leeftijdsionen voor de ambtenaren, wier functie is ingedeeld in de bijlage e van het bezoldigingsbesluit burgerlijke rijks ambtenaren 1948, en door verhoging van het maximum-salaris van de ambtenaren in de salarisgroepen 2, 2a, 3 en 3a van de bijlage e 1 van ge noemd bezoldigingsbesluit, door welke beide maatregelen de lonen van de werklieden in overheidsdienst zijn aan gepast aan de lonen in de metaalindus trie. Nadien heeft de regering zich bij na dere overweging ook bereid verklaard, biet de centrales van overheidspersoneel overleg te oeren over de bezoldiging Van het personeel, ingedeeld in de schrij versrangen. Dit overleg is nog niet af gesloten. De ingewilligde verlangens be treffen alle verbeteringen voor groepen der laagstbezoldigden. De bezwaren van de regering tegen het merendeel der voorstellen lagen voor een deel op het terrein van de bezoldigingstechniek. Andere voorstellen strekten tot het treffen van voorzieningen (als b.v. het invoeren van diensttijdtoeslagen óók voor het administratieve personeel) welke verder gaan dan hetgeen tot dus ver in het particuliere bedrijfsleven is tot stand gekomen. Voor zover tegen een deel van de voorstellen deze bezwaren niet gol- 5i S' vormden de financiële omstandig- en vah bet rijk een ernstig bezwaar legen inwilliging van die voorstellen terwijl ten slotte ook de algemene loon politiek van de regering, welke erop gericht is, bij het toekennen van loons verhogingen de grootst mogelijke be perking in acht te nemen, ten einde inflatoire impulsen van de loonzijde uit te vermijden, zich daartegen verzet. Het bureau van de stichting Centraal Fonds voor het katholiek hoger onder wijs in Utrecht deelt mede, dat de op roep tot steun aan het katholiek hoger onderwijs die het Hoogwaardig Epis copaat op 3 november in een herderlijke brief tot de Nederlandse katholieken heeft gericht, in de eerste week een bedrag van 32.576,80 heeft opgeleverd. Daar in veel parochies het drukwerk waarin de herderlijke brief was ver vat niet direct na de voorlezing is uit gedeeld, doch eerst in de loop van de week huis aan huis bij de parochianen werd bezorgd, wordt verwacht, dat het genoemde bedrag nog aanmerkelijk zal stijgen. De stichting roept de parochiële comitees op niet benutte drukwerken alsnog zo doelmatig mogelijk te ver spreiden. Te Zuidbarge nabij Emmen is zater dagmiddag op de Nieuwamsterdamse straatweg een ernstig verkeersonge val gebeurd, waarbij vijf personen Werden gewond. Zij moesten naar het ziekenhuis in Emmen worden overge bracht. Het ongeval ontstond, toen een per sonenauto tijdens het inhalen van een voor hem rijdende personenwagen in de berm terecht kwam en slipte, met het gevolg dat de andere wagen naar rechts gedrongen. De ingehaalde auto hnn™ eerst met de rechterzijde een rmo wfardoor de wagen geheel werd hótSn6 en' en kwam vervolgens in kwamg met de volgende boom. De auto stilstand. De eenl^p Hde straatweg tot eveneens tegen een i aut0 bot£e tot tweemafl toe" O0™33" twee m de eerste en drie in dl hielde wagen, kregen verwondingen en wer® den naar het ziekenhuis te overgebracht. Beide auto's zijn totea" vernield. Bij een ander ongeluk, zaterdagavond zijn eveneens vijf personen, ditmaai uit één auto, gewond. Tussen Elburg en Doornspijk op de Zuiderzeestraatweg reed een auto tegen een boom. De vijf inzittenden werden zodanig gewond, dat zij naar het ziekenhuis in Zwolle moesten worden gébracht Het waren vier inwoners van Harde en een uit Oldebroek. Door de verkeersopstopping zijn later nog twee personenauto s tegen elkaar gebotst, waarbij echter niemand werd gewond. naar het ziekenhuis te Emmen ver voerd waar bleek dat hij reeds was overleden. Het dagelijks bestuur van het ,,We- reldverbond tegen vivisectie" heeft in Genève 'n verklaring uitgegeven, waar in het rumoer rond Laika, de hond in de Russische kunstmaan, geplaatst wordt tegenover ,,de stilte van het graf" rond het lot van de honderden dieren, die in Amerikaanse raketten zijn ge lanceerd en de miljoenen dieren, die in de Britse laboratoria zijn opgeofferd, aldus meldt Reuter. Volgens een offi cieel verslag van het Britse ministerie van buitenlandse zaken zijn er in 1956 ruim 2 y2 miljoen experimenten met dieren in Groot-Brittannië uitgevoerd, waarvan 87 per cent zonder verdoven de middelen. In de verklaring wordt gezegd, dat het vanzelf spreekt dat het verbond het lot betreurt van het onge lukkige hondje in Spoetnik twee, doch dat „men verstomd staat" over de dui delijke tegenstelling die er bestaat tussen het lawaai rond dit hondje en de stilte die er heerst rond het lot van de hon derden dieren, die kortgeleden door de Amerikanen in raketten zijn gelanceerd en die bloot hebben gestaan aan een soortgelijk zo niet erger lijden als het Russische hondje, omdat bedoelde dieren minder goed beschermd waren Advertentie Dat moet U hebben! Als antwoord op de oproep die de Paus onlangs tot het Wereldcongres der KAJ heeft gedaan om Kajotters naar de missiegebieden te zenden, heeft de Nederlandse Kajottersbeweging beslo ten de lekenmissiehulp en uitzending van Kajottersleiders en leidsters naar andere werelddelen definitief in haar werkzaamheden op te nemen. Plannen zijn in studie tot uitzending van Kajotters en Kajotsters naar Indië, Pakistan, Malakka, Japan, Korea, vele delen van Afrika en Centraal Amerika. De uit te zenden teams worden zoveel mogelijk internationaal samengesteld. Zoals men weet arbeiden reeds vier teams, bestaande uit vijftien Neder landse Kajotters en Kajotsters voor een periode van twee a drie jaar in Ke nya en Tanganyika. Zij werken daar aan de bouw van een seminarie, katho lieke vakscholen en een drukkerij. Voor het komende jaar hebben ver schillende missiebisschoppen nieuwe groepen helpers en helpsters aange vraagd. Reeds hebben zich ongeveer twintig Nederlandse gegadigden gemeld. Ook Duitsland en België sturen K.A.J.- teams naar de missiegebieden. De Ne derlandse KAJ werkt in haar organisa tie van lekenmissiehulp samen met het Kardinaal van Rossuminstituut te Den Haag. De regering van de Nederlandse Antillen heeft mr. J. A. Berger, voor zitter van het college van rijksbemidde laars en voorzitter van de sociale ver zekeringsbank in Amsterdam, bereid gevonden op te treden als landsbemid- delaar in het conflict tussen de Curagaose petroleum industrie maatschappij en de Petroleum workers federation of Cu- ragao. De landsbemiddelaar H. J. Roef stra is thans in het buitenland en is ont heven. De regering besloot tevens met ingang van 14 november een „afkoe lingsperiode" van negentig dagen in te stellen. De heer Berger zal deze week naar Curagao reizen. Eerder werd gemeld, dat de onder handelingen tussen de CPIM en de PWFC., de vakvereniging van werk nemers in het Curogaose oliebedrijf, wa ren afgebroken en dat de PWFC een ultimatum aan de directie van de CPIM zou stellen, inhoudende dat het werk zou worden neergelegd indien de eisen niet voor 14 november zouden zijn ingewilligd. Tijdens de voetbalwedstrijd Boxtel- Alliance in de eerste klasse amateurs werd de 65-jarige toeschouwer P. van der Steen uit Boxtel plotseling onwel. Hij overleed enige ogenblikken later. Als de bomen kaal gaan worden hult de vrouw zich graag in tweed, dat ook dit seizoen zeer in de mode is. Ook voor hoeden, die dan één geheel vormen met mantel of costuumVan zwart-witte tweed maakte de Parijse couturier Cardin dit mantelpak, dat men niet mooi hoeft te vinden. Maar modieus en mooi is ook niet hetzelfde. „Jn gehouden vergadering v U 7 A ywlKt?ue5iuur var tholieke Onderwqzersverbond wees de v A *1. M. Derksen op de noodzaak van planning op lan ge termijn m de sector onderwijs. Slechts dan is het mogelijk om de op leiding der leei krachten en de scholen bouw in overeenstemming te breneen met de verwachte behoeften, aldus de heer Derksen. Vandaar dat het be zwaar tegen het wetsontwerp „herzie ning leerlingenschaal", als zou hier sprake zijn van wetgeving op termijn, niet juist is. Op grond van de in dit ontwerp voorgestelde leerlingenscha len kan de toekomstige behoefte aan leerkrachten en schoolruimte worden berekend Het ontwerp zelf is slechts ten dele bevredigend, omdat de voorge stelde schalen niet ver genoeg gaan. Bovendien ontbreekt de gewenste be paling inzake het maximum toegesta ne aantal leerlingen in een klas of in een combinatie van klassen. De heer Derksen ging voort met de bespreking van het wetsontwerp inza ke toelating van onderwijzers tot de universiteit, hetwelk slechts gedeel telijk de goedkeuring van het K.O.V. kan wegdragen. De nieuwe kweek schoolopleiding stelt de eerste leerkring gelijk met een middelbare opleiding. De daarop gebouwde driejarige voort gezette opleiding geeft naast de vak scholing ook een ruime, algemeen- culturele vorming. Daarom dient ze ker voor de volledig bevoegde onder wijzer de weg tot een groter aantal universitaire studieinrichtingen open te staan. Een onderwijzer in het bezit van een middelbare B-akte Frans, is vol ledig bevoegd om les te geven aan een H.B.S., en mag zelfs eindexamen afne men. Hij heeft echter voor zijn dertig ste jaar geen toegang tot de universi teit om de studie in zijn richting voort te zetten. Het K.O.V. staat welwillend tegen over het wetsontwerp dat een grotere vrijheid van onderwijs wil geven, om dat daardoor de mogelijkheid geschapen wordt, bepaalde experimenten uit te voeren. Met nadruk wees de voorzitter nog maals op de veel te lage salarissen van de kleuterleidsters. Voorts betreur de hij het, dat er nog steeds geen salarisregeling is getroffen voor docen ten aan de opleidingsscholen der kleu terleidsters. Het streven naar verho ging der kindertoelage tot een zo hoog mogelijk bedrag heeft de volledige steun van het K.O.V. Hierbij dient vooral aandacht te worden besteed aan de belangen van de grote gezinnen, al dus de heer Derksen. Advertentie PARFUM EAU DE COLOGNE f A R F U M S f A k I S Dertien personen werden gewond, toen zaterdagavond direct na bet slot van de voorstelling van het ijsbaliet van Maxi en Ernst Baier in de Jaar beurshallen te Utrecht een opgang die toegang geeft tot de tribunes verzakte en de aansluitende zijkanten van de tribunes meesleurde. Er ontstond geen paniek. De G.G.D. rukte met groot materiaal uit en ver voerde de niet ernstig gewonde slacht offers naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis en het Diaconessenhuis. Zes personen die slechts enkele kneu zingen en schrammen hadden opgelo pen konden na verbonden te zijn het ziekenhuis direct verlaten. Later in de nacht konden ook de overige zeven gewonden naar huis worden vervoerd. Öok zij bleken, na onderzocht te zijn, slechts lichte verwondingen te hebben opgelopen. Eén persoon brak een been, een ander een arm, terwijl de verwon dingen van de overige slachtoffers van t ongeval neerkwamen op kneu zingen en licht letsel aan hoofd en be nen. Bij de slachtoffers bevond zich een agent van politie die onder de vallende trap geraakte. Het publiek had voor het grootste deel reeds de Jaarbeurshallen verla ten toen het ongeval gebeurde. Vast is komen te staan dat de opgang niet overbelast is geweest. De bouwpoli- tie heeft zaterdagavond een uitvoerig onderzoek ingesteld. Men is hierbij tot de conclusie gekomen dat de constructie van de tribune evenals die van de opgang deugdelijk was. Ook het voor de tribunes verwerkte hout was van een goede kwaliteit en be vond zich in een bijna nog nieuwe staat. Naar de mening van de directie van het ijsbaliet wordt het niet uitgesloten geacht, dat een der stutbalken die de opgan- steunde door iemand die zich onder de tribune heeft begeven, om b.v. een verloren voorwerp te zoeken, opzij is geschoven. Hierdoor werd de draagkracht ernstig verminderd. Toen men daarna de tribunes via de opgang wilde verlaten is de stutbalk gaan schuiven, waardoor de opgang ging verzakken en de zijkanten van de tribu nes meesleurde. Deze verklaring voor het ongeval acht de bouwpolitie niet on aannemelijk. De bouwpolitie heeft voor dat de voorstellingen in Utrecht begdh- nen gedurende twee dagen de gehele tribune-constructie gecontroleerd. Ook voor het beging van de voorstellingen worden de stellages telkenmale ge keurd. De dienstdoende inspecteur van de bouwpolitie heeft zaterdagavond niets onregelmatigs ontdekt. Ook de bouwpolitie heeft verklaard, dat zowel constructie als het verwerkte materiaal van de tribunes uitstekend waren. Dit is het eerste ongeval dat het ijs- ballet van Maxi en Ernst Baier in de acht jaren van het bestaan van dit bedrijf heeft getroffen. In de nacht van zaterdag op zondag werd de ingestorte tribune door een geheel nieuwe vervan gen en reeds zondagochtend gaf de bouwpolitie toestemming de voorstel lingen door te laten gaan, omdat het ongeval niet te wijten is geweest aan ondeugdelijk materiaal. De tribunes zijn op een veel grotere belasting berekend dan waaraan zij zaterdagavond onderhevig waren. De directie van het ijsbaliet heeft als vei ligheidsmaatregel steeds toegepast dat er ongeveer 150 lege zitplaatsen blijven verdeeld over de diverse tribunes, ook al is de voorstelling uitverkocht. Inmiddels heeft men een nieuwe tri bune opgebouwd en deze thans van twee opgangen voorzien, waardoor bij het verlaten van de voorstelling een betere spreiding mogelijk is. Prinses Margriet, die de voorstelling zaterdagavond bijwoonde was juist twee minuten vóór het ongeval vertrok ken. Verwacht wordt, dat er op de zes daagse conferentie van parlementa riërs uit de 15 NATO-Ianden die van daag later op de dag te Parijs begint, van de zijde van de naties van het vasteland van Europa scherpe kri tiek zal worden geoefend op het feit, dat Engeland zijn verdediging in hoofd zaak baseert op kernwapens. In een verslag, dat zal worden voorgelegd aan de militaire commissie van de conferen tie, wordt de waarschuwing uitge sproken, dat de naties van het vaste land zich mogelijk nog meer van de NATO zullen afwenden ais er geen overeenstemming komt over een ge- Tot nu toe is nog geen spoor gevonden van een Stratocruiser van de Ameri kaanse luchtvaartmij. Pan Ame rican Airways, die sinds vrijdagnacht verdwenenis tijdens een vlucht van San Francisco naar Honoloeloe, met 44 personen aan boord. Een groot aan tal vliegtuigen en schepen o.a. ook een K.L.M.-toestel en twee vliegtuigen van de Nederlandse marine hebben onder gunstige weersomstandigheden tevergeefs uitgekeken naar het vermis te passagiersvliegtuig. Men neemt aan dat het vliegtuig in de Stille Oceaan is neergestort tengevolge van een ont ploffing aan boord. Het heeft geen bood schappen uitgezonden die erop duiden de het in moeilijkheden verkeerde. Een aantal berichten over een gevonden wrak, aangetroffen wrakstukken en red dingsboten, en opgevangen noodsigna len blijken op een misverstand te be rusten. Het zoeken wordt naarstig voort gezet, aldus meldt U.P. Uit het Pergamon-Museum in Oost- Berlijn is een kostbare miniatuur ge stolen van Frans van Mieris. Volgens het Oostberlijnse blad „B.Z. am Abend" moet het kunstwerk, waarvan de waarde geschat wordt op 10.000 tot 15.000 mark op 1 of twee november ontvreemd zijn. De dader is nog niet gevonden. Advertentie AMSTERDAM, 11 nov. (GU) Kand. geschiedenis mej. B. J. M. Severin (Am sterdam) en J. H. J. v.d. Laan (Haar lem). -MSTERDAM, 9 nov. (G.U.) Doet. rechten: R. Meyer (Amsterdam); doet. scheikunde: G. A. Brinkman (Amster dam); doet. wiskunde: J. F. van Haas trecht (Maastricht); kand. wis- en na tuurkunde: C. J. v. Eeken (Amsterdam) en P. A. W. J. de Wilde. AMSTERDAM, 8 nov. (V.U.) Kand. theologie: N. H. Heiner, Ter Aar. Kand. Ned. lett. mej. G. H. Semplonius, Heem stede. Doet. economie W. Lalisang, Oegstgeest. LEIDEN, 11 nov. Doet. geschiedenis F. Tichelman te Leiden, kand. psycho logie G. J. M. van den Aardweg te Haar lem; doet. geneesk. 2 mej. A. E. v. d. Houwen te Leiden, N. J. C. Frederiks te Rotterdam en F. H. J. Merkus te Wasse naar; semi-artsexamen mej. J. V. Enge len te Breda, mej. A. F. F. Manusama te Leiden, F. C. Haverman te Leiden; J. L. de Koning te Scheveningen, J. Krol te Den Haag, R. E. Spijker te Leiden en J. v. Ulsen te Delft; artsexamen F. Alme- kinders en H. C. Jasperse, beiden te Leiden. We hebben dus vernomen dat er weer een Neder landse speelfilm in de maak is. Dat kan nog geen ant woord zijn op de open brief die zeven critici in het maandblad Filmforum hebben gepubliceerd en die nogal wat stof heeft doen opwaaien, zoals dat heet. Ook ditmaal zullen we geen voor spellingen wagen en zeker niet insinueren dat het wel weer mis zal zijn. Wij zouden immers heel blij zijn, als er nu eens iets goeds te voorschijn kwam. Dal is namelijk geenszins uitgesloten. In alle geval zijn er enkele fac toren die ons a priori niet be hoeven te verontrusten. Welis waar gaat men Wim Kan, al thans de lach van Wim Kan als thema in de film uitwerken, maar het zal geschieden door Kees Brusse die reeds met zijn korte film over de Paraplu succes heeft behaald. En niet onbelangrijk is het feit, dat Kees Stip het scenario heeft geschre ven. Stip heeft al meer van zich doen spreken in de filmwereld. We hebben immers al een paar maal zijn jaaroverzicht van Polygoon-Profilti kunnen be wonderen, waaruit overduidelijk bleek dat Stip weet wat een scenario is en hoezeer een goed geconcipieerd scenario reeds bezig is de daaruit te maken film te bepalen. Een scenarioschrijver als hij kan invloed hebben op het resultaat. De ironische en altijd lichtelijk docerende toon van zijn schrifturen mogen wel als een geruststelling worden beschouwd bij de speculaties over de uitslag van de nieuwe filmonderneming. Hij is een origineel schrijver, die ook in zijn scenario's geen afstand doet van zijn zeer persoonlijke en altijd verrassende formuleringen. We kennen hem ook als Trijntje Fop, schrijver van pittige en soms ver bijsterende limericks, die zelden mislukken, hoezeer de aard van zijn trant hem listen en lagen leit. En onlangs is van zijn hand dat kleine frisse boekje verschenen, dat hij Ezelsoor noemt en dat dan gaat over het lezen van boeken. Alweer een verrassing. Een heel klein boekje dat men in een half uur uitleest, maar dat de lezer doet grinniken van plezier. Hij zegt in zijn voorwoord, dat hij achteraf de behoefte heeft, vooraf dank te betuigen aan de heren Scheeflezer, Duimel, Oorvouwer en zelfs Kneukelmans, die zoveel hebben bijgedragen tot de vorming van Ezels oor. Het boekje is geschreven in opdracht van de Nederlandse Boekver kopersbond, die aan het goede adres is terecht gekomen. Wie hem leest en hem niet kent, vermoedt een joviale en guitige deel nemer aan gesprekken. Dat is hij niet. Hij zit er wel olijk bij en zegt van tijd tot tijd, zijn weetje en het is altijd de moeite waard, maar op de voorgrond laat hij zich niet dringen. We hebben eens aan een feestdis een tafelspeech van hem „waargenomen", die bestond in een ietwat ver legen en ondeugend rondkijken, en we zijn er nog niet achter, of hij daar heeft staan simuleren of werkelijk niets te zeggen had. Maar een succes was het wel, ook al omdat onmiddellijk daarna Godfried Bomans opstond om ons te vertellen wat Stip had willen zeggen, als hij er zin in had gehad. Die vermenging van Bomans' welsprekendheid en Stips welzwijgendheid was een onverwachte en vrolijke ervaring. Waarmee we maar zeggen willen dat het met Stip altijd afwachtc ,i is, of hij u niet op een of andere manier in de maling neemt. Ook ditmaal durven wij aannemen dat hij een schriftuur te voni schijn heeft gebracht, waar mee een filmregisseur wonderen zou kunnen verrichten. Als die het nu maar doetook al neemt hij ons allemaal in de maling. i meenschappelijke defensiepolitiek. Het rapport ziet nadelen in het hoofdzake lijk vertrouwen op atoombommen en zegt dat Engeiands besluit het schild van de NATO, dat „al zo verontrustend zwak is", nog zwakker maakt, aldus meldt Reuter. Het rapport zal vrijdag in open zitting worden behandeld. De opstellers ervan, M. A. Gilson van België en luite- nat-generaal E. Calmeyer van Neder land, zeggen dat het resultaat van het program voor standaardisatie van militaire uitrusting „zeer matig" is en dat de structuur van de grondstrijd- kraenten van de NATO „een geleide lijke desintegratie" ondergaat. Zij spreken van onvoldoende coördi natie tussen de militaire en de poli tieke leiders en zeggen dat het zwaard noch het schild van de NATO sterk genoeg zijn. „Het militaire gevaar van de kant van de Sovjet-Unie kan niet alleen door middel van atoombommen worden ge keerd, waarvan het gebruik op het juiste moment onzeker is en in elk ge val niet afhangt van een beslissing van de NATO", aldus het rapport. „Dit ge vaar moet ook worden bestreden met voldoende grond- en luchtstrijdkrachten. Voor de onmiddellijke toekomst is een schild van 30 divisies, uitgerust met tactische atoomwapens en gesteund door een behoorlijke luchtmacht, de minimale beveiliging van West-Euro pa". Het verslag kritiseert Engeland en de Verenigde Staten, na te hebben ge> sproken over „de nachtmerrie van de volken die niet van de rode legers wor den gescheiden door een oceaan of al thans een water dat moeilijk is over te steken". De continentale landen, aldus het rapport, voelen zich niet voldoende beschermd door strategische kernwa pens. Franse vliegtuigen en patrouilles zoeken op het ogenblik het westelijke deel van de Sahara af naar een bende opstandelingen, die vier dagen gele den een olie-prospectieploeg heeft aan gevallen. Zestien leden van de ploeg rijn om het leven gekomen, t.w. zeven Europese burgers en negen leden van het vreemdelingenlegioen, bovendien worden twee Europese en zes Moham medaanse burgers vermist, aldus meldt Reuter. Het was de eerste aanval van deze aard, sinds de leiding van de opstande lingen elf dagen geleden een „Sahara- front" aankondigde om te verhinderen dat Frankrijk daar olie gaat winnen. De opstandelingen hebben het vuur op de kolonne geopend vanuit een hin derlaag. De prospectieploeg reisde in tien auto's die over een lengte van 20 km verspreid reden. De ene na de an dere auto werd onder vuur genomen. Zes auto's zijn op het slagveld geble ven. De inzittenden van twee ervan hebben te voet een oase bereikt, waar zij door helikopters werden opgepikt. Een half dozijn andere overlevenden is in Timimoen aangekomen. De vroegere Amerikaanse ambassa deur in Moskou, George Kennan, heeft in een radioto-spraak te Londen ver klaard, dat Khroesjtsjev nu de machts positie heeft bereikt die hij steeds ge wenst heeft. „Maar ik vermoed dat hij daar aan de top erg eenzaam is en dat het er steeds kouder wordt." Een voor een heeft hij de intelligentsia, de fa brieksdirecteuren en een deel van het officierskorps gekrenkt en vervreemd v„n het centrale politieke proces", zo voegde Kennan er aan toe. Hij ver klaarde niet te geloven, dat dez toe stand stabiel is, aldus meldt Reuter. Kennan is van 1950 tot 1952 ambas sadeur in Moskou geweest, toen deRus- s .hem onaanvaardbaar verklaarden. Nu is hij hoogleraar in de geschiedenis aan de universiteit van Princeton. Over de Russische economie zei hij, dat die tot rijpheid begint te komen en met dezelfde moeilijkheden te kampen zr-1 krijgen als in andere vergevorderde landen. De Russische leiders staan naar zijn mening aan een tweesprong. Zij moeten kiezen tussen verkleining van de rol van partij en de strengheid van het Stalinisme. De Amerikaanse aardsatelliet zal slechts boven het westelijk halfrond en Australië radiosignalen uitzenden, aldus heeft een deskundige van de Bendix- vliegtuigfabrieken verklaard. Hij sprak op een bijeenkomst van militaire des kundigen, aldus meldt U.P. Men wil op deze wijze de batterijen van de satel liet sparen. Langs de oostkust van de Verenigde Staten, in West-Indië, langs de westkust van de Verenigde Staten en Zuid-Amerika en in Australië zullen waarnemingsstations en radioluister posten worden ingericht. Na ontvangst van signalen van een op aarde bedien de zender zal de zender van de satel liet gaan werken, elke maal voor slechts 30 seconden. De baan van de satelliet zal ca. 480 km boven het aardoppervlak liggen. (U.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3