Lof voor het beleid van minister Witte op gebied van de woningbouw Integratie is noodzakelijk HET CONGRES DANST EN ROOKT Hulp aan onderontwikkelde gebieden noodzakelijk Conclusies van het congres Loc vorming zonder Haagse passer en liniaal Welvaart in Nederland Ondanks nadelen biedt Euromarkt kansen op welvaartsverhoging 537ste STAATSLOTERIJ 3e ki.s (MHEEPVAARTBERICHTENji Goede ideeën goed toegepast Prof. Romme spreekt tot het partijcongres Kamerleden in het buitenland Vergoeding niet te hoog Inleiding van drs. Bosman WELVAART IN EUROPA Groothandelsprijzen in september gedaald VOOR WELVAART IN DE WERELD Welvaart voor de wereld Welvaart voor Europa Welvaart voor Nederland Gemeente- en Provincieprogram 3 Luc Lutz Amerikaans ballet MAANDAG 11 NOVEMBER 1957 Vrije loonvorming P.B.O. Bezitsvorming Woningbouw "1 MARKTBERICHTEN Vervolg van pag. 1) Met prof. Oud was hij het eens, dat ergens tussen staatsonthouding en staatsalmacht het juiste midden is ge legen. Hij kon echter een glimlach niet weerhouden als de liberalen het maar steeds voorstellen, alsof zij het zijn, die dat juiste midden steeds weten te vin den. Op het gebied van het onderwijs kent de V.V.D. de staat een primaire taak toe, terwijl deze volgens de ka tholieken veeleer aanvullend is. De li beralen willen een staatspensioen, ter wijl de ouderdomswet juist langs de weg van de premiegedachte als verze kering is gegroeid. Grimmig wordt zijn lach echter, wan neer men van liberale zijde stelselma tig blijft negeren, dat de. Katholieke Vokspartjj in het eerste gelid staat als het erom graat de staatsalmacht terug te drijven op drie punten, die voor de bevordering van de welvaart van groot belang zijn. Op de eerste plaats door de vrijere loonvorming, waarvoor de li berale werkgevers zich nu niet bepaald hard inspannen, evenmin als de socia listische arbeidersbeweging dat doet. Toch is dit de enige weg, waarlangs enerzijds de staatsinvloed kan worden Ingedamd, terwijl anderzijds de arbei der kan meedelen in de welvaart, on geacht wat de socialistische pers om de andere dag beweren mag. Op de tweede plaats op het terrein van de P.B.O.waarbij het terugdrin gen van de staatsmacht elementair nodig was. Noch in theorie noch in de praktijk zijn de liberalen daarvoor erg enthousiast. Het is zelfs een van de werkelijke lacunes van de neo-libe- rale leer. Prof. Romme wees op de kracht waarmede de welvaart bevor derd wordt, wanneer deze als een zelf standige prikkel door arbeiders en werkgevers tezamen kan worden uitge oefend. Wie dit tegenwerkt verzet zich tegen een onmisbaar middel om de staatsalmacht in toom te houden. Het gaat ook hier weer om het scheppen van een gezag, zowel in de gewesten als in de bedrijven en de beroepen, dat eigen verantwoordelijkheid draagt en tevens het voordeel biedt dichter bij de burgers te staan dan het „verre Den Haag", zodat men er de behoeften ook beter kan kennen. Als derde grote streven naar het te rugdringen van de staatsalmacht en be vordering van de welvaart noemde de In zijn slotrede heeft prof. Romme even een zijpaadje moeten inslaan naar de vergoeding die Kamerleden ontvan gen voor hun werk in het buitenland. Onlangs heeft de Kamer deze in ge heime zitting zelf op 70 gld. per dag gesteld. Allerwegen zijn er brieven geschreven aan het kader van de partij door leden die niet inzien hoe dit met de bestedingsbeperking te rijmen valt. Van de gelegenheid dat dit kader bijeen was heeft prof. Romme gebruik gemaakt om uiteen te zetten dat dit bedrag onder de huidige omstandigheden volgens hem niet te hoog is wanneer men weet wat dat buitenlands werk inhoudt. Niet al leen zijn de verblijfskosten sterk geste gen, men moet ook vaak langer in het buitenland zijn voor voor- en nabespre kingen dan de dagen waarop de ver goeding geldt. Bovendien moeten alle representatie- en bijkomende kosten uit die 70 gld. per dag gefinancierd wor den. „Wij moeten in ieder geval voorkomen, aldus prol Romme, dat vanweg een te geringe vergoeding dit werk voorbehou den zou blijven aan Kamerleden die het best bij kas zijn en niet aan hen die er het meest geschikt voor zijn." Drs. H. Bosman gaf voor de sectie „Nederland" een analyse van de econo mische situatie van Nederland. Hij pleitte voor het opstellen van een prio riteitenlijst van sociale wensen, waarbij naar zijn mening voorop moest staan de hulp aan de achtergebleven gebie den Een jaarlijkse bijdrage van 1 pro cent van het nationale inkomen leek hem persoonlijk gewenst. Over de Par tij van de Arbeid merkte hij op, dat deze nog te sterk uitgaat van een zwart- wi. tegenstelling tussen kapitaal en ar beid. Het laag houden van huren, pach ten, grondrente en rentevoet leken hem v ort te komen uit een afkeer tegen bepaalde inkomenscategorieën, hetgeen hij een verouderde zienswijze noemde. Bezitsvorming zou de tegenstelling tus sen kapitaa' en arbeid kunnen vermin- d-.ren. De heer Bosman waarschuwde voor een te pessimistische visie op de beste dingsbeperking. Wat de investeringen betreft gaat het om een vermindering van een paar procenten. Zou men ver der gaan dan 5 k 10 procent dan dreigt het ge', ar voor inflatie. Daarom moe ten wjj trachten de kapitaalverschaf fing door arbeiders te bevorderen. Zou de particuliere bezitsvorming niet toe reikend zijn voor het financieren van de investeringen welke voor onze ex- i ,isie nodig zijn, dan zullen we ook de vermogensvorming door de overheid moeten stimuleren. We zullen op dat punt niet dogmatisch mogen zijn. katholieke fractieleider de bezitsvor ming. Hierbij gaat het niet om het ont mantelen van de staat door het oprui men van gezegende sociale verzekerin gen, wat een schadelijke dwaasheid zou zijn, maar om het voorkomen van een sterke pantsering van de staat en een te grote machtsopeenhoping, terwijl an derzijds een te grote private machts concentratie op economisch gebied moet worden voorkomen. Prof. Romme wees op de ontwikke. ling, die op het terrein der bezitsvor ming in socialistische kring is ont staan, nu men daar het recht op ar- beidersioos inkomen principieel is gaan erkennen, zoal. o.m. uit de socialis tische studie „Wenkend Perspectief" blijkt. Voor de oorlog zou dit voor de socialisten nog onaanvaardbaar zijn ge weest. De K.V.P. blijft op dit punt echter de ontwikkeling afwachten. Het plei dooi, dat minister Hofstra onlangs in eigen kring voor de bezitsvorming heeft gehouden droeg volgens prof. Romme nog slechts een gereserveerd karakter. Hij herhaalde, dat dient te worden afgewacht, hoe in een gemengd kabinet op dit punt praktische resulta ten kunnen worden bereikt. Al is het niet mogelijk dit vraagstuk in zijn ge heel in deze parlementaire periode nog tot oplossing te brengen, wel zal moe ten blijken, dat voor 1960 substantiële bijdragen worden geleverd. De K.V.P. meent in het belang van het land deze eis te moeten stellen. Al is deze zaak bij de minister en de staatssecretaris voor de bezitsvorming in .goede han den, het gehele kabinet zal eraan mee moeten werken. In dit verband herinnerde prof. Rom me aan de stappen, die op dit gebied ook verwacht kunnen worden van de minister van wederopbouw ir. Witte, wiens activiteit op het gebied van de woningbouw, die nu tot 80.000 wonin gen pér jaar is opgevoerd, de verga dering met een spontaan applaus be loonde. Prof. Romme besloot zijn rede met een herinnering aan het eigenlijke doel van het streven naar helvaart. Het gaat om het geluk van de mens en dus om diens naleving van Gods wet. Daar in past een juiste waardering van het kerkelijk gezag, zoals dat in Quadragesimo Anno wordt omschre ven: „Wij hebben het recht en de plicht met oppergezag te beslissen in kwesties van sociale en economische orde". Als het meest tragische voorbeeld van waar men komt, wanneer dit alles wordt ver geten, noemde hij de Russische macht hebbers, bij wie het menselijk geluk geen enkel houvast meer heeft. Het wachtwoord ten aan'.en van het com munisme blijft voor katholieken: geen verbinding, tenzij in het gebed en in het persoonlijk leven, wanneer dit hel pen kan. De welvaart, zo besloot hij, moet al leen worden bekekei als een positieve bijdrage tot ons eeuwig geluk. „Geve God ons de kracht, dat wij ons dit be wust blijven en dat wij mogen hande len als Zijn dienaren ten nutte van het vaderland". Vertrouwelijk gesprek tijdens het K.V.P-congres tussen mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, (links) en minister mr. J. M. A. H. Luns. Een van de verrassende goede uit eenzettingen op het KVP-congres was die van mr. Paul van Boven over de welvaart in Europa. Hjj zag het pro bleem van Europa als dat van het we relddeel, dat aan zelfvertrouwen inboet, omdat het ziet dat het niet meekan in de wedstrijd, waarin grotere machten de toon zijn gaan aangeven. Econo misch en militair is Europa achterop geraakt. De integratiepogingen hebben het echter reeds belangrijke steun verleend, al gaat de voortschrijding daarvan niet op vleugels. Mr. van Bo ven noemde de volgende cijfers: Se dert 1938 is de productie in de landen, die samenwerken in de O.E.E.S. geste gen met 77 pet en in 1956 met 86 pet. Voor de V.S. zijn deze stijgingen resp. Prof. Romme (links) in gesprek met mgr. Közy Horvathpresident van de „Christian Union of Central Europe", tijdens het K.V.P.-congres. 191 pet en 201 pet. Hieruit blijkt, dat Europa relatief achter blijft. Nog dui delijker blijkt dit wanneer men ziet, dat in 1913 Europa meer dan 50 pet. van de industriële wereldproductie voor zijn rekening nam. In 1952 was dit tot 38 pet teruggevallen. In diezelfde perio de komt het aandeel van de V.S. van ruim 36 tot 41 pet en van Rusland van 4 tot bijna 16 pet. Zeker is, dat de huidige techniek over productiemiddelen beschikt, die al leen kunnen worden aangewend als voor een grote stabiele markt gewerkt kan worden. Ook historisch was het be toog van mr. van Boven interessant. Hij wees op het Frankrijk ten tijde van Na poleon, dat een versnipperd Duitsland verre de baas was. Duitsland vond daarna zijn kracht in een ontwikkeling, die thans voor heel Europa wordt na gestreefd: alle tolbelemmeringen zijn er opgeheven. Voor Nederland zijn er nadelen ver bonden aan de Euromarkt. Ons kosten- peil zal omhoog gaan door de harmo nisatie van arbeidsvoorwaarden. Te genover het optimisme dat dit nadeel door productieverhoging kan worden opgevangen, moet men wel kritisch staan. Er dreigt gevaar voor onze ex port. Daarbij komt nog de noodzaak, dat wij voor 60.000 mensen meer per jaar werk moeten verschaffen door on ze bevolkingsgroei. Maar de voordelen van het verdrag liggen het diepst ver ankerd in de malaise van het ogenblik. Samenwerken is het enige alternatief. In een grote markt zijn voor de indus trie duidelijke voordelen gelegen. Poli tici en economen vinden er grote kan sen in tot welvaartverhoging voor Eu ropa. Wij katholieken hebben een zeer eigen en duidelijke taak, zoals blijkt uit het standpunt, dat de Paus herhaal delijk heeft ingenomen. Het uitdragen van christelijke waarden zal vergemak kelijkt worden wanneer de economische nood verdwijnt. In dit inzicht zullen wij kracht putten. De geschiedenis is er om te bewijzen, dat ook in het tijde lijke het geloof bergen verzet. Het doel van de integratie van Euro pa kan volgens hem nooit zijn een „verslappend aanleunen tegen een Europees machts- en bevoegdhedencen- trum", maar samenwerking van zelf standige eenheden, die allen hun natio nale bijdrage tot de Europese welvaart leveren. Een voorbeeld van die sprei ding van verantwoordelijkheden en be voegdheden zag hij binnen onze eigen grenzen in de plannen om de Rotter damse haven tot een „Europoort" te maken. (Van onze speciale verslaggever) TT et congres danste, althans het I zag dansen en het rookte siga- ren. Het eerste deed het Ballet der Lage Landen, dat voor de ruim zestienhonderd bezoekers uit alle delen van het land een zeer ge slaagde uitvoering van de Notenkra kersuite van Tschaikowsky heeft ge geven. Het laatste deden de zestienhon derd aanwezigen zelf op de laatste bij eenkomst. Een congres hoort met leu zen te werken. Eén daarvan was: „Ook al aan de sigaar?", waarmede de sym pathie van velen werd gewonnen. Toen men voor de laatste plenaire zitting bijeenkwam, werd aan iedereen een sigaar aangeboden uit een kist, die van zo'n leuze was voorzien, evenals de si garenbandjes. Het gepolg was dat prof. Romme zijn rede moest uitspreken ge huld in dikke nevelen, maar het lijkt wel of dergelijke belemmeringen hem alleen maar in de juiste stemming brengen. Verder waren er nog aardigheidjes als een kleurige map met papieren, waar iedere congresganger altijd mee vereerd is, opdat hij alle geleerdheden in kort bestek onder zijn arm mee naar huis kan dragen. Oratorische verrassingen waren de toe spraken van de buitenlandse gasten. Daaronder heeft mgr. Horvath, met wie wij zaterdag al een gesprek hebben ge had, ongetwijfeld de meeste indruk ge maakt, hoe moeilijk hij ook in zijn merkwaardig Engels te volgen was. Voor de eerbiedwaardige grijze bis schop in ballingschap was er een extra lang en overweldigend applaus. Dat was ook voor pater Stokman, die na vele maanden van ziekte zich voor het eerst weer in een openbare bijeenkomst van de K.V.P. vertoonde. Magister Stokman heeft na zijn ziekbed enige maanden nodig gehad om zijn vroegere werkkracht te hervinden. Deze week komt hij voor het eerst weer in de Ka mer. Zondagochtend heeft hij voor het congres de Mis opgedragen. Een aantal studenten van de Kerkmuziekschool verzorgde de Gregoriaanse gezangen o.l.v. directeur Voncken. Een voortref felijk koor, dat de Mis van Sint Wille- brord zong en ook de congreszangers inspireerde tot meezingen van de vaste gezangen. Onder de sprekers die als gasten het woord voerden was de Duitser dr. Meyers, vice-president van de West- duitse C.D.U., die nare herinneringen aan de vijf bezettingsjaren door zijn landi noten wegvaagde door erop te wijzen dat degenen die ons dat hebben aangedaan noch democraten noch chris tenen waren. De heer Jacques Mallet, secretaris van de M.R.P., bracht de groeten over van minister Pflimlin. Bei den schetsten de moeilijkheden waar voor de christen-democraten in Europa staan nu zij een strijd voeren tegen een „totale bedreiging" door het communis me. De Fransman herinnerde aan de kracht van het christendom en de de mocratie, zoals die zich in het Hongaar se verzet heeft gedemonstreerd en die aan de wereld geeft wat zij meer dan ooit nodig heeft, namelijk een „supplé ment d'&me" De laatste dag sprak ook de Pool Konrad Sieniewicz, de secretaris-gene raal van de Unie van Christen-Demo craten in de Oosteuropese landen. Hij herinnerde eraan dat in zijn Poolse gec rwanten het wezen van de wes terse beschaving diep geworteld blijft en dat zij zich sterk met ons verbonden voelen. Opvallend goede sprekers waren de beide Belgen: minister van Staat A. E. de Schrijver, internationaal voorzitter van de Nouvelles Equipes Internationa les, die in kernachtige woorden de on ontkoombaarheid der Europese integra tie schetste en de voorzitter van de Belgische C.V.P., de heer Theo Lefevre, wiens kijk op het socialisme overeen kwam m wat mr. Van Doorn in zijn openingsrede zaterdag had gezegd. De leuze die hij aanhief: „De kracht van de doorbraak in Europa is aan de chris tenen", werd met donJerend applaus ontvangen. Het C.B.S. heeft thans indexcijfers van groothandelsprijzen samengesteld per 30 september 1957. Het algemeen index cijfer daalde van 31 augustus op 30 sep tember met 1 punt n.I. van 144 op 143 (basis 1948 100). De indexcijfers voor de voedingsmid delen en de grond- en hulpstoffen onder gingen in deze periode geen wijziging, terwijl het indexcijfer van de afgewerk te produkten daalde van 141 op 140. Het indexcijfer van de plantaardige voedingsmiddelen daalde vnl. als gevolg van het prijsverloop van aardappelen met 1 punt. Binnen de groep dierlijke voedingsmiddelen kwamen prijsdalingen voor van rundvee en varkens. Hier tegenover stegen de prijzen van indus- triemelk en eieren, zodat uiteindelijk het indexcijfer van de voedingsmiddelen zich niet wijzigde. In de groep afgewerkte produkten droegen de prijsdalingen van koffie, vlees en vleeswaren, veevoeder, vet zuren en oliën en geïmporteerde vee koeken ertoe bij, dat het indexcijfer van deze groep met 1 punt daalde. Mej. dr. N. de Vink kwam in haar het beschouwing over de welvaart in de wereld tot de conclusie, dat de ont wikkeling van de minder ontwikkelde gebieden een noodzakelijke voorwaarde is voor de economische wereld als ge heel. Het Westen heeft zelf de grootste behoefte aan nieuwe afzetgebieden, ter wijl de productieverhoging steeds meer grondstoffen eist. Omwille van zijn eigen economische ontplooiing zal het Westen dus zijn zwakke klanten, die tegelijker tijd weer leveranciers zijn, dienen te versterken. Ook politiek gezien zijn er dringende redenen om deze landen te hulp te snellen. Intern is de situatie in deze landen labiel. Zij bergen dus de kiem in zich van een strijd tussen min der en meer bevoorrechte gebieden. Een strijd die aangevoerd zal worden door De toekomstige welvaartssituatie van de wereld wordt in gevaar gebracht door het eerder toe- dan afnemende ver schil in welvaart tussen de meer en minder ontwikkelde landen. Het recht van de volkeren van de minder ontwikkelde gebieden op een menswaardig bestaan alsmede de plicht van de meer ontwikkelde landen om hulp te bieden dient te worden er kend. Wanneer men in het kader van dit kongres speciaal beschouwt de ontwik keling van de ekonomieën van de zelf standige in dit opzicht minder ontwik kelde landen, is het voor de toekom stige welvaart van de wereld dringend noodzakelijk, dat financiële hulp aan die landen wordt geboden voor het doen van investeringen in de sektor van de ekonomische en sociale infra- struktuur. Teneinde deze hulpverlening te hou den buiten onjuiste inmenging dient zij bij voorkeur te geschieden op multila terale basis door een fonds in het ka der van de Verenigde Naties. Hierop blijve gericht het beleid van de Neder landse Regering bij voortduring. Zolang het Fonds nog niet in werking is getreden behoort Nederland jaarlijks een bedrag van 25 miljoen gulden be schikbaar te stellen voor hulpverlening op bilaterale basis, waarop de beste dingsbeperking slechts in alleruiterste noodzaak mag worden toegepast. Bij het inwerking treden van het Fonds, zal Nederland een belangrijk hoger bedrag per jaar beschikbaar moeten stellen. Er is bij alle bezwaren die voor Neder land verbonden zijn aan het Euromarkt- verdrag, geen alternatief. Wij moeten eraan deelnemen pm drie redenen: 1. Het feit van de samenwerking laat ons geen keus. 2. Op de duur zullen ook wij er van profiteren. 3. De vrede wordt ermee gediend. 1. Export en kostenpeil vragen bij zondere waakzaamheid. 2. Industrialisatie en bezitsvorming moeten worden voortgezet. 3. Stabiliteit van de waarde van het geld is een taak voor de gemeenschap. 4. Regelmatige emigratie zal moeten worden voortgezet met het oog op de toekomst. Naast het algemene gemeentepro gramma worde de totstandkoming van plaatselijke programma's bevor derd. Naarmate de politieke wensen ook plaatselijk de gestalte van een programma gaan aannemen, zal in de toekomst bij de samenstelling van het algemene gemeenteprogramma daarmede rekening moeten worden gehouden. Het gemeentebestuur kan de burgers en hun organisaties doen delen in de publieke verantwoordelijkheid door op hen een beroep te doen teneinde hun oordeel in gemeentelijke zaken te ver nemen en zich van hun medewerking bij de uitvoering van gemeentelijke taken te verzekeren. Aanbeveling verdient maatschappelij ke instituten tot het vervullen van publieke taken te roepen. Gemeentelijke zelfstandigheid is uit staatkundig oogpunt een vorm van spreiding van publieke verantwoor delijkheid. Voor behoud en ontwikke ling van de gemeentelijke zelfstandig heid is in de moderne verhoudingen samenwerking van gemeenten zo nodig in moderne vormen in vele gevallen onmisbaar. Vorenstaande konklusies zijn re kening houdend met de plaats, welke de provincie in het staatkundig be stel inneemt voor wat de funda mentele gedachten betreft ook van toe passing op de werkzaamheid van de provincie en haar inwoners. communisme. Voorts is er nog de noodzaak om het wantrouwen op te heffen dat jonge volkeren koesteren tegenover de oude koloniale mogend heden. Bovenal is het een vraagstuk van zedelijke orde, waarop het antwoord moet voortspruiten uit liefde voor de evenmens. Christenen en niet-Christenen zullen daaraan moeten samenwerken. De hulp op deze wijze geboden zal een stap zijn in de richting van een grotere samenwerking tussen de volkeren, die alle tezamen een wereld vormen. Op deze uiteenzetting volgde een in teressante discussie. Pater Steltenpool S.V.D. vond dat de uiteenzetting van mej. De Vink een opvallend gebrek ver toonde aan een eigen katholiek geluid, zo zelfs dat deze rede evengoed op een congres van andersdenkenden gehouden had kunnen worden. Hij was bovendien een voorstander van het verstrekken van subsidie door de staat aan missie en zen ding als enige weg om de onderont wikkelde gebieden te steunen. De minis ter van Maatschappelijk werk mej. dr. M. Klompé mengde zich in deze dis cussie en waarschuwde met mej. De Vink tegen de theorieën die pater Stel tenpool ontvouwde. Zij beriep zich o.m. op de beide recente uitspraken van Paus Pius XII, waaruit duidelijk was gebleken, dat de Paus beide vormen van steunverlening voorstaat. Toegegeven werd, dat het doen van grote inves teringen en het financieren van grote technische objekten niet door de missie zelfstandig kunnen geschieden. Dat neemt niet weg, dat er wel technische voor zieningen van klein formaat door de missie kunnen worden verzorgd. HOGE PRIJZEN 35.000 2306 5000 19639 2000 3206 f 1500 19492 20409 f 1000 1717 4644 4731 6740 11322 f 400 3993 4842 5323 6063 6156 6712 13485 13794 13842 14363 15345 16459 17494 18290 19952 f 200 1002 1478 2208 2595 2598 2817 2899 2944 3382 3897 4986 5020 5403 5489 5827 5865 6016 6169 6375 6589 6725 7162 7618 8414 8526 8979 9615 9743 10122 10150 10418 11108 11440 11693 11930 12301 13195 13257 13576 13607 13803 14171 14539 14828 15002 15022 15521 15606 15706 15712 15815 15858 16194 16313 16622 16640 16714 17007 17111 17843 17963 18020 18199 18418 19292 19294 19401 19499 20119 20191 21106 21546 21689 21996 PRIJZEN VAN 60— 723 731 832 853 863 890 908 919 942 948 975 12017 085 095 096 097 102 104 145 155 162 166 287 313 315 319 344 359 361 394 417 430 454 472 484 522 546 553 574 582 589 644 646 655 688 689 718 744 803 831 846 871 872 880 963 970 974 976 978 13003 026 062 068 098 099 126 155 225 253 267 303 319 341 356 35 360 365 401 431 475 491 498 518 521 533 569 590 594 624 633 650 664 713 714 753 783 830 841 877 903 907 999 14004 076 086 115 127 167 211 255 257 288 291 367 399 482 495 537 541 577 606 627 634 705 711 731 763 785 798 800 830 834 839 867 878 907 967 15061 082 091 138 165 182 219 258 280 299 315 334 340 341 359 379 402 414 512 536 537 541 601 644 661 678 736 766 779 784 790 847 861 876 903 905 930 947 962 971 982 16005 024 050 073 103 114 155 192 193 262 298 315 321 322 343 349 372 373 465 486 493 499 538 549 555 584 614 615 616 624 627 645 661 662 669 671 681 682 696 705 708 738 746 864 871 875 921 9S4 17036 078 079 118 120 154 196 199 208 216 226 227 230 233 234 277 281 290 304 328 331 332 378 391 398 414 426 461 489 520 549 553 661 686 723 760 763 794 828 856 868 893 9S6 18052 055 073 076 124 157 168 185 190 249 273 277 317 324 411 436 460 463 476 478 500 518 532 534 539 574 575 599 603 607 638 650 651 667 687 688 711 730 794 827 843 844 911 922 931 980 1016 064 121 124 184 208 209 214 229 235 097 340 363 374 387 391 421 429 431 455 489 495 509 571 587 611 631 636 645 64S 730 748 754 758 858 874 922 943 952 962 2005 013 023 106 165 196 253 275 280 324 352 355 386 398 402 404 424 426 486 514 519 532 533 536 547 566 584 626 629 649 656 686 699 728 777 846 854 863 864 879 943 8022 050 079 097 107 138 222 277 291 369 371 396 419 448 511 547 560 562 598 630 637 666 669 737 772 818 830 884 895 904 906 935 988 4005 007 014 044 059 067 083 085 092 104 144 213 265 267 278 287 333 367 377 381 393 404 432 460 463 468 478 484 543 574 595 609 611 623 624 638 639 641 685 717 719 724 730 759 793 797 823 848 857 895 959 8008 018 019 027 042 045 116 156 191 193 206 221 232 241 265 266 284 288 334 373 422 443 525 542 602 604 646 656 670 677 778 783 798 820 837 840 888 903 913 922 928 951 976 979 6023 071 098 134 137 178 180 194 214 232 242 247 280 312 366 385 404 411 418 426 490 532 575 587 594 613 623 666 700 701 761 767 815 825 835 891 895 900 915 937 938 945 953 960 994 7009 022 031 076 123 151 168 240 257 261 297 304 308 324 374 380 387 395 411 455 462 490 528 565 588 603 624 626 628 639 694 699 716 750 781 842 849 863 892 893 996 8026 118 137 228 231 235 304 307 343 381 425 427 477 490 516 522 545 581 583 603 639 644 645 672 711 744 761 782 814 867 9047 053 063 068 069 077 136 156 157 161 188 191 204 215 241 244 261 263 312 342 376 399 400 401 408 420 458 482 520 552 569 576 579 595 614 695 712 741 784 788 807 822 847 865 871 883 900 933 956 967 10067 089 094 143 160 163 194 287 290 294 309 314 329 380 386 390 392 420 508 526 563 564 584 585 589 619 687 699 703 714 730 733 752 74 820 826 857 883 886 976 11000 11037 066 075 078 095 112 142 173 193 213 224 244 245 267 317 331 361 413 437 445 454 462 476 489 502 518 589 612 640 668 Aanvulling pri.js f 200.4880. 510 530 53» 551 554 588 606 652 656 658 665 675 717 728 788 799 815 823 839 843 931 944 993 30030 141 159 183 184 192 249 271 331 350 358 366 379 411 419 422 425 428 434 473 512 528 589 616 643 666 694 709 710 73° 738 765 783 793 805 807 829 854 859 8M- 21043 058 059 067 091 096 097 122 177 200 219 223 232 267 274 290 314 349 382 385 445 449 530 540 555 576 582 629 644 658 684 706 709 734 764 773 779 817 822 S43 846 858 873 877 93S 947 975 992 ALBIREO 10 te R'dam. ALCOR 9 v. R'dam n. Harnb. ALIOTH 10 v. R'dam n. Recife. BAARN 10 te R'dam. DONGEDIJK 9 v. R'dam n. Hamburg. GROOTEKERK 9 v. R'dam n. Bremen. MUSILLOYD 10 te R'dam. NOTOS 9 v. R'dam n. A'dam. RIDDERKERK 10 te R'dam. TEXEL 9 v. R'dam n. Aalborg. TIBA 9 v. R'dam n. Bremen. TOWA 9 v. R'dam n. R. de Jan. WITMARSUM 9 te R'dam. ALPHARD p. 10 Kp. Sta. Maria n. Santos. ARENDSDIJK p. 10 Bermudas n. N. Orleans. DAPHNIS 11 te Houston. EEMLAND 11 te Pto. Alegre verw. HILVERSUM 11 ten anker rede M. al Ahm. KELLETIA 10 v. A'dam te Kopenhagen. KENIA 10 te Pto. la Cruz. KOPIONELLA 11 te Havana. LARENBERG 11 te Nicochea. MAASDAM 10 v. Southampt. n. N. York. OBERON 11 v. R'dam n. Antw. PRINS WILL. v. ORANJE 11 te Hamb. STR. MALAKKA 10 v. Kaapst. n. Pt. Elizab. WILLEMSTAD p. 10 Landsend n. Guadel. PLUIM VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH, 9 nov. Aanvoer 31.500 stuks. Prijzen: witte kippen f 1.90—1.95, gekleurde kippen I 1.80—1.85 en slachtkuikens f 2.05—2.15 per kg lev. gew. Oude hanen f 3.004.35, tamme konijnen f 4.5010.00 en hazen f 5.00—8.50 per stuk. VEEMARKT UTRECHT, 9 nov. Aange voerd 3852 dieren. De prijzen waren voor: melk- en kalfkoeien f 1200800, kalf- vaarzen f .950700, vare koeien f 860600, pinken f 600375, stieren f 700450, vette kalveren f 420270, graskalveren f 7047, schapen f 110—85, lammeren f 10075, drachtige zeugen I 320—200, lopers f 90— 45, Londense varkens f 9560, biggen f 4525, bokken of geiten f 4210, vette koeien per kg gesl. gew. Ie kw. f 2.85 3.05, 2e kW. f 2.60—2.80, 3e kw. f 2.40— 2.60, vette kalveren per kg lev. gew. Ie kw. f 3.10—3.50, 2e kw. f 2.70—3.00, 3e kw. f 2.40—2.65, nuchtere kalveren per kg lev. gew. Ie kw. f 1.65, 3e kw. f 1.40, zware varkens per kg lev. gew. f 1.45— 1.52, slachtzeugcn per kg lev. gew. f 1.30 1.40, jonge slachtzeugen per kg lev. gew. f 1.381.45, zouters per kg lev. gew. f 1.60—1.52. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Lichtbaken. 10.15 Gram. 10.50 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.50 Caus. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Metropole- ork. en solist. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Instr. octet. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.25 Dansmuz. 14.00 Pianorecital. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Gevar. progr. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sport- praatje. 18.30 RVU: Tweede lezing: Ko meten. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Lich te muz. 19.35 Gram. 20.20 Katechismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Sopr. en piano. 21.30 V. d. zieken 22.00 Radio Philharm. ork. en solist. 12.25 Gram. 22.30 Klankb. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Nou- veauté's. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. v. d. vrouw. 9.10 De groente man. 9.15 Gram. 10.00 Gram. 11.00 RVU: Griekse kunst. 11.30 Viool en piano. 12 00 Zang en piano. 12.30 Land-* en tuinbouw- meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Gram 15 30 V. d. zieken. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Harmonie-ork. I. d. pauze: Caus 18 55 Paris vous parle. 19.05 Gitaarrecital ,9 25 J,9'45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nws. 20 05 Gevar, progr, 22.15 Opera- facetten. 22.55 Caus. 23.00 Nws. 23 15 NeW 23.2] Experimentele muz. 23.41-24.00 Gram. NTS T|HVITSIEpROGRAMMA'S JNiü. zu.oO Journ. en weeroverz. 20.45 Eurovisiefilm. 21.20-23.05 Speelfilm. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 13.00 Orkestconc. 14.55 Intermezzo. 17.15 Orkestconc. 19.45 Sopr. en piano. 20.45 The Beggar's Opera. 22.45 Strijk kwartet. ENGELAND. BBC Light progr., 1500 en 247 m: 13.00 Gram. 14.00 Amus. muz 16.00 Mil. ork. 16.45 Orkestconc. 17.45 Ge var. muz. 19.00 Lichte muz. 23.00 Variété- ork. en sol. 23.40 Dansmuz. 0.30 Amus. muz. 399 m: 12-°° Lichte muz. 13.15 Lichte muz. 16.00 Ork. conc. 17.45 S1?™- f9,-50 Filmmuz. 20.00 Gevar. progr. L'chte muz. 23.30 Kamermuz. 0.10- 1.00 Gevar. muz. FRANKRIJK. Nationaal progr., 347 m: 12.s0 Solistenconc. 13.55 Gram. 14.13 Zang. 18.32 Gram. 18.35 Kamermuz. 20.00 Ka mermuz. 22.40 Gram. 23.15 Romantische muz. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.34 Pianorecital (verv 13.11 Gram. 15.45 Gram. 16.03 Gram. .7 10 Zang en piano. 18.30 V. d. sold. 19.40 Gram. 21.00 Gram. 21.30 Ork. conc. 22.11 Pianorecital. 484 m: 12.00 Gevar. muz. 13.10 Lichte muz 14.45 Omr. ork. 15.30 Koorzang. 16.05 Lichte muz. 17.10 Gram. 17.30 Verz. progr 20.00 Symf. ork. en solist. DUITSE TELEVISIEPROGR. 17.00 V. d. kind. 17.20 V. d. jeugd. 17 50- 18.00 V. d. vrouw. 19.00-19.30 Journ 20 00 Idem. 20.15 Spel. VLAAMS-SELG TELEVISIEPROGR. 19.00 De socialistische gedachte en actie. 19.30 Nws. 20.00 Op Televisite. 20.40 Film. 22.40 Nws. en journ. Men staat altijd weer verbaasd over de vindingrijkheid van de samenstel lers van het „Uit en Thuis"-program ma van de N.C.R.V.-TV. En men heeft met alleen de ideeën, men weet ze toe te passen ook. Zoals nu weer met het zoeken naar iemands dubbelganger, die de kijkers in hun omgeving moeten aanwijzen. Mijnheer Vos kreeg zijn dub belganger, die inderdaad veel op hem 8 ieek. Maar toen kwam de stunt: in de zaal vier rijen andere dubbelgan gers, een werkelijk bijzonder grotesk ge heel. Wat men ook probeert, het lukt meestal geheel en het is altijd volop TV. Ook de wedstrijd „Uit tegen thuis" blijft een attractie, mede door de niet op te noemen hoeveelheid ontmoetin gen en grapjes die men organiseert. De rest van het programma is altijd vol stijl, de enkele variéténummers worden goed gedoseerd getoond en er is veel vlotte muziek. Er is daar een prima team aan het werk, bestaande u' Peter Koen als regisseur, Klaas Rol als produktieleider en Goos Kamphuis als wedstrijdleider. Een aanwinst bij de radiohumor is het optreden van Luc Lutz met tekst van Kees Stip in het Plein acht uur dertien programma van de V.A.R.A. Het werd wel tijd dat er eens iets nieuws en tegelijk goeds bijkwam. Het is er nu. De teksten van Kees Stip zijn geslaagder dan zijn werk van vorige jaren. De malle verhalen hebben in houd, hebben zin en z(jn vol van een milde maar niettemin vaak scherp oor delende humor. In Luc Lutz heeft men een waarlijk ideale vertolker van dit gekke proza gevonden. Hij heeft een beetje geaffecteerd, uiterst verzorgd geluid en geeft het verhaal zo droog en onweerstaanbaar weer, dat een werke lijk kostelijke creatie ontstaat. Nu ho pen we maar dat auteur en acteur steeds beter op elkaar ingeschoten ra ken en dat we nog lang van deze ver halen mogen genieten. Uit België zagen wij zondagavond voor de TV het optreden van het American Dance Theatre, de gerenom meerde dansgroep van José Limon. Het was een interessante uitzending, die een goed beeld gaf van het kunnen van dit gezelschap. Het in beeld bren gen van het optreden van een ballet groep voor de TV laat altijd wel ruimte voor enige wensen, want in de detail- beelden gaat het totaal verloren, de totaalbeelden laten te weinig van de details zien. Het heeft ons verder ver baasd dat men zo laat en zo summier iets vertelde over de uitgevoerde wer ken. Dit zijn bepaald geen kunstvormen die velen aanspreken. Het is goed dat men het laat zien, maar voorlichting is daarbij wel zeer gewenst. J.v.S.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4