Zilveren feest van pastoor A. P. van Eeden werd met veel luister gevierd Vlees hooit erbij Tuinbouw in Holland wordt bedreigd door „overheids- plannenmakerij" „Engelen en Haarlemse Spoken" in de Schouwburg T 224woningen overgedragen aan „V olkshuis vesting" Lottgering Feest voor medewerk (st)ers van het Wit Gele Kruis Klingdecor N.V. DE HOUTWERF agenda ALBERT HEIJN NAAIMACHINES Schriftelijke gelukwens van Haarlems Bisschop Sprankelend cabaretprogramma van Wim Kan Zn Corry Vonk Wethouder Happé: „We laten ons geen verdere beperking opdringen99 Expositie van Chapon in Galerie Espace K.A.B. viert Sint W illibror dusf eest Première van caricaturale film Buitenlandse mode in Zandvoort Films: Raadslid J. Schippers regent Grote Gasthuis? VAKGROEP TUINDERS L.T.B. MAANDAG 11 NOVEMBER 195'/ PAGINA 5 Jp nieuwe klokken van de parochiekerk van O. L. Vrouw van Zeven Smarten en de H. Bavo hebben zaterdagavond hun blijde klanken ge- phgd in de jubelzang van de parochianen om het zilveren feest van pas- o°r a p van Eeden. Om half acht arriveerde pastoor Van Eeden met *aPelaan E. Klaver aan de Karei Doormanlaan, waar met de overige pa- ^hiekapelaans, het kerkbestuur, enige parochiezonen, pater van Baarle de aalmoezenier van Jongensstad, hoofden van scholen, corporaties ap de verschillende parochiële organisaties, zusters van O. L. Vrouw van VjPiersfoort, Kajotters, welpen, kabouters, verkenners, gidsen en jagers hadden verzameld, om hun jubilerende herder te begroeten en hem ^telijk te begeleiden op zijn weg naar de kerk. Voorafgegaan door de ^'•Jorisband, die pittige marsmuziek liet horen en omgeven door Kajotters r®t brandende fakkels ging de feestelijke stoet kerkwaarts. In de parochie- was geen plaatsje onbezet, toen de jubilaris met zijn kapelaans en het *etkbestuur door een grote stoet bruidjes naar zijn plaats werd geleid in priesterkoor, dat evenals het altaar feestelijk was versierd. .Na een welkomstlied sprak kapelaan {«aver een kort welkomstwoord. „Wij e'iciteren u van harte met dit feest V1 danken voor alle geestelijke en tq- :e'Üke goederen, welke wij aan u te .^nken hebben". Kapelaan Klaver hoop- dat Christus de pastoor nog vele ja- fan van gezondheid zou schenken en aam rijkelijk zou zegenen voor alles hij in het belang van de parochie leeft gedaan. Gelukwens van de Bisschop Feestviering DE PLASTICBEKLEDINGS- PLAAT voor TOONBANKEN, TAFELS, BARS. enz. enz. 'Versen burgerlijke Stand Haarlem Zeer drukke receptie Buitenkerkelijk Deken P. v. d. Meer ere-kanunnik A. de Bruijn viert zilveren collectanten jubileum in parochie H.H. Petrus en Paulus Inbraken in Haarlem MORGEN ZUURKOOL EXTRA LEKKER MET MAGER PEKELSPEK Hoe 't ook zij: Ontheffing winkel sluiting tijdens Sinterklaasverkoop J. BIJLSMA JUBILEERT BIJ P.E.N. TE OVERVEEN COSTUMES STOMEN 3.75 Kring Centrum Kring West Kring Noord Oplichting BLOEMEN DAAL Herdenking 11 november Modern winkelen in de AH. -SuperMart dees SPECIALE AANBIEDINGEN 148 148 50 peciaal aanbevolen UIT EIGEN SLAGERIJEN: en 59 Veiling-verse groenten 29 65 ENGEL, Gr. Houtstr.181. Tel. 14444 Beurs van Amsterdam In een brief, die kapelaan Klaver testoor van Eeden overhandigde, wens te mgr. Huibers, die tot zijn spijt niet tanwezig kon zijn, pastoor van Eeden hij de viering van zijn zilveren pasto- bwt, ais vriend en als bisschop van "arte geluk. In de geest verenigde IJjBr. zich met de feestvierende paro die in gebed, om God te danken voor ÏJat Hij door de jubilaris aan anderen gegeven. De bisschop schonk de vastoo, en aue parochianen zijn bis- ÏPfMijke zegen, ka 1 een kort lof' gecelebreerd door dPelaan Klaver met assistentie van de rf'de andere parochiekapelaans, werd ®t gedeelte van het feest besloten. Zondagochtend droeg pastoor van Sleden, nauwelijks hersteld van een klein ongeluk, een plechtige H. Mis op, daarbij geassisteerd door rector A. c. J. van Houten, bisschoppelijk inspec teur van het onderwijs en pater J. Ruijgrok, een van de parochiezonen. Deken W. N. Zijlstra was presbyter assistent. In de Mariakapel hadden te midden van vele geestelijken uit stad en omgeving plaats genomen mgr. C. G. van Trigt, officiaal van het bisdom, de kapelaans der parochie enkele oud- kapelaans en parochiezonen. Onder de genodigden, die vooraan in de kerk za ten bevond zich mr. O. P- F. M. Cre- mers, burgemeester van Haarlem. Het parochiële zangkoor en het jongens koor zongen de Missa Brevis van W. k. Mozart, onder leiding van hun diri- tent, de heer W. Peters. Na de Mis werd ■Cantate Dominum" van H. Hassler Wtgevoerd. Dr A A. Olierook pastoor van de Parochie' van de H. Drievuldigheid te Sloemendaal hield na het Evangelie de feestpredikatie. Hij vergeleek de paro chie met het gezin, waarvan het altaar de haard is en Christus de vader en gastheer, de pastoor is Zijn plaatsver- vanger. In de parabel van de Goede Her- vindt men de juiste typering van Advertentie KAMPERSINGEL 20—9.4 TEL. 02500-11932 moet. vruchten, CINEMA-PALACE: Hij aie -terve„ 14 j. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. sterven ÏSANS HALS: Porte des Lilas n 2.30, 7, 9.15 uur. 1 14 Di. één avondvoorstelling om 8 uur LtJXOR: Hel der Verlorenen, 14 1 r' 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: Ma. en dl.: Wilde 8tr. volw. 6-15 uur. Do.: Als de dauw hangt komt er regen, »,«r. volw., 8.15 uur. «EMBRANDT: Silk Stockings, a. 1. Roxy J5'Ieder'15 schot is dodelijk, 14 jaar, 8T$iO: 9£ droom van een bakvis, a. 1. a i8* 7, 9. 1.15 uur. en"' spreekt arabieren"; „Indo-China" en „Bretagne, (Eerste avond; Geloof Maandag 11 november uJvencertgebonw, 20 uur: Bel Canto. Ita- Operaconcert. Solisten: Marijke van Dugt, sopraan, Nino Adami, tenor, En- Weimar, bas-bariton. Programma: He, J* en duetten uit Aïda, Norma, Forza i. Destino, Luisa Miller, doo ote Kerk» 1530 uur: Beiaardbespeling ,5 Arie Peters, stadsbeiaardier. ..stadsschouwburg, 20 uur: A.B.C. Cabaret fi.'*; Corry Vonk en Wim Kan: „Engelen .Spoken". Geii kmann, Muziekzaal, 20 uur: Lode van e-"* spreekt over „Het land van Berbers Pet Wetenschap). Dinsdag 12 november jPellendoorn, Wilhelminastraat, 14.20 uur: éoo. c°nflict in de wereld", tweede lezing ™tisbelr' drs. A. Borger.(Studiekring voor Stadsschouwburg, 20 uur: A.B.C. Cabaret *n Corry Vonk en Wim Kan: „Engelen Spoken". "-oncertgebouw, 20.15 uur: Derde concert bio-i P door het Noordhollands Philhar- ÜstOrkest o.l.v. Marinus Adam. So- Caspar Cassado. bFFBOREN: M. van Oossanen-de M z-i G. Willemsen-Kranenburg, z; van Oossanen-de Bree, d.; H. van o"hgelaan-Werf, d.; A. M. van den etelaar-Janssen, d.; M. W. Huijerman- ïrii.?en Berg. d.; J- H. van der Landen- "aiderman, d. j ONDERTROUWD: J. N. de Jong en 'rfteogedoorn. -GETROUWD: C. P. Snijders en M. v» Wijkhuijzen; J. J. van Setten en C. Mesman. -.OVERLEDENA. J. Dernison, 80 j., voiweg; a Boeree-Karreman, 59 j., wasthuisvest; Chr. Krap, 75 j., Haze- •^terslaan. een pastoor: een vader. Pastoor was (en is) een liefdevolle vader, een goe de leidsman. „Weest blij en bid voor hem. Hij was 25 jaar uw pastoor, hij is ook sinds veertig jaar mijn goede vriend, mijn leider", aldus dr. Olierook. In de middag vond in de stemmig aangeklede gymnastiekzaal aan de Eemstraat een zeer druk bezochte re ceptie plaats. Tijdens het officiële ge deelte daarvan werd de jubilerende pastoor met een hartelijk applaus ver welkomd. Hij zat er temidden van zijn vele gasten. Voorts waren hier, naast vertegenwoordigers van sociale- en standsorganisaties, jeugd- en sportver enigingen uit de parochie, broeder Adrianus van de Heibloem, pater V. Hutjens O.E.S.A., wethouder A. Ange- nent, namens het gemeentebestuur, de overste van het Lavigerie-college met pater Mettrop, pater Selhorst, oud-aal moezenier van Jongensstad, de heer Bottelier, bisschoppelijk bouwinspec- teur, de heer Bouchette, rijksinspec teur van het L.O. in het district Haar lem en de heer Stut, oud-kerkmeester. Allen werden door de heer Hoender dos, lid van het kerkbestuur en voor deze gelegenheid ceremonie-meester hartelijk verwelkomd. Hjj wees er op, dat de bouw van een parochiehuis, met kapel voor de jeugd en een grotere pastorie^ dringend noodzakelijk is. Dank zij de actie van de parochianen is daarvoor ruim vijftienduizend gulden bijeengebracht. De heer Staal bood als oudste kerk meester een couvert met inhoud aan, en namens de leden van het kerkbe stuur en hun echtgenoten een boek werk. De heer Schultheis sprak namens het kerkelijk centrum. Hij memoreerde de warme belangstelling die altijd van de jubilaris naar armen en behoeftigen is uitgegaan. Rijksinspecteur Bouchet te noemde pastoor van Eeden een dure en lastige pastoor in deze tijd van be stedingsbeperking. Hij kende geen twee de mens, die op deze leeftijd zo jong met de kinderen is. De heer Peeters, hoofd van de St.-Bavoschool, bedankte namens leerlingen en leerkrachten voor het vele, dat de pastoor als voorzitter van het schoolbestuur heeft gedaan. Woensdag zullen in de H. Mis van kwart voor acht de leerlingen op eigen wijze hun dank zingen. Als tastbaar be wijs schonk hü de pastoor namens de leerkrachten een fraai altaarmissaal. Namens Onze Gezellen bood de heer Overtoom de letters O. G. in guldens aan, als dank voor de belangstelling, die de jubilaris steeds voor deze ver eniging heeft gehad. De jubilaris zelf dankte vervolgens op de hem eigen wijze: „Laten we al les wat is gezegd leggen in de hand van Hem, die van boven alles juist ziet en Hem onze dank uitzingen in het „Te Deum" in het danklof. Twee misdienaars brachten tot slot een collecteschaal, waarop een bedrag van 1500,- met het verzoek het geld aan de bisschop ter hand te stellen voor de kerkenbouw in het bisdom. Buiten had zich inmiddels een rij pa rochianen gevormd, die geduldig hun beurt afwachtten om de jubilaris ge luk te wensen. Een plechtig lof met Te Deum be ëindigde een jubeldag, die pastoor van Eeden vele bewijzen van aanhankelijk heid en vriendschap bracht. Het zilveren pastoraat van pastoor van Eeden zal dinsdagavond 19 no vember, vanaf acht uur, buitenkerke lijk gevierd worden in het Gemeente lijk Concertgebouw te Haarlem. Deken P. L. Chr. van der Meer van Hoorn is benoemd tot ere-kanunnik van het Haarlemse kapittel Van de periodiek aftredende regen ten van het Sint Elisabeth's Gasthuis heeft de heer H. J. L. Klein Schiphorst zich niet meer herkiesbaar gesteld in verband met zijn leeftijd. De regenten worden benoemd voor de tijd van twee jaar, maar in verband met de ge meenteraadsverkiezingen die volgend jaar gehouden worden stellen B. en W. voor de benoeming te doen geschie den tot de dag waarop de nieuwe ge meenteraad een college van regenten kan benoemen. B. en W. stellen voorts voor de katholieke fractievoorzitter in de raad, de heer J. A. Schippers te be noemen in de vacature Klein Schip horst, en voor het overige de dames T. Kerkhoff-Pet, mr. E. A. J. Schelte- ma-Conradi en de heren Th. A. Wes- stra, W. C. Bakker en W. Mensink her te benoemen. Nadat te zijner intentie in de pa rochiekerk van de H.H. Petrus en Pau lus zondagochtend een plechtige Hoogmis was opgedragen, hebben pas toor van Rjjn met zijn kerkbestuur en het collectantencollege in de pastorie de gelegenheid aangegrepen om de heer A. de Bruijn, nestor van het college, bij gelegenheid van zijn zilveren collectan tenjubileum hartelijk te huldigen voor zijn trouwe plichtsbetrachting, zijn rus tig gedrag en zijn waardig voorbeeld. Ze hebben hun woorden vergezeld doen gaan van enige geschenken. Pastoor van Rijn bood namens het Kerkbestuur sigaren aan en als blijvende herinne ring een ingelijste oorkonde. De heer P. Joosten schonk namens het collec tantencollege eveneens sigaren en me vrouw de Bruijn kreeg een kleine bloe menhulde. Ontroerd werd door dee jubi laris een hartelijk woord van dank ge sproken, waarna ook andere vrienden en bekenden de jubilaris tijdens een geani meerde receptie kwamen gelukwensen. In een perceel aan de Crayenester- laan te Haarlem is zondagavond om ongeveer tien uur ingebroken. Door een raam van een slaapkamer in te slaan heeft men zich toegang tot het huis ver schaft. Er wordt een bedrag van 130 vermist. Bij een perceel aan de Maurits- straat heeft men eveneens gepoogd in te breken. Om half drie vannacht hoor de een bewoonster van het huis ge stommel op zolder. Zij ging kijken en zag dat het dakraam was ingeslagen. Nog juist zag zij dat de inbreker weg vluchtte. De dame belde de politie, maar deze kon niets vinden. Drie kwar tier later werd er aan hetzelfde huis gebeld. Zonder te gaan kijken, belde de vrouw de politie, maar ook nu vond zij niets. Later bleek, dat een man in verschillende percelen had „rondgeschar reld". De Haarlemse commissaris van po litie W. J. Gorter zal voor dezelfde ver eniging donderdag 23 januari spreken over „Vuurbestendigheid" (vuurloop). Advertentie Publikatie van de verenigde slagers in Haarlem e.o In zijn openingstoespraak tot de al gemene vergadering van de Vakgroep Tuinders van de L.T.B., de katholieke Land- en Tuinbouwbond in de bisdom men Haarlem en Rotterdam, heeft de voorzitter, de heer Jac. Groen Azn ge wezen op de bedreiging van de tuin bouw door de vloed van plannen in de Randstad Holland. Die plannen betref fen de verdere industrialisatie en de daaruit voortvloeiende toeneming der bevolking in het westen. Het is juist en vooral de tuinbouw, die daar de dupe van wordt. De heer Groen doelde ook op de plan nen voor satelietsteden en het enorme beslag, dat men schier overal „met het oog op de toekomst" op tuinbouwgron- den legt. Dat de tuinbouw ook een in dustrie is een industrie, die voor ons gehele economische bestaan van grote betekenis is ziet men blijkbaar niet. De spreker vroeg zich af, waarom dat alles juist in het westen des lands moet gebeuren. Moeten alle administratieve rijksdiensten nu juist in het westen ge vestigd zijn? Voorts duidde hij nog op de behoefte aan natuur- en recreatie ruimte, die tenslotte zal toenemen, wan neer de door hem gewraakte plannen geëffectueerd zouden zijn. De teeltregelingen voor de groenten- fr'.it- en sierteelt zullen eerlang door de Produktschappen moeten worden bezien, hetgeen verband houdt met het gevaar van verstarring in deze bedrijfs takken door een onvoldoende doorstro- min. van jonge en nieuwe kwekers. Aan het euvel van „rentenieren" op teeltrecht zal paal en perk moeten wor den gesteld. De heer Groen had er be paald bezwaar tegen, dat alleen de Productschappen zich met die kwestie zullen bezighouden. Het Landbouw schap zou er ook in betrokken moeten worden. De vergadering koos in de plaats van het aftredend en niet-herkiesbare be stuurslid, de heer A. C. van Ruyven uit Poeldijk, diens dorpsgenoot, de heer G. H. van den Berg. De aftredende be stuursleden, de heren H. Korthouwer uit Heiloo en J. P. Koop uit Rotterdam, werden herkozen. Er werden woorden van dank gericht tot de heer Van Ruy ven, die deze beantwoordde. Het jaarverslag over 1956, dat aan het begin van dit jaar reeds gepubli ceerd is in het vakblad „Boer en Tuin- ot en met woensdagavond treedt in de Haarlemse schouwburg het ABC-cabaret van Wim Kan en Corry Vonk op. Zoals gewoonlijk zijn alle avonden vrijwel uitverkocht. Het optreden van de drie grote cabaretiers Kan, Hermans en Sonneveld is een so ciale gebeurtenis geworden, die men meegemaakt moet hebben. Ieder jaar weer opnieuw. De voorstelling van za terdagavond was volkomen uitverkocht en een zaal vol verwachtingvolle men sen zat men ingehouden adem gereed om zich over te geven :an het program ma, dat dit jaar getiteld was: „Engelen en spoken". Die tite is niet zonder meer onzin, want Kan houdt ervan te badineren in een moderne stijl. Hij houdt ervan om de mens spelenderwijs te kijk te zetten zonder hem daarbij ook maar één ogen blik te beledigen. Daarin is hij modern. Evenals Toon Hermans is zijn kunst ge richt op het démasqué van de mens. Hermar.s streeft naar een démasqué van de mens in zijn taaluitingen; Wim Kan naar een démasqué van de mens in zijn doen en laten. Beiden streven zi5 naar eerlijkheid en eenvoud. Kan doet het in de vorm van een praatje; een praatje overigens van een uur lang, dat bovendien geen ogenblik verveelt. Hij komt praten als een oude kennis, die volstrekt eerlijk is. Daarom praat hij met ons, zoals geen mens met In deze financieel moeilijke tijden wordt er uit zekere stad in Nederland op aangedrongen alles soberder te doen. Wat de bouv. van woningen be treft geloof ik, dat we aan dit verzoek geen gevolg kunnen geven. Dit zijn geen luxueuze woningen. Ze bevatten slechts wat in 1957 een woning nood zakelijk moet bevatten. We dienen er voor te waken ons niet te laten drin gen in uitgeklede of ingekrompen hui zen Op het gebied van de volkshuis vesting behoort zeker geen stap terug gedaan te worden. Deze woorden moe ten mij ir. het openbaar van het hart", aldus sprak de Haarlemse wethouder van huisvesting, de heer W. F. Happe, zaterdagmiddag aan de Jan Prinslaan in een koude en gure wind temidden van de 224 flatwoningen, die hi) vervol gens met een gelukwens van het ge meentebestuur namens het college van B. en W. overdroeg aan de "J®®®1? ve woningbouwvereniging „Volkshuis vesting". Deze ruim veertig jaar bestaande woningbouwvereniging, die voor de oorlog reeds ruim tweehonderd huizen bouwde en na de oorlog nog 75 duplex- huizen, alle in Haarlem-noord zag hiermee haar woningbeheer weer ver der uitgebreid. Voordat wethouder Happé het woord nam, gaf de voorzitter van „Volkshuis vesting", de heer H. A. Booms, een overzicht van het tot stand komen van deze bouw. In november 1953 werd met het maken van de plannen een begin gemaakt. Oorspronkelijk was de opzet 228 huizen; het werden er 224, voor de helft driekamer- en voor de andere helft vierkamerflats. De bouw ge schiedde onder architectuur van de bloemendaalse architect B.N.A. de heer H. W. van Kempen. In augustus 1955 werd met de bouw begonnen door de firma Gebr. Bergshoef uit Alphen. Tussen 26 september 1956 en 1 april 1957 werden de verschillende com plexen geleidelijk aan door de nieuwe bewoners in gebruik genomen. Het was net eerste complex waarmede wethou der Happé in zijn functie van wethou- kreegVan volkshuisvesting te maken ...Pj overdracht aan de Jan Prinslaan werd voorafgegaan en besloten door sa menkomsten in restaurant „Het Bol werk aan het Kennemerplein. Hier wa ren een vqftigtal genodigden bijeen, waaronder zich bevonden de directeur van Openbare Werken, ir. Ch. C. van der Vlis, het hoofd van het bureau voor huisvesting de heer van Beek, de heren Martens en van Kampen van de fede ratie van Haarlemse woningbouwver enigingen, de heren J. Kampman en W. de Vos van het wijkcomité „oud-Scho ten" en vertegenwoordigers van de wo ningbouwverenigingen St.-Bavo, St.-Jo- zef, Zorgvliet en Patrimonium. ons praat. Hij komt er eerlijk voor uit, dat hij dagdroomt van een uniformpet. Hij hekelt de gewichtigheid waarmee de problemen van de hedendaagse jeugd worden behandeld en brengt die pro blemen terug tot eenvoudige proporties. Hij laat dan even de tragiek voelen die de mens zichzelf met zijn gecompliceerd heid heeft aangedaan. Het beste is hjj misschien nog in zijn politieke grappen, omdat hij daar getuigt van een diepge wortelde overtuiging, dat er zelfs onder de allerbeste politici nog «oveel corrup tie schuilt, dat de gewone burger er niet meer in geloven kén. En wat blijft er over van de gewichtige politieke we reld, wanneer de problemen tot hun ee voudigste proporties worden terug gebracht? Met veel herhalingen, met een licht spraakgebrek, met een beetje houteri ge bewegingen staat Wim Kan op het toneel en weet hij van het eerste ogen blik af te boeien. Hij gooit er een liedje tussen door, waarbij zijn expressieve mimiek de tekst voortreffelijk aanvult. Daarbij getuigt Kan voortdurend van groot respect voor zijn publiek. Hij wij zigt zjjn programma voortdurend en past het aan aan de plaatselijke om standigheden en aan de actuele gebeur- teni_sen. Zo kon men zaterdagavond reeds zijn commentaar op de kunst maan horen en zo had hij zijn Schlager potpourri aangepast aan de Haarlemse gebeurlijkheden. Niet, dat het program daarom beter was, maar het betrok het publiek onmiddellijk bij datgene wat de man op het toneel te vertellen had. /óór de pauze traden de andere le den van het gezelschap op, onder wie vooral Corry Vonk opviel met haar declamatie van „Mannetje met 'n hoedje op" en Albert Mol de cho reograaf van het ABC-cabaret in rijn parodistische dansen als de Tore ador en in „Bal in oud-Wenen". Ook in dit eerste deel van het programma treft men weer „serieuze stof", die plotseling door een enkel zinnetje, een klein gebaar in heel zijn betrek kelijkheid ten toon wordt gesteld. Het prachtige versje van Kees Stip, „De Schildpad", voorgedragen door Corry Vonk; of de Vier Dreeskinderen en vooral „Gauw, gauw, gauw nog wat genieten!" met Netty Wiegel en Pe ter van Hattum, die een veelzijdig begaafd kleinkunstenaar blijkt. Natuurlijk hoeft men het niet eens te zijn met de politieke opvattingen van Wim Kan. Dat is met name het geval, waar hij in het „Feestcongres der Ooienvaren" naar onze smaak juist iets te ver gaat in zijn hekeling van onze bevolkingsdichtheid. Maar dat neemt niet weg, dat Wim Kan als cabaretier een groot kunstenaar blijkt omdat hij de mens doorziet, daarvan getuigt met een milde, menselijke ironie. J. W. v.d. V. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor dit jaar weer ont heffing te verlenen van de winkelslui- tings-verordening tot tien uur 's avonds In de periode vanaf woensdag 27 no vember tot en met woensdag 4 decem ber en voorts ontheffing van de woens dagmiddagsluiting over de desbetref fende winkelzaken op de woensdag. der" werd goedgekeurd. Er wordt on der meer in gesproken over de kwestie de teelt van bewaarkool te saneren in verband met de moeilijkheden, die ech ter volgens de visie van de samenstel ler. worden veroorzaakt door omstan digheden, waarmede de tuinbouw in het algemeen altijd te maken heeft. Sane ring zou een verdere verstarring be tekenen. Het zou beter zijn de gehele teeltregeling maar op te heffen. Op voorstel van de kring Delftland werd besloten bij de bevoegde instan ties er op aan te dringen, dat bouw vergunningen voor het stichten van kas sen en bedrijfsgebouwen in „gepland" gebied in veel ruimere mate zullen worden verstrekt. De heer van Marwijk schilderde namens de kring Delftland de moeilijkheden van de tuinders, wier gronden betrokken zijn in de overheids- plannenmakerij, waarop de voorzitter reeds in zijn openingsrede had gedoeld. „Door de bevriezing van gronden wordt onze bedrijfsvoering gewurgd", aldus de heer van Marwijk. Het bestuur was ook van mening, da't veel van de plan nen in het geheel niet of slechts op zeer lange termijn wordt gerealiseerd. De heer G. Vijverberg (kring West- land) kondigde aan in zijn functie van bestuurslid van de L.T.B.-coöperatie de mogelijkheid te gaan onderzoeken een gemeenschappelijke L.T.B.-kolenhandel voor tuinders te stichten om een einde te maken aan de moeilijkheden bij de brandstoffenprijzen voor de tuinders. De kring Langendijk had voorgesteld aan te dringen op verhoging van de minimumprijzen voor groenten, terwijl de ardeling De Rij-Graft de garantie prijzen wilde verhogen. Het bestuur zegde toe beide kwesties onder de aan dacht van de desbetreffende instanties te brengen, al meende het, dat vooral laatstgenoemd voorstel voorshands moeilijk te realiseren zal zijn. Een gezelschap van Haarlemse kunst vrienden onder wie enige collectioneurs en Amsterdamse kunstenaars is zater dagmiddag bijeengekomen in de Galerie Espace om luister bij te zetten aan de opening van een tentoonstelling van het nieuwe wérk van de Haarlemse schilder Jules Chapon. Een der eigenaressen van de kunst zaal, mevr. Eva Bendien, heette de vrienden met een enkel woord welkom. Nadat kunstwerken uit binnen- en bui tenland hier te bezichtigen zijn geweest, zo zeide zij, kan men in de volgende weken van de recente ontwikkeling ken nis nemen van het werk van de schil d-er die zijn atelier heeft boven de kunst zaal. Voor een deel is de collectie ont staan na de tocht die Chapon naar Is raël heeft ondernomen. Zij besloot met de verwachting dat de bezoekers veel genoegen aan de tentoonstelling zullen beleven. Een beschouwing over de ontwikke ling van de schilder Chapon zal in een afzonderlijk artikel geschieden. De heer J. Bijlsma te Overveen, ad ministratief ambtenaar in algemene dienst bij het- Provinciaal Electriciteits- bedrijf van Noord-Holland vierde van daag zijn vijfentwintigjarig dienstjubi- leum. Hij werd vanmorgen ontvangen en toegesproken door de leiding van het bedrijf, terwijl het hem voorts niet aan belangstelling of gelukwensen ontbrak. Advertentie Tijdelijk STOMEN STOPPEN GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 Gisteren hebben de vier kringen van de Haarlemse K.A.B. het Sint Wiili- brordusfeest gevierd. In de verschillen de kringen werd begonnen niet een H. Mis, waarna de leden gezamenlijk ont beten. Tijdens de H. Mis naderde men gezamenlijk tot de H. Tafel. In kring oost kwam men na de H. Mis bijeen in het parochiehuis Sint Jan, waar voorzitter B. Reynders een en an der vertelde over het winterprogram- ma voor de kring en vooral, over de novemberactie „Wees een Sint voor het kind". Voor ieder nieuw geworven lid van de KAB zal een ziek of zwak kind met Sinterklaas worden verrast. De heer Reynders memoreerde de goede verstandhouding met de K.A.V. Na het ontbijt sprak kapelaan J. Breedveld over de nieuwe richtlijnen, die de H. Vader heeft gegeven met betrekking tot de K.A.de verantwoordelijkheid van ieder persoonlijk en ieders plicht om een goed voorbeeld te geven. Men her kent de Kerk aan haar lidmaten en wat ons wordt verweten, verwijt men de Kerk. 's Avonds kwam kring oost in ge bouw Sint Bavo bijeen, waar het Haar lems Toneel Ensemble op zeer geslaag de wijze onder leiding van Henk van Leeuwen Sr. het Joodse familieblijspel „Het nestje van de antiquair" ten to nele voerde. De voorstelling werd ge dragen door Jos Mathot, die de rol speelde van de antiquair Maurits Dia mant. Onder leiding van Hans Brans en met medewerking van de „Band zon der naam" werd na de voorstelling ge danst. De kring Centrum kwam in de pa rochiekerk van Sinte Elisabeth en Bar bara bijeen voor de kerkelijke viering van het Willibrordusfeest. In gebouw „Flora" verenigden de leden zich daar na om het feestelijk ontbijt, dat muzi kaal werd opgeluisterd. De kring west kwam in de Kathedra le Basiliek en in de Paterskerk bijeen. De dames van de K.A.V. hadden een voortreffelijk ontbijt verzorgd, dat muzi kaal werd opgeluisterd door de muziek van het accordeon-ensemble van me vrouw De Haan. Voorzitter Hetem her innerde aan wat samenwerking vermag en wees in dit verband op wat de me dewerkers van Herwonnen Levens kracht tijdens hun vergadering van af gelopen vrijdag tot stand hebben ge bracht. Vervolgens memoreerde hij het gebod om God te dienen, ook in deze tijd nu wetenschap en vernuft ons ver bijsterd doen staan. Het voorbeeld van de katholiek moet goed zijn; het is een vorm van lekenapostolaat. Op 29 no vember komt de aalmoezenier van het bedrijfsapostolaat voor de kring west vertellen over zijn ervaringen tijdens een reis door Spanje. C. Vriecekoop. Mevrouw Blanche gelegenheid om nog eens te wijzen op de groeiende onkerkelijkheid en op de houding van de katholieken om dit kwaad te keren. Leken en priesters zullen nauw samen moeten werken bij de bestrijding van dit kwaad. Na een dankwoord van de voorzitter, zongen de leden gezamenlijk tot slot het strijd lied van de K.A.B. In het gebouwtje van Jongensstad aan de Eemsstraat kwam kring noord bijeen om het H. Offer bij te wonen. Tijdens het daarna volgende ontbijt werd het woord gevoerd door kapelaan C. Vriecekoop. Mevrouw Blance Broekhuizen-Holzhaus verzorgde de muzikale omlijsting en declameerde tij dens het ontbijt. een Ieder Houtstraat Zaterdagmiddag kwam in warenzaak aan de Grote een 60-jarige vrouw, die twee, tassen kocht. Zij betaalde met een giro-chèque. Later bleek, dat de naam en het adres niet toebehoorden aan de dame die in de winkel was geweest. De waarde van de tassen bedroeg ongeveer 23. Dr. mr. W. Schuurmans Stekhoven spreekt dinsdag 19 november, 's avonds om acht uur in café-restaurant Gebr. Brinkmann te Haarlem voor de Studie vereniging voor Physical Research, af deling Haarlem, over Parapsychologie en parageneeskunst. Ter herdenking van de Wapenstil standsdag zal vanavond het monument aan het Wildhoefplantsoen achter het Hervormd kerkgebouw in Bloemen' daal verlicht zijn. Het monument is op gericht ter herdenking van in oorlogs tijd omgekomen Bloemendaalse inge zetenen. Kort na negen uur vanmorgen heeft een deputatie van het bestuur van de Bloemendaalse vereniging van oud- illegale werkers, aangesloten bij de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet in Nederland, een rondgang gemaakt langs het geallieer de graf op de katholieke begraafplaats aan de Dennenweg en de graven van drie geallieerden (waaronder van de Nederlander De Vries) en van een ver zetsstrijder op de algemene begraaf plaats aan de Bergweg. Op al deze graven werden bloemen gelegd, waar na enige ogenblikken stilte in acht wer den genomen. Advertentie Alleen dinsdag en woensdag 12 en 13 november Gehakt met zakje kruiden en recept 500 gram Doorregen runderlappen 500 gram stuk Hamburgers per Alleen dinsdag en woensdag 12 en 13 november Rib- en Haaskarbonade Hachee-viees. Haagse leverworst 200 gram Alleen dinsdag en woensdag 12 en 13 november a.s. Geschrapte worteltjes, panklaar 500 gram Handappelen Jonathans per kilo Garantie voor kwaliteit laagste netto- prijzen Rente plu* winst aandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 Het zilveren jubileum van het Wit Gele Kruis te Haarlem is zaterdag avond besloten met een feestavond voor de bijna honderd medewerksters en medewerkers in café-Boekenrode te Heemstede. Verschillende bloemstuk ken en de nieuwe vlag versierden de zaal, maar het goed gemutste gezel schap zorgde toch zelf het meest voor de juiste feeststemming. De voorzitter, de heer R. Sehlatmann, sprak zijn „jongens" zoals hij gaarne zegt, toe, er daarbij op wijzend, dat het bestuur niets vermag te bereiken als de inten tie van het verplegend en administra tief personeel niet de juiste is. Het Wit Gele Kruis is groot geworden door u, stelde hij vast, waardoor hij zijn onder scheidingen van Paus en Koningin dan ook voor allen beschouwde. Tussen half negen en middernacht werd een gevarieerd programma, deels door eigen krachten, deels door arfisten, ten beste gegeven. De conférence was in handen van de heer W. v. Willige, met de veelzijdige assistentie van de heer Theo Lohrman, smoezed-gooche- laar-buikspreker-pianist. Niet minder dan 36 kraamverzorgsters traden op in een zangspel „De Klokkencantate", waarin de toestanden in het oude huis aan de Parklaan en in de gebouwen aan het Kenaupark geschetst werden, als resp. een hel en een hemel. De 15 leerlingen, die het internaat bevolken nadat de noodklok geluid werd wegens gebrek aan krachten, eindigden hun meerstemmig gezang met een hulde a .n de staf, waarbij bloemen niet ach terwege bleven. Misschien was wel het hoogte pun, van de avond de première van de film „Ons Wit Gele Kruis te Haailem", vervaardigd door de ama teur-cineast Sonnemans. Insiders heb ben zich ruim een kwartier dol geamu seerd om de situaties, die daarin ge toond werden. Alle afdelingen van het kruiswerk passeerden de revue. Grote hilariteit verwierf de zenuwachtige kraamheer, het weigerende oude Ford- je van de leidster, het spel van de staf van het Medisch "Opvoedkundig Bureau met behulp van poppenkast, treintjes en speelgoedbeesten. De film eindigde met het portret van de voorzitter, wie daarop een lang leven werd toegezon gen. Tegen half twaalf kwam Heemste de plotseling zonder stroom, waar door het feest in kaarsverlichting werd voortgezet en aan gezelligheid won. Naast Richard Blanken, de trou badour met Amerikaanse liedjes en het cowboy-ensemble „The Green horns" trad nog op de sneltekenaar Bram v. d. Stap, die grote waarde ring oogstte voor zijn zeer toepasse lijke vindingen. „We moeten dit meer doen", verklaarde de heer Sehlat mann aan het eind van het feest. Nie mand was er tegen. Geen wonder, want deze rünie heeft de onderlin ge banden belangrijk versterkt. De Amerikaanse ontwerpster Stepha nie Koret weet heel goed waar op het gebied van kleding de ver langens van de werkende vrouw naar uitgaan: naar praktische, goed wasbare modellen, die ook gemakkelijk te com bineren zijn. Hoe goed zij erin geslaagd is aan deze wensen tegemoet te komen, hebben wij zaterdag kunnen consta teren tijdens de show van de importeur Joël C. den Hartog in hotel Bouwes te 7 and voort. Iets nieuws zagen we bij de japonstof- fen: Tricotta, een synthetische jersey, die in de wasmachine gewassen en in de centrifuge gedroogd kan worden zon der dat het kledingstuk daarvan te lij den heeft. De van tricotta vervaardigde japonnen hadden alle plissérokken en ware-: soms zelfs helemaal geplisseerd. Ook op deze plissé kan de hierboven genoemde wasbehandeling toegepast worden. Ideaal dus voor de werkende vrouw. En wat een tijdsbesparing! Ook strijken is overbodig. Zeer apart was een geheel geplisserde cocktEfiljapon van een cerise-rode tricotta, mouwloos en met eer gespje op de schouders als enige garnering. Var. Gottex uit Israël zagen we bad pakken, die niet alleen zeer aantrek kelijk van model, maar ook aantrekke lijk in prijs waren. Zelfs het tamelijk koude novemberweer was niet in staat ons enthousiasme voor deze badpakken, die voortreffelijk van pasvorm waren, te bekoelen. De rokken uit Mexico waren wijd en hadden een aparte sluiting; waardoor ze voor iedere maat passend waren. Ook als positierok zijn deze mo dellen zeer geschikt. Lanson uit New York was vertegen woordigd met charmante regenkleding; ensembles bestaande uit een regenman- tc' met contrasterende voering, een re genhoedje, een plastic regenkapje, een paraplu en tenslotte nog een tas, die zowel aan de arm als over de schouder gedragen kan worden. Het geheel was zeer apart en vooral in ons klimaat bij zonder praktisch. Men zal het ongetwij feld vaak genoeg kunnen dragen. Het is niet mogelijk in deze korte samenvatting alle modellen van de acht buitenlandse firma's te noemen, die op deze show vertegenwooordigd waren. Maar wij willen toch nog even de prachtige wintermantels en mooie jer seyjaponnen noemen, die zich alle ge kenmerkt hebben door een uitstekende coupe. Th. w. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze (Niet officiële koenen) vorig opening Slot 11/11 s*A Ned. 1953 3(5 Ned 1953 Ned 1956 SV, Ned 1948 ü'/s Ned 1950 *('4 Ned 1954 S',-4 Nea 1955 3-3(5 Ned 1947 Ned 62-64 bel fac inschr Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mil cert AJLO Van Berkei'i Patent Calvé-Delft eert Van Gelder kon Hoogvens eert Onliever eert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon Ned Stoomb Mil Ned Scheepv Unie KXJH. y VA Dell Ml), eert. A'dam 2y2 '56 1 A'dam '56 H A'dam III 83 Yb 82A 82^ 78b 78(ib 79% 79% 80 87A 80 151 150 175 268 249 336% 241 242% 163,40 oarf 1433% -.301 134H 101,10 92% 55 y, 74 84 84 81% 80 87 80% 151(4 330 237(4 159,60 56 144 130(4 134 100,10 55(4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5