Haarlemmerliede betwijfelt de noodzaak om aan Haarlem Zuid-Schalkwijk af te staan „MONPTI" m Haarlemmerliede heeft een sluitende begroting G Stijgende woningnood in de Haarlemmermeer REMBRANDT „Oofc op genie-gronden kunnen woningen worden gebouwd99 Sint Maarten in Haarlem Financiële positie van de gemeente is uitzonderlijk gunstig Nog geen nieuw politiebureau Heel veel slechts bij concert van „Bel Canto" Bevolking met bijna 200 personen toegenomen Henny Turken burg geen leidster Marijke" van meer S. Weert 50 jaar bij „De Sierkan Culturele dag T riniteitsly ceum Nieuwe sport velden-complex in Haarlem-Noord A DINSDAG 12 NOVEMBER 1957 PAGINA 3 HET WATERSPORTCENTRUM TUSSEN HAARLEM-NOORD EN SPAARNDAM Agrarische bebouwing Vrijdag a.s. Romy. Schneider Plannen van recente datum il i sï&jmri --s - ii m rv" - ■I'-'-'A- O-v.; - :i-y. hoog te paard Films Diversen Burgerlijke Stand Haarlem W oningbouw ETUI EN HANDTASJE GESTOLEN Verdachten aangehouden Metselaar valt van zeven meter hoge steiger Op bouwwerk in Voorhout n Oorzaak vreemde brandjes in Bollen streek opgehelderd Timmerman uit Hillegom bekent KWARTAALOVERZICHT TOONT AAN Bob Jansen neemt leiding over Willibrordusviering K.A.B.-Noord Verkeersongevallen Lijn 3 weer over de Leidsevaart Sinterklaasfeest voor K.A.B. Sinterklaas bij „II Poverello-stam" Gemeenteraad stelde reeds half miljoen beschikbaar Twee jaar en drie maanden voor „Haarlemse Jopie" Eenentwintigste veroor deling Jubileumgeschenk voor pastoor Van Eden Prins Bernhardiaan afgesloten Gemeentezaken ZANDVOORT Jelle de Vries voor Culturele Kring ,,'t Helm" Toneelavond voor Zandvoortse politie Opbrengst collecte Waterpolo Successen voor D.W.T. D.W.R. verloor van H.V.G.B. Diplomazwemmen bij N.V.A. Onderling toernooi van T.Y.B.B. Haarlemse Middenstand BLQEMENDAAL Wim Hornman voor B.V.B. Beurs van Amsterdam Beurs van New York B. en W. van Haarlemmerliede heb ben thans pre-advies uitgebracnt inza ke de kwestie van de gronden tussen Haarlem-noord en Spaarndam. Aanlei ding tot dit pre-advies is geweest de feeks vragen die het raadslid DOEVEN (K.V.P.) op 15 oktober tijdens de raadsvergadering van Haarlemmerlie de heeft gesteld naar aanleiding van een artikel in onze courant waarin wij melding maakten van de plannen van het Haarlemse gemeentebestuur om in het gebied tussen Haarlem-noord en Spaarndam een watersportrecreatie centrum te vestigen. B. en W. van Haarlemmerliede delen thans mede dat zij voornemens zijn aan gedeputeerde staten van Noord-Holland mee te de len dat zij hun bereidwilligheid om Zuid-Schalkwijk aan Haarlem af te staan in nadere beschouwing zullen ne men, wanneer Haarlem zijn plannen met betrekking tot de gronden tussen Haarlem-noord en Spaarndam doorzet. Het college van B. en W. van Haar lemmerliede deelt op de eerste plaats mee dat het nog steeds niet mogelijk ls gebleken om het bericht in onze cou rant te verifiëren. Van de zijde van de provincie is tijdens een besloten raads vergadering van 14 februari van dit jaar meegedeeld dat niet bekend was of Haarlem ooit de bedoelde gronden vrij zal krijgen. Op 13 maart werd van verschillende zijden gevraagd waarom Haarlem niet serieuzer probeert om de z.g. geniegronden vrij te krijgen. Zelfs werd daar de insinuatie aan toege voegd: ,,Of wacht Haarlem hiermee totdat Zuid-Schalkwijk eenmaal aan haar grondgebied is toegevoegd?" Op *7 april heeft Haarlemmerliede aan ge deputeerde staten zijn antwoord ge stuurd met betrekking tot de voorge stelde grenswijzigingen. Daarbij werd hiet meer over Zuid-Schalkwijk ge sproken. Haarlemmerliede heeft in het vertrouwen dat de gegevens van gede puteerde staten dat de gronden tussen Haarlem en Spaarndam niet voor Haarlem vrij zouden komen juist wa ren en overtuigd van de noodzaak tot bebouwing van Zuid-Schalkwijk ten be hoeve van Haarlem zijn bereidheid ge toond zich te schikken in een afstand van Zuid-Schalkwijk. Haarlemmerliede stelt nu dat als het bericht in onze courant juist is ge weest, de noodzaak om Zuid-Schalkwijk aan Haarlem af te staan dubieus wordt. Haarlem zou immers 140 ha ten noordoosten van de stad vry krijgen waardoor de bebouwing van Zuïd- Schalkwiik niet meer noodzakelijk Wordt. De vrijkomende ruimte ten noordoosten van Haarlem zou aan de Haarlemse woningbehoefte kunnen vol doen volgens B. en W. van Haarlem- hterliede. Voorts wordt eraan herinnerd, dat het bebouwingsverbod van de zgn. ge niegronden in 1951 is opgeheven, maar dat het streekplan Zuid-Kennemerland aan dit gebied een agrarische bestem ming geeft, terwijl vast zou staan, dat de provinciale instanties niet van de ze bestemming willen afwijken. Haar lem verwacht dit gebied echter wel voor zandwinning te mogen gebruiken nu de zandwinning in het duingebied aan nieuwe beperkende bepalingen onderworpen is. Voorts wordt opge merkt, dat voor bebouwing het bedoel de gebied eerst moet worden ingepol derd of in belangrijker mate opge- Advertentie hoogd. Het zand daarvoor zal dan vermoedelijk uit de verenigde bin- nenpolders betrokken moeten worden. Haarlem heeft slechts weinig grond tussen Haarlem-Noord en Spaarndam in eigendom. Men weet in Haarlemmer liede niet of Haarlem al probeert het eigendom te verkrijgen over de zgn. ge niegronden. Verder wordt meegedeeld, dat men nog niet heeft kunnen nagaan of Haar lem al grondanalyses heeft gemaakt van het gebied om na te gaan of het terrein voor zandwinning geschikt is. Haarlemmerliede is thans van oordeel dat het twijfelachtig is of men bereid zou zijn geweest Zuid-Schalkwiik af te staan aan Haarlem wanneer men op de hoogte was geweest van de plan nen, die Haarlem heeft met betrekking tot het gebied tussen Haarlem-Noord en Spaarndam. Men is van mening, dat Haarlem belangrijke gegevens heeft achtergehouden. De gemeenteraad van Haarlemmerliede komt vanavond bij een om deze kwestie te bespreken. Intussen heeft men ons van de zijde van B. en W. van Haarlem meege deeld dat Haarlem steeds op het stand punt heeft gestaan dat het gebied tus sen Haarlem-Noord en Spaarndam niet voor de woningbouw bestemd diende te worden omdat men het landelijk ka rakter van Spaarndam niet wilde aan tasten. De kwestie van het opheffen van het bouwverbod op de zgn. ge niegronden rond Spaarndam heeft hier mee dus in feite niets uit te staan. Het streekplan Zuid-Kennemerland verzet zich eveneens tegen woningbouw in dit gebied. Het geeft het terrein een agra rische bestemming. Haarlem zal t.z.t. een verzoek indienen om deze agra rische bestemming te wijzigen in een recreatieve. Er is dus geen sprake van dat Haarlem gegevens achter heeft ge houden, temeer omdat de plannen met betrekking tot het watersportcentrum in dit gebied pas van de laatste tijd dateren. A,< v Dat gisteren het feest van Sint Maarten gevierd werd, konden de Haarlemmers in verschillende delen van hun stad duidelijk merken. De Haarlemse Katholieke Vereniging Voor het Gezin had spectaculaire kinderoptochten georganiseerd, die zeer in de smaak, vielen. Hoog te paard gezeten reed Sint Maarten, die op de foto zijn mantel nog niet gedeeld heeft met een arme, mee in de stoet. Aardig was de stoet bijvoorbeeld in Oud-Schoten, waar naar schatting tweeduizend kinde ren met lampions en begeleid door pittige muziek langs de huizen trok ken. Een jury had daar de onge makkelijke taak een keus te maken uit de verscheidenheid van lam pions, omdat aan de deelname een concours verbonden was met prach tige prijzen. De jongen, die de aarde met kunstmaan en hondje mee torste kreeg de eerste prijs. CINEMA-PALACE^ HiJudie sterve„ moet, FRANS HALS: Porte des Lilas. 14 j. 2 30 7 9.15 uur. Di £p'n avondvoorstelling om 8 uur. LUXOR: Hel der Verlorenen. 14 j. MINERVA: UMa. en dl.: Wilde vruchten, str. volw. Do5: UAls de dauw hangt komt er regen, rDMBRandT8-''1!ilkUStockings, a. L 5' ieder*' schot is dodelijk. 14 jaar, nUDio: De Zom van een bakvis, a. 1. 2-15, 7, 9.15 uur. Dinsdag 12 november Hellendoorn, Wilhelminastraat, 14.2# ■•Het conflict in de wereld", tweede lezi S door mr. drs. A. Borger. (Studiekring voor Wijsbegeerte). Stadsschouwburg, 20 uur: A.B.C. Cabaret o.l.v. Corry Vonk en Wim Kan: „Engelen *n Spoken". Woensdag 13 november Muziekschool, Nieuwe Gracht, 20.25 uur: Pianovoordracht door leerlingen van Peter de Kleer (Maatschappij tot bevordering van de Toonkunst). Frans Halsmuseum, 20 uur: Prof. mr. F. W. van Asbeck spreekt over: „Zwakte en betekenis der Verenigde Naties". (Volks universiteit). Stadsschouwburg, 20 uur: A.B.C. Cabaret o.l.v. Cory Vonk en Wim Kan: „Engelen en Spoken". Frans Halsmuseum, 20 uur: G. Kouwe- haar spreekt over „Experimentele poëzie" (Volksuniversiteit). GEBOREN, z. v. A. van Veen-Dubbel man; z. v. C. Sh. van der Berg-Setter- field; z. v. P. C. Kloes-Struijkenkamp; z. v. G. M. Prenen-Biermann; z. v D. Rijvordt-Landman; z. v. F. van En gelshoven-Hessels: z. v. N. A. C. Broek man-Rovers; z. v. C. Chr. Meijer-de Ko ning; d. v. W. Breuer-Smits; d. v. C E. van Veen-Imanse; d. v. J. J. H. Mi ca-Aarts; d v. A. Huijzer-van Raalte; d. v. H. W. van Melsen-Elfers; d. v. M. Chr. Koning-Mooij; d. v. E. M. S. Kaars Sijpesteijn-Brockenhuus Schack. ONDERTROUWD: J. A. M. Hommes «n Th. E. M. Woerde; Th. P. van der Vossen en A. B. Otten; J. de Nijs en L. Van der Wal. OVERLEDEN: A. v. Duijn, 86 j„ J. Nieuwenhujjzenstraat; D. Bakker, 72 j., Acaciastraat: M. A. de Munnik, 80 j„ ZÜlweg. B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude zijn er ook voor 1958 in geslaagd een sluitende begroting sa men te stellen, zonder over een deel van de reserve te beschikken. Voor in de loop van 1958 opkomende onvoor ziene uitgaven is een bedrag van 12.006,61 beschikbaar. De verhoogde uitkering uit het gemeente-fonds be tekent, dat de inkomsten uit de gewone dienst verhoogd kunnen worden met 18.280,17, zodat er voor onvoorziene uitgaven in totaal 30.286,78 beschik baar is. De liquiditeitspositie van do gemeente is, in tegenstelling tot tal van andere gemeenten, nog zeer bevre digend. Op den duur lijkt het B. en W. niet mogelijk aan de gemeentelijke heffing van reinigingsrechten te ontkomen, omdat zowel Amsterdam als Haarlem de vergoeding voor het verwijderen van huisvuil in gedeelten van de gemeente hebben verhoogd. Omdat het aantal kiezers, dat bu ver kiezingen in het gemeentehuis zon stem uitbrengt, hand over hand toeneemt, overwegen B. en W. voor de komende verkiezingen in Halfweg een tweede stembureau in te richten. Zolang er voor de Rijksgebouwen dienst geen zekerheid bestaat om trent een eventuele opheffing van de gemeente Haarlemmerliede, meent die instantie, dat de voorbereidingen tot de bouw van een groepsbureau der rijkspolitie moeten worden opge schort. Vorig jaar spraken B. en W. de verwachting uit, dat in 1957 van rijkswege in Halfweg een politie bureau gebouwd zou worden met wee dienstwoningen. In de loop van utt jaar kwam echter het voorstel rjt opheffing van de gemeente Haar- ht^me/liede, omdat die na de ge- Haari and van Zuid-Schalkwijk aan zon te weinig levensvatbaarheid bi^ de b£n" De gemeente zou dan worden. aarIemmermeer gevoegd ren°in van kinderen, gebo- poliomyelitis is ip19d5| beg^otfng nfets bTsc'hiktt yaccrtlr het de bijkomende kosten, zfals^ergSn- ticuliere bedragen. g van par Het plan om op het terrein van de Burgelijke Maatschap tweeëndertig woningen te bouwen is m een verge vorderd stadium van voorbereiding Omtrent de bestemming van de gebou- wen en terreinen, door de gemeente aangekocht vnn de NZH, hopen B. en Zaterdagavond ging een 19-jarige jongeman uit Haarlem in verband met het vieren van zijn verjaardag naar een dansgelegenheid in het centrum van Haarlem. Toen hij na een dansje bij de bar terugkwam, waar hij een etui met dobbelstenen en zij een hand tasje had neergelegd, bleken beide voorwerpen te zijn verdwenen. De ver denking viel onmiddellijk op een man en een vrouw, die aan de bar had den gezeten en nu waren vertrokken. Een onderzoek werd ingesteld. Men vond in de woning van de man het etui met dobbelstenen, bij de vrouw de handtas. Beiden zijn aangehouden en ingesloten. W. binnenkort concretere voorstellen te doen aan de raad. De verkeerssitua tie op het punt Rijksstraatweg-Oranje Nassaustraat is nog steeds onbevredi gend. In overleg met de rijkswater staat zal getracht worden daarin verbe tering te brengen. De situatie van het kleuteronderwijs achten B. en W. bepaald onbevredi gend. Voor het eerst hebben zij een bedrag uitgetrokken voor het organi seren van een schoolsportdag. De mogelijkheden voor de stichting van een dorpshuis zijn bij een daartoe ingestelde commissie in onderzoek. Maandagmorgen zijn de werkzaamhe den aan de bouw van de vijftien wonin gen aan de Julianalaan in Voorhout door het bouwbedrijf v.d. Poll te Heem stede op wrede wijze verstoord. Een ongeveer 22-jarige voeger is van een 7 meter hoge steiger op de grond geval len. De jongeman was zojuist met zijn kameraad aan het werk begonnen. Het ongeval veroorzaakte grote consterna tie bq de omwonenden, die in groten getale kwamen toelopen op het gegil van het slachtoffer. Het slachtoffer werd naar zijn ouderlijk huis in Leiden vervoerd. De oorzaak van het ongeval was dat de jongeman struikelde, toen hij met een bak cement voor zich uit liep. isteravond waren het applaus, de ovaties en het hoerageroep in de concertzaal niet van de lucht. Het operakoor ,,Bel Canto" onder leiding van Henk Kerkhoven gaf een uitvoe ring van geliefde operastukken, bijge staan door drie solisten, te weten Ma rijke van der Lugt, heldensopraan, Nino Adami, heldentenor en Enrico Weimar, heldenbas. Het was een knal-avond, in de letterlijke en in de figuurlijke zin van het woord. Eigenlijk was het maar een smake loos geval, een speculeren op de primi tieve smaak van een muzikaal-onmon- dig publiek. Er was nog wel iets goeds, maar veel meer slechts. Doch alles zou dan nog wel met wat consideratie door de beugel gekund hebben, als de tenor Adami niet een vreselijke klap op de vuurpeil had gegeven met het „zingen" van het z.g. „Agnus Dei" van Bizet. Woorden zijn ontoereikend om te zeg gen hoe dat te koop werd aangeboden, nog nimmer in ons leven hebben we zo'n smakeloze vertoning meegemaakt, en wat het meemaken van smakeloze vertoningen betreft, zijn we geen vreem deling in Jeruzalem. Wat heeft hij dan gedaan? Hij heeft in het dubieuze stuk een gevoelsontlading gegeven met por- tamenti, met hevige dynamische con trasten, met stemparade en uitgesprei de armen, die werkelijk weerzinwek kend was. En dat werd dan nog, zoals het programma vermeldde, op „veel vuldig verzoek" uitgevoerd. De sopraan Marijke van der Lugt, die zeker over stem en dramatisch tempe rament beschikt, deed zich zelf weer te kort door het te veel aan te dikken. De bas-bariton Enrico Weimar was uitge sproken onvoldoende met z'n omfloerst volume en slechte articulatie. Het koor heeft de effectnummers over het algemeen effectvol uitgevoerd, het publiek was meermalen niet te hou den van enthousiasme. T. de Vr. De man die vorige week door de Rijkspolitie van Noordwijkerhout werd aangehouden onder verdenking van brandstichting heeft na langdurige ver horen bekend vorige week donderdag avond een rietschelp op het terrein van de heer J. J. Bos aan de Zilkerduinweg in De Zilk in brand gestoken te hebben. Het is een 22-jarige timmerman uit Hillegom. De timmerman heeft ook bekend de brandjes die tussen begin oktober en begin november in Hillegom, Vogelen zang en Noordwijkerhout werden gesig naleerd, te hebben veroorzaakt. Van daag is de Hillegomse timmerman, die tijdens de verhoren door de rijkspolitie voor zijn optreden geen verklaring kon geven, voor de officier van justitie te Den Haag geleid. De woningnood in de Haarlemmer meer wordt steeds groter. Dat blijkt u'it het statistisch kwartaaloverzicht over de maanden juli, augustus en sep tember, dat onlangs is verschenen. Was het aantal woningzoekenden aam het be gin van deze periode nog 2476, aan het einde was het opgelopen tot 2531. Het aantal ingediende aanvragen bedroeg 318. Aan een gehele woning konden 176 aanvragers worden geholpen. Zestien kregen een gedeelte van een woning terwijl 71 gevallen op andere wijze wer den afgedaan. Het totaal van afgedane gevallen kwam daardoor op 263. De woningvoorraad is ook groter ge worden. In het derde kwartaal kwamen er 103 woningen bij. Dat was het re sultaat van de nieuwbouw, die 106 wo ningen opleverde, verminderd met een totaal van drie woningen, die onbewoon baar verklaard werden. In uitvoering waren aan het eind van het derde kwar taal 197 woningen, waarvan er 62 in op dracht van de gemeente en 135 in op dracht van particulieren gebouwd wor den. Een statistiek van het Gewestelijk Ar beidsbureau geeft, wat betreft het aan tal werkzoekenden en het aantal over gebleven aanvragen van werkgevers, het volgende beeld. Het totaal aantal In geschreven werklozen bedroeg 86 (74 mannen en 12 vrouwen), waarvan twee mannen en een vrouw niet werkloos waren in het vrije bedrijf. Het aantal ge heel werklozen kwam daardoor op 83. De aanvragen van werkgevers belopen daarentegen 389 (357 mannen en 32 vrouwen), waarvan vier voor manne lijke personen benedon negentien jaar. In de stand van de bevolking kwam een kleine wijziging In het derde kwar taal. Het aantal inwoners steeg van 41948 tot 42133, hetgeen een toeneming betekent van 185 mensen of 1,8 pet. De vermeerdering moet voor het grootste gedeelte worden toegeschreven aan het geboorte-overschot. In het betreffende kwartaal werden 128 mannelijke en 96 vrouwelijke personen geboren. In to taal 50 personen overleden. De migra tie vertoont een vestigings-overschot, Er vestigden zich 576 personen; er ver trokken 565 mensen, een overschot dus van 11. Het verkeer heeft weer diverse slachtoffers geëist. In totaal verloren drie personen het leven, twintig wer den ernstig, 48 licht gewond. In 151 ge vallen was enkel materiële schade het gevolg. De oorzaken van de verkeers ongevallen zijn in hoofdzaak te wijten aan automobilisten (118), bromfietsen (26) en wielrijders (22). *>1- 59 Henny Turkenburg, die gedurende meer dan tien jaren instructrice is ge weest van de r.-k. Volksdansgroep „Ma rijke", heeft besloten wegens bijzonde re omstandigheden haar functie neer te leggen. Haar leerlingen en oud-leerlin gen zullen zaterdagavond 16 november afscheid van haar nemen in de gym nastiekzaal van de r.-k. Jongensschool aan de Tetterodestraat. Bij die gelegen heid zal haar o.m. het ere-lidmaatschap worden aangeboden. Diezelfde avond zal Bob Jansen het leiderschap van Marijke op zich nemen. Hij zal zijn aandacht vooral richten op het verder uitbouwen van het bestaan de dansrepertoire, doch daarnaast wil hij op verzoek van het groepsbestuur creatief spel gaan beoefenen. Woensdag 20 no vember is de heer S. Weert, kassier bij de N.V. Haarlem- sche Melkinrichting „De Sierkan", vijf tig jaar in dienst van deze melkin richting. Na het vervullen van ver schillende admini stratieve functies werd hij in 1928 als kassier aangesteld. Ter gelegenheid van dit jubileum zal de heer Weert op 20 november in restaurant Brink- mann van 4 tot 6 uur 's middags reci piëren. De K.A.B.-kring Noord houdt zondag 17 novenber haar jaarlijkse Sint Willi brordusviering. Na een H. Mis in de ka pel van Jongensstad aan de Eems- straat, om kwart over zeven 's och tends, wordt een gemeenschappelijk ont bijt gehouden in het K.A.J.-gebouw aan de Lingestraat. Tijdens het ontbijt zal worden gemusiceerd, terwijl me vrouw Blanche Broekhuizen-Holzhaus zal declameren. De viering van het Willibrordusfeest was aanvankelijk vastgesteld op afgelo pen zondag, maar in verband met het jubileum van pastoor van Eeden heeft het bestuur gemeend de viering een week te moeten uitstellen. Ten gevolge van een aanrijding op het kruispunt Orionweg-Delftlaan kreeg een 73-jarige wielrijder vermoedelijk een bekkenfractuur. De man kwam van de Orionweg en wilde in westelijke rich ting de Delftlaan oprijden. Hij verleen de daarbij echter geen voorrang op een op de Delftlaan rijdende auto. In de Nagtzaamstraat liep gister avond een 10-jarige jongen een hoofd wonde op, toen hij tijdens het spelen de rijweg opliep en in aanraking kwam met een autobus. Tevens klaagde hij over pijn in zijn schouder. Hij is naar het Grote Gasthuis overgebracht. Met ingang van donderdag zal lijn 3 van de stadsdiensten van de NZHVM weer over de Leidsevaart (tussen Schouwt jesbrug en Zandvoortselaan) rijden. Daarvoor komt aan het tijde lijk isolement van het slation Heem- stede-Aerdenhout een einde. Zondag 1 december organiseert de KAB een groot Sinterklaasfeest voor de zes- tot negenjarige kinderen harer le den. Er zullen drie bijeenkomsten gehou den worden in gebouw Sint Bavo aan de Smedestraat: om twaalf, twee en vier uur. Er is een aardige tilm en de goedheiligman zal de kinderen uiteraard toespreken. Kaarten zijn verkrijgbaar in gebouw Sint Bavo en bij de kring bestuurders, de heren G. van Rossum, Hasselaarsplein 21 en J. de Groot, Jan Gijzenkade 271. Sinterklaas heeft zich dit jaar weer in Haarlem doen reïncarneren door de voortrekkers van de „II Poverello-stam" in Haarlem. Tegen betaling van zes gulden kan men de goedheiligman in zijn gezin ontbieden. Men wende zich dan tot de „Voortrekkers van II Pove- rello", p.a. mevrouw Verdonck, Wou- wermanstraat 63, Haarlem, tel. 18694. Op het Triniteitslyceum te Haarlem wordt morgen een culturele dag ge houden. Na een plechtige hoogmis, die wordt opgedragen in de parochiekerk van Overveen, volgt om 11 uur in de gymnastiekzaal van de school voor de leerlingen van de hoogste klassen een culturele zitting, tijdens welke de Coebergh-prijs zal worden uitgereikt door de voorzitter der desbetreffende jury dr. J. F. M. Kat. De prestaties van de op die zitting te houden de clamatiewedstrijd zullen worden be oordeeld door een jury, waarin zitting hebben H. W. M. van Run, mevrouw Harriet Laurey en Rogier van Aerde. 's Middags is er een declamatie wedstrijd voor de eerste- en tweede klassers. Onder auspiciën van de de batingclub Cassicacum vindt er 's avonds in de cantine een vergadering plaats, waarop Antoon Coolen zal spre ken over de macht van het verhaal. De bijeenkomst begint om acht uur. Het tekort aan sportvelden en zalen in Haarlem is zeer groot geworden. Dat blijkt uit het verslag van de Haar lemse sportraad over het jaar 1956. Of schoon enkele plannen die daarin staan genoemd al gerealiseerd zijn, blijft de gelegenheid om sport te beoefenen, maar klein. Er is inmiddels een plan voor het aanleggen van een sportvel dencomplex aan de Orionweg ten noor den van het Mendelcollege bij B. en W. van Haarlem ingediend. Het complex zal een hoofdveld met tribunes, vier sportterreinen, een sintelbaan met sportveld en dertien tennisbanen om vatten. Het ligt in de bedoeling E.D.O. het hoofdveld te laten bespelen. De ge meenteraad heeft reeds een bedrag van 530.000 gevoteerd, maar betwijfeld moet worden of van hogerhand in ver band met de schaarste op de kapitaals markt, spoedig het fiat zal worden ge geven. Wanneer het complex gereed zal zijn, zal een aanzienlijke verruiming van oefengelegenheid in Haarlem worden verkregen. De sportterreinen die zullen worden aangelegd op de plaats waar nu het E.D.O.-complex ligt, zullen bij de in het noorder sportpark gelegen gemeentelijke terreinen worden ge voegd. Een 43-jarige tegelzetter, alias „Haar lemse Jopie", alias „De Lord" is van morgen voor de een en twintigste keer veroordeeld, ditmaal door de rechtbank te Arnhem tot een gevangenisstraf van twee jaar en drie maanden met aftrek en voorwaardelijke ter beschikkingstel ling van de regering, omdat hij tezamen met een 43-jarige classificeerder alias „Rooie Willem" uit Amsterdam spoor wegdiefstallen had gepleegd. „Rooie Willem" sprong op spoorweg wagons en wierp er paketten uit, die „Haarlemse Jopie" onder aan de dijk verzamelde en in de kamer van Willem, die bij hem inwoonde, deponeerde. „Rooie Willem" was hiervoor reeds ver oordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. De officier van justitie had tegen „Haarlemse Jopie" een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest gevorderd. Ten onrechte hebben wij gisteren ge meld, dat de feestgave van de parochi anen bij het jubileum van pastoor Van Eeden bestemd zou worden voor de bouw van een parochiehuis en de uit breiding van de pastorie. Het geld is namelijk bestemd voor de aankoop van de beide klokken, die op 3 november gewijd en overgedragen zijn. In verband met werkzaamheden is vanaf heden de Prins Bernhardiaan af gesloten. Ook de route van de bus en naar Amsterdam is verlegd. De werk zaamheden zullen ongeveer drie weken duren. B en W van Haarlem stellen de raad voor om aan de N.V. Printing Develop ment International S.A. een stuk grond van enge veer 600 m2 aan de Izaak En- schedéweg in de Waarderpolder voor 22 p. m2 te verkopen. Op deze grond zal een kleurenreproductiebedrijf wor den gebouwd. De stichting Culturele kring ,,'t Helm" te Zandvoort vangt zijn win- terprogramma 1957-1958 aan op donder dag 21 november. In theater „Monopo lie" zal dan optreden het cabaret-ensem ble van Jelle de Vries met een program ma, getiteld „Boven de achttien". Aan deze voorstelling werken mee Ans van Brandenburg, Ria Kuijken, Jan Staal, Wim Romein en Kris van de Velden. De Zandvoortse politie sportvereni ging gaf zaterdagavond in „Zomerlust een toneelavond voor de leden van het politiepersoneel en genodigden. De heer H. P. Huysman, korpschef van politie. Hij wees er op, dat de Zandvoortse po litie niet wil zijn een exclusieve groe pering in Zandvoort, maar een deel van de Zandvoortse gemeenschap. Vandaar dat men avonden als deze organiseert, waabij men in prettig contact komt met de plaatselijke notabelen en tal rijke andere burgers. De toneelvereniging „Sandwoerde" gaf daarna een uitstekende opvoering van het toneelspel „De kat en de kana rie" van John Willard. Een mysterieus spel in drie bedrijven, dat onder regie van Jos Dröse de aanwezigen in een prettige en soms sinistere spanning hield. De heer Huysman vertolkte de dank van het publiek en bood alle mede werkenden een attentie aan. Met een gezellig bal werd de avond besloten. De Klaproos-collecte heeft te Zand voort bijna 440,- opgebracht. Zaterdagavond heeft DWT in het Sportfondsenbad te Haarlem twee over winningen geboekt. De DWT-dames kregen Neptunus uit Amersfoort op be zoek en speelden een goede partij. Annie Metzelaar opende voor DWT de score waarna Paula van Bruggen een door Annie Metzelaar genomen hoek- worp in een DWT doelpunt omzette. Neptunus deed niet voor DWT onder en werkte door Ria Essenberg de ach terstand weg. Ton Scheerder had even wel een antwoord klaar; met een prachtig schot bracht hij de stand op 3 2. Na de rust moest de DWT-keep- ster voor een schot van Roosje van der Hoek zwichten. Daarna ging het de DWT dames beter af. Op keurige wijze bezorgde Annie Metzelaar DWT wederom de leiding waarna Do Turken burg een rush met een doelpunt beëin digde en tenslotte was het Annie Met zelaar die er met nog twee treffers voor zorgde dat het een 7 3 zege voor DWT werd. De heren van DWT bonden de strijd aan tegen Haarlem dat blijk gaf de inzinking na het verlies van enige goe de spelers te boven te komen. Wel was DWT produktiever In de aanval. Drie maal schoot Fons Roozekrans in de eerste helft in, maar twee treffers werden afgekeurd. Na de hervatting schoot Westerman voor DWT in het Haarlemdoel waarna Westerman een vrije worp genomen door Roozekrans aan hem terugspeelde en het derde DWT doelpunt een feit was. Met 3 0 eindigde de strijd. In de ontmoeting DWR 1 HVGB 1 heren ging de strijd gelijk op. Meulen- berg bezorgde HVGB de leiding en bracht na een treffer van Sint de HVGB voorsprong op 21. De stand werd 2 2 na een strafworp genomen door Wisker. Het was tegen het eind van de strijd dat HVGB een spelers meerderheid verkreeg en Jan van Heer-s de HVGB overwinning op 32 bracht. Verder werden gespeeld: dames der de sse:HPC 2 DWR 2 2—2. He ren d-rde klasse: DAW 3 DWR 3 1 1. Vierde klasse: HWV 1 - NVA 1 2-2. De r.k. Zwemvereniging „Nil Volen- tibus Arduum" hield zondagmiddag in Stoop's Bad onder grote belangstelling een zwemfestijn als inzet van het sei zoen 1957/1958. Het diplomazwemmen nam hierbij een belangrijke plaats in. Aan het diploma A werd deelgenomen door 32 meisjes en 15 jongens. Twee meisjes moesten worden afgewezen, de jongens slaagden allen. Voor het diploma B verschenen aan de start: 19 meisjes en 6 jongens. Zij allen verkregen het diploma. -Voor het exa men C hadden zich 11 meisjes en 8 jongens gemeld. Hiervan slaagden 10 meisjes en 6 jongens. Voor het diploma D waaraan uiteraard belangrijk zwaar dere eisen zijn gesteld slaagden alle 11 meisjes. Het geheel was omlijst door een demonstratie van zwemslagen, ter- wijl als besluit een waterpolowedstrijd tussen twee NVA-zeventallen werd ge speeld. Zondag hield de afdeling tafeltennis van de r -k.s.v. TYBB een toernooi voor haar eigen leden. Bij de dames wisten R. Hollander en A. Koops zich in de finale te plaatsen. De uitslag werd 218; 2118 voor Hollander. Door dat resultaat bevestigde R. Hollander haar goede vorm van de laatste tijd. Bij de junioren drongen E. van Don gen en T. van Bruggen tot de finale door. Van Dongen won met 2119 en 21—12. Bjj de heren bleef de spanning er tot het laatste ogenblik in. In groep A plaatsten E. Rijkelijkhuizen en R. van Brugge zich; in groep B waren het T. Veenendaal en N. Jansen. De eindstrijd werd een succes voor T. Veenendaal. Ook in de levensmiddelenbranche toont de Haarlemse Middenstand de tijd te willen bij-blijven door efficiënte werkwijze en modernisering. Het pand van het levensmiddelenbe- drijf P. Emmer Zoon, Paul Kruger- straat 23-25 heeft na een algehele res tauratie een volkomen ander aspect ge kregen. Niet alleen het exterieur, dat door de nieuwe pui een nieuwe zaak doet vermoeden, maar ook het interi eur is volledig aangepast aan de eisen, die men thans aan een hypermoderne zaak in deze sector stelt. De feestelijke opening trok veel be langstelling, hetgeen deze verrijking van de winkelstand in noord ook ten volle verdient. Voor de leden van de buurt vereniging Bloemendaal zal vrijdag 22 november de journalist Wim Horn man uit Zaandam in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan komen vertellen over zijn reis door Afrika, waarover onlangs ook een boek is verschenen. De aanwezigen zullen het gesproken woord kunnen verlevendigd zien met het vertonen van film en dia's. (Niet olflciae 3% Ned. 1953 3% Ned 1953 3% Ned 1956 3li Ned. 1948 3li Ned. 1950 3 li Ned 1954 3li Ned. 1955 3-315 Ned 1947 3 Ned 62-64 bel. fac Lnschr. Grtbk 1946 3 Ned Handel M11 eert A.K.0 Van BerkeJ's Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon Hoogvenscert Onliever eert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon Ned Stoomb. M11 Ned Scbeepv Unie KLM. H.VA Del) Ml], eert. A'dam 21J '5® A'daro T56 O A'dam vorig opening Slot 12/11 83 82ft 8214 8214 78% 7914 8015 80% 87 80 li 151 151% 179 267 184 255 332 24214 239% 160,10 56b 144 130 134 10,10 94 56% 80A 87% 151% 330% 241% 161 56% 143 130 134% 100,10 97 56% 84% Anaconda Copper Bethlehem Stee) Chrysler Corp Genera) Electric Genera) Motors Kennecott CoDDer KLM Montgomery Ward Radio Corp Republic Stee) Roya) Dutch Shell Onion CJ1) Southern Pacific Southern Railway Tidewater O.S. Steel Stemming: 8/11 45% 37% 67% 59% 36% 85% 27 31% 28% 45% 42% 67 34% 3114 22% 5314 11/11 45% 37% 68 59% 36% 85 26% 31% 29 44% 42% 66% 34% 32 22% 54% onregelmatig hoger

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3