Wat werkgelegenheid betreft nog geen reden om thans de alarmklok te luiden TRIFUNOVIC rukt derde op naar plaats J DSTO faalt maar heeft nog een kleine kans Nederlandse Maagd spoedi weer in Den Haag terug zoon wil niet sterven H r Engeland eert de gevallenen Hockeynederlaag van militairen Damteam van D.C.G, verliest en ver dwijnt uit hoofdklasse s MINISTER SUURHOFF fotussen tobben verscheidene bedrijven met arbeidsmoeilijkheden VERKOPER VAN KOBALT-POT MELDT ZICH Minister Luns naar New York Schaaktoernooi Wageningen Tafeltenniszege van Hongaar Bereik Zwemsuccessen in Moeskroen Deelnemers aan de Rallye Monte Carlo In een nieuwe bronzen verschijning Het militaire straf- en strafprocesrecht DINSDAG 12 NOVEMBER 1957 PAGINA 7 Over de hele wereld vinden meer mensen baat bij KENNIES dan bij enig ander maagtablet Gemeenten kunnen voor 1958 verhoging vragen Van alg. uitkering uit Gemeentefonds Feestdagen in aantocht Overwerk in de bakkerijen Bedrijfsleiding Leergang voor jonge academici Nederlandse gezant in Cambodja Ridders Oranje-Nassau Cursus bouwwezen uitgebreid mm J. H. DONNER Belgen veel sterker GAAT WAGTMANS EMIGREREN? Dameshandbalploeg van Duitsland „Mahan" ineens rijk O" D door HARRIET H. HOUSER Binnenkort wetsontwerp omtrent herzieningen Katholieke Illustratie Examens 1 dit Ministi er Suurhoff meent, dat het op moment zeker nog niet de tijd Is ,m (je alarmklok te laten luiden met oog 0p gebrek aan werk. Mag dan JJ* Vergeleken met 31 oktober 1956 l aantal werkloze mannelijke arbei- verdubbeld zijn. de vraag naar arbeidskrachten is nog zeer groot. Een Jaar geleden maakte het aantal werk- ??en een cijfer van 20.700 uit, thans het er 40.800. Het aantal aanvra ten om mannelijke werkkrachten is enter nog altijd 43.000. Daarnaast is ?e aanvraag voor vrouwelijke arbeids machten al even groot: 1 oktober 30.300 een aantal dat zesmaal zo groot is als het aanbod. Gelet op de- te cijfers, is de bewindsman de me- b'ng toegedaan, dat er nauwelijks van Werkloosheid sprake kan zijn. Sprake 's slechts van een voelbaar teruglopen aan een tekort aan werkkrachten, zo- bat, met uitzondering van bepaalde ge bieden, nog niet gesproken kan worden Van een alarmtoestand ten opzichte Van de werkloosheid. De minister deed deze mededeling Advertentie Rennies blussen brandend maagzuur on middellijk. Gewoon laten smelten op de tong en Uw pijnen verdwijnen in korter tijd dan U nodig had om deze advertentie te lezen. (Van onze correspondent) In verband met de door de Tweede Kamer aangebrachte wijziging in het ontwerp van wet tot regeling van de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeenten, heeft de regering opnieuw de gelegenheid opengesteld voor ge meenten om een subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het Ge meentefonds voor 1958 aan te vragen. Voor deze verhoging komen alleen die gemeenten in aanmerking welke in verhouding tot vorige jaren en in te genstelling met de ontwikkeling in an dere gemeenten in een zodanige on gunstige situatie verkeren, dat verster- m?3i de algemene middelen onver- inriijk geacht moeten worden. ?n het verzoekschrift zullen de ge- meentebesturen moeten mededelen wel- ke maatregelen zijn getroffen tot be perking van de bestedingen zowel op de kapitaalsdienst als op de gewone dienst van 1957 en 1958, in vergelijking met 1956. De aanvragen moeten vóór 1 januari 1958 door de gemeenteraad bij de mi nister van binnenlandse zaken worden ingediend. lineh ^eidenaar, die de uit het Kamer- baltn Dnnes-laboratorium gestolen ko- ta, p°t aan een opkoper van oude me- hii a eeft verkocht, heeft zich maandag J de Leidse politie gemeld. Hij is onder meaischj controle geplaatst. Voorlopig "ij zich dagelijks moeten melden °m bloedproeven te laten nemen. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de an slechts als tussenpersoon gefun geerd. Een relatie van hem schijnt de obaltpot te hebben ontvreemd. ~>e staatscourant bevat een beschik king van de staatssecretaris van Sociale zaken, waarbij toestemming wordt ge geven voor overwerk in broodbakkerijen waarin tevens koek, banket, chocolade °f suikerwerken worden vervaardigd, in de perioden van 18 november tot en met 4 december en van 16 december lot en met 23 december alsmede op 30 december Het overwerk mag maximaal 2 uren per dag en 12 uren per week duren. De heer T. J. Twijnstra, voorzitter jm het verbond van Nederlandse wer 5Gv°rs opende maandag in hotel Beive- dere te Noordwijk aan Zee de leergang °br jonge academici, uitgaande van et verbond van Nederlandse werkge- het Nederlands instituut voor ei- ciency en het centraal sociaal werk geversverbond. jDeze leergang die naar buiten toe for- gi voor de eerste keer wordt geor- jiiniseerd, zal acht weken vier perio- r» j Van twee weken duren. Gedu- Zjdde deze tijd zullen de deelnemers s.eh beraden over fundamentele vraag- Oha en van bedrijfsleiding. Zij doen dat •der leiding van een groot aantal dis- 5sie-leiders. öe?,e regeringen van het koninkrijk der Ne- heKk den en van bet koninkrijk Cambodja ten n in gemeenschappelijk overleg beslo- n over te gaan tot het aanknopen van dl- gomatieke betrekkingen. Dr. J. H. Zeeman, ba Ms- buitengewoon en gevolmachtigd am- tot èdeur te Bangkok, is tevens benoemd tno-ffi- Ms- buitengewoon gezant en gevol- achtigd minister bij het Cambodjaanse hof. BiJ K. B. zijn benoemd tot ridder in ~c orde van Oranje Nassau H. H. mulder, directeur van de N.V, H. H. tlder machinefabriek te Tegelen, en btevrouw mr J. M. Kunst te Haarlem, ®lgemeen secretaresse van het hoofd- estum van de Noordhollandse ver- ..Het Witte Kruis". bij de opening van de nieuwe rijks werkplaats voor vakontwikkeling wel ke hü maandag in Leiden verrichtte. Intussen heeft de Koninklijke Demka Staalfabrieken N. V. te Utrecht aan de arbeidsinspectie vergunning gevraagd in haar afdeling walserij tijdelijk een werktijdverkorting tot 24 uur per week te mogen toepassen. Deze maatregel wordt door de directie van de Demka noodzakelijk geacht met het oog op de sterk toegenomen voorraden halffabri katen en gereed produkt. Het betreft hier ruim 300 arbeids krachten, die. wanneer de arbeidsin spectie en de bedrijfsvereniging hier toe vergunning verlenen, op wachtgeld zullen worden geplaatst gedurende de tijd dat zij niet werkzaam zijn in de fabriek. De wachtgeldregeling loopt volgens de wachtgeld- en werkeloos- heidwet gedurende acht weken. Maandag zijn er besprekingen ge voerd tussen de directie enerzijds en de vertegenwoordigers van de drie metaalbewerkersbonden onderzijds. Van de zijde der vakbonden heeft men begrip voor de door de directie aangevoerde argumentering voor de ze werktijdsverkorting. De ijzerhan del had de gewoonte grote stockvoor- raden aan te leggen, die evenwel thans drie maal minder zijn dan vroe ger het geval was. Een en ander is het gevolg, zo wordt van vakbonds zijde medegedeeld van de schaarste aan geld. In de kringen van de ijzer handel voelt men niet zo veel meer voor grote voorraden en geeft men de voorkeur aan liquide middelen. Deze arbeidsmoeilijkheden houden volgens de vakbonden geen verband met de bestedingsbeperking, doch voorname lijk met de kapitaalschaarste. Men neemt in de kringen van de ijzerhan del een afwachtende houding aan. De moeilijkheden van thans zijn van dien aard dat er ingrijpende maatre gelen moeten worden genomen. Enke le maanden geleden heeft de Demka 50 personen in de gelegenheid gesteld overgeplaatst te worden naar het hoog- ovenbedrüf te Velsen. Van deze 50 kon slechts een achttiental worden ge plaatst. De rest werd óf afgekeurd óf voelde er niet /oor in dit bedrijf te gaan werken, waardoor zij elders werk moesten zoeken. Met het oog op de huidige moeilijk heden heeft de directie van de Demka de vakbonden laten weten, genood zaakt te zijn op korte termijn weder om vergunning aan te vragen, aan een nog niet bepaald aanta' werknemers ontslag te verlenen. Bij de Demka fa brieken te Utrecht zijn plus minus 2000 personen werkzaam. Naar vernomen wordt zijn ook moei lijkheden gerezen bij Werkspoor N.V. te Utrecht. Hier zit het knelpunt voor al in de afdeling wagonbouw en de or ders voor de spoorwegen. Een Argen tijnse order is reeds enkele maanden geleden afgewerkt en niet opgevolgd door een tweede order van die zijde, zoals aanvankelijk werd verwacht. Bij de Utrechtse Elektrotechnische Mechanische Industrie (E.M.I.) zijn 50 personen ontslagen, terwijl bij Gispen staalmeubelfabrieken te Culemborg eveneens wegens vermindering van de produktie arbeidskrachten zijn afge voerd. Vele kleinere metaalindustrieën in de provincie Utrecht overwegen eveneens ontslag voor een deel van het personeel. De directie van de haardenfabrieken te Bergen op Zoom overwegen invoe ring van een kortere werktijdenregeling. Bij een der fabrieken denkt men over te gaan tot het „short time system" in die zin, dat niet 24 uur per week wordt gewerkt doch dat om de andere week een volledige wandelweek wordt genomen. De haardenindustrie heeft te kampen met een teruglopen van de afzet. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal op 15 november naar New York vertrekken ter bijwoning van de debatten over de kwestie van Nederlands Nieuw-Guinea in de alge mene vergadering van de V.N. Mr. Luns zal ook de bijeenkomst van de NATO m Parijs bijwonen, die begin volgende maand zal worden gehouden. De stichting bijzondere opleidingen bouwwezen, die enige jaren terug een speciale cursus voor uitvoerders heeft opgericht heeft met ingang van het meuwe seizoen een vervolgorganisatie- cursus voor uitvoerders ingesteld. Aan o®?®. cursussen zijn nog twee nieuwe arbpiH ngen toegevoegd: een cursus voor ?-alysten en een cursus voor organisatiedeskundigen. Zondag is in Londen aan de voet van de Cenotaaf de jaarlijkse herdenking gehouden van de Britse gevallenen uit de beide wereldoorlogen. Men ziet hier het moment, waarop koningin Elizabeth een krans plaatst aan de voet van het monument- De resultaten van de afgebroken partyen verliepen gisteren algemeen volgens de verwachtingen. Met één uit zondering: Trifunovic won van Clarke. Er was hier een eindspel van toren en twee pionnen (Trifunovic) tegen loper en drie pionnen. Dit eindspel werd unaniem door de aanwezige meesters en grootmeesters als remise beschouwd, temeer daar Clarke een veropgerukte vrypion had, die veilig door de loper gedekt werd. Iedereen dacht dat het remise was, behalve Trifunovic zelf. Met zeer fü'n tempospel won hy op waariyk problematische wyze. Hy staat nu op de derde plaats. door Zulke fijnheden had Larsen niet no dig om zijn partij tegen Olafsson te winnen. En deze laatste won op zijn beurt weer' eenvoudig van Niephaus. Meer moeite had Uhlmann tegen Stahl- berg. De Oostduitser speelt eindspelen echter zeer nauwkeurig en geduldig en hier bleek dan ook zijn overwicht van twee pionnen voldoende. Ik zelf had een afgebroken partij met Teschner. De stelling leek mij aanvankelijk zeer eenvoudig gewon nen m twee torens en een reus van een vrijpion tegen de Dame Hoe meer ik er echter thuis naar keek, hoe minder het me echter ging be vallen. Teschner had zeer goede te- genkansen op eeuwig schaak met zijn actieve dame. Een dergelijke hangstelling kan een heel toernooi bederven. Er zijn gevallen bekend, dat een speler zo veelvuldig op zijn afgebroken partij analyseerde, dat hij intussen enige andere partijen ver loor, maar de hangpartij toch slechts remise maakte. Reeds enigszins met remise verzoend zette ik mij aan het bord. Wie be schrijft mijn vreugde toen bleek, dat Teschner niet de beste zet had afge geven. Zoals hij speelde was hij geheel kansloos. Olafsson heeft nog steeds twee hang- De hockeywedstryd tussen de militai ren van België en Nederland maandag te Brussel gespeeld werd door de Bel gen met 20 gewonnen. Deze stand was reeds by de rust bereikt. De Ne derlandse militaire ploeg speelde zeer teleurstellend. Vrijwel voortdurend had den de Belgen een overwicht, vooral in de eerste helft, waarin zy prachtige combinaties opbouwden. Door het voor- treffeiyke spel van doelman Wolff en zwak schieten van de Belgen bleef de nederlaag tot 20 beperkt. partyen. De partij tegen Trojanescu werd opnieuw afgebroken. De IJslan der staat er nog steeds het beste voor. Olafsson moet daarna nog tegen Kola- rov spelen. De uitslagen van de afgebroken par tijen zijn: Donner-Teschner 1-0, Olafs- son-Larsen 0-1, Niephaus-Olafsson 0-1, Clarke-Trifunovic 0-1, Uhlmann-Stahl- berg 1-0, Alster-Hanninen 0-1, Teschner- Alster %-%. De stand luidt nu: 1. Szabo 8% pnt., 2. Larsen 7 pnt.; 3./4. Uhlmann en Trifunovic, elk 6% pnt.; 5. Donner 6 pnt.; 6. Stahlberg 5% pnt.; 7. Olafsson 4V4 pnt. en 2 afgebr. partijen; 8. Ivkov 4% pnt.; 9./10. Dückstein en Teschner, elk 4 pnt.- 11./12. Trojanescu en Kola- rov, elk 3% pnt. en 1 afgebr. partij; 13./14./15. Clarke, Hanninen en Alster, elk 3Vz pnt.; 16. Niephaus 2V4 pnt.; 17./18. Orbaan en Lintblom, elk 1 pnt. In de Joegoslavische open tafelten niskampioenschappen heeft de Hon gaar Bereik beslag gelegd op de titel in het herenenkelspel, door met 3-1 van de Tsjech Andreadis t-e winnen in de finale. De finale damesenkelspel werd door de Roemeense Rozeanu met 3-2 gewonnen van de Hongaarse Ce- lear. In de finale van het herendubbel- spel wonnen de Tsjechen Andreadis en Stipec met 3-0 van de Hongaren Sido en Bjetval en in de finale van het damesdubbelspel wonnen de Roe- meensen Rozeanu en Zeiler met 3-1 van de Hongaarsen Kocijan en Lotoso. Op de tweede dag van de internatio nale zwemwedstrijden te Moeskroen (België) .iebb( onze landgenoten eni ge successen geboekt. Mary Kok won de 400 meter vrije slag in 5 min. 12.- sec. gevolgd door haar clubgenoten Lea van der Velde in 5 min. 32.- sec. en Ti neke van Oosterom in 5 min. 39.8 sec. Op de 100 meter vrije slag waren even eens de ere-plaatsen voor de Robben- meisjes. Greetje Kraan werd eerste in 1 min. 06.3 sec. en Astrid Sanderson tweede in 1 min. 07.9 sec. Rita Kroon moest op de 200 meter schoolslag, evenals op de eerste dag op de 100 meter schoolslag, haar Belgi sche tegenstandster voor laten gaan. Colette Goossens was de sterkste in 3 min. 01.5 sec. Rita Kroon noteerde 3 min. 01.7 sec. Bij de heren kwam T. Hoogveld (Nep- tunus-Amersfoort) uit op de 100 meter vrije slag en de 100 meter rugslag. Beide malen won hij. Op de vrije slag noteerde hü 59.1 sec. met als twee de de Belg Laurent in 1 min. 00.2 sec. Op de rugslag was hy met 1 min. 12 sec. 1.1 sec. sneller dan de Belg J. Stappers, die 1 min. 13.1 sec. liet af drukken. De waterpoloplo-eg van de Rob ben veroverde de door de stad Moes kroen uitgeloofde beker. Het team ver sloeg In de finale de Gentse zwemver eniging, na verlenging met 8—7. (Van onze dammedewerker) Hetzelfde DSTO, dat verleden week voor zo'n geweldige verrassing zorgde in de hoofdklasse-damcompetities, was opnieuw het middelpunt der uitslagen surprises. Maar dan nu in meer ïydelijke vorm, want de mannen van Gokkel ver zuimden de beslissende slag te slaan ter bereiking van de vierde finaleplaats. Wel kwam ook „Gezellig Samenzijn" naast de beide andere finalisten „Jozeph Blankenaar" en IJmuiden. De onver wachte nederlaag van DSTO echter liet nog een miniem kansje aan de reserves van „Jozeph Blankenaar". Of dezen ech ter in staat zullen zqn hun laatste wed- strijd tegen het roemruchte „Gezellig Samenzijn" te winnen mag wel worden betwijgeld, zodat DSTO desondanks nog niet geheel is uitgeschakeld. Een andere verrassing bereidde ons de wedstryd- leider door definitief vast te stellen dat de eindstand tussen St.-Canisius en het zwaar beproefde DCG toch op 10-10 moet worden vastgesteld. Dat bracht de ge- combineerden op de laatste plaas van de ranglijst, omdat Oostzaan zich daarvan distancieerde door een geiyk spel tegen St.-Bavo. Met Den Helder zullen dus de dam mers van DCG naar de eerste klasse degraderen. Het lijkt ons echter toe, dat een spoedige terugkeer zeer wel moge lijk is. Er zal dan echter iets steviger moeten worden aangepakt. Zoals het tegen „Gezellig Samenzijn" ging was eigenlijk beschamend. Het werd nu nog 14-6 hoewel bij uitspelen der afgebroken partijen toch 18-2 de uitstand zou zijn geweest. Oostzaan kwam het bezoekende St.-Bavo beslist vechtlustig tegemoet. Aangezien de Heemstedenaren echter ook nog slechts drie luttele wedstrijdpunten bezaten, werd het een strijd met beslist rode oortjes der spelers. Voor beide nog de beste uitslag was het gelijke spel, dat hen definitief in veiligheid bracht. Het was Wim de Jong zelf, die DSTO op de knieën bracht. Zijn stimulerende spel deed de Oosterlingen tot op grote hoogte groeien en de spanning voor de laatste finaleplaats tot het laatst behou den blijven. Vanzelfsprekend maakten de de Blankenaarreserves tegen St.-Canisius niet dezelfde fout, die ze tegen DSTO hadden gemaakt. Het werd desondanks tegen de Wilnissers een zeer spannende match, die eerst heel laat een definitieve gunstige wending voor de Blankenaren kregen. De uitslagen in de A- groep werden zo doende als volgt: Hoofdklasse groep A: OostzaanDSTO 9-11, St.-Canisius—DCG 10-10, Jozeph Blankenaar BSt.-Canisius 13-7, DSTO Het- Oosten 6-14, OostzaanSt.-Bavo 10-10, DCGGezellig Samenzijn 6-14. Daardoor werd de volgorde der deel nemende clubs hier als hieronder ver meld: Gez. Sam. A DSTO Joz. Blank. B Het Oosten St.-Bavo St.-Canisius Oostzaan DCG 12 10 9 6 4 4 4 3 86—34 70—70 72—48 61—59 51—69 61—79 59—81 60—80. Nog te spelen zijn hier de wedstrijden Het OostenSt.-Bavo en Gezellig Sa men AJozeph Biankenaar B. Ook In de B-groep van de hoofdklasse- damcompetities was leider „Jozeph Blan kenaar A" mild gestemd tegenover de laatste sparring-partner. Met een aantal reserves nog wel werd de Haarlemse Damclub, andere jaren een geduchte en gevaariyke tegenstander, een forse (Van onze sportcorrespondent) Naar wij vernemen heeft Wout Wagt- mans serieuze plannen om naar Canada te emigreren. Waarschijnlijk reeds in januari 1958. Wagtmans overweegt deze stap op aanraden van vrienden die nu uit Canada met verlof in Breda zijn. nederlaag toegekend. Piet Goezinnen, moest zqn nachtelijke escapades na een langdurig eindspel, dat werd afgebroken, nog afronden met een sluitzet. Hij vond de enig juiste zet, die hem van remise verzekerde. Groot was echter zijn verbazing toen hy ontdekte, dat zqn clubgenoten reeds genoegen hadden genomen met zijn nederlaag. Het kon er blijkbaar wel van af, want met ruim 100 bordpunten in zeven wedstrijden behoeft men niet meer zo nauwkeurig te zijn met een bordpunt meer of minder! Wormerveer bleef de goegemeente maar verbazen. Deze anders zo wissel vallig spelende club hield het sterke DDD uit Alkmaar volledig in bedwang. En wat zou Roozenburg en zijn IJmui- dense leerschool anders hebben moeten doen tegen het bezoekende CDA dan de Amsterdammers een duidelijke neder laag te bezorgen? Nu, ze deden het dan ook zonder veel inspanning, vooral om dat ook de CDA'ers niet veel interesse meer konden opbrengen zo op het eind van een voor hen kansloze competitie. De resultaten in deze groep waren zo doende: Hoofdklasse groep B: CDAWormer veer 9-11, Gezellig Samenzijn B—Den Helder 13-7, IJmuiden—CDA 13-7, Wor- meerveerDDD 12-8, Haarlemse Dam club—Jozeph Blankenaar A 5-15. Met nog de wedstrijd Gezellig Samen zijn BCDA en enkele hangpartijen uit de match Haarlemse DamclubWormer veer te spelen, werd de volgorde der verenigingen hier aldus: 7 0 6 0 Joz. Blank A IJmuiden Wormerveer Haarlem DDD CDA Gez. Sam. B. Den Helder 14 12 8 7 6 4 3 0 104—36 83—57 65—75 71—69 67—73 52—68 51—69 47—93 Tenslotte nog de uitslagen van de com petitiewedstrijden voor de lagere klassen: Eerste klasse: DiemenKunst en Ge noegen 11-9. Tweede klasse: Gezellig Samenzijn— Ouderkerk 16-4. Derde klasse: DDSAPGS 14-6, Cres cendo—Gezellig Samenzijn 13-7, Kunst en GenoegenFahrenheit 4-16, Diemen —DSTO 9-11. Voor de 27e rallye Monte Carlo, waarvan de start is bepaald op 21 januari hebben, naar de K.N.A.C. ons meedeelt, dertien Nederlanders inge schreven. De co-equipiers van dez« inschrijvers zijn nog niet allen bekend, evenmin als de startplaatsen. De deelnemers zijn: J. M. Beekman (Den Haag) met Simca 1300, R. van Bennekum (Rotterdam) met Porsche, J. Bootz (Overveen) met DKW, mr. R. L. G. Borgerhoff Mulder (Voorburg) en H. A. A. van der Laan met Alfa Romeo Giulietta, M. Gatsonides (Bent veld) en M. Bequart met Triumph tr 3, P. J. Jetten (Boxmeer) met Vaux- hall, drs. H. L. Steunebrink (Wasse naar) met Ford Thunderbird, W. J. J. Tak (Bloemendaal) met Mercedes 300 sl, A. Verschoort (Alenkerk) met Volkswagen Ghia Karmann, F. J. van der Vlugt (Wassenaar) en J. Flinter man met Auto-Union 1000, D. W. van Voorden (Zaltbommel) en prof. van Lammeren met Lancia, J. S. de Vries (Apeldoorn) met D.K.W., W. van Zijll jr. (Arnhem) met Opel. De Duitse handbalbond heeft voor de zaalhandballandenwedstrijd N ederland- Duitsland, welke op 7 december a.s. in Eindhoven wordt gehouden 12 speel sters aangewezen: doel: Lisa Boehmler- Dodrofsky (Kickers Stuttgart) en Helga Drechsler (OSC Berlijn). Veldspeelsters: Inge Walther (Berliner SV 1893), Uta Samulewicz (TUS Lichterfelde)Mar- gret Loch (RSV Mülheim), Christa Dose (Union Hamburg), Trudi Hannen (SV 04 Dusseldorp), Anneliese Goetz-Hage- dorn (Kickers Stuttgart), Waltraud Kühl (Bayer Leverkusen), Helga Reich e (Reinickendorfer Füchse Berlijn), Ursel Burmeister en Christa Warns (beiden Eimsbuettel Hamburg) De klassieke wedstrijd om de „Wash ington DC International", een race over 24Ó9 meter, gedoteerd met een bedrag van 100.000 dollar, is gewonnen door het Amerikaanse paard „Mahan". Het had bij de finish een voorsprong van 3,5 lengte op „Third Brother" (VS). Het Ierse paard „Stephanotis" klas seerde zich als derde. De zesjarige „Mahan" is een half broer van het Franse paard „Wor- don 2", dat de race in 1953 won. De jaarlijkse voetbalwedstrijd tussen de Racing Club de Paris en het Lon- dense Arsenal, waarvan de recette be stemd is voor de oorlogsinvaliden, heeft gisteren een 1-1 gelijk spel opgeleverd. De ruststand was 1-0 in het voordeel van Arsenal. Vertaald door I. Govers van Geuns. 16 Ik stelde de doktoren geen vragen Dr Hill zei dat ze niet naar het ruggemerg gekeken hadden om- dat dat de operatie verlengd zou hebben en de toe- stand van Hentz met had toegelaten dat zy hun nieuwsgierigheid konden bevredigen. Charles Van Diviere stond by de deur van de operatiekamer toen de chirurg uit Atlanta naar bui ten kwam. Deze man werkte samen met de neuro- chirurg, die de Van Divieres verteld had, dat hun zoon zijn hele verdere leven in bed zou moeten biy- ven omdat zijn ruggegraat gebroken was. Charles har daar mogelijkerwijs iets van tegen deze dokter gezegd, maar ik weet zeker dat hy hem gevraagd heeft of de ruggegraat van Hentz gebroken was en dat de chirurg zei van met. Ik begryp niet hoe hp dat geweten kon hebben als hy er niet naar geke ken had. De dokter uit Atlanta stapte in zijn wagen en reed zonder een woord tegen ons te zeggen weg. Hy liet het hechten van de wond over aan dr. Hill. Ondanks de tegenstrijdige verhalen voelde ik mij bemoedigend. Niemand zei positief dat de rug gegraat gebroken was en er was dus alie reaen om aan te nemen dat hier slechts sprake was van een kneuzing. Genezingen van een gekneusd ruggemerg komen niet vaak voor maar er zijn toch wel enkele gevallen bekend. Ik sliep die nacht beter en ik was niet zo gespannen als gewoonlyk toen ik in het ziekenhuis kwam om Fred af te lossen. Deze ontspanning duurde evenwel niet lang. Ik stond in da eane naast miin veldbed toen een dokter een van de kamers verliet. Hij kwam naar me toe en informeerde hoe het met Hentz ging, hoewel hij Hentz zelf niet behandelde. Ik dacht, dat hy mets van de operatie afwist en zei: „Hij is gisteren aan zijn nek geopereerd en heeft een goede nachtrust gehad." Hij wreef met zijn hand over zijn km en zei op ernstige toon: „Ja, ik heb van deze operatie gehoord. Het is tragisch heel tragisch, la be tuig u mijn diepste medeleven. Maar ik veronder stel, dat waar leven is, ook hoop moet zijn. Dat neem ik tenminste aan." Hij liet my angstig en ver ward achter. Wat zou hij anders bedoeld hebben dan dat de vooruitzichten somberder waren dan wu gedacht hadden? De ruggegraat moet wel gebroken zpn, dacht ik. Wat was er anders zo tragisch met deze operatie? Een paar dagen na deze operatie beleefde ik iets waarvan ik niet dan met een zekere schroom ver tel, omdat ik het zelf niet geloven zou wanneer ie mand anders het als zyn ervaring zou beschryven. Ik zou niet graag willen dat Iemand aan de wflar- heid van deze geschiedenis zou twijfelen en zou het niet kunnen verdragen als enorm zou worden gela chen. Deze gebeurtenis is voor mij ook onbegrijpelijk; het zou een zuiver toeval kunnen zijn maar lk ben geneigd die mogelykheid te verwaarlozen. Omdat het my zo vaak van de wanhoop heeft gered, mag het in dit boek niet ontbreken. Ik was alleen met Hentz. Hij had een kalmerend middel gehad en de zuster was gaan eten. Ik pro beerde iets te lezen dat mevrouw Van Diviere me had gestuurd en waar zijzelf veel troost by gevon den had. Ik moest steeds naar Hentz kijken, die daar zo stil lag zo angstwekkend stil! De afschuwelijke mogelykheid, dat hy nooit meer zou kunnen bewegen nooit meer zijn armen om me heen zou kunnen slaan en jongensachtige nonsens tegen me fluisteren, de gedachte dat ik hem nooit meer als een wildeman de trappen zou horen afrennen was bijna te veel om te dragen. Ik had zo verschrikkelijk hard ge beden maar ondanks mijn gebed en de duizenden gebeden die voor hem gezegd werden, wist ik, dat ieder reëel mens het hopeloze van zqn toestand moest inzien. Plotseling herinnerde ik me een preek,, die ik kortgeleden gehoord had: We zijn niet stoutmoedig genoeg tegenover Gód! Hij wil dat wy hem bena deren en onze verzoeken kenbaar maken; onze schuchterheid mag ons hierin niet belemmeren. Ik keek naar de voeten van Hentz. Het was warm weer en hij was niet toegedekt. Zij voeten rustten tegen een beschot, op kussens, om wonden aan zyn voetzolen te voorkomen. Mevrouw Van Diviere had ons ervoor gewaarschuwd zijn voeten nooit te laten hangen. Hy zou daardoor slappe enkels kunnen kry- gen en wanneer hy weer zou kunnen lopen zou er misschien een chirurgische ingreep nodig zyn om dit te corrigeren. Zijn voeten lagen zo stil en alles In de kamer was zo rustig dat niets werkelyk scheen. Terwyl ik naar zijn voeten keek, dacht ik aan hetgeen Fred een paar dagen tevoren gezegd had: „Ik zou er een miljoen dollar voor over hebben als Hentz een van zijn tenen kon bewegen." Een van de artsen had ons gezegd, dat als er sprake zou zijn van het opnieuw functioneren der spieren of als zijn gevoel zou te rugkeren, dit waarschijnlijk het eerst in de voeten zou komen, omdat de zenuwen die de voeten be sturen lager in het ruggemerg zetelen en een her stel daar het eerst tot uiting zou komen. Plotseling werden de angst, het wachten en de spanning me te erg. Ik moest het weten! Ik moest en ik zou het weten! Ik kon niet elke dag doorgaan met uitkijken naar iets wat niet zou gebeuren. Als er maar iemand was die iets wist! Toen nam de stoutmoedigheid, waarover de do minee gesproken had, bezit van mij. In vroeger dagen vroegen de mensen God om een teken! Ik wilde ook om een teken vragen. Ik bad met de woorden die mij geleerd waren zoals „Uw Wil geschiede", maar ik ging ook veel verder. Wat voor teken zou ik van God vragen? Plotseling wist ik het! Ik bad weer: „Als mijn gebed gehoord en verhoord kan worden en als mün zoon heter zal worden, smeek ik U, o God, laat dan de teen van zyn rechtervoet bewegen. Dan, God, zal ik dat aannemen als een belofte van U dat onze zoon weer gezond zal wor den. Amen." (Wordt vervolgd) (Van onze verslaggever) Het indrukwekkende onafhanke lijkheidsmonument, dat het Plein 1813 in Den Kaag beheerst, zal vanaf het einde van deze week weer tot voetstuk dienen van het meer dan vyf meter ho ge beeld van de Nederlandse Maagd. Omstreeks anderhalf jaar geleden kre gen de mannen van de kunstgietery J. E. Stöxen in Leiden het oude beeld on derhanden met de opdracht naar dit model een nieuw, bronzen beeld te gie ten. Die opdracht is nu praktisch uit gevoerd en de verwachting is, dat het beeld voor zondag 17 november op het hoge voetstuk staat, dat een monopolie positie in deze omgeving van het Plein 1813, een voorbeeld van fraaie Stads- aanleg, garandeert. De bouwers, de ciseleurs en de pati- neurs acht man in totaal, hebben in de kunstgietery onder leiding van de heer J. E. Stöxen een groot en moeilijk kar wei geklaard. De ruimte in het oude pand aan de Koenesteeg in Leiden zou nooit voldoende geweest zyn. De verhui zing van de firma naar de Uiterste gracht in Leiden was een verbetering van de arbeidsomstandigheden. De on aanzienlijke gracht voor de deur, waar in een fabriek van dekens zyn afval stoffen loost, moet nog wel worden ge dempt, maar dat zulks nog niet ge beurd is, is voor de werkers van Stöxen geen reden om minder enthousiast de handen uit de mouwen te steken. Wel werden de acht man twee maanden ge leden door de A-griep geveld, maar het ziet er naar uit, dat het beeld van de Maagd met de Hollandse Leeuw aan haar voeten tijdig klaar zal zqn. Voor Den Haag heeft Stöxen trou> wens nóg een karwei onder handen. Er wordt een beeld van Eline Vere gegoten, Louis Couperus ter ere, dat door de beeldhouwer van der Nah- men werd gemaakt. De heer Stöxen die zegt: „Als het iets moois is, werk ik er met plezier aan" en die zijn vak interessant vindt, omdat elke nieuwe opdracht hem weer boeit, doet al meer dan veertig jaar kunstgietwerk. In zijn gieterij wordt onder meer ook een hert gegoten naar een schepping van de beeldhouwster Gra Reup. Voor het onalhankelijkheidsmonu- ment op Plein 1813, dat door het beeld van de Nederlandse Maagd met de pplenbundel in haar rechterhand, de trotse zegevaan in haar opgeheven lin kerhand en de leeuw aan haar voeten wordt bekroond, werd op 17 november 1863 door koning Willem III de eerste steen gelegd. Dat was op de dag, dat de onafhankelykheid vyftig jaar een feit (Van onze Haagse redactie) Op het ministerie van justitie wordt druk gewerkt aan de herziening van het militaire straf- en strafprocesrecht. Mi nister Samkalden heeft in zyn memo rie van antwoord aan de Tweede Ka mer aangekondigd, dat binnenkort een wetsontwerp zal worden ingediend hou dende voorlopige herzieningen van de „rechtsplegingen by land- en zeemacht" en een wyziging van het militaire straf recht. Het nieuwe wetboek van mili tair strafprocesrecht zal nog wel een aantal jaren uitblijven. De voor Egypte spelende Tsjechische tennisveteraan Drobny heeft de Albert Canet beker gewonnen, door in de finale de Fransman Remy te ver slaan. was. Zes jaar later werd het monument onthuld. De beelden, die het monu ment sierden, zijn niet zo duurzaam ge bleken, zodat Den Haag ze alle zal la ten overgieten in brons van een beste kwaliteit. Met de beelden van het drie manschap van Hogendorp, van Lim burg Stirum en van der Duyn en van koning Willem I is dat al gebeurd. Na de Nederlandse Maagd komen nu nog twee zittende vrouwenfiguren aan de beurt. Dan pas, als die twee beelden zijn teruggekeerd, is de restauratie van het onafhankelijkheidsmonument ge heel voltooid. „Tribunaal der naakte zielen" is in het nummer van deze week de titel van een uitvoerig en boeiend artikel van J. W. Hofwijk over pater Pio, de Italiaanse Ca- pucijn, die de stigmata draagt en in zijn klooster te San Giovanni Rotondo, ten noorden van Bari, een biechtstoel heeft die even hard wordt belegerd als inder tijd die van de heilige Pastoor van Ars. Het artikel is o.a. geïllustreerd met foto's van pater Pio tijdens het opdragen van de Heilige Mis, de enige gelegenheid dat anderen het geronnen bloed aan zijn handen kunnen zien. R. Kalkhoven heeft een tocht gemaakt langs een aantal be kende hotels en herbergen in Neder land, tot aan kasteel Neercanne, vlak bij de Belgische grens toe; zijn conclusie is, dat de „ouderwetse" gastvrijheid, waar over men in romans leest, tot het ver leden behoort; men is tegenwoordig niet meer „gast" maar gewoon „cliënt". Voorts is er een beschouwing over de beïnvloeding van de traditionele kunst van de Zoeloes, meer speciaal wat de beschildering van hun huizen betreft, door westerse motieven. Mr. C. M. van Emmerik schrijft over de situatie in Al gerije, waar het goed uitgeruste leger der opstandelingen de strijd maar blijft volhouden tegen vierhonderdduizend Franse soldaten. Een serie foto's geeft een beeld van de bekende Antwerpse vogelmarkt, het succesnummer van de Scheldestad op zondagmorgen. Jan Cot- taar schrijft over de bijlegging van het conflict in de biljartwereld en vraagt in verband daarmede, wanneer nu ook de wandelaars over de brug komen. AMSTERDAM, 11 nov. (GU) KandL geschiedenis mej. B. J. M. Severin (Am sterdam) en P. H. J. v. d. Laan (Haar lem). UTRECHT, 11 nov. Kand. kunstge schiedenis: J. Schouten te Gouda. Doet. rechten: J. H. M. Paulussen te Bergeyk, A. A. v. d. Ham te Arnhem, K. Klein te Utrecht en A. Berkhout te Den Hel der (L.T.Z.). Kand. Spaans: mej. W. C. Jansen te Utrecht. Doet. geneeskunde: A. W. van Cappellen te Nieuwerkerk a. d. IJssel, W. J. Hardeman te Veenen- daal, J. A. F. Heikens te Den Bosch, G. Henneman te 't Joppe, H. P. Her mans te Schinnen (L.), G. v. d. Linde te Zwolle, mej. H. C. Polderman ta Dirksland, J. A. Serrarens te Roermond, J. van Veldhuizen te Barneveld. Semi- artsexamen: P. A. de Klerck te Utrecht, A. M. van Lemmen te Utrecht, D. Ree- ders te Gorinchem, en J. H. Rietjens ta Utrecht. Artsexamen: R. S. Blanke- steyn te Utrecht en A. Chait te Utrecht. Tandartsexamen: M. R. Beek te Am sterdam, M. D. Hage te Apeldoorn, J. A. M. Lith te Hilversum en H. H. Wie- chers te Winterswijk. UTRECHT, 11 nov. M.O. aardrijks kunde: C. J. G. Maas te 's-Hertogen- bosch en F. Rondagh te Maastricht. LEIDEN, 11 nov. Doet. geschiedenis F. Tichelman te Leiden, kand. psycho logie G. J. M. van den Aardweg te Haar lem; doet. geneesk. 2 mej. A. E. v. d. Houwen te Leiden, N. J. C. Frederiks te Rotterdam en F. H. J. Merkus te Wasse naar; semi-artsexamen mej. J. V. Enge len te Breda, mej. A. F. F. Manusama te Leiden, F. C. Haverman te Leiden; J. L. de Koning te Scheveningen, J. Krol te Den Haag, R. E. Spijker te Leiden en J. v. Ulsen te Delft; artsexamen F. Alme- kinders en H, C. Tasperse, beiden te Leiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7