Ruimterecht gevraagd Een lapje grond op de maan Voordat Else Mauhs zich ontplooidewaren er drie kandidaten j voor de trofee van Theo Mann-Bouwmeester H I A Keuring in het Krelagehuis De Weyman" nu ook bioscoop Duinwijck won met overtuigende cijfers BLOEMKWEKERS VAN DE L.T.B. NIET ONTEVREDEN OVER 1957 Dames Antilopen zorgen bijna voor een verrassing NAAIMACHINES Cassatieberoep K.N.V.B.-pool Lenstra-Wilkes uitgenodigd PRISMA HORLOGES fflïï^B^SS-E'S.C J PRISMA HORLOGES 8 DINSDAG 12 NOVEMBER 1957 PAGINA 9 Wanneer een aardsatelliet van de Verenigde Staten sou neervallen op Westminster Abbey, wie sou dan wettelijk aansprakelijk gesteld kunnen worden? ARBEIDSONGEVALLEN BIJ HOOGOVENS Papierafvallen V.. SANTPOORT H oofdbrandmeester Kerkhoff neemt afscheid van Haarl. brandweer Huilbuien Smoking en avondjapon Basketbal 5 HORLOGES GRATIS De badmintoncompetitie Interland Parencompetitie beëindigd Basketball-uitslagen en programma Bij poging tot inbraak gevat Hoge Raad behandelt beroep 19 november Nederlands elftal j-j en paar jaar geleden kwam een ondernemende Ame- /y rikaan op het lumineuze idee zijn medemensen lap- jes grond op de maan te koop aan te bieden. En hij *chijnt inderdaad een aantal liefhebbers voor een eigen domsbewijs gevonden te hebben. Sindsdien is de kans, dat de kopers in de gelegenheid zullen komen hun aankoop Persoonlijk eens te gaan bezichtigen, wezenlijk iets dich terbij gekomen. De conclusie, welke de Amerikaan er uit getrokken heeft is naar we ergens gelezen hebben deze: hij heeft de verdere verkoop stopgezet. Het is erg. Maar het is er toch niet zo erg mee als met de banken, Waarvan gezegd wordt, dat zij paraplu's plegen uit te lenen als de zon schijnt, om die terug te vragen zodra het begint te regenen. In hoeverre zo'n eigendomsbewijs betekenis zal hebben is iets, dat pas zal kunnen blijken wanneer hel eerste ruimteschip naar de maan ter plaatse geland zal zijn. Tegen die tijd zal men hebben te zorgen, dat de tempel van het Recht met een ruim bijgebouw voor het Maan- recht is uitgebreid. Want waar twee mensen hun stappen zetten, dient het Recht hen op de hielen te volgen. En zelfs vóór de mens zijn neus gestoken heeft in de luchtledige ruimte van het universum, zijn even merk waardige als belangwekkende juridische vragen al aan de orde gesteld. Het feit, dat die mens, van het aardoppervlak af, een door mensenhanden gebouwde, kunstmatige aard- satelliet aan het zonnestelsel heeft toegevoegd, was daar voor reeds voldoende. Die vragen betreffen een nog onge boren tak van het recht, waarvoor men al vast de naam „ruimte-recht" opzij zou kunnen leggen. Het was niet de eerste maal, dat men speculaties over dit ongeboren ruimte recht ter tafel bracht, maar het was wèl de eerste maal, dat de aan de orde ge stelde vragen niet louter en alleen maar een platonisch karakter hadden. Toen voor de eerste maal begrippen als inter- continentale raket en kunstmatige aard- satelliet in de dagelijkse krantenlectuur begonnen op te duiken, kreeg ook het probleem gestalte. Rechtsvragen rond de kunstmaan, ze rijn er, te kust en te keur. De vraag: „Van wie is de kunstmaan?" Is een duidelijke vraag. Maar met het beantwoorden van die vraag is men er niet. Want dat geeft ons geen sleutel op tal van andere, belangrijker vragen. Zulk een vraag is bijvoorbeeld die, Welke destijds al door prof. Quincy Wright, de president van de American Society of International Law, ter sprake werd gebracht: „Wanneer een aardsatel liet van de Verenigde Staten zou neer- Vallen op Westminster Abbey, wie zou den dan wettelijk aansprakelijk gesteld kunnen worden?" De moeilijkheden springen in het oog. Eenmaal in hun baan gebracht immers, «taan de satellieten niet meer onder de controle van het land, dat hen lan ceerde. Ze kunnen jaren, tientallen ja ren of eeuwen misschien zelfs in hun baan rond blijven vliegen. En de vraag kan gesteld worden of deze natie onder die omstandigheden aansprakelijk te «tellen is. De rechtsvragen beginnen al te rijzen, zodra de kunstmaan in haar baan gebracht. Betreedt zo'n kunstmaan het onder de soevereiniteit van het land waar zy overheen vliegt vallende lucht ruim? Men zou zich kunnen afvragen, of het bestaande recht hierop een antwoord weet te geven. En inderdaad zou men er een antwoord kunnen vinden, maar dat antwoord is ontoereikend. „Cujus est solum", zo zegt een oude rechtsregel, hejus et usque ad coelum et ad inferos". Maar helaas, dat recht van de hemel «f tot aan de hel toe lost de moeilijk beden niet op. Het moderne „luchtrecht" is gegrond vest op de stelling, dat de luchtkolom boven een land valt onder de soeve reiniteit van dat land en wel zo hoog, als die luchtkolom boven de aarde reikt. Tot voor kort had dit slechts praktische betekenis tot aan de uiterste hoogte, die met een vliegtuig jereikt kan worden en tot waar een land zijn recht dus gel dend kan maken. In onze dagen begint dit anders te worden. Hoe ver reikt eigenlijk die hele ••luchtkolom?" Dat is een vraag, die voorgelegd zou moeten worden aan 2® 6e°fysici. Misschien dat zij een nn»llva? een duizend meter zullen mantel de grens van de lucht- S k erJa!de- Het is echter een langzaam ititvw- dampkring gaat' in het mchtledieeend' geleidelijk over m net ïucntledige wereldruim. Maar eenmaal het -ntwoord gegeven dan ligt daar weer de vraag welke - als de grens van de luchtkolom, de grens van de soevereiniteit dus, eenmaal over schreden is de rechten wel zijn van de landen op het wereldruim daar bo ven? Wat hun aard is, en wat hun in houd. Het is wel heel moeilijk om daar, waar niets aards meer aanwezig is, zelfs geen aardse dampkringslucht meer, van aard se soevereiniteit te willen spreken. Daarhii komt dat op deze hoogten zich zeer bijzondere technische situaties zuilen voordoen. Het z.al gfakortT tijd" iecten die in een minimaa ^orte ijd, Praktisch ongezien, over het hooghems. «ebied van een staat heen zu ten. Een voorproefje hebben wü l niervan gekregen bij de Spoetnik, die le minuten boven Glasgow, P Rome vloog. Een staart van vragen en conflictstof Nu twee landen zich opmaken het luchtledige wereldruim te gaan door vorsen of mogelijk zelfs te gaan ver overen doet zich de vraag dus voor, of het luchtrecht wel gelding kan heb ben tot in de luchtledige ruimte. En het is zonder meer duidelijk, dat kunstmanen en ruimteraketten als kometen een hele staart achter zich aanslepen, maar dan een staart van rechtsvragen niet alleen, maar ook van potentiële conflictstof. Men kan uiteraard oeginnen met een radicaal standpunt in te nemen en te stellen, dat het wereldruim een domein sui generis is en dat het door het vol kenrecht zowel als door het lucht recht niet beheerst wordt. Voor wat het huidige volkenrecht betreft is dat zeker het geval: de problemen waarom het hier gaat zijn daar nog nimmer aan de orde gekomen. En v-volgens zou men kunnen stellen, dat noch de Organisatie van de Verenigde Naties, noch derzel- ver dochterorganisaties ter zake com petent zijn. Maar daar staat echter tegen over dat, wanneer het tot ruimtevaart komt, er in elk geval van een soort transito-verkeer sprake zal moeten zijn: wie naar het luchtledige wereldruim wil, zal er alleen kunnen komen dwars door een luchtkolom, of meerdere, heen. En daar is het luchtrecht competent. De vrije ruimte Daarbij zou het dan onder meer kun nen gaan om een verlegging van de rechtsgrens onder drang van de nieu were technische grenzen. Hier is het interessant een blik te slaan op het erkende zeerecht. Het gel dende beginsel is daar dat van de vrije zee. En ook voor het wereldruim is een analoog beginsel reeds geproclameerd. In het Russische blad Sowjetskaja Ros- sia heeft de Russische jurist Zadorozjni geschreven, dat de ruimte boven de landen, die niet meer op doelmatige wijze kan worden beheerst, beschouwd moet worden als „vrije ruimte", zulks naar analogie van het beginsel van de vrije zee. Daarnaast gaf hij nog een soort as- tro-mechanisch argument voor zijn be toog, dat de Russische kunstmaan het luchtruim van geen enkel land schendt. Zij dringt, zo zei hij, die ruimte niet binnen, maar het draaien van de aarde brengt dat gebied tijdelijk onder haar, juist zoals dat met zon en maan het geval is. Er is zij het tussen twee haakjes gezegd nog van andere zijde een heel ander argument aangehaald om de rechtmatigheid van de vlucht van de in verband met het Internationale Geofysische Jaar te verschijnen kunst manen te verdedigen. Het is het ar gument van de tolerantie. De Verenig de Staten en de Sovjet-Unie, zo wordt gezegd, hebben lang van te voren hun kunstmaan-programs bekend ge maakt en geen enkel land heeft uit hoofde van een vermeende inbreuk op zijn soevereiniteit protest aange tekend. Hier is dus sprake van een evident „wederzijds dulden" van el- kaars satellietprojecten. Zadorzjni maakte bij het vermelden van het beginsel van de vrije zee uiter aard ook melding van de beperking ervan voor wat betreft de territoriale wateren. En het is met name op dit punt, dat duidelijk aan de dag komt datgene wat wij bedoelden met „het uitleggen van de rechtsgrenzen". Het beginsel van de vrije zee laat namelijk ongerept de soevereiniteit van de verschillende kuststaten voor wat betreft de territoriale wateren. Voor deze wateren gold de „Kanonschot-re gel". Volgens deze regel reikte zij tot drie mijl buiten de kustlijn, zijnde dit de maximale dracht van de kanonnen van die dagen. Dit bedrag is in onze tijd echter reeds lang achterhaald. En het zijn met name ook de Russen, die de grens van de terri toriale wateren aan de hedendaagse omstandigheden aangepast zouden wen sen te zien en tot minstens tien zee mijlen uit de kust uitgelegd. Destijds hebben de Verenigde Staten deze wens van de Russen de facto gerespecteerd, „niet omdat zij het recht ertoe zouden hebben", maar om de betrekkingen „niet te verslechteren". Nog bestaat er geen ruimterecht, maar het zal gevormd moeten worden. En eerlang zal een codificatie moeten vol gen. Want de wereld is nu eenmaal het ruimte-tijdperk binnengetreden. En het Recht volgt de mensen op de voet. Mr. H. C. M. EDELMAN Advertentie natuurlijk bij HEKMAN MULDER KAMPERVEST 51 - TEL. 21101 De bloemen op de Haarlemse keu ring van maandag bleken ook ditmaal weer dun gezaaid. Wel was er enige variatie, want behalve enkele vazen met freesia's stond er ook een pannetje met huis-broei-hya- cinthen en een tweetal soorten extra beste, z.g. geremde Hollandse irissen. De hyacinten waren gewoon gepre pareerde Erose Rosalie van C. Clemens Pz., te Lisse. De kleur was prima maar verder was het nog niet veel gedaan. De enige waarde die wjj er aan toe mogen kennen is gelegen in het feit dat hier mee de extra gemakkelijke en vroege broei bewezen wordt. 13 september wa ren ze opgepot en 24 oktober in de warmte gebracht. M. C. v. Staaveren, Aalsmeer, liet evenals vorige week een vaas met on volprezen freesla Souvenir zien. Ook Wülfinghoff uit Rijswijk was met deze sierlijke bloemen present, hjj bracht Rijnveld's Goldep Yellow en de oranje Prinses Marijke, in z.g. veilingkwali teit: enkele kelken open en de rest van de kammen nog groen. Het Laboratorium voor Bloembollen- onderzoek te Lisse verraste met puik- beste Hollandse irissen n.l. de blauwe Wedgwood, prima op kleur, en White Superior. Het waren bollen van oogst 1956, dus z.g. geremd of teruggehou den. De behandeling stond er bi.) geno teerd en was voor: Wedgwood White Superior geremd of terugge houden bij een maand voor het planten gebracht op opgeplant onder glas gebracht waarbij verwarmd vanaf 30 gr. 25% gr. 17 gr. 1.8.1957 28.9,1957 9 gr. 15.8.1957 28.9.1957 3.11.1957 3.11.1957 Bjj Hoogovens hebben zich maandag een drietal arbeidsongevallen voorge- aoSu' Het eerste gebeurde bij de in ziJude hoogoven IV toen een a r stuk gereedschap de schilder helm' HaaHem, die juist even zijn liep een n-e', aan het hoofd trof" B' honfH G §?k? scheurwond aan het firma Pen de slakkenzeverü van de en de vrachtauto^niet moet^hehhen^rf gemerkt raakte beteelf tussen vrachtauto en het portaal. DU kostte hem kneuzingen aan de borst en iw linkerbeen Het derde ongeval vond plaats m de MartinijstaalfSbriek toen men op het gietbordes een kleine hijs kraan met behulp van een kettingta kel wilde verplaatsen en de trekhaak losschoot. De arbeider van Werkspoor j. G. uit Utrecht liep hierdoor een gebroken linker onderbeen op. Allen zijn in hst Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk ter verpleging opgenomen. Advertentie Natuurlijk W. F. Claus Bakenessergracht 45 Tel. 11436 - Haarlem Santpoort is sedert het begin van de ze maand een eigen bioscoop rijk. De verenigingszaal bij ,,De Weyman" is grondig gerestaureerd en sedert 1 november wordt daar iedere avond film gedraald, terwijl er op de midda gen van woensdag, zaterdag en zondag speciale kindervoorstellingen zijn. De woensdagmiddag is in het bijzonder ge reserveerd voor de kleintjes, die b.v. een sprookje krijgen voorgezet. De ervaringen van de eerste weken zijn voor de exploitant niet onbevre digend. Vooral vrijdag, zaterdag en zon dag is het 's avonds druk geweest. Er worden uitsluitend smalfilms ge draaid, waarbij afgezien van de kinder voorstellingen, drie keer per week een ander filmprogramma wordt ingezet, namelijk vrijdag tot en met zondag, maandag tot en met woensdag en dan donderdags een speciale film. De inwoners van Santpoort, die voor een filmprogramma zijn aangewezen op IJmuiden Of Haarlem, kunnen nu dus in eigen plaats terecht. Daarbij zal overigens veel afhangen van de soort films, die hier gebracht zullen worden. Ook op het noordelijk deel van Haar lem, dat vrij ver van het centrum van de bloemenstad verwijderd is, blijkt de Santpoortse bioscoop ,,De Weyman" een aantrekkingskracht uit te oefenen. Na zevenenveertig en een half-jarige dienst zal hoofdbrandmeester P. B. Kerkhoff van de Haarlemse brandweer afscheid nemen tijdens een plechtig heid in de brandweer-kazerne aan de Gedempte Oude Gracht op maandag 18 november om acht uur 's avonds, wel ke door de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers zal worden bijgewoond. Tevens zal dan aan enige corpsleden onderscheidingen worden uitgereikt voor langdurige dienst. GOUDEN RING DE et kostte Theo Mann-Bouwmeester lange tijd veel hoofdbrekens haar op volgster te kiezen. Wie van alle actrices verdiende het meest de eer de draagster te worden van de gouden trofee, de begerens waardige Theo Mann-Bouwmeesterring? In de eerste twintig jaar van deze eeuw waren er een reeks van actrices met fonkelend talent aan te wijzen: Mien Duymaer van Twist, Wil- helmina van der Horst, Betty Holtrop-van Gelder of de jonge, veelbelovende Emma Morel en Rika Hopper. Nóg meer traden op de voorgrond, Alida Tartaud-Klein, de favo riete der Rotterdammers, Tilly Lus, de echt genote van Cor Ruys, en Emmy Vrede, de echtgenote van Eduard Verkade. Alle drie met een overrompelende begaafdheid, hemelsbreed van elkaar verschillend. Na hun grote tijd echter ontplooide zich rijk en schitterend het talent van Elsa Mauhs en toen kon Theo Mann-Bouwmeester een eind maken aan het wikken en wegen. De zeventienjarige Alida Klein die in 1890 van de Toneelschool kwam was al een hele beroemd heid. Ze had hier en daar al eens gespeeld en in deftige Amsterdamse families had men haar prachtige voordragen bewonderd. Er lag een stapeltje contracten op haar te wachten en één daarvan mocht wel heel eervol heten: monsieur André Antoine had haar uitgenodigd in zijn ver maarde Theatre Libre te komen spelen. Ze deed het niet. Ze ging naar Rotterdam om er naast Catharine Beersmans al spoedig de gunsten van de Maasstad-bewoners te winnen. En toen die het ondermaanse verliet, werd Alida het meest op handen gedragen. Haar rijzige, statige houding, haar donkere teint leken het best te passen bij het dramatische genre. Ze was geestig en voelde ook wel iets voor het blijspel, maar die had het Rotterdamse publiek bestemd voor Marie van Eysden-Vink. Als tragédienne werd ze ook bekend in de grotere provinciesteden die de Rotterdam mers elk jaar bereisden. De komst van Louis Chrispijn als regisseur in Rotterdam deed haar nog meer op haar kunnen bezinnen. Chrispijn bewerkstelligde iets groots in haar, of was het wellicht Ibsen, waarmee hij haar in kennis bracht? Ze schouwde diep in de karakters van die Noorse noodlotsvrouwen en ze beeldde ze in al hun zon derlinge gecompliceerdheid uit, zonder dat ze iets verloren van hun waarachtige menselijkheid. Hedda Gabler was zo een vreemde vrouw, Nora, Rebecca West, ze bleken ineens niet meer zulke onspeelbare figuren. Groots trad ze ook naar voren in Vorstenschool, in Felix Ruttens Beatrijs. Ze bracht de moed op bij Heijermans' sterven, toen een modelopvoering van Op Hoop van Zegen werd gegeven, de rol van Kniertje op zich te nemen. Het werd niet het meelijwekkende kleine Kniertje van Esther de Boer-van Rijk, maar een tragische, zwaar beproefde, sterke vissersvrouw. nerende komediantenkind dat vanaf haar zesde jaar op de planken had gestaan. Ze kon on der het studeren van een droevige rol in een overstelpende tranenvloed uitbarsten; 's avonds in de zaal, in het halfduister, oog in oog met het bakbeest dat het publiek voor haar was, bracht ze een figuur tot leven van een huiveringwek kende troosteloosheid. Het kind Tilly Lus had bij allerlei gezelschappen een grondige ervaring opgedaan. Maar de speel kunst werd voor haar geen vak. Intuïtief voelde ze een rol aan, doch of zich in haar weer, zoals dikwijls, het wonder van de kunst zou vol trekken bleef tot het laatste moment onzeker. Ze lida Klein hield vast aan Rotterdam, ze speel de er tientallen jaren en wist zich steeds meer gedrongen op het nauwe weggetje van de sleur. Ze wisselde nog wel een paar keer uit met de gezelschappen van Verkade en Cor van der Lugt Melsert, maar kon op de duur nauwelijks een mededingster meer zjjn naar de gouden trofee. Het verliep anders met Tilly Lus, dat fasci- Tilly Lus als Dromelot in „De schone slaap ster" van Herman Heijermans werkte bij Heyermans soms enkele periodes hard en ontketende dan de zuiverste ontroering, maar lang ook liep zij, sinds haar eerste jaren als wonderkind bestempeld, onopvallend mee. Nadat ze met Bouwmeester Indië had bezocht en getrouwd was met Cor Ruys, belandde ze bij Verkade. Hij noemde haar een edel klinkend, zuiver gestemd instrument dat bespeeld moest worden. Was het de zijne, of een onzichtbare hand die er de schoonste tonen aan ontlokte? Zij, met haar onbegrensde fantasie, voelde Verkades aan duidende speeltrant wonderwel aan. Het etheri sche, frêle wezentje, met haar bekoorlijke brui ne ogen riep dan een dromende wereld op vol kleur en betovering waarin zij de prinses was. Maar net als hij, had ook Theo Mann-Bouwmees ter bij de uitverkiezing van haar opvolgster rekening te houden met haar onevenwichtigheid en eenzijdigheid. Zo onovertrefbaar als ze in Heyermans' Uitkomst was geweest, was ze ook als de bedroefde moeder in die petillante chinoiserie De Gele Mantel en dan leek het alsof zij het pleit ging winnen. Maar dan was ze weer tijdenlang niet in de rolverdelingen te vinden, doordat ze meer zorg besteedde aan haar mis schien minder enerverende taak van huismoeder. Als ze dan weer eens verscheen, sprak men weemoedig over de geknakte lotusbloem, of vol adoratie over de Nederlandse Ludmilla Pitoëff. Het kon ook gebeuren dat, bij een slechte ont vangst van een nieuw stuk, zfl op van de zenuwen, zich huilend in de armen van haar regisseur stortte, zich bedreigd voelend door dat bakbeest, de zaal, die het evenwel allerminst op haar ge munt had. Volgens de overlevering had Theo Mann- Bouwmeester de ring al toegezegd aan En- ny Vrede, verafgood in de Haagse society. Welk een merkwaardige, ondefinieerbare ver schoning in onze toneelgeschiedenis! Toen ze nog Madelien Müller heette en in 1904 als Rafaël meespeelde in Vondels drama Lucifer, dat door de Utrechtse studenten uit het stof was gehaald, leverde ze schoon spel. Ze wist niets van toneel, was een „geëmancipeerde", modieuze jonge vrouw, die de ouderlijke schroom voor het toneel gracieiyk wegwuifde. Een jaar of wat later trotseerde zq alle bezwaren en ging zich aan Verkade voorstellen. Was ze, gelijk men wel eens beweert, als iedere vrouw een comediante, of bespeurde de toneelleider al direct iets van dat fluïdum dat haar onweerstaanbaar deed zijn? Ze was onmiskenbaar ,,a lady", chic, langoureus soms, tintelend en mondain. Ze kreeg declama- tielessen, ging vervolgens een jaar in Berlijn het toneel bestuderen en trouwde na haar terugkomst met Verkade. Ze behoorde niet zo zeer meer tot de dilettanten, zoals Verkades gezelschapsle den met veel spot betiteld werden. Vanaf het begin was Enny Vrede in haar rollen boeiend en verrassend. Als Lady Macbeth, Julia, Ophelia, in de Ibsen-stukken maar vooral in de society- stukken maakte zy naam bjj de heren in smoking en de dames in avondtoilet. Den Haag bezat in haar een idool, dat soms wat geaffecteerd was, meestal nerveus, doch van een aparte schoon heid. Volbracht Énny Vrede wel meer dan louter elegant zijn, zich in smaakvolle toiletten kleden, met sieriyke waardigheid bewegen? Hoofs flir ten met het publiek, is dat ook zoiets als toneel spelen? In vele opzichten was Enny Vrede on doorgrondelijk als haar kunst, doch wellicht was het niet met die uiterlijkheden, dat ze zoveel oprechte bewondering verwierf. De door haar voorgestelde karakters waren veelal volmaakt en van een onloochenbare scherpte. Haar spel stak zeer af bij de wat grovere, voluit Hollandse figuren die immer onze planken be volkten. Het moet Theo Mann-Bouwmeester, de volkse, strevende actrice met haar hang naar de mondaine grandeur, bijzonder hebben aange trokken als zij in de zaal zat en aantekeningen maakte over scènes die zij later met Enny Vrede wilde doornemen. Plotseling verliet Enny Vrede het toneel. Ze liet zich van Verkade scheiden en hertrouwde. Van haar huwelijksreis uit Noorwegen terugke rend, verdronk ze met haar man en de andere opvarenden vau het ongeluksschip Amstel. De gouden ring bleef wachten op een actrice met een even volmaakte beheersing, maar met nog meer gemoedsdiepte en warmte. HENK SUÊR Advertentie Vraagt inlichtingen bij Uw Prisma horloger De start van het eerste team van Duinwijck in de badmintoncompetitie is dit seizoen bijzonder goed geweest, want niet alleen klopte Duinwijck In de eerste ontmoeting het Haagse Smash overtuigend (8—0), doch ook In de uit wedstrijd tegen Breda deed de Haar lemse ploeg wat verwacht mocht wor den en behaalde het wederom een grote 80 zege. Concurrent Drop Shot uit Den Haag behaalde tegen beide tegenstanders eveneens twee overwinningen (53 en 53) en het ziet er dus wel naar uit, dat de wedstrijd Duinwijck tegen Drop Shot zaterdagavond in het Krelagehuis voorlopig reeds beslissend zal zijn voor de bovenste plaats. In de Haagse gele deren is Sonneville de grote troef, doch verwacht mag worden dat de sterke Haarlemse Duinwijck-ploeg met de dames E. Robbe en A. van Leeuwen en de heren B. Loo en G. de Bijl ook tegen Drop Shot wel een kleine over winning zal behalen en daardoor voor lopig de leiding zal kunnen nemen. Advertentie worden U geleverd door 't SILVER STOEPKE, Gr. Houtstr. 49. De vakgroep Bloemkwekers van de L.T.B., de katholieke Land- en Tuin bouw Bond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam heeft maandagmiddag haar algemene vergadering gehouden in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem. De waarn. voorzitter, de heer H. P. Th. Kolk uit Aalsmeer wees er in zijn openingstoespraak op, dat de bloemkwe kers over het algemeen niet ontevreden zijn over de resultaten van dit jaar, al lieten de eerste maanden zich niet zo gunstig aanzien. Het gewenste prijs niveau heeft zich weten te herstellen. Met vertrouwen zien de bloemkwekers de ontwikkelingsmogelijkheden van de Euromarkt tegemoet. Het jaarverslag over de periode no vember 1956 tot november 1957 werd aanvaard. Er wordt onder meer in ge wezen op de organisatorische verande ringen, welke zich aan het voltrekken zun met betrekking tot de Nederland se Katholieke Bloemisten vakbond, wel ke het overkoepelingsorgaan gaat wor den van de groep Bloemkwekers, de groep Bloemist-winkeliers (die de Ka tholieke Middenstandsbonden als stand- orgamsatie verkiezen in tegenstelling tot de bloemkwekers) en de groep Ho veniers. De vakgroep Bloemkwekers in de Nederlandse Katholieke Bloemisten vakbond moet dus beschouwd worden als de landelijke vak-organisatie van de katholieke bloemkwekers. Met betrekking tot de kwestie rond het A-teeltrecht van bloembollen, waar tegen sommige kwekers in de omge ving van Leiden gezondigd hebben als gevolg van de veilingmogelijkheden in Lisse wordt in het jaarverslag opge merkt, dat het aanbeveling verdient hu merkt, dat het aanbeveling verdient De waarnemend voorzitter, de heer Kolk, werd gekozen tot lid van het hoofdbestuur van de L.T.B. De aftre dende bestuursleden, de heren P. Ent hoven uit Honselaarsdijk en A. H. Ver del uit Roelof Arendsveen werden her kozen. Het bestuursvoorstel inzake de herziening van het stemrecht werd ver worpen na ampele bespreking. Het per soonlijk stemrecht wordt derhalve ge handhaafd. Op voorstel van de kring „De Veen- streek" besloot de vergadering de kwestie van de waardering van sier- teltvergunningen met betrekking tot de vermogensbelasting aanhangig te maken bij de Groep Bloemkwekers van de Ned. Katholieke Bloemisten vakbond. Daarbij zal gewezen worden op de wenselijkheid een landelijke re geling te treffen. Ook de Duinwijck-reserves zqn in de eerste klasse uitstekend begonnen, want tegen het Amsterdamse Chandelle be haalden de Duinwijckers een mooie 53 overwinning. In deze afdeling leed het Rotterdamse Siod een grote 80 nederlaag tegen het Haagse Vedo. De voornaamste uitslagen waren: DuinwijckSmash 80, Breda- Duinwijck 0—8, Smash—Drop Shot 35, Drop Shot—Breda 53, Chandelle Duinwijck II 35, SiodVedo 08, Duinwijck VEGBC IV 4—3, Zaandam Duinwijck VI 33, Duinwijck VII Ons Alibi 42, Duinwijck IIIEGBC II 70, VelsenDuinwijck IV 43, StokaVelsen II 61, Velsen IIISpor tief II 2—5, VI. Shuttle—Velsen IV 0—7. Woensdag 20 november wordt in Ven- lo in de Gemeentelijke concertzaal de landenwedstrijd Nederland tegen Zwit serland gespeeld. Het Nederlandse team is als volgt samengesteld: B. Loo en G. de Bijl (beiden Duinwijck); R. de Wit (Drop Shot); E. den Hoed (Shut tle); Seth Paul (Rijswijk) en L. Fortu- nati (Smash). Zaterdag 21 en zondag 22 december wordt in het Krelagehuis wederom een Duinwijck-jeugdtoernooi gehouden, voor welk toernooi ook een jeugdgroep uit Essen (Duitsland) is uitgenodigd. Het voornaamste programma voor deze week luidt: Hoofdklasse: DuinwyckDrop Shot, BredaSmash. Eerste klasse: SiodChandelle, Duin wijck IIVedo. Tweede klasse: Smash IIDuinwijck III. KLMVelsen, Duinwijck IVRijs wijk II. Derde klasse: Duinwijck VStoka, Velsen IIEGBC IV, ZaandamVel sen III, Sportief IIDuinwijck VI, Velsen IV—Smash (L.) IV, Ons Alibi II Duinwijck VII. De parencompetitie van het district Kennemerland van de Nederlandse Brid gebond is beëindigd. In de hoofdklasse werd het paar Ligthart-Zijlstra onbe twist districtskampioen. In de eerste klasse zorgde de familie Moltzer voor een grote verrassing door met hun fraaie score van bqna 62 pet en door het falen van de leiders het kampioenschap in de laatste zitting te veroveren. In de twee de klasse werd de familie Van Leeuwen kampioen met slechts een halve punt voorsprong op de dames Van Item en Luesken. De eindstanden voor de best geplaat sten waren: Hoofdklasse: 1. Ligthart-Zijlstra 393y,\ 2. Bakker-Spruit 364; 3. Fam. Veen 356; 4. Evers-Fabel 345%; 5. Cohen-de Vries 341. Eerste klasse: 1. Fam. Moltzer 337, 36 pet; 2. Strengers-Tervoort 334, 12 pet; 3. Fam. Bakker 332, 21 pet; 4. Balk-De- nekamp 326, 16 pet; 5. van Dartelen-Va- der 325, 13 pet. Tweede klasse: 1. Fam. van Leeuwen 282%; 2. Dames van Item-Luesken 282; Aeler-Enthoven 265; 4. Fam. Heugens 264%; 5. Fam. Philippo 262. Het damesteam van Antilopen had in het district eerste klasse van de ge westelijke basketbal competitie maan dagavond! in het Krelagehuis tegen kampioen H.O.C, bijna voor een ver rassing gezorgd. De dames namen in deze belangrijke ontmoeting reeds di rect een voorsprong en slaagden er in deze voorsprong ook in de eerste helft te behouden, dank zij voornamelijk het voortreffelijk uitschakelen van de H.O.C. middenvoor Janny Huigen. Ook na de rust behield Antilopen in deze aantrekkelijke wedstrijd het beste spel en dank zij de actieve aanval werd de kleine voorsprong zelfs nog vergroot tot enkele punten met nog slechts en kele minuten te spelen. Het pleit voor H.O.C. dat het team zich niet gewon nen gaf en een fel slot-offensief bracht de kampioenen nog juist de volle winst (3129) zq het dan ook dat de zege slechts zeer gering was. In de heren overgangsklasse wed strijd moest I.H.J. tegen stadgenoot Aurora genoegen nemen met een duide lijke 3723 nederlaag, welke neder laag echter eerst in de laatste minuten kwam vast te staan. In de eerste helft ging na een energiek begin van Auro ra de strqd vrijwel gelijk op en de rust bracht Aurora dan ook slechts een klei ne 1714 voorsprong. Na de hervatting nam Aurora het ini tiatief, doch de aanval slaagde er niet in de veie kansen naar behoren te be nutten hetgeen onbeheerst spel bracht en I.H.J. vele strafworpen. die echter slecht werden genomen. De Indische Hollandse Jongeren kwamen nog terug tot 27—23, doch hiermede bleek ook wel al het kruit verschoten en Aurora kreeg nog gelegenheid in de laatste minuten de zege volledig veilig te stellen (37— 4ö). De uitslagen waren: dames: S.C. Haarlem 2-Typhoon 2, 18—8; I.H.J.- Schoten Giants, 23—29; H.O.C.-Antilo- pen, 31—29. Heren: Flamingo's 2-S.C. Haarlem 2, 41; White Stars 3-Typhoons 4. 21— 16; Aurora 2-Antilopen 3, 36—46. De uitslagen van de basketballcompe titie van de afgelopen week luiden: Dames: White Stars 2—ZBVS 14-18; Exercitia—Antilopen 3 13-15; Antilopen 4 HOC 4 14-13; S. C. HaarlemAntilopen 2 26-24; Rapiditas 2Aurora 10-12. Heren: S.C. Haarlem 2—ZBVS 2 19-13; IHJ 3HOC 3 27-22; TyphoonsAnti lopen 42-47; S.C. HaarlemTe Werve 70-24; HCKExercitia 10-31; Antilopen 2 —Rapiditas '31 32-16; Flamingo's— ZBVS 47-56; HOC-Argus 2 (Den Haag) 31-32. De Beverwijkse politie heeft zekere D. aangehouden, die bezig was met een pogir.g tot inbraak by de familie S. aan de Kanaalweg. De man wordt voor nader onderzoek vastgehouden. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 De heer J. Dijkman, Lagendijk 101 te Zaandijk, technisch opzichter B bij het Provinciaal Electriciteitsbedryf van Noord-Holland zal morgen de dag her denken, waarop hij veertig jaar geleden in dienst trad van de Noordhollandse electriciteitsvoorziening. Mr. L. Loeff, procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden, heeft besloten in het belang der wet een cas satie-beroep in te steilen in de zaak van de voetbalpool van de Kon. Nederlandse Voetbalbond. Dit cassatieberoep zal dinsdag 19 november door de Hoge Raad rder behandeld. E: zal dan een prin cipiële uitspraak volgen of bjj de KNVB-pool 'esproken kan worden van izardspel. Er wordt in deze zaak niet gepleit, omdat er eigenlijk niet van partyen geproken kan worden. De rechtbank in Den Haag heeft de secretaris van de K.N.V.B., de heer L. Brunt, die in deze zaak gedagvaard was, omdat hij door de voetbalpool gelegen heid zou hebben gegeven tot hazardspel, zoals men weet, vrijgesproken omdat da pool werd beschouwd als een loterij in de zin der wet. De officier van justitie, mr. dr. J. C. Maris, heeft toen hoger beroep aangetekend. Inmiddels heeft hij dit beroep weer ingetrokken en de zaak voorgelegd aan de procureur-generaal by de Hoge Raad. Daarop heeft deze een cassatie-beroep „in het belang der wet" overwogen en hiertoe nu besloten. Deze betrekkelijk zelden voorkomende procedure wordt gevolgd omdat hier be langrijke tydwinst mee kan worden ver kregen. Wanneer de Hoge Raad beslist dat er geen sprake is van hazardspel zoals de rechtbank ook heeft gedaan kan het openbaar ministerie de zaak aanhangig maken bij de Haagse kanton rechter. De heer Brunt zou dan worden beschuldigd van overtreding van de loterij wet. De bondscoach Schwartz heeft veer tien spelers uitgenodigd voor de cen trale training van de kandidaten voor het Nederlands elftal voor de wedstrijd NederlandBelgië, die zondag te Rot terdam zal worden gespeeld. Deze training zal hedenavond en niet zoals gebruikelijk woensdagavond in „De Vliert" in Den Bosch worden gehouden. Het ligt in de bedoeling dat Schwartz na deze bijeenkomst het Ne derlands elftal samenstelt. De spelers zyn: Doel: De Munck en Pieters Graafland. Achter: Kraay, Kuys en Wiersma. Midden: Van der Hart, Klaassens en Notermans. Voor: Carlier, Kruiver, Van der Kuil, Lenstra, Schuurman en Wilkes. Ryvers heeft na een persooniy'k gesprek tussen hem en de bondscoach opnieuw de wens te kennen gegeven niet in het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen de Belgen te worden opgesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9