Haarlemse raad bezweert B. en W. soepel te zijn Onderzoek met hindernissen naar geloofsbrieven van nieuw lid van de Haarleme raad SINTERKLAAS maakte entree in Haarlems binnenstad M Waarom vier intochten van Sint Nicolaas? H. Booms 25 jaar in dienst bij de Nieuwe Haarlemsche Courant Haarlem in zeer ernstige financiële moeilijkheden I ZWITSAPI NAAIMACHINES VAN NIEL K.V.P. dringt aan op daadwerkelijke steun aan particulieren Vragen uit Kamer over maximum snelheid op Rijksstraatweg Veel waardering voor snelle service bij vestiging Amerikaanse industrie Duizenden jongeren en ouderen juichten hem kleumend toe B. en W. wijzen iedere verantwoorde lijkheid voor de moeilijkheden volledig van de hand Culturele dag T riniteitslyceum mÊÊÊBk |F Verordening Verpleeghuizen goedgekeurd Coördinatie Randgemeenten Mohair-Muts f3.70! FILMS: de betere pleister kROuwe/s Film over Hongaarse opstand voor de Volksuniversiteit DONDERDAG 14 NOVEMBER 1957 PAGINA 3 Unaniem waren de raadsleden in hun dankbaarheid en lof voor de nieuwe Verordening op de Verpleeg- en Verzorgingshuizen, die gisteren met algemene stemmen door de Haarlemse gemeenteraad is goedgekeurd. Dat neemt echter niet weg, dat B. en W. van verschillende zijden op het hart is gedrukt de verordening toch zo soepel mogelijk toe te passen en de be staande particuliere tehuizen niet zonder strikte noodzaak in moeilijk heden te brengen. „De verordening is er beslist niet, omdat er in onze stad zoveel misstanden bestaan. Integendeel, over het algemeen zijn de parti culiere verzorgings- en verpleeghuizen in Haarlem goed en op dit moment past een woord van waardering voor het vele werk dat door de bonafide instellingen hier ter stede wordt gedaan in het belang van onze bejaar den", aldus haastte wethouder Bakker zich ieder misverstand uit de weg te ruimen. Hiversen Burgerlijke Stand Haarlem „Dom Juan" voor „Weldadigheid naar Vermogen" Vol verwachting klopten gister middag duizenden kinderhartjes, die met spanning de aankomst van Sint Nicolaas in Haarlem verbeidden. Klokslag twee uur arriveerde de eeuwenoude bisschop per M.S. „Span je" op de Turfmarkt, maar lang voor dien waren er al talloze ouders en kinderen op de been, de gure kou trotserend en veelal de wachttijd do dend met het zingen van Sint-Nico- laas-hymnen. ENGEL, Gr. Houtstr.181, Tel. 14444 „Forum" Brandverzekering Schuren Zijn alle „Zwitserse horloges" goed VERHUUR zonder chauffeur Beurs van Amsterdam Beurs van [New Y «i Op soepelheid in de toepassing was aangedrongen door de dames SCHEL- TEMA (V.V.D.) en VAN DEK WEL (P.v.d.A.) en de heren SPEK (A.R.) en VISSERS (K.V.P.) Men was ervan overtuigd, dat deze verordening iets nieuws is, waarmee nog ervaring opge- daa moet worden. Vandaar de betrek kelijke vaagheid en de heren Vissers (K.V.P.) en MOL (C.P.N.) en mevrouw Van der Wel (P.v.d.A.) vroegen voor de toekomst dan ook uitvoeringsbepa lingen. die voor de beheerders der par ticuliere tehuizen meer zekerheid ge ven omtrent de te stellen normen. De heer Spek (A.R.) vroeg trouwens in het algemeen om meer rechtszekerheid voor de beheerders der tehuizen, waar op zij recht hebben, omdat hun een reek' verplichtingen worden opgelegd. De wethouders zegden deze positieve normen toe, wanneer daaraan in de praktik behoefte zou bestaan. Had de heer Spek (A.R.) rechtszeker. heid bepleit voor de particuliere instel lingen, de heer Vissers (K.V.P.) vroeg waar mogelijk daadwerkelijke steun, niet op de eerste plaats in de vorm van geld, maar bijvoorbeeld in de vorm van een ruimere behuizing. Wanneer het nodig blijkt een particuliere instel ling te sluiten op grond van het niet voldoen aan de redelijk te stellen eisen, dan moeten de bejaarden uit die in richting elders worden ondergebracht, deelde de wethouder mee. En daarvoor is geen ruimte. Men zal dus pas in ge val van uiterste noodzaak tot sluiting overgaan. Voor gemeentelijke tehuizen, zoals mevrouw van der Wel (P.v.d.A.) e:n ogenblik had gesuggereerd, voelde de wethouder weinig. De voornaamste adviseur inzake het verlenen van de vergunningen zal de gemeentelijke bejaardenarts, de geri ater zijn. Het is de bedoeling om alle instanties, die betrokken zijn bij het controleren van de naleving van de nieuwe verordening te coördineren, waarbij de geriater als centraal functio naris zal optreden. Een juiste vorm voor deze coördinatie moet nog gevon den worden, deelde wethouder Bakker in antwoord op enkele vragen met betrekking tot de veelheid van functio narissen, die krachtens de nieuwe ver ordening bevoegd zijn controle uit te oefenen. Ook deelde hij mede, dat het niet nodig lijkt de hofjes vooralsnog on der de verordening te laten vallen. De heer WENSING (C.H.U.) kreeg de toe zegping. dat aan de raad een verslag zal vorden voorgelegd van de bevin- rngen van de geriater bij zijn controle van de particuliere instellingen. De wethouder deelde mevrouw SCHELTEMA (V.V.D.) mee, dat met Heemstede, Bloemendaal en Zand- Aduertentie In 2 uurtjes gebreid van één bol. 100% mohair. Dat vindt U bij Grote Houtstraat 143, naast Luxor CINEMA PALACE^. sterven moet, FRANS HALS: Porte des Lilas 14 2.30. 7, 9.15 uur. J. LUXOR: Hel der Verlorenen, 14 - 2, 7. 9.15 uur. MINERVA: Als de dauw hangt komt er re gen, str. volw., 8.15 uur. REMBRANDT: Silk Stockings, a. L 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Ieder schot is dodelijk, 14 jaar, 2.30, 7. 9.15 uur. STUDIO: De droom van een bakvis, a. i. 2.15, 7, 9.15 uur. Donderdag 14 november Chc?ncertgebouw, 20 uur: Concert door de Christelijke Oratoriumverenigmg oJv. S'frge Robert, m.m.v. het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Solisten. Corry 5'lster, sopraan; Aafje Heynis, alt, Wlebe graayer, tenor; Emile Lijnsen, bas. Piet «alsema, orgel. GEBOREN: z. v. J. van Soest-de Muinck; z. v. M. J. G. Arons-Slaman v. J. P. van Gool-Smit; z. v. E. M. G. Verhoeven-Disco; z. v. E. Mulder- Kloos: z. v. M. Scholten-Boxsd. v. G. E. Halberstadt-Koster; d. v. M. G. de Körte-Heemskerk; d. v. M. Bloos van Winkel; d. v. E. de Vlugt-van der Meulen; d. v. M. J. Grupping-Boot; d. v. A. W. Bernhard-van Hoven; d. v. J- L. A. van Zutphen-Coevoet. ONDERTROUWD: F. Chr. Heems kerk en M. Reijnders; K. D. Schaap en G van Gulik; A. J. van de Gevel en C. J. van der Ham; H. Schijff en J- M. van Bakel; J. Jagerman en E. M. Rensen; J. Kloos en G. E. van der Weijden; W. L. van Wienst en T. J. C. Kneijnsberg; E. Rippersluis en A. Ku- vener; J. J. Hertog en A. M. Hand- §raaf; A. H. Chr. Pauw en E. van der te 1; G. Hoos en E. C. Hetem; J. J. Heinsen en A. Ackermann; H. J. de Vriend en E. Foest. GETROUWD; J. A. Giling en P. A. M. Veldt; C. J. A. Kruijver en M. J. A. van der Woert; H. J. van Trigt en E. A. M. Wassenaar; N. M. Rem en C. W. Hoogeboom; F. A. Schouten en J. Th. van den Burg; J. van den Heu vel en J. H. Steemeijer; N. van Hattum en S. F. A. de Koning; Th. A. Vissers en M. M. Ketelaar; J. J. van Dam en R. L. Gerritsen; P. W. van Andel en S. G. Scholte. OVERLEDEN: P. Schouten, 76 j., Kamperlaan; J. A. M. Hullen, 28 d., A. van der Leeuwstraat. voort nagenoeg overeenstemming is bereikt en dat deze randgemeenten een in hoofdzaak gelijkluidend ont- werp-verordening aan hun raden zul len voorleggen, zodat in heel het groot-Haarlemse gebied dezelfde nor men zullen gelden. De randgemeen ten hebben Haarlem gevraagd van de Haarlemse geriater gebruik te mo gen maken, waartegen in principe geen bezwaar is. Wanneer deze samenwerking eenmaal tot stand ge komen is, zal de Haarlemse geriater de hele bejaardenverzorging in het gebied in en rond Haarlem kunnen o ^rzien. De verordening werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. In zake de maxium snelheid op de Rijksstraatweg in Haarlem-noord heeft het lid van de Tweede Kamer, de heer Peschar, aan de minister van Verkeer en Waterstaat de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat het college van B en W van de gemeente Haarlem zich op 25 oktober j.l. tot de minis ter van Verkeer en Waterstaat heeft gewend en daarbij deze minister in ernstige overweging heeft gegeven voor de Rijksstraatweg in die ge meente geen gebruik te maken van de mogelijkheid om de toegestane snelheid op 70 km per uur te bepalen? 2. Wat is de reden, dat op deze weg, die met name voor overstekende voetgangers gevaarlijk is, de toege stane snelheid inmiddels toch op 70 km is gesteld, en waarom is hier over geen overleg gepleegd met voor noemd college? 3. Is de minister bereid de geno men beslissing in nadere overweging te nemen en hierbij overleg te ple gen met B en W van Haarlem? De Vereniging „Weldadigheid naar Vermogen" waarvan mr. O. P. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, ere-voorzitter is, zal op zaterdag 16 no vember een gala-voorstelling geven in de stadsschouwburg ten bate van deze vereniging. Deze vereniging werd in 1888 opgericht tot het uitoefenen van zuiver particulier Algemeen Maat schappelijk Werk in de gemeenten Haarlem, Bloemendaal en Heemstede. Opgevoerd zal worden „Dom Juan", een comedie van Molière, ten tonele gebracht door Het Rotterdams Toneel. Het zal ongetwijfeld de moeite waard zijn dit stuk te gaan zien, temeer daar er een goed doel mede gediend wordt. In het comité van aanbeveling hebben zich bereid verklaard zitting te nemen de dames; mevrouw mr. J. A. Prinsen- de Jong, mevrouw C. G. E. M. Cre mers de Bruyn, mevi'ouw L. C. A. L. van Rappard-Mundt en mevrouw M. N. Peereboom Voller-Sedee. Tijdens een korte herdenking heeft de Haarlemse raad gistermiddag afscheid genomen van het raads- lid G. K. Janssen (P.v.d.A.), die naar Almelo is verhuisd. De VOORZITTER herinnerde eraan, dat het vertrek zo overhaast is geweest, dat de raad niet eens de gelegenheid gehad heeft om afscheid te nemen op de wijze zoals zij dat graag gezien had en zoals te doen gebruikelijk is. Hij noemde het vertrekkende ra- dslid een strijdvaardig ridder, ö'ie steeds met open vizier ge vochten heeft en daarom bij al zijn mede-raadsleden geliefd was. Hij dank te hem tenslotte voor zijn deskundige bijdrage aan het werk van de raad in het belang van de gemeente. Het on derzoeken van de geloofsbrieven van de opvolger van de heer Janssen, het katholieke P.v.d.A.-lid A.P.N.Pielage, verliep minder vlot. De commissie van onderzoek, bestaande uit wethouder ANGENENT en de heren FIBBE (V.V.D.) en WENSING (C.H.U.)moest in eerste instantie aan de voorzitter om aanhouding van het onderzoek vra gen omdat men zich n'iet voldoende ingelicht voelde. Later in de vergade ring kon de heer Angenent meedelen, dat de commissie de nodige inlichtin gen alsnog had ingewonnen en de ge loofsbrieven van het nieuwe raadslid in orde had bevonden. De moeilijkheid was, dat de heer Pielage kapitein in actieve dienst is en als zodanig ingevolge de gemeentewet geen deel van de raad kan uitmaken. De jurisprudentie leert echter, dat dit alleen geldt voor beroepsmilitairen, terwijl de heer Pielage reserve-officier is die echter in lang verband in ac tieve dienst is. De heer Pielage is reeds reeds lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. Toen de benoemingen aan de orde kwamen, merkte de heer DE LEEUW (P.v.d.A.) op, dat zijn fractie reeds meerdere malen bezwaar had gemaakt tegen het feit, dat sommige commis sieleden zo oud zijn. Nu de raad het voorstel werd voorgelegd een aantal regenten voor het Sinte Elisabeth's Gasthuis te benoemen, bleek opnieuw een aantal oudere personen te zijn voorgedragen. De fractie van de P.v.d.A. wilde ditmaal haar stem niet tegen de voorgestelde personen uitbren gen, omdat de benoeming slechts gold tot de volgend jaar te kiezen nieuwe Voor de bijeenkomst van de leden van de buurtvereniging Overveen op woens dagavond 27 november staat een piano-recital op het programma. Het zal worden verzorgd door mevrouw Tuny Ruigrok-Kaiser in de aula van het Ken- nemer Lyceum aan de Adriaan Stoop laan in Overveen. De Goed-heiligman zag blauw van de koude, toen hij voet aan wal zette. Hij werd namens de directie van een waren huis, op wiar uitnodiging hij zijn intree deed, verwelkomd door twee heren met hoge hoeden en grijze ruitjes-jassen. In het bisschoppelijk gevolg bevonden zich vijf zwarte Pieten, die veel ontzag bij de allerkleinsten inboezemden. Sint Ni colaas sprak de toeschouwers in wel gekozen bewoordingen toen en schreed vervolgens, zo snel zijn waardige benen hem dragen konden naar de gereed staande, crème-kleurige en open ca lèche, die a la Daumont bespannen was met twee schimmels en twee vossen. Geëscorteerd door bereden- en motor politie maakte de bisschop een rijtoer door de stad, plechtiglijk gezeten en door omstanders bejubeld en toegejuicht. In de lunchroom van het warenhuis, dat deze Sinterklaas-entrée georganiseerd had, was gistermiddag geen plaats on bezet meer. De bisschop toonde zich opnieuw een nauwgezette heilige, omdat het puntje van zijn mijter precies om drie uur (volgens het schema) gesig naleerd kon worden boven de hoofden van de wachtenden. Als bijzonderheid zij vermeld, dat hij met de lift arriveerde. Langzaam en statig schreed hij, al ze genend langs de menigte. Hij scheen zich daar beter thuis te gevoelen dan op de kille straat en zijn waardige en devote manualen maakten diepe indruk. In een persoonlijk onderhoud, dat wij met de bisschop mochten hebben, ver klaarde hij veel waardering te hebben voor de Haarlemse politie. Vooral het bereden gedeelte daarvan had zijn be wondering. Sint Nicolaas sprak als zün mening uit, dat twee paarden te weinig zijn voor een polit'ie-korps als het Haar lemse. Over de Haarlemse kinderen was hij niet onverdeeld geestdriftig „Het gaat wel", meende de bisschop. Het had hem pijnlijk getroffen, dat sommige jonge ren zich niet ontzien hadden onmisken bare blijken van ongeloof te geven, een houding die hij door de geringe in- tocht-exclusiviteit van zijn persoon wel iswaar verklaarbaar, maar volstrekt niet te verontschuldigen achtte. Advertentie ■n 7witsal produel Het Haarlemse raadslid mr. G. de Leeuw heeft zich, bezorgd over het H toenemende aantal intochten van Sint Nicolaas in Haarlem, met de volgende vragen tot burgemeester en wethouders gewend: 1. In persberichten is medegedeeld 4 intochten beter dan 5 of 6 in- dat 4 intochten van Sint Nico- tochten en waar ligt de grens? laas in Haarlem zullen plaats- 4. Is het juist dat het organiseren vinden. Achten burgemeester en van een intocht aan een kleine wethouders het niet wenselijker H dat één intocht voor de gehele stad wordt georganiseerd? 2. Is het juist dat aan een of meer andere initiatiefnemers het orga- niseren van een intocht niet is initiatiefnemende particulier in de Leidsebuurt werd geweigerd, terwijl het aan een grote initia- tiefnemende particulier in het een- trum werd toegestaan, en zo ja, wat zijn de redenen hiervan? H toegestaan omdat er al 4 intoch- 5. Is Uw college bereid alsnog voor ten waren? het volgend jaar het houden van 3. Zo ja, waarom acht Uw college één intocht te bevorderen? raadsleden'''een1'in "bfiznn^ hebbe" de bewoordingen gestelde notT" doe™ toe komen inzake de «naneieringsmoeilHk- heden van de gemeente. De nota zal volgende week woensdagmiddag vóór de begrotingsbehandeling begint in de raad bediscussieerd worden. Het collo ge heeft een lust opgesteld van zeer urgente kapitaalswerken, die moeten worden uitgevoerd. Wanneer er op kor te termijn geen gunstige wending od- treedt op de kapitaalsmarkt, dan zal de gemeente niet in staat zijn het fi nancieringstekort van 51.060.967 gulden te dekken en zal opnieuw een beroep op de regering moeten worden gedaan. Heeft dat geen resultaat, dan betekent dat, dat zelfs de meest urgente werken niet in uitvoering genomen kunnen wor den. De woningbouw is in financieel op zie! veiliggesteld, omdat in engere zin deze uit rijksvoorschotten betaald kan worden, terwijl aan de woningbouw in ruimere zin het bouwrijp maken der bouwgronden de grootst mogelijke voorrang gegeven zal worden. Dit kan Advertentie Alle merken - dus ruime keuze echter alleen geschieden door de inves teringen op ander gebied vrijwel tot nul te reduceren. De beperkingen voor wat de gewone dienst betreft, zijn al even groot. Welis waar heeft de regering algemene richt lijnen gegeven, maar in de praktijk blijkt Haarlem bijzonder ongunstig be handeld te worden. Door een veel te geringe belastinguitkering uit het ge meentefonds, komt het er op neer, dat Haarlem op zijn gewone dienst onge veer 1,2? pet. moet bezuinigen. Verge lijkbare gemeenten krijgen in som mige gevallen uitkeringen, die hun be zuinigingen tot slechts 0.84 pet. beper ken. Met kracht wijzen B. en W. de be schuldigingen van de regering van de hand als zouden de gemeenten zelf hun financiële moeilijkheden veroor zaakt hebben. De oorzaak moet daar entegen gezocht worden bij de rijks overheid, die enige tijd geleden nog de gemeenten aanzette tot het doen van grote investeringen op allerlei gebied en thans de mogelijkheid ont houdt om de financiële middelen ter voldoening van de verplichtingen, aan te trekken. Enerzijds dringt de regering er bij de gemeenten op aan de eigen inkomsten te vergroten door verhoging der tarieven van de open bare nutsbedrijven, maar anderzijds weigert zij een dergelijke verhoging toe te staan, zoals Haarlem in het geval van de watertarieven heeft moeten ervaren. Vandaag herdacht de heer H. Booms de dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de Nieuwe Haarlemsche Courant. In die kwart eeuw heeft hij zich steeds een Aijvere werker betoond, hetgeen ten duidelijkste naar voren kwam in de toespraken, welke vanmor gen gehouden werden bij de huldiging ter administratie. De chef de bureau, de heer A. v. d. Wiel, getuigde van de grote vitaliteit en de werklust, welke de heer Booms iedere dag weer tentoonspreidt. ,,U hebt immer een niet te stuwen zin tot wer ken, waardoor het voor u misschien jammer was, dat u onlangs uw werk tijd hebt moeten beperken". De heer v. d. Wiel dankte de jubilaris voor de prettige medewerking en bood hem na mens het administratief personeel een vulpen ten geschenke aan en een kist sigaren. Mevrouw Booms, die in de eer van haar man ruimschoots mocht de len, werd verrast met een ruiker bloe men. De heer J. Peperkamp haalde herin neringen op uit een voor de meeste aan wezigen ver verleden, uit de tijd, dat het kantoor nog op de Nassaulaan ge vestigd was, en de heer Booms even eens een voortreffelijke, maar gemoto riseerde werkkracht was. In de oorlogs jaren was de jubilaris te Amsterdam werkzaam, maar daarna was hü weer de vertrouwde figuur op het kantoor te Haarlem. Namens de redactie voerde de hoofd redacteur, drs H. W. M. van Run, het woord en hij gewaagde van het werk van de heer Booms, dat voor een re dacteur altijd duister en vaag is, omdat hij er doodgewoon niets van begrijpt. De redactie weet echter wel, dat de heer Booms in zün stofjas een persoonlijk heid is op de administratie, die zün be drijvigheid ook bot-iert, wanneer hi. grommend langs de trein loopt ter ex peditie van de kranten. „Hoe het ook zü", aldus de heer van Run, ,,wü vinden u allemaal een aar dige man. En de sigaren, die wü u hier bij aanbieden, mogen daarvan het be wijs zijn". De heer A. Hopstaken tenslotte noem de de jubilaris de ruwe bolster, waarin een goed hart schuilgaat. Hü wenste hem de kracht toe om, wanneer hü vol ledig zich zou moeten terugtrekken, zün bedrijvigheid op andere zaken te rich ten. Iedereen maakte daarna van de gele genheid gebruik de heer Booms en diens echtgenote persoonlijk te feliciteren. Het feest van de heer Booms vond in Amsterdam een voortzetting. Samen met zijn echtgenote werd hü ontvan gen bij de algemeen-directeur van ons bedrijf, de heer J. J. \V. Boerrigter. Nadat deze in een toespraakje woor den van bewondering voor de voortref felijke staat van dienst van de heer Booms had uitgesproken, overhandigde hij hem een enveloppe met inhoud. Me vrouw Booms zag zich verrast met een ruiker bloemen. Tenslotte bracht de jubilaris nog enige tijd door met zün vroegere chefs en medewerkers in Am sterdam, die zich ook in materiële zin niet onbetuigd lieten. Vandaag is de heer H. Booms 25 jaar in dienst van de Nieuwe Haarlemsche Courant. Vanmorgen werd hij gehul digd. Uiteraard werd mevrouw Booms betrokke in de vele gelukwensen, die haar man ten deel vielen. gemeenteraad opnieuw regenten zal benoemen. De P.v.d.A. behoudt dan haar stem echter uitdrukkelük voor. De voorgestelde personen werden daar op met grote meerderheid van stem men gekozen. De debatten over het nieuwe ont werp Verordening op de Vermakelijk heidsbelasting werd door de raad van de agenda afgevoerd op verzoek van verschillende raadsleden, die verklaar den de voorbereidingstüd te kort te hebben gevonden om een zo belangrük stuk, dat zo degelijk is voorbereid, op passende wüze te behandelen. De heer SCHIPPERS (K.V.P.) verklaarde wel iswaar, dat zijn fractie zich voldoende voorbereid had, maar dat zij toch niet tegen uitstel was wanneer de andere fracties flat wensten. Zonder hoofde- lüke stemming werd het debat tot vol gende week woensdagmiddag uitge steld, waardoor het vooraf zal gaan aan de behandeling van de gemeentebegro ting, die ook volgende week woensdag begint. e vrouw SCHELTEMA (V.V.D.) wilde weten waarom de raad nu pas een voorstel kreeg om het subsidie aan het operagezelschap „Forum" te verhogen, terwijl het in meï van dit jaar de commissies reeds gepasseerd was. Vooral vanwege de vakanties, verklaarde wethouder GELUK. Op de ook door de heer Schipper.. (K.V.P.) gestelde vraag of de op 23 oktober door het gezelschap gegeven voorstelling drukker bezocht was dan de voorstellingen van het vo rige seizoen, deelde de wethouder mee, dat „Forum" juist dezer dagen be richt had, dat er van een aanmerke- lü'k gestegen belangstelling sprake was, mede door het invoeren van abbonne— menten. De wethouder zette nog uit een, dat het totaal der subsidiebedra gen niet verhoogd mocht worden en dat men toen tenslotte de dans- en operasubsidies tegen elkaar heeft af gewogen, wa..rbij de danssubsid'ies ten slotte verminderd moesten worden. Het subsidie van 15.000 voor voor jaarsactiviteiten, werd door de raad graag gegund aan „Haarlems Bloei". Alleen informeerde de heer PROPER (C.P.N.) of de stichting misschien al concrete plannen had. Vroeger kwam de subsidieaanvrage veel later, maar dan waren er tenminste plannen waar m-en op af kon gaan. Wet houder GELUK gaf de voorkeur aan een tijdig aangevraagde subsidie zonder concreet plan. Hij zou dit graag be schouwd zien als een uiting van ver trouwen in de stichting „Haarlems Bloei", waarbü nog altijd controle ach teraf mogelijk bleef. Uit het certificatierapport in zake de jaarverslagen van de woningbouwver enigingen „Sint Josef" en „Bloemen daal" is volgens de heer SPÈK (A.R.) gebleken, dat deze beide woningbouw verenigingen geen gevolg hebben ge geven aan de uitnodiging van B. en W. om de brandverzekering te verho gen. Dit raadslid wilde graag weten hoe dat zat. Wethouder HAPPÉ deelde mede, dat „Sint Josef" nog bezig is met deze kwestie en dat de andere woningbouwvereniging evenals zeven andere die ook nog geen gehoor heb ben gegeven aan de uitnodiging strikte aanzegging heeft gehad op zeer korte termün te regelen. De wethou der deelde nog mee, dat de vraag of de voorkeur gegeven moet worden aan eigen risico in plaats van brandverze kering, nog in studie is. De heren FIBBE (V.V.D. en HEN- NEVELT (C.P.N.) spraken hun be wonder' ïg uit voor de snelle wijze waarop de gemeentelijke instanties de vestiging van de nieuwe Ameri kaanse industrie, de Printing Deve lopment International Nederland N.V., in de Waarderpolder mogelük hebben gemaakt. Beiden vroegen of men ook in andere gevallen niet snel kan werken en de heer Henne- velt vroeg of men voor Ameri kaanse bedreven soms een bijzondere service had ingesteld. Wethouder HAPPÉ voelde zich gestreeld met de hem toegezwaaide lof en verklaar de, dat men steeds naar voortvarend heid streefde. In de meeste geval len leggen de gegadigden echter ook zelf niet zulk een voortvarendheid aan de dag als de Amerikanen dat ple gen te doen. Tenslotte informeerde de heer HEN- NEVELT (C.P.N.) of het plan om een aantal schuren van de woningbouwver eniging „Sint Bavo-noord" te laten her stellen een gevolg was van de beste dingsbeperking. Eerder had men het plan gehad de schuren geheel te ver- nieuwe. Wethouder HAPPÉ wees in derdaad op de bestedingsbeperking. Hij noemde dit gevolg van de algemene bezuiniging nog niet zó verschrikkelük. Er zün andere gevallen, waar men ook met minder genoegen moet nemen en waar dit feitelijk onmogelük is. Dat dit extra kosten met zich mee zou brengen, wanneer straks de schuren wel helemaal vernieuwd worden, geloof de hü niet, aangezien er geen extra lasten worden opgelegd, maar de las ten alleen anders verdeeld worden. De heer Hennevelt vond het maar tragisch, dat de bestedingsbeperking zo diep ingrijpt in de volkswoningbouw. Na ruim vier uur vergaderen, werd de büeenkomst gesloten. Advertentie omdat zij uit Zwitserland komen 1 U kunt niet zonder meer afgaan op de goede naam die de Zwitserse horloge-industrie over de hele we reld verworven heeft en dus maar klakkeloos aannemen, dat elk Zwit sers horloge een goed horloge is. Ook hier dekt de vlag niet altijd de lading. Een goed horloger zal ech ter nimmer die naam misbruiken. Zijn naam en die van de Zwitserse horloge-industrie zijn uw garantie. Schenk uw vertrouwen aan: Grote Houtstraat 86 - Haarlem Speciaalzaak sinds 1883 Op het Triniteitslyceum te Haarlem is gisteren de jaarlijkse „culturele dag" gehouden met als hoogtepunten een culturele zitting in de voormiddag en een door de debatingclub Cassiciacum georganiseerde avondbüeenkomst. De dag werd geopend met een plechtige Hoogmis in de Overveense parochie kerk, waarbij het koor van de kathe drale basiliek onder leiding van dr. A, I. M. Kat de gezangen uitvoerde. Op de tüdens de culturele zitting ge houden declamatiewedstrijd werden de eerste, tweede en derde prüs gewon nen door respectievelijk Maarten Prins, Frans van Eijndhoven en Maarten El- is. Een speciaal prijsje viel ten deel aan Ben Dicker. Bij de declamatie wedstrijd voor de lagere klassen kwa men de prijzen bij Joop Kuyk en John de Graaff. Er was een eervolle ver melding voor Eddy D'haeme. De dit jaar voor het eerst toegeken de Coebergh-prijs (de insteller van de prijs, de heer P. G. M. Coebergh, was zelf aanwezig) werd uitgereikt aan de volgende drie winnaars van de wed strijd: Take Ettema (VI gymn. a), die in zün opstel „Het voetstuk der zon de" een beschouwing gegeven had over het zondebesef bij Francois Mauriac, Jan Christ Braun (V H.B.S. b) en Kees Groenendaal (IV gymn.), aan wie bei den a pari een tweede prijs ten deel viel. Tijdens de avondzitting gaf Antoon Coolen een boeiende voordracht over „De macht van het verhaal", welke hü illustreerde met tal van voorbeel den uit de wereldliteratuur. Daarna besprak hij op interessante wjjze het ontstaan van zün roman „De vrouw met de zes slapers" en las hü een van zijn bekroonde verhalen voor. Door de medewerking van Antoon Coolen werd de zitting van Cassicia cum een groot succes en in zün dankwoord gewaagde de rector, pa ter dr. Modestus van Straaten, van het mooie Nederlands, waarvan de heer Coolen zich had bediend. Mede daardoor heeft hü prachtig „aposto- laatswerk" verricht onder zün jeug dig gehoor. Advertentie KONINGINNE WCC 6 Til. 14024 Donderdag 21 november 's avonds om 8 uur zal voor leden en introdués van de Volksuniversiteit voor Haarlem en Omstreken, waarin opgenomen de Haarlems Kunst Gemeenschap, in het Roxythea er aan de Kleine Houtstraat de documentaire „Hongarije in vlam men" vorden vertoond. Deze film is samengesteld uit voor het merendeel nog niet vertoond., opnamen van de op stand. Deze reportages zün voor een deel uit Hongarije gesmokkeld. Aan dit journaal van de opstand gaat een overzicht vooraf van de geschiedenis van Hongarüe. Op 14 november spreekt Gerrit Kou- wenaar in de Renaissancezaal van het Frans-Halsmuseum over experimentele poëzie. Ook deze lezing wordt georga- -eerd door de Volksuniversiteit. Advertentie Thans zeer voordelig wintertarief A.R.M. Houtplein 21 - Tel. 10338 (Niet officiële Koereen i J% Ned 1953 3% Ned 1953 3% Ned 1956 3% Ned 1948 3% Ned 1950 3% Ned 1954 3% Ned. 1955 3-8)6 Ned 1947 3 Ned 62-64 oei. fee Inschr. Grtbk 1946 3 Ned Handel Mil eert A.K.O Van Herttere Patent alve-Delft eert Van Gelder Kon Hoogvens eert inllever eert Ned Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam" Rubbei HoU Amerika Lijn Kon Ned Stoomb MIJ Ned Scheepv Unie K.LÜ. d V.A Oeli MIJ eert A dam 2>/2 '56 I A dam '56 D A'dam Hl vorig opening Sk)t 14/11 83 82% 82* 82% 785/s 78% 79% 80 Vb 80% 80* 87 Va 87% 147 150% 153 172% 265 j 180% 246 322% 323 233 237% 242% 155.30 158 50% 52 142 143 128% 128 131% 131 99 98 91% 54 53 74% 84 84 Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper KJL.JÜ- Montgomery Warö Radio Corp Republic Stee) Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Steel 12/11 45% 37% 66% 58 36% 84% 26% 31% 28 44% 40% 64% 34% 30 %e 21% 63% 13/11 44''i 36% 67% 59% 35% 34% 25% 30% 44% 28 41% 65% 33% 301,6 20% 52% Stemming: onregelmatig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3