Wordt Brussel de hoofdstad van Verenigd Europa? rilorkeur voor hoofdstad van een klem land als Straatsburg geen kans maakt Koning Hoessein in gevaar Reusachtig industrialisatieplan voor de Congo goedgekeurd Oorzaak van de kapitaal- nood der gemeenten Khroesjtsjev hernieuwt de invitatie aan Macmillan De hoofdstad van Europa Campagne tegen Hoessein houdt aan Elektrische centrales met een vermogen van 25 miljoen kilowatt Volgens minister Hofstra de uit gebreide investeringen Russische wapens naar Tunesië? De Maagd terug in Den Haag Om de troon van Portugal NAVO-parlement in Parijs bijeen Partijleider prijst maarschalk Zjoekov als militair leider Zapotocky wordt maandag begraven DONDERDAG 14 NOVEMBER 1957 PAGINA 7 POLEMIEK IN BELGISCHE BLADEN tHe0eSgSeehadV00rndUartenddpde gr°°tste Fie Carelsens afscheid Enquête van „Le Monde" EEN AFRIKAANS RUHRGEBIED Zorgen voor Gaillard Nieuwe pretendent meldt zich Geen tijd om naar de maan te gaan' Geen Britse kernproeven meer in de naaste toekomst Siroky en Fierlinger kandidaat voor presidentschap Beschouwingen in Tweede Kamer Wintermans onze Brusselse correspondent) t oals bekend heeft de Brusselse ge- nieenteraad officieel de kandida- l tuur gesteld van de Belgische ofdstad als centrum van de Europe- 6 instellingen. Ten gunste van deze andidatuur voert burgemeester Coo- stmans a a dat Brussel beschikt over ,;erke politieke, geografische, culture- en .ruimtelijke" troeven. In politiek .Pzicht, aldus heet het, verdient de ""ofdstad van een klein land, zonder jjnperialistische ambities, in het verle nen of in de toekomst, de voorkeur bo- ,n die van een grote natie met een bunder onschuldig blazoen. Brussel is "an bovendien nog een cultureel kruis punt van de Latijnse en Germaanse be schavingen. De stad 'is als verbindings knooppunt goed gelegen, zij beschikt °ver uitstekende verbindingen en zij Vormt een centrum van sterke culture- 'e uitstraling. De belangrijkste troef Jnenen de Brusselse notabelen echter le bezitten in de, met het oog op de we reldtentoonstelling, sterk uitgebreide hotelaccomodatie, in een kersvers ge moderniseerd verkeersnet, in de goede keuken van talrijke restaurants, in een ■et onaanzienlijk aantal amusements- keiegenheden en, last but not least, in en uitgestrekt expositieterrein dat na lin s'u'ten van de wereldtentoonstel- te ,door het stadsbestuur zal worden v* beschikking gesteld voor de huis gang van de Europese diensten. v. pfussel rekent op de Duits-Franse ri- e 'reit om de kandidatuur van Parijs straatsburg te weren, op het provin- "iair karakter van Luxemburg (waar Oe heren van de EGKS zich, naar het heet, doodvervelen) om de hoofdstad Toen er in april van dit jaar in Jordanië een poging werd onder- nomen om Koning Hoessein van t® Iroon te stoten, kon het gevaar tënS nog afgewend worden. Agen ten Vatu President Nasser, communis- siev tri Jordaanse „progres- r_ elementen hadden een plan be- m>hr 0rïl de ntonarchie door een re- PUOiiak te vervangen. Vervolgens zou overwegen hoe het Jordaanse grondgebied tussen Syrië en Egypte verdeeld zou kunnen worden. Maar het was voor een belangrijk deel aan de persoonlijke moed van de jonge Hoes sein te danken, dat de boze opzet werd verijdeld, al zou de vorst de situatie nooit gered kunnen hebben, als hij niet had kunnen rekenen op de trouw van de Bedoeïnen in het Jordaanse le ger. Op het ogenblik is de positie van Hoessein opnieuw in gevaar, en dit maal is de situatie meer verontrus tend dan zeven maanden geleden, "tndat de indruk vanuit het buiten- j?nd sterker is, en vooral omdat de bin- enlandse onrust zoveel groter is ge- rir/'v?en- Een peciale verslaggever van au* w Vork Times heeft dezer dagen zijn blad gemeld, dat de laatste tijd Sch onder de Bedoeïnen de Egypti- jjtne Propaganda begint aan te slaan, on a de Koning inderdaad niet meer P de kern van zijn leger kunnen re denen, dan zijn zijn dagen geteld. Ni®4 minder dan een derde deel van de bevolking van het kleine Jor- vn^r?.rdt gevormd door Pales- nrn^ ilgen' Met deze kolos- Hoessein vonrtH^eemden heeft Koning steeds verzet heeft w, gïoep zlcll meer pro-westerse poutfek m]n Engeland opgevoede vorst* Kt ln de Palestpnen, die lnderüiflHeAWaren ring dwongen tot opzeggint vanrel?: Anglo-Jordaanse verdrag en am filrttfo aansluiting \7a*% t„_ e ten- Slotte de aansluiting van Jordanië het Pact van Bagdad wisten te ver hinderen. Het is ook deze sterke mie KrWnnripr trevnol!-. 1U1" derheid, die bijzonder gevoelig is vo de haatcampagne tegen Hoessein van de Egyptenaren en de Syriërs. Die haatcampagne heeft de laatste dagen weer een bijzonder heftig karak ter- Radio-Caïro heeft deze week de ■Palestijnse vluchtelingen in Jordanië openlijk aangespoord tot moord op de "pOihg. Hoessein werd ervan beschul- ti8d i" het geheim onderhandelingen Eevrrren met Israël. En een aantal corS? -che bladen hebben hieruit de verririSIe getrokken, dat de Konmg een nalism is- die het Arabische natio- A!™e, tracht te ondermijnen Van _?r'ka heeft dit jaar, m het kader de Eisenhowerdoctrine, een begm «emaakt met het verlenen van econo mische en militaire hulp aan het zwak- Jordanië. Maar die steun is tot S toe niet toereikend geweest, om positie van het Jordaanse bewind - sentieel te versterken. Het politiek enwicht in Amman i nog altijd zeer oiel, en er hoeft maar weinig te ge- t^dren 0f het regiem-Hoessein komt ten val. Onder de tegenwoordige omstandig heden zou een staatsgreep voor Jordanië bepaald noodlottig zijn. p's het land in de Egyptisch-Syrische Invloedssfeer komt, kan het een ge makkelijke prooi worden van het door moskou geleide internationale commu- msme. De huidige Jordaanse crisis vormt dus een ernstige bedreiging van 7e Veiligheiu van het hele Midden-Oos- •en, waar reeds grote onrust veroor zaakt werd door de recente anti-Turkse campagne van de Sovjet-Unie. In de haatcampagne van Egypte en ^yrië tegen Hoessein speelt Moskou échter de schermen een machtige rol. Vanuit Rusland worden de machtheb bers in Cairo en Damascus aangemoe digd om de druk op het Jordaanse bewind tot het uiterste te doen toene men. Het Kremlin ziet de Jordaanse vorst als een Arabische agent van "et Amerikaanst imperialisme. De Rus sen zouden de Eisenhower-doctrine de genadeslag willen toebrengen, door de Honing van Jordanië uit de weg te la- ten ruimen. Dat uit de weg ruimen zou overigens niet door communisten, maar door extremistische Arabische hationalisten moeten gebeuren. Egypte •h Syrië moeten voor Rusland de kas tanjes uit het vuur halen van het Groothertogdom bu'iten strijd te verklaren, en op de excentriscne ligging van Italië om eventuele Itali aanse aanspraken te betwisten. Rondom de kandidatuur van de Bel gische hoofdstad heeft zich echter zo pas een heftige perspolemiek ontspon nen naar aanleiding van een tweetal artikelen verschenen in het Vlaamse orgaan van de christelijke vakbonden, „Het Volk". Steller van deze artikelen, Emiel van Cauwelaert (een neef van de voormalige C.V.P.-kamervoorzitter Frans van Cauwelaert) brak een lans ten gunste van de kandidatuur van Straatsburg. De argumenten die ten gunste van deze stad pleiten zijn, vol gens hem, vooral van idealistische aard. Straatsburg moet de hoofdstad van Europa worden, omdat het het ide ale symbool vormt van de Frans-Duit se verzoening, omdat het eën kruispunt is van twee culturen en van de belang rijkste stromingen in het Europese christendom. Het zijn echter de argumenten tegen Brussel die in de Belgische pers beroe' ring hebben gewekt. Van Cauwelaert is nl. van oordeel dat België zijn hoofd stad niet mag laten internationaliseren, omdat de Vlaamse belangen te Brus sel hierdoor te sterk in het gedrang zouden komen. De Belgische centrale administratie die, ondanks de taalwet ten, nog steeds het karakter bezit van een verfransende machine zou, aldus Van Cauwelaert, in haar anti-Vlaams verzet worden gestijfd. Tegen dit laatste argument is men onmiddellijk storm gelopen. Merk waardig genoeg niet alleen in de franstalige Belgische kranten maar ook in de onverdacht Vlaamsgezinde Brusselse „Standaard" die laat op merken dat de te Br'-ssel vertoevende Duitse en Nederlandse ambtenaren moeilijk als agenten van verfran sing Kunnen worden beschouwd en die meent dat het Vlaamse bedrijfs leven baat kan vinden bij de tering verbonden aan de oprichting te Brus sel van een Europees politiek en ad ministratief centrum. Het Uitvoerend Comité van de Economische Raad voor Vlaanderen heeft zich trouwens in dezelfde zin uitgelaten. Tenslotte is het bekend dat men ook in vakbonds kringen, christelijk zowel als socialis- tiscne, de candidatuur van Brussel gunstig is gezind. Dit is trouwens gebleken toen enkele dagen geleden „Het Volk" op zijn eer ste pagina een artikel afdrukte van de Belgische secretaris van het Inter nationaal Christelijk Vakverbond, A. van Istendael waarin de candidatuur van de Belgische hoofdstad met gloed werd verdedigd. Van Istendael steunt hierbij niet al leen op enkele van de bovengenoemde argumenten van de Brusselse gemeen teraad, maar hij is ook nog van oor deel dat Brussel, met het oog op een verdere uitbreiding van het Europa der Zes, het voordeel bezit dicht bij Londen te liggen, en dat het geen zin heeft zich voor Straatsburg in te zetten wanneer men vooraf weet dat deze stad toch geen kans maakt. Wat de Vlaamse be langen betreft, is Van Istendael de me ning toegedaan dat de Vlamingen met betrekking tot de eerbiediging van hun volkspersoonlijkheid er baat bij zullen vinden „dichter bij het Europese vuur te zitten". Hiermee schijnt het debat ook voor „Het Volk" te zfln beslecht, daar dit blad het artikel van de secre taris van het ICV vergezeld liet gaan van de berustende commentaar: „In dien Straatsburg geen kans maakt, dan liever Brussel, omdat de hoofdstad van een klein land beter is dan die van een groot". Mevrouw Fie Carelsen zal haar 50- jarig toneeljubileum vieren met het blij spel „Toontje heeft een paard getekend". In de rol van de grootmoeder heeft zij indertijd grote successen geboekt. De afscheidsavond in Den Haag is vastge steld op zaterdag 8 februari in de Ko ninklijke Schouwburg. (Van onze Parjjse correspondent) De Parijse „Monde" van gisteren vult een hele pagina met door haar van vooraanstaande Europese persoonlijk heden verkregen antwoorden op de vraag: „Waar de toekomstige Europe se instellingen te vest'igen?" Over de ze vraag, zo merkt het blad op, zui len over enige weken de ministers van buitenlandse zaken van het Europa der Zes een netelige discussie hebben te voeren. Het merendeel der door het blad ontvangen antwoorden insisteert op de noodzakelijkheid, althans hoge wenselijkheid om de beslissing te ne men overeenkomstig de beginselen van „eenheid van actie" en „eenheid van plaats". Geen spreiding derhalve van de drie gezagsorganen. Welke stad of welk land in concreto uiteindelijk het meest i*i aanmerking komt voor de ge meenschappelijke vestiging, laten de meeste antwoorden in het duister. Er zijn twee uitzonderingen. De Luxemburgse minister-president en minister van buitenlandse zaken de heer Poseph Bech verklaart „Onze plicht tegenover Europa vervuld heb bende, lebben wij het recht te eisen dat men onze hoofdstad haar Europe se roeping laat behouden". Voor de Fransman Pierre Pflimlin is het aan geen twijfel onderhevig dat Straatsburg tot zetel -in de drie verzamelde orga nen dient te worden gekozen. De Nederlandse mimster van Buiten landse Zaken de heer J. M. A. H. Luns verklaart het zijnerzijds als: „niet uit gesloten dat de Nederlandse regering t.z.t. Den Haag naar voren zal brengen als kandidaat voor de zetel van het Europese gerechtshof. De redenen die pleiten voor een samentrekken van al le instellingen in een en dezelfde stad" aldus mr. Luns, „zijn niet van toepas sing op het gerechtshof. De aard zelf van deze instelling eist een volkomen onafhankelijkheid ten opzichte van de overige instellingen. Den Haag, tradi tioneel centrum van internationale rechtspraak met bovendien zijn onver gelijkelijke bibliotheek van het Vredes paleis, kan serieuze gronden aanvoeren, die verdienen in aanmerking te worden genomen". Radio-Moskou heeft gisteravond omge roepen, dat Jordanië besloten had zich aan te sluiten bij de economische com missie van het Pact van Bagdad, „de eer e stap naar een volledige toetre ding tot het agressieve Pact van Bag dad, dat de Arabieren zo juist de ge vangenis der volkeren noemen". Tijdens een persconferentie de eerste sinds de crisis in april heeft koning Hoessein verklaard, dat Jorda nië krachtens het Amerikaanse mili taire hulpverdrag nieuwe wapenzendin gen van Amerika zal ontvangen voor een waarde van tien miljoen dollar, al dus melden Reuter en A.F.P. Volgens U.P. zei de koning, dat „er geen twijfel aan bestaat" dat „Egyp te en Syrië werktuigen van het interna tionale communisme zijn". Het Egyptisch- Syrisch- Jordaanse- solidariteitsverdrag, dat in januari werd getekend, was het papier waarop het werd geschreven nog niet waard, zo zei de jonge koning. In de Egyptische pers wordt de cam pagne tegen koning Hoessein van Jor- onverminderd voortgezet. Het blad „Al Ahram" beschuldigt Hoessein er van twmt'g miljoen dollar van de Verenig de Staten te hebben ontvangen om ver- deelaneia te zaaien onder de Arabische landen. i In een communiqué, dat In Brussel is uitgegeven na afloop van een buiten gewone kabinetszitting, waarbij ook koning Boudewijn aanwezig was, is gisteren bekendgemaakt, dat de Bel gische regering een bouwprogramma heeft goedgekeurd, dat 158 miljard Belgische franks zal kosten. Het betreft de bouw van een aantal dammen en van elektrische centrales aan de be- neden-Congo. met een totaal vermogen van ongeveer 25 miljoen kilowatt. In de herfst van 1959 zal een aanvang met de werkzaamheden worden ge maakt, aldus bericht Reuter. Van dit project is reeds sedert 1928 sprake ge weest. Het beoogt een Afrikaans Ruhr- gebied te scheppen, waar aluminium-, elektro-chemische en andere industrie- en zullen ontstaan. De Belgen hopen ook, dat er nabij Inga een installatie voor scheiding van isotopen gebouwd zal kunnen worden voor de produktie van isotopen voor de Euratom. Er zal eer. bijzondere studieorgani satie worden gevormd voor de indus- triël ontwikkeling van het beneden- Congo-gebied. Deze organisatie zal de bijzonderheden moeten uitwerken van een plan voor ontwikkeling van het In- gagebied, dat door etn internationale commissie van deskundigen in het be gin van dit jaar werd voltooid. Inga, waar de hoofddam gebouwd zal worden, hst ongeveer halverwege tussen de Afrikaanse kust en Leopold- ville, 40 km stroomopwaarts van Matadai Op dat punt heeft de Congo volgens United Press een val van 100 m over een afstan van 25 kilometer. Langs genoemde Dlek stroomt 2UO.OOO ku bieke meter water per seconde. Deze stroom geeft de plek een theoretisch hydro-electrisch potentieel, dat groter -'an alle elektriciteit die gebruikt wordt door Duitsland, Oostenrijk, Bel gië Luxemburg, Nederland, Frank rijk, Italië, Zwitserland, Dene marken, Griekenland, Ierland, Portu gal, IJsland en Turkije samen, aldus United Press. Naar United Press van Franse zegs lieden verneemt, heeft de Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Amory Hough ton, vannacht omstreeks twee uur een onderhoud gehad met premier Gaillard om hem te waarschuwen, dat een Rus sisch schip met een lading wapens op weg in naar Tunesië. De ambassadeur zou er in verband daarmee bij de Franse premier op aangedrongen' hebben de regeringspolitiek te wijzigen en toe te staan, dat westelijke landen met na me talië en Amerika onmiddellijk wapens leveren aan Tunesië. Gister avond heeft president Coty een spoed vergadering van het kabinet bijeenge roepen. Ook toen is de kwestie van de wapenleveranties aan Tunesië ter sprake gekomen. Een andere crisis vormde echter de rechtstreekse aanleiding tot de spoed vergadering: de conservatieve fractie in de Nationale Vergadering vertoont tekenen van onwil om zaterdag of maan dag, air- de belastingvoorstellen, van Gaillard aan een vertrouwensvotum worden onderworpen, voor de regering te stemmen. Dit laatste meldt Reuter. (Vervolg van pag. 1) In ieder geval is het programma der regering absoluut noodzakelijk. Wli wil len voorzichtige maatregelen nemen, om te voorkomen dat er veel erger dingen gebeuren, aldus de minister. Hij sprak over een kredietcrisis, waar bij alles in elkaar zou kunnen storten. Dr. Lucas kwam met andere cijfers over West-Duitsland dan die waarop de socialisten hun drogreden hadden opgebouwd omtrent het normaal vor men van staatsvermogen in dat land. Dat men daartoe in West-Duitsland is kunnen komen, vond de katholieke woordvoerder begrijpelijk. West-Duits land heeft jarenlang niets voor defen sie hoeven te betalen. Integendeel, het kreeg nog middelen van de geallieerde legers. Denk eens aan de miljarden, waarover wij hadden kunnen beschik ken, ais wij alleen op dat punt in de zelfde situatie hadden verkeerd, zo zei hij. Ook de bewering dat de Duitse begroting het voorbeeld voor Neder land zou kunnen zijn, ging niet op. Uit de laatste cijfers waarover dr. Lucas beschikte, bleek dat ook daar grote kas tekorten zijn ontstaan, nu het defensie voordeel is weggevallen. Over een bezuiniging op onze eigen defensie, waar al zo vaak op is aan gedrongen, kreeg de Kamer weer geen enkele positieve toezegging. Er is door vertraging van de bestellingen al veel gebeurd, was het antwoord. De wezenlijke oorzaak van de kapi- taalnood der gemeenten was volgens minister Hofstra niet het te laat af stappen van het rentegamma, maar de uitbreiding der investeringen, die vol gens hem ontstellende vormen hadden aangenomen. Voorlopig zal de Bank voor Ned. Gemeenten als enige vra ger naar kapitaal op de markt ver schijnen. Op de kapitaalmarkt mag geen wedloop tussen gemeenten ont staan die elkaar gaan overbieden. Het Rijk voelt wel degelijk zijn verantwoor delijkheid voor de gemeenten. Het heeft wellicht al meer gedaan dan met de gemeentelijke autonomie strookt, meende de minister. Op zeer korte ter mijn kan de beslissing worden ver wacht over de rente die voor de finan ciering van de woningbouw met Rijks voorschotten zal gelden. Minister Zijlstra heeft de Kamer toe gezegd, dat aan het probleem der ont wikkelingsgebieden, die door de beste dingsbeperking in de verdrukking zou den raken, in de industrialisatienota, die binnenkort verschijnt, extra aan dacht zal worden geschonken. Minister Suurhoff was ook voor deze gebieden wat de werkloosheid betreft niet bevreesd. In het noorden en oos ten is deze zelfs iets onder het ge middelde. Minister Zijlstra is nog midden in de besprekingen met het bedrijfsleven over zün prljsstabilisatie. Het beleid berust op vele afspraken. HU erkende dat er allerlei bindingen zün, geen juridische, maar wel in die zin dat de besturen van de organisaties aanvaarden, dat indien men zich niet aan de afspraken houdt, de minister prijsmaatregelen kan nemen. Een meer publiekrechte lijk karakter van deze onderlinge af spraken, zoals hem door drs. Janssen (K.V.P.) was gesuggereerd, zal de mi nister in overweging nemen. Met het bedrijfsleven is afgesproken dat het prjjzenbeleid weer op de hel ling zou komen, zodra in 1958 sprake zou zijn van een algemene toonbewe ging. Minister Suurhoff heeft medegedeeld dat de regering alle begrip heeft voor de moeilijkheden van de werknemers met kleine salarissen, die gezinnen hebben met niet verdienende kinderen. Hij achtte het „nogal waarschijnlijk", dat de gedachte van de Stichting van den Arbeid tot het verhogen van de kinderbijslag met tien cent per kind per dag voor een groep beneden een bepaalde loongrens wel zal worden aanvaard. Er zijn echter nog haken en ogen. Zoals minister Hofstra reeds had laten uitkomen, zullen voor al de ze nieuwe kosten middelen moeten wor den gevonden, hetzij door beperking van uitgaven elders, hetzij door verho ging van belastingen. Het blad „O Seculo" te Lissabon heeft volgens A.F.P. bericht, dat aan prinses Maria Pia van Saksen-Coburg- Braganga door Portugese monarchis ten zou zijn verzocht recht op de Por tugese troon te doen gelden. De prin ses is op 13 maart 1907 te Lissabon ge boren, dochter van koning Karei I en Het bronzen standbeeld van de Nederlandse Maagd, dat op het grote monument (je Braziliaanse aristocrate Marie Amé- op Plein 1813 behoort te staan en dat enige tijd in Leiden in reparatie is geweest, is terug in Den Haag. Nadat in de werkplaatsen van de gasfabriek de arm met het vaandel is gelast, zal het beeld weer op zijn voetstuk worden geplaatst. Een overzicht van de vergaderzaal in het Pcilais de Chaillot te Parijswaar afgevaardigden van vijftien N.A.T.O.-landen bijeen zijn om defensie-problemên te bespreken. De voorzitter van deze zitting is onze landgenoot J. Fens, daar de secretaris-generaalP. H. Spaak de vergadering niet kon bijwonen. Op een receptie van de Egyptische ambassade in Moskou ter ere van het bezoek van de Egyptische minister van oorlog, generaal Hakim Amer, heeft partijleider Khroesjtsjev tegenover wes telijke verslaggevers gezegd, dat zijn uitnodiging aan de Britse premier, Mac millan, nog steeds van kracht is. Dit bericht Reuter. „Wij zouden het erg op prijs stellen hem te zien", aldus Khroesjtsjev, die voorts als zijn mening uitsprak, dat het Britse voik hem en maarschalk Boelganin graag terug zou willen zien, maaf dat de Britse regering destijds alle moeite had gedaan om hen van het volk gescheiden te houden. „Wij zouden fabrieken bezocht hebben, maar dit ging niet door. Het enige wat over bleef waren recepties en bezoeken aan Gevraagd naar Zjoekov antwoordde Khroesjtsjev: „Hij rust uit. Hij vroeg verlof en dat werd hem toegestaan. Hij bleek niet zo'n geweldige politieke fi guur, maar als militair was hij van op vallende grootheid en dat zullen we al tijd erkennen". Hij ging niet in op een vraag wat Zjoekovs nieuwe functie zal worden, maar zei, dat Zjoekov in Mos kou is en overal heen kan gaan en kan doen wat hij wil. „Jagen bijvoorbeeld, want Zjoekov houdt van jagen". Een verslaggever zei: „Ik heb in de jaren van de Tweede Wereldoorlog als piloot Amerikaanse voorraden naar Moermansk gebracht." Khroesjtsjev antwoordde hierop: „Wij hebben dit ge waardeerd. Wij stellen het op prijs dat Britse en Amerikaanse soldaten zij aan zij met onze soldaten en matrozen ge- valen zijn. Wij mogen de Britten gaar ne." „Als wij Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie oprechte vriendschap pelijke betrekkingen zouden onder houden, zou de rol van Groot-Brittan- nië op het wereldtoneel veel belang rijker zijn. De Britten zijn verstandig, krachtig, bekwaam en taai. Als ik iets beledigends heb gezegd aan het adres van het Britse volk, wil ik daar voor mijn verontschuldigingen aanbie den en mijn woorden terugnemen". Desgevraagd antwoordde de Russi sche partijleider dat hjj niet kon belo ven dat de Russen geen raketten meer zullen lanceren. „Wat moeten wij met deze raketten doen? Inmaken? Wij moe ten ze proberen". Een Britse verslaggever zei: „Stop ze in musea". Khroesjtsjev reageerde hierop met: „Of laat ze in de zee zin ken. Er is in onze musea niet genoeg plaats. Wij zullen ze graag in de zee gooien als jullie het ook doen. Ik weet, dat jullie niet hetzelfde type raketten hebben als wij en jullie zullen dit type ook niet gau krijgen". Khroesjtsjev zei volgens United Press nog, dat hij het te druk heeft om naar de maan te vliegen „maar dat is dan ook de enige reden die me tegen houdt", voegde hij eraan toe. Premier Macmillan van Engeland heeft volgens Reuter gisteren in het Lagerhuis meegedeeld, dat er „in de onmiddellijke toekomst" geen verdere Britse kernproeven zullen worden ge- Het doel van de proef van vorige week was, naar zijn zeggen, het maken van verdere vorderingen bij de ont wikkeling van wapens in de megaton- klasse, in aansluiting op de eerste proef die eerder in dit jaar werd genomen. De radio-actieve neerslag zou, evenals bij die vorige gelegenheid, te verwaar lozen zijn. lie do Grao Para. De koning erkende haar terstond na de geboorte. Alfons I XIII, die bü het Doopsel aanwezig was, werd haar voogd en nam haar in Span je op toen in 1908 Karei I en zijn oud ste zoon werden vermoord. De jongste zoon van de koning, Ma nuel II, werd tot koning uitgeroepen maar moest in 1910 het land verlaten toen de republiek Portugal werd uitge roepen. Hij stierf kinderloos in 1932 in Engeland. Te Lissabon wordt naar aanleiding van het krantenbericht opgemerkt, dat Duarte Nuno, enige mannelijke afstam meling van de tak der Braganga's, die tot 1834 regeerde, als wettige troonpre tendent door de Portugese regering wordt erkend. Hij woont met zijn ge zin in Portugal. Prinses Maria heeft in een vraagge sprek met een correspondent van het Italiaanse persbureau Ansa verklaard, dat „zoals voorzien, de strijd begint. Hi] zal lang en moeilijk zijn, maar ik ben vastbesloten hem tot het einde toe te voerén, zeker van de overwinning voor het grote welzijn van mijn volk," zei zij. Het stoffelijk overschot van wijlen president Antonin Zapotocky van Tsje- choslowakije zal maandag a.s. worden begraven. Tot dat tijdstip zal er in Tsjechoslowakije nationale rouw heer sen. Alle sportgebeurtenissen zijn afge last. Bioscopen en schouwburgen moe ten hun programma's aanpassen aan de nationale rouw. Za atocky krijgt een staatsbegrafenis, aldus meldt Reuter. Volgens het Russische persbureau Tas» zal Russische delegatie naar de be- rafenis onder leidinv staan van pre sident Vorosjilov. De Tsjechoslowaakse grondwet schrijft voor, dat binnen twee weken een nieuwe president door het parle- mer* moet worden aangewezen. De voornaamst" kandidaten voor het presi dentschap zijn volgens United Press de huidige premier, de 53-jarige Viliam Siroky, en de voorzitter van de volks vertegenwoordiging, de 66-jarige Zdenek Fierlinger. Fierlinger, een gewezen socialist, was in 1938 Tsjechisch gezant in Wenen en bi' het uitbreken van de oor log ambassadeur in Moskou. Hij bleef in de Sovjet-Unie en werd in 1944 pre mier van de in Rusland gevestigde Tsjechoslowaakse regering in balling schap. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7