WIBO weerstaat sterk Sparta Donners zevende zege - tegen Ivkov - te verwachten Voorstel aan de FIDE om niet drie maar vier spelers te laten C.N.V. bereid af te zien van algemene loonacties CETAFLEX Mijn zoon wil niet sterven H.B.C. staat er na knappe zege veel beter voor Zone-schaaktoernooi te Wageningen Strijd om tweede en derde plaats nog feller de meest gewilde jonge jenever Scores en stand in Wageningen N.S. nemen extra maatregelen Kandidaten voor het amateurelftal Kampioensrit van de K.N.M.V. Junioren van BeJ en Nederland Wales bedwingt Schotland Rusland voelt ook voor Winterspelen Echter onder enige zeer duidelijke voorwaarden Studentenelftal Kinderpostzegelactie begint in Den Haag kanstharslijm Ceta-Bever PAGINA 9 DONDERDAG 14 NOVEMBER 1957 NederlandBelgië J. H. DONNER Damesvoetbaltoernooi T urnkampioenschappen door HARRIET H. HOUSER De uislagen van de partijen in de tiende ronde van het internationaal zone-schaaktoernooi zijn: TrojanescuKolarov afgebr.; Lint- blom,— Olafsson 0-1; ClarkeNiep- haus 0-1; OrbaanLarsen 0-1Uhl- mannTrifunovic %-%; Donner— Ivkov afgebr.; AlstefStahlberg af gebroken; SzaboTeschner afgebr.; DücksteinHanninen 1-0- Na de tiende ronde luidt de stand: 1. Szabo 8 1/2 pnt. plus 1 afgebr.; 2. Larsen 8 pnt.; 3. en 4. Uhlmann en Trifunovic 7 pnt.; 5. Donner 6 pnt. plus 1 afgebr.; 6. Olafsson 5y- pnt. plus 2 afgebr.; 7. Stahlberg 5% pnt. plus 1 afgebr.; 8. Dücksteni 5 pnt.; 9. Ivkov 4% pnt. plus 1 afgebr.; 10. Teschner 4 pnt.; plus 1 afgebr.; 11. en 12. Kolarov en Trojanescu 3% pnt.; plus 2 afgebr.; 13- Alster 3% pnt. plus 1 afgebr.; 14. 15. 16. Hanninen, Niephaus en Clarke 3% pnt.; 17. 18. Orbaan en Lintblom 1 pnt. Wanneer het publiek gebruik wenst te maken van de voorzieningen, die de spoorwegen treffen, zullen grote extra- vervoeren bij voetbalwedstrijden in het Feyenoordstadion zeer wel mogelijk zijn, aldus een mededeling van de N.S. Voor de wedstrijd Nederland-België komen aanstaande zondag circa 65.000 voetballiefhebbers, velen van verre en wat België betreft vrij zeker in grote getale per auto. In de eerste plaats om te voorkomen dat er overbelasting ont staat in de treinen van de gewone dienst en daardoor ongerief voor de reizigers, hebben de spoorwegen extra-treinen naar het Rotterdamse stadion ingelegd van en terug naar Leeuwarden, Enschede, Eindhoven, Arnhem, Roosendaal, Dor drecht, Amsterdam en Den Haag, van de halte Rotterdam-Zuid naar het sta dion is ongeveer tien minuten lopen. De extra-treinên stoppen niet op Rot terdam C.S. Door versterking van de treinen van de gewone dienst, die de halte Rotterdam-zuid aandoen en die van het midden-net naar Rotterdam C.S. rijden, zal worden gezorgd voor de nodige plaatsruimte. Enkele verdere maatregelen zullen het westen des lands nog een paar extra-treinen op reserve brengen, die naarbehoefte kun nen worden ingelegd. Uit België zal, naar wordt verwacht, eveneens een extra- trein naar Rotterdamse stadion rijden. De N.S. hebben berekend, dat de maatregelen het mogelijk maken om circa 20.000 a 25.000 bezoekers per trein naar Rotterdam aan en af te voeren. Zes en veertig amateurs uit west 1 en zuid 2 zijn geselecteerd voor de ge decentraliseerde trainingsbijeenkomsten in hun districten, die morgen begin nen, respectievelijk op het terrein van 'TVA te Amsterdam en in het Maurits- stadion te Geleen. De training te Am sterdam wordt geleid door bondsoefen- meester Kaufman, die te Geleen door de heer H. Verhardt, de trainer van Maurits. Voor de oefenbijeenkomsten te Am sterdam, die wekelijks zullen worden gehouden, zijn uitgenodigd: van 't Kaar (ZVV), Van Wieringen (WA), Koswee, Hollander, Van der Stolpe (allen Zee- burgia) J. van Alphen, Vooistra (bei den Holland), Schaft, Keizer (beiden OSV), Dorst (DCG) Peters ('t Gooi), van Delsink (HMS), Zonjé (DEM), Amende, Priezen (beiden Amsterdam), Bogaard, Kick, de Ruiter (allen de Vo- lenwijckers), Boskamp (AFC), Westra (Ajax), Steur (Volendam), Morelisse (Velox), Van Eek, Van Straten (beiden Hercules), Zoutberg, Amussen en den Tenter (allen DWV), Dauphin, Meusen, Lardinoye (allen Heer), Roosen (Kim- bria), Donners, Liebregts, Wetzels (al len Maurits), Godding, Kerens, van Thoc»- (allen Spel. Emma), La Fleur, Vrancken (beiden Roermond), Fröls, Plum (beiden Waubachse Boys), Lossie (Hoensbroek)Krekels (Lindenheuvel) Koonings, Lucassen (beiden Venray), en Pos (Brabaritia). De jaarlijkse kampioensrit van de K.N.M.V., die vrijdag en zaterdag a.s. wordt gehouden, heeft een geheel an der karakter gekregen, er zal ditmaal geen nachttraject in voorkomen. Daar door wordt de lengte van het parcours aanmerkelijk korter en de rit wellicht ook enigszins lichter. Er komen in de route evenwel stuk ken voor, waarin ongetwijfeld talrijke strafpunten zullen vallen. Vrijwel alle seniorrijders hebben in geschreven voor deze tweedaagse be- trouwbaarheidsrit, ook vele junioren, onder wie vier zijspancombinaties, heb ben zich aangemeld. In totaal komen ongeveer 100 rijders aan de start. Van hen komen alleen de senioren in aan merking voor de vier kampioenstitels (motoren tot 175 cc, van 175 cc tot 250 cc, boven 250 cc en zijspanklasse). De voorgeschreven gemiddelde snelheden variëren van 36 km-uur tot 48 km-uur, naar gelang van de categorie en de klasse, waartoe de rijders behoren. 30—10 25—15 24—16 13—17 22—18 13—17 13—27 10—30 Het zonetoernooi te Wageningen ging met de tiende ronde de tweede helft in. Het gedrang om de tweede en derde plaats is er niet duidelijker op geworden, maar dat is niet zo verwonderlijk met zoveel sterke spelers. Daarom is het evenmin verwonderlijk dat er voor het begin van deze ronde een schrijven onder de spelers rond ging, waarin er bij de FIDE met klem op wordt aange drongen uit dit toernooi niet drie man maar vier spelers tot de interzonale toe te laten. Er zijn hiervoor inderdaad vele argumenten aan te voeren en een derge- Het Nederlands jeugdelftal (18-20 jaar), dat zaterdag op het terrein^ van NAC te Breda tegen de Belgische juni oren uitkomt, is als volgt samengesteld: Van Heeswijk (Blauw Wit); Van Ham (Be Quick Gr.) en Romeyn (SVV); Van Wijk (Volewijckers), Veldhoen (Feyen- oord) en Burgerhof (BW); Alma (Leeuwarden), Lenz (Rapid JC), Seelen (VVV), Swart (Ajax) en Bouwmeester (NAC). Res.: Heyink (Eindhoven), Petterson (Edo), De Jong (DOS) en Groot (Storm vogels) De Belgische ploeg: Nicolay (Stand Cl); Bogaerts (Lierse SK) en Eggermont (Rc Gand)Busskoets (Berchem Sport), Geeraerts (Oc Char leroi) en Van Hemerijck (Beerschot Ac); Goossens (Lierse Sk), Schoefs (Sc An- derlecht), Smeyers (Waterschei Thor), Goyvaerts (Fc Brigeois) en Mantels (Waterschei Thor). Res. Lemaire (Fc Liegeois), De Greef (Sc Anderlecht), Nelies (Patria Tongres) en Wolfs (Berchem Sport). In het toernooi om het voetbalkam pioenschap van Engeland hebben Schotland en Wales 1—1 gelijk ge speeld. De ruststand was 1—0 in het voordeel der Schotten. Het Schotse doelpunt werd na 13 mi nuten gescoord door Collins van Celtic. In de 29ste minuut na de rust zorgde Jones van Swansea voor de gelijkma ker. De gelijke stand was een juiste afspiegeling van het vertoonde spel. In Moskou is bekend gemaakt dat Rusland op het I.O.C.-congres, dat in het voorjaar van 1959 in München wordt gehouden, zich niet alleen voor de zomerspelen, doch ook voor de olympische winterspelen van 1964 kan didaat zal stellen. De Russen noemen Moskou, Lening rad en Serdlowsk als de steden, die aan de voorwaarden voor het organi seren van winterspelen voldoen, doch maken niet duidelijk hoe aan de door de internationale skifederatie gestelde eis van een parcours van 3,5 km lengte met een hoogteverschil van 900 meter tegemoet kan worden gekomen. lijke maatregel is in het verleden wel meer getroffen. In deze tiende ronde was de ontmoe ting tussen Uhlmann en Trifunovic wel de belangrijkste voor de algemene stand. Beiden stonden immers met 6% pnt. op de derde en vierde plaats. Een grote strjjd is het niet geworden. Wel pro beerde zij elkaar in het begin nog een vlieg af te vangen, maar geen van heiden behaalde eigenlijk enig tastbaar voor deel. Op de 28e zet, met een bord vol stukken, gaven zij het toen maar remise. Olafsson won op een vreselijke wijze Van Lintblom, dat ziet U hieronder. Orbaan kreeg tegen Larsen een zeer behoorlijke stelling. Aanvankelijk liet hij zich niet intimideren en accepteerde rustig een Deens schynoffer op h2. Hij stond toen goed. Maar in het vervolg toonde Larsen zich voortdurend de meerdere en met een dame-offer werd onze landgenoot mat gezet. Door hun remise had ik dus de kans met Uhlmann en Trifunovic gelijk te komen, als ik maar tegen Ivkov won. Hij verdedigde zich Konings-Indisch, met een zeer ongebruikelijke variant. Bij mijn weten is het zo zelfs nog nooit gespeeld. Ik geloof dat ik, geheel objectief beschouwd, de opening toen niet op zijn best heb behandeld. Ivkov miste een fraaie kans en stond toen meteen ook hopeloos slecht. Er is nu een toreneindspel ontstaan, dat zeer goed voor mij staat. Het is merkwaardig, dat men eigenlijk hie* zo geïnteresseerd is In wat Szabo nu precies doet. Die wint het toernooi toch. Gigteren zorgde hij in zoverre voor een verrassing, dat zijn party tegen Teschner werd afgebroken. Tot nu toe heeft de 346 21— 9 16—14 16—14 20—20 20—20 18—22 14—16 15—25 12—28 14—26 Het Nederlandse studenten voetbal elftal, dat zaterdagmiddag op het ter rein van H.V.V. in Den Haag tegen het Belgische studententeam zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Van der Lee (HFC), Bekker (HFC) en Qpdencamp (Kimbria), Van Bruggen (DFC), Van Eek (Hercules) en Wijkhuizen (HFC), Fabels (Be Quick Gr.), Boskamp (AFC), Smedema (Wageningen), Van de Weg (HVV) en Duson (Quick HG). Reserves: Bakker (HW), Dijkstra (HW), Van der Borg (Forward) en Van Steensel (Robur et Velocitas). Zondag worden in de buitensociëteit te Zwolle de halve finales van de Ne derlandse turnkampioenschappen ver werkt waaraan, met uitzondering van de Nederlandse kampioene Leny Lens die door een rugblessure enige maan den rust moet houden, alle prominente turnsters en turners zullen deelnemen. Dr christelijke vakbeweging is bereid op d't ogenblik af te zien van algeme ne loonacties en wel omdat een alge mene ioonbeweging onder de huidige omstandigheden strijdig is met het be lang der loon. en salaristrekkenden en met dat van het volk als geheel. Dit heeft de voorzitter van het christelijk nationaal vakverbond, de heer M. Rup- pert, verklaard op een woensdagavond te Amsterdam gehouden vergadering van de Amsterdamse christelijke be st- enbond. Een algemene Ioonbewe ging op dit ogenblik zou, volgens de heer Ruppert, een opwaartse druk ten aanzien van het prijspeil veroorzaken. Het werkelijke loon zou daarom door een algemene Ioonbeweging geenszins stijgen, zo zegt de heer Ruppert, doch integendeel de positie van de loon- en salaristrekkenden verzwakken. Onze concufrentie-positie zou benadeeld wor den, het gevaar van werkloosheid zou reëel worden en de toestand der „ver geten groepen" zou nog slechter wor den. Op deze gronden dient, volgens de heer Ruppert, de christelijke vakbewe ging op dit ogenblik af te zien van een algemene Ioonbeweging. De verbondsraad van het C.N.V. is daartoe bereid, echter onder enkele zeer duidelijke voorwaarden. De eerste voorwaarde is, aldus de C.N.V.-voor zitter, dat deze bereidwilligheid niet ge geven wordt voor een bepaalde periode (bijvoorbeeld voor het jaar 1958), doch slechts voor de huidige omstandighe den. Zodra deze omstandigheden ver anderen, hetzij ten goede (bijv. dooreen belangrijke verbetering van de beta ling-balans) hetzij ten kwade (bijv. wanneer de prezen in onvoldoende ma te zouden dalen) dan behoudt het C.N.V. zich het recht voor, op zijn be reidverklaring terug te komen. Als tweede voorwaarde stelde de heer Ruppert, dat aan wat hy noem de aperte onbillikheden iets moet kun nen gebeuren. Als voorbeeld daarvan noemde hij de salariëring van bepaal de groepen van het overheidspersoneel. De heer Ruppert etelde tenslotte als voorwaarde voor de bereidverklaring van het C.N.V., dat er zo spoedig mo gelijk iets gebeurt voor de gezinnen met niet-verdienende kinderen. De stij ging van de voedingskosten drukt, vol gens hem, op deze gezinnen het zwaarst. De heer Ruppert uitte er zijn voldoening over, dat in deze zaak tus- ,en de centrale werkgeversorganisaties en de drie werknemersvakverbonden overeenstemming is bereikt, te weten een tijdelijke verhoging van de kinder bijslag met 10 cent per kind per dag voor degenen, die niet meer dan ƒ96,- per week verdienen. Hij hoopte, dat de regering dit voorste zal aanvaarden en zo spoedig mogelijk een desbetreffend voorstel tot wijziging van de kinderby- slagwet bfj de staten-generaai zal in dienen. Met de verkoop van de eerste kinder postzegels begint op maandag 18 novem ber a.s. in het Haags Gemeentemuseum officieel de kinderpostzegelactie-1957. De directeur-generaal van de P.T.T., ir. J. D. H. van der Toorn, zal dan de eerste zegels met de afbeeldingen van kin derportretten uit de Haagse schooi kopen van mevrouw Kuipers-Sluyters, de enige nog levende dergenen die op deze zegels zijn afgebeeld. Haar vader, wülen Jan Sluyters, maakte n.l. inder tijd een jeugdportret van zijn dochter. Het kopje daarvan prijkt nu op de 8 cents kinderpostzegel in de serie van dit jaar. De meeste portretten van de kinderkopjes op de zegels zijn in het be zit van het Gemeentemuseum in Den Haag. Advertentie en zyn toestand was even precair als die van Hentz. Warren en Hentz kwamen uit dezelfde streek en een ieder leefde daar zeer met hen mee- Het plaat- selyke blad kondigde de twee tragedies aan met gro te zwarte koppen. Warren, die een succesvol zakenman was ln een stadje vyftien kilometer van Perry verwijderd, bruis te van levenslust en had er alles voor over om een van zijn ingewikkelde practical jokes uit te voeren. Hij spaarde kosten noch moeite om succes te verze keren. Ofschoon hy zowel zijn werk als zyn ontspan ning zeer ernstig nam, had hü er altyd veel voldoe ning van als hy zag dat zyn moeite niet tevergeefs geweest was. Toen de dokter hem eens vertelde, dat zyn bloeddruk veel te hoog was, trok hy zich daar niets van aan. Op een dag, terwyl hy een ver gadering van katoenfabrikanten in Macon presideer de, werd hy door een beroerte getroffen. Hy bleef drie weken buiten bewustzyn en er was weinig hoop dat hy zou blyven leven. Mattilu gaf de moed ech ter niet op en zy werd in haar vertrouwen ge sterkt door dr. Taft en haar broer, die als inter nist aan het Macon-ziekenhuis was verbonden. War ren zelf gaf het ook niet op. Wat hebben ze voor zyn leven gevochten! Na drie weken opende hy zyn ogen en zyn wil om te leven vergrootte onmiddellijk zijn weerstand. Hy was byna volledig verlamd en kon slechts recht voor zich uit staren. Als iemand vreugde in het leven kent, kan niets dit gevoel ver stikken, daar ben ik nu van overtuigd. Ondanks een operatie aan de luchtpyp kon Warren nog steeds lachen hoewel het daardoor een onnatuurlyke keel klank had gekregen! De verlamming werd minder en hy kon weer een arm en een hand gebruiken. Hy kon nog niet lopen maar zyn algemene toestand ging gestadig vooruit. Toen hij hoorde dat Hentz naar Atlanta was gegaan in de hoop fysico-therapie te kunnen krygen, vond hy dat hy het ook nodig had. Zy kwamen de dag na ons aan. Deze eerste nacht werd het voorbeeld voor vele die nog volgen zouden. Omdat het ziekenhuis zo vol was, kon de directeur Fred niet toestaan by Hentz te blyven; hy moest de kamer toch al delen met een ander. Hoewel we geen eigen verpleegster konden krygen, kregen we toch gedaan dat een leer ling-verpleegster speciaal voor Hentz en zyn kamer genoot zorgde. De eerste nacht was afschuwelijk voor Hentz. De dokter schreef op zyn kaart, dat hy om de twee uur gekeerd moest worden. Zyn schouders waren erg pyn- Jyk omdat ze nooit gebruikt werden en behalve op een orthopedisch bed, dat geen druk op zyn schou ders uitoefende, wan het keren onmogelijk. Ondanks zijn smeken kwam de zuster hem iedere twee uur omdraaien. Voor de eerste keer sinds zyn ongeval was hy alleen en alles was vreemd voor hem. De verpleegster werd erg ongeduldig omdat Hentz zo heftig protesteerde wanneer hy omgedraaid werd en ze voegde hem ruwe en wrede woorden toe. Toen we weer in het ziekenhuis kwamen en hoorden hoe hij geleden had, voelden we ons ellendig. We beslo ten om hem nooit meer alleen te laten. We kregen van de directeur gedaan dat we een eigen kamer konden krygen in de nieuwe vleugel van het zieken huis. Een paar dagen later kwam die bewuste ver pleegster op onze verdieping in de nachtdienst. Ge durende zyn gehele ziekte heeft Hentz aan niemand zo'n hekel gehad als aan die zuster. Hij had een fysieke angst voor haar en dat was een onbekend ge voel voor hem. Ondanks dat ze erg vriendelyk tegen hem deed nadat zc meer over zyn geval had gehoord, kreeg hy nooit meer vertrouwen in haar. De .verpleegster uit Macon, die een goede vrien din van ons geworden was, verliet ons op de tweede dag Ik had een somber gevoel toen ik haar de marmeren gang af zag lopen, terwyi wy achterble ven om ons aan een nieuw ziekenhuis aan te passen. Een paar minuten nadat de zuster vertrokken was, ging ik de lift in op zoek naar een telefoon en was zeer verheugd een vriendin te ontmoeten, die door een soortgelyk lot getroffen was. Warren, de echtge noot van Mattilu Hodge, had een beroerte gekregen, de dag voor het ongeluk van Hentz. Hy werd ook in het Macon-ziekenhuis behandeld. Warren was drieënveertig jaar toen hy ziek werd Vertaald door l. Govers van Geuns. (Wordt vervolgd) Het Frans-Italiaanse trio Anquetil- Darrigade- Terruzzi heeft de Paryse zes daagse gewonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9