Pineau op weg naar V.S. Frankrijk tot een voorwaar deli j ke schikking bereid? Mits Tunesië niet meer wapens ontvangt Vliegtuig van „De Kroonduif" raakt top van palmboom en stort bij Merauke neer M Snelverkeer en de dichte mist eisen doden en gewonden Twintigjarig meisje in een brandend huis in dichte rook gestikt Spoorwegramp eist in Frankrijk 29 doden en 21 gewonden Neergestort op Wight ^MORRIS 'fjeforeyoe/óup/ Man gedood bij vechtpartij Bus in dikke mist overweg op Aïist legt verkeer 0r> Schiphol stil Drie Nederlandse inzittenden gedood, Engelsman gewond et kleren tegen straalkachel altijd even lekker Hond in de vlammen omgekomen Nog getracht met fiets dieseltrein in te halen Partijfunctie voor Rokossofski F.S. iverken aan ivapen tegen I.C.BM. Het weer Jongeman in arrest Treinverkeer tussen Amsterdam't Gooi gestagneerd Opnieuw vliegongeluk op Nieuw-Guinea Trouw verbrand TE AMSTERDAM Vertreksein te vroeg gegeven Na val van tram overleden Senator wil Russische kunstmaan neerhalen Op vele plaatsen mist Mistig weer Het weer in Europa maandag 18 november 1957 81ste JAARGANG No. 29762 Auto grijpt motor Tegen boom gereden Suède Dames/Heren-Jasjes O BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. w. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen Frankrijks minister van buitenlandse zaken, de heer Antoine Pineau ar riveert vandaag in de Verenigde Staten. Hij zal te New York de leiding op ''dl nemen van de Franse delegatie bij de V.N., waar van de eerstvolgen de agendapunten gevormd wordt door de Algerijnse kwestie. Hij zal echter voordien, namelijk morgen, te Washington een onderhoud hebben met zijn Amerikaanse ambtgenoot, de heer Foster Dulles. Een en ander volgens reeds geruime tijd vaststaand program. Van het onderhoud PineauDulles kan men echter, zo pal bovenop de aangelegenheid van de Amerikaans- Britse wapenleveranties aan Tunesië, veilig zeggen, dat het aanzienlijk meer aan „ophelderen" en zelfs „lijmen" zal moeten zijn gewijd dan aan vankelijk was voorzien. Met hoeveel succes is ongewis daar immers ter nauwernood te verwachten valt dat een van beide partijen de ander thans «■mdelijk zal weten te overtuigen van de juistheid of althans de politieke opportuniteit van het door haar ingenomen standpunt. JHü.l""""Hn„„,i,ii,i„inmi„ninniinn mini minimum (Van onze correspondent) In de nacht van zaterdag op zondag °m ongeveer half twee is bij een vecht partij op de Haagweg in Breda de 46-jarige H. K. uit Breda gedood. Een 23-jarige jongeman uit Breda is in ver- band daarmee gearresteerd. H\j heeft een slag met de vuist op het hoofd begeven welke zo hard aankwam dat K. schedelbasisfractuur kreeg en in el- zakte. mannen verkeerden enigszins on der drankinvloed. K. kreeg een woor denwisseling met zijn 23-jarige zoon en Se andere jongeman bemoeide zich Saarmee. Dit had een gevecht tot ge- Volg. De toedracht daarvan kon nog niet worden gereconstrueerd, want de zoon is totaal van streek en kon nog niet worden gehoord. Toen de gemeen telijke geneeskundige dienst op de Plaats van het gevecht aankwam, was K. al overleden. Vandaag is sectie op het stoffelijk Overschot verricht om de doodsoorzaak ^ast te stellen. De jongeman die de slag |°ebracht zal voor de officier van justi- le Worden geleid. Zondagavond is het treinverkeer tus sen Amsterdam en het Gooi anderhalf Uur lang gestagneerd geweest, daar een autobus van de NBM op ae overweg van bet station Weesp in de dikke mjst na de rails was terecht gekomen. -.Bat gebeurde om ongeveer negen Uur fas tegen half elf was men er in gef ?laagd de bus weer op bet rechte pad brengen. Intussen was het reizigers- karkeer van Amsterdam naar het Gooi omgekeerd, omgelegd via Nieuwer- K.L.M pr,g®le8d. Toestellen van de rich tv, e B.E.A. uit Londen, Zu Frankfm+Ss^ldorP, Milaan, Bam burg, kwarnoS, Brussel, Parijs en Munchen tinental Vlet binnen. Van de intercon- BaryilJ Jnen bleven de machines uit staan tie? Damascus in Dusseldorp Dharóv, ,e Toestel van de Aramco uit het vin! kwam niet verder dan Rome en Sin, etuig van de Air Ceylon, dat van Romt ?re v'a Londen naar Schiphol teruo' eerde halverwege de Noordzee ru° p„ ein Londen. De Londen, Ham. Voor het niettemin toch bereiken van een voor de toekomst geldend aanvaard baar compromis rekent de Franse re gering blijkbaar vooral op de indruk die teweeg zou kunnen worden gebracht door de dreigementen, dat Frankrijk zich gedwongen zou zien zijn verplich tingen tegenover de NATO te herzien zeker niet toe te stemmen in de uit breiding der NATO-bevoegdheden die momenteel ter sprake staat wanneer hunnerzijds de. machtigste NATO-part ners de Atlantische solidariteit blijven schenden. Dat zij deze geschonden heb ben betoogde vrijdag de Franse premier in zijn verklaring voor de Assemblée door te verwijzen naar art. 6 van het Noordatlantische verdrag, waarin Frankrijks Algerijnse departementen uitdrukkelijk tot het door dit verdrag beveiligd gebied worden ver klaard. „Iedere tegen hun integriteit gerich te bedreiging", aldus de heer Felix Gaillard, „zou derhalve automatisch de solidariteit van onze bondgenoten tot gevolg moeten hebben. Hoe valt dit te rijmen met de leveranties van wa pens, zonder waarborgen, aan een land dat er trots op gaat dat het de Alge rijnse opstandelingen te hulp komt?" Tot Pineau's taak in Washington schijnt het te behoren zich ervan te ver gewissen of de Amerikaans-Britse wa penleveranties aan Tunesië niet tevens de eerste omineuze onthulling zijn van een AmerikaansBritse bedoeling om in de V.N. zich duidelijk van de huidi ge Franse Algerijnse-politiek te distan- ciëren en zich uit te spreken ten gun ste van een Tunesisch-Marokkaans ini tiatief, dat Frankrijk zou willen pressen aan een rondetafelconferentie teza men met Tunis en Marokko en een ver tegenwoordiging van de Algerijnse na tionalisten, een oplossing van het Alge rijnse probleem te vinden: de voor Frank rijk nog altijd volstrekt onaanvaard baar geheten internationalisatie van het probleem. Voor wat nu tenslotte de kwestie van de wapenleveranties betreft, de acute oorzaak van deze Atlantische crisis, ver luidt dat Frankrijk geneigd zou zijn de zaak praktisch als afgedaan te beschou wen indien het de verzekering krijgt dat de gedane leveranties de laatste zullen blijven. Tunesië, zo heet het hier, heeft thans ruim voldoende ontvangen voor toereikende uitrusting van zijn strijdkrachten. Verdere leveranties zou den, nóg bedenkelijker, gezien de door Bourguiba verleende steun aan de Al gerijnse opstandelingen, slechts dienen to* het opslaan van voorraden. Duitsland Het Westduitse bureau voor inlichtingen aan naaste bloedver wanten van oorlogsslachtoffers heeft bekendgemaakt, dat er in de tweede wereldoorlog ongeveer 6.600.000 Duitse militairen en burgers gedood of zoek geraakt zijn. Een aantal van hen wordt npg steeds vermist. Volgens dit bureau gun er in de tweede wereldoorlog circa miljoen mensen om het leven ge- 55 komen. (Rtr.) Drie Nederlanders zijn om het leven gekomen toen zaterdag een klein vlieg tuig van de luchtvaartmaatschappij „De Kroonduif" op 30 km ten noord westen van Merauke op Nederlands Nieuw-Guinea verongelukte. De vierde inzittende van het toestel, een Engels man, is zwaar gewond door Papoea's naar Merauke gebracht, waar hij is opgenomen in het ziekenhuis. Volgens de laatste erïchten is zijn toestand ernstig. De omgekomen Nederlanders zjjn:luitenant-ter-zee tweede klasse (oudste categorie) Z. W. Mouton, ongehuwd, uit Den Haag, en de twee leden der bemanning, de heren K. Ringma, afkomstig uit Ede, en H. J. Goulooze, afkomstig uit Wassenr.ar. De gezinnen van de heren Ringma en Goulooze bevinden zich in Nieuw-Gui nea. De gewonde Engelsman is A. P. J. Mould, een technicus van de Britse vliegtuïginstrumentenfabriek Decca. Luitenant Mouton was eerste officier op hr ms „Snellius". Het ongeluk met de „Beaver" is het vierde vliegonge luk dat zich in vijf maanden tijds op Nieuw-Guinea heeft voorgedaan. In juli verongelukte de KLM-super-con- stellation „Neutron" en korte tijd la ter èen Twin Pioneer van „De Kroon duif". Het ongeluk gebeurde tijdens een karteringsvlucht. Zaterdagmorgen was het toestel te Merauke aangekomen, waarna onmiddellijk werd begonnen met de wijzigingen, die aan de „Dec- ca"-installatie nodig waren voor de karteringswerkzaamheden. Tegen het middaguur vertrok het toestel, een een- motorige „Beaver", met de opdracht, laag te vliegen (op ongeveer 100 me ter). Volgens de ontvangen berichten heeft het vliegtuig, voor het op het strand verongelukte, met de rechter vleugelhelft een palmboom geraakt. Zondagmorgen vroeg is uit Hollandia een extra Dakota-vliegtuig naar Ma- rauke vertrokken met aan boord o.a. de gouverneur dr. J. Van Baal, de commandant der zeemacht in Neder lands Nieuw-Guinea en de directeur van verkeer en energie, benevens een commissie van onderzoek. Zij allen, Advertentie -yp halverwege landde opnieuw in ilr® vluchten naar Lo: urK f>n Brussel werden geannuleerd. Zon i.,de Kokelestraat te Kerkrade is rina m de 37-jarige mej. Catha- brand °Ber? toen haar kleren in Zjj hp„ra jkt<vn om het leven gekomen. de bn 'n baar slaapkamer op Baar wenverdieping van haar woning. Seraabt ren z'in vermoedelijk in brand kachel k 1 ermee teSen een straal- hepft l Koning Leopold van België een p het Grote Zavelplein in Brussel nis Jnonurnent onthuld ter nagedachte- sneuve"d.hen' die in het verZet (gelg^) benevens vertegenwoordigers van het binnenlandse bestuur en van de maat schappij KLM-Kroonduif. waren enkele uren later aanwezig bij de begrafenis van de slachtoffers van de vliegramp. De commissi 3 van onderzoek is onmid dellijk begonnen met haar werkzaam heden. Bovendien is gisteravond met de Sydney-machine van de KLM de heer G. Wansbeek van het bureau veiligheid van de KLM, van Schiphol naar Biak vertrokken om een onderzoek in te stellen naar het ongeluk. Onder de passagiers van deze machine bevond zich ook mevrouw Mould. Op de rijksweg Maastricht-Vaals even voorbij het Amerikaanse oorlogs kerkhof Margraten op grondgebied van de gemeente Cadier en Keer is zater dagmiddag tegen vijf uur een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij twee personen vrijwel op slag werden ge dood en vier anderen werden gewond (twee zwaar en twee licht). Bij het passeren van een vrachtauto bemerkte de chauffeur van een Duitse personenauto, die in de richting Vaals reed, te laat een uit de tegenoverge stelde richting aankomende motor met het gevolg, dat de auto in botsing kwam met deze motor. Bij deze botsing werd de bestuurder van de motor, de 30-jari- ge ongehuwde metselaar J. Simonis uit Noorbëek, op slag gedood. Ook de chau. ur van de personenauto, een dertigjarige monteur uit Duisburg, werd gedood. Van de overige inzittenden (drie da mes) werd er een zwaar en twee licht gewond. De duo-passagiere van de mo tor, le 22-jarige mejuffrouw Arts uit Nijmegen (verloofde van de motorrij der), werd eveneens gewond. Zij moest in zorgwekkende toestand in het Maas trichtse St.-Annadalziekenhuir worden opgenomen. Ook de drie andere gewon den, alsmede de beide slachtoffers, wer den hierheen overgebracht. Na me disch behandeld te zijn, konden de twee lichtgewonde Duitse dames het zieken huis verlaten. In de dikke mist heeft zondagavond een automobilist uit Amsterdam, toen hij op e rijksweg nr. 1 tussen Muiden en Hakkel aarsbrug een voor hem rij dende wagen passeerde en daarbij op de linker weghelft kwam, een uit de richting Amsterdam naderende motor gegrepen. De bestuurder van de motor, de 21-jarige W. Hagen uit Bussum, was vrijwel op slag dood. Zijn 22-jarige vriend, T. van den Brink eveneens uit Bussum, die op de duo zat, kwam in de Toot langs de weg terecht. Hü werd met een sc' edelbasisfractuur naar het Diaconessenziekenhuis te Naarden overgebracht. Zaterdagavond is een personenauto op de Oostenburgergracht te Amster dam geslipt en tegen een boom gereden. De bestuurder, de 48-jarige Th. Hose, die alleen in de wagen zat, werd met ernstige verwondingen naar het Wees- perpleinziekenhuis overgebracht, waar hü later is overleden. De 44-jarige koopman B. Breuers uit Clermont (Frankrijk) is op de Arnhem- seweg te Apeldoorn door onbekende oorzaak met zijn auto van de weg afge raakt. De man reed tegen een boom en werd op flag gedood. Vrijdagavond is bij Freshwater op het eiland Wight een viermotorige, Britse vliegboot van het type Solent neergestort met 58 mensen aan boord, van wie er 43 om het leven zijn ge komen. De plaats van de ramp. (Van een verslaggever) Een korte, felle brand, zaterdagmid dag in een oud huis aan de Barentsz- straat vlak bij het IJ te Amsterdam, heeft niet alleen een groot deel van dit huis verwoest, maar ook een twintig jarig meisje dat niet tijdig meer kon vluchten, het leven gekost. Het meisje is in de keuken in de rook gestikt. Een hond is in de vlammen omgekomen. Twee personen konden zich redden. De twee bovenste verdiepingen en de zolder van het perceel zijn in korte tijd volkomen verwoest. De brand ontstond even na één uur op de tweede verdieping van het huis Ba- rentszstraat 63, waar de bewoner, de 44-jarige kelner N. G. Chee Ting een brandend petroleumkacheltje bijvulde met het laatste restje uit een oliekan. Een buurjongen zou olie halen voor de man, die ziek te bed lag. Zijn vrouw wordt verpleegd in de kraaminrich ting van een ziekenhuis. Zij had enkele dagen geleden een baby ter wereld ge bracht. De gevolgen van het bijvullen waren ontstellend: een hevige steekvlam deed de olie vlam vatten. In een oogwenk verspreiddde de brandende olie zich over de vloer. De man tracht te eerst tevergeefs het vuur te doven en rende toen, hevig geschrokken, in zijn pyama de trappen af naar De brandweer in actie in de Barentszstraat te Amsterdam. Een twintigjarig meisje kwam om het leven. De tweede en derde verdieping brandden uit. een spoorwegongeluk dat zater dag bij La Roche sur Yon ten zuidoos ten van Nantes in Frankrijk gebeur de, zijn 29 mensen om het leven ge komen en 21 gewond. De politie heeft de machinist van een dieseltre'in, die in botsing kwam met een goederentrein, en de spoorwegbeambte, die het sein aan de machinist gaf dat hij vertrekken kon van het station te Chantonnay, In hechtenis genomen, aldus meldt Reu ter. Maarschalk Konstantin Rokossofski, die op 23 oktober j.l. tot commandant van Transkaukasië werd benoemd, is gekozen tot lid van het bureau van het centrale partijcomit-' van de repu bliek Georgië, zo wordt gemeld in het blad „Azria Vostoka". Generaal Fedoe- ninski, die voor de komst van Rokos sofski militair bevelhebber van Trans kaukasië was, is volgens het genoemde blad „ontheven van zijn functie als lid van het bureau van het centrale partij- comité in Georgië, als gevolg van zijn benoeming op een andere posti", aldus meldt A.F.P. Volgens de Franse minister van ver voer, Bonnefous, had de dieseltrein op het station op de aankomst van de goederentrein moeten wachten, maar de beambte, een stationssouschef, heeft zich dit te laat gerealiseerd. Toen zijn vertreksein al was opgevolgd heeft hij een fiets gegrepen om de trein langs het railspaadje te volgen. H(j heeft met een rode doek gezwaaid en geschreeuwd te stoppen, maar het was al te laat geweest. De man is wegens doodslag gearresteerd. Na een bezoek aan de plaats van de ramp verklaarde minister Bonnefous, dat rigoreuze maatregelen genomen zullen worden om de veiligheidsnor men der ranse spoorwegen te ver beteren, zo meldt U.P. Hü zeide zonder dralen de bevindingen bekend te zuilen maken van het onderzoek naar vijf andere treinongelukken die in de afgelopen zes maanden in Frank rijk gebeurd zijn. De 59-jarige mevrouw A Eckenhausen- Cijs, die vrijdagavond in de Plantage Doklaan te Amsterdam van een rijdende tram stapte en ten val kwam, is zater dag in het Wilhelminagasthuis aan haor verwondingen overleden. buiten, nadat hij de bovenburen had gewaarschuwd. Mevr. J. F. Zoeters, die op de derde verdieping woont, bracht zich eveneens via de trap in veiligheid. Haar man was niet thuis. Zij verkeerde in de mening, dat haar 20-jarige doch ter Annie het huis al had verlaten. Dit bleek later niet het geval te zijn. Het stoffelijk overschot werd aange troffen in het midden van de keuken aan de achterzijde op de derde verdie ping. Z\j is door verstikking om het le ven gekomen. Later werd ook het stof felijk overschot gevonden van de hond, eigendom van de heer Chee Ting. Deze laatste gebruikte een petroleumkachel als verwarming, omdat hij reeds enige tijd wachtte op de aansluiting voor een gaskachel. De brandweer reeft de brand met drie stralen geblust. Een straal werd over de magirusladder gevoerd. Het wijkcentrum „De Gouden Reaal" en de Zuiderspeeltuin hebben een actie op touw gezet om de getroffen families financieel te steunen. De heer Chee Ting, die de laatste tijd veel kosten had gespendeerd aan de inrichting van zijn woning, was niet verzekerd. De fa milie Zoeters slechts ten dele. De eer ste verdieping en het benedenhuis, waar een gezin met v f kinderen woont, liepen veel waterschade op. De gemeentelijke dienst voor sociale zaken heeft direct hulp geboden aan de ge troffen gezinnen en ook voor onderdak gezorgd. Het commando voor speciale wapens van de Amerikaanse luchtmacht heeft te Kirtland in New Mexico meege deeld, dat zestien geleerden van de Amerikaanse luchtmacht werken aan een nieuw verdedigingswapen, namelijk kernontploffingen in de ruimte ter ver nietiging van intercontinentale raket ten. Als de hieraan verbonden moeilijk heden zullen zijn opgelost, hebben deze geleerden ,,de sleutel voor Amerika'» verdediging tegen een I.C.B.M., een in tercontinentaal ballistisch projectiel" gevonden, aldus deze mededeling. Ambtenaren van het Amerikaanse mi nisterie van defensie te Washington hebben geen commentaar op deze me dedeling uit Kirtland willen geven, al dus meldt Reuter. Het hoofd van de laboratoria voor straalvoortstuwing van het Califor- nische instituut voor technologie dr Pickering, heeft te Pasadena gezegd! dat een door de Amerikaanse marine gebouwde kunstmaan in de eerste drie maanden van het volgend jaar door het leger zal worden gelanceerd. De Amerikaanse democratische sena tor John Marshall Butler heeft in een radiorede verklaard, dat de Amerikaanse luchtmacht de Russische kunstmanen moet neerschieten. Wij moeten tegen de Russen zeggen: „Als jullie ze oplaten, schieten wij ze neer," zo verklaarde de senator, die zijn gehoor verzekerde, dat dit geen derde wereldoorlog ten gevolge zou hebben. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Weinig ver andering in temperatuur. Zon: 8.08-16.46. Maan: 5.11-15.32. Het weer in ons land staat nu even als elders op het Europese vasteland onder invloed van een hogedrukgebied, dat zijn centrum in Oost-Polen heeft. Op het oostelijk deel van de oceaan is, doordat een tweetal depressies van de Azoren naar IJsland is getrokken, een zeer krachtige zuidelijke stroming ontstaan, die zich over Ierland en de Ierse Zee heeft uitgebreid. Het ziet er naar uit, dat de depressie-invloed niet tot onze omgeving zal kunnen door dringen. In verband hiermede zullen de weersomstandigheden in Nederland nog weinig verandering ondergaan. De mistkansen blijven groot. temp. neersl. Station Waer heden afgel. 7 uur te uur Helsinki geh. bew. 1 0 ötuCKÜulID geh. bew. 1 0,1 Oslo geh. bew. -2 0 Kopennagen geh. bew. 4 0 Londen licht bew. 7 0 Amsterdam mist 1 0,2 Brussel on bew. 3 0 Luxemburg mist 1 0 Partis geh. bew. 6 0 Nice onweer 11 8 Berlijn geh. bew. 2 0 Frankfurt geh. bew. 6 0.3 München lichte motr. 1 0,3 Züricb geh. bew. 5 2 Genéve lichte regen 7 2 Locarno halfbewolkt 3 0 Wenen geh. bew. 3 0 Irnsbruck lichtbew. -5 0 Rome half bew. 8 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1