Bestedingsbeperking mag wat salariëring betreft geen onrecht tengevolge hebben Bedrijven en overheidsdiensten ook huiten randstad Holland Vliegers teleurgesteld over de mening van rijksbemiddelaars kelig hard „Ze gaan a Regering bleef horende doof en ziende blind Petitionnement naar de koningin Na de „Top" de „Tob" Bevolking gelijkmatiger spreiden „Poging verhouding met directie te verbeteren volkomen mislukt99 A.R.K.A. VERGADERT TE ROTTERDAM SALARIS K.L.M.-PILOTEN Corrie Schimmel Zaligverklaring van Titus Brandsma Cockie Gastelaars Mr. H. v. Riel over N.A.T.O.-beraad Een griezelig gebeuren Eeuwfeest St.-Aloysius- compagnie Nijmegen 18 mille verduisterd In kanaal gereden en verdronken Commissie grondgebruik van Landbouwschap Alarmoefening voor de landmacht MAANDAG 18 NOVEMBER 1957 PAGINA 3 Evenals Holland-België Ridder O.-N. Laatste zitting in Nederland Mgr. Giobbe draagt een H. Mis op Kantoorbediende in arrest Examens ,Mastreechter Staar" naar Italië? Hoofdredactie Nieuwe Rotterdamse Courant obligaties PEGEM Grote reduktie bij toewijzing Impressario D. van der Vijver overleden BISDOM ROTTERDAM Nieuwe adressen Benoemingen bisdom Rotterdam Katholieke Illustratie rfi» srK d« wT reit se- net ust vet [es* erf or i nn' icft* urtf het tn* alt' pc tcfl het co* Advertentie Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, mej. S. C. Vervloet, te 's-Gravenhage, hoofdcom mies bü het ministerie van verkeer en waterstaat. Als een vervroegde StNicolaas- surprise kwam des morgens om tien uur bij de familie Schimmel aan de Meulewiekelaan te Bussum telefo nisch van de KNZB uit Utrecht het bericht binnen, dat Corrie uit twee kandidaten was gekozen om van december tot februari in Australië deel te nemen aan de Australische zwemkampioenschappen. Corrie sprong een „Vitustoren" hoog, toen zij van haar uitverkiezing hoorde en vader en moeder en het gehele gezin waren blij met haar, om dat Corrie eindelijk zoals moeder Schimmel het uitdrukte „de kans van haar leven" kreeg. De achttienjarige Corrie zit te borduren als wij haar even opzoeken voor een klein praatje, maar toch trilt af en toe de naald in haar handen als zij aan het „geluk" denkt dat haar ten deel is gevallen. Jans Koster, evenals zij crack op de 200 en 400 meter vrije slag en vorig jaar in de Olympische ploeg gekozen, die niet naar Melbourne afreisde, was geen moment jaloers. „Hardstikke leuk" reageerde Jans spontaan en omhelsde haar vriendin hartelijk. Corrie is een „bevroren" Europese recordhoudster. Wat is namelijk het geval? De records van de Europese zwemsters en zwemmers zijn in mei van dit jaar door de zwemfederatie „bevroren" verklaard en daarbij be hoorde ook Corrie's record van Euro pees formaat op de 200 meter vrije slag, waarop Corrie, evenals op de 400 meter vrije slag ook Nederlands recordhoudster is. Het uitverkoren zwemstertje was nog maar nauwelijks 9 jaar, toen zij al kon zwemmen. Ze leerde het in het „zwembadje" aan de Huizerweg en het beviel haar zo goed, dat zij vijf jaar geleden lid van de Zwem- en poloclub 't Gooi werd. Neen, ze was niet dadelijk een ster van formaat. Tweemaal daags trainen en 's zomers vaak driemaal daags gaven Corrie pas na drie jaar de kans van zich te doen spreken. Dat was bij een wedstrijd met Ada den Haan. Zij zou Ada even helpen een record te vestigen, maar dat ging zelfs voor Ada den Haan te hard en meteen behoorde Corrie tot de topklasse van de wereld. Successen behaalde zij in haar nog korte zwemstersloopbaan aan de lo pende band en de prijzenkast in het huis aan de Meulewiekelaan is de trots van Corrie en van de familie. Bekers, medailles, lauwertakken, te veel om op te noemen zijn veroverd in Nederland, Italië, België, Duitsland en Engeland. Het is niet voor het eerst, dat Corrie per vliegtuig reist, maar een „beetje eng" vindt ze het toch wel als ze op 29 december van Schiphol naar Australië vertrekt. Het standpunt van het college van rijksbemiddelaars inzake het verschil van inzicht over de beloning van de K.L.M.-vliegers, is besproken in een gecombineerde ledenvergadering van de vereniging van K.L.M.-vliegers en de K.L.M. International Pilots Associa tion (de organisatie van buitenlandse K.L.M.-piloten). Op deze zeer druk bezochte bijeenkomst 112 vliegers van beide organisaties waren aanwe zig welke tot diep in de nacht duurde, is met 240 stemmen vóór (ver scheidene vliegers hadden door verblijf buitenslands een mandaat aan collega's gegeven) en een onthouding, een reso lutie aangenomen, waarin diepe te leurstelling wordt uitgesproken over de bevindingen van het college en de vol komen mislukking van de pogingen van dit lichaam om de verhouding tussen de diectie van de K.L.M. en het vlie gerkorps te verbeteren. De resolutie is aan het college gezonden. Ter vergadering werden telegram- mei. voorgelezen, welke van K.L.M.— piloten uit verschillende delen van de wereld waren ontvangen, waarin zij hun afkeuring over het standpunt van de rnksbemiddelaars uitspraken. Het vlie gerkorps van de K.L.M. had gehoopt, zo heet het in de resolutie, dat de rijks bemiddelaars een brug zouden hebben geslagen over de steeds groter worden de kloof tussen directie en vliegers, m welk geval een beide partijen bevredi gende overeenkomst inzake het salaris- conflict tot stand had kunnen komen. Het standpunt van het college van rijksbemiddelaars schijnt gebaseerd te zijn, aldus gaat de resolutie verder, op bedriegelijke statistische gegevens, ver vat in een rapport, uitgebracht door De laatste zitting van de diocesane rechtbank in het bisdom Den Bosch, die onder voorzitterschap van mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's Hertogen bosch, het proces voert over de zalig verklaring van pater Titus Brandsma O. Carm., is vastgesteld op zondag 8 de cember. Deze laatste zitting zal een plechtig karakter dragen en openbaar zijn. Zij wordt gehouden in de parochiekerk van de paters Karmelieten te Nijmegen. Daarna zullen de stukken van het pro ces voor de zaligverklaring voor nader onderzoek naar de H. Congregatie der Riten te Rome worden verzonaen. sterke tegenstandsters als Lorraine Crapp en Dawn Fraser tegemoet. „Ze gaan akelig hard" zegt Corrie, „maar bang ben ik niet voor ze," en ze schudt daarbij haar wit-blonde haren energiek, alsof ze wil zeggen, dat er voor haar in Australië toch wel een succesje zal zijn weggelegd. Cockie Gastelaars: Een welgescha pen meisje van 19 jaar met koele lichtgrijze ogen en bijna altijd een badpak aan. Voluit heet ze Cockie van Engelsdorp Gastelaars. Als wij haar dubbele achternaam noteren, let ze scherp op: „Geen streepje er tussen, ik ben niet getrouwd." Ze is al routinée in het ondergaan van vraaggesprekken, evenals ze haar uitverkiezing om binnenkort in Australië aan zwemwedstrijden deel te nemen vanzelfsprekend lijkt te accepteren. Wellicht is deze indruk bedrieglijk en valt haar wat matte reactie te verklaren uit een naar leeftijd en sexe gepaste bescheiden heid, maar anderzijds is daar een indrukwekkende reeks buitenlandse steden waar Cockie reeds haar zwem- indrukwekkende reeks buitenlandse kunst heeft gedemonstreerd, en be paald als iets uitzonderlijks behoeft zij de reis naar Australië dan ook met te beschouwen. Ze was 8 jaar toen ze in het Schiedamse Sportfond- senbad voor het eerst aan de hengel hing. „Ik wilde zelf zwemmen leren, mar eenmaal in het water schreeuwde ik het hele bad bij elkaar. Wist ik van te voren dat ik bang was Er werd echter doorgezet en Cockie trad toe als lid van S(chiedamse) Z(wem) C(lub). Bij onderlinge wed strijden werd al gauw duidelijk dat Cockie bijzondere capaciteiten bezat. Toch schonk het bestuur haar nog geen extra aandacht. Ze was 13 jaar, toen ze het in Schiedam moest op nemen tegen een paar Engelse meis jes. In 1 minuut en 18 seconden wist ze de honderd meter te zwemmen. Haar gemiddelde is nu 13 seconden beter, dank zij de training die eigen lijk van toen af is begonnen. Op haar veertiende jaar nam Cockie deel aan de nationale zwemwedstrijden, waar ze met een tijd van 1 minuut en 10 seconden als tweede op de honderd meter aantikte. Twee jaar later in Enschede promoveerde ze tot Nederlandse jeugdkampioene en in augustus 1956 wist ze de titel natio naal kampioene op haar naam te brengen, een reputatie die dit jaar geprolongeerd is. Tussen de bedrijven üoor nam ze driemaal deel aan wed strijden in Engeland, en verder in Frankrijk, Tsjecho-Slowakije en Rus land. En Australië zal achter die reeks buitenlandse uitstapjes heus geen punt zetten. drs. A. van Braam. Drs. Van Braam is verbonden aan het centraal bureau voor de statistiek afdeling economische en sociale statistiek. Het overleg tussen de directie van de K.L.M. en de twee organisaties van K.L.M.-vliegers over het salarisgeschil is ondertussen nog in volle gang. In het kader van dit overleg wordt vandaag late. op de dag op Schiphol een bijeen komst van K.L.M.-vliegers gehouden, waar de heer I. A. Aler, president-di recteur der K.L.M. het woord zal voe ren. (Van onze parlementaire redacteur) Zo juist terug uit Parijs, waar hij voor het eerst als lid van de Eerste Kamer aan een conferentie van parlementariërs der NATO-landen heeft deelgenomen, heeft mr. H. van Riel zijn hart gelucht voor de jongeren van de VVD in Scheve- ningen. De nuchtere Nederlander, van wie bekend is, dat hij steeds veel voor samenwerking in de NATO gevoeld heeft, kon het kunst- en vliegwerk dat hij vooral in de Franse redevoeringen had ontdekt, niet bewonderen. Hij sprak over een „griezelig gebeuren" en een „machtsstrijd om mooie woorden heen", waarbij het eigenlijk om niets anders ging dan het bezit van de A-bom. In zijn rede over „werkelijkheid, illusie en ideaal in de politiek" werd het samen werken van KVP en PvdA eveneens onder de illusies gerangschikt. Hij sprak van de grote fout van de KVP, dat zij niet inziet, dat de reactie van de massa op de stijging van de welvaart na de oorlog moest zijn, dat de PvdA die wel vaart zou hebben doen ontstaan. Een „kortsluitredenering", van de massa die men had kunnen voorzien. Mr. van Riel zag wel de kiem voor een vruchtbare politieke ontwikkeling gelegd door het samengaan van de C.H. en de A.R. bij de komende gemeenteraadsverkiezingen. Hieruit kan een groep ontstaan die be reid is een niet-socialistisch beleid te steunen. Als struikelblok voor de bezitsvorming van de K.V.P. zag mr. van Riel de/waar devermindering van het geld, die een gevolg is van het socialistisch streven om meer geld uit te geven dan men ont vangt. „De KVP zal alles wat zij over bezitsvorming zegt, en het tot gelding brengen van de verantwoordelijkheid van het individu, nooit waar kunnen maken zolang men een bewind blijft voeren met de PvdA", was zijn mening. Als resultaat van het steeds verder op voeren van de „maatschappelijke uit delingen" zag mr. van Riel ook de ver mogensvorming onmogelijk worden, om dat dit uitdelen gepaard zal moeten gaan met belastingverhoging. De Pauselijk internuntius in Neder land, mgr. Paolo Giobbe, heeft zondag ochtend in de St. Josephkerk te Nijme gen een pontificale H. Mis opgedragen bij gelegenheid van het eeuwfeest der St. Aloysiuscompagnie, de congregatie van jongens en jongemannen der paters J ezuïeten. Pastoor A. Brinkhoff S.J., die de feestpredikatie hield voor de ruim 300 leden der compagnie, deelde mede dat Z. H. de Paus een telegram heeft gezonden, waarin hjj de Aloysiuscom pagnie gelukwenst en de directeur pater Kleyberg S.J. en alle leden de Pause lijke zegen verleent. In het hoofdbureau van politie te Rot terdam is in bewaring gesteld een achttienjarige kantoorbediende uit Rot terdam, verdacht van verduistering van een bedrag van 18.000.- ten nadele van zijn werkgeefster, een bankinstel- lilDonderdag moest hij bij de kassier van deze bank op een kwitantie geld halen. Daar het bedrag wat slordig was ingevuld betaalde de kassier hem acht tien mille te veel uit. De jongeman, die het wel bemerkte, droeg evenwel het juiste bedrag af. De rest verstopte hij thuis met de bedoeling het te houden. Ontdekking kon niet uitblijven; des avonds miste de kassier het bedrag. Hij kreeg bij controle de bewuste kwitantie in handen, waardoor direct verdenking op de kantoorbediende viel. Het geld kon worden achterhaald. Duizend gulden had de jongeman bij zich en de rest had hij thuis verborgen. Hedenmorgen omstreeks zes uur reed de 19-jarige W. de B- uit Emmercompas- cuum met zijn eveneens 19-jaar oude neef D. de B. aldaar, op een bromfiets van Emmercompascuum naar Ter Apel. Bij de sluis in de Barnflair is hij in een bocht, vermoedelijk door de dichte mist, in het kanaal gereden. De bestuurder wist zich zwemmende te redden en op zijn hulpgeroep kwam direct hulp op dagen, doch door de duisternis kon men niet veel uitrichten. Na schijnwerpers op het water te heb ben gezet, kon men na ongeveer een half uur zijn neef uit het water halen. De levensgeesten waren toen reeds ge weken. AMSTERDAM, 16 nov. (G. U.) Kand. economie J. A. W. Groenewegen, G. H. Dik en J. A. Sillem Amsterdam). LEIDEN, 16 november Doet. socio logie: J. A. van Driel te Bloemendaal. Semi-artsex. mej. H. S. Biewinga te IJmuiden, jhr. J. A. Boreel te Oegstgeest, H. I. J. Duterloo te Leiden, J. Vaan drager te Oegstgeest en J. S. Wojcik ta Leiden. Artsex. J. J. Grobben te Den Haag, R. Meijer te Den Haag en F. van Venetien te Velsen. Verenigde Staten Zeventien perso nen zijn zaterdagochtend om het leven gekomen bij een brand in de negerwijk van Niagara Falls in de Amerikaanse staat New York. (Van onze Rotterdamse redactie) Ongeveer vijfduizend katholieke amb tenaren, aangesloten bij de A.R.K.A., zün zaterdagmiddag in de Ahoyhal te Rotterdam bijeen geweest om te pro testeren tegen het uitblijven van een re geling om de middelbare en lagere overheidsdienaren een hogere bezoldi ging te geven. Na afloop van de verga dering trok een aantal voorzitters van A.R.K.A.-afdelingen naar Den Haag om de directeur van het kabinet van H.M. de Koningin een door 14.800 leden on dertekend petitionement aan te bieden, waarin zij de Vorstin verzoeken te be vorderen, dat hetzij zo spoedig mogelijk de door de drie centrales van overheids personeel ingediende salaris voor stellen worden gerealiseerd, hetzij de regering andere aanvaardbare voorstellen bij de centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken aan hangig maakt. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter _van de A.R.K.A., mr G. A. A. M. Boot, die mededeelde dat de ministers Drees en Struycken be richt van verhindering hadden gezon den. Een afkeurend geroep uit de zaal was het antwoord. De reacties van de demonstrerende A.R.K.A.-leden leidden overigens niet tot excessen en bleven beperkt tot ,,hoei"-geluiden en ovatio neel applaus. Mr. Boot wees het ver wijt van de hand als zou de A.R.K.A. met haar salariseisen in deze tijd van bestedingsbeperking van te weinig ver antwoordelijkheidszin getuigen. Beste dingsbeperking mag echter nooit on echt ten gevolge hebben, en dat is nu gebeurd, zo sprak de voorzitter. De mid delbare en lagere ambtenaren worden Veel te laag gehonoreerd en verkeren onmiskenbaar in nood. Wij kunnen, al dus mr. Boot, onze katholiciteit wel aan de kapstok hangen als wij deze situatie tolereren. De directeur van het A.R.K.A.-bureau, dr. W. J, Dijsselbloem, schetste uitvoe- rig de teleurstellende gang van zaken bij het overleg tussen regering en amb- tenarenorganisaties en wees onder grote bijval de regering als de enige schul dige aan voor het vastlopen van dit overleg. Hij had de indruk, dat de over heid er misbruik van maakt, dat ambte naren niet beschikken over het sta kingsrecht. Spreker verklaarde onom wonden, dat de regering alle vertrou wen heeft verloren in zoverre zij op treedt als werkgever in het georgani seerd overleg. De salariseisen zijn nu drie jaar oud en nog is er geen noe menswaardige vooruitgang geboekt. De regering bleef horende doof en ziende blind. Toen eindelijk het voorstel in be handeling kwam om de topfunctiona rissen beter te bezoldigen meende de A.R.K.A. dit te moeten ondersteunen omdat; zö daarin een argument zag om ook de salarissen van de overige over heidsdienaren te doen herzien. De amb- tenarenorganisaties wensen nu herope ning van het overleg over hun eigen voorstellen. Na een omstandig relaas door mr. dr J. B. Sens, die met voorbeelden de benarde positie der lagere en middel bare ambtenaren illustreerde, van me ning was, dat 's rijks schatkist wei degelijk de middelen bevat om aan de salariseisen te voldoen en het begrip bezitsvorming, hoe waardevol ook, voor overheidsdienaren weinig meer dan een farce achtte, lichtte mr. Boot nog toe, dat de vergadering, ondanks de recente toezeggingen van minister Struycken om de positie van de laagst-bezoldigden in studie te nemen, niettemin volledig zin had. Ook voor de middelbare rijks- werknemers behoort veel gedaan te worden, en wij rusten niet voordat de eindstreep is bereikt, zo besloot de voor zitter. Op voorstel van het bestuur wer den telegrammen verstuurd naar rege ring en parlement waarin nogmaals werd aangedrongen op een rechtvaar dig loonbeleid. In een vooraf gehouden buitengewo ne vergadering is het beleid van het A.R.K.A.-hoofdbestuur t.a.v. de bezol diging van het lagere en middelbare overheidspersoneel met algemene stem men goedgekeurd. Men wees unaniem verontwaardigd af, dat het hoofdbe stuur op het congres in Maastricht on waarheden aan het adres van de K.A.B.O. zou hebben geuit en begroet te ook met instemming de motie, waar in aan de K.A.B.O. wordt gevraagd de mogelijkheid van een binding nog eens te bezien. In het voorjaar van 1958, het jaar waarin de Koninklijke Zangvereniging „Mastreechter Staar" vijfenzeventig jaar bestaat, zal dit bekende mannenkoor ver moedelijk een concertreis naar Italië gaan maken, met Rome als einddoel. De voorbereidingen voor deze reis worden thans getroffen. De organisatie van een en ander verkeert reeds in zo'n vergevorderd stadium, dat het Italiaanse genootschap voor public relations in het novembernummer van zijn orgaan „II Publico" het bezoek van de „Mastreech ter Staar", waarvan een foto in het or gaan is afgedrukt, aan Rome aankondigt. De Italiaanse organisaties, die de con certreis zullen regelen en daarvoor de benodigde financiële steun van indus trieën in Italië hopen te verkrijgen, heb ben ook reeds de programma's van de uit te voeren werken bij ,,de Staar" opge vraagd. Bovendien zijn enkele grammo foonplaten met opnamen van „de Mas treechter Staar" o.l.v. Martin Koekei- koren naar Italië gezonden. Een en ander is zondagmorgen op een repetitie van de „Mastreechter Staar" in het Staargebouw te Maastricht door de heer B. Delamarre, public relations offi cer van de stad Maastricht, aan de leden van genoemd koor meegedeeld. De heer Delamarre heeft met betrekking tot deze concertreis de eerste contacten gelegd. De Nieuwe Rotterdamse Courant van zaterdag bevat de mededeling, dat mr. dr. M. Rooy, die benoemd is tot hoog leraar te Amsterdam, op eigen ver zoek per 1 januari a.s. op de meest eer volle wijze ontslag is verleend als hoofd redacteur, en dat zijn benoemd tot: hoofdredacteur mr. A. Stempels, ad junct-hoofdredacteur mr. J. L. Heldring, parlementair redacteur mr. dr. H. J. Roethof en secretaris van de hoofdredac tie de heer H. A. Scheltes. Allen zijn reeds aan de N.R.C. verbonden. „Na de topfunctionarissen, nu de tobfunctionarissen" was een van de leuzen die zaterdagmiddag te zien Waren in de Rotterdamse Ahoyhal, Waar de ARKA vergaderde om het *ala risbeleid ten aanzien van de ambtenaren te bespreken. Emittenten van de 6 pet lening der Provinciale Geldersche Electriciteits- 'haatschappü te Arnhem maken bekend, dat op het voor inschrijving beschikbare edrag ad 10 miljoen zodanig is inge dreven, dat de toewijzing slechts ge- lnS zal kunnen zijn. 1 ^fterdag is te Zaandam op 77-jarige e*tijd overleden de vroegere impres ario, de heer Daniel van der Vijver. De eer Van der Vijver had zich na jaren lang als kermisexploitant de gehele we reld te hebben doorgereisd tot impres ario opgewerkt. Hij was het, die o.a. *°rt na de laatste oorlog als eerste v-narles Trenet is ons land deed optre den. Hij was een zeer geziene figuur in «et theaterbedrijf. De begrafenis geschiedt dinsdag ochtend a.s. na de gezongen uitvaartmis van 9.00 uur. (Van onze Haagse redactie) De commissie grondgebruik van het Landbouwschap heeft een nota opge steld over een gelukmatiger spreiding van de bevolking in Nederland Dezf ontwerp-nota zal in de deze week te houden vergadering door het landbouw! schap worden besproken. De bedoeling van de opstellers is een bijdrage të leveren tot de oplossing van het be volkingsvraagstuk. Het landbouwschap heeft gemeend, zo staat te lezen in het voorwoord van de nota, zijn stand- Dunt inzake de voor het agrarisch deel van ons volk meest gewenste ontwik keling 1 formuleren. De nota zal, als zii wordt aangenomen, worden ver zonden aan de ministers van volks huisvesting en bouwnijverheid en van landbouw, en daarna op ruime schaal worden verspreid. In de ontwerp-no ta komt men o.m. tot de volgende con clusies X. Een meer gelijkmatige spreiding van de bevolking zal in de eerste plaats moeten worden bevorderd door stimulering van de vestiging van be drijven en overheidsdiensten in gebie den buiten de randstad Holland; 2. Met de relatief geringere groei van het westen, die daarmee gepaard zal kunnen gaan, worden èn een alge meen èn een westelijk belang gediend, aangezien ook in de toekomst terrei nen aan of in de buurt van diep vaar water beschikbaar moeten blijven; 3. De toeneming van niet-agrarische bestaansmogelijkheden buiten het wes ten kan aan agrariërs, die in de land bouw onvoldoende emplooi vinden, een andere, economisch meer verantwoor de werkkring bieden; 4. Een actief decentralisatiebeleid zal moeten zijn gericht op het bevor deren van de vestiging van industriële bedrijven in een aantal kernen; 5- Afschaffing van het stelsel van gemeenteelassificatie zal in het alge meen aan de ontwikkeling van de ge komen- buiten bet westen ten goede 6;.T°* het slagen van een actief decen tralisatiebeleid zal de regering een be langrijke bijdrage kunnen leveren door een deel van haar in Den Haag ge vestigd apparaat naar een gebied bui ten de randstad over te plaatsen. De legerleiding heeft het voornemen vóór het einde van dit jaar een alarm oefening te bevelen voor Het onder de wapenen zijnde personeel van de ko ninklijke landmacht. Voor deze oefening zal geen perso neel worden opgeroepen, waaraan groot of klein verlof is verleend, en zal geen materiaal worden gevorderd. Met ingang van vandaag zijn de adres sen en telefoonnummers van het bisdom Rotterdam als volgt: Bisschop, curie en archivariaat Kon. Emmaplein 3, Rotterdam CII. Vicaris- generaal en secretariaat tijdelijke zaken Kon. Emmaplein 4, Rotterdam CII. Se cretariaat Kerkenbouwaangelegenheden, Westzeedijk 96 B. Rotterdam CII, tel. K 1800-117995 (vijf lijnen), uitsluitend tijdens de kantooruren 9-13 en 15-17 u. Secretariaat Kerkenbouwaangelegenhe den: K 1800-121888, bij geen gehoor 117995 van 9-13 en van 15-17 u. Na 17 u.: 117996 vicaris-generaal, Kon. Emma plein 4. 117997, secretaris dr. M. J. de Jong, Kon. Emmaplein 3. 117998, secreta ris E. E. F. Guljé, Kon. Emmaplein 3. 30377, secretaris C. J. van der Knaap, Westkruiskade 12. 121888, secretaris W. M. I- v. d. Ende, sociologisch doctoran dus, Westzeedijk 96 B. 117999, secretaris N. M. Grijpink, Kon. Emmaplein 4. 117614, huishouding bisdom, Kon. Emma plein 3-4. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan mgr. I. M. P. A. Wils, pastoor van de parochie van de H. Agnes te Den Haag. Tot pastoor al daar is benoemd de zeereerw. heer B. J. van Houten, tot nu toe pastoor van St.-Petrus Banden te Rotterdam (Over- schie); tot zijn opvolger is benoemd de zeereerw. heer J. B. M. Blankers. Tot pastoor te Oud-Beijerland is benoemd de zeereerw. heer H. v. d. Heijden, rector van de St.-Jacobsstichting te Dordrecht. Tot rector aldaar is benoemd de zeereerw. heer A. M. Niekel, voordien rector van het St.-Jozefpaviljoen te Gouda. Tot rector van het St.-Jozef- paviljoen te Gouda is benoemt! de zeer eerw. heer P. H. L. van Ingen, die ka pelaan was te Leiden (H. Petrus). Tot secretaris van het bisdom bij de vicaris-generaal, mgr. A. C. Schaaper, is benoemd de zeereerw. heer N. M. Grijpink, die kapelaan was te Oegstgeest (St.-Willebrord). De zeereerw. heer Grijpink werd geboren 11 april 1927 en ontving 12 juni 1954 de H. Priester wijding. Hij was achtereenvolgens ka pelaan te Leiderdorp en Oegstgeest. Van de viering van de veertigste ver jaardag der Russische revolutie te Mos kou brengt het nummer van deze week over vijf pagina's een exclusieve repor tage, voornamelijk van de grote parade op het Rode Plein met Russische raket wapens. R. Kalkhoven schrijft bij een serie goedgeslaagde foto's over het nor male aantal dansleerlingen in Nederland, elk jaar 250.000; voor het eerst in de geschiedenis van ons land begint de dans gemeengoed te worden. Er volgt nog een tweede artikel. Verder is er een interessante reportage van de parochie kerk van Strijtem in Belgisch Brabant, waar de vorige pastoor, een legendari sche figuur, vooral door een serie ge brandschilderde ramen en nog op een andere originele wijze de mysteries van het geloof ook aan de weinig ontwik kelde parochianen duidelijker heeft trachten te maken. Er wordt voorts een beschouwing gewijd aan wijlen Joseph Conrad van geboorte een Pool maar toch Engelands grootste „schrijver van de zee". Mooie foto's illustreren ook het ar tikel over de Amerikaanse ingenieur (zonder titel) Harvey Slocum, die de lei ding heeft over de bouw van de Bhak- radam in Indië. Jan Cottaar geeft een analyse van de situatie in het betaalde voetbal in Nederland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3