EDGAR VARÈSE maakt ruim baan voor nieuwe geluidsrealiteit Twee-en-zeventigjarige pionier werkt aan geluidsdecor voor Philips-paviljoen Beroepskracht en vrijwilliger hebben niet dezelfde taak hoofdpijn 1 Rusland bouwt in Siberië een „geleerdenstacT ver- „Concordia" heeft een zekerd bestand van ƒ400 milj. NIET MEER STAPVOETSDOOR KLANKDOMEIN Onvoldoende salariëring Nieuwe steden afgewezen Twintigduizend professoren en studenten Koningin bij maatschappelijk werkers KAPEL-INTERIEUR ONDER DE HAMER Landbouwschap Snelle Sovjet-camera Nel Duval in Faust- uitvoering Anti-godsdienstige uitzendingen voor Vlaamse T.V. Bij het gouden jubileum Gedurfd initiatief van katholieke arbeiders MAANDAG 18 NOVEMBER 1957 PAGINA 4 die niet wijken wil "AKKERTJES" helpen direct Mgr. Nierman in Tours Mocht men, het zal niet lang meer duren, Een proefraket naar mij toe sturen, Laat dan de mensen maar benêe Maar stuur wat Caballero mee! CONSTANTE KWALITEIT ir> Koningin en prins zien Potasch en Perlemoer Advertentie Met behulp van de oscilloscoop wordt de elektronisch verkregen toon zichtbaar gemaakt en vastgehouden. Onder Edgar Varèse, boven de heer J. W. de Bruyn. Bezieling: en toewijding zijn geen pre- rogatieven voor vrijwilligers, maar worden minstens evenzeer gevonden bij hen, die als beroepskrachten in het maatschappelijk werk bereid zijn, zich dagelijks aan hun moeilijk en slecht betaald werk te geven. Beroep en roe ping sluiten elkaar niet uit en er mag geen verschil worden gemaakt tussen de intentie van vrijwilligers en die van beroepskrachten. Deze voor de maat schappelijk werkers (sters) bemoedigen de opmerkingen maakte mej. mr. M. Tjeenk Willink, secretaresse van de nationale raad voor maatschappelijk werk. toen zij zaterdagmiddag te Utrecht een inleiding hield voor de Nederlandse bond van maatschappelijk werkers, die zijn tweede lustrum vierde in aanwezig heid van koningin Juliana en de minis ter van maatschappelijk werk, mej. dr. M. Klompé. Nadat de koningin aan de Ingang van het Jaarbeursrestaurant was verwel komd door het bestuur en de burge meester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, wees de voorzitter, mr. M. E. Tjaden, er in zijn openingsrede op, dat de bond zowel de belangen van het maatschappelijk werk als die van de maatschappelijk werkers behartigt. Er is behoefte aan een wettelijke bescher ming van de titel maatschappelijk wer ker, reden waarom de bond. samen met de katholieke vereniging van maat schappelijk werkers „Dr. Ariëns", een studiecommissie heeft ingesteld om de mogelijkheden hiertoe te bestuderen. De samenwerking met ,,Dr. Ariëns" is uitstekend, zoals ook bleek uit de gelukwens, die de voorzitter van de katholieke vereniging, de heer J. K. A. van Nooy, uitspraak. Ook mej. Tjeenk Willink en minister Klompé wezen op de noodzaak van wettelijke bescherming van de titel. Mej. Tjeenk Willink benadrukte, dat liefdevolle belangstelling voor het maat schappelijk werk bij degenen, die dit werk als levensstaat kiezen, in dezelfde mate verondersteld mag worden aanwe zig te zijn als bij vrijwilligers, voor wie het maatschappelijk werk soms niets anders is dan een „emotioneel geladen vrije-tijdsbesteding", hoewel spr. niet blind wilde zijn voor het gevaar van vervlakking en onbezielde sleur bij de beroepskrachten en zij veel waar dering had voor het werk van vrijwil ligers. Vrijwilligers hebben echter niet de zelfde taak als beroepskrachten, al dus mej. Tjeenk Willink, die het maat schappelijk werk gereserveerd wilde zien voor beroepskrachten en rondom dit terrein een ruim veld van maat schappelijke zorg wilde bestemmen voor de vrijwilligers. Zij realiseerde zich overigens, dat er aan de samenwerking tussen beide groe pen nog wel iets mankeert; in de op leiding en het werk van beroepskrach ten is er nog veel te weinig stelselma tige aandacht voor de vraag, hoe de inschakeling van vrijwilligers kan wor den bevorderd en hoe de „human rela tions" moeten worden gehanteerd om de vrijwilligers niet angstig te maken voor de magie van de deskundigheid. Het is ook nog lang niet zover, dat bestuurders van maatschappelijke in stellingen zich gedragen als reders, die slechts de plaats van bestemming en de grote vaarroutes bepalen en de ka pitein de beroepskracht op het schip de vrije hand geven. Anderzijds moeten de beroepskrachten wel beden ken, dat zij niet op de wilde vaart zijn, maar een lijndienst moeten onderhou den. Evenals de voorzitter vroeg mej. Tjeenk Willink aandacht voor de sala riëring van de maatschappelijk werkers. Van de bij de bond aangeslotenen ver dient 11 pet. slechts 3 a 4000 gulden per jaar, 30 pet verdient 4 a 5000 gul den. De onvoldoende salariëring is er o. m. oorzaak van, dat er momenteel een tekort aan maatschappelijk wer kers is van 1100. Er zijn 4200 gediplomeer den werkzaam. De scholen leverden in 1956 slechts 249 nieuwe krachten af; in dit tempo zal het huidige tekort pas na vier jaar zijn opgeheven. In middels echter zullen er dan 1000 nieu- vacatures zijn, zodat het huidige tekort zal blijven bestaan, wanneer de toeloop van nieuwe krachten niet groter wordt. Minister Klompé betoogde, dat het maatschappelijk werk een andere po sitie in de samenleving begint te krij gen, maar dat buitenstaanders nog steeds niet precies weten wat het in houdt. Concretisering van het maat schappelijk werk is belangrijk, omdat er alleen langs deze weg een beter be grip kan ontstaan. Maatschappelijk werk is een zaak, die iedereen aangaat. De minister onderstreepte hierbij het be toog van mej. Tjeenk Willink, die de liefde centraal stelde in het maatschap pelijk werk. Op de van 26 november tot 3 december a.s. in Amsterdam te houden kunstveiling van S. J. Mak van Waay komt o.m. het gehele interieur van de kapel van het oud-katholiek seminarie te Amersfoort (18de eeuws barok altaar, preekstoel, rijk gesneden communiebank, sculptures enz.) onder de namer. De kapel is on langs gemoderniseerd. Vooral uit West- Duitsland waar vele nieuwe kerken ver rijzen, wordt belangstelling voor dit in terieur verwacht. Edgar Varèse, die de pionier wordt genoemd van de „vrijmaking van het geluid" heeft zijn woning aan Fifth Avenue in New Vork voor enige tijd verwisseld voor een huis aan een van de oude wegen van Eindho ven. Hij trok naar Nederland om er in een door Philips ingerichte studio te gaan werken aan het geluidsspel, dat straks het door Le Corbusier gebouw de paviljoen voor de Wereldtentoon stelling zal vullen. Varèse, die in 1885 te Parijs werd geboren, zei op achttienjarige leeftijd de techniek, waarin zijn ouders hem een solide beroep hadden gedacht, vaarwel om zich geheel aan de mu ziek te gaan geven. Naar hij meen de was dit vaarwel aan de techniek een afscheid voorgoed. De electronen- techniek zou voor hem echter een van de belangrijkste hulpmidde len worden bij zijn streven naar de „vrijmaking van het geluid". In de jaren, dat de Rus Mossolow zijn „Ijzergieterij" als muzikale ver klanking ten gehore liet brengen en Arthur Honegger „Pacific 231" ge ïnspireerd door een machtige locomo tief door de concertzalen liet lopen, was het Varèse, die door zeer vooruit strevende theorieën de aandacht op zich vestigde. Hij ging verder dan zijn voor gangers en betrad om elementen ter verklanking te zoeken zelfs de wereld, die men gemeenlijk a-muzikaal pleegde te noemen. Zijn „Ionisation" een werk dat in 1937 ontstond voor twee groepen slagwerk bezet door der tien man! tracht hij het electro- chemische proces in een klankbeeld om te zetten. De ontwikkeling van de magnetofoon speelde in de na-oorlogse jaren geheel in de kaart van een pionier als Varèse. Voorzien van een bandopneemapparaat trok hij langs de Amerikaanse indu strieën hij vestigde zich in 1934, na een verblijf van enige jaren in Berlijn, voorgoed in New York om er karak teristieke geluiden vast te leggen. Het gedender van machines, kloppen van hamers en het snerpen van cirkelza gen waren elementen, die hp zou ge bruiken in een compostitie voor or kest en magnetische band, die tijdens een bijzondere uitvoering in het voor jaar van 1955 in Bennington College (USA) ten gehore werd gebracht. Het orkest dat uit hout- en koperblazers alsmede piano en slagwerk bestond, vervulde niet meer dan de functie van het concertino in Handels concerti gros- si. De „tutti" werden verzorgd door een tweetal luidsprekers, die gevoed werden door een vijftigwatt-verster ker, die het geconserveerde en elektro nisch verwerkte industriegeruis van de band naar de speakers doorgaf. De reactie van het zeer talrijke pu bliek moet naar de mening van de muziekcriticus Edward Tatnall in „Harpers Magazine" bepaald schok kend zijn geweest: „het publiek stmp- voette, floot en brulde minutenlang. Zo overweldigend was de uitwerking van dit op fantastische wijze georganiseerd geluid, dat een half uur duurde". De indruk, die de thans ruim zeven tigjarige Varèse maakt, is allerminst die van een man die tracht zijn auditorium te hypnotiseren. Een helder licht üi zijn ogen verraadt een scherpe geest. H\j wuift vooroordelen weg en Frankrijk De Franse politie heeft de 23-jarige Felix Zimmerman uit Qhoignes-le-Haut in West-Frankrijk ge arresteerd, omdat hij van de wegen in de buurt van zijn woonplaats de beton nen kilometerpalen had ontvreemd. „Ik wilde er een huis mee bouwen", zo verklaarde Zimmerman toen de politie zijn buit, ruim twee-en-een-halve ton kwam ophalen. (Rtr.) Advertentie Maastricht zag zaterdag zijn ver maardheid als gastronomisch cen trum officieel erkend. De confrérie de la Chaine des Rótisseurs, 's werelds meest bekende gilde van spitbraders met leden op beide halfronden, had Limburgs hoofdstad uitgekozen om daar een internationaal „chapitre" te houden. De prachtige renaissancehal van het stadhuis leende zich uitste kend voor de plechtige installatie van nieuwe leden, de voorname zalen van Chateau Neercanne voor de grootste receptie en de ruime zaal van het Staargebouw voor het feestelijk braadspit-diner. Het hoofdgerecht van dit tot in alle puntjes door maire rótisseeur A. Stevens uit Valkenburg en zjjn uit meer dan vijftig man be staande staf verzorgde diner bestond uit aan het spit gebraden patras, „perdix la broche". Anders had het beslist niet gekund, daar de con frérie de la chaine des Rötissseur voortzetting van de in 1248 onder de heilige Lodewijk gestichte „corpo ration des ayeurs" een ware broe derschap van amateur- en beroeps- spitbraders vormt. Voor de beroeps- spitbraders geldt als voorwaarde om tot het gilde te worden toegelaten: het bezitten van een braadspit en uiteraard ook het vakkundig hiermee kunnen omgaan. Amateur-spitbraders moeten op zijn minst braadspitgerech ten op de juiste wijze weten te savou reren, terwijl het hebben van een braadspit voor hen tot aanbeveling strekt. De ruim zestig nieuwe ieden van wie het overgrote deel uit Nederlan ders bestond, die zaterdag te Maas tricht tot de confrérie werden toege laten, voldeden aan al deze voorwaar den en konden derhalve ten overstaan van grand-maïtre dr. Charles Guebel en alle overige leden van het „conseil magistral" krachtig en fors de eed van trouw aan net braadspit zweren In het licht van veelkleurige schijn werpers en flitsende blitzlampen vonkte de degen van de grand-maitre waarmee deze een zestigtal uitverko renen tot „ridder" sloeg. Met het purperrode lint en de gouden medail le werden gedecoreerd oud-minister J. W. Beyen en mr. J. E. van der Meulen, vice-president van de Hoge Raad, die beiden tot „chevalier d'honneur" werden uitgeroepen. Het paars met rode rand, het teken van de „officiers", tooide dr. R. Geul- jans, burgemeester van Roermond, luitenant-kolonel F. Rouffaer uit Amersfoort en dr. P. H. Brans uit Rotterdam. Na hen volgde een aan tal „dames de la Chaine", vijf en twintig chevaliers" en vervolgens een tiental „écuyers". Met het geel van de beroepsspitbraders werden tien maitre rótisseurs, chefs rótis seurs en rótisseurs onderscheiden on der wie de nog jeugdige chef-kok de 26-jarige J. H. van Kan. De nieuwe Jeden van de broeder schap vernamen van grand chan- celier Jean Valby wat ware gastro nomie is. Bovendien hield deze gas tronoom zijn vele collega's het voor beeld van de ideale gastronoom voor. „Een goed gastronoom, niet uit op veel en overdadig, maar op goed be reid eten, weet zich steeds aan tafel behoorlijk te gedragen: hij hindert zijn buren niet, spreekt alleen over din gen, waar hij verstand van heeft en rookt nooit tijdens het diner tot aan de koffie". Meer van dergelijke we tenswaardigheden hebben oude en nieuwe leden van de confrérie onder elkaar uitgewisseld. Met de Antwerp se maitre-rótisseur H. van den Berg waren alle spitbraders het eens, dat een braadspit, op moderne wijze mid dels infra-rood verwarmd, niet je wa re is. „Er gaat niets boven natuurlijk vuur", zo menen zij. De juistheid van deze stelling bleek 's avonds tijdens het feestdiner overduidelijk, toen tweehonderd gildebroeders genoten van de op natuurlijke wijze gebraden patrijzen. Ter ere van dit in de ogen van de spitbraders het meest smakelijke ge recht, hief „de Mastreechter Staar" de speciale chaïne-hymne aan, waar na de leden van het hoornblazers- corps „cercle royal Rallye Boitsfort" hun waldhoorns lieten weerklinken. Zij deden dit ook tijdens de voor de leden van de confrérie door hun aal moezenier \bbé Pierre Capron zon dagmorgen opgedragen heilige mis in de St. Servaaskerk. stapt met gemak over de barrières, die zijn tegenstanders hebben opgeworpen. Hij spreekt over zijn geluidsidealen met overtuiging: „tot nu toe is men stap voor stap door het domein van de klank gegaan. De afstanden werden in vaste delen gemeten, in tertsen, kwar ten, kwinten, sextenDe elektronica heeft eeuwenoude bindingen opgehe ven. Los van de moeizame klimtochten zweeft de klank door de ruimte". Gene ratoren geven de componist, die van elektronische hulpmiddelen gebruik maakt de mogelijkheid ongekende klan ken op te wekken, filters bieden de mogelijkheid het materiaal, dat aldus werd verkregen, te verwerken en de magnetische band is de betrouwbare bewaarplaats, waaruit het ieder ge wenst moment kan worden betrokken. Varèse tracht met zijn nieuwe ge- luidstaal de aarde te omspannen. „Er zullen mensen uit alle windstreken naar de Wereldexpositie trekken. Eu ropeanen, Aziaten, Afrikaners, Ameri kanenBlanken, bruinen, zwarten, roodhuidenZij zullen kennismaken met het „georganiseerd geluid", met klanken, die soms uit de chaos worden betrokken om tot een nieuwe orde te word n samengevoegd. Acht minuten lang zullen de luisteraars in een „an dere wereld" vertoeven. En duizenden keren zal dit proces zich herhalen". Varèse draait aan een van de vele knoppen. Uit de verte doemt een ijle fluittoon op. Dan is het plotseling, als of een snerpende cirkelzaag felle ge luidssplinters door de ruimte slaat. Doffe roffels volgen en telkens wordt een nieuw geluid geboren. „Al die ap paraten zijn mijn instrumenten. De componist heeft zijn orkest hervon den. Zoals Mozart kon componeren en door zijn ensemble naar eigen inzicht uitvoeren, zo heeft de componist van nu de kans om zijn intenties zo persoon lijk mogelijk te verwezenlijken. De machine blijft echter machine, al is ze nog zo knap geconstrueerd: ze zal niet meer vermogen te geven dan wat de mens er in stopt. Of de elektronische muziek ooit de mensen zal treffen, zo als totnutoe de traditionele muziek dit deed, zal afhangen van de geest van de mens, die zijn werk met behulp van elektronische apparatuur tracht te re aliseren. Beethovens werk heeft tech nisch knappere composities van tijdge noten overvleugeld, omdat het door zijn genie geraakt was. Ook nu zijn er weg bereiders, die wellicht vergeten zullen worden als straks de man op straat, die de nieuwe verworvenheden op ge niale wijze zal benutten, aldus Varèse. (Van onze Haagse redactie) He tot ontwikkeling brengen van ge heel nieuwe steden moet worden af gewezen. In de eerste plaats omdat, gezien de binnen het gebied van Den Haa- en aangrenzende gemeenten nog aanwezige ruimte, de voor een nieuwe stad noodzakelijke snelle opbouw niet zal kunnen geschieden, zonder haar tot een zelfstandige agglomererende fac tor in het westen te maken. Ook land bouwkundig en waterstaatkundig kleven aan de huidige plannen tot de bouw van geheel nieuwe steden echter grote be zwaren. Deze mening is de commissie grond gebruik van het Landbouwschap toege daan, blijkens het ontwerp van een brief aan het college van gedeputeer de staten van Zuid-Holland over de Toei van de bevolking in de Haagse agglomeratie. Het ontwerp van deze brief zal in de woensdag te houden vergadering van het landbouwschap worden besproken. In de ontwerpbrief wordt gekozen voor een oplossing van de bevolkings druk in andere geest. Men zou bestaan de s' delijke kernen, als Leiden, Delft, Go 'a, Alphen aan de Rijn, Woerden en Bodegraven, willen uitbreiden. De commissie grondgebruik komt tot de conclusie, dat het niet waarschijnlijk is dat de behoefte aan terreinen voor de oningbouw en wat daarmee ver want is, in het het gebied van Leiden, Den Haag en Delft vóór 1980 groter ra1 zijn dan de beschikbare oppervlak te. Het is gewenst te bevorderen, dat ook in de periode na 1980 nog ruim te beschikbaar is. Dit zal in de eerste plaats moi-'en worden bereikt door middel van verplaatsing van een ge deelte van de Haagse bestaansbron- nen van welke het apparaat van de centrale overheid een belangrijk on derdeel is naar gebieden buiten de randstad Holland. Ook nieuwe dien sten en bedrijven zullen zoveel moge lijk buiten, de randstad Holland. Ook nieuwe diensten en bedrijven zullen zoveel mogelijk buiten het westen moe ten worden gevestigd. De Russische academie van weten schappen werkt aan een camera die 32 miljoen foto's per seconde kan nemen, aldus heeft radio-Moskou bekend ge maakt. Mededelingen over deze came ra zpn gedaan op een conferentie voor fotografie en cinematografie in Lenin grad. Met behulp van zulk een toestel zou het mogelijk zijn foto's te maken van bijvoorbeeld elektrische ontladingen en explosies, de arbeid van motoren en machines, het gedrag van straalvlieg tuigen in de lucht en zelfs van de bloedsomloop in levende weefsels, zo is volgens U.P. meegedeeld. Zaterdag is mgr. P. A. Nierman, bis schop van Groningen, in gezelschap van zijn secretaris, dr. T. J. Roorda, per trein in Tours aangekomen. Mgr. Nierman verblijft hier enkele dagen op uitnodiging van de aartsbis schop van deze plaats en keert dins dagavond in Groningen terug. Zondag 21 oktober van het vorig jaar is, zoals men zich nerinnert, een relikwie uit de basiliek van Sint-Martinus te Tours overgebracht naar de St.-Martinus- kathedraal te Groningen, en aldaar plechtig in ontvangst genomen. Bij die gelegenheid heeft de aartsbisschop van Tours de bisschop van Groningen uitge nodigd tot een bezoek. In de op dinsdag 19 november a.s. te geven voorstelling van de opera Faust in de Stadsschouwburg te Amster dam zal niet Uta Graf maar Nel Duval' de rol van Margarethe vertolken. De hart stad" Sovjet-Unie bouwt in het van Siberië een „gelueerden- voor 20.000 professoren en s'udenten ten dienste van weten schappelijk speurwerk op het gebied van o.a. de atoomenergie, hydrodyna mica, theoretische en toegepaste mecha nica, economistatistiek, sociologie, genetica, biologie, straalmotoren en ra ketten, aldus heeft een vicevoorzitter van de Sovjet-academie -'an wetenschap pen, professor Michail Lawrentje, in een uitzending van Radio-Moskou mee gedeeld. Duizenden geleerden, die thans in Moskou, Leningrad en andere steden werkzaam zijn, zullen in de stad wor den ondergebracht. Er zullen research instituten en een universiteit worden gevestigd, aldus meldt U.P. De eerste 1.090 tot 2.000 geleerden zul len zich volgend jaar in de nieuwe stad vestigen, die in de omgeving van No- wosibirsk zal verrijzen. Het bouwen van de stad, waarmee reeds is begonnen, zal volgens profes sor Lawrentjef ongeveer drie jaar ver gen. Hij hoopte echter, dat het instituut voor wiskunde en dat voor kernfysica binnen een jaar geopend zal kunnen worden. Naar prof. Lawrentjev zei, denken de Sovjet-autoriteiten over de bouw van nog een tweede „geleerdenstad", die in het gebied van Irkoetsk zou moeten verrijzen, aldus meldt Reuter. De nieuwe stad zal o. m. hotels, een bioscoop en scholen krijgen. De arbeids omstandigheden zullen er, aldus Lawren tjev, niet slechter zijn dan in Moskou of Leningrad. Bovendien zullen de la- boratia met de modernste instrumenten worden uitgerust, aldus meldt U. P. Voorts zullen in de omgeving van Angarsk, Krasnoyarsk en Wladiwostok Katholiek Vlaanderen is heftig veront waardigd naar aanleiding van het be sluit der socialistisch-liberale meerder heid in de Belgische nationale omroep anti-godsdienstige uitzendingen ver plichtend op te leggen aan de Vlaamse televisie, aldus bericht het KNP uit Brussel. Van deze week af is de Vlaamse te levisie verplicht op eigen kosten een of tweemaal per maand anti-godsdienstige uitzendingen te verzorgen van de stich ting „Engel en Magnel" en het hu manistisch verbond. Tijdens contact dagen van het katholiek radio en tele visie-centrum te Heverlee hebben de woordvoerders der Vlaamse katholieken hun verontwaardiging gelucht over het feit, dat een nationale instelling derge lijke uitzendingen moet verzorgen, ter wijl bovendien 60 tot 70 percent der kijkers christen is. Nergens in Europa, in geen enkel radio- of televisiebestel, bestaan der gelijke uitzendingen behalve in de radio uitzendingen achter het IJzeren Gordijn, aldus de Vlaamse klacht. Zij wijzen er tenslotte op dat van de culturele auto nomie der Vlaamse televisie niets meer over is. Joegoslavië De rechtbank van Do- boj in Bosnië heeft drie katholieke priesters veroordeeld tot gevangenis straf wegens „het verspreiden van te gen de regering gerichte geschriften en het houden van propagandatoespra- ken". Een van de geestelijken kreeg vjjf jaar, de tweede drie jaar en de derde een jaar gevangenisstraf. (Rtr) eveneens wetenschappelijke centra wor den ingericht. Het instituut voor ocea- nologie, thans te Moskou, zal naar Wla diwostok worden overgeplaatst. Lawren tjev verklaarde voorts dat in Moskou talrijke geleerden en begaafde jonge lui de wens te kennen hebben gegeven in Siberië te werken en te studeren. Het toneelgezelschap Johan Kaart heeft zaterdagavond in hotel Eemland te Soest voor de leden van de voetbal vereniging KPS (Koninklijk Paleis Soestdijk,> een opvoering gegeven van „Fótascn en Ferlémoerm texfïer'. r>8 voorstelling werd bijgewoond door Ko- ningin Juliana, prins Bernhard, prin ses Margriet en leden van de hofhou ding. In de Pauze lieten de koningin en de prins mevrouw Tilly Perin- Bouwmeester, de heren Johan Kaart en Jo Boskamp alsmede de zakelijke leider van het gezelschap de heer I. Parijs aan zich voorstellen. De hoge gasten uitten zich enthousiast over het stuk. De Coöperatieve Levensverzekerings maatschappij „Concordia" te Utrecht heeft dezer dagen een verzekerd be stand van 400 miljoen gulden bereikt. Tegen de achtergrond van dit resultaat wordt a.s. dinsdag het vijftigjarig be staan gevierd, o.m. met een receptie van 3 tot 5 uur in hotel. „Noord Bra bant. Het verzekerd bestand is de laatste jaren snel gegroeid; het is nauwelijks tien jaar geleden, dat de 190 miljoen bereikt werd. Het zijn cijfers, die de oprichters on geloofwaardig geleken zullen hebben, toen zij een kleermaker, een schilder, een chocolatier, een klompenmaker en een wever in 1907 het besluit uit voerden, dat door de Utrechtse Dioce sane Bond van de R.K. Werkliedenver eniging was genomen tot oprichting van een eigen levensverzekering, die een afdoende soliditeit zou paren aan zo gunstig mogelijke voorwaarden. Zij startten met grootse plannen en hoge idealen; de eventuele bedrijfsover- schotten zouden grotendeels door mid del van een voorzorgkas en van winst- delmg rechtstreeks aan de individuele verzekerden ten goede moeten komen. Het begin was zeer bescheiden; de oprichter-directeur, de heer J. H. Grundmeyer, moest aanvankelijk zijn Öt f roti van het verzekerd kapitaal van CONCORDIA in de afgelopan 50 jaran. Het volzwarte dee/ heefi betrekking op de volksverzekering het gearceerde gedeelte op d» kapitaal'en renteverzekeringen. 1907 1912 1917 1922 1927 1932 1937 1942 1947 1952 1957 werktijd verdelen tussen de kleerma kerstaf el en zijn schrijfbureau, ter wijl de gehele inventaris bestond uit een oude schrijfmachine. Thans is „Concordia" gevestigd in een riant gebouw aan de Oudenoord te Utrecht, dat twee jaar geleden in gebruik ge nomen werd. Na veel moeilijkheden en tegenwer king ondervonden te hebben, bereikte de maatschappij op haar tiende ver jaardag het eerste miljoen verzekerd kapitaal. Een jaar later werd „Concor dia" de verzekeringsinstelling van de gehele katholieke arbeidersbeweging in Nederland. Het bedrijf heeft het typische karak ter van een volksverzekeringmaat schappij behouden, al is het aandeel van de volksverzekering in de totale portefeuille in de loop der jaren ver houdingsgewijs belangrijk afgenomen ten opzichte van de kapitaal- en rente- verzekering. Er lopen nog 630.000 con tracten in de volksverzekering met een verzekerd bedrag van gemiddeld 1500 gulden. Het aantal polishouders be draagt thans meer dan 750.000. De voorzorgkas voor premievrijstel ling wegens ziekte, werkloosheid, blij vende invaliditeit en gezinsvermeerde ring heeft in d-e afgelopen halve eeuw bijna anderhalf miljoen gulden uitge keerd. ^ot 1956 werd ruim drie en een half miljoen gulden uit de winst over geschreven op de verzekerde bedragen uit te keren aan de verzekerden aan het einde van de contractperiode. „Concordia is ook steeds een bin dend element geweest in de K.A.B., het geen o.m. tot uiting komt in financiële steun aan instellingen van de bewe ging. Ter gelegenheid van het. gouden feest wordt deze binding benadrukt met een feestgave van 50. ()00 gulden aan de plaatselijke afdelingen van de K.A.B., in welke gave de erkentelijkheid van „Concordia" wordt uitgedrukt voor het vele werk, dat in de afdelingen wordt verricht, ook in het belang van de eigen levensverzekeringsmaatschappij. Het gebruikelijke gedenkboek blijft bij dit jubileum achterwege. In plaats hiervan heeft „Concordia" een typogra fisch en artistiek bijzonder goed ver zorgd album uitgegeven, waarin voor al met foto's, tekeningen en grafieken in vele kleuren de groei en geschiede nis van de maatschappij is weergege ven, aangevuld met een zeer sobere tekst. Herdrukken van het eerste jour naal een met inkt beschreven school schrift illustreren duidelijker dan welke tekst ook het primitieve begin, terwijl een goede foto-reportage van het nieuwe gebouw een afdoende illus tratie is van de bloei, waarin de jubi lerende maatschappij zich thans mag verheugen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4