Eén garantieprijs voor alle melk Opportumisme van Engeland Ook vooroorlogse huren tellen mee Mijn zoon wil niet sterven Kruiswoordraadsel Lourdes, vijf per vliegtuig ERIC DE NOORMAN Spoedige uitbetaling met rente) van agrarische voorschotten door de regering bepleit Circulaire minister aan de gemeenten In 195B elf bedevaarten naar Vereniging Nederlandse Bedevaarten gereorganiseerd Gestolen diaman ten teruggevonden VEEHOUDERS L.T.B. TE HAARLEM BIJEEN In Delf gauw FABRIEK TOTAAL, UITGEBRAND Huren van nieuwe woningen Drie daders van in braak gearresteerd Centraal laboratorium van Philips in West-Duitsland DINSDAG 19 NOVEMBER 1957 PAGINA - - Magere melk Te veel varkens lp llliiiii ïlilllill s,.pi Receptie in het Portugees consulaat door HARRIET H. HOUSER 8 9 10 11 DEBLOKKERING VAN GROOTBOEKGELDEN De veehouders van de L.T.B., de ka tholieke Land- en Tuinbouwbond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam heb ben zich tijdens de gisteren in Haar lem gehouden jaarvergadering van hun vakgroep unaniem voorstanders ge toond van één garantieprijs voor alle Nederlandse melk zonder d-e differentia tie naar kostprjjsgebieden. zoals die tot dusver wordt toegepast. Van verschil lende zijden werd er aangedrongen op spoedige bekendmaking en uitbetaling \ran de regerings-suppleties in verband met de garantieprijzen. De prijzen zelf bleven in tegenstelling tot vorig jaar vrijwel buiten beschouwing, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat die bedragen thans wel over het algemeen bevredigend zijn, al Iaat de uitbetaling daarvan nog op zich wachten. Het bestuurslid de heer Roeleveld uit Ilpendam betoogde, dat in verband met de lange wachttijd op de regerings-sup- pletie rente-betaling van die zijde alles zins gerechtvaardigd zou zijn. Met die suppletie is een bedrag van ongeveer tweehonderd miljoen gulden gemoeid, welke de boeren rechtens toekomen, maar die de minister ,,niet wil loslaten" Dienaangaande zullen met de bevoegde instanties besprekingen gevoerd wor den. Wat de garantieprijs betreft, hand haaft het bestuur zijn bezwaren tegen het systeem van kortings- en toeslag- gebieden. Zolang echter de verschillen tussen de kostprijsgebieden blijven be staan zal het moeilijk blijven, vooral m landelijk verband, tot één garantie prijs te komen. Het bestuur zegde ech ter toe daarvoor te blijven ijveren. De kring Leiden had aangedrongen op pu blicatie van de melkprijs vóór 1 decem ber, en ook in die richting zal het be stuur ten departemente stappen onder nemen. De kringen Leiden en Amsterdam had den voorstellen ingediend met betrekking tot de kostprijsberekening van de melk. De kring Leiden wilde in de berekening van het Landbouw Economisch Instituut (L.E.I.) meer flexibiliteit ten aanzien van het rente-gamma en de andere prijsbepalende elementen, terwijl Am sterdam een reële honorering van investeringen in de kostprijs (het L.E.I. had daarvoor 0.8 cent per kg melk ge steld) bepleitte. De heer de Goede, Het heeft Frankrijk bijzonder on aangenaam getroffen dat niet al leen Amerika maar ook Engeland het nodig heeft gevonden wapens aan Tunesië te leveren. Van de Britten had men een dergelijk onvriendelijk gebaar wel het laatst verwacht. Het is immers nauwelijks een jaar geleden dat Frank rijk en Engeland samen de wapens op namen tegen Egypte, naar aanleiding van de Suez-kwestie. De oude Frans- Engelse solidariteit was toen hechter dan ooit sinds het einde van de tweede wereldoorlog. Eden en Mollet werkten nauw samen in de strijd tegen Nasser. Maar het Engels-Franse Suez-avontuur is indertijd op een mislukking uitge lopen, en sinds Macrr. "an premier van Groot-Brittannië is geworden, zoekt de Britse regering naar een politiek tegen over het Midden-Oosten die meer in overeenstemming is met die van Ame rika. Dat in dat streven het Engels- Franse bondgenootschap wel eens in het gedrang komt, is een omstandigheid die Londen op de koop toeneemt. Nog altijd noemt men Amerika, Enge land en Frankrijk: de Westerse Grote Drie, maar de Fransen constateren met leedwezen dat zij door de Amerikanen en Britten al lang niet meer als gelijk waardige partners worden beschouwd. Het zijn niet meer de Grote Drie, maar de Grote Twee, die in het Westerse kamp de leidende rol spelen. De voornaamste oorzaak van deze on- wikkeling is naturlijk het wel zeer labiele karakter van het Franse bewind. Het feit dat in Frank rijk de regeringscrises niet van de lucht zijn, draagt er niet toe bij het vertrouwen van Washington en Londen In Parijs te vergroten. Maar dat neemt niet weg dat Frankrijk althans van En geland meer begrip voor zijn politiek zou mogen verwachten, dan nu het ge val is. Als de Britten nog iets aan de Europese eenheid gelegen is, kunnen zij hun voornaamste bondgenoot op het continent niet dermate voor het hoofd stoten als vorige week gebeurd is. Amerika had desgewenst gemak kelijk alléén Tunesië de benodig de wapens kunnen verschaffen. De kosten van de totale Amerikaans- Engelse wapenlevering zouden op het Amerikaanse budget maar een nietig postje hebben gevormd. Maar Enge land wilde ook een gebaar maken. Het stuurde vorige week een paar vlieg tuigen met machinegeweren naar Tu nesië, om Bourguiba te doen blijken, dat de Britten hem welgezind waren. Engeland wilde niet bij Amerika achter blijven. Het voelde zich aan zijn re putatie van leidende Westerse mogend heid verplicht om deel te nemen aan de symbolische gift aan Tunesië. Maar de symbolische vriendendienst aan Bour guiba bewezen, was tegelijk een sym bolische belediging van de Franse re gering. De Britten hebben zich met hun wa penlevering aan Tunesië kennelijk uit drukkelijk willen distanciëren van de Franse politiek ten aanzien van Noord- Afrika; een politiek waarmee Engeland in november 1956 nog zo nauw ver bonden was. Nu kan men zich tot op zekere hoogte voorstellen dat Londen het beleid van Parijs ten aanzien van het Algerijnse nationalisme niet geheel kan volgen, en dat het Foreign Office meer vertrouwen heeft in een figuur als Bour guiba dan de Quai d'Orsay, maar het is merkwaardig dat Engeland plotse ling zo'n haast had. om tegelijk met Amerika de Tunesiërs militaire hulp te verlenen. In Engeland, dat zo dicht bij Frank rijk ligt, had men toch zeker moeten weten wat een felle Franse -eactie op de Amerikaans-Engelse wapenleve ring aan Tunesië te verwachten was. De Britten hebben dan ook geen reden om zich te verbazen over het scherpe hoofdartikel in „Le Monde" van zon dag, dat de huidige Brits-Franse poli tieke relatie betitelde als „L'entente sans la cordialité". Vandaag zal de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, in Wash ington de kwestie-Tunis met zijn Ame rikaanse collega, Dulles, bespreken, en men verwacht dat het conflict tussen Frankrijk en de V.S. min of meer bij gelegd zal worden. Maar meer moeite zal het de Fransen kosten om de Brit ten hun inmenging te vergeven. Het Engelse gebaar tegenover Tunesië heeft Frankrijk wel zeer diep gegriefd. van de afdeling Zaandam uitte zijn on gerustheid omtrent de juistheid van de cijfers van het L.E.I.-rapport. Het' bestuur zette uiteen, dat de nieuwe uitgangspunten bij de vaststelling van de garantieprijs vooral betrekking heb ben op grond- en bedrijfsgebouwen, en op de handen- en bedrijfsleidersarbeid van de boer als kosten-elementen. Het Landbouwschap is het daarmede in be ginsel oneens en verleent slechts mede werking om tot een bruikbare leidraad voor het L.E.I. te komen. De kostprijs zal niet meer op basis van de pacht worden berekend, maar aan de hand van de kosten, verbonden aan de instand houding der produktiemiddelen. In evenredigheid me tde algemene loonin dex zullen jaarlijks de bedragen, ge steld als beloning van de handenarbeid en de bedrijfsleiding van de boer, worden gewijzigd. De meningen waren verdeeld over de vraag, of de standaardisatie van de melk in haar tegenwoordige omvang gehand haafd moet blijven. De heer Hin lichtte het voorstel van zijn afdeling Den Burg (Texel) toe, voor het platteland méér ontheffing te verlenen van de standaar disatie-plicht en de melkslijters gelegen heid te geven de melk rechtstreeks van de boerderij te betrekken. Zijns inziens was het vetgehalte van de melk te laag er hij vond op dat punt veel bij val. De schoolmelkvoorziening is op het' platteland doorgaans mislukt, omdat de boerenkinderen de magere melk niet lusten en zelf melk van thuis mede- nemen naar school. Andere sprekers noemden de melk-standardisatie een „werkverschaffings-object" en betwij felden de noodzaak daarvan. „In ons land zijn er nu eenmaal maatregelen, waar niemand iets van begrijpt", verzuchtte de voorzitter van der Weyden. Hij had in zijn openings rede reeds blijk gegeven de verhoging van het vetgehalte van de melk voor te staan, en verwonderde er zich thans over, dat de „regeringsmelk" goed voor de gezondheid genoemd wordt. Voor de oorlog werden boeren, die water in hun melk mengden, gevan kelijk gestraft en thans zou men indien de overheid het met haar moti vering bij het rechte eind heeft menen, dat di-e boeren-boosdoeners met vooruitziende blik de volksgezond heid gediend hebben. Er was één afgevaardigde, die de melk van het ogenblik volmaakt van samenstelling vond en die wees op het landsbelang van boter-export. Maar de grote meerderheid van de vergaderaars bleek voorstander van opvoering van het vetgehalte, meestal met handha ving van de standardisatie. In die geest uitte zich onder meer de heer Hilhorst van de Coöperatieve Melkcentrale Soest. De kring Leiden had stopzetting van de invoer van melk uit niet-TBC-vrije gebieden bepleit. Daarbij had men de Belgische ondermelk op het oog. Het bestuur was het met -een en ander eens en zegde toe alsnog te trachten in de zen iets te bereiken. Uitvoerig werd er gediscussieerd over de moeilijkheden in de varkensfokkerij. De kring Delft bepleitte uitbetaling van varkens naar kwaliteit. Nu de vette delen van het varken weer slecht ge plaatst kunnen worden, is het noodzake lijk, dat er de grootste aandacht be steed wordt aan de levering van veel vlees. Het bestuur deelde mede, dat daartegen bij de zwaarmesters bezwa ren bestaan. De mesters zouden alge meen op geslacht gewicht moeten gaan verkopen, hetgeen velen overigens reeds doen. In verband met het teveel aan var kens wilde de kring Goudal dat er zo spoedig mogelijk maatregelen genomen zouden worden tot inkrimping, op het gevaar af, dat er dan weer een C.C.D. op de bedrijven zou komen controleren, hetgeen de indieners desnoods voor lief wilden nemen. Het bestuur was het daarmede in beginsel wel eens. Van verschillende zijde werd er in dat verband tegen geprotesteerd, dat er zoveel niet-agrariërs zoals bakkers, postbodes, plattelandsgeestelijken en kaashandelaren zijn, die varkens houden. De heer Agterof noemde dat allertreurigst. Hij vond, dat er met grote spoed behoorlijke vestigingseisen moes- ten komen. Er z}jn, zo deelde hij mede, in Nederland vier miljoen varkens. Het bestuurslid de heer Roeleveld merkte in dat verband op, dat in het L.T.B.- gebied acht procent van de varkens fokkers niet-agrariër is. Samen houden die acht procent echter slechts vier procent van het totaal-aantal varkens in het genoemde gebied. Mede in ver band met het varken-surplus op de wereldmarkt achtte ook deze spreker een beperking noodzakelijk. In meer derheid er waren ook leden, die van nieuwe regelingen verschoond wensten te blijven verklaarde de vergade ring zich in beginsel en bij zitten-en-op- staan voor een regeling, waaromtrent het bestuur stappen zal ondernemen. Engeland De Britse regering aan vaardt gèèn verantwoordelijkheid voor schade, die verleden jaar november door het Brits-Franse ingrijpen in de crisis om het Suez-kanaal in Egypte is aangericht. „Aangezien de standpunten van de afvaardigingen van Groot-Brit tannië en Egypte in dit opzicht onver enigbaar zijn gebleken, werd met we derzijds goedvinden besloten dat dit on derwerp gedurende de huidige Brits- Egyptische besprekingen in Rome niet zal worden aangesneden", aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken ver klaard. De fabriek van de N.V. Sanders, behang- selfabrieken te Delfgauw, tussen Delft en Pjjnaeker, is maandag tot de grond toe afgebrand. Alle voorraden zijn verloren ge gaan. Zowel de oude fabriek als de op 26 november van het vorig jaar geopende nieuwe fabriek is in ue as gelegd. Stukken verbrand papier dwarrelden in Delft neer, zodat veel mensen aanvankelijk dachten, dat het sneeuwde. De brand is tegen tien uur gisteren ontstaan door een kortsluiting als gevolg van het springen van een T.L.- buis. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat toen de brandweren van Delfgauw en Delft arriveerden, de farbiek in lichter laaie stond. Met zeven stralen werd het vuur bestreden, doch men kon niet voorkomen, dat de fabrieks gebouwen tot de grond toe afbrandden. In verband met het seizoen lagen er zeer grote voorraden behang opgeslagen, welke alle verloren zijn gegaan. Dit is de derde maal, dat het bedrijf van de firma Sanders door brand is verwoest. De eerste maal ge beurde het in mei 1940 in Rotterdam en de tweede maal in 1945 te Arnhem. De schade is zeer groot, maar nog niet bij benade ring te schatten. Het bedrijf is verzekerd. 40. Even later zitten allen aan de dis en doen zich tegoed aan de gerechten, die Olaf's dienaren aandragen. Eric en Svein, die klaarblijkelijk als voornaam ste gasten beschouwd worden, zitten aan weerszijden van Olaf en het blijkt al gauw, dat de twee geweldenaars best met elkaar overweg kunnen. Tegen de tijd, dat het gevogelte op tafel komt, geven ze elkaar reeds vriendschappe lijke klappen op de schouder, waar Eric van rilt. Hun bronzen bekers klinken tegen elkaar alsof ze stuk moeten en het gerstenat spat in het rond. Dan beginnen zij elkaar opgewonden verhalen te doen over hun eigen enorme heldendaden. „Jij mag eens mee op de berenjacht, vriendje", buldert Olaf, die dit wel zo ongeveer de grootste weldaad schijnt te vinden, die hij kan uitdelen- Eric slaat dit alles met een glimlach gade. Het ontgaat hem niel> dat Erwin zich uitermate koest houdt, maar als hij de blikken opmerkt waarmee zijn zoon zo onverschillig mogelijk in de richting van Olaf's dochter kijkt, begint in hem iets te dagen. Aan al deze vrolijkheid komt echter onverwachts een einde. Een van Eric's ruiters stormt binnen. „De wacht hij de paarden is neergeschoten, de paarden zijn op de loop. Ottar heeft ons omsingeld". De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft aan de gemeente besturen nadere richtlijnen gegeven over de toepassing van de huurverho ging voor de woningwetwoningen ge bouwd met toepassing van de bijdrage regelingen 1950. In zijn circulaire van 5 juli van dit jaar had de minister bepaald dat de huur van deze woningen moest wor den vergeleken met die van woningen gebouwd met toepassing van de bijdra geregeling 1948. Dit heeft geleid tot talrijke klachten over te hoge huren voor nieuwgebouwde woningwetwonin gen. Thans heeft de minister aan de ge meentebesturen medegedeeld dat hem is gebleken dat de huurverhoging der sedert 1950 gebouwde woningwetwonin gen In de gemeenten verschillend is be handeld. Ter bevordering van de nood zakelijke uniformiteit heeft de minister nu enige nadere richtlijnen gegeven, waardoor naar hij vertrouwt zal wor den verzekerd dat de huurverhogingen in alle gemeenten worden beperkt tot hetgeen strikt noodzakelijk is om een evenwichtige verhouding tot de huren van oudere woningen tot stand te bren gen. De noodzaak van een dergelijke beperking is gelegen in de doelstelling van de huidige huurpolitiek, waarbij wordt gestreefd naar een zo gelijkmatig mogelijke belasting van de huurders van de vooroorlogse en na-oorlogse wo ningwetwoningen :!1' MMm l A. S? Al,!:;1 S 1 """"T» Een enorme brand heeft gisteren de behangselpapierfabriek van de Gebr. Sanders te Delfgauw totaal verwoest. Slechts een puinhoop bleef over van de pas gereed gekomen fabriek. Of er van huurverhoging sprake moet zijn en in welke mate de huurprijzen in dat geval dienen te worden verhoogd, wordt bepaald door het antwoord op de vraag of en zo ja hoeveel de huurprij zen van de hier bedoelde woningen ver schillen van die van vergelijkbare wo ningen welke ingevolge de op 1 augustus 1957 gewijzigde huurwet in huur zijn verhoogd. Aangezien met name bij de vooroorlogse woningen de feitelijke huren van vergelijkbare woningen on derling nogal eens vrij sterke verschil len vertonen, zal van een gemiddelde huurprijs van deze woningen moeten worden uitgegaan. Zijn de huren van woningen gebouwd onder de woningwet regeling 1950 gelijk aan of hoger dan de gemiddelde huurprijs van vergelijkbare bij de wet in huur verhoogde wonin gen, dan is er voor huurverhoging geen aanleiding. Voorzover de huurprijzen van de woningen onder dit niveau lig gen, zal tot verhoging dienen te wor den overgegaan, waarbij het zojuist genoemde niveau het maximum zal vor men met dien verstande dat de verho ging nooit meer dan vijfentwintig pro cent mag bedragen. Een vergelijking is dus toegestaan niet alleen met de woningwetwoningen gebouwd met de regeling 1948, maar ook en dit is een nieuw element met vergelijkbare vooroorlogse wo ningen. Bij de vergelijking dient van zelfsprekend rekening te worden ge houden met de woonwaarde van de woning, die o.m. tot uiting komt in het woongerief en de stedebouwkundige situering. De minister laat het aan de gemeen tebesturen over te bepalen op welke wijze de vergelijking het best kan ge schieden. Het is ook toegestaan dat daarbij normen per eenheid van in houd of oppervlakte wórden aangehou den. De gemeentebesturen kunnen binnen een maand nadere voorstellen om trent de huren van de woningwetwonin gen 1950 bij de minister indienen. Huur verhogingen van minder dan vijfentwin tig cent per week kunnen achterwege blijven. De huren kunnen overigens op vijfentwintig cent per week naar be neden worden afgerond. Indien de gemeentebesturen de over tuiging hebben dat hun nadere voorstel len voor de minister aanvaardbaar zijn, kunnen zij nu reeds overgaan tot terug betaling van te veel betaalde huurpen ningen. Zaterdag 23 november a.s. zal de Por tugese consul in Amsterdam, de heer Fernando Araujo de Sant'ana, van 18 tot 20 uur een receptie geven in het Por tugese consulaat aan de Lairessestraat 102 ter ere van dr Roberto Machado Morales, de consul-generaal van Vene- zuela, en diens echtgenote. Dr Machado Morales is nl. benoemd tot gezant te Lissabon en zal ons land tegen het eind van deze maand verlaten. Voor de receptie zijn ca. 120 gasten uitgenodigd, onder wie de ambassadeur van Portugal in ons land Dr Joao Barros Ferreira da Fonseca, talloze leden van het corps diplomatique en het corps consulaire en vele Nederlandse autori teiten. feroepen omdat er bezoek voor ons largery Short uit Perry, die', hoewel Vertaald door l. Govers aan Geuns. 22 Hentz en Charles hebben op het ogenblik nog plezier over de moeilijke tijd, die wij in Atlanta heb ben doorgemaakt. Hentz zei, dat hij zich daar voor het eerst van de ernst van zijn verwonding bewust werd In Macon was hij op alle mogelijke manieren beschermd geweest, zodat ook de allerkleinste klei nigheid, die hem mogelijkerwijze ongemak zou kun nen veroorzaken, vermeden werd. Hij had zoveel gezelschap gehad dat hij niet veel tijd over had ge had om na te denken. Toen men zich in Atlanta realiseerde, dat wij er niet over dachten om Hentz mee naar huis te ne men, stelden ze ons voor hem weer naar Macon terug te brengen om hem onder de zorgen van dr. Hill te stellen. Wij vermoedden toen al dat zij Hentz niet in het ziekenhuis van Atlanta wensten en dat ze de mening waren toegedaan, dat het een verkwisting van tijd en moeite zou zijn om hem te behandelen. Wij belden dr. Hill op en vroegen hem of wij Hentz terug konden brengen naar het ziekenhuis in Macon, en toen hij dat goed vond spraken we met een jonge man af om Hentz twee maal in de week te komen behandelen. Hij had de leiding van de therapeutische afdeling van een nabij gelegen militair hospitaal en hij had over Hentz gehoord. Hjj had Fred opgebeld en hem zijn diensten twee maal per week aangeboden. Wij voelden ons opge lucht en dankbaar, hoewel Hentz de behandeling eigenlijk dagelijks nodig had. Op de dag dat we Atlanta zouden verlaten, werd ik in de hal was. Het was ik haar maar oppervlakkig kende, ons kwam op zoeken. Ze was in gezelschap van anderen en ik herinner me niet alles meer wat er besproken is. Ik weet alleen dat het resultaat van dat bezoek een van de beste dingen was die we ooit beleefd hebben. Margery vertelde, dat zij van Nashville, Tennes see, terugging naar Perry. Ze had juist l;aar docto raal examen gedaan. Ze had gedurende twee jaar in de zending gewerkt en had nu een paar maanden verlof voor ze weer terugging. Ze was een tijdlang in Warschau geweest maar de communisten hadden haar gedwongen te vertrekken en vandaar was ze naar Noord-Afrika gegaan. Ik geloof dat ze daar in oktober terug verwacht werd. Gedurende de oorlog was ze bij het Vrouwelijk Hulp Corps geweest en had als therapeute in hospitalen achter de frontlijn gewerkt. Ze vroeg of ze met Hentz kon werken tot ze terug zou gaan naar Afrika. Ik kon mijn oren nauwelijks geloven. De jongeman, die ons zijn hulp had aangeboden, zou opgelucht zijn omdat hij eigen lijk de tijd moeilijk kon missen om van het hospitaal naar Macon te rijden om Hentz te behandelen. Bovendien zou Margery het elke dag kunnen doen. De doktoren in Macon zouden hiervoor toestem ming moeten geven maar ik wist, dat ze dat wel zou den doen. Margery was een stille en competent-uit- ziende jonge vrouw en ik had veel goeds over haar gehoord. Ik wist dat onze kerk er trots op was haai naar de zending te kunnen sturen. Ik vond haar in telligent en handig maar ze bleek later nog vee! meer goede kwaliteiten te hebben. Op dat ogenblik leek het of ze door de hemel gestuurd was. Nu weet ik zeker dat ze door de hemel gestuurd is. Haar aanbod vergoedde veel van de teleurstellingen in Atlanta. Bij terugkomst in Macon merkten we dat Hentz zijn oude kamer in het ziekenhuis had teruggekregen en dat ze het er pas hadoen laten verven. Het was prettig om terug te keren naar de plaats, die we met zulke hoge verwachtingen hadden verlaten! Margery was klein, blond, rustig en had twinkelen de ogen. Ze was een van de onbaatzuchtigste men sen die ik ooit gekend heb. Ik geloof niet, dat zij in haar hele leven aan haar eigen gemak, behoeften of pleziertjes gedacht heeft. Ze is het volmaakte voor beeld van een christen met gevoel voor humor. Ze kon soms erg koppig zijn en wanneer ze eenmaal een standpunt had ingenomen, was ze er niet meer van af te brengen. Het was plezierig om bij haar te zijn en ze straalde van pure levensvreugde. Een nicht van mij, Janie Smith Rhyne, had een gedicht in haar boek Salt Wind, dat Margery het best be schrijft: ze is „glad of life and sure of God", zij heeft vreugde in het leven gevonden en zekerheid bij God. De morgen nadat Hentz naar Morcon was teruggekeerd, haalde ik Margery af om sa men met Charles en mij naar het ziekenhuis te gaan. Ze kwam huppelend de voordeur uit en dat deed ze iedere volgende morgen behalve op die dagen dat wij bijzonder neerslachtig waren omdat Hentz zoveel te lijden had. Ze hield niet van schoenen en ze droeg altijd dingen, die er het minst van weg had den. Zodra Margery in het ziekenhuis aankwam, leg de z.' thermogene watten op de schouders van Hentz. Wanneer dan de warmte de stijve spieren wat had los gemaakt, begon ze zijn armen, schouders en be nen voorzichtig te masseren. Ze was altijd erg voor zichtig met hem en ik zag dat Hentz opgelucht was toen hij merkte, dat ze hem geen pijn zou doen. Van de eerste dag af was het duidelijk, dat ze hem nooit bewust pijn of verdriet zou doen. Ze was volkomen onder zijn bekoring geraakt. Ik denk, dat hij zich een beetje bezorgd gemaakt had dat ze in de zen ding werkte, omdat zijn ideeën over dergelijke goe de zielen hoofdzakelijk door de film gevormd waren, Hij ontdekte al gauw, dat haar levensroeping hem nooit van de wijs hoefde te brengen. Ofschoon een ieder zich van haar goedheid bewust was, werd toch niemand erdoor in verlegenheid gebracht. Zij, Charles, Hentz en ik waren elke dag samen tot Charles eind september naar de universiteit ging. Toen waren we nog maar met ons drieën. Een van de trouwste bezoekers was een jonge katholieke priester. Ik geloof niet, dat Hentz ooit een katholiek gekend had en zeker geen priester, maar we ver heugden ons erg op de bezoeken die hij ons twee maal per dag bracht. (Wordt vervolgd) Horizontaal: 1. coiffeur, - vet; 2. vreemd, - watervlakte; 3. gearresteerde; 4. bijbels persoon, - waterstand, - boom; 5. vrouw, kelner; 6. opslagplaats, - kruik; 7. suo loco, - draaibord; 8. Comité Intern. d'Agriculture, - gelukje, - spil; 9. afwijking aan ruggewervel, - vat; 10. schouwburg; 11. Nederl. rederij (afk.), - oom (Vlaams). Verticaal: 1. inbraak, - plezier; 2. karakter, - vaarwater tus sen Noordh. eilanden; 3. wapenschouw, - medicus; 4. minister president, - Nederl. Handel Mij.; co to nO 00 3 5. ontroering; 6. palmriet; - element voor atoom-energie; 7. gelatine- bolletje, - meisjesnaam; 8. Japanse munt, 10, - raken; 9. zieke, - voormalig 11. Zuiderzee- eiland; en anderen, daar. bergruimte: geleerd, veter. In Utrecht is voor het eerst de Ver eniging voor Nederlandse Bedevaar ten (VNB) in haar nieuwe vorm bijeen gekomen onder voorzitterschap in mgr. dr. Th. v.d. Bom. De V.N.B. is van nu af aangepast aan de moderne omstandigheden en telt buiten het be stuur van veertien leden voortaan een even groot aantal leden. Deze zijn de voorzitters en secretarissen van de in middels opgerichte diocesane V.N.B.- comité's, welke ten doel hebben de zui vere bedevaartgeest in hun diocesen te De Amsterdamse recherche heeft vrij dagavond op aanwijzing van een nacht waker drie jongemannen gearresteerd, die zondagochtend op het politiebureau Kattenburgergracht bekend hebben in de nacht van 4 op 5 november In de Blan kenstraat te hebben ingebroken. Er werd voor meer dan ƒ13 000,aan diamanten gestolen. Een 19-jarige los-werkman, zijn 27- jarige zwager en een 27-jarige automon teur. allen uit Amsterdam, werden vrij dagavond op heterdaad betrapt toen zij een poging deden in te breken in een fabriek in de Passeerdersstraat. Zij ont kenden maar er werden inbrekerswerk- ti -gen wonden Bij 'n huiszoeking in de woning van de twee eerstgenoemden vond een rechercheur in de zak van een kostuum enkele diamantjes, die zorgvul dig in een papiertje waren verpakt. Bijna de gehele buit, bestaande uit een partij ruwe diamanten met een gewicht van 416 karaat in afmeting van een halve tot zeven mm, tafelaanstekers en twee ak- tentassen, die uit een ander bedrijf in hetzelfde gebouw waren meegenomen, werden op aanwijzing van een hunner teruggevonden bij een kennis. De in brekers hadden het n.l. veiliger gevon den de buit ergens anders onder te brengen daar zij de moeder van een hunner van de inbraak onwetend wilden laten. Uit de manier waarop de inbraak was gepleegd had de politie reeds geconclu deerd, dat men hier niet met gerouti neerde inbrekers te maken had. Een hunner woont vlak bij dat gebouw, waar is ingebroken. Het drietal is opgesloten op het bu reau Kattenburgergracht en zal ter be schikking van de Officier van Justitie worden gesteld. Het nieuwe centrale laboratorium van Philips in West-Duitsland, dat in Ham burg is gevestigd, is naar het A.N.P. meldt, thans in gebruik genomen. Voor lopig is dit laboratorium in een gebouw ondergebracht, doch in de loop der komende jaren zullen op een terrein van 80.000 vierkante meter nog negen andere gebouwen verrijzen. Dit nieuwe laboratorium werkt in nauwe samen werking m.et de laboratoria der Philips- groep in andere landen. verspreiden en de organisatie van be devaarten te bevorderen. Zoals de oude organisatie (alleen het bestuur) was sa mengesteld uit een priester en een leek uit elk bisdom, zo is nu ook het leden tal op dezelfde manier samengesteld. In de installatierede van de voorzit ter kwam tot uitdrukking, dat door de decentralisatie de V.N.B. meer achter ban zal krijgen. De diocesane comité's zullen actief deelnemen aan het aanwij zen van zieken, die geheel of gedeel telijk op kosten der V.N.B. jaarlijks naar Lourdes gaan. Voorkomen zal worden, dat sommige zieken nooit, an deren meer dan eens aan de beurt ko men. De goedkeuring van bedevaarten, wel ke de bisschoppen uitsluitend aan de V.N.B. hebben opgedragen, blijft aan het hoofdbestuur voorbehouden, om de bedevaarten vrij te houden van toeris tische invloeden. In alle delen van het land zal het net van correspondenten worden uitge breid onder toezicht van de diocesane comité's. Deze zullen ook zorgen, waar nodig, voor het oprichten van trans- portcomité's, ten einde de zieken naar Roosendaal vervoerd te krijgen. In alle parochies komen affiches te hangen met de lijst van bedevaarten in 1958. Het zijn er elf. Van 12-19 april ver trekken de jongeren, van 24 april tot 2 mei gaat de K.A.B.-kinderbedevaart; de eerste V.N.B.-bedevaart met vijl treinen is in Lourdes van 12-19 mei: hierbij sluit zich de K.N.B.T.B. aan. De eerste Limburgse bedevaart is tussen 23 en 31 mei. In juni gaat weer de K.A.B. (13-21), in juli de V.N.B. ech ter zonder zieken (10-17); tegelijkertijd valt de tweede Limburgse van 14-20 ju li, eveneens zonder zieken. Met 300 zieken vertrekt de grote Na tionale Bedevaart der V.N.B. op 3 augustus, om de 13e terug te keren; van 2-10 september valt de laatste K.A.B.-pelgrimstocht. Een aparte orga nisatie is ontworpen om een aantal pro minente katholieken naar Lourdes te vervoeren als het Mariologisch congres en het Maria-congres worden gehouden, dat een Pauselijke legaat bijwoont. Deze tocht valt tussen 10-17 september. De Limburgse sluit de rij van 23 septem ber tot 1 oktober. Ten behoeve van d* zieken gaan vijf vliegtochten met char ter-toestellen van de Raptim naar Lour des. Lourdes verwacht tussen de 6 en 1 miljoen pelgrims tijdens het eeuwfeest. De hotel-accomodatie is uitgebreid to* 45.000 bedden. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft dezer dagen, z" meldt de voorlichtingsdienst van het ministerie, de gemeentebesturen inge' licht over de procedure betreffende de deblokkering van op het Grootboek woningverbetering gestorte gelden. Ook indien men ontheffing wenst van de verplichting om gelden op dat groot boek te storten, moet deze proceduf® worden gevolgd. Burgemeester en wethouders geV_^ hun beslissing binnen zes weken. v goedkeuring mag alleen worden ge^e gerd, indien de opgave van kost feitelijke onjuistheden bevat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2