Mr. De Graaf in Tweede Kamer over Maatregelen voor mogelijke repatriëring van alle Nederlanders dienen getroffen Regering moet sich bewust sijn van haar verantwoordelijkheid Hatta bereid tot het premierschap Grotere tegemoetkoming bij beschikbaarstelling van woonruimte Minister Klompé geeft nieuwe richtlijnen aan HOFSTRA dient de belastingvoorstellen in bij de Kamer Atoomwapens en raketten van V.S. naar Europa? w 1 Mist verlamt verkeer op Schiphol Nulles: argumenten toegen vrijwel tegen elkaar op MIJNRAMP IN SCHOTLAND 17 doden Schorsing investeringsaftrek ook voor scheepvaart Sigaretten, auto's Agendapunt voor topconferentie In '59 levering aan Engeland Britse geheimen lagen op straat en T.V.-toestellen worden duurder fï Laatste Ierse paardentram m a-MORRIS vforet/ouóu/// Het weer Nieuw-Guinea 106-jarige in Delft TER LENIGING WONINGNOOD Het weer in Europa Woensdag 20 november 1957 81ste JAARGANG No. 29764 (Van onze parlementaire redacteur) „De campagne om Nieuw-Guinea vervult ons met afschuw voor deze ergerlijke ontkenning van het recht en schending van de maatschappelijke verhoudingen. Moet bij de huidige toestand in Indonesië nog gesproken Worden over een andere maatschappelijke zorg dan een massale terugtocht van de Nederlanders?" Zo vroeg mr. De Graaf zich dinsdag af bij de be- (leling van de begroting van maatschappelijk werk in de Tweede Kamer. n -1 Voorbereidingen moeten volgens hem worden getroffen voor een on- 'Oaellijkg algehele repatriëring. Naarmate de toestanden meer onhoud- aar worden, moet de Nederlandse regering zich haar verantwoordelijk heid sterker bewust worden en op alle gebeurlijkheden voorbereid zijn om "jf en goed van onze landgenoten te waarborgen. Hij vertrouwde er op dat aHe maatregelen zullen worden genomen. Het is een experimenteergebied en [ms moet het tot de proporties van een ®pht experiment met slechts enkele ge ronnen worden teruggebracht, meenden ^r^Daams en ook de heer Kikkert Langdurig onderhoud met president Soekarno Ook een tob-functionaris Algerijnse terreur in Frankrijk: 8 doden Wollen Dames/Heren Truien Droog weer O BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraal 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. MR. DE GRAAF Van vele zoden is erop aangedrongen f de Ambonezen in ons land beter inzicht te geven in hun lot en zo het wantrou wen tegen te gaan, dat de laatste tijd weer op komt. „Z(j worden ongerust, omdat ze niet weten waar ze aan toe zijn," aldus ds. Fokkema (A.R.), die erop wees dat de Ambonezen zich in Brabant juist thuis begonnen te voelen. Nu komen er plotseling geruchten over opheffing van het Vughtse kamp maar men laat hen niets weten. De verpleeg sters van het ziekenhuis z(jn reeds per 1 januari ontslagen, zodat de spanning stijgt. Van verscheidene zijden werd Bevraagd de Ambonezen in de commis sie Ambonezenvraagstukken een verte genwoordiging te geven met eigen men sen. Verschil van mening was er over ket vraagstuk van de gezinsoorden en internaten voor probleemgezinnen. Na mens de P.v.d.A. heeft mr. Daams een amendement op de begroting van maatschappelijk werk Ingediend om de bedragen die voor dit doel gezamenlijk Worden geraamd op ongeveer één mil joen, onder een pro memorie post sa men te vatten. De heer Verberk, die zijn eerste parlementaire redevoering hield, verdedigde namens de KVP het standpunt, dat het niet verstandig zou zijn tot opheffing van de gezinsraden te besluiten, hoeveel kritiek daarop voor namelijk van socialistische zijde ook wordt uitgebracht. Hij had vertrouwen m de reorganisatie, waarover in een mochure van de minister van maat- jJaappelijk werk wordt gesproken. aaruit blijkt dat juist het laatste jaar j,pZe zaak on gang is gebracht. Ook de «.search en de geestelijke verzorging vö daarbij betrokken. - De heer Verberk vond het te betreu ren, dat tal van instellingen van liefda digheid tegenwoordig een beroep doen hp de bevolking door middel van lote- Ji®?' waarbij de kans op een prüs een roL schijnt te spelen dan het niot y5n net werk. Demonstreert dit de l'iiTm^T.oeS hti, dat er iets mis is met ae JieMadigheid van ons volk? Hij was bezorgd omdat de subsidies lipn maatschappelijk werk geen wette- JJke basis hebben, hoe belangrijk zij c°K zijn voor de verenigingen die er van moeten leven. Hij wees ook op het gevaar dat de ontwikkelingsgebieden lo pen wanneer daar aan de sociale zorg Wordt getornd in verband met de be stedingsbeperking. Op dit punt waren Velen het met hem eens. Over het werk van minister Klompé ï^erd van verschillende zijden met gro- te waardering gesproken. Mevr. Hero- h>a Meilink (PvdA) vond dat zij erin ?eslaagd was de bestedingsbeperking rï haar begroting te verwerken zonder V* te grote aantasting van het systeem. minister heeft in het eerste jaar jjAtis haar ambtsaanvaarding greep op a®, zaak gekregen, aldus de socialisti- Vpi? spreekster. De VVD sprak haar Vaprouwen uit in haar werk bij monde v' mevr. Ten Broeke-Hoekstra. Dit da s een merkwaardige verklaring, om- «t erop volgde dat de fractie niettemin jgh mening blijft dat het hele departe- ,®ht uit bezuinigingsmotieven moet °rden opgedoekt. tgD® Amerikaanse minister van bui- Rist zaken, Foster Dulles, heeft ehi opmeuw verklaard, dat de Ver lij Staten hun positie van neutra- aan mzake de Indonesische eis ten Zuil en van Westelijk Nieuw-Guinea hlim handhaven. Volgens Reuter zei d6, ster Dulles op zijn persconferentie VergeYraagd, dat de positie van de Welu'118'?6 Staten dezelfde is als die in J?6 zii de laatste jaren in het debat Voor ^'N. innamen. De argumenten Vrij' fn. teKen» z0 verklaarde hü, zijn geen 'n evenwicht. De V.S. zien in aan? .^an beide standpunten voldoende ten f n.g om een positief standpunt tfj in?2'®11 v'an de ene of andere par- naar nemen. Daarom zullen de V.S., van -t T verwachtte, zich onthouden Wel h ,mming over de resolutie, „hoe de „if - er enigermate van afhangt hoe zijtt» euidelijke vorm der resolutie zal iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Naar de correspondent van het ANP in Djakarta meldt, heeft president Soe karno van Indonesië gisteren met oud- vice-president dr. Mohammed Hatta in de woning van deze laatste een onder houd gehad, dat anderhalf uur duurde. Het onderhoud hield verhand met hun pogingen tot herstel van hun samen werking. Het socialistische dagblad „Pedoman' weet in dit verband te melden, dat Hatta zich tegenover een delegatie van Zuid-Sumatra, die hem enkele dagen geleden heeft bezocht, bereid heeft verklaard de leiding op zich te nemen van een kabinet, mits dat kabinet zich stelt op de hasis van de vijf leidende beginselen, die bekend staan onder de naam „Pantja Sila". De „Pantja Sila" is tijdens de Indo nesische onafhankelijkheidsstrijd als staatsideologie aanvaard. De laatste tijd wordt er in de Indonesische grondwet gevende vergadering over getwist, of in de nieuwe grondwet de „Pantja Sila" dan wel de Islam als grondslag voor de staat moet worden aangeno men. Het eerste beginsel van de „Pantja Sila" betuigt het „geloof in de Almachtige". Bij een ontploffing in een mijn te Muirkirk in Schotland, die zich gister avond heeft voorgedaan, zijn zeventien mijnwerkers om het leven gekomen. Drie mijnwerkers zijn in een ziekenhuis op genomen. Hun verwondingen zijn niet ernstig, aldus meldt Reuter. De oudste inwoner van Delft, de heer W. H. Kosterling, Delfgauwseweg 76, wordt vrijdag 106 jaar. Hij heeft het er op gezet, heeft hij indertijd al eens verklaard, de oudste van het land te worden. -■ -"•> Een grote menigte van duizenden jongelui heeft voor het ministerie van opvoe ding in de Indonesische hoofdstad gedemonstreerd. Toen enkele demonstranten spanborden aan de gevel hingen, openden de veiligheidstroepen het vuur, waardoor een jongen gedood en een ander zwaargewond werd. De demonstranten beant woordden het vuur met stenen en brokken hout. Minister Klompé heeft de mogelijk heden tot het verlenen van bijdragen in de kosten, verbonden aan het vrij willig beschikbaar stellen van woon ruimte, aanzienlijk uitgebreid. Dit is vervat in een beschikking, welke in middels ter kennis is gebracht van de gemeentebesturen. Op 1 december treedt de nieuwe beschikking in wer king en vervalt de oude van 1948. De nieuwe beschikking voorziet in een rijksbijdrage, indien de gemeenten besluiten de kosten te vergoeden van degenen, die voorzieningen laten aan brengen om voor meer gezinnen woon gelegenheid te verkrijgen, of door wier verhuizing meer woonruimte ter beschikking komt Een en ander houdt in, dat men op grond van deze regeling voor de vol gende vergoedingen in aanmerking kan komen: Ten hoogste ƒ800.- (voorheen ƒ400.-) bij het vrijwillig treffen van voor zieningen, waardoor samenwoning mogelijk wordt, of kan worden voort gezet, b.v. door het inrichten van een noodkeuken en het aanbrengen van een eigen toilet. Onder bepaaldé voor waarden kan dit, behalve voor gezin nen, ook gelden voor alleenstaanden, die een eigen huishouding moeten voeren. 100% van de kosten van het inboedel transport, volgens plaatselijke normen, indien men zijn grotere woonruimte vrijwillig ter beschikking stelt, als mede een bedrag voor inrichtings kosten (hieronder niet begrepen de aanschaf van meubilaire goederen), gelijk aan ten hoogste 2/3 van de huurwaarde volgens de personele be lasting van de in gebruik genomen kleinere woning of het kleinere woninggedeelte, en tenslotte een een malige tegemoetkoming van 100.-, indien opslag van meubilair noodza kelijk is. (Volgens de oude regeling werd bij verhuizing in totaal niet meer vergoed dan de huurwaarde van de verlaten woning.). Minister Klompé heeft er de aandacht van de gemeentebesturen op gevestigd, dat vergoeding van kosten voor voor zieningen slechts kan worden gegeven, wanneer het oogmerk voorzit om meer gezinnen woongelegenheid te verschaffen of te blijven verschaffen. In de gevallen van verhuizing moet het in de eerste plaats in de bedoeling liggen eraan mee te werken, dat meer woongelegenheid ter beschikking komt. Steeds moet er op worden gelet, dat het erom gaat het vrijwillig beschikbaar stellen van woon ruimte te bevorderen. Voorts is het duidelijk, dat in de betreffende gevallen alleen vergoeding wordt gegeven, als aangenomen mag worden, dat de vrij willige samenwoning een redelijke tijd zal duren. De regeling is ook van toe passing in geval van verhuizing naar een andere gemeente. De rijksbijdrage aan de gemeenten bedraagt 75 pet van de genoemde kosten. John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, ver wacht, dat op de komende NATO-top- conferentie in Parijs zal worden ge sproken over opslag van atoomwapens en aanleg van bases voor het lance ren van geleide projectielen in Europa. De V.S zuilen echter geen enkel Euro pees NATO-land dwingen in te stem men met de opslag van atoomwapens of de bouw van lanceerterreinen op zÜn gebied. De onderhandelingen hier over zullen vermoedelijk in de eerste plaats door generaal Norstad, de NATO-opperbevelhebber in Europa, ge voerd worden. Gedacht wordt aan over eenkomsten gelijkend op het akkoord van Bermuda, dat de V.S. in maart met Engeland gesloten hebben, aldus "Ulles, die in dit verband opmerkte, dat de in Engeland opgeslagen atoom- ladingen het „technisch bezit" van de V.S. zijn gebleven. De minister, die dit op een perscon ferentie in Washington verklaarde, voegde hieraan toe, dat de V.S. op dit ogenblik nog geen projectielen voor middelbare afstanden (2.400 km) voor operationeel gebruik gereed hebben maar dat dat eind volgend jaar wel het geval zal zijn, aldus melden Reu ter en A.F.P. De Amerikaanse minister van de fensie, McElroy, heeft echter gisteren in Augusta na een persconferentie met president Eisenhower verklaard, dat Een motorrijder heeft in het Lon- dense West-End een bruin-leren tas ge vonden waarin documenten zaten over een geheime raketmotor. Hjj heeft de tas netjes aan de politie overgedragen, nadat hij gezien had dat een der pa pieren het opschrift droeg: „Geheim mag alleen in een dubbele, gesloten envelop verzonden worden". De documenten waren afkomstig van het ministerie van bevoorrading dat be last is met de ontwikkeling van nieuwe wapens en het plaatsen van militaire contracten bij particuliere ondernemin gen. Hoge functionarissen van het mi nisterie proberen nu na te gaan hoe die tas op straat kwam te liggen. Vermoe delijk is z(j uit de bagageruimte van een auto gevallen, aldus meldt Reuter. de V.S. „eerder dan verwacht was" projectielen voor middelbare afstanden aan hun Europese bondgenoten kunnen leveren. De minister zeide, dat de V.S. zich verplicht hebben om in 1959 te beginnen met de aflevering van raket ten met middelgrote reikwijdte aan Groot-Brittannië. Engeland zal deze projectielen beslist vóór medio 1959 ontvangen, daarna pas volgen de an dere Europese landen, zo heeft de Amerikaanse minister volgens U.P. verklaard. (Van onze Haagse redactie) Minister Hofstra heeft zijn reeds aan gekondigde voorstellen tot belastingver hoging thans bij de Tweede Kamer in gediend. De verhogingen, die het doel hebben de bestedingen te beperken en de overheidsmiddelen te versterken, omvatten: 1. Schorsing van de voor de inkom stenbelasting en de vennootschapsbe lasting geldende aftrek voor investe ringen in vaste bedrijfsactiva in het jaar 1958. 2. Voortzetting van de voor de inkom stenbelasting en de vennootschapsbe lasting geldende vervroegde afschrij ving voor investeringen in 1958, met de mogelijkheid van enige verdergaan de beperkingen; hierbij denkt de Re gering aan de mogelijkheid van een uitsluiting van vervroegde afschrijving voor aanschaffingen, welke voor de structurele ontwikkeling van minder essentieel belang zijn, en van een be perking van het jaarlijkse bedrag van de vervroegde afschrijving voor de overige bedrijfsmiddelen tot op 5 pet. van de aanschaffingsprijs. 3. Verhoging van de omzetbelasting op sigaretten van 5% tot 8% voor het tijdvak van 1 januari 1958 tot 1 augus tus 1959. 4. Verhoging van de omzetbelasting op televisie-ontvangtoestellen van 10% tot 18% voor het tijdvak van 1 januari 1958 tot 1 augustus 1959. 5. Verhoging van de omzetbelasting op personenautomobielen, motorrijwie len dn banden voor deze voertuigen van 15% tot 20% voor het tijdvak van 1 januari 1958 tot 1 augustus 1959. 6. Een verhoging van het tarief der vermogensbelasting met 20% voor de belastingjaren 1958 en 1959. 7. In de naaste toekomst zal nog vol gen een voorstel tot verhoging van de omzetbelasting op de voet van artikel 15 van de Wet op de Omzetbelasting 1954 bij invoer van personenautomo bielen, alsmede een daarmee verband houdende gedeeltelijke intrekking van ae ingevolge artikel 29 van voormelde wet verleende vergunningen tot split sing van de assemblagebedrijven in een fabrieks- en handelsafdeling, een 1957 6r met ingang van 15 oktober In de toelichting zegt minister Hof. stra dat de maatregelen tot een tijde hjke verzwaring van lasten in de consumptieve sfeer zijn gezocht in de sector van uitgaven d'e voor het huis houdbudget van geen betekenis zijn dan wel als minder noodzakelijk kun nen worden aangemerkt. Voor de kaspositie van het Rijk bete kenen deze maatregelen een hogere op brengst voor het begrotingsjaar 1958 van 107 miljoe 1. Op jaarbasis zijn de cijfers hoger, al moet bij de beoordeling van de cijfers in het oog worden ge houden dat de voorzieningen slechts betrekkelijk korte tjjd werken. Naast deze maatregelen is de regering van oordeel dat met name ook uit een oogpunt van een evenwichtige verde ling van de belastingdruk, eveneens een offer moet worden gevergd in de sfeer van de individuele vermogens. Deze beslissing is mede ingegeven door de gedachte, dat ook de vermogensbe zitters met een ffectieve bestrijding van een inflatoire ontwikkeling zijn ge baat. De noodzaak thans slechts voor zieningen te treffen voor een betrekke lijk korte duur dringt zich volgens de bewindsman mede op voor die maat regelen welke op de investeringen be trekking hebben. In het Lijzonder dient ertegen te worden gewaakt, aldus heet het in de toelichting, dat vooral door psychologische oorzaken een te grote <pf te langdurige ontmoediging van de investeringen onverwacht tot schade voor de structuur van onze economie leidt. Ten aanzien van investeringsaftrek em vervroegde afschrijving wordt in de memorie van toelichting op de belasting voorstellen nog opgemerkt, dat uit de cijfers blijkt, dat de investeringen zich tot en met het tweede kwartaal 1957 nog steeds in stijgende lijn bewegen. Daar staat tegenover, dat de investerings- geneigdheid in de industrie een daling vertoont. In deze onzekere toestand be staat er geen aanleiding de investerings aftrek te doen herleven. Tenslotte wijdt de minister van finan ciën in de memorie van toelichting een beschouwing aan de positie van de zee scheepvaart, mede in verband met de fiscale faciliteiten, welke de zgn. vrije vlag-landen aan de scheepvaart ver lenen. Hierin deelt de bewindsman mede er niet van overtuigd te zijn dat het geldende fiscale regime voor de Neder landse zeescheepvaart tot een extrava gante ongelijkheid van concurrentie positie tegenover andere landen heeft geleid. - - t. v.... A, sïh v, 'I Een herleving van de investerings aftrek, uitsluitend voor de scheepvaart, zou een niet-verantwoorde discriminatie i jegens de andere bedrijfstakken be tekenen. Wel heeft de bijzondere positie van de scheepvaart de regering doen besluiten bij een evc aele algemene temporisering vam de vervroegde af schrijving tot 5% voor 1958 schepen daar in niet te doen delen, doch voor deze bedrijfsmiddelen de vervroegde afschrijving op de bestaande voet, d.i. met een jaarlijkse temporisering tot 10% intact te laten. l Nadat zondagavond het SAS-toestel uit Stockholm op Schiphol was geland, is er op twee uitzonderingen na tot dinsdagavond geen enkel toestel van de talrijke luchtvaartmaatschappij en welke de Amsterdamse luchthaven in hun luchtnet hebben opgenomen, bin nengekomen. De Finse lucht vaart maatschappij landde maandag, komende van Helsinki en Hamburg te gen het middaguur met een Convair op Schiphol en ging daarna door naar Lon den, eindpunt van deze lijn van de Finn Air. Later op de middag werd dezelfde Convair, komende dus van Londen, met slechts 300 meter zicht keurig op baan 19 van Schiphol neer gezet en een half uur daarna verdween het toestel in de mist, op de thuisreis naar Helsinki. Voorts is maandag een Dakota van de Griekse luchtmacht op Schiphol geland. Finn Air en de Griek se luchtmacht vormden dus uitzon deringen op de regel, welke zegt, dat op Schiphol bij zware mist niet kan worden geland. De terreur, waaraan Algerijnse re bellen hun landgenoten in Frankrijk onderwerpen, heeft gisteren weer acht mensenlevens geëist. Zes Algerijnen werden gisteren gedood bij een overval die rebellen pleegden op een hotel in een Mohammedaanse wijk van Parijs. Zowel in Valenciennes als in Maubeuge overleed gisteren een Algerijn; zij waren „Hebei bij vorige schietpartijen ernstig gewond geraakt. In de Parijse voorstad Saint-Ouen en in Montmartre hebben Algerijnse re bellen voorts overvallen gedaan op café's, met de bedoeling zich meester te maken van de kas. Bij de schiet partijen, die op de overvallen volgden werden in totaal vijf personen gewond Dit meldt United Press. Fintonaeen dorp in Noord-lerland, heeft afscheid genomen van zijn paarde tram, de laatste van het eiland, welke meer dan 70 jaar lang voor de ver binding heeft gezorgd tussen Fintona en de halte Fintona langs de spoorlijn van de „Great Northern Railway Com pany", welke eveneens gaat verdwijnen. De dubbeldeks tram, die het paard „Dick" hier voor de laatste maal uit het station van Fintona trekt, werd in 1883 gebouwd in Birmingham en heeft sinds dien regelmatig op het één kilometer lange enkelspoor tussen genoemde pun ten dienst gedaan. De tram gaat nu naar het museum en „Dick" zal door dierenvrienden worden aangekocht. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met hier en daar enkele opklaringen. Vannacht plaat selijk lichte vorst. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Meest zwakke zuid oostelijke wind. Zon: 8.12-16.44. Maan: 7.45-16.48. temp. neersi. Station Weer heden afgel. 7 uur 44 uur Helsinki lichte regen 3 0.1 oiucKnoim geh. bew. 3 0 oslo geh. bew. 3 0 Kopennagen geh. bew. 3 0 Londen geh. bew. 6 0 Amsterdam geh. bew. 3 0 Brussel geh. bew. 2 0 Luxemburg geh. bew. 0 0 Parijs geh. bew. 3 0 Nice licht bew. 8 0 Berlijn geh. bew. 2 0 Frankfurl geh. bew. 3 0 München geh. bew. -1 J Ztirtcb geh. bew. 1 0 Genève geh. bew. 6 0 Locarno zwaar bew. -1 0 Wenen geh. bew. 1 0 Irnsbruck geh. bew. -0 0 Rome zwaar bew. 7 Q

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1