Kinderen moeten vóór de adoptie over hun afkomst worden voorgelicht Door systeembouw 10.000 woningen meer per jaar op te leveren VOETBAL- POOLS EN PUZZELS Regering met wetsontwerp algemene kinderbijslagwet op de verkeerde weg lukkig PINDA ft KAA51 Mr. De Graaf noemt dese voorziening weinig ge Justitiebegroting aangenomen Sinds 1 november 1956 zijn 25 kinderen geadopteerd Aardgaswinning in Twenthe Tot 1 april 1957 elf procent van de woningbouw na de oorlog in systeembouw Gratiebeleid verkozen boven voor lopige invrijheidstelling Battledress for Ladies Installatie Agelerbrug geopend Ir. v. Lissa Nessel uit N.U. „Gedachte vindt geen weerklank K.L.M.-Viscount Jan Olieslagers gedoopt Herkapitalisatiewet in Eerste Kamer gunstig ontvangen Verhuizing bij de luchtmacht Minister Mansholt naar Griekenland VOORZITTER CENTR. SOC. WERKGEVERS VERBOND Geen gepremieerde spaarregeling voor volwassenen flfa TJlUïanó Op Nederlands gebied gejaagd Feestverloven voor militairen T eraardebestelling prof. ir. Van Beukering DONDERDAG 21 NOVEMBER 1957 PAGINA 3 Mgl m Plechtige Requiemmis voor mgr. Kierkels WEGENS DESERTIE AANGEHOUDEN? Dot moet U hebben Aanleiding tot bezorgdheid Belgische rechter vrij gesproken Zusters Augustinessen van Heemstede Nadat de wet op de adoptie 1 novem ber 1956 in werking is getreden, heeft de rechtbank in 25 van de 30 behandel de gevallen de adoptie uitgesproken. De Centrale Adoptieraad heeft tot en niet 29 oktober 187 aanvragen tot adop tie behandeld. Onder de 79 aanvragen, die vóór 1 augustus werden behandeld, tvaren er 40 die onwettige en 14 die meer derjarige kinderen golden. Om de be handeling van de Centrale Adoptieraad te bespoedigen, werkt de raad sinds Verleden maand met verscheidene over het land verdeelde kamers. Dit deelde de voorzitter van de Centrale Woensdag heeft de directeur-ge neraal voor de industrialisatie en ener gievoorziening, dr. E. L. Kramer, de opening verricht van de ontzwavelings installatie Agelerbrug van het staats- gasbedrijf te Agelerbrug. (Overijssel). Met deze inbedrpfstelling is een be langrijke schakel in de aardgasvoorzie ning van noordoost-Nederland tot stand gekomen, aldus dr. Kramer. zaV°M' de thans voltooide installatie dien gas uit de Twenthse bronnen aan ibaar kunnen worden gemaakt ge he i °Penbare gasvoorziening van door L- Noordoost-Nederland en daar- rip!L kunnen worden aangewend voor ver 0st hoogwaardige doeleinden. Ter er»Uding van ongewenste atmosfe rische verontreiniging zullen de aan het gas onttrokken zwavelverbindingen ÏÏJf'™, worden gebonden, waarvoor de Keuze is gevallen op de fabricage van sulfiet, dat nuttig gebruikt kan worden in de Nederlandse industrie. Deze sul- fietfabriek zal in de loop van het vol gende jaar geleed komen. If- R. C. A. F. J. van Lissa Nessel ïq-o ravenhage is uit de door hem in Nat- °PSerichte politieke partij, de l'iiir Unie op algemeen christe- fke grondslag" getreden, zo deelde "b mee. De N.U. beoogde te zijn een partij, waarin katholieken en protes tanten op gelijke voet met elkaar zou den samenwerken aan het nationaal belang en aldus een einde te maken aan de politieke verdeeldheid in ons christelijke partijenstelsel. Deze partij nam in 1956 deel aan de Kamerverkie zingen, doch zonder succes. De heer van Lissa Nessel is tot de conclusie gekomen „dat de gedachte van de N.U. te vergelijken met die der Duitse C.D.U. onvoldoende weer klank vindt bij het Nederlandse volk, dat, zoals bekend, sterk „verzuild" is. Het samenbrengen van katholieken en Protestanten in een politieke partij blijkt niet te verwezenlijken. De jong de ontwikkelingen in de protestant- christelijke partijen wijzen eerder in een tegengestelde richting". De N.U. overweegt deelneming aan de gemeenteraadsverkiezing voor Den Haag in 1958. De heer van Lissa Nes sel is van mening, dat het niet in het belang zou zijn van de toekomstige samenstelling van de Haagse gemeente raad indien de N.U. met een eigen lijst zou uitkomen. Hij zou dus ook uit dien de niet bereid zijn als lijsttrekker voor de N.U. 0p te treden. Op het vliegveld van n„ werpen heeft de weduwe =ne i* in ons land zeer bekende r ?e °?k luchtvaartpionier Jan oiifl?1 e woensdag een der negen nieuw„af,®rs kers Viscount 800, de PH-VIEZlJ*- Ant- 'VIE. waaraan ls gegeven, de naam van haar man gedoopt. Aan deze doopplechtigheid ging een korte samenkomst by het monument van de in 1883 in de Sinjorenstad ge boren Olieslagers, die de bijnaam van ••Antwerpse Duivel" verwierf, vooraf. Hierbij werd het woord gevoerd door be technisch-directeur van de K.L.M. de heer J Luymes, en de voorzitter öah de Antwerpse kamer van koophan- d?1' de heer F Osterrieth. De K.L.M.- recteur lecde een krans aaJ] de ereu Van het monument, waarbij een e\yaCht met vlag van het korps Bel dene luchtcadetten stond aangetre- Naar uit het voorlopige verslag van de otnmissie van rapporteurs uit de Eerste •earner over het ontwerp van wet op de "^kapitalisatie 1957 blijkt, verheugde JJ1-Pn zich vrijwel algemeen erover, dat minister de indiening van dit wets- on erP heeft bevorderd, zodat thans Phieuw de mogelijkheid wordt openge- v 'd voor de naamloze vennootschappen ®,t nominale kapitaal aan het onderne- ""igsvermogen aan te passen. Vele leden, wensen met het oog op te toekomstige behandeling in de Sta- «n-Generaal van de herkapitalisatie als Oerdeel van de algemene belasting herziening, reeds thans naar voren „reugen, dat zij een belastingtarief van Pet aan de hoge kant achtten. Verder etreurden zij het, dat in dit ontwerp "wehts een zo korte tijd, nl. tot 1 janu- 1959, gegeven wordt om de mogelijk- 'e'd tot herkapitalisatie effectueren, andere leden betreurden het, dat geen gevolg is gegeven aan de uitgeoefende aandrang de thans voorgestelde regeling re doen gelden tot 1 januari 1960. De bestaande liquiditeitsmoeilijkreden van veie vennootschappen zouden er mede argument voor zijn de door dit wets ontwerp beoogde werkingsduur te ver lengen. Adoptieraad, prof. mr. Ch. J. J. M. Pe tit, woensdagmiddag te Utrecht mede, toen hij op de algemene vergadering van de FIOM (Nederlandse Federatie van Instellingen voor de Ongehuwde Moeder en haar kind (een inleiding hield over de eerste ervaringen met de wet op de adoptie. Om tot adoptie te geraken, moet een request bij de griffie van de recht bank worden ingediend. Daarna volgt een onderzoek door de raad voor de kin derbescherming, die een rapport uit brengt aan de Centrale Adoptieraad die op zijn beurt de rechtbank advi seert. In de helft van het aantal voor gelegde gevallen vraagt de Centrale Adoptieraad een nader rapport, alvo rens zijn advies uit te brengen en dringt er herhaaldelijk op aan, dat de betref fende kinderen vóór de behandeling door de rechtbank reeds worden voor gelicht over hun status. De Centrale Adoptieraad, aldus prof. Petit, adviseert naar de concrete om standigheden, nadat eerst de formele eisen van de wet aan het geval zijn ge toetst en de raad heeft bekeken of de aan gevraagde adoptie inderdaad in het be lang van het kind is. Het kennelijke belang van het kind is ook richt snoer voor de rechtbank. Doelend op de afgewezen aanvragen, merkte prof. Petit op, dat velen geroepen zijn tot het pleegouderschap, maar weinigen zijn uitverkoren tot adoptie van hun pleegkind. Ter verduidelijking zei hij, dat de adoptie niet als een normale be kroning van het pleegouderschap moet worden gezien. Tijdens de discussie bleek, dat de vele toehoorders vooral van mening verschilden over de voorlichting aan kinderen. Moet alles verteld worden? wanneer moet het kind het weten? Prof. Petit merkte op, dat de wet voorschrijft, dat 14-jarige kinderen voor eventuele adoptie door de rechtbank moeten wor den gehoord; zij moeten dan voorge licht zijn. De Centrale Adoptieraad staat volstrekt op voorlichting, zij het eventueel met enig uitstel. In de prak tijk blijkt de 6-jarige leeftijd - wanneer op school de ware naam van het kind bekend kan worden wenselijk. Over het algemeen, aldus prof. Petit, moet de kinderen ook verteld worden bij adop tie wie hun werkelijke ouders zijn. Er werden bedenkingen gemaakt te gen eventuele afwijzing van adoptie waardoor moeilijkheden in het gezin zouden kunnen ontstaan. Prof. Peptit nam dit bezwaar niet zo ernstig; het pleegouderschap kan daarna gewoon blijven voortbestaan. Wel was hij het met een opponent eens, dat de mogelijk heid tot adoptie een nog critischer se lectie van adspirant-pleegouders nodig maakt. In de week van 9 tot 14 december zal het 334 transport squadron van de Ko ninklijke Luchtmacht verhuizen van het marine vliegkamp Valkenburg naar de vliegbasis Ypenburg. In dezelfde week zal ook de groep lichte vliegtuigen be staande uit pipercubs en Hiller-helicop- ters van Deelen naar Ypenburg worden verplaatst. Het foto verkennings-squa- dron 306 dat tot nu toe op Laarbruch (Duitsl.) gelegerd is, verhuist dan naar de vliegbasis Deelen. Op uitnodiging van de Griekse regering zal dr. S. L. Mansholt op 24 november voor een kort bezoek naar Griekenland vertrokken. Tijdens dit bezoek zai waarschijnlijk de eventuele bijdrage ter sprake komen, die van Nederlandse zijde zou kunnen worden geleverd bij de uitvoering van bepaalde ontginnings- en droogleggingsprojecten. Op 25 en 27 november zal minister Mansholt in Athene onder meer be sprekingen voeren met leden van het Griekse kabinet onder wie de minister van landbouw Adamopoulos en met andere autoriteiten, geïnteresseerd bij deze projecten. Tijdens een werkbezoek, dat H. M. koningin Juliana woensdag aan Leeuwarden heeft gebracht, bezichtigde zij o.a. een coöperatieve condensfabriek, waar zij werd rondgeleid, door de hoofddirecteur van de fabriek, ir. J. B. Ritzema van Ikema. bouwhinldTve.,capacitcït van de systeem- 12.000 wonin2erland bedraagt ongeveer termtin zm fen per iaar- °p vr« korte ge investering6 1?et betrekkelijk gerin- voerd tot 20.0^k™ ^ar Af gezien de Nederi up -1 ongeveer de hem u bouwsystemen voor ders wfl dit zetbesparen op vakarbei- van 'systeembouwfed6e'moe1 i-fv, t per jaar 10.000 woningen'meer*te bou wen dan wannee, Nedwland alleen ?Bt gebouwd! Dit is een van de conclusies die ee- trokken wordt in een uitgavl vin de vereniging van systeembouwers in Den Haag van de hand van prof. dr T ïj' Mazure, wetenschappelijk adviseur Van de vereniging, mr. dr. J. H. Boast algemeen secretaris en ïr. K. R Rurl ger, technisch secretaris. In de brochur- wordt de overtuiging uitgesproken dat de traditionele woning bouw en de systeembouw elkaar moe- ten aanvullen. Alleen blijvende, krach- tige industrialisatie van de woningbouw kan het middel zijn om een gezonde, aan de eisen des tijds voldoende, huis vesting van de Nederlandse bevolking te waarborgen, aldus de schrijvers. De systeembouwers zijn er zich van bewust dat het niet gaat om produktie- verhoging tot elke prijs doch om een verhoging van de produktie van wonin gen, die economisch en bouwtechnisch waardevol zijn voor de Nederlandse volkshuisvesting. Zoals de systeembouw een aanvullende plaats kan innemen naast de traditionele bouw, zo zal er naast de huidige, matig geïndustria liseerde systemen plaats kunnen zyn voor sterk geïndustrialiseerde bouw methoden. Voor volledige prefabricatie van geheel afgewerkte bouwelementen in zeer sterk gemechaniseerde fabrieken zal, volgens schrijvers, gezien de nood zaak van industrialisatie, in du toekomst plaats zijn. Op grond van deze overwegingen ko men zy tot de conclusie dat een bouw programma van 80.000 woningen in een gemiddeld jaar mogelijk is waarbij de traditionele bouw voor 50.000, bestaan de systeembouw voor 20.000 en sterk geïndustrialiseerde bouwmethoden voor 10.000 woningen zal zorgen. Sinds 1956 heeft de overheid de be tekenis van een continu-produktie voor de produktiviteit ingezien en de tot standkoming der continu-contracten be vorderd. Amsterdam, 's-Gravenhage, Arnhem, Dordrecht, Enschede, Gronin gen en Schiedam zijn inmiddels der gelijke contracten aangegaan. Tot 1 apr 1957 zijn in Nederland 55.000 systeem- woningen gebouwd, hetgeen elf procent is van de totale woningproductie na de oorlog. In de kloosterkerk van het theologi- aum der paters Passionisten te Mook werd woensdagmorgen de plechtige Kequiemmis opgedragen voor mgr. L. Kierkels, Passionist, die 7 november te Home is overleden en aldaar werd begraven. Vele hoge autoriteiten, onder d® ambassadeur van Indië, de heer John A. Thivev met zijn echtgenote en mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coadjutor va.n ,®n Bosch, woonden de Requiem mis by. Advertentie (Van onze Haagse redactie). Van de voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, mr. F. 3. A. de Graaf, die wegens ziekte niet in staat was zelf te verschijnen, werd vandaag voor de Algemene ledenverga dering door ir. F. K. T. Beukema toe Water, een rede voorgelezen waarin kritisch gesproken werd over het wets ontwerp voor een algemene kinderby- slagwet. Volgens de voorzitter wekt de rege ring door het indienen van dit wetsont werp bjj het grote publiek de indruk, dat de invoering van deze nieuwe, wei nig gelukkige vi orziening toelaatbaar zou zijn. Zij verzwijgt de door de S.E.R. in grote meerderheid aanbevolen prio riteit van een weduwen- en wezenvoor ziening. Zij legt ook een verstandig ad vies van de sociale verzekeringsraad over een doelmatige administratie van de volleverzekeringen naast zich neer. Zij is voor de dag gekomen met een regeling die alleen aanvaard baar zal blijken voor degenen, die hier in de verwezenlijking van een politiek programmapunt zien, dan wel de na koming van een bij de kabinetsforma tie gesloten compromis. Ik zou, aldus de heer De Graaff van harte instemmen met een zeer kritisch voorlopig verslag van de Tweede Kamer. Het wil mij voor komen, dat de regering op de verkeer de weg is. In hoeverre er risico bestaat dat de bewindslieden voor de politieke druk wijken, vermag ik niet te voor spellen. De S.E.R. aarzele niet, zo no dig ongevraagd, van zijn inzicht terza ke te doen blijken. Mr. De Graaff zei voorts dat er drin gend behoefte bestaat aan een gedach- tenwisseling over een doelmatig admi nistratiesysteem bij de sociale verze keringsbanken en haar bijkantoren. De huidige werkwijze van het ministerie van sociale zaken leidt zowel tot inef ficiency als tot het aantrekken en aan houden van een te grote personeelsfor matie. Volgens deskundigen zou er 2000 tot 3000 man personeel minder no dig zijn dan bij het volgen van de hui dige opzet. Laat men niet volharden in een systeem, dat 40 of 50 jaar ge leden bruikbaar scheen. Kritiek viel ook ten deel aan mi nister Struykens voornemen om voor het overheidspersoneel een gepremi eerde spaarregeling in te voeren. De overheid moet als werkgever geen we gen inslaan, die in het particuliere bedrijfsleven nauwelijks worden be treden. Het C.S.W.V. staat namelijk zeer gereserveerd tegenover het pre mieren van spaarregelingen voor vol wassenen. Men ziet hier voor de werk gevers slechts een zeer beperkte taak liggen. De voornaamste wijze van be zitsvorming dient de eigen besparing uit het inkomen te blijven. Nu de levensstandaard van de handarbei ders zeker 30 pet. ligt boven het voor oorlogse niveau, moeten op zichzelf de omstandigheden er reeds gunstig voor worden geacht, dat deze talrijke bevolkingsgroep een belangrijke bij drage levert aan de nationale bespa ringen. Het C.S.W.V. heeft verder ernstige bezwaren tegen de mening van een com missie uit het C.N.V., dat een verdere uitbreiding van de ploegenarbeid moet De rivierpolitie te Rotterdam heeft woensdag bij aankomst van de Willem Ruys, welk schip uit Indonesië kwam, aangehouden een dertigjarige passa gier, die is overgegeven aan de konink lijke marechaussee. Deze man komt voor in een Nederlands opsporings register, waarin zijn aanhouding wordt verzocht, omdat hij verdacht wordt van desertie uit een bataljon van de Ko ninklijke Landmacht, destijds te Dja karta. De man, die als beroep monteur op gaf, heeft voor zijn vertrek naar Indo nesië in Groningen gewoond. worden tegengegaan. Willen wij, aldus mr. De Graaff, de handhaving van de levensstandaard en de werkgelegenheid nastreven, dan zullen wij de consequen ties daarvan moeten aanvaarden. De voorzitter wees ook op nivelle- ringsverschijnselen van grote omvang ten nadele van beambten, die behoren tot de middengroepen en tot de hogere employé's. Het jaar 1939 op 100 stellend, blijken de handarbeiderslonen tot 315 pnt. gestegen te zijn. Voor de categorie die in 1939 4.000 gld. per jaar verdiende steeg het cijfer tot 246 en voor de ca tegorie die 12000 gld verdiende slechts tot 207. Voor beide laatste groepen ligt de levensstandaard, indien men de stij ging van de kosten van levensonder houd in aanmerking neemt, nog altijd beneden de vooroorlogse. Op dit ge bied liggen vraagstukken, die de aan dacht van de werkgevers verdienen. De heer De Graaff zou het jaar 1958 benut willen zien voor een hernieuwd beraad over ons Nederlandse loonpoli tieke systeem. Voor de eerstvolgende jaren wenst de overgrote meerderheid van de C.S.W.V. een systeem van loonpolitiek dat niet veel verschilt van het huidige. De plaats van de privaat rechtelijke en publiekrechtelijke orga nen moet echter nader worden bepaald. Daarbij wordt vooral gedacht aan de Stichting van de Arbeid en de S.E.R. Het lijkt nuttig de vraag te bestu deren of een overdracht van de taak van de Stichting van de Arbeid inge volge het B.B.A. 1945 aan de sociale commissie van de S.E.R. wellicht doel matig en technisch uitvoerbaar zou zijn. Hierbij dient er dan van te worden uit gegaan, dat het college van Rijksbemid delaars zijn huidige taak nog volledig behoudt. Bij het verbond is de vraag gerezen of het prijsindexcijfer voor de kosten van levensonderhoud, na de verschui vingen die zich sedert 1951 in het ar beidersbudget hebben voltrokken, nog wel een betrouwbaar kompas voor het verloop van de kosten van levens onderhoud kan worden genoemd. Dit vraagstuk moet volgens de heer De Graaff door de statistici spoedig nader worden bezien, waarbij waarschijnlijk de urgentie van een nieuw budgeton derzoek duidelijk aan de dag zal tre den. Advertentie (Vervolg van pag. 1) Mr. Berkhouwer (V.V.D.) vond het psychologisch verklaarbaar dat de puzzels toenemen, mede in verband met het besloten karakter van de K.N.V.B.- pool. Hij vroeg zich af waarom men destijds de totalisator zo gemakkelijk aanvaard had en wilde thans de ont wikkeling van zaken liever afwachten. Van de zijde van de C.H. werd geen standpunt ingenomen, omdat de zaak sub judice is. Hoe men dit alles ook beziet, aldus minister Samkalden, of men de puzzel rage nu in verband brengt met de sportontwikkeling die geschaad wordt, of met het verloren gaan van de cha- ritasgedachte, ofwel dat men ongerust is over het langs deze weg verwerven van arbeidsloos inkomen, in ieder geval is er aanleiding tot bezorgd heid. De minister wilde er niet dieper op ingaan vanwege de zeer verschillende opvattingen die er over deze zaak in het parlement heersen. Het zou moeilijk zijn de juiste terminologie te vinden, zo zei hij. Hij beperkte zich tot een over zicht van wat er is gebeurd, vooral na de laatste kabinetsformatie waarbij de A.R.-ministers bij hun toetreden tot het kabinet een voorbehoud hebben gemaakt met betrekking tot een wettelijke rege ling van de voetbalpools. Daarna is de ontwikkeling van de puzzelrage ont staan, die men destijds niet heeft kun nen voorzien. Het is gewenst gebleken het standpunt dat het kabinet destijds innam, nog eens te bezien. Zo is men gekomen tot het besluit tot instellen van een staatscommissie. Van de replieken heeft alleen mr. Vrolijk (P.v.d.A.) gebruik gemaakt om zijn tevredenheid met de mededelingen van de minister kenbaar te maken. De kantonrechter te Zierikzee heeft schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen een rechter bij de Antwerpse rechtbank die ervan werd verdacht zich samen met zijn zoon op 3 september van dit jaar schuldig te hebben gemaakt aan een overtreding van de Neder landse jachtwet. De rechter is vrijge sproken. Tijdens de behandeling van deze zaak in de openbare strafzitting had de offi cier van justitie een boete geëist van honderd gulden, te vervangen door tien dagen hechtenis met ontzegging van de bevoegdheid in Nederland te jagen ge durende een tjjd van twee jaar. Het woensdag geplaatste bericht be trof het kapittel van de zusters Augus tinessen van Heemstede, dus niet, zoals gemeld, die van de H. Monica. De behandeling van de begroting van justitie heeft nog geleid tot enkele uit spraken van minister Samkalden. Mr. Baeten (K. J.P.) had hem opmerkzaam gemaakt op het z.i. verkeerde gebruik dat tegenwoordig wordt gemaakt van het gratiebeleid terwijl men voorlopige invrijheidstelling zou moeten toepas sen. De minister was dat niet met hem eens. Sinds 1920 is gratieverlening reeds gebruikelijk. Hij zag bovendien praktische bezwaren om over te scha kelen naar voorlopige invrijheidstelling. Dit zou bij gedetineerden sterke span ningen kunnen oproepen meer dan gra tieverlening, die zich beperkt tot een aantal gevallen. De minister was ech ter bereid te overwegen in hoeverre aan de verlangens van de K.V.P. kan wor den tegemoet gekomen. Twee modellen van de Franse couture-confectie, die de nieuwe lage lijn tonen, gebroken midden op de heup. Het linker bestaat uit een japon met jasje van grijs-beige jersey, het rechter model is alleen een japon met lage ceintuur. Ontwerp Pierre Billet. Hij motiveerde waarom aan de wet tot het tegengaan van lichtvaardige echtscheidingen nog steeds geen uitvoe ring wordt gegven met de dringende achterstand bö de raden van kin derbescherming. In juli 1956 is echter het personeel daar met 64 man uit gebreid en dit jaar ondanks de beste dingsbeperking nog eens met 25 man. Ook wordt gewerkt aan verbetering van de werkwijze van de raden. De minis ter zal binnenkort overleg plegen met de presidenten van de rechtbanken over de toerusting die de kinderrech ters moeten hebben voor hun taak. In verband met de recente publika- ties over de zaak-majoor K. had mr. Berkhouwer gesproken en het woord vertrouwenscrisis gebruikt waarmede hij de militaire rechtspleging diskwali ficeerde. Minister Samkalden achtte het nodig hem te waarschuwen dat hij zich niet te veel moet laten beïnvloe den door publikaties „waarvan ik mij afvraag of de achter liggende motieven wel zo zuiver zijn als noodzakelijk is om aan de persvrijheid in ons land die wezenlijke inhoud te geven, waaraan zij een zo diepgaande behoefte heeft".. De minister sprak zijn ernstige bezorgd heid uit dat over dit soort zaken, die sub judice zijn, beschouwingen worden gegeven die het gevaar inhouden dat er een poging wordt gewaagd, de rech ter te beïnvloeden. De minister erkende de nood van het gevangenispersoneel. Hij liet een enigs zins optimistisch geluid horen over de mogelijkheden dat binnenkort een rege ling tot verbetering van hun positie wordt getroffen. De begroting is z.h.s. aangenomen. De minister van oorlog heeft ter ge legenheid van kerstmis 1957 en de jaarwisseling ten aanzien van het ver trek met verlof en de terugkeer van verlof voor verschillende giroepen mili tairen data bepaald. Voor een bepaalde groep militairen is het vertrek, voor telkens vijftig procent der sterkte, be paald op zaterdag 21 december tussen zeven uur en negen uur des morgens of vrijdag 27 december na vier uur 's middags, de terugkeer is vastgesteld op vrijdag 27 december voor 12 uur 's middags of op donderdag 2 januari 1958 voor zeven uur 's avonds. Voor een andere groep militairen is het ver trek bepaald op zaterdag 21 december na een uur 's middags en de terugkeer op donderdag 2 januari 1985 voor twaalf uur 's middags. De verlofrege ling is per landmachtorder aan de landmacht bekend gemaakt. Het stoffelijk overschot van prof. ir. J. A. van Beukering, de op 12 novem ber j.l. te Mexico-City overleden hoog leraar in de tropische landhuishoud kunde aan de landbouwhogeschool te Wageningen, is per vliegtuig naar ons land overgebracht. De teraardebestel ling geschiedt vrijdag om 14.00 uur op de algemene begraafplaats te Wagenin gen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3