NATO zal uitgroeien tot een hechte Atlantische gemeenschap Toelatingseisen voor H.B.S.-ers in voorlopig verslag besproken „Civitas Dei" heeft een eigen reisorganisatie Mr. Schürmann: Toegeven aan Indonesië sou in strijd met Handvest zijn No-Iron Poplin Mijn zoon wil niet sterven PAUL HENRI SPAAK IN DEN HAAG: wég Br Problemen kunnen slechts worden geregeld door een onderlinge zeer nauwe samenwerking Geen keuze tussen Spoetnik en was machine Oneindige ruimte niet luchtledig President Heuss in Rome i IVOROL maakt Sneeuwwilies tand"" Dagelijks treinen naar Wereldtentoon stelling 1958 sidjid <zicJvzelf>l Overlevenden „Neuiron' -ramp II NOTARIËLE OPLEIDING Opnieuw voor Daniël Wayenberg Speciale verbinding BrusselLourdes uiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininnHiinimmniiHnninniuKniniiiii Verplichte cursussen voor priesters Civitas Dei99 bereikt hoogste punt 4'" DONDERDAG 21 NOVEMBER 1957 PAGINA 7 en in 10 minuten "AKKERTJES' NATO thans een alliantie Sovjet-geleerde: Grand prix du disque Soebandrio dreigt mmmmmmmmmsmm het e+ii#e- Vlo-Icon shitk (nei... door HARRIET H. HOUSER Rood-China Tweede Kamer aanvaardt maatschappelijk werk nrtdio» ic mnnr val dan in ifirtpr De verklaring van Washington, vol gens welke er een aantal problemen bestaat, die niet meer geregeld kunnen worden door de landen afzonderlijk doch slechts door een interdependen tie der landen, dus door een onder linge zeer nauwe samenwerking, is van een historische betekenis. Aldus ver klaarde de secretaris-generaal van de NATO, Paul Henri Spaak woensdagmid dag op een in de Rolzaal te 's Graven- hage gehouden persconferentie. In het verleden is reeds vaak beweerd, dat Europa zich moet verenigen of sterven, zo zei hij verder, doch dit probleem zal thans niet meer in Europees doch in Atlantisch kader moeten worden opge lost. Dit geldt niet alleen voor mili taire vraagstukken doch ook en in het bijzonder voor economische. Spaak zei verder, dat hij met minister president dr. W. Drees en de staatsse cretaris van buitenlapdse zaken, drs. van der Beugel, van gedachten "eeft gewisseld met betrekking tot de °®sPrekingen, die 16 december in Pa- Fps door de regeringshoofden der NATO-landen zullen worden gevoerd, t-jeze conferentie zal van 'groot belang 2bn, aldus Spaak, want zij zal een li chaam en een inhoud moeten geven aan de verklaring, die Eisenhower en Macmillan In Washington hebben af gelegd. Spaak zei verder, dat zijn besprekin gen met de staatshoofden en de mi nisters der onderscheidende NATO-lan- den vooral ten doel hebben te komen tot een soort agenda, die bij de Pa- rijse besprekingen ter tafel zal komen. Iedere regering zal haar eigen ideeën met betrekking tot de Atlantische con ferentie op papier zetten en Spaak zal Advertentie helpen direct hieruit in de vorm van een werkdocu ment een synthese opstellen. Wij moe ten namelijk 16 december met iets an ders uit de conferentie van regerings hoofden te voorschijn komen dan alleen maar met principes, zo merkte hij op. Wij zullen wezenlijke resultaten bekend moeten kunnen maken. In leder ge val zijn wij er nu reeds van overtuigd dat in de ,,Interdependency" waarover de verklaring van Washington spreekt, de oplossing ligt voor vele problemen. Wanneer hij de NATO-landen de wil bestaat aan deze nieuwe politiek der onderlinge verbondenheid mee te wer ken, aldus de secretaris-generaal der NATO, dan zullen er geen vraagstuk ken meer zijn die zonder oplossing moe ten blijven. In dit opzicht wees Spaak op het voorbeeld van de Benelux en de Europese economische gemeenschap. Van een organisatie is de NATO een alliantie geworden en van een allian tie zal zü op zekere dag uitgroeien tot een atlantische gemeenschap, zo verklaarde Spaak, die verder nog in het licht stelde dat bij de totstandko ming van deze gemeenschap een „func tionele procedure zou worden toege past zoals men die ook kent bij de Europese samenwerking waar eerst de E.G.K.S. en daarna de Europese markt en Euratom zijn ontworpen. In den beginne zal vooral aandacht worden geschonken aan de wetenschap pelijke samenwerking en aan rationa lisering en standaardisering der be wapening. Volgens Spaak is er geen reden tot scepticisme ten aanzien van de Atlantische gemeenschap. Indien de Atlantische conferentie met een communiqué komt dan zal dit een essentiële inhoud hebben, omdat de ideeën die aan de Atlantische gemeen schap ten grondslag liggen bqpaald re volutionair zijn, zo zei hij. Velen wensen, dat met de Sovjet- Unie wordt gesproken, aldus Spaak, maar men moet dit alleen maar doen indien men werkelijk iets heeft te zeggen. Wij hebben thans pas drie maanden over ontwapening gespro ken en de houding die de Sovjets daarbij aannamen was weinig be moedigend. Khroesjtsjev wil thans spreken met topfiguren der interna tionale politiek maar laat hij dan de agenda geven waarover wij moeten praten. Ik wil niet zeggen, dat een dergelijke conferentie dezer dagen niet Verscheidene leden van de vaste com missie voor justitie hoopten dat, al is de wens der bewindslieden dat de uni versitaire notariële opleiding reeds dit jaar een aanvang zou kunnen nemen niet in vervulling gegaan, deze aan vang toch met het begin van het vol gende academische cursusjaar zal kun nen samenvallen. gevoelen, dat nu de knoop ten onh.1a1„™an ee? universitaire notariële werd dnnr"^ worden doorgehakt, missie gedeekl °Verige leden deV com" Aldus blijkt uit het der commissie overhI? °.P'ge versla8 wijziging van de hoger tsontwerp tot de wet op het notarisambt6™" 6" Met de gelijkstelling Van der studie voor respectievelijk w tariële doctoraal examen en h»t 5 raai examen Nederland" «cht commissie zich eveneens verenigen Minder overeenstemming bestond ten aanzien van de gelijkstelling van het kandidaatsexamen voor beide zo juist genoemde studierichtingen en met betrekking tot de regeling van de toe latingseisen. De verscheidene leden, eerder aan het woord, achtten de gelijkstelling van het kandidaatsexamen juist. Uitgangs- Punt is hierbii voor hen, dat, zodra de hotariaatsopleiding universitair wordt *r geen verschil meer beh°°rVn J?f !Lta»n tav de toelatingseisen. En zqn eisen 'gelijk, dan kan ook eenge- kandidaatsexamen volgen. Naar ttienine dient echter zowel de stu fetal de notariële als die in 1de andere ^«richtingen der juridische faculteit ï°°r abituriënten van de H.B.S. te wor ?,eh opengesteld, indien deze althans ,'Jk hebben gegeven voldoende kcnni het latijn te bezitten. De in het ont werp voorgestelde overgangsregeling v°or de notariaatsstudie, die de H.B.a.- >rs toelaat na het met succes afleggen een voor-tentamen latijn, achten ®eze leden als een voorlopige oplossing aanvaardbaar. Verscheidene andere leden, die de samenhang tussen belde zo juist aan geduide kwesties eveneens op de voorgrond plaatsten, waren van oor deel, dat bij de beschouwing van de- Ze kwesties moet worden uitgegaan van wat blijkens de ervaring het men- seumateriaal is, waarvoor de notari aatsopleiding is bestemd. De erva ring leert, dat het notariaat speciaal aantrekkingskracht heeft voor bewo ners van het platteland. Juist op het Platteland zijn gymnasia zeer dun, ho- S ure-burgerscholen in verhouding fcht gezaaid. Het gevolg van een en ander tekent zich af in het feit, dat 76 a 80 pet der voor het notariaat stude renden wordt gevormd door H.B.S.- ars. In het licht van deze feiten kwam het deze leden irreëel voor, om, zoals blijkens de memorie van toelichting bi' het maken van het ontwerp is ge schied, een theoretisch gezichtspunt als de wenselijkheid van een gelijk kandidaatsexamen voorop te stellen, daaruit de wenselijkheid van gelijke toelatingseisen af te leiden en dan te eisen en te verwachten, dat de stu denten en aspirant-studenten der no tariaatsopleiding zich bij deze opzet zullen aanpassen. Het kwam deze leden juister en re delijker voor, een afzonderlijk kandi daatsexamen voor de notariaatsstudie in te voeren met handhaving van de thans voor de notariaatsopleiding gel dende toelatingseisen dan het kandi daatsexamen gelijk te stellen aan dat van de studie in het Nederlands recht en in verband daarmee de toelatingsei sen te wijzigen. nodig is, maar zij zal dan in ieder geval goed voorbereid moeten zijn, zo merkte Spaak op. Het Westen blijkt meer gegrepen te zijn door het lanceren van de Spoet nik dan door de interne gebeurtenissen in Rusland, zo zei de secretaris-gene raal verder. Het vertrek van Zjoekof wijst echter z.i. op een grote interne onrust in de Sovjet-Unie. Anderzijds hebben wij evenwel zonder twijfel de technische kracht der Sovjets onder schat. In Rusland bestaan evenwel gro te sociale en economische problemen en ons democratische regiem is op dit stuk zonder twijfel superieur. De verwezenlijking van de Spoetnik ver andert niets aan het laatste feit. Wij zien trouwens ook wat het communisti sche regiem in de satellietstaten in de afgelopen tien jaar heeft opgeleverd. De democratische volkeren willen niet kiezen tussen de Spoetnik en de wasmachine. Zij wensen beide te be. zitten. Wij zijn van oordeel, dat de technische verwezenlijking ook de volke ren meer welvaart moeten brengen, aldus Spaak, die verder zei te verwach ten dat Amerika binnen zes maanden een kustmaan zal lanceren. Overigens gelooft hij niet dat de Spoetnik op het ogenblik reeds van militair belang is. Wel heeft de Russische si teiliet nog eens het belang onderstreept van een nauwere samenwerking tussen de lan den op wetenschappelijk gebied. Met betrekking tot geruchten over een integratie van de Belgische en Ne derlandse luchtstrijdkrachten verklaar de Spaak, dat hem hieromtrent niets bekend is. Het lqkt hem echter, gezien het feit, dat de moderne straaljagers moeilijk nog boven hun eigen gebied kunnen blijven, niet onwaarschijnlijk. Hij vroeg zich echter af waarom de ze integratie alleen maar voor België en Nederland en niet ook voor de an dere landen der NATO geldt. De tijd is voorbij, dat men over een Belgische, Franse en Nederlandse hemel kon spre ken, zo rnerhte hij op. Een Russische geleerde, prof. Jakof Albert, heeft volgens het Russische persbureau Tass, op een bijeenkomst van natuurkundigen in de Sovjet-aca demie van wetenschappen te Moskou verklaard dat uit gegevens verkregen door het lanceren van de twee kunst manen, gebleken is dat de oneindige ruimte geen luchtledige is, doch dat zich in elke kubieke centimeter hier van verscheidene duizenden gasdeeltjes bevinden. Volgens Albert zal een aan tal leerstellingen op het gebied van astrofysica en geofysica moeten worden herzien. Met behulp van de tweede Spoetnik heeft men ontdekt, dat er zich op 1.500 tot 1.700 km hoogte een concentratie van negatieve deeltjes, elektronen, be vindt. De dichtheid van de deeltjes die de kosmische ruimte vullen scheen bij de zon het grootst te zijn, zo heeft prof. Albert verklaard. De voornaamste adviseur van de NATO op luchtvaartgebied, de uit Hon garije afkomstige dr. Van Karman, heeft ondertussen volgens Reuter, in een vraaggesprek verklaard, dat de Ame rikanen noch de Russen binnen tien tot vijftien jaar in staat zullen zijn, een bemande satelliet te lanceren. Hij zei dat het vraagstuk van het ontbreken van de zwaartekracht voor mensen be langrijker is dan voor dieren. Voor de tweede achtereenvolgende maal is aan de in Parijs woonachtige Nederlandse pianist Daniel Wayenberg een „grand prix du disque" toegekend. Hij kreeg deze prijs voor een 33-toeren plaat, met aan de ene zijde een vertol king van het pianoconcert in G van Ra- vel, en aan de keerzijde het concert voor de linkerhand van dezelfde componist. In 1956 had Wayenberg een prijs ge kregen voor een plaat met Brahms- opnamen. X.v.v.v. De Westduitse president Theodor Heuss brengt op het ogenblik een staatsiebezoek aan Rome. Naast president Gronchi van Italië (midden) liep president Heuss (links) in het station Ostiense tussen een erewacht van saluerende politie en carabineri door, na zijn aankomst in de Italiaanse hoofdstad. Advertentie (Van onze Haagse redacteur) Om de vertegenwoordiging van de H. Stoel op de komende Wereldtentoonstel ling te Brussel zo effectief mogelijk te doen zt)n heeft het commissariaat van de „Civitas Dei" als enige onder de pa viljoenhouders een speciale afdeling „Reizen" opgericht mc representanten in vele landen van de wereld. Men hoopt hierin een tegenwicht te vinden voor de propaganda van andere pavil joenhouders, die miljoenen uittrekken om bezoekers naar hun inzending te krijgen. De eventuele baten van deze reisorganisatie zullen geheel toevloeien aan de „Civitas Dei". Men heeft vooraf reeds één miljoen entreebewijzen ingekocht. Dagelijks zal er uit Amsterdam een trein rilden naar Brussel en periodiek rijden er treinen uit Zwolle en Utrecht. In verband met het jubileum van „Lourdes" zullen er speciale autobus-, trein- en vliegtuig- Vervolg van pag. 1) De Nederlandse afgevaardigde be toogde, dat de Algemene Vergadering als een politiek lichaam geen uitspraak g zal kunnen doen over het eerste Indo- g nesische punt, dat Nederlands Nieuw- Guinea de jure een deel van Indone sië is. Hij herinnerde eraan, dat Ne derland heeft aangeboden de kwestie voor te leggen aan het Internationale Gerechtshof, doch dat Indonesië dit voortdurend heeft geweigerd. „Indien Indonesië enig vertrouween zou hebben in de rechtvaardigheid van zijn aan spraken, zou het zonder twijfel van de ze gelegenheid gebruik hebben ge maakt". „Het tweede punt dat de Algeme ne Vergadering druk zou uitoefenen op Nederland om de bevolking van Neder lands Nieuw-Guinea het recht van zelf beschikking te ontzeggen is zo in strijd met de beginselen van het Hand vest van de V.N., dat het ondenkbaar is, dat de Algemene Vergadering ooit zou kunnen toestemmen medeplichtige te worden bij een dergelijke schande lijke onderneming". De Nederlandse afgevaardigde zeide voorts, dat de herhaalde Indonesische verklaring als zou de toestand in Ne derlands Nieuw-Guinea de wereldvrede kunnen bedreigen niet overtuigend heeft geklonken voor de wereld, die zich er goed van bewust is, dat volmaakte vrede, rust en orde in Nederlands Nieuw-Guinea heersen en dat er geen wens onder de bevolking leeft zich te verzetten tegen de politiek van de Ne derlandse regering of zich te onder werpen aan het vreemde gezag van Djakarta, dat op meer dan 3,000 kilo meter ligt. De Nederlandse vertegenwoordiger las vervolgens de onlangs verschenen Nederlands-Australische verklaring In zake de ontwikkeling van Nleuw-Gui- nea voor en voegde hieraan toe, dat, zonder vooruit te lopen op de beslissin gen van de bevolking van de beide de len van het eiland, die zfl te zijner tijd zal moeten nemen, deze verklaring uit zicht geeft voor een mogelijke toekom stige ontwikkeling, die een gezonde ba sis zou leggen voor het bestaan van de bevolking van geheel Nieuw-Guinea in de moderne wereld. SOEBANDRIO Sprekend over de mogelijkheid dat indien de V.N. de wensen van Indonesië niet inwilligen de huidige grondsla gen van buitenlandse betrekkingen van dat land in karakter zullen veranderen, verklaarde de minister van buitenland se zaken van Indonesië Soebandrio o.m. nog het volgende: „Dat zou niet alleen zeer goed het einde van onze actieve politiek kunnen betekenen, doch ook van het huidige democratische karak ter van Indonesië en zijn omschakeling in een kaleidoscoop van verschillende politieke systemen". „Een dergelijke ontwikkeling zou on der de tegenwoordige wereldsituatie het evenwicht en de veiligheid van dit ge bied niet verhogen en ik waag het om te zeggen dat zij zelfs de veiligheid van geheel Azië in gevaar, zou kunnen bren gen, met alle daaruit voortvloeiende consequenties voor de internationale stabiliteit". Minister Soebandrio betoogde, dat het zqn moeilijke taak was om „de ge voelens van zelfverzekerdheid of onbe zorgdheid, die mogelijk het vraagstuk West-Irian omgeven, te doen verdwij nen, in het volle besef dat ik, door dit te doen, zou kunnen worden beschul digd van opzettelijke overdrijving of van het koesteren van bepaalde heime lijke oogmerken door te beweren, dat de huidige situatie een kwestie van- noodtoestand is". „Ik „tel mij aan dit odium bloot, in het bijzonder nu ik weet, dat Neder land niets meer verlangt dan dit ge schil te houden op het vroegere rustige niveau van het erover eens zijn, dat men het oneens is. Bovendien moet ik verwachten, dat deze gevoelens moge lijk worden gedeeld door enige andere leden van de Verenigde Naties". Soe bandrio zei, dat „West-Irian een inte graal deel is van de politieke eenheid, bekend als Indonesië", en dat het ge schil daarover thans In „verergerde mate" bestaat. Minister Soebandrio vervolgde, dat de laatste tijd de uitdrukking „zelfbe schikking" in het geding is gebracht. „Mag ik de commissie er aan herinne- kerko 's Advertentie Vertaald door l. Govera— van Geunt. 24 Hentz^'ud a i^ns voortdurend met zijn grappi ge opmerkingen. -^s er ook maar een sprankje hu mor m een situatie te vinden was, dan zag hij het wel. Wij fel0® voortdurend alert zijn om, wanneer de genheid zich voordeed, van re pliek te kunnen dienen. Wee ons, wanneer we iets zeiden dat we tev°^?n "1®t zorgvuldig overdacht had den'. We deden ook wel idiote dingen; zoals het schildpadje met de grimmige en vastberaden uit drukking op zijn snuit, meneer Westmore genaamd naar het hoofd van de huishoudelijke dienst tussen twee sneetjes brood te stoppen, netjes in te pakken en naar een leerling-verpleegster te sturen, die in een kamertje aan de andere kant van de gang ziek lag. Ze had gelukkig ook gevoel voor hu mor want toen ze het PaJc;l?J®r"ftst^rd^' waren, er twee halfcirkelvormige stukjes uit het brood, alsof ze erin gebeten had. Op een dag ontving een dame in de aangrenzende kamer een groot aantal metho distische dominees, dia in Micon een conferentie bij. woonden. Hentz had een kostelijk olifantje, dat kon lopen, van een vriend'van mij gekregen en na het ding te hebben opgewonden, lieten wq het heel arge. loos de stijve vergadering in wandelen. Ik denk dat ons gelach de mensen af en toe ge schokt heeft; zij moeten zich wel afgevraagd hebben hoe we bij zo'n tragedie konden lachen. De eerste dagen na het ongeluk geloofde ik niet ooit weer te kunnen lachen maar ik hen erg dankbaar dat ik het nog kan! Hentz was er blij om dat we lachten; jaren later vertelde hij me, dat dit nu net het ver schil voor hem uitmaakte tussen in leven blijven of de strijd opgeven. Ie kunnen lachen is de beste be loning van een onvoorwaardelijk geloof in het ge- ypvde- .Alle dingen werken samen ten goede voor hen die de Heer liefhebben." Od een dag, toen Hentz nog steeds op het Foster- bed lag en niet in staat was iemandl in de kamer te zien die niet vlak bij het hoofdeinde van zp bed stond kwam een dame rond om zelfgemaakte hand werkjes te verkopen Ze was vmeger waarschqn- liik erk knap geweest en men kon naar een rijpe schoonheid nog aanzien- Ze klopte op de deur en ik ging naar bulten om te vragen wat ze wilde. Ze vertelde me dat ze vroeger zangeres van beroep geweest was en noemde een paar belangrijke enga- lementen od Ze had over mijn zoon gehoord en vroeg of ze voor hem zou mogen zingen Ze zei, da? het haar veel plezier, zou doen. Omdat geen enkele uitvlucht kon verzinnen, gaf ik mijn toestem ming. A Hentz luisterde op dat ogenblik net na.Br Arthur Godfrey en ik wist? dat zelfs Patrice Munsel „e met Godfrey zou kunnen wedijveren. Hp had met graag dat hij bij deze uitzending gestoord werd. Ik opende de deur en vertelde hem dat een „aardige dame" voor hem wilde zingen. Charles liep naar de radio toe om die af te zetten. Margery, Charles en ik stonden eerbiedig af te wachten. Toen begon ze. De schrik, toen wij letterlijk door haar enorme stemgeluid bedolven werden, deed ons opspringen. Het lied heette Oh, promise me en ze zong het uit volle borst! Wat ze aan beheersing van toonhoogte verloren had, compenseerde ze door stemvolume De ramen rinkelden letterlijk. Hentz kon haar met zien omdat ze bij het voeteneind van zijn bed stond. Hij mompelde uit zDn mondhoek: „Grote hemel, wie vermoordt daar die muziek?" Charles en ik aan de ene kant van het bed en Margery aan de andere kant barstten bijna van ingehouden lachen. Vanuit mijn ooghoeken keek ik naar Margery, maar ik merkte dat ik dat beter niet meer kon doen als wq met enige waardigheid door het geïmproviseerde concert wilden komen. Charles bleef mij met zijn voet aanstoten en ik probeerde hem met eeen waar schuwende blik te doen ophouden. Tijdens dezai plechtstatige muziekvertolking kwamen verpleeg sters en oppassers telkens de gang afrennen en om de hoek van de deur kijken om te zien of alles in orde was. Het geluid was tot in de verste uithoeken van het ziekenhuis doorgedrongen. Ze zong onver stoorbaar verder en ik geloof niet dat ze ooit voor een kinderachtiger gehoor opgetreden was. We kregen ook nog een ander concert dat me echter op geheel andere wijze beroerde. De kleur lingen, die in de keuken werkten, kenden Hentz omdat hij al zo lang in het ziekenhuis lag. Ze hadden altijd hun uiterste best gedaan maaltijden klaar te maken die zijn armzalige eetlust zouden kunnen opwekken. Ook het dienstmeisje en de bor denwassers kenden hem. Ze waren allen in hem ge ïnteresseerd omdat ze van die jongen, die lachend voor zqn leven lag te vechten, gehoord en gelezen hadden. Op zekere dag vertelde de chefkok mU, dat ze graag een paar spirituals voor Hentz zouden willen komen zingen. Na afloop van hun werk, troep ten zij achter elkaar binnen. Ze waren met hun twaalven lange, dunne, korte en dikke ver moeid door het harde werken. Toen begonnen ze te zingen. Ofschoon alle negrospiritualzangers met Swing-low, sweet chariot beginnen, is dit lied door veelvuldige herhaling toch niet afgezaagd geworden. Ze zongen verscheidene van de meer bekende spi rituals. Hun ongeschoolde stemmen klonken in vol maakte harmonie, toen ze klaaglijk over hun beproe vingen en moeilUkheden zongen en van Jezus' lief de voor hen. Het laatste lied was: Were you there when they crucified my Lord? Was u erbjj, toen ze mijn Heer kruisigden? Ik moest me afwenden en toen ze weggingen, kon ik geen woord van dank uitbrengen. De schoon heid van hun zang en hun ontroerend verlangen Hentz een plezier te willen doen, deden mij een biok in de keel krijgen. Tijdens onze ritten naar Macon praatten Margery en ik vaak over ernstiger onderwerpen. Ik herin ner me niet, dat ze me ooit van haar eigen over tuigingen vertelde, maar ze zei wel dat ze waar schijnlijk niet erg orthodox waren. Haar goede da den waren echter welsprekender dan woorden. Ze vertelde me, dat ze zoveel verdriet gehad had van de wreedheid van de oorlog, dat ze een jaar la ter nog niet in staat was geweest om te bidden. In de oorlog had ze werkelijk goede christenen zien sneuvelen ondanks hun gebeden om bescherming. (Wordt vervolgd) ren" zo zeide hij, „dat het onthouden van West-Irian aan de republiek Indo nesië op deze grond evenzeer zou kun nen worden toegepast op de andere In donesische eilanden, zoals Ambon, Ce lebes, enz. West-Irian staat in dezelfde inter-regionale betrekking tot de ver; schillende gebiedsdelen van Indonesië, als alle andere regionale gebieden van Indonesië." De toepassing van Neder lands begrip van zelfbeschikking ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea zou dus in wezen betekenen, dat het zelfde begrip moet worden aanvaard ten aanzien van de andere eilanden of gebieden van Indonesië, wat tot de „desintegratie" van de Indonesische nationale staat zou leiden". Een zaak, die nog meer bezorgd heid in Indonesië, en wellicht ook in andere Aziatische landen, heeft ge wekt, aldus verklaarde Soebandrio voorts, was de gemeenschappelijke verklaring, welke Nederland en Australië op 6 november over hun toekomstige politiek hebben uitgege ven. „Voor het Indonesische volk is de bedoeling van deze gemeenschappelij ke verklaring nog steeds enigszins geheimzinnig." „Het is algemeen bekend, dat Neder land en Australië de laatste paar jaren elk jaar een conferentie hebben gehou den voor het coördineren van hun po litiek in West-Irian en oostelijk Nicuw- Gulnea, zowel als voor het opnieuw be vestigen van hun gemeenschappelijke houding tegenover Indonesië. Als ge volg daarvan vrezen wij deze gemeen schappelijke verklaring niet anders te kunnen uitleggen dm dat zij ook mili taire oogmerken heeft Geruchten in die geest doen overal de ronde en tot dusver heeft noch Nederland, noch Australië een tegenspraak of een ver heldering op dit punt gegeven. Boven dien Is de bezorgdheid over deze ge meenschappelijke verklaring toegeno men door recente berichten over een stroom van wapenverschepingen van Nederland naar West-Irian", aldus de Indonesische minister. De communistische Chinese regering heeft een begin gemaakt met verplich te cursussen van zes weken voor priesters en kloosterzusters. Gedurende zes lesuren per dag worden de cursis ten gedwongen de communistische ideo logie te bestuderen. De cursus is spe ciaal bedoeld voor priesters en kloos terzusters, die zich niet met het be staande regiem kunne:, verenigen en deze houding onverminderd handhaven aldus meldt het K.N.P, Deze nieuwe maatregel kan men zien als een uitvloeisel van het nationaal „katholiek" volkscongres, dat deze zo mer in Peking bijeen geweest is en be sloten heeft een patriottische vereniging van Chinese „katholieken" op te rich ten. Dit congres heeft geen resultaten afgeworpen. Het droeg bisschoppen, priesters en kloosterzusters onder meer op het volk de communistische begin selen te leren. De tijd voor godsdienst oefeningen, aldus besloot het congres, dienen besteed te worden aan propa ganda van de regeringspolitiek, ook die ten aanzien van de godsdienst. Deze voorwaarden alsmede ook de krachtig ingezette propaganda voor de geboor tebeperking vormen onoverkomelijke barrières voor de katholieken. Desal niettemin hebben de communisten te verstaan gegeven, dat alleen hl), die volgens deze richtlijnen handelt, zijn ambt vrjj zal kunnen uitoefenen. De laatste twee maanden, zo meldt het K.N.P. volgt dan ook arrestatie op ar restatie. verbindingen tot stand worden gebracht tussen Brussel en Lourdes. De afdeling „Reizen" wordt in Neder land vertegenwoordigd door de heer Th. Wassing te Tilburg. Zqn bureau houdt zich bezig met het doen vervoeren van allerlei katholieke groepen scholieren, leden van jeugdorganisaties, sociale en culturele organisaties, parochiële ver enigingen enz., met het regelen van het vervoer voor de Néderlanders, die zul len deelnemen aan de in Brussel te hou den internationale katholieke congres sen en met het verlenen van medewer king aan het boeken van katholieken, individueel en in groepsverband, voor bedevaartplaatsen in en buiten Europa. Deze reisorganisatie wil geen monopo listische houding aannemen, doch het coördinerende werk doen. Er wordt naar gestreefd zoveel mogelijk de be staande vervoermaatschappijen in te schakelen. ïh Brussel worden de reizigers naar de „Volkerenpoort" van de tentoonstel ling gebracht; deze ingang voert naar de paviljoens van het Vaticaan en van de Verenigde Staten, Rusland, Canada, Italië en Nederland. Tot nu toe heb ben reeds meer dan tienduizend Neder landers voor een reis naar de wereld tentoonstelling ingeschreven. Aan ver enigingen en parochiële groeperingen wordt een korting van 17 pet. verleend; scholieren krqgen 27 pet. reductie. Voor logies en maaltijden zijn speciale voor zieningen getroffen. Aan de bezoekers zullen adviezen worden gegeven over de onderdelen van de expositie, die voor hen het inte ressantst zijn; voor de velen, die slechts één dag op de tentoonstelling blijven, zal het immers onmogelijk zijn alle ptt viljoens te bezoeken. Dez. reisorgan satie van de „Civitas Dei" heeft dj steun van het Nederlands Episcopaat. Woensdagochtend is het kruis geplaatst op de kerk van Civitas Dei, het pavil joen van de H. Stoel op de Wereldten toonstelling 1958 te Brussel. Daarmede is het hoogste punt bereikt. De toren van he kerk, een houtcon structie volgens Zweeds systeem is 44 meter hoog. Het kruis heeft een hoogte van 15 meter. De kerk, die vol gens hetzelfde systeem is gebouwd, zal 2500 personen kunnen ontvangen. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft woensdag de begroting van maatschappelijk werk aanvaard. Tevoren had de heer Daems (P.v.d.A.) zqn amendement ingetrok ken, dat beoogde van de ramingen voor de gezinsoorden een pro memoriepost te maken en dit wen, tot geringe om vang terug te brengen. Minister Klom- pé overtuigde de Kamer dat men de reorganisatie van dit werk voor een jaar nog wel aan haar kan toevertrou wen. Zij toonde met cijfers aan dat er reeds een aanmerkelijke verbetering is ingetreden en dat bewoners die in de kampen niet thuis horen worden ge weerd. Er ontstond nog even een dreiging toen de minister zich verzette tegen het plan om in een commissie die moet adviseren over de moeilijkheden in de kampen vgtn de Ambonezen, ook Ne derlanders te benoemen. De minister wilde deze moeilijkheden rechtstreeks met de Ambonezen bespreken. De heer v. d. Wetering (C.H.) maakte zieti boos en zei: „Het lijkt wel een totok- beleid" (totoks zqn lieden uit het Wes ten die geen begrip hebben voor het lot van het volk in het Oosten). Mevr. Hee- roma-Meylink deed er nog een schepje Indonesisch bovenop en vond dat het na de vele jaren waarin de Kamer daar nu al op aandringt langzamerhand tijd was om er „bitoeng" over te worden. Een ogenblik dreigde er over deze zaak een motie maar deze werd in petto-gehou den, toen minister Klompé ook op dit punt de Kamer wist te bewegen haar nog een jaar respijt te geven om de za ken naar de zin van het parlement te regelen. Minister Klompé deelde mede dat de subsidiëring voor de b.l.o.-nazorg, waar. op al zolang wordt gewacht, waar schijnlijk de volgende week zal afko men. Een klein stormpje stak nog op uit de socialistische hoek over een subsidie die zelfs over 1956 niet meer is ver leend aan de Nederlandse bond in Duitsland. De heer Scheps nam het voor onze landgenoten daar op, maar vond niet voldoende bijval in de Kamer, die min of meer geschrokken was door de heftige toon die hq tegen de minis ter aanwendde. Dr. Klompé hééft toegezegd dat zfl haar uiterste best zal doen de wetten ter vervanging van de armenzorg en regeling van het gehele maatschappelij ke werk nog voor 1960 in het staatsblad te krijgen. Er is ambtelijk overleg tussen socia le zaken en maatschappelijk werk om trent een onderzoek naar de vergeten groepen. Er is een schema opgezet, al dus minister Klompé, dat zeer binnen kort zal gaan werken. Roemenië In Boekarest zullen bin nenkort in een speciale kiosk Westelij ke kranten verkrijgbaar zijn, aldus meldt het Roemeense dagblad „Scin- teia". (U.P.) Aan boord van de „Willem Ruys" zijn in Rotterdam gearriveerd de heer H. O. Wagenaar, zijn vrouw en hun tienjarige zoontje Henk, drie van de weinige over levenden van de ramp bij Biak met het K.L.M.-vliegtuig „Neutron".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7