Vraag Antwoord SPAAK.Toekomst van de vrije wereld staat in de komende weken op spel Grootste brug van ons land komt ten zuiden van Rotterdam Radio en TV Commissie-Langeveld komt niet tot eenstemmig oordeel Mij wil n zoon niet sterven fc I I en Verklaring van Washington is niet naar waarde geschat Opa Kostering 106 jaar Eerste triomf van Orbaan Complex van snelverkeerswegen rond de Maasstad Particuliere instellingen moeten zich behoorlijk kunnen ontplooien REDE IN AMSTERDAM De Kleine verslaat Vingerhoedt HAPGOOD IN HET GELIJK GESTELD AALSMEER ALS BLOEMENHOF BEROEPSKEUZEVOORLICHTING Duitsland behaalt de landenprijs Nederland: laatste plaats Het Franse elftal Koninklijke paarden succesvol Noorse tenniszege op België compleet Italië zeker van winst VRIJDAG 22 NOVEMBER 1957 fAGINA 11 Rusland hoopt op ineenstorting Spoetnik maakt alarm Het kolenvervoer der N.S. Huurverhoging Schaken te Wageningen Biljart-vijfkamp Klok en Hamer „Niet" en „iet" Kinderbijslag Europese vlag Woningruil Concours hippique door HARRIET H. HOUSER M Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de lintcer'bovenhoek der enveloppe„Vragenrubriek"). De beantwoording ge- schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan- merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening meedat men minstens 14 dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. f bij de jongen te blijven, die haar zo nodig had. Toen wij uit Atlanta terugkwamen, hadden we weer dezelfde verpleegster, die van het begin af Hentz verzorgd had. Hentz was zeer aan haar ge hecht. Ze wist precies hoe ze hem moest aanpak ken. Ze leefde erg met hem mee wanneer hij veel pijn had en hun verstandhouding was uitstekend. Ze had net als wij een grote genegenheid en waar dering voor Margery. Er was altijd bezoek om de lange uren door te komen. De vrienden bleven komen, ook toen de weken tot lange maanden werden. Ik zal nooit de vriendin vergeten, die om de andere dag lekkere hapjes bracht om Hentz tot eten aan te moedigen. Ze heeft zeker wel een karrevracht vol schuim pjes met noten gemaakt, omdat ze wist dat deze veel proteïne bevatten. Ze had het vreselijk druk met het schrijven van een boek en ik vroeg me af, waar ze de tijd vandaan haalde, die ze aan ons besteedde. Mijn allerbeste vriendin, Anne Griffin, gaf les aan de Wesleyan-school in Macon en het deed me altijd veel genoegen wanneer ze op weg van school naar huis even op bezoek kwam. Ik was niet zo moedig als Anne wel dacht, maar ik probeerde me groot te houden om haar niet teleur te stellen. Ze had zovele gaven en ze gaf ook zoveel. Ze ver spreidde zoveel liefde en begrip en was ons daar door een grote aansporing. Ze had de gave altijd de juiste woorden te kunnen vinden. Ze kon me in mezel doen geloven, en hoe meer ik in mezelf geioofde, hoe meer ik in Gód geloofde. Ik vond het heerlijk om me door haar te laten overhalen mee naar huis te gaan en bij haar het avondeten te gebruiken en om over dingen te praten die niets met het ziekenhuis uitstaande hadden. Wat werden we altijd opgevrolijkt wanneer we haar het zieken huis zagen binnenkomen, beladen met kreeftesla, warme belegde broodjes'en koffie! Ze maakte zich zorgen omdat Fred en ik in de kleine snack-bar van het ziekenhuis moesten eten. Vele mensen hebben zich afgevraagd hoe ik het al die lange maanden in het ziekenhuis heb uitge houden maar in feite waren ze niet erg uitputtend. Ze waren zelfs interessant en leerzaam, afgezien natuurlijk van de spanningen. We waren bijna nooit der ,,De verklaring, die president Eisen hower en premier Macmillan enkele weken geleden te Washington hebben afgelegd, heeft in onze westelijke pers niet zoveel aandacht gekregen als de Spoetnik. Toch is de mogelijkheid aan wezig, dat deze verklaring straks voor de ontwikkeling van de vrije wereld van kapitale betekenis zal blijken te zjjin". Dit zei de secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdragsorganisa tie, Paul Henri Spaak, donderdagmid dag in de aula van de Universiteit van Amsterdam, waar hij de voornaamste spreker was bij het tweede lustrum van de faculteit der politieke en sociale we tenschappen. Eisenhower en Macmil lan, aldus Spaak, hebben zich bediend van termen, die wij hier in Europa, met betrekking tot de integratie van ons werelddeel, al tien jaar bezigen. Zij hebben gezegd, dat de tijd van de in dividuele oplossingen voorbij is, dat on afhankelijkheid moet plaats maken voor onderlinge afhankelijkheid. De re volutionaire betekenis van hun verkla ring schuilt nu hierin, dat zij haar van toepassing achten op de hele Atlan tische gemeenschap. Het is thans onze taak aan dit principe wezenlijke inhoud te verlenen. De toekomst van de vrije wereld kan heel wel afhangen van de scherpzinnigheid en de visie, die wij aan de dag leggen in de weken, welke ons nog scheiden van de NATO-topcon- ferentie op 16 december. De geschiede nis, met al haar gevaren en kansen, gaat verder, aldus Spaak. „Het is de taak der staatslieden de gevaren te ont wijken en de kansen aan te grijpen. Als de politici hun wil klaar en duidelijk formuleren, dan kunnen de technici die wil zonder mankeren realiseren. Dat is mijn ervaring". De heer Spaak Degon zijn toespraak uiteen te zetten, dat de NATO in de acht jaar van haar bestaan bewe- Zeb heeft doelmatig te zijn. Het com munistische imperialisme, waarvan de Westelijke wereld zich pas in 1948 door de coup in Praag het bestaan realiseer de, is geen meter, geen duim verder doorgedrongen naar het westen. Voor een vermindering van de voorzorgs maatregelen bestaat thans geen enkele reden; de vroegere dreiging bestaat nog steeds. In dit verband herinnerde de secre taris-generaal aan een uitlating, die de praatgrage Russische dictator, Khroesjtsjev, onlangs bij een cocktail party heeft gedaan; „Op het gebied van de buitenlandse politiek heeft Sta lin geen fouten van betekenis gemaakt. Als het de buitenlandse politiek betreft, lijn wij allemaal Stalinisten". Spaak geloofde overigens niet, dat de Sovjet-Unie thans bezig is aan een systematische voorbereiding van de Eerde Wereldoorlog. Enerzijds is de °orlog thans niet meer geschikt om de oplossing van bepaalde problemen teweeg te brengen of gemakkelijker te maken. Het is thans mogelijk een H-bom te construeren, waarvan de destructieve werking even groot is als die van alle bommen, die in de Tweede Oorlog boven Duitsland zijn afgeworpen, samen. De term mili taire overwinning" kan bevoeglijk uit onze woordenboeken worden ge schrapt. Anderzijds geloven de communisten die de fatalistische trekken van het Marxisme tot het uiterste hebben ge dreven in de automatische ineenstor ting van de westelijke wereld. Intussen zijn zij er steeds op uit de door hen voorziene ontwikkeling te bespoedigen. De conclusie moet zijn, aldus Spaak, dat het westen sterk moet blijven om de communisten geen kansen te bie den en hen niet in verleiding te bren gen. „Al de NATO een succes geweest, Het hoofts is- hachelijk en onvolkomen, ren zin de volkeren te le- die men tot eiwechten in een oorlog, Het is beter al* prlJS wil vermijden, ven. Daartoe is men leert sarnen te Ie" mische samenwerk- politieke en econo- staande militaire naast de be- misch gebied zal' ,,V,0<PS- Op econo- de laatste slag worden nt!e'pk wellicbt misschien nog te vroes?f5?verd- Het is meenschappelijke buitfniSZan ee"Je' uandse politiek der vijftien landen te spreken, al wordt men, zo zei Spaak, soms door de omstan digheden wel eens ambitieus. Het valt niet mee de individualistische traditie van eeuwen te overwinnen. Daarom zal ook de vestiging van de gecoördineer de buitenlandse politiek het instituut van de prealabele consultatie nog een heel werk zijn. Het zal een inbreuk zijn op tot dusver bestaan hebbende privileges en het schept tegelijk nieuwe verantwoordelijkheid. In de onenigheid over de wapenleveranties aan Tunesië blijkt duidelijk, dat Amerika en Enge land zich niet hebben gehoude aan de prealabele consultatie, die vorig jaar december door de ministers van bui tenlandse zaken als wenselijk is gesteld. De verschijning van de Spoetnik aan het firmament heeft de vrije wereld voor de tweede maal doen ontwaken, zoals de coup te Praag dat de eerste keer deed. Spaak zei, dat de westelijke wereld niet alleen Amerika deze uitdaging moet aanvaarden, zonder evenwel, net als de Russen, het welzijn van de massa te offeren aan enkele spectaculaire successen. Wij Itunnen niet kiezen tussen wasmachine en Spoetnik. Over de uitwisseling van we tenschappelijke gegevens tussen de wes telijke landen onderling zei Spaak: „De Europese landen moeten niet opnieuw willen uitvinden, wat de Amerikanen al hebben en de Amerikaanse veiligheid loopt geen gevaar, als de V.S. hun Euro pese bondgenoten geheimen vertellen, die zij toch al kennen". Europa schijnt het belang van de ver klaring van Washington onvoldoende te hebben onderkend en ook nu nog be staat er scepsis over de bijeenkomst op 16 december. Laat men echter be denken, dat ook het communiqué van de ministers van buitenlandse zaken te Messina is ontvangen als was het één uit vele communiqués. Toch zijn uit de besprekingen van Messina de Europese gemeenschappelijke markt en de Eura tom voortgekomen. De Belgische staatsman Paul Henri Spaak heeft donderdag in de aula van de gemeentelijke universiteit een toespraak gehouden ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van de politiek-sociale faculteit. De hoge autoriteit heeft de Neder landse regering verzocht de nodige maatregelen te treffen om de geheime vervoersovereenkomsten tussen de Ne derlandse Spoorwegen en de kolenver- bruikers in Nederland ter kennis te brengén van de Nederlandse kolenmij- nijn. en dit uiterlijk van 1 januari af. De hoge autoriteit rechtvaardigt haar verzoek aan de Nederlandse regering met de haar door het E.G.K.S.-verdrag opgelegde verplichting, elke discriminatie op het gebied van vervoersprijzen en -voorwaarden onder de voortbrengers uit te schakelen. Anderzijds zijn de Ne derlandse producenten niet in staat hun steenkoolprijzen franco bestemming in overeenstemming te brengen met die van hun concurrenten, zo verklaart de hoge autoriteit, omdat zij deze niet kennen. H. S. H. Ik verhuur een gestoffeer de zit-slaapkamer met warme maaltijd. Mag ik in verband met de huurverhoging de prijs verho gen? Antwoord: De prijs is vrij, voorzover betreft het deel, dat berekend wordt voor de warme maaltijd. Het deel, dat betrekking heeft op de huur der ka mer, mag naar evenredigheid ver hoogd worden, ais het de wettelijke prijs tenminste niet reeds overschreden heeft. Deze wettelijke prijs is gelijk aan de huur, die naar verhouding van de gehele huurprijs der woning in over eenstemming is met de grootte van de verhuurde kamer. Als de gehele huur prijs b.v. 50 p.m. bedraagt en de ver huurde kamer gelijk is aan een vijfde van de gehele ruimte, dan mag de huurprijs voor de kamer 10.- per Drie partijen uit ae veertiende ronde in de zonale schaaktoernooi te Wage ningen, die nog geen beslissing hadden gekregen, zjjn gisteren uitgespeeld. De belangrijkste beslissingen zijn uiteraard de remises van Uhlmann en Trifuno- vic tegen resp. Kolarov en Dückstein. Verder behaalde Orbaan de eerste over winning. Hü versloeg, conform de ver wachtingen, Lintblom. De stand na de veertiende ronde is: 1 Szabo 12 pnt; 2 Olafsson 10% pnt; 3 Larsen 10 pnt; 4/5 Donner en Stahlberg 9% pnt; 6/7 Uhlmann en Trifunovic 9 pnt; 8 Teschner 7% pnt; 9 Ivkov 6% pnt; 10/11/12 Dückstein, Kolarov en Trojanescu 6 pnt; 13/14 Alster en Nïep- haus 5% pnt; 15 Clarke 5 pnt; 16 Han- ninen 3% pnt; 17/18 Lintblom en Oor- baan 2% pnt. Er zijn nog rie ronden -te spelen, waarvan twee gedurende het weekeinde. Van de kanshebbers voor de eerste drie plaatsen luidt het programma: Szabo; Niephaus (zwart), Olafsson (wit) en Kolarov (zwart). Olafsson: Alster (wit), Szabo (zwart), Dückstein (wit). Larsen: Dückstein (wit), Hanninen (zwart), Teschner (wiV. Donner: Kolarov (zwart), Lintblom (wit), Clarke (zwart). Stahlberg: Trojanescu (wit), Ivkov (wit), Trifunovic (zwart). Donderdagavond is in de biljartsocië teit „St Joris" te Amersfoort een vijf kamp (oude formule) gehouden tussen de Belg Vingerhoedt uit Antwerpen en de Zwollenaar De Kleine. De jonge Ne derlander deed het uitstekend. Hij zegevierde met 7-3. De resultaten waren: Libre: De Kleine Vingerhoedt 47/2: De Kleine Vingerhoedt Bandstoten: De Kleine Vingerhoedt De resultaten delen waren: 71/2: De Kleine Vingerhoedt Driebanden: De Kleine Vingerhoedt Vingerhoedt had het beste proportio neel gemiddelde (34,62). Dat van De Kleine was 31,33. Het Hof van Assizen in Bristol heeft de oud-aanvoerder van Arsenal en van Engeland, Hapgood, een vergoeding van 15.000 gulden toegewezen wegens smaad. De klacht van Hapgood was, dat de voorzitter van Bath City Arthur Mortimer aan een verslaggever van de Daily Mirror het volgende had ver teld „Gedurende de afgelopen vijf jaar heeft de club niets, maar dan ook niets 200 10 101 20.00 60 10 21 6.00 150 5 104 30.00 10 5 6 2.00 50 11 16 454 50 11 22 4.54 laatste twee onder- 100 6 40 16.66 76 6 38 12.66 4 13 1 0.307 20 13 4 1.538 De Werkgroep Oeververbinding Rot terdam van het ministerie van verkeer en waterstaat heeft dezer dagen haar interimrapport betreffende de oever verbinding bij Van Brienenoord, een eilandje ten zuiden van Rotterdam, vol tooid en aan de minister van verkeer en waterstaat aangeboden. Het rap port is voorts toegezonden aan gedepu teerde staten van Zuid-Holland en aan het gemeentebestuurvan Rotterdam. De oeververbinding bü Van Brienen oord zal bestaan uit een brug, die de langste van Nederland zal worden. Zij is nodig voor de doortrekking van rijks weg 16 van Dordrecht naar Rotterdam over een afstand van zeven en een hal ve kilometer, welke doortrekking op haar beurt onderdeel is van de aanleg van een complex van snelverkeerswe- Over „Aalsmeer bloemenhof van Nederland" bracht de VARATV ons gisterenavond een boeiende reportage. Te boeiender gezien het jaargetijde waarin wij verkeren. We hebben al meer betoogd, dat der gelijke uitzendingen alleen kunnen sla gen wanneer ze deskundig en terdege worden voorbereid. Men kan niet zo maar naar Aalsmeer rijden er camera's en microfoons instellen. Van te voren moet vaststaan wét men gaant doen en hóe men dat gaat doen. Op deze wijze aangevat kunnen dergelijke reportages tot de boeiendste onderwerpen voor de TV worden. Aan de voorbereiding van deze uitzen ding was kennelijk alle zorg besteed. Ieder aandachtig kjjker en luisteraar is er wijzer en rijker door geworden. Nog liep niet alles even gemakkelijk, er was wel eens een misverstandje en een radioreporter als Evert Garretsen heeft altijd teveel haast. Dat is niet erg als er maar niets van is te zien. Intussen hebben de kijkers een boei ende en indringende indruk kunnen krij gen van een mooi en zeer Nederlands bedrijf. (Dit was geen rechtstreekse uitzending, maar een opname van een uitzending die men 's morgens om half zes had georganiseerd, tegelijk met de veiling). Het kleinkunstprogramma heeft ons vooral getroffen door de zeer fraaie wijze waarop het op het beeld werd ge bracht. Milo Anstadt, de regisseur, liet ons musicerende mensen nu eens anders zien, minder conventioneel, boeiender en bewogener. Ook het op treden van Jules de Corte was zeer tref fend gerealiseerd. Het werken met donkere achtergronden, waarin de regis seur zijn effecten zocht, heeft echter ook nadelen. Michel van der Plas kwam er zeker niet volledig door uit. Dat hij sprekend erg op dreef was, kunnen wij gen van Rotterdam uit en om de stad heen. In het rapport worden de kosten van de brug geraamd op 45 miljoen gulden. Op de rijksbegroting voor 1958 is een bedrag van twee miljoen gulden uitge trokken voor de aanvangswerkzaamhe- den. De totale lengte van brug plus toeleidingswegen' wordt 1640 meter. Er komt een vaste overspanning van 290 meter met een basculebrug, die een doorvaartbreedte van 50 meter toe staat. De basculebrug is geprojecteerd wegens het feit, dat opstrooms van de brug zeeschepen worden gebouwd en gerepareerd, die niet onder de vaste overspanning door zouden kunnen. De toeleidingswegen tot de brug zullen vierbaanswegen zijn, op de brug zelf komt een zesbaansweg. Alleen het gro te verkeer zal van de toeleidingswegen gebruik maken. Voetgangers, wielrij ders en bromfietsers zullen gelijkvloers naar de brug gaan en daar van rol trappen gebruik moeten maken, die hen naar de overspanningen voeren. Deze brug en de doortrekking van rijksweg 16 vormen een onderdeel van hét grote gereel van plannen dat bestaat of gemaakt zal worden voor de oplossing van de verkeersproblemen van Rotter dam. Het is de bedoeling, dat een net van snelverkeerswegen om de stad komt te liggen en dat verbindingen tot stand worden gebracht tussen de te genwoordige wegen, die uit het noor den, het oosten en het zuiden naar Rotterdam leiden. De hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat directie wegen, ir. J. C. N. Ringeling deelde mee, dat men deze plannen moet zien als een onderdeel van het enorme complex van maatre gelen ter oplossing van het probleem der Rotterdamse oeververbindingen, een complex van maatregelen zoals tunnelbouw, opruiming van bruggen en andere obstakels, en wegenaanleg, dat de komende tientallen jaren aan de or de zal zijn, en dat in totaal miljarden guldens gaat kosten. De brug bij Van Brienenoord, die men einde 1962 hoopt klaar te hebben als de bestedingsbeperking geen uitstel veroorzaakt, is slechts een klein onder deel ervan. gepresteerd. Het is dan ook geen won- trouwens ook niet zeggen. der, dat ons aantal toeschouwers is te ruggelopen tot 1.200. Ons nieuwe be stuur is van plan om Bath weer op de voorgrond te brengen en dat betekent Hapgood vaarwel". Deze verklaring zou zijn afgelegd na dat Hapgoods contract als secretaris manager van Bath City beëindigd was. Een lang maar heel mooi relaas van een internationaal concours-hippique in Genève besloot de lange avond. A pro pos: veel radio- en TV-commentatoren konden veel leren van de rust, het even wicht en de weloverwogenheid van een toelichting zoals ritmeester Gruppe- laar deze gaf. J.v.S. alleen en we hebben er zoveel bijzonder aardige men sen ontmoet. Er waren natuurlijk ook smartelijke momenten, die we moeilijk doorkwamen. Dat waren de dagen dat Hentz op ondraaglijke manier leed. De doktoren deder. al het mogelijke om zijn pijn te verlichten maar eigenlijk hielp niets. Hij kreeg inspuitingen met procaine en verschillende ruggegraatinjecties maar de pijn bleef onbarmhartig voortduren. Later ver telde een neurochirurg in New York mij, dat men geen verklaring heeft voor de pijnen, die sommige dwarslaesies zo kunnen doen lijden. Gedurende deze periode was er geen vrolijkheid of gelach; alles moest plaats maken voor de pijn. Soms keek Hentz me dan aan en vroeg me waarom. Waarom? Ik wist niet wat ik daarop moest zeggen ofschoon ik ernaar verlangde hem een antwoord te kunnen geven waar door hij de zin van dit alles zou kunnen inzien. Al les wat ik zeggen kon was: „Eens zullen wij het weten. Daar ben ik zeker van." Margery probeerde mij het waarom ook niet uit te leggen, hoewel ze met hart en ziel naar het antwoord zocht. Haar aanraking en het begrip, dat in haar ogen weerspie gelde, spraken boekdelen. De pijnen kwamen steeds voor in het onderste gedeelte van zijn rug en hiel den dagen lang aan; dan verdwenen ze voor een tijdje maar kwamen steeds weer terug. Het gevoel van een moeder voor het lijden van haar kind stompt niet af, ook niet wanneer de pijn lang duurt en vaak voorkomt. Maar alles wat ik doen kon was naast zijn bed staan en trachten gevoelens van hulpeloos heid en nutteloosheid te onderdrukken. Op zulke ogenblikken verlangde ik naar de een-* zaamheid in het gebed, dat mij na zulke moeilijke dagen dichter bij God bracht omdat er niets was dat wij konden doen om te helpen. Ik kon alleen maar rust vinden door de gedachte dat wanneer ik alleen in het huis van Perry was, ik God kon aanroepen om ons genadig te zijn en dat ik dan eindelijk een zeker gevoel van vrede zou krijgen. Ik wist dan dat ik in slaap zou kunnen val len en als herboren ontwaken, gesterkt voor wat de nieuwe dag me zou brengen. (Wordt vervolgd) Cyprus Het Britse vrachtschip „African Prince" is gisteren in de haven Karavostassi door een ontplof fing beschadigd. Er werd een gat be neden de waterlijn geslagen. De politie heeft verklaard dat er sabotage in het spel was. maand bedragen, plus 20 pet. wegens ongerief, plus 20 pet. van de verkoop waarde van de stoffering. Mocht u daarnaast nog werkzaamheden verrich ten voor de huurder, dan moogt u hier voor ook nog een kleine vergoeding in rekening brengen. B. Hoe zijn de spelregels van het oude spel Klok en Hamer? Antwoord: Gaat u eens naar een speelgoedmagazijn. U treft aldaar aller lei spellen aan en wellicht is het door u bedoelde spel er ook bij. Aan de bin nenkant van het deksel staat veelal het spelreglement vermeld, dat leest u eens door en u weet het. Is er een los regle ment te krijgen, dan bent u ook klaar. Als „Niet komt tot iet, kent iet zich zelf niet", verder is er van B. geen vraag aan verbonden, maar u wilt zeker weten, wat dit spreekwoord betekent. Welnu, een parvenu kent zichzelf bij na niet van verwaandheid en als iemand b.v. goed in de duiten komt te zitten door een erfenis of het winnen van een behoorlijke prijsvraag, dan kan het gebeuren, dat hij vergeet, dat hij voorheen ook maar een gewoon mens was. Hij is dan ook van „niet, iet" ge worden. H. M. Ik ben 65 jaar, steeds in loondienst geweest, genoot daar door kinderbijslag. Ik heb nog 3 kinderen, die in aanmerking ko men voor kinderbijslag. Ik ben door mijn firma gepensioneerd en geniet ouderdomspensioen. Heb ik nu nog recht op kinderbijslag en uit welken hoofde? Waar moet ik het eventueel aanvragen? Antwoord: Omdat u steeds in loon dienst bent geweest, zult u wel in het bezit zijn van een rentekaart, waarop rentezegels zijn geplakt. Nu u 65 jaar bent geworden, kunt u dus, als er vol doende zegels zijn geplakt, in aanmer king komen voor ouderdomsrente en op grond van de bepalingen ingevolge de kinderbijslagwet voor rentetrekkers hebt u dan ook recht op kinderbijslag, momenteel bedragende voor het eerste kind 15.30 per maand en voor het tweede en derde kind 17.15 per maand per kind. U moet dus zijn bij de Raad van Arbeid in uw gemeente. P. B. Kunt u mü vertellen hoe de Europese vlag er uit ziet en wan neer en waarom deze ontstaan is? Antwoord: De vlag voor Europa be staat uit een wit veld, waarop een E in groen met de stok van de E ter linkerzijde en de uiterste benen boven en onderlangs lopen. De Europese vlag is indertijd ontworpen door Winston Churchill en voor het eerst gebruikt tijdens het Eerste Haagse Congres van 1948. De vlag wordt gebruikt door alle Europese organen en hun zusterorgani saties in het buitenland der Beweging van Europese Federalisten. Sinds vo rig jaar heeft de Raad van Europa een eigen vlag, zijnde een blauw veld met 15 gouden sterren. A. B. Betreft vraag over woning- ruil Den Haag-Amsterdam. Antwoord: Wij raden u aan, uw va der in overweging te geven zich in ver binding te stellen met de gemeente Am sterdam. Aldaar de toestand uiteenzet ten en dus gedaan zien te krijgen, dat hij een vergunning krijgt te A te mo gen wonen. Voorts moeten beide huis eigenaren akkoord gaan met de ruiling. Natuurlijk moet het huisvestingbureau zijn goedkeuring hechten aan het be trekken van de woning te A. Eerst als al deze stukken werkelijk voor elkaar zijn, kan uw vader gerust zijn. Dus vooral geen huis in Den Haag opzeggen voordat dit alles voor elkaar is. (Van onze Haagse redactie) Minister Suurhoff heeft thans het rap port over de beroepskeuzevoorlichting van de commissie-Langeveld gepubli ceerd als bijlage bij zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. De commissie, lie in 1951 werd ingesteld, had onder andere als taak van advies te dienen over „de te stellen normen van deugdelijkheid der particuliere bu reaus voor beroeps- en studiekeuze, genoemd' in de motie van het tweede Kamerlid De Kort (K.V.P.). De commissie is in haar rapport uit gegaan van de bestaande situatie waar bij er in ons land naast particuliere, al dan niet op confessionele grondslag gestichte bureaus voor voorlichting bij Het internationale concours hippique te Géneve is voortgezet met een spring concours om de „Prix des Nations". De ruiters moesten een zeer moeilijk par koers afleggen waarin dertien hinder nissen waren opgesteld (met o.a. een dubbelsprong en een driedubbele sprong). De landenploegen bestonden uit vier ruiters, voor de klassering wa ren de resultaten van de drie beste rui ters bepalend. De Nederlandse equipe bestond uit M. Coster met „Cobbey", Wouters van den Oudenweyer met „Leutnant", Ebben met „Harmonieuse" en M. Uytendaal met „Hanko". De Duitse landenploeg heeft de „Prix des Nations" gewonnen. Het totale aan tal fouten van de Duitse equipe in de twee manches was 35,75, de tweede plaats was voor Spanje met 36 fouten. Nederland werd zesde en laatste met 102,5 fout. beroepskeuze ook overheidsbureaus worden aangetroffen. Zij is echter niet tot een eenstemmig oordeel gekomen, of, los van le huidige toestand, aan neu trale overheidsbureaus dan wel aan bureaus op levensbeschouwelijke grond slag de voorkeur moet worden gegeven. Over de financiering merkt het rap port op, dat, als men de toekenning van de jaarlijkse rijksbijdrage van 4.. per geval, welke de particuliere bureaus ontvangen, als basis neemt, dit bedrag het uitgangspunt ener ontwikkeling moet vormen. De particuliere instel lingen. zoals die zich reeds voor de oor log hebben gevormd en die een vaste plaats in de samenleving hebben ver overd. zullen dus, naar de mening van vele leden, financieel in staat moeten worden gesteld zich behoorlijk te ont plooien. Uiteraard moeten daarbij de nodige waarborgen worden geschapen voor voldoende deskundigheid en zorg vuldigheid. De commissie meent, dat voor de functie van „beroepskeuze-ad viseur" een aangepaste universitaire opleiding moet worden geschapen. De ze zou dan nauw aan moeten sluiten bij de huidige studie der pedagogiek en psychologie. Aan de scholen wordt in het rapport een belangrijke taak ten aanzien van de voorlichting toegekend. Deze zal vol gens de commissie moeten worden ge ïntensiveerd door het geven van voor drachten, door bedrijfsbezoeken en door gebruik te maken van schoolradio en film. Het Franse voetbalelftal dat woens dag 27 november in het Wembley-sta- dion te Londen tegen Engeland uit komt, is als volgt samengesteld: Abbes (St. Étienne); Zitouni (Monaco) en Kaelbel (Monaco); Domingo (St. Étien ne), Tylinski (St. Étienne) en Bollini (Racing C.P.); Wisnieski (Lens), Ujlaki (Nice), Douis (Lille), Piantoni (Reims) en Vincent (Reims). De paarden van koningin Elisabeth zijn het afgelopen seizoen het meest succesvol geweest op de Engelse banen. Zestien van haar paarden wonnen te zamen 30 wedstrijden en verdienden een totaal van ruim 650.000 gulden. Ook in 1954 stond de koningin aan de top van de lijst van paardcn-eigenaars, met *en bedrag van ruim 400.000 gulden. De grootste overwinning behaalde dit 3®ar „Carrozza", die deEpsomOaks ^°n voor het Ierse paard „SilkenGH- der". Deze zege leverde de koningin «5.000 gulden op. De Australische jockey B?"easley behaalde de meeste overwin- ningen. Door zaterdag drie maal te ^gevieren in het Longfieldpark brac hl alJ zijn overwinningen-totaal op 173. Noorwegen heeft de tennislandenwed- strijd BelgiëNoorwegen, voor de twee de ronde van de Koning Gustaafbeker, niet 5-0 gewonnen. De Noor Jagge ver sloeg de Belg Froment met 6-1 0-6 6-0 6-2. Spöwall (Noorw.) versloeg Jamar (Belg.) met 6-3 6-4 6-4. Noorwegen heeft zich hierdoor geplaatst in de halve fina ls van het toernooi. Door op de tweede dag van de wedstrijd Italië—Frankrijk met 3-0 de leiding te nemen heeft Italië zich geplaatst in de «alve finales van dit toernooi. Pietrangeli en Sirola, die woensdag heiden hun enkelspel hadden gewonnen, K1°pten donderdagavond in het dubbel spel de Fransen Remy en Pilet met 6-3 10-8 6-4. Kort na zijn 78ste verjaardag is in Krönberg Otto Loerke overleden. Hij g°jd als een der beste Duitse dressuur- ruiters in zijn tijd. De heer M. H. Kostering te Delft, hoopt morgen zijn 106e verjaardag te vieren. Hij is uiteraard de oudste inwoner van Delft en volgens zijn eigen woorden is hij vast van plan ook de oudste inwoner van Nederland te worden. Vertaald door lm Govers van Geuns innii»""!iii"i""»iiii,1,llili1||il|111|1!1i||11||||11I1i||I11ii|I11Iii||||i||i||,|||I||[1||i| Zij had met hen gebeden en toch waren ze ge storven. Ofschoon ze w e ve later een verkiert toen met beSreeP. bad j nit rieed haar ho i voor d't mysterie gevon- Haar moeder vertelde naar de zendinS Saan- Jen had v^laten me^we^nig'r' da) Ma™ P°" len imu wemig meer dan de kleren, die ze aanhad. loen ik haar ernaar vroeg haalde ze haar schouders op en zei: Ik zou hk maar vreemd gevonden hebben van mezelf als ik kis ten vol kleren uit Polen had meegenomen Van het karig loontje, dat ze kreeg, hielp ze de'opvoe ding van twee jonge mensen bekostigen Margery moest in oktober naar haar werk terug gaan, maar ze vroeg oml uitstel. We konden hafr met geen mogelijkheid van haar besluit afbren- gen om by ons te blyyen tot onze plannen voor de toekomst vastlagen. Wij hadden allen maar één wens en één doel en dat was om Hentz naar het reva lidatiecentrum in New York te brengen. Margery vei klaarde heel kalm, dat zu zou blijven tot Hentz naar New York zou kunnen gaan. Hoewel Hentz nu beter at en er zich litteken weefsel begon te vormen aan de wond op zijn rug, zou het nog zeker wel een jaar duren voordat deze helemaal gesloten was. Een operatie leek de enige oplossing, maar de artsen in Macon wa ren van mening, dat hij nog steeds niet in staat was, die te ondergaan. Zijn verblijf in het zieken huis in Macon duurde maar voort. Margery kreeg het ene uitstel na het andere om

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 11