Nog geen beslissing over de ver hoging van de gas- en elektrici teitstarieven Overheid en pers wmek Agenda Haarlem Trage gang van zaken bij de woningbouw aan de Glip „PAS OP, EERWAARDE" „Alberdingk Thijm" in een dolle klucht Vier tariefsverhogingen op komst Pro Ecclesia voor J. Loots GEPRIKKELDHEID van FRACTIE DER P.v.d.A. LEIDT IN DE RAAD TOT MISVERSTANDEN Optrekking voorgesteld van maxi mum waterverbruik tegen lager tarief Antwoord op vragen van raadsleden Zegwaart en Verschoor Drogist steekt man met lancet SINTERKLAAS IN DE ANEGANG 2 PAGINA 3 HAARLEMSE GEMEENTERAAD Nog meer verhogingen Telegram voor de heer Albrecht NHC Winkeltarieven RICHARD BLANKEN „BEROEPS" ST.-NICOLAAS IN ZANDVOORT NOG STEEDS ALGEMENE BESCHOUWINGEN Films: Muziek Toneel Diversen T entoonstellingen Watertarief Woningbouw Ondanks alles een pleizierdge ontvangst Burgerlijke Stand Haarlem MOHAIR.MUTS 3.70! NAALDKUNST MARTIN UITTENBOGAARD Twee maanden geëist voor Haarlemse Rechtbank Stille Armen Toon Kortooins sprak in Heemstede Voor K.A.B. en Middenstand Sinterklaas bezoekt bejaarden Beurs van Amsterdam - •- «- Beurs van New York Ook op de tweede dag van de behan deling van de ontwerp-gemeente- begroting 1958 is de Haarlemse gemeenteraad nog niet gereedgekomen met de Algemene Beschouwingen. De tegelijkertijd behandelde voorstellen voor een verhoging van de gas- en elec- triciteitstarieven zijn derhalve nog altijd niet in stemming gebracht. Hoewel uit de replieken van de verschillende fractieleiders bleek, dat men over het algemeen afwijzend staat tegenover een verhoging van de elektriciteitstarieven, was de verdediging van dit voorstel in tweede instantie door wethouder Bak ker dermate sterk, dat de raad thans voor een ernstig dilemma geplaatst is. Eenerzijdf, wil men geen tarieven die behalve kostdekkend, ook nog winstge vend zijn, maar anderzijds is men er zich van bewust dat de gemeente dringend behoefte heeft aan contanten om het verzorgingspeil te handhaven. Zowel de heer MENSINK (Pv.d.A), als de heren SCHIPPERS (KVP), WEN SING (CHU) en PROPER (CPN) spra ken zich uit voor een verhoging van de gastarieven, maar tegen een verho ging van de elektriciteitstarieven. De heer SPEK (AR) deelde volledig de me ning van B. en W„ dat beide tarieven verhoogd dienden te worden en mevr. SCHELTEMA (WD) trachtte de beide standpunten te verzoenen door de sug- géstie te doen de verhoging van de gas tarieven volledig te accepteren, de elek triciteitstarieven in geringe mate te ver hogen en het verder benodigde bedrag te halen uit de reserve van het bedrijf. Wethouder Bakker was daar echter te gen, omdat de reserve van het bedrijf dermate gering was, dat die bewaard moet blijven. Wethouder Bakker z-ette uiteen, dat het voorstel beoogde de inkomsten van de gemeenten met 900.000,- te ver hogen. Wanneer alléén de gastarieven worden goedgekeurd, bedraagt die in- hpmstenvermeerdering slechts 300.000 "et gevolg zal zijn, dat ook de uitgaven de gemeenten verminderd moeten y-'°rden, en gezien de zware vaste las- 7en. blijft er slechts weinig over waarop bezuinigd kan worden. Het gevolg zal JUn, dat de subsidies ingekrompen moe ten worden. De subsidies belopen in to taal 1,1 miljoen, zodat een bezuiniging van 50 pet. nodig zou zijn. Bezuinigt men ook op andere posten, dan beloopt de bezuiniging op de subsidies toch nog altijd 25 pet. In andere gemeenten en ook bij het rijk (het departement van O. K. en W.) is reeds tot deze maat regel overgegaan, maar Haarlem wil zolang mogelijk vasthouden aan het be staande verzorgingspeil. De wethouder achtte een verhoging van de tarieven, waardoor alle inwo ners in gelijke mate getroffen worden, minder pijnlijk dan een inkrimping van de subsidies, waardoor tal van verzor gingsgebieden in ernstiger mate gedu peerd worden. Overigens kon de wet houder de heer SCHIPPERS (KVP) De Haarlemse gemeenteraad heeft woensdag met algemene stem men besloten aan de fractie voorzitter van de PvdA in de raad, de heer E. F. Albrecht, een telegram te verzenden van de volgende inhoud: „De Haarlemse gemeenteraad, in eerste begrotingsvergadering bijeen, wenst u een voorspoedig herstel". Een spontaan applaus bekrachtigde een desbetreffend voorstel van de voor zitter. De heer Albrecht vertoeft sedert enige tijd voor herstel van gezond heid in Davos. Zijn toestand is van dien aard, dat hij nog wel geruime tijd in Zwitserland zal moeten blij ven. Behalve de waarnemend fractie voorzitter, de heer W. Mensink, spra ken ook de fractievoorzitters van de KVP en de AR, de heren Schippers en Spek, er hun leedwezen over uit, dat de heer Albrecht wegens herstel van gezondheid afwezig moest zijn. de voorlichting in de dagbladen met betrekking tot de moeilijkheden Zrt de bouw van het vierde deel van het Coornhertlyceum, verweet de peL dat zij nogal eens een verkeerde voor stelling van zaken gaf. Nu is het een goed gebruik, dat in een raads vergadering man en paard worden ge_ noemd, wanneer er kritiek geleverd moet worden op dagbladpublicaties, óf dat men er zwijgend aan voorbij gaat. De pers kan zich in de raad- 2aal immers niet verdedigen. In het onderhavige geval echter uitte de wethouder een vage, alSe~ ^ene beschuldiging zonder te zeggen Ver welke dagbladen hij sprak en ?°nder mee te delen, welke Pubh^" tjes hij op het oog had. Dit lijkt ons °P zijn zachtst uitgedrukt, weinig pas send voor een regent. De gewraakte beschuldiging was te opmerkelijker, aangezien de wethouder even tevoren verklaard had dat hij het onjuist vond van een der raadsleden, dat deze hem er in vage en algemene termen termen van beschuldigd had een „dure Wethouder" te zijn. De wethouder wist dus uit ervaring hoe vervelend dat kan zijn. Hij had tenminste nog de gelegenheid zich in het openbaar te Verweren. Veel juister daarentegen was de houding van de wethouder van Open bare Werken, die zich eveneens tot de pers richtte, maar met een con crete terechtwijzing inzake onjuiste Publicaties. Deze wethouder vergat overigens te vermelden, dat de on juiste publicaties het gevolg waren vön een onjuiste, of wellicht beter: onvoldoende voorlichting van de be trokken journalisten. Een en ander wijst erop, dat de ver houding tussen overheid en pers nog wel eens te wensen over laat. Het 2°u in deze tijd toch niet meer dan normaal zijn, wanneer deze eindelijk eens gebaseerd zou wordjn op weder zijds respect en vertrouwen. In Haarlem blijkt dit helaas met steeds het geval. meedelen, dat er binnenkort nog vier andere voorstellen tot tariefsverhoging aan de raad ter goedkeuring zullen wor den voorgelegd, nog afgezien van de herziening van de verordening op de grafrechten, die zeer ingrijpend belooft te worden. De heer Schippers had ge- informeerd of met de verhoging van de electratarieven niet gewacht kon wor den tot men e eninzicht. had in de mo gelijkheden tot een algemene vermeer dering van inkomsten. De heer MEN SINK (PvdA) had gevraagd te wach ten tot dc salarissen der laagstbezoldig- den geregeld waren en tot een studie van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Financiën over de meest ge wenste aard der tarieven gereed zou zijn. De heer WENSING (CHU) wilde wachten tot de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten definitief ge regeld was. De wethouder wees erop, dat de gemeente zich geen uitstel kan permitteren, omdat er dringend behoef te is aan geld. Ten aanzien van de kolen- en econo mische clausules die nu van invloed zijn op de tarie ven. deelde wet houder ANGE- NENT mede, dat daardoor de ta rieven met de ver hoging van kolen- en materiaalprij- zen en van de lo nen automatisch zullen stijgen, maar ook automa tisch zullen dalen wanneer lonen en prijzen dalen. Wethouder BAKKER voegde er aan toe, dat door deze clau sules de winst niet stijgt, maar dat al leen het stijgende verlies wordt gedekt. Het College kon het niet eens zijn met die leden, die de vrees hadden uitgespro ken, dat deze clausules de hoogte der tarieven aan de controle van de raad zouden onttrekken. De raad heeft im mers te allen tijde het recht om in te grijpen. De toestand is thans, na een begro tingsdebat van twee dagen, zodanig dat de wethouder van financiën en de fractievorzitters allen in tweede in stantie gesproken hebben. Vandaag komen de andere wethouders aan het woord vor het houden van de du plieken, waarna het voorstel tot wijzi ging der gas en electratarieven in stemming kan worden gebracht. Na de sterke verdediging door wethouder Bakker valt niet meer te oordelen hoe de fracties zullen stemmen. Er is een mogelijkheid, dat men verdeeld zal stemmen, in welk geval er een kans is, dat ook de verhoging der electratarie ven met een minimale meerderheid zal worden aanvaard. De heer ADELAAR (KVP) heeft in verband met de voorgestelde tariefsver hoging nog een lans gebroken voor de kleine middenstander, die zijn spe ciale tarief verhoogd ziet van 13,75 tot 17,40 per hWh. Wethouder ANGE- NENT zag geen reden om dit tarief lager te zullen stellen, aangezien deze kleine middenstander ook meer licht gebruikt. Overigens herinnerde hij er aan, dat in de nieuwe tarieven ook de meterhuur begrepen is, die vroeger apart betaald moest worden. En die meterhuur bedroeg toch ook vaak nog een ƒ4. Enkele maanden geleden, op het feest van Sint Vincentius (19 juli), was het precies vijf en twintig jaar geleden, dat de heer J. Loots als president werd geïnstalleerd van het „Liefdewerk Bi bliotheken der St.-Vincentiusvereni- ging" te Haarlem, thans de Katholieke Uitleenbibliotheken. In de herfst verga dering op 20 september is de heer Loots in een kring van medewerkers gehul digd, maar gisteravond kwam toch de bekroning, toen hii thuis bezoek kreeg van plebaan H. W. Agterof, het be stuur van de bibliotheken, de president van de Bavo-conferentie en vertegen woordigers van de Bijzondere Raad. De plebaan deelde de heer Loots mede, dat Z.H. de Paus de jubilaris het gouden ere-kruis „Pro ecclesia et pontifice" had toegekend vanwege de eminente manier, waarop deze de voor zittershamer heeft gehanteerd. Een zus ter van de heer Loots speldde de on derscheiding bij haar broer op. Zowel de heer Jansen, vice-voorzitter en de heer Bekelaar. representant van de Bij zondere Raad, spraken woorden yan gelukwens. Een prettige bijkomstigheid was, dat de uitreiking van de onderscheiding nog kon geschieden in bijzijn van een broer van de heer Loots, pastoor F. Loots, die vandaag van een verlof in Nederland naar zijn parochie in Frank rijk terugkeert. Richard Blanken, de troubadour, die tijdens het kleinkunst-concours in de zomer onder auspiciën van Haarlems Bloei gehouden de eerste prijs in de wacht sleepte, is „beroeps" geworden. 11 December treedt hij in een pro gramma van de V.A.R.A. op met Cor Steijn. Dit zal het begin zijn van een reeks uitzendingen. Sint Nicolaas zal a.s. zaterdag zijn in trede in Zandvoort doen. Uit de plaat selijke middenstand heeft zich een co mité gevormd, dat de Sint in het „Huis in de duinen" zal begroeten. Daar stijgt de hoge gast op zijn paard om ge ëscorteerd door een detachement Spaan se krijgers zijn entree in Zandvoort te maken. Een tiental knechts zal de stoet omstuwen en, naar verluidt, is een enorme hoeveelheid pepernoten inge slagen die de knechts over het publiek zullen uitstrooien. Omstreeks half drie wordt Sint Nico laas ten raadhuize verwacht. De burge meester, mr. H. M. van Fenema, zal hem dan vanaf het bordes toespreken. Ver moedelijk zal de Sint daarna enkele be hartigenswaardige woorden tot de toe hoorders richten. De Algemene Beschouwingen over de ontwerp-begroting 1958 van de ge meente Haarlem hebben in tweede in stantie nauwelijks nieuwe gezichtspun ten opgeleverd. De sfeer der debatten was echter aanzienlijk meer geprikkeld dan de eerste dag. Dat bleek al, toen wethouder Geluk met een grote hoeveel heid feitenmateriaal trachtte aan te to nen, dat het onderwijs in Haarlem nu eenmaal duurder moest zyn dan elders. Hij toonde zich geïrriteerd en deed eni ge venijnige uitvallen naar de katho lieke fractievoorzitter, de heer Schippers die naar de wethouder meende in eerste instantie teveel critiek had ge uit op dit punt. De heer Schippers had echter slechts gewezen op het feit, «lat de uitgaven voor onderwijs hoger la gen dan normaal en die voor Openbare Werken lager. In verband daarmee had hij het College verzocht erop toe te zien, dat de onderwijsuitgaven niet té hoog zouden worden. Die geprikkeldheid toonde ook de waarnemend fractievoorzitter van de P.v.d.A., de heer Mensink, die in twee de instantie zowel de heer Schippers Advertentie VOOR-nUltCWFPKj R.5 TEL-13554 ZIJLSTR.5 Grote sortering waterdichte HORLOGES vanaf f 22.— CINEMA-PALACE: De avonturen van Ar- sène Lupin, 14 j. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Handelaren in meisjes, 18 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Di. één avondvoorstelling om 8 uur. LIDO: Liefde als lokaas, 14 jaar. 2, 4.15, T, 9.15 uur. Za.-avond: Berlijn, stad van avontuur, 18 jaar, 23.30 uur. Zo.-ochtend: Rigoletto, 18 j„ 11 uur. LUXOR: t.m. zo.: Het mysterie der twee vrouwen, str. volw., 2, 7, 9,15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7. 9.15 uur. Ma. en dl.: Die man is gevaarlijk, 18 j. 2 7 9 15 uur. Wo.' en do.: Blake helpt een handje, 18 j. 2 7 9 15 uur. MINERVA: t.m. zo.: The spirit of St. Louis, alle leeft. Vr. 8.15; za. en zo. 7, 9.15 uur- Za. en zo.: Het zit in de lucht, a. 1. Za. 2.30, zo. 2, 4.15 uur. Ma.: Als de dauw hangt, komt er regen, str. volw., 8.15 uur. REMBRANDT: Monpti, str. volw. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zo.-ochtend: Macoumba, a. 1., 11 uur. ROXY: t.m. zo.: Het monster van Venus, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.: Het eiland der Pigmeeën, 14 j„ 2.30, 7, 9.15 U. STUDIO: De ondergang van de Graf Spee, 14 j. 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ^o.-ochtend: Bij de kannibalen van Nieuw-Guinea, a. 1., 11 uur. Vrijdag 22 november senenv »eb°cUw20.15 uur: Derde concert nisch Orkeit Noordhollands Philharmo- Elise Cserfalvi,0'vjVoolMarinUS Adam" mm'v' Gebouw SL-Bavo 20 de Accordeonschooï H^a^em-nomd""8 Maandag 25 „ovember Grote Kerk, 15.30 uur- r,.- door Arie Peters, stadsbeifardie^ P Dinsdag 26 november Concertgebouw, 20.15 uur: Vier** Ingrid Haebler, piano. m-m.v. Donderdag 28 november Frans Halsmuseum, 20 uur: Kamermu ziekavond, m.m.v. Piet Honingh, klarinet en Johan Jansomus, piano. Vrijdag 22 november Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie met „Oom Wanja (Geloof en We- tenschap). Zaterdag 23 november Stadsschouwburg, 20 uur: Die Haagsche Hamlet", een tragedie van wmitrn Shakespeare. Paul Steenbergen regie In de hoofdrollen spelen Coen Flink, Albert van Dalsum, Elisabeth Andersen en Paul Steenbergen. Zondag 24 november Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagsche Comedie met „Brocéliande een spel van Henry de Montherlant. RegieLuc Lutz. In de hoofdrollen: Ida Wasserman, Cees La- seur, Kitty Kluppell, Gijsbert Tersteeg en John Koch. Dinsdag 28 november Rembrandt-theater, 12.40 uur: Pauze- theater. Hetty Blok met humoristische voordrachten en Albert Mol met danspa- rodieën. Minerva-theater, 20.15 uur: ABC-cabaret van Wim Kan en Corry Vonk „Engelen en Spoken". Donderdag 28 november Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie met „De grote liefde", een blijspel van André Roussin, m.m.v. Ank van der Moer en Han Bentz van den Berg. Vrijdag 22 november De Leeuwerik, Kruisstraat, 20 uur: Lezing door J. P. Strijbos, met kleurenfilms (Inst. voor arbeidsontwikkeling). Geb. der Prot. Kerkenbond, Berken straat, 20 uur: Lezingen over veiligheid op de Rijksstraatweg. Maandag 25 november Brinkmann, 21 uur: Dr. A. van der Boom over „Kunst, die niet in musea thuis hoort". (Geloof en Wetenschap). Brinkmann, 20 uur: Ir. A. W. P. Thun- nissen over „De hedendaagse profane ar chitectuur en het moderne interieur". (Ge loof en Wetenschap). Dinsdag 26 november Hellendoorn, Wilhelminastraat, 20 uur: Mr drs. A. Borger over „Het conflict in de wereldziel". (Studiekring voor Wijsbe geerte). Woensdag 27 november Minerva-theater, 20.15 uur: Derde avond wereldreizigersserie. Dr. T. de Booy spreekt over „De Andes-expeditie 1956". Bisschoppelijk Museum, 20 uur: Drs. C. J. A. C. Peeters spreekt over „De Neder landse Kerken in de Middeleeuwen (Ge loof en Wetenschap). Donderdag 28 november Brinkmann, 20 uur: Edward Rich M. A. spreekt over „My spiritual journey to Ro me". (Geloof en Wetenschap). Brinkmann, 12 uur: Grammofoonplaten- concert (Pauze-theaterclub). Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur, zon en feestdagen van 1316 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland 9—12.30 en van 13.30—16 uur. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Geopend van 1115 uur. behalve maandag. De eerste zondag van de maand van 1315 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend van 10is uur> zondag van 1315 u<r. woonhuis Jacobus van Looy, geopend: zo 14—17 uur; do. 10—12.30 uur; 13.30—17 u Stadhuis Groote Markt, te bezichtigen op ™fr,kdagen van 9—17 uur; za. 9—12 uur. „1 Espace: Expositie van schilderijen gouaches van Jules 'hapon. Geopend van 1117 uur Grote Kerk: te bezichtigen van 917 uur. H j!S, lan E"oyTentoonstelling van repro- dukties. Geopend van 10—12.30 uur en Y?n A3,3017 uur. Zon- en feestdagen van 1417 uur. (K.V.P.) als de heer Wensing (C.H.U.) aanviel. Uit de woorden van de eerste meende hy te hebben moeten begrypen dat Haarlem nu maar uitverkoop moest gaan houden om aan financieringsmid delen te komen; dat de gemeente bü voorbeeld het Coornhertlyceum maar moest afstoten, alsook het Sinte Elisa beth's Gasthuis. De katholieke woord voerder had echter bedoeld, dat het Gasthuis wellicht zelf tegen een hoger rente-percentage dan de gemeente is toegestaan, geld kan lenen om alle leningen af te lossen, die de gemeente aan het Gasthuis heeft verstrekt. Dit zou de gemeente meer financiële arm slag geven. En wat het Coornhertly ceum betreft had de heer Schippers geïnformeerd of deze school misschien omgezet kon worden in een bijzondere school, zodat ook züzelf leningen kon gaan sluiten tegen een hogere rente dan de gemeente is toegestaan. De heer Mensink had dit echter op gevat als een aantasting van het open baar onderwijs en als een aanslag op een semi-overheidsziekenhuis Boven dien had de heer Schippers ter voor ziening in de geldbehoefte voorgesteld om gronden te verkopen aan particu liere bouwers. Wellicht zo vroeg hij zich af, kan men zelfs gronden in nieuwe uitbreidingsplannen, zoals in Schalkwijk aan particulieren verkopen, zelfs al zijn ze nog geen gemeentelijk eigendom. t>e particuliere bouwer zou dan zelf voor de ophoging etc. moeten zorgen, zodat dit de gemeente geen geld kost, maar wel financiële middelen oplevert. Vroeger schijnt er een dergelijke moge lijkheid ook .e hebben bestaan. Wethou der Bakker zag veel aantrekkelijks in deze suggestie en zegde toe een onder zoek te zullen laten instellen. De heer Wensing (C.H.U.) kreeg van de heer Mensink (P.v.d.A.) te horen dat het verzorgingspeil in een gemeen te helemaal niet vergeleken mag wor den met de verzorging in een verzor gingstehuis. De :;oi ialistische woordvoer der ging fel tegen deze „denigrerende" opmerking in, maar vergat dat de heer Wensing alleen maar gezegd had, dat hij een hekel had aan het woord „ver zorgingspeil", omdat het hem herin nerde aan het begrip verzorgingshuis, waarvoor hij zich nog veel te vitaal voelde. Ook de kwestie of bij het bezuinigen het eerst aan de zuiver materiële za ken gedacht moet worden, of aan de cultureel-sociale sector, heeft de gemoe deren bij de besprekingen in tweede in stantie weer uitvoerig in beweging ge bracht. Wethouder Happé was het met zijn collega Bakker eens. dat tussen beide categorieën eigenlijk geen onder scheid gemaakt mag worden en dat beiden voor de gemeente en zijn ver zorgingspeil feitelijk even belangrijk zijn, zoals mevrouw Scheltema (V.V.D.) ai eerder betoogd had. Wethouder Ge luk zag toch liever, dat er eerder aan de materiële zaken getornd werd dan aan de cultureel-sociale zaken. Wethou der Happé was echter van mening, dat een goede voorziening op materiëel ge bied, ook ten gunste werkt van de cul tureel-sociale zaken en mevrouw Schel tema (V.V.D.) ging zelfs zover, dat zii verklaarde dat een goede materiële voorziening vaak zodanige omstandighe den schept, dat de cultureel-sociale sector zichzelf versterkt, zodat de uit gaven daarvoor dan achterwege kun nen blijven. In eerste instantie hadden de heren Mensink (PvdA) en Proper (CPN) gepleit voor een verhoging van het maximaal waterverbruik, waarvoor een verminderd tarief geldt.. Dit ta rief, waarvan vooral bejaarden pro fiteren, geldt bij een maximaal ver. bruik van 3 m3. Wethouder Angenent zette uiteen, dat er thans circa 400 gezinnen van dit tarief profiteren. Wanneer dit maximumverbruik zou worden opgetrokken tot 5 m3, zouden ongeveer 1000 gezinnen een lager te- rief gaan genieten, hetgeen voor de gemeente slechts 24000-. minder in komsten per jaar aan inkomen scheelt. Tegen een dergeiyke optrekking had hij dan ook geen bezwaar. De heer Schippers (K.V.P.) vroeg zich daar bij echter af, waarom B, en W. hun oorspronkelijke bepalingen, die toch voldoende uitgekiend en berekend moeten zijn, nu plotseling lieten varen. Ten aanzien van de woningbouw merkte wethouder Happé op, dat B. em W. ernstig bezorgd zijn over de vraag of de woningbouw wel in het zelfde tempo voortgezet zal kunnen wor den, ook al is nu de financiering van de woningwetbouw veilig gesteld. De wethouder liet doorschemeren, dat hij op dit punt ernstige moeilijkheden ver wachtte, al liet hij zich niet positief uit over de aard van die moeilijkheden. Vanmiddag zouden de wethouders voor de bedreven, van onderwijs en van openbare werken in tweede instantie aan het woord komen, waarna hopelijk een begin kan worden gemaakt met de hoofdstuksgewijze behandeling der begroting. Door de uitputtende algeme ne beschouwingen, is er weinig stof overgebleven voor die hoofdstuksgewij ze behandeling, maar de Haarlemse raad zal zich daardoor wel niet laten weerhouden van een even gedegen be handeling der afzonderlijke begrotings hoofdstukken. Sinterklaas heeft gisteren een be zoek gebracht aan de Anegang. Er wa ren nog wat extra (Chinese) lampen aangebracht en een vondst was het de straat op te tooien met grote trossen ballonnen. De sfeer was er natuuriyk gezellig en omstreeks vier uur ver- drongen zich honderden kinderen In de Anegang om een glimp te kunnen op vangen van de Spaanse bisschop. Het zag er naar uit, dat het inderdaad een glimp zou worden, want door ver schillende omstandigheden was het de Sint niet toegestaan een wandeling door de straat te maken. Hij moest bij wijze van spreken meteen de kamer binnen, zonder gebruik te maken van de gang. Dat is voor ieder normaal mens een groot probleem, doch de Sint verstaat de kunst om zo'n paarde- sprong te maken. Goed, Sinterklaas arriveerde in een gesloten auto bij de winkel van de heer Van Weert. Het was hem echter onmogelyk direct naar binnen te stap pen. Énige minuten stond hij buiten te wuiven en daarop wachtte hem binnen namens de winkeliers van de Anegang een hartelük welkom. Woordvoerder was hier de heer P. Vollaerts, die in een plezierige toespraak memoreerde, dat én Sinterklaas én de Anegang zeer oud zy'n. Hy vroeg zich zelfs af, wie de oudste zou zijn. Hy stelde voorts vast, dat beiden jong van hart zijn en zeer vooruitstrevend. Grote en kleine winkeliers samen hebben nu een actie ontketend om een gedeelte van hun omzet af te staan ten behoeve van de meest behoeftigen. De heer Vollaerts herinnerde er voorts aan, dat de Anegang bekend staat om haar stoutmoedige acties, die altijd weer reacties uitlokken. Hij noemde met name het verkeersplan. Men moet echter niet vergeten, zo zei- de hy, dat wy op de eerste plaats Haarlemmer en dan Aneganger zün. Wat wij dus doen, doen wü evenzeer in het belang van de Haarlemse ge meenschap. Spreker maakte gaarne van dé gele genheid gebruik om bij Sinterklaas te biecht te gaan. De burgemeester heeft ons eens, zo merkte hi) op, de gekste straat van Haarlem genoemd. En dat komt, omdat wij in onj bestuur de be schikking hebben over twee voortreffe- ïyke artiesten, de heren Holt en Auf- demkampe. Waar B. en W. meer tyd hebben om de wetten goed te kennen, ontbreekt het de Anegangers wel eens aan die kennis. En dat heeft hun bU dit Sinterklaasfeest weer parten ge speeld. De heer Vollaerts vroeg de Sint, ge zien de stemming bij de autoriteiten, deze mensen te willen doorgeven, dat de Anegangers toch echt geen stoute kinderen zijn. Zij vragen van iedereen clementie en inzicht. Verschillende aanwezigen mochten geschenken van de Sint in ontvangst nemen, onder andere de heer Sengers en zün dochters, die zo'n groot aan deel in de versiering hebben gehad, en voorts de heer Vollaerts Sr., die als de meest bejaarde Aneganger büna even oud is als Sint-Nicolaas. Het werd een gezellig feest, waarby natuuriyk de bisschopswün niet ont brak. Het gemeente-bestuur van Bloemen- daal wil de gemeenteiyke diensten op vrijdag 27 en zaterdag 28 december be perken. De verloren gegane werktyd zal in de maand december worden in gehaald. De secretarie zal enkele uren worden opengesteld. De vuilnis-ophaal dienst zal in zijn geheel functioneren. GETROUWD: F. Th. Schap en G. Chr. Mudde; -H. Kroon en M. G. J. Bitter; C. F. van Rossum en J. C. Mulder; B. P. van den Ban en A. Verwey; D. H. Duintjer en G. Berg- acker; H. Argeloo en Chr. C. J. Jon ker; C. Chr. Bos en E. A. I. Wempe; J. Verkerk en M. Repko. GEBOREN; H. J. Dykman-Weg- brands, z.; A. Blom-Smit, z.; P. Goos- sen-Boeser, z.; M. J. Kampen-Berbiers, d.; J. C. Frencken-van Duijnho- ven, d.; J. Hummen-Hoefsmit, d.; J. B. C. Hol-Macrander, d.; M. A. Moraal Schrijnemaekers, d.; C. Lindenberg- Halderman, d.; G. de Jong-Silvis, d.; H. J. Schoorl-Koridon, d. OVERLEDEN: A. C. Groenewoud, 76 j„ Ramplaan; A. Brouwer-Lammers 83 j. Kamperlaan; C. van der Wensch- Balm, 84 j. Jan Lutjkenstraat; H. J M. Catau, 54 j. Westerhoutpark. Advertentie in 2 uurtjes gebreid van één bol 100 mohair. - Dat vindt u by GR. HOUTSTR. naast LUXOR B. en W. van Heemstede hebben thans uitvoerig geantwoord op de mon delinge vragen van het raadslid ZEG WAART en de schriftelijke vragen van het raadslid VERSCHOOR inzake de bouw van 114 woningen en 21 gara ges aan de Clipper Dreef-Oostzijde. In de komende raadsvergadering zal gele genheid worden geboden het in deze vragen aangeroerde punt uitvoerig te bespreken. In hoofdzaak delen B. en W. van Heemstede mee, dat de bouw- van bedoelde woningen weliswaar ver traagd is, maar dat dit mede veroorzaakt wordt door het feit dat in het bestek een betrekkelyk korte bouwtyd was gesteld om het bouwtempo te stimuleren. Op de huren zal een en ander vermoedelyk niet van invloed zün, omdat bij de exploita tiebegroting reeds rekening is gehou den met renteverlies als gevolg van ver traagde bouw. In antwoord op vragen van beide raadsleden delen B. en W. mee, dat het complex in mei van dit jaar ge reed had moeten zijn, maar dat de win ter van 1956 een aantal onwerkbare da gen heeft opgeleverd, terwijl de aanne mer te kampen heeft gehad met moei lijkheden op het gebied van personeels voorziening. De ruwbouw, die met eigen mensen geschiedt, is betrekkelijk vlot verlopen, maar de „afbouw" is zeer vertraagd, omdat die gedeeltelijk moest worden overgelaten aan onder-aanne mers, die met een groot gebrek aan geschoolde arbeiders te kampen heb ben. Ook de materiaalvoorziening heeft in vertraagd tempo plaats gevonden, zo dat ook daardoor de bouw vertraagd is geworden. Overigens doen deze moei lijkheden zich ook overal elders voor, vooral in de Randstad Holland. Advertentie Voor blijvend geluk naar de VERLOVINGSRINGENSPECIALIST Schoterweg 35, Haarlem, Tel. 16261 Bel ons voor een afspraak. Wegens zware mishandeling van een 81-jarige strandbediende eiste de offi cier van justitie by de Haarlemse Rechtbank, mr. dr R. W. H. Pitlo, gis termiddag tegen een 21-jarige drogist uit Zandvoort een gevangenisstraf van twee maanden. De verdachte had op 8 augustus van dit jaar zyn slechtof- fer met een lancet in diens buik ge stoken. De strandbediende gaf echter toe, dat hy daarvan aanvankeiyk niets had gemerkt en er later geen nadelige gevolgen van had ondervonden. De ge meente-arts stelde nr. het onderzoek vast, dat de bediende ontsnapt was aan een buik-perforatie. De drogist was op die dag met een vriendinnetje en een vriend naar het strand gegaan. Hy had ook een staaf magnesium, een injectiespuit, een lan cet, pleisters en andere handelswaar uit de drogistery zyner moeder meege nomen. Achter enige strandstoelen stak hy plotseling de magnesiumstaaf aan, hetgeen een enorme steekvlam en be grijpelijke consternatie onder de strand- bezoekers tot gevolg had. De strandbe diende gaf duidelijk te kennen, dat hy de handeling van de drogist niet kon waarderen. Hij zou daarbij een aanval lende houding aangenomen hebben en er ontstond een handgemeen. De dro gist stak toen plotseling zijn lancet in de buik van de strandbediende. „Waarom deed je dat", wilde de pre sident, mr. H. Ferwerda, weten. „Ik ben altijd geplaagd. Ik mocht nooit meespelen. En ik wilde nu eens in het middelpunt van de belangstelling staan", bekende de drogist snikkend. De bewuste strandbediende zou hem altijd al achterna gezeten hebben. De verdediger, mr. Ch. van Koppen, bepleitte clementie. De drogist was zijns inziens een onzelfstandig Jong mens zonder wilskracht, van jongs-af een „ventje in mooie kleertjes" dat nooit buiten spelen mocht en bij alles door zijn leeftijdgenoten uitgesloten werd. De rechtbank zal donderdagmorgen 5 december vonnis wijzen. De geschiedenis, die Philip King rond een domineesechtpaar ge fantaseerd heeft en waarop hy het etiket. „See, how they run'r ge plakt heeft, is te bizar om in details na verteld te worden. Een dominee, die met een vroegere (natuurlijk uit de toon vallende) actrice is getrouwd en des wege bedenkelijke gezichten in zijn ge meente ontmoet, is ook voor een toneel- schryver een dankbaar onderwerp om eens met alles en Iedereen de draak te steken. Zo'n dominee heeft King ge creëerd in de figuur van de eerwaar de heer Toop, een niet byzonder pro gressief man, die als echtgenoot te ma ken heeft mt een hypermoderne vrouw, als zielzorger met een uiterst conservatieve gemeente. Een oude vrij ster is de personificatie van die ge. meente; zij en de echtgenote leveren de tegenpolen, waartussen de dominee het slachtoffer wordt van een lange reeks misverstanden. Voor die verwik kelingen draagt mede zorg een interes sant stel (pseudo) dominees. Men ziet, er is stof genoeg om zoals verschil lende andere auteurs reeds gedaan hebben een gezellig spelletje te schryven, waaraan mensen met gevoel voor humor en voor de betrekkelijkheid der dingen hun plezier kunnen beleven. Philip King echter heeft die stof non chalant gehanteerd. Aan de humor is hij niet toegekomen. Hij heeft zyn kracht zozeer gezocht in de lol, daar- by vergetend, dat zulke pret gauw na vrant wordt, als eerwaarde heren het mikpunt worden. Wat een geestig blij spel had kunnen worden, werd nu een dolle klucht. Dat was althans mijn in druk, toen gisteravond de r.-k. Rederij kerskamer „Alberdingk Thym" dit spel van King onder de titel „Pas op, Eer waarde" in de Haarlemse schouwburg voor het voetlicht bracht. Die indruk werd nog versterkt door het feit, dat Thijm, ditmaal onder re gie van Jan van de Ven, het kluchtige element extra onderstreepte, in woord en gebaar. Wie er desondanks mee ac- coord gaat, dat een klucht hier de enige verlossende lach kan brengen, moet de mensen van Thijm prijzen om de manier, waarop zy, al dan niet char gerend, de historie van dominee Toop tot „fantastische" werkelijkheid brach ten. Er is gelachen, de gehele avond door, en de donateurs zullen geen spijt gehad hebben. Joop Kruiver wist als rou. tiné goed raad met dominee Toop; hy tekende de eerwaarde en onthutste weifelaar ten voeten uit. Zijn vrouw, Pe nelope, werd door Frida Corbee soms te onzeker gespeeld om te blijven boeien. Miep Beijk daarentegen leverde een prachtige oude vrijster in klassieke stijl en Mia Spronk wist, ondanks de nog infantiele inslag van haar spel (of mis schien juist daardoor), aller harten te veroveren. Wiebe Postma zette met een pleizierig gemak de korporaal op de planken, Dick Stevens, als gast mede werkend, ontpopte zich als een Duitse krygsgevangene, die in de „revolver scène" excelleerde, en Jan Leeflang bleek een zeer manhaftige sergeant te zijn, die naar mijn smaak te grof uit de grondverf was gekomen. Johan van Zwieten, "die zich vóór het begin van de voorstelling een serieuze en voortref felijke predikant had getoond, bleek la ter een oubollige, niettemin zeer eer waarde procureur geworden te zijn: voortreffelijk overigens in zyn onno zelheid Tenslotte Cor 'Campfens. Hij was voor my verreweg de beste van het hele team. In zijn spel kreeg de ware humor gestalte. Weggedoken als het ware bij de explosies van de anderen, kwam hy toch steeds op de voorgrond door zijn beheerst en fijn spel. De regisseur heeft alle mogelykhe- den, die de klucht hem bood, bekwaam en vaardig uitgebuit. Enige beperking in dolle situaties zou echter meer effect hebben opgeleverd. Ik denk bijvoorbeeld aan de ren-scène in het derde bedrijf. W. H. Aan de heer Zegwaart wordt meege deeld. dat 31 woningwetwoningen en 28 premiewoningen voor de eerste maal zijn opgeleverd. Bijzondere omstandig heden voorbehouden, mag men aanne men, dat de laatste 15 woningwetwo ningen en nog 5 premiewoningen in de loop van dit jaar gereed zullen komen. Een eventuele vorstperiode kan nog aanzienlijke vertraging opleveren, aan gezien in zulk een periode het stukado ren, tegelzetten en -leggen uitgesloten mag worden geacht. De architect, zo wel als de dienst Openbare Werken staan op het standpunt, dat men be ter een iets langere opleveringstermijn kan hebben, dan een verminderde kwa liteit der woningen. B. en W. van Heemstede delen de heer Zegwaart voorts mede, dat het onjuist is, dat de garages reeds gereed zouden zijn. De garages zijn weliswaar van ruberoid voorzien en de inrijdeu- ren hangen ervoor, maar zij zijn nog niet bereikbaar, omdat de riolering van het binnenterrein tussen de garagebo xen nog niet gereed is. Men kan dus niet zeggen, dat de garages reeds gebruikt kunnen worden. Het binnenterrein moet nog van gemeentewege worden opge hoogd, waarna een fundering moet wor den aangebracht. Hoewel de garages nog niet voor gebruik gereed zijn, zijn voor die welke behoren hij het eerste blok woningen de huurders reeds aan gewezen, De garageruimten zullen zoveel moge lijk verdeeld worden over het gehele cojnplex. Er is dus geen sprake van een voorrang van de garagebouw bo ven de woningbouw. De heer Verspoor kreeg op een des betreffende suggestie van B. en W. te horen, dat de proeven, die vanwege het ministerie van Bouwnijverheid de afge lopen winter genomen zyn om het door werken gedurende de vorstperiode mo gelijk te maken, geen aanleiding heb ben gegeven tot uitbreiding van deze begrotingspost. Slechts enkele bouw werken werden bij deze proef ingescha keld, o.m. in Den Haag en Haarlem. Voor Heemstede zien B. en W. er wei nig heil in, te meer daar het ministerie de proef zoveel mogelijk met dezelfde ondernemers wenst voort te zetten. Het comité voor Stille Armen te Heemstede mocht na de oproep van vorige week reeds de volgende bijdragen ontvangen: A. J. v. R. 10; mr. C. M. J d J. ƒ10.-; G. N. ƒ2.50; D. d. Z. ƒ10.-; J. M. S. ƒ10.-; H. L. J. B.—S. ƒ2.50; H. L. J. B. ƒ2.50; M. C. D. ƒ10.-; M. v. O.—T. ƒ2.50; H. P. v. R. ƒ5.-; K. R. v. S. 100.-; J. C. V. ƒ2.50; A. J. J. V. 10.-; J. L. T. 10.-, totaal 187.50, zodat nu is ontvangen ƒ217.50. De penningmeester van het comité, de heer A. van Wingerde, zal gaarne verdere giften in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize Antonis Duycklaan 12 als ten raadhuize. Zyn girorekening is 153308. De schrijver Toon Kortooms, van wie in de Lanteern-reeks van de K.A.B. een aantal streekromans over de Peel verschenen zyn, heeft donderdagavond voor een gezamenlyke vergadering van de Heemsteedse Katholieke Midden standsvereniging en de K.A.B. verschil lende gebeurtenissen verteld, die zich in werkelykheid in zyn geboortestreek hebben afgespeeld en waarmee hij het fenomeen „Brabantse humor" heeft willen demonstreren.' Wy geloven, dat de aanwezigen zich kostelyk hebben ge amuseerd met de vertelsels van Toon Kortooms, die sterk aan de verhaal trant van Anton Coolen deden denken. Naar de waardering aan het einde van de bijeenkomst te oordelen, heb ben de luisteraars de ontmoeting met Toon Kortooms een allerplezierigste gebeurtenis gevonden. Vooral zij, naaf het ons dunkt, die zyn boeken gelezen hebben en die donderdagavond de ken nismaking met verschillende figuren uit die boeken zonder het zelf te willen hebben vernieuwd. Bovendien lijkt het ons een min of meer opwindende aan gelegenheid om met de schepper van langzamerhand bekend geworden figu ren geconfronteerd te worden. De vergadering, die aanvankelijk werd gepresideerd door de tijdelijke voorzitter van de K.A.B. van de afde ling Heemstede, de heer P. Zegwaart werd besloten met een dankwoord aan de heer Kortooms door de voorzitter van de Middenstandsvereniging, de heer A« Verdonschot. Sint Nicolaas en Zwarte Piet zullen dinsdag 3 december des middags om twee uur een bezoek brengen aan de leden van de katholieke bond van be jaarden en gepensioneerden afdeling Heemstede in het gebouw Anno Santo aan de Achterweg. (Niet officiële a oenen 1 vorig opening Slot 22/11 3% Ned. 1953 833% 3% Ned. 1953 83A 3% Ned. 1956 83A 83 31 3% Ned 1948 803/4 3% Ned. 1950 3% Ned 1954 81 3% Ned. 1955 1 81% 3-3% Ned. 1947 82A 821/4 3 Ned 62-64 bel. fac 87 A 87 Va Inschr. Grtbk 1946 3 80^ Ned Handel MU cert 140 148^ A.K.U. 184V4 Van Berkel's Patent Calvê-Delft cert 266Va a_ Van Gelder 181 Va Kon Hoogovens cert Unilever Cert. 240 325% 3271,4 Ned Kabe) 233 Philips 238 V8 239 Kon Petroleum 153.10 154,60 „Amsterdam" Rubbei 493/i 48 V* Holl Amerika Lijn 138% 126$ 137 V4 Kon Ned Stoomb Mil 126 y4 Ned Scheepv Unie 127 125 K.L.M. 96 94,50 H.V.A 91 Dell My Cert. 52»/4 A'dam 2% '561 763,4 A'dam '56 II 84Tb A'dam III 84 Tb Anaconda Coppei Bethlehem Stee) Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Coppei KX.M Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater OS. Steel 20/11 42% 37% 68% 60% 35% 85 25 30% 28% 43% 40% 66V. 34% 29% 20% 53% Stemming» 21/11 43'i 38% 68% 62% 35% 86% 25% 30% 29 43% 41% 68 35% 30% 20% 54% vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3