Minister Zijlstra waarschuwt WENNEKER tegen te ver gaand optimisme Onze economie moet basis voor echt herstel nog vinden A' Sterren als mooie gave puntjes op de fotografische plaat D WENNEKER Memisa zond in 1956 voor f 123.000.- naar de missie r ctifral-10 j kV Nieuwe telescoop voor de Vaticaanse sterrenwacht „Atomium" op Niéuw-Amsterdam Steeds meer lekenhelpers gevraagd Radio-telegrafist wordt arts Lector Nederlands in Barcelona Felle brand in houtfabriek DEBAT ROND BEGROTING VAN ECONOMISCHE ZAKEN Ziekenfondspremie verhoogd Eoor invaliditeits- r entetrekkers e Genever DANK ZIJ DE VINDING VAN SCHMIDT OUDE PROEVER oude genever V.V.V. in Overijssel Precaire financiële positie Mr. F. Meijlink overleden Ook weduwen en wezenpensioen t.z.t. aan de loonindex gekoppeld N.V. Nedalo Theo Stols Schade enige tonnen Minder hulp aan on derontwikkelde gebieden VRIJDAG 22 NOVEMBER 1957 PAGINA v Slechts een aarzeling Het pendelen een sociaal kwaad Prijsstabilisatie De middenstand van PHILIPS - ROXANE extra zacht en MERK®ÖP00E belegen Studie op hoog niveau Dc Moeste liot'Dc Tweede Kamer ongerust Notaris te Hillegersberg Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) ■Hoe durft de minister van economi- ,che zaken, die zich dit toch zeer sterk •hoet aantrekken, de zware verant woordelijkheid aan van maatregelen de werkgelegenheid ernstig in ge- v&ar kunnen brengen", aldus mr. Blais- Jt donderdag in de Tweede Kamer in 'et debat over de begroting van eco nomische zaken. Hü zinspeelde duide- 'U'k op de komende belastingmaatrege- 'en> waarvan hij een verdere vermin- Bering van de investeringen verwacht, "ie ons allerminst van pas komt. Alle feilen moeten nu juist worden bijgezet °fn de export op te voeren. Daarvoor JÜn steeds nieuwe investeringen onmis baar. Onze concurrentiekracht moet hiede met het oog op de Europese Markt nog worden versterkt aldus de katholieke woordvoerder. Minister Zijlstra deelt wel enigszins aün bezorgdheid. ,,Ik heb van meet af aan willen waken tegen te diep ingrij pende maatregelen", zei hij. Juist in een periode van aarzelend herstel bljj- ven investeringen en export al onze ïorg opeisen. Ook moeten wij onze con currentiepositie juist als er moeilijkhe den dreigen kunnen handhaven. De mi nister was echter van mening dat de beperking der bestedingen toch niet kan worden gemist. Bij alle investerin gen zal men zich voortaan steeds moe- en afvragen of zij voor de structuur an onze economie nuttig zijn. hJrtrl minister zag enerzijds mogelijk- eej dat de betalingsbalans in 1958 WemSyrschot te zien zou geven van Waarsnv, eni§e miljoenen, anderzijds van A dwde hij voor overschatting sche t Verbetering in onze economi- bliift stand, die geheel afhankelijk tuiir Aan de internationale conjunc- wi' yPmerkelijk is echter, dat een «Jenemmg van het tekort op de han delsbalans van 900 miljoen gld. in het halfjaar van 1957 (invoerstijglng 1100 miljoen, uitvoerstpging slechts 200 miljoen) is omgeslagen in een vermin dering van het deficit met 250 miljoen (invoerdaling 250 miljoen, uitvoersttj- ging bijna 200 miljoen). Toch waarschuwde de minister met fcrote nadruk tegen te vergaand opti misme. Het is alles nog slechts een aarzeling. Onze economie moet de ba sis nog vinden waarop zij haar even- Wicht weer kan opbouwen om tot een nieuw herstel te kunnen komen, zo zei hij enige malen. da*? d minister vond het merkwaardig, de h Jbening over de juiste maat van d. .De8aedingsbeperking, zo is veran- t.Tiij j ei's,t was iedereen ervan over tuigd dat het niet voldoende zou ziin thans denken zeer velen al dat het veel te diep gaat ingrijpen. Hij zag in het geen de laatste jaren is gebeurd belang rijke lessen voor de toekomst. De ern stige verstoring van onze economie weet hij aan verschillende omstandigheden, waaronder de speculatieve voorraad- vorming en de enorme kapitaaluitga ven van de gemeenten een grote rol hebben gespeeld. Gaat de betalingsba lans ooit weer belangrijke overschotten vertonen, dan zal men zich voortaan moeten afvragen, of die niet eerder moeten worden gebonden. Voorts zul- in kWÜ de normen voor de loonpolitiek rin 00g moeten houden. De redene- gér?i?at er v00r 790 m>ljoen bestedin gen beperkt moet worden, om een ver tering op de betalingsbalans van 300 v, 'J°,en te verkrijgen, is er vierkant d»? geweest. Had men toen geweten, WU met een tekort van 600 miljoen taï«Sn maken krijgen, dan had nie- a bestedingsbeperking van 1,8 miljard durven voorstellen. ïnaarthet vo°rjaar vermoedelijk een nieuwe°!JS minister Zijlstra met in ook zijn bötil t^satie^ota' Waar" werkgelegenheid in waanzlen van de worden besproken n gehele land zal gunstiger zijn, meen^e zal in 1958 on" maar hij acht het oni,A, de minister, verband te leggen tussen 5en te nauw maatregelen en werkgeiege16)-lpe(]asting" De heer Assmann (K.V.P.) vrop- minister of hij de dreigende werklorA «eid in de ontwikkelingsgebieden en met name in Brabant niet wil verge. ïeh. Hij wees op de breuk in het be- {®ld, dat de vorige minister v. d. Brink *)ee£t opgezet. Deze begon met de fi- rendering van vakonderwijs aan de J.eugd en liet dan de industrie profite- rt die met een premieregeling naar nZe gebieden werd getrokken „De daf1beregeling heb ik stopgezet, om- werkgelegenheid in Brabant er Prenv8 Sing uit zien. Men wilde van de bruiu16s zelfs niet meer ten volle ge- Wa« k maken", aldus de minister. Hu eens i* met de katholieke spreker de ran.f" de honderden pendelaars naar heid stad Holland geen werkgelegen- het n„ r deze streek betekenen en dat ■iHet i- en een sociaal kwaad is. de verkapte werklozen, die bu den terugslag het eerst wor- "tslagen vanwege de kosten van ^eitsro«ie!ten^0ndsi:,rem'e voor invalidi- "tetrekkers, die een rente hebben ZiJh ri?minst.e f 125~ Per jaar en jonger 1 ian> ■'aar' W01"dt met ingang van ƒ2.50 ari a s' verhoogd van ƒ1.50 tot rekeni?.er maand- Bij deze verhoging is dg j gehouden met de stijging van fentet» 1diteitsrente sedert 1951. Deze Plicht rs ziin sedert dat jaar ver- steeri. verzekerd. De premie, die nog op onveranderd is gebleven, wordt met h rente ingehouden. In verband fonds,,6 gestegen kosten van de zieken- prer~. omekering moet thans ook deze Verb 16 worden verhoogd. Ook na deze groeglng blijft de premie voor deze lage -aVan de bevolking nog belangrijk dat op en neer reizen", merkte de heer Assmann op. De minister nam de sug gestie over van zijn partijgenoot de heer Smallenbroek (A.R.), die voor de ontwikkelingsgebieden in het noorden pleitte. Hij wilde bij de minister van financiën een paar miljoen zien los te krijgen uit de wederopbouwlening, om gemeenten aan geld te helpen voor de bouw van industriehallen. Bij de replieken zal dinsdag over de ze ontwikkelingsgebieden nog wel nader worden gesproken. Over zijn prijsstabilisatiebeleid zei minister Zylstra dat hij binnenkort ook met de middenstand gaat praten. Hy is voor een vrijere prijsvorming, mits vaststaat dat ook bij vrije con currentie de stabilisatie voldoende tot zijn recht komt. Hij noemde enkele voorbeelden op zoals het niet moet. O.a. de radiobranche, waarin de mar ges door een rigoureuze collectieve handhaving te hoog zijn gebleven. De scherpe concurrentie die nu is ont staan, zal naar de minister aan neemt afnemen naarmate deze mar ges worden aangepast. Dan verdwijnt vanzelf ook de scherpe prijsverlaging die thans ruïneus werkt. De minister verwacht dat in maart de prijzen voor olie en benzine zullen dalen door het aflopen van het fonds voor prijsstabilisatie dat werd opge richt in verband met het Suezconflict. De omvang van de daling zal ook af hangen van de bewegingen op de vrachtenmarkt. Voor de vleesprijzen bestaat nog de mogelijkheid dat door onderling overleg van de handel over de marges een verdere daling tot stand komt. Dat de melkprijs in Amsterdam is gestegen noemde de minister een on vermijdelijk gevolg van zjjn toestem ming om de marge te verhogen. De heer Peschar (P.v.d.A.) had daar bezwaren tegen. De minister antwoord de: „Wie had dat dan moeten betalen de boeren misschien of de schhtkist?" Dat deze prijsverhoging ook in andere plaatsen zou worden overgenomen is volgens hem nog helemaal niet zeker. De minister wees een verwijt van de socialisten van de hand, dat hij aan het hoofd van een eenzijdig samengestelde missie van werkgeversverbonden naar Zuid-Afrika was gereisd. „Het gold een goede zaak voor Nederland. Heeft u positieve' suggesties om het anders en beter te doen?" Staatssecretaris Veldkamp beant woordde opmerkingen over de midden stand. Mr. Bach, kan gerust zijn: zodra er weer middelen zijn krijgt de A.N.V.V. meer subsidie. HU had met sput geconstateerd, dat deze vereniging nu tientallen agentschappen in het bui tenland moet opheffen, hetgeen devie- zenverlies betékent. Over de positie van Advertentie Niet alleen A en D maar alle vitaminen die U nodig hebt. Een flacon van 100 dragees f2.« Nu óók voordelige gezins verpakking van 150 dragees f3»* Phlllps-Roian» Nederland N.V. Amsterdam de kleine bedrijven denkt de staatsse cretaris niet zo luchthartig als ver scheidene sprekers hebben vermoed. Er zijn al heel wat maatregelen geno men om deze ondernemingen tegemoet te komen. (Verhoging belastingvrije mi nima, vergemakkelijking inning omzet belasting, enz.). Het middenstandsbe- leid moet zich echter niet op het zwak ke bedrijf richten maar juist op het be tere. Een andere zaak is dat de rege ring bereid blijft, aan de zwakken tege moet te komen. De middenstand moet zich bewust worden dat er een eind is gekomen aan de groei van het verbruik van de laat ste jaren. Het parool is thans; door ver hoging van efficiency consolideren wat men heeft. De bedreiging van de marges voor de tabakshandel door de komende ver hoging van de omzetbelasting op siga retten kunnen minister en staatssecre taris niet voorkomen. Wel blijft men bereid te bemiddelen wanneer er moei lijkheden dreigen tussen groot- en klein handel. Wanneer de rechter de wet op het cadeaustelsel in strijd zou verklaren met de vestigingswet, of wanneer het kwaad uit dien hoofde een te grote om vang aanneemt, (de heer Bach sprak van een „klassestrjjd" tussen textiel en kruideniersbranche) dan is de staats secretaris bereid met een wetswijzi ging te komen. wid!t^*iP^ 1693 ILLATEURS BRANDERS IEDAM Hollaho vraagt uw slijter: e Vaticaanse Sterrenwacht is v#ri- ge week verrijkt met een der modernste instrumenten, die de sterrenkunde ter beschikking staan, een Schmidt-telescoop. Dit instrument heeft de respectabele lengte van 5 meter, een spiegel van 98 cm en een zoge naamde correctielens met een door snede van 65 cm. Door middel van de ze kijker zullen de astronomen van de Vaticaanse Sterrenwacht in staat zijn, grote delen van de hemel te fotografe ren op één plaat. Er zijn wel meer astronomische kij kers, die dat kunnen. Het bijzondere bij deze en andere Schmidt-kijkers is evenwel, dat de sterbeeldjes over de gehele plaat bijzonder mooi en punt vormig worden gevormd door de lens en de spiegel. En dat nu is bij de ge wone astronomische kijkers niet het ge val. Evenals bij een foto, genomen met een boxcamera, de scherpte naar de ran den toe afneemt, zijn bij een gewone astronomische opname de sterbeeldjes, naarmate ze verder uit het centrum van de plaat staan, steeds erger ver tekend. Het is namelijk zeer moeilijk om, zelfs met de allerbeste lenzen, zeer ver verwijderde lichtpuntjes, „onein. t - In een te Deventer gehouden vergade ring van de provinciale VVV van Over ijssel is met algemene stemmen besloten aan alle gemeenten van Overijssel het verzoek te richten een subsidie te ver strekken van 2 ct. per inwoner aan de provinciale VVV, terwijl aan de af delingen zal worden verzocht de con tributieafdracht van 10 procent op 15 procent te brengen. Realisering van deze voorstellen zou betekenen dat er 7000 gulden meer in de kas zou vloeien. De begroting over 1958 wijst een te kort aan van 6200 gulden en voorzitter Voetelink meent dat er een oplossing moet komen, omdat men al jaren werkt met financiële tekorten, wat op den duur moet leiden tot verslapping van de ener gie. Hij zeide verder dat als er geen op lossing komt het bestuur zich genood zaakt zal zien af te treden. Donderdag is te Nijmegen vrij plot seling overleden mr. F. C. J. M. Meij link, directeur van de N.V. Levensver zekeringsmaatschappij E.R.K., directeur van de N.V. Verzekeringsmaatschappij Fiducia en directeur van de N.V. Le vensverzekeringsmaatschappij Vitalis. Hij is geboren in Den Haag en heeft de leeftijd van 69 jaar bereikt. Hij was ridder in de orde van Oranje-Nassau en ridder in de orde van Gregorius de Grote. De begrafenis is bepaald op maandag 25 november te 11.00 uur. De H. Requiemmis zal worden opgedragen in de St. Jozefkerk aan het Keizer Karelplein. De Memisa, heeft in 1956 voor 123 „JM^sieactie schenkzendingen verstuurd in het laatst verschenen ge wordt meegedeeld Het jaar daarv^bedrotg dit 89.730 Deze geschenkzendingen hoofdzakelijk bestaande uit medicijnen en medische instrumenten, vinden hun weg over de gehele wereld. Naar Indo nesië ging in 1956 voor ruim 44.000 - naar Afrika voor ongeveer 57.000. Hier van profiteerden in het bijzonder de Witte Paters, of de leken in hun dienst, die voor 17.500 aan geschenkzendin gen ontvingen. Behalve een zeer grote verscheiden heid van instrumenten, medicijnen en verbandmiddelen, bevatten deze zen dingen onder andere ook 115 ziekenhuis- ledikanten met bijbehorende nachtkast jes en handdoekrekjes, 56 wiegjes, op vouwbare waswagen, instrumenten wagens, badkuipen, babyweegschalen, textiel voor moeder en kind, operatieta fel, microscopen, enz., alsmede wand platen en leerpop voor de opleiding van inlandse verpleegsters, medische boe ken en zelfs bij uitzondering een fiets voor een melaatsen-zuster. Voorts heeft de Memisa een groot Van v.an nodjg zou zÜn om de. hosten 1 deel der kosten gedragen van missio- dekkeu Un ziekenfondsverzekering te narissen, die, in hun vaderland verblij- I vend, een medische behandeling nodig hadden. In 1966 gaf zij daarvoor 9.145 uit. In 1955 werden 70 missionarissen klinisch dan wel poliklinisch geobser veerd en behandeld. In 1956 waren dit er 56. Steeds meer wordt de bemiddeling van de Memisa ingeroepen voor uitzen ding van artsen, verpleegsters en ande re medische lekenkrachten. Sterk doet zich de behoefte aan ervaren en des kundige krachten gevoelen, waarmee parallel gaat een grotere aanbieding va.n vrijwilligers, die in de onderont wikkelde gebieden medische arbeid wen sen te verrichten. Door de Memisa-be- wiiddeling zijn vertrokken: F. H. Salden, arts, uit 's Gravenhage, naar de Sumvé- Wospitaal in Tanganyika, J. F.A.M. arts, uit Tilburg, naar het St. John Hospital in Nkwanta, Goudkust, mejuffrouw H. M. van Oosterhout, arts i?eASt: naar het St.-Teresa's Hospi- tai m Mripukhas, Pakistan. M. Velleman, S .Ult Utrecht, naar het ziekenhuis Foso m Cape Coast. Aan vele aanvragen voor specialisten (chirurg, longarts, tandarts) kon niet worden voldaan. Heel wat verpleeg- sters trokken naar de missie in de Goudkust. Vroedvrouwen aan wie zo grote nood is bieden zich in het geheel met aan. De Belgische zangeres Mona Barany heeft donderdag aan de kapitein van de „Nieuw Amsterdam," een model aangeboden van het voor de wereldtentoonstelling te Brussel in aanbouw zijnde „Atomium", om aan boord van het lijnschip te expo seren. Bij de overdracht was ook de directeur van het Belgische verkeersbureau, de heer J. LT. Roelkens (rechts) tegenwoordig. Voordat de „Expo '58" de poorten voor het publiek opent, kunnen de reizigers van Rotterdam naar de nieuwe wereld dus reeds een inzicht krijgen hoe het „Atomium" er uit zal zien. De radio-telegrafist eerste klasse R. de Wit, werkzaam bjj de K.L.M., heeft met goed gevolg zijn arts-examen aan de gemeentelijke universiteit van Am sterdam afgelegd. Bijna tien jaar heeft de heer De Wit, die reeds in zijn jeugd het beroep van arts als zijn ideaal be schouwde, naast zijn normale werk zaamheden als telegrafist, medicijnen gestudeerd. Op 1 oktober 1936 kwam hij bij de K.L.M. in dienst als aspirant-radio-te legrafist. Gedurende de tweede wereld oorlog was hij bij het provinciaal elek triciteitsbedrijf van Noord-Holland werkzaam. Na de oorlog kwam hij terug en werd in januari 1948 radio-telegra fist eerste klasse. Toen begon hij ook daadwerkelijk aan de studie, waaraan hij reeds jaren zijn hart had verpand. Nadat hij het kandidaats-examen met goed gevolg had afgelegd wist de K.L.M. dat de heer De Wit zijn studie „au sérieux" nam en hij kreeg de volle me dewerking bij zijn verdere studie. Hij werd altijd zo op de routes ingedeeld dat hij gelegenheid tot studeren over hield en ook tentames en examens kon afleggen. De heer De Wit, die 11.000 vlieguren heeft, gaat de K.L.M. niet verlaten. Hij zal zich gaan bezighouden met algeme ne medische vraagstukken die het vlie gen betreffen. Tijdens zijn studie heeft hij zich reeds beziggehouden met fysie ke problemen van het vliegend perso neel, alsmede met het samenstellen van voedselschema's. De heer De Wit is ook de vluchtproduktiegroep reeds behulpzaam geweest bij het samenstel len van de werk- en rusttijdenregeling voor het vliegend personeel. (Van onze Haagse redactie) Het weduwen- en wezenpensioen zal t.z.t. worden gekoppeld aan de loonin dex, zoals dit ook bij de A.O.W. is ge schied om een waardevast pensioen te krijgen. Hetzelfde geldt voor de rente, die krachtens de nieuwe invaliditeits wet zal worden uitbetaald. Minister Suurhoff deelt dit mede in zijn memo rie van antwoord aan de Tweede Ka mer. De bewindsman zegt daarin, dat de regering zich heeft aangesloten bij het overeenkomstige advies van de S.E.R. Hoewel de minister hoopt dat beide sociale maatregelen, tezamen met de algemene kinderbijslagwet, kunnen worden ingevoerd tegen de tijd dat zij door de volksvertegenwoordiging zijn aanvaard, meent hij toch te moe ten waarschuwen, dat het toekennen van een hoge graad van urgentie de regering niet ontslaat van de plicht t.z.t. te bezien of invoering in het licht van de dan ontstane economische situa tie verantwoord is. Ook het herstellen van het economische evenwicht is een sociaal belang van de eerste orde. Aan vijfendertig personeelsleden van de N.V. Nedalo te Hengelo is ontslag aangezegd in verband met het feit dat de afname van oliekachels, welke in dit bedrijf worden vervaardigd, is te ruggelopen. Een en ander is waar schijnlijk een gevolg van de beste dingsbeperking. dig" ver zegt de vakman, ook werke lük als mooie symmetrische punten af te beelden op de gevoelige plaat. De beschikbare lenzen en spiegels, werden hiertoe weliswaar steeds nauwkeuriger en preciezer berekend en geslepen, maar toch bljjven ze hun zogenaamde randonscherpte of randvertekening be houden. De storingen die een ideale beeld' vorming verhinderen zijn bij de inge wijden bekend als: coma, distorsie, astigmatisme, sferische aberratie en beeldveldkromming. Al deze effecten tezamen zijn er de reden van dat in de praktijk, van een astronomische op name slechts het midden van de plaat geheel gebruikt kan worden. Omstreeks 1930 deed Bernard Schmidt, geboren in 1879 te Nargen in Estland, een uitvinding welke hem de dankbaarheid van alle astronomen zou bezorgen. Schmidt, een autodidact, had een bijzondere begaafdheid om met behulp van zeer eenvoudige middelen uitmuntende resultaten te bereiken bij het slijpen van spiegels en lenzen. Dat zijn hulpmiddelen eenvoudig waren en hij zich hier zelf zeer wel van bewust was moge blijken uit het antwoord dat hij gaf, toen men hem vroeg zijn me thoden van slijpen op te schrijven, zo dat meer mensen ervan zouden kunnen profiteren. „Wanneer ik mijn methoden bekend zou maken, zouden de mensen zo schrikken, dat ik geen enkele op dracht meer zou krijgen". Desondanks was hij niet alleen een goed vakman, alhoewel hij slechts over zijn linkerhand kon beschikken, maar ook een expert in de mathematische problemen, die zich bij de constructie van optische stelsels voordoen. Schmidt heeft met groot inzicht een constructie toegepast die een welhaast ideale afbeelding van de sterren op de plaat toelaat. Hij gebruikte een sferische spiegel met een vrij grote kromming. Voor dat de evenwijdige lichtstralen, van de sterren afkomstig, op de spiegel vallen, gaan ze door een goedge plaatst diafragma. Hierdoor blijft de stralenbundel symmetrisch, nadat hij door het spiegelende oppervlak naar het brandpunt weerkaatst is. De co ma-fout, de distorsie en het astigma tisme zijn door de toepassing van dia fragma en sferische spiegel opgehe ven, maar er resten dus nog twee boosdoeners, sferische aberratie en beeldveldkromming. Sferische aoerratie is moeilijk uit te leggen in dit korte bestek, maar het komt er op neer dat de stralen die aan de rand van de spiegel weerkaatst worden en de stralen die meer in de middendelen van de spiegel weerkaatst worden, niet in hetzelfde punt samen gebracht worden. Hierdoor vormt zich geen puntvormig beeld, maar een vlekje. Wil men alleen het beeld op de hoofd as scherp krijgen, dan kan men dat doen door middel van een speciaal voor dat doel geslepen spiegeltje. Het wordt dan bevestigd tussen brandpunt en op pervlak van de grote spiegel. Men kan daardoor een scherpe afbeelding krij gen alleen in het midden van de plaat en slechts van één ster uiteraard. Maar we willen immers veel meer. Advertentie mno 17/1 w frik' E*cluiiel Wildrt De pleisterplaats TT Napoleon reeds V a. d. hoofdweg Arnhei üe pleisterplaats waar Napoleon reeds gast was a. d. hoofdweg Arnhem Apeldoorn BEEKBERGEN ui k 6766 sso Ir. A. van Kranendonk, benoemd tot gewoon hoogleraar aan de T.H. te Delft zal woensdag 4 december zijn ambt aanvaarden. Het „Hier is Theo IStols in Barcelona" heeft in de Echo rubriek van de K.R.O. reeds een bekende klank gekregen. Degenen die hem regelmatig beluisteren, weten reeds dat hij spreekt met een Limburgs ac cent, hetgeen hij nooit zal trachten te verdoezelen, dat hij een goed verteller is en een grondig kenner van Span je. Zij weten nog niet, dat deze „gezellige prater" de repre sentant is van de vele honderden Nederlanders in Spanje, dat hij voor de Spanjaarden als een autoriteit geldt op velerlei ge bied, wiens raad gaarne wordt opgevolgd en dat hij kont ge leden op grond van zijn ken nis van de Spaans en Neder lands sprekende landen, is be noemd tot lector in de Neder landse taal en letterkunde aan de universiteit van Barcelona. Met deze benoeming volgt de Barcelonese universiteit in ze kere zin die van Madrid, waar reeds enkele jaren een lecto raat in het Nederlands bestaat. Het lectoraat in Barcelona vormt een onderdeel van een door de faculteit van letteren en wijsbegeerte ingestelde lin guïstische cursus, die het onderricht in het Nederlands, het Zweeds en enige Arabische talen omvat. De belangstelling voor Qns land groeit in Spanje met de toename van het handels- en toeristenverkeer. Door de vestiging van een serie belangrijke industrieën van Nederlandse herkomst voelen teerdere Span jaarden hun gebrek aan kennis van de Nederlandse taal als een groot gemis. Vandaar dat Theo Stols reeds op zijn eerste les een twintigtal studenten kon begroeten. In de jaren voor de wereldoorlog heeft hij, op Amerika na, alle we relddelen doorkruist, als chemisch technicus en zakenman. Tier. jaar ge leden kwam hij voor een vakantie van drie weken naar het Iberisch schiereiland, waar het hem zo goed beviel, dat hij er sindsdien maar is lebleven. Gedurende die tien jaren heeft hij Spanje vele tientallen malen lan noord naar zuid doorkruist en het beter leren kennen als menige Spanjaard. Zijn reiservaringen schreef hij neer in een goed geïnformeerd en toeristisch boek, welk relaas een dankbare gids is geworden voor duizenden Nederlanders, die het zonnige schiereiland komen opzoeken. ..Hoe ze aan mijn adres komen, weet ik niet, maar maandelijks ontvang ik ongeveer tweehonderd brieven van Nederlanders, die inlichtingen over Spanje willen hebben. Bijna altijd vergeten die ijverige schrijvers om een postzegel voor antwoord in te sluiten. Men meent, dat ik er een soort privé bureau voor vreemdelingenverkeer op na houd en de helft van de schrijvers denkt, dat ik een arbeidsbureau ben, via welk men gemakke lijk een dik betaalde baan in Spanje kan krijgen". Daar kan hij tot zijn spijt niet voor zorgen. Maar een feit is, dat geen Nederlander in Spanje ooit tevergeefs bij hem heeft aangeklopt. Stols kent iedereen in Barcelona en iedereen kent hem. Hij weet de weg langs alle kronkelpaden van de ingewikkelde Spaanse magistratuur en kan de hoogste autoriteiten tot zijn vrienden rekenen. Hij is een vraagbaak, die nooit een antwoord zal schuldig blijven. Hij is voorts de onvermoeibare secretaris en promotor van de Nederlandse kolonie in Spanjes tweede stad, Barcelona speelt het jaarlijks klaar om de in Spanje onbereikbaar geachte erwtensoep, zoute haring en oude klare op minstens een feestelijke gele genheid per jaar, in ongedachte hoeveelheden, op tafel te brengen. Hij 'tan dit alles, omdat zijn Limburgse aard bijzonder goed blijkt aan te sluiten bij de Spaanse en hij daardoor faciliteiten krijgt, die de norse noorderling doorgaans onthouden worden En deze Spaanse Limburger draait een band terug op zijn band recorder. „De bakker woont op de hoek, hij verkoopt broodzal ik er een kopenzegt een schuchtere Spaanse studente. „Niet kwaad voor een afstammelinge van Alvazegt hij lachend. BOVEN: Schematisch overzicht van de stralengang bij een spiegel (S) waar voor een diafragma (D) geplaatst is. De stralen komen in het brandpunt (cen trum van de kromming) niet samen. (A) ONDER: De stralengang in een Schmidt- camera. Door de correctielens (CL) ge plaatst in diafragma (D) worden de stralen naar de spiegel afgebogen, zo dat ze na weerkaatsing wel in een punt P samenkomen. Bij P is de fotografische plaat bevestigd Alle sterren willen we als mooie scher pe puntjes op de foto terug zien in het midden en aan de randen van de op name. Schmidt bracht hiervoor nu in het diafragma, en dat is zijn grote vin ding, een zeer bijzonder geslepen glas plaat aan. De stralen, afkomstig van de ster, krijgen, daar ze door deze zo genaamde correctielens moeten voor ze op de spiegel kunnen vallen, een zo danige afbuiging, dat ze na spiegeling w 1 allemaal in het brandpunt van het systeem terecht komen. De sferi sche aberratie is door de correctielens opgeheven. Alleen de beeldveldkrom ming is nu nog overgebleven. Hiervoor is evenwel een vrij eenvoudige oplos sing te vinden langs mechanische of langs optische weg. Niet alleen tekenen deze Schmidt-kij kers zeer mooie sterbeelden op de foto grafische plaat, een ander voordeel is, dat zé gemaakt kunnen worden met zeer lichtsterke optiek. De belichtings tijden kunnen hierdoor kort worden wat vooral bij het fotograferen van snelle verschijnselen aan de hemel (vallende sterren, kunstmanen, kometen etc.) van zeer groot belang is. Aanvankelijk werd de uitvinding niet op haar juiste waarde geschat, maar na enige tijd begon men in te zien van hoeveel waarde de uitvinding wel was. Wat Bernard Schmidt soms in een zwaarmoedige bui wel eens zei: „Er zal een tijd komen, dat de hele wereld over Bernard Schmidt zal spreken", is be waarheid geworden. Het is tragisch dat hy zelf nooit de grote erkenning van zijn werk heeft kunnen meemaken. Hij stierf in 1936 te Hamburg. Op vele plaatsen op de wereld kan men kijkers vinden die op zijn princi pe berusten. In Hamburg zelf, op de Mount Palomar waar de beroemde Big S staat opgesteld en op vele andere plaatsen. Nu ook op de Vaticaanse Ster renwacht, waar men er ongetwijfeld veel nuttig astronomisch werk mede zal gaan verrichten. S. L. Th. J. VAN AGT. Een deel van de fabrieken van de fir ma A. van 't Verlaat te Hardinxveld- Giessendam, fabrieken van houten ge bouwen, is donderdagavond in de as gelegd door een felle uitslaande brand. De grote opslagplaats, die een opper vlakte heeft van ongeveer duizend vier kante meter ging geheel verloren even als de kantine met een daarboven ge legen van' lorruimte. In het maga zijn was een groot aantal pasklare houten gebouwen opgeslagen, o.m. scho len bestemd voor de gemeente Amster dam. Ook een grote voorraad platen van geperste houtvezels, drie busjes en twee trucks met opleggers, geladen met secties voor houten gebouwen, gingen in vlammen op. De drie belendende hal len met het machinepark bleven gro tendeels gespaard, doch er werd veel waterschade aangericht. De brandweren uit Hardinxveld-Gies- sendam, Sliedrecht en Giessenburg kon den voorkomen, dat de brand zich uit breidde tot een aangrenzende timmer fabriek van de firma Van der Aa, hoe wel daar een grote opslagplaats met een voorraad hout gedeeltelijk verloren ging. De schade voor Verlaat's houtbouw loopt in de honderdduizenden guldens. In de aflevering van de houten school gebouwen zal waarschijnlijk geen grote stagnatie komen, omdat de hallen met het machinepark gespaard bleven. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. Het bedrijf is verzekerd. De Tweede Kamer heeft haar ernsti ge ongerustheid uitgesproken over de voorgenomen inkrimping van de Neder landse hulp aan onderontwikkelde ge bieden. In het voorlopig verslag op de begroting van buitenlandse zaken wordt nogmaals verwezen rjaar de door vrijwel de gehele Kamer gesteunde motie-Ruygers (P.v.d.A.), waarin ge vraagd wcrct 25 miljoen per jaar voor dit doel te bestemmen. Niet alleen zal dit bedrag nu worden ingekrompen tot 20 miljoen, waarvan bovendien de helft voorlopig niet wordt besteed, maar bo vendien moeten uit de resterende 10 miljoen nog een aantal andere uitga ven worden verricht, zodat in feite slechts 3,5 miljoen overblijft voor de in de motie genoemde doeleinden. Men kon hier allerminst mee instemmen. Bij K. B. is benoemd tot notaris te Hik iegersberg (gem. Botterdam) W. van Riet, kandidaat-notaris, wonende te Rotterdam, in de plaats van J. C. S. van tas. die eervol ontslagen ls.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5