Vertrouwen van Amerikanen Eisenhower in is sterk verminderd De Congres-commissie begint maandag een ondersoek naar achterstand van de VS. bij de Sovjet-Unie D Gunsteling van Khroesjtsjev Lach niet PALOMINO rs«M?.^»sjv3S: N Krotopraiming kan in oude stadskern sfeerverlies betekenen -Het Straatje- verkoudheid, .-en Uifaitufeek fit! ASPRO EL PASO, een twee-talige stad MLl 9 sherry Volksbelang moet echter prevaleren Afschaffing opzetafspraken en voor overleg in het bouwbedrijf Nieuwe gasinstallatie m Hef chauvinisme van Texas SPOETNIK LUIDT NIEUW TIJDPERK IN - Telefoon 's avonds goedkoper P.T.T. onderzoekt mogelijkheden HET LINO LEUM HUIS JMomino PA10MIN0 sherry S3!?? il Ï.JST.Ï W Radoma er zijn geen betere Boek van prof. dr. H. van Straelen S.V.D. over Marcel Commissie aanbestedingswezen stelt voor Contractuele regeling van aanbesteding Directeur van KNSM uit bezorgdheid IMPRESSIES VAN EEN EMIGRANTE NAAR DE V.S. VRIJDAG 22 NOVEMBER 195? PAGINA 7 wegens zün politieker 1941 werd hij, LINOLEUM- en COLOVXNYL-TEGELS wor den geleverd en VAKKUNDIG gelegd door o.a. in ziekenhuizen, pensionaten, scholen, bejaardentehuizen, enz. 0600 shkrry 'ASPRO Financiering scheepsbouw (Van onze New Yorkse correspondente) e Democraten en met name de leden van de Democratische Ad viesraad—achten de tijd r(jp voor een georganiseerde aanval op de lei der der Republikeinen: president Eisen hower. Voorheen hebben ze hun klaar staand geschut nie- of maar alleen voor kleine schermutselingen kunnen ge bruiken: war.t Eisenhowers populariteit was te groot dan dat de president, zon der gevaar voor de aanvallers zelf, onder vuur genomen kon worden. Maar het verschijnen van de twee Russische kunstmanen aan de hemel en de on macht der regering om zich te kunnen rechtvaardigen voor het volk inzake Amerika's achterstand, hebben het al gemeen vertrouwen in Eisenhower sterk verminderd. De Amerikaanse natie voelt zich door de Russen getroffen in wat men de Achilles-hiel zou kunnen noemen. Dat uitgerekend de „barbaarse" Rus zo als vele Amerikanen zich hun commu nistische aartsvijand voorstellen zich de meerdere van de Amerikaan ge toond heeft op een gebied waar Ame rika zich practisch onoverwinnelijk achtte, is psychologisch een geweldige schok voor het volk. Maar het was een schok die hard nodig was; want aan de In Tsjechoslowakije is nu het staats hoofd de machtigste man van het land, hetgeen hoe paradoxaal het ook mag klinken - iets ongewoons is. Deze week is de eerste-secretaris van de Tsjechoslowaakse communistische partij, Antonin Novotny, tot president van de republiek „gekozen", en, zoals men weet, zijn in de Oost-Europese communistische staten, inclusief de Sovjet-Unie, de communistische partij leiders de werkelijke machthebbers. De in 1953 overleden president Gott- wald was ook tegelijk eerste-secretaris van de partij; maar*diens opvolger Za- Potocky bekleedde Uitsluitend de post Van staatshoofd. Zapotocky had in de- Zo ere-functie dan ook niet veel te ver tellen. Toen Zapotocky vorige week woens dag op 72-jarige leeftijd overleed, scheen aanvankelijk premier Siroky de eerste kandidaat voor het presidentschap te zijn. Maar in Moskou, waar in de laat ste instantie de Tsjechoslowaakse poli tiek wordt uitgestippeld gaf men de voorkeur aan Novotny. Weliswaar moest het Tsjechoslowaakse parlement zich nog over de keuze van een nieuwe president uitspreken, maar in het Kremlin wist men, dat van deze zijde geen moeilijkheden te vrezen wa ren. Toen dan ook Siroky dinsdag aan de „volksvertegenwoordiging" het voorstel deed de eerste-secretaris van de partij tevens met het presidentschap te belasten, werd deze suggestie on middellijk met algemene stemmen overgenomen. De combinatie van de beide functies lag voor de hand, zo verklaarde de premier, „omdat de com munistische partij volgens de Grondwet een leidende rol speelt op alle levens gebieden van de volksdemocratie". Novotny, die in 1904 in een dorpje dicht bij Praag geboren werd, als zoon van een metselaar, oefende aanvankelijk het beroep van slotenma ker uit. Hjj behoorde in 1921 tot de leden van de pas opgerichte til lowaakse communistische par- taris van S, werd bi), als partij-secre- digd naar 4 district-Praag, afgevaar- tern in Mr,tt.n c°ngres van de Comin- twTede weS?: B« het begin van de es van de Comin- tweede werëido^f510 h6t £egï." Va" vf langrijke rol in speelde hij een be- tegpn de Nazi's ivf ondergrondse strijd resteerd, on eerst óp w1V1-tei gear- „^„ïntr kwam hii m? einde van de realiteiten van de snel veranderende naoorlogse wereld bleven talloze Ame rikanen vreemd. De tweede wereldoor log werd voor hen een gebeurtenis, welke men maar het beste zo gauw mogelijk moest vergeten; men kon zich dan weer op industriële expansie en het goede dezer aarde concentreren. Aldus bleef men hier over het alge meen in vooroorlogse verhoudingen denken. Weliswaar nam het Congres, en tot op zekere hoogte het volk, nota van ontwikkelingen in de wereld buiten Amerika en kweet het zich van aller lei nieuwe plichten, die de veranderin gen met zich meebrachten, maar heel diep leefde in iedere Amerikaan het ge loof in „the fortress America" verder. Vandaar dat de Amerikaanse wetge vers op de oude voet doorgingen kwes ties als federale hulp voor scholenbouw en onderwijs, de defensie, de buiten landse hulp, het wetenschappelijk on derzoek e.d. in het licht van voor oorlogse binnenlandse verhoudingen te bekijken. Het Congres paste zich slechts incidenteel en l'impropoviste aan bij de eisen van een veranderende wereld. Toen verscheen Spoetnik. Een rea liteit, die het vaag vertrouwen op de „fortress America" omverwierp en die een gevoel van paniek veroor zaakte. Vandaar de vloed van ont stelde en verwarde reacties der Ame rikanen, die plotseling talloze oorza ken voor het gebeurde zagen. En er z ij n ook velerlei redenen, die nu wanneer op 25 november een con grescommissie een onderzoek begint, geanalyseerd zullen worden. Wie ech ter ook het grootste deel van de blaam zal worden toegeschoven, één ding is zeker: in Amerika's politieke geschiedenis zal Spoetnik een histo rische scheidingslijn gaan represente ren en historici zullen van een Ame- rika-vóór-Spoetnik en van een Ame- ka-na-Spoetnik gaan spreken. De haastig genomen regerings maatregelen (waaronder een serie redevoeringen van de president tot het Amerikaanse volk en de reorganisatie der programma's voor versneld voort gezette ontwikkeling van aardsatellie- ten en ballistische projectielen) zijn in tussen niet voldoende om Amerika s zelfvertrouwen te herstellen. De Ame rikanen zijn er zich wel van bewust dat, afgezien van de Spoetniks, de Rus sische mammoet-passagiersvliegtui gen en de Russische intercontinentale ballistische projectielen er een min stens even belangrijk terrein is, waar op Amerika bij de Sovjet-Unie ten ach ter raakt. Het betreft het gebruik van atoom-energie .voor vreedzame doelein den. Het weekblad „Newsweek" schrijft deze week in dit verband: „Het Ame rikaanse atoomprogram is vertraagd en het Congres en de regering maken zich zorgen. Veel firma's achten de technische problemen te moeilijk om ze te overwinnen en de kosten blijken ho ger dan aanvankelijk was berekend. Het resultaat is dat atoom-deskundigen nu toegeven, dat er geen hoop bestaat, dat zich de eerste tien jaar een belang rijke atoom-industrie in Amerika zal ontwikkelen". Op een conferentie van natuurkun digen in Harwell enkele weken gele den zei de Russische geleerde I. Kur- chatov, dat de Russen een program ma voor de ontwikkeling van atoom reactoren zijn begonnen, dat hun in drie jaar 2 millioen kilowatt electri- sche stroom zou leveren. Kurchatov sprak over meer reactoren met een totale produktie van ruim 200.000 kilowatt. Of de Russen slagen bin nen de door henzelf gestelde tijd, is uiteraard niet zeker. Onder de omstandigheden ziet het er niet naar uit, dat president Eisen hower het v«rl°ren vertrouwen snel of zelfs ooit zal terugwinnen. Veie teke nen, zoals b.v. de gemakkelijke her kiezing van de Democratische burge meester van New York en de De mocratische gouverneur van New Jer sey wijzen op de verliezen, welke de Republikeinen lijden. Geen wonder, dat minister Dulles te elfder ure de Demo cratische partijleider Adlai Stevenson heeft verzocht om deel te nemen aan de formulering van Amerika's buiten landse politiek, met name met betrek king tot de NATO. De Republikeinen zijn op het ogen blik bijzonder op samenwerking tussen de partijen gesteld en waarom met. Ze willen de blaam graag wat delen! Diverse Democraten zijn daarom ge- ergerd, dat Stevenson -voorzichtig ge noeg na Dulles' verzoek zijn diensten heeft aangeboden; het is ook niet goed te zien, hoe hij had kunnen weigeren. Maar vele van Stevensons partijgeno ten willen de vrije hand houden, om, nu het ogenblik daér is, een geweldige partijpolitieke slag te leveren. Demo cratische leiders als Senator Johnson van Texas proberen een matigende in vloed uit te oefenen; men wil de ,,Prav- da" toch ook geen gelegenheid geven tot het uitspinnen van het tafereel van partijpolitieke slachtpartijen. Met dit al: men kan gerust zeggen, dat de Republikeinen het niet makkelijk zullen krijgen, wanneer de congrescommissie de volgende week zal beginnen met het onderzoek naar de redenen voor Ame rika's achterstand bij de Russen..^. Alhoewel het volgens de klassieke zegswijze moeilijk is niet te lachen voor hem, die de mens beziet, is het natuurlijk dom om zomaar zonder meer te lachen om dikke mensen. Wat overi gens niet wegneemt dat ik voor mij altijd een zwak heb gehad voor dikke men sen. Soms betrap ik mij zelfs op het gevoel, dat ik louter uit een soort vrolijke solidariteit, met hen mee dik zou willen wezen. Maar om hen lachen, nee. Daar heb ik nooit aan gedacht. Tenminste niet vóór ik ver nam dat dr. Hilde Bruck, psychiater aan de Columbia-universiteit er tegen gewaarschuwd heeft. Zij, de dikken, vooral jonge dikke mensen, zo zegt zij, hebben waarschijnlijk „een emo tionele moeilijkheid". En dat zal dan wel. Wellicht misschien nog wel op de eerste plaats omdat zij jong zijn. Zonder emotionele moeilijkheden tel je in deze tijd nauwelijks mee. Maar dr. Hilde Bruck graaft nog dieper. Zij zegt: „Het is een treurig feit, dat voor vele dikke jongelieden het alternatief, dat bereikt wordt door gewichts vermindering, niet is dat zij schoon heidskoninginnen of sporthelden, maar dat zij geesteszieken worden". Ik zal nu niet vragen of allebei ook kan voorkomen, maar ik wil er toch even op wijzen dat er iets troos- tends in deze woorden schuilt; voor dikke mensen dan. Wat immers zou het gevolg kunnen zijn van gewichts- vermeerderihg? Het tegen deel van geestesziekheid? Genialiteit? Ik heb tenminste één dikke jonge vriend^ die sterk in die richting wijst. Weg dus met de diëten. Laten wij eten, drinken, lachen en wijs worden. En de magerheid aan de psychiaters. De PTT onderzoekt de mogelijkheden om een goedkoop avondtarief voor te lefoongesprekken in te voeren. Op deze wijze hoopt men te komen tot een even wichtiger verdeling van de belasting van het telefoonnet, dat op het ogenblik overdag te veel gesprekken moet ver werken. Om dit nieuwe stelsel te kun nen invoeren zal het echter mogelijk moeten zijn voor de avonduren een aparte registratie van gesprekken te hebben. Dit is technisch niet zo een voudig op te lossen. Onderzocht wordt nu hoe voor de dag en de avond een aparte registratie kan worden verkregen. Advertentie ROKIN 50 - AMSTERDAM TELEF. 37048-39576 Advertentie NAXZAKHIA vraagt uw stijf fcf" el primero de Espana rrlog kwam hij ui? JE concentratie- kamp. In 1945 werd Novotny geknor* w van de voorlopige Nationale VeJgade^ ring, en een jaar later nam hij zfttine in het Centraal Comité van de Tsjecho slowaakse communistische partij In 1951 werd hp (oPD ,^u^f'ds aanbeve ling) lid van het t in 1953 volede zijn benoeming tot vice-premier een functie die hij overigens maar enl retdsTsfptembe'r11953 plaatsgreep onder de heerschappu van dwenen. De drie anderen waren. G wald, Slansky en Clementis. De beiae laatstgenoemden zijn een paar ja1 leden bij een zuivering, door toe van hun kameraden, ter dood ve deeld en terechtgesteld. ovotny, die in februari 1956 historische 20ste congres van1 Russische communistische partij bijwoonde en die bij die gelegenheid het begin van de ontluistering van atann meemaakte, wordt beschouwd als een bijzondere gunsteling var Khroesjtsjev. Toen de Russische partijleider dan ook jn juli van dit jaar een bezoek aan Praag bracht, gaf hp duidelijk blijk Van zijn vertrouwen in Novotny. Tsjechoslowakije is op het ogenblik Wellicht Ruslands meest trouwe satel liet. De Hongaarse en Poolse omwen telingen van vorig jaar hebben Tsjecho- slowakjje 'rij onberoerd gelaten. Uiter aard is de ontevredenheid over het re gime in Tsjechoslowakije bij de massa Van het volk niet minder groot dan el ders in de C ost-Europese satellietstaten, maar Praag heeft steeds een zó strak bewind gevoerd, dat de smeulende op standigheid maar zelden, en dan nog zeer beperkt, kon opvlammen. Op Novotny is nu de hoop van Khroesjtsjev gevestigd. In Moskou ver- Wacht men dat de eerste-secretaris van de Tsjechoslowaakse communistische Partij, nu hij ook president geworden is, hog beter dan tot nog toe de politiek van zijn land in overeenstemming zal kunnen brengen met die van de Sovjet unie. IMP DIRK STRUYS ZOON SCHIEDAM „MANZANILLA" (Pale-dry) 5.60 per fles (Van onze correspondent) Tien jaar geleden stond te Leiden de wieg van een provinciale contact commissie voor het woonruimte-vraag stuk. Hier werd donderdag de najaars vergadering van deze commissie ge houden en haar tiende verjaardag ge vierd. Sprekers die in de morgenuren aan het woord kwamen, spraken van een triest lustrum, omdat het gelukki ger was geweest, als de commissie in de afgelopen tien jaar haar bestaans recht had verloren. In de foyer van de Stadsgehoorza len waren wethouders, ambtenaren en commissieleden, die met de huisvesting in hun gemeente te maken hebben, bij een, om na een welkomstwoord door de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinscho' te luisteren naar inleidingen, die gewijd werden aan de problemen van de krotopruiming en sa nering. Mr. dr. ir. M. M. van Praag, direc teur van de gemeentelijke woning- dienst te Schiedam, gaf een geschied kundig overzicht van de woontoestan- fn het gulden licht van een zomer se achtermiddag zat drie honderd jaar seleden ergens een schilder aan een der smalle, zonoverspoelde Delftse gr?cbten- Met vaste hand en rustige ld was hij bezig op het aoek man^voudige maar soliede burger- ven rtp ^V£ te beelden. Hoog bo- zomerlon?daken en het rijpe ken als iiilreven traa8 wat witte wol- nt llpfrtA vervloeiende gedachten. ?er concen rLa5ndacht van de schil- roerloze gestatie f Zlch op de bijna ïratotAtf ifrii van een weduwe, die g0rlf0 vnltne?H UropcninS haar hand- *erJie. i® en rondom haar bouwde hi) in een stemmige harmo nie van warme bezonken kleuren een subtiele sfeer van licht en stilte, waar in zowel stéén voor stéén, als het huis het groen, wolken en de mensen wer den opgenomen in een bezielde een heid van hogere orde. Thans hangt dit schilderij in het Rijksmuseum. Het Is over de hele we reld bekend als Het Straatje van Ver meer Sir Henry Deterdincg kocht het voor 1.200.000,- en gaf het daarna aan het museum ten geschenke Ver meer heeft dit werk, evenmin als zijn ™dere overigens, nooit willen verko pen. Dezer dagen is Het Straatje weer eens in het nieuws gekomen, omdat de beer de Vries uit Delft h?®1 van argumenten naar voren heett ge bracht, dat op de Vlamingstraat - r- waar hij thans woont eertijds het huis heeft gestaan, dat Vermeer heeft afgebeeld. De heer de Vries brengt daarbij naar voren, dat de moeder van Johannes Vermeer na de dood van haar man naar de Vla mingstraat is getrokken. Op de plaats van het huidige pand op nr. 22 stond vroeger een herberg, welke vol- gens een bestaande oude prent be langrijke punten van overeenkomst met het schilderij toonde. Stand en indeling van ramen en deur waren volkomen identiek, alsook de plaats der ijzeren muurankers, de stoep en de poort, welke laatste gedeeltelijk ver laagd nog aanwezig zou zijn. Als be zwaar tegen deze stelling kan aange voerd worden, dat uit de volledige koop- en huurcontracten uit die tijd nergens blijkt, dat de moeder van Vermeer daar gewoond heeft, al kan zij daar natuurlijk een deel van de bedoelde woning gehuurd hebben. Vermeer trouwde jong en trok in bij zijn rijke schoonmoeder. Deze had een grondige afkeer van schilders en heeft het huwelijk zoveel mogelijk te gengewerkt. Toen zij er tenslotte in berustte, heeft Vermeer een carrière als schilder met eigen atelier en leer jongens moeten opgeven, aangezien de strenge matrone hiervoor geen plaats in haar huis wenste in te rui men. Het bloed kruipt echter waar het niet gaan kan en zij kon de ta lentvolle jonge schilder onmogelijk verbieden zijn beminde jonge vrouw en later zijn kinderen, zijn vrienden en wellicht ook haar zelf te schilde ren. En zo zullen de figuren uit zijn werken wel in zijn directe omgeving gezocht moeten worden en heeft hii zpn doeken nooit verkocht, omdat zij wellicht bedoeld waren later de wonin gen van zijn kinderen te sieren. Zo ge zien laat het ich zeer wel verklaren, dat hjj op een zomermiddag met palet en penseel naar de Vlamingstraat is getogen en daar Het Straatje heeft ge schilderd met zijn eigen moeder, op de plaats en in de houding, zoals hjj haar zo vaak had aangetroffen. den in vorige eeuwen, van krotoprui ming en sanering. In dit verband sprak hij ook over de wellicht grootste sane ring van alle tijden, de z.g. transforma tie van Parijs tijdens het tweede Kei zerrijk onder leiding van Haussman. In oude stadskernen kan krotopruiming sfeerverlies betekenen. Het volksbe lang moet hier echter prevaleren. In Delft heeft men voor goede verbindin gen in de binnenstad reeds een aan vaardbare oplossing gevonden, die niet schadelijk is voor het aanzien van de middeleeuwse kern. Sprekend over de juridische en finan ciële aspecten van de krotopruiming betoogde spr. dat een nieuwe woning wet en een nieuwe ruimtewet waar schijnlijk binnenkort aan de orde ko men. Zij zullen een efficiënter sanering van de bebouwde kom mogelijk ma ken. Tijdens de middagbijeenkomst sprak de heer W. Hazevoet, adviseur voor maatschappelijk opbouwwerk in Haar lem, over de sociale aspecten van het saneringsprobleem. Hij stelde vast, dat aan elke sanering een sociaal weten schappelijk onderzoek vooraf dient te gaan. Sanering betekent een ernstige ingreep in het leven van de bewoners van een bepaalde wijk. De bewoners komen door de verhuizing voor hoge kosten te staan, daarom dient men hen in de kosten van verhuizing en hogere huren tegemoet te komen. Gezinnen met aanpassingsmoeilijkheden, de z.g. „achterblijvers" dienen naast materi ele steun, ook deskundige maatschap pelijke hulp te ontvangen. Aangezien de gezinnen met aanpassingsmoeilijkheden zich altijd concentreren in de buurten met lage huren, buurten die het eerst voor sanering in aanmerking komen, heeft men op de eerste plaats met het vraagstuk van de onmaatschappelijk heid te maken. Spreiding van de ge zinnen is volgens spr. niet moeilijk. De beste oplossing acht hij het vestigen van complexen van 100 tot 200 wonin gen met buurthuis, een concentratie dus, die echter nooit tot isolatie mag leiden. Advertentie W T«L 40100 Amsterdam Gisternacht is op 54-jarige leeftijd plotseling overleden de heer J. Wessels Boer, sedert juni 1946 burgemeester van de gemeente Dalen. De heer Wessels Boer was o.a. voorzitter van de provin ciale schoonheidscommissie voor Dren the. Advertentie Net voor deze belangrijke besprekingn pracbl van een opkomende verkoudheid. Ik nam twee 'ASPRO's en... wèg verkoudheid, wèg hoofdpijn! 'ASPRO' helpt direct, is onschadelijk en irriteert de maag nietI IrH ^ê$ÊÈSkÉÊ-*J en P'in verdwijntt Luister naar ons programma „Herhaling op verzoek", op RADIO LUXEMBt KC (208 m) iedere zondagmorgen 10.45 uur. Zojuist is in Japan een boek ver schenen van de hand van prof. H. van Straelen SVD onder de titel „Gabriël Marcel, 's werelds grootste existen tialist". De uitgave wordt verzorgd door Herder. In dit boek beschrijft prof. H. van Straelen het christelijk existentialisme, vooral zoals dit door G. Marcel geleerd wordt. Deze publi- katie is gericht egen de Japanse uit gaven over de filosofie van Sartre. Pater H. van Straelen SVD heeft hier mede weer een grote dienst bewezen aan de missionering in Japan die zich in vele gebieden voornamelijk bezig roudt met de intelligentsia onder de bevolking. Het is de vijfentwintigste grotere publikatie van prof. H. van Straelen die onlangs in een Japanse uitgave vermeld werd als „de grootste en in vloedrijkste katholieke schrijver in Japan". Gabriël Marcel die op het ogen blik gastkolleges geeft aan verschillende Japanse universiteiten heeft zelf het voorwoord van dit werk geschreven. De commissie aanbestedingswezen, welke in 1953 door de ministers van Economische Zaken en van Wederop bouw is ingesteld, heeft aan de betrok ken ministers een rapport uitgebracht dat voorstellen bevat tot verbetering of afschaffing van de verschillende mel- dings-, opzet- en prijscorrectiesystemen die gebruikelijk zijn in de bouwnijver heid. Deze voorstellen hebben tot doel een 'contractuele aanbestedingsregeling tot stand te brengen, waaraan enerzijds de aannemersbonden en anderzijds ver- tegenwoordigers van de particuliere en openbare opdrachtgevers meewerken. De voornaamste voorstellen van de commissie, welke behalve uit enige al gemene deskundigen, uit een aantal vooraanstaande personen uit de krin- Woensdag heeft de directeur-generaal voor de industrialisatie en energievoor ziening, dr. E. L. Kramer, de aardgasbehandelingsinstallatie te Agelerbrug officieel geopend. Tijdens de rondgang over het terrein ziet men hier tweede van links, met lichte jas, de directeur-generaal en tweede van rechts de Commissaris der Koningin in Overijssel, Ridder de van der Schueren. gen van het bouwbedrijf en van op drachtgevers bestaat, hebben betrek king op de afschaffing van vooroverleg en opzetafspraken. Volgens de wensen van de commis sie zouden aannemers zich moeten ver plichten geen vooroverleg met andere aspirant-inschrijvers te plegen over de inschrijvingsprijs en geen uitkeringen aan derden te doen. Voorts zou op de inschrijvingssom een pryscorrectie moeten worden toegepast overeenkomstig het stelsel van prijs- correctie van de Nederlandse Aanne mers Combinatie. Zoals de commissie constateert, onderscheidt de thans reeds door een aantal aannemers gevolgde N.A.C.-regeling zich van de ongeregel de opzetovereenkomst op twee punten. Vooreerst gelden voor de mate van prijsverbetering vaste regels en vervol gens komt de prijsverbetering uitslui tend ten goede aan de inschrijver, wie het werk wordt gegund. De aanbesteder zou, behalve bij zeer kleine werken, de inschrijver een tege moetkoming in de kosten van inschrij ving moeten geven. Bij openbare aan besteding zal de tegemoetkoming, af hankelijk van de grootte van het werk, worden betaald aan 5 tot 9 inschrij vers, aan wie het werk niet wordt op gedragen, bij' onderhandse aanbesteding aan aUe inschrijvers, wie het werk niet wordt gegund. De inschrijvers zouden de bevoegdheid moeten hebben, zich te rug te trekken indien hun inschrijvings som meer dan 10 pet. blijft onder de middenprijs, zoals deze volgens de N.A.C.-regeling wordt vastgesteld. Ten slotte zal de aanbesteding van werken van 25.000 tot 10 miljoen moeten lo pen over aanbestedingsbureaus. Ter uitvoering van de regeling zal in het leven dienen te worden geroepen een centraal orgaan. De commissie merkt nog op, dat de voorkeur moet worden gegeven aan een contractuele in plaats van een door de overheid vast te stellen regeling. Het voordeel van een dergelijke rege ling zou zijn, dat de organisaties van betrokkenen vrijwillig de noodzakelijke verplichtingen aanvaarden en zich daar mee voor de effectuering van de maat regelen verantwoordelijk stellen. (Van onze Rotterdamse redactie) Ir. W. H. Kruyff, directeur van de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Mij. N.V. te Amsterdam, heeft bij de te wa ter lating van het motorschip Maron op de werf van de Gebr. Pot te Bolnes, zijn bezorgdheid uitgesproken over de handelwijzen van financieringsinstellin- gen die het mogelijk maken dat grote vrachtschepen voor buitenlandse reders op Nederlandse werven op stapel wor den gezet. Hij achtte dit een in de hand werken van de inflatie in ons land en bepleitte om niet te zwichten voor grote getallen. Alleen bouwen als er geld is, zoals dit vroeger ook gebruike lijk was, aldus betoogde de heer Kruyff. Hij achtte dit nog steeds de meest ge zonde politiek in de vaderlandse scheepsbouw, ook al met het oog op het dreigende surplus in wereldtonnage. De Maron, die over enkele maanden in de vaart komt, is het 25ste schip dat door de KNSM bij de N.V. Scheeps- bouwwerf Gebr. Pot is besteld, en daarom droegen de doop, die verricht werd door mevr. J. H. Kruyff-Heitz, en de stapelloop een extra feestelijk ca chet. Ir. J. Rotgans, directeur van de werf, betuigde de KNSM zijn erkente lijkheid voor het vertrouwen en ook de doopster sprak nog een geestig woordje. De Maron behoort tot een serie van vijf schepen van elk ongeveer 4500 ton draagvermogen. Twee daarvan zijn reeds in de vaart. Twaalf passagiers zullen op de Maron kunnen beschikken over alle gewenste comfort. Het verlaten van de ene staat en het binnen gaan van een andere gaat in de V.S. betrekkelijk ongemerkt. Geen paspoorten of douane komen er aan te pas, hoewel wij later een paar maal een soort van douane zouden passeren, in Arizona en tussen -Nevada en Californië, die alleen con trole uitoefende op het ver voer van fruit. Slechts ba nanen en appels mochten daar worden meegenomen. Al het andere fruit, in het bijzonder citrusvruchten, werd in beslag genomen. Dit om de eigen fruitteelt tegen allerlei ziekten te bescher men. Verder merk je de over gang van de staatsgrenzen eigenlijk alleen door een grenssteen met de naam van de aangrenzende staten er op, en aan reusachtige bor den met allerlei opschriften. Zo zagen wij, dat we Okla homa gingen verlaten aan de mededeling: U verlaat nu Oklahoma. Goede reis en kom spoedig weer. Texas be- groétte ons behalve met een vriendelijk: Welkom in Texas, waar de benzine goed koper is! met betere wegen en een plotselinge overvloed van drankwinkels en recla mes voor sterke drank. Dit valt vooral op, omdat Okla homa de enige deelstaat van de U.S. is, die in naam tenminste nog „droog" is, zodat het nobele beroep van „bootlegger" daar nog vlijtig wordt beoefend. In Europa zijn wij in het algemeen geneigd de V.S. als één geheel te beschou wen en de verschillende sta ten min of meer als een geo grafische verdeling. Eerst langzamerhand begin je hier yte beseffen, dat ieder lid vol komen baas is in eigen huis en zijn huishouding naar be lieven kan regelen. Alleen wanneer het staatsbelang in strijd komt met het algemeen belang, moet dit laatste pre valeren. Gebeurtenissen als die i.v.m. de onderwijsinte- gratie in Arkansas, kan men alleen begrijpen, als men dit feit goed voor ogen houdt. Er heerst ook een grote El Paso, alleen door de zuid westelijke hoek van Texas, en dat was al een tocht van ruim 700 km. En tot vlak bij El Paso zagen wij niets dan eindeloze vlakten, waarin graansilo's en boortorens de rol vervulden van de kerk torens in Holland. En ik be grijp nu de opmerking van een Amerikaan niet-Texan: „Nergens ter wereld vind je een wijder uitzicht en minder bezienswaardigs dan rivaliteit tussen de staten onderling en de bewoners lijden vaak aan een ster)*, chauvinisme. Vooral die van Texas zijn daar in het bij zonder mee behept en zij zijn kinderlijk ingenomen met zichzelf en hun staat. Getuige het klassieke grap je van de vader, die zijn zoon waarschuwde bij diens eerste „buitenlandse" reis naar Chicago: „Vraag nooit een vreemde waar hij van daan komt. Komt hij uit Texas, dan vertelt hij je dat gauw genoeg. Zo niet, dan breng je hem maar onnodig in verlegenheid." Deze trots is voornamelijk gebaseerd op het feit, dat Texas de enige staat is, die na een tienjarig bestaan als onafhankelijke republiek, op eigen verzoek en voorwaar den in de U.S. werd opgeno men. En tweedens op z'n enorme uitgestrektheid bijna een twaalfde van de oppervlakte van de gehele V.S. en z'n grote rijkdom. Wij reden van Amarillo naar in Texas." Nu en dan een plukje bomen In deze onaf zienbare ruimte duidt op de aanwezigheid van een „ranch" of waterput. Maar tot mijn grote vreugde zag ik toch ook een wasechte leven de cowboy, compleet met hoed, laarzen en zadel, die een oogje hield op een kud de vee. In de namiddag bereikten wij El Paso, dat, omringd door bergen, op de Ame rikaanse oever van de Rio Grande del Norte ligt, op de plaats waar, zoals de naam ook aanduidt, vroeger de doorgang was van Oud- Mexico naar het noorden. Het is in vele opzichten een on-Amerikaanse stad. Het is twee-talig, in het onderwijs, de pers, bioscopen enz.; de mensen leven er meer op straat en hebben minder haast. Zoals een taxichauf feur opmerkte: „Als hier Iemand hard rijdt, is het yast een toerist." Overal staan banken, waarop altijd wel een paar El Pasonnars in de grootste gemoedsrust de kostbare tijd zitten te verluieren. Verder hebben ze er een speciale verkeers regeling voor voetgangers, door de „echte" Amerikanen geringschattend „scramble- system" genaamd. De wan delaars mogen alleen over steken, als op de wegkrui- singen de auto's aan alle kanten tegelijk stilstaan. Maar dan mogen ze het ook op iedere manier, die hun goeddunkt, ook diagonaals- gewijs. El Paso is evenwel echt Amerikaans, vergeleken met de Mexicaanse stad Juarez, waar het door de Internatio nal Bridge mee verbonden is. Over deze brug trekken dag en nacht onafgebroken rijen auto's en voetgangers In bei de richtingen, de Mexicanen in de hoop wat vurig be geerde dollars te bemachti gen, de Amerikanen om te profiteren van de gunstige wisselkoers van hun munt ten opzichte van de peso. Juarez is armoedig, vuil en schilderachtig. Oude kra kende wagens met een mager muildier bespannen zijn daar voor velen nog het middel van vervoer. „Real Mexican onemulepower jeep" zei onze gids, die precies wist hoe het superioriteitsgevoel van zijn Amerikaanse klan ten te strelen, die lachend of meewarig hoofdschuddend deze voorwereldlijke voer tuigen en derzelver passa giers bezagen, die van hun kant hun materieel zo zeer bevoorrechte noorderburen met geen blik verwaardig den. H. L. B.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7