bovril ONDANKS DE MISOOGST EXPORTEERT ONS LAND ZIJN GOUDREINETTEN Hoge prijzen Situatie op de markt is thans arbeids- minder gunstig geworden Weinis voorraad Hogere handelspolitiek Tweede Kamer verontrust Pas op voor Veel liefhebberij voor vlucht naar de maan I Algemene loonmaatregel is bepaald ongewenst Amerikaanse import moet het tekort aanvullen Woningzoekenden opgelicht voor in totaal een ton verkoudheid Tegen twee broers vier jaar geëist Over het ontbreken van een gemeen schappelijke N.A De fruitkwekers zwaar gedupeerd door nachtvorst Vijf procent van nat. inkomen minimum G7 iimn ^niiiiimi •'iiiiiiiniiiiiiiiii Minister Suurhoff in memorie van antwoord lr. v. Lissa Nessel treedt toe tot de K.V.P. ier missionarissen naar Indonesië °Mgekomen bij het PARASIETEN VAN DE WONINGNOOD Overheidsuitgaven cultuur en onderwijs Het vaccinatie programma Comité Euroklok Drink dagelijks Uw kop de kracht uit ial$, rood vlees! PAGINA 9 OVERSTEKEN O minimum ^immmimmmimmmimimimmmimmmmii^mmimimiimmimmiimiimi KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f. 0.98 Verbrande behangselpapier fabriek wordt herbouwd Kinderverlamming VRIJDAG 22 NOVEMBER 195? BOVRIL. het wereldberoemde vloeibare vleesextract houdt U krachtig en gezond! vana* «.so per pol P.ofc de grossier ziet nog wel kans, op de veiling een partijtje appelen voor de "innenlandse consumptie te kopen, maar het zijn veelal de goedkopere kwaliteiten. (Van onze Haagse redactie) De situatie op de arbeidsmarkt be oordeelt minister Suurhoff thans min der gunstig dan in vroegere regerings verklaringen. ,,In bepaalde delen van het land of van het bedrijfsleven kan een toeneming van de werkloosheids cijfers ontstaan die verder gaat dan aanvaardbare ontspanning", V, ze8t de bewindsman in zijn memorie Van antwoord aan de Tweede Kamer. ,,Er is enige grond voor de vrees Voor een toenemende werkloosheid in de ontwikkelingsgebieden. Ook los van de afloop van de seizoenswerk zaamheden zal een stijging van het werkloosheidscijfer de eerste tijd on vermijdelijk zijn, voornamelijk door het teruglopen van de lange-afstands- Pendel. „Als oorzaak voor deze ontwikkeling lp de minister naast de bestedingsbe- taai B en de schaarste op de kapi- sta a-arkt vooral de slechte weersom- t "digheden, die in de landbouwsector bo een z.uinige personeels-politiek heb- Vrn g?'e'd- Daarnaast hebben de ver- «h a ?1,0°P van het Horecaseizoen din mindere vraag naar seizoenkle- dj?? een r°l gespeeld. Tenslotte was b», ??.p °°h de aanwas var de beroeps- hlaijf 'J8' sfroler door het op de arbeids- Jp., ji n van grotere jaargangen hnn en het opnemen van 2000 brocesarSe v'uchtelingen in het arbeids- gedh£eremieerdd zifn °?rzaken regionaal bewindsman vrijS'np het volgGns de bale maatregelen aan ^ogel!,k de gl°" wat betreft de gevolgen Passen VOOr gelegenheid in de diver.Z°0S 1e werk' het land. Door middel vn„ fn van Hike maatregelen zal worrw afz°nder" deze gevolgen voor die gebied» racllt een ongewenste werkloosheid onV Taa/ On vnncrpn In dn aeraHo^i. nistaat, °P te vangen. In de agrarische sector Voigens een mededeling van de se- Van van de krinS 's-Gravenhage 1& de Katholieke Volksparty is de ir agse wethouder van wederopbouw, to'»» C. a F J van Lissa Ness0l- heer6ïreder> als lid van de K.V.P. De aangp^h Lissa Nessel was tot dusverre ri„-gesloto„ uji KTnt nnale Unie. ofeenKat^ieke Nationale Partij Van nlk0r lijst hij in de gemeenteraad eh Haag werd gekozen. Indonesische regering heeft we ek,,;, v'er visa verstrekt aan Kapu- VaJ J missionarissen, die in de loop tfpl december naar dat land zullen ver- v'Sa e-n- In totaal zijn dit jaar acht Vg5 Uitgegeven ten behoeve van paters de Ir e orde. 2 december is er uit te PvaPucijnerkerk aan de Korvelseweg "hisV" g wederom een uitzending van htr,„clarissen. De paters hebben allen j^an op Sumatra tot bestemming, v'ca hgh dr. A v. d. Hurk, apostoiisch- ugtl .„edan, zal bij de plech- d®Ce>Hu aanwezig zijn. Hij keert begin Tiber naar zijn missiegebied terug. donderdagmiddag is op de Utrecht- **8 in De Bilt de 71-jarige melkhan- aar Kon bij het oversteken aangere- door een militaire vrachtauto, die h0g trachtte hem te ontwijken, maar em tegen het wegdek slingerde. Hy is °nde: Utr, Dveg naar het ziekenhuis te 0cht overleden. zijn er opvangmogelijkheden in de her- verkavelingswerken. Sprekende over de lonen, zegt minis ter Suurhoff dat momenteel vooral door de groepen met lagere inkomens inder daad een groter offer wordt gebracht dan in het bestedingsprogramma was voorzien. Hy hoopt dat het voorstel van de Stichting van den Arbeid over een tijdelijke kindertoeslag hier enig soelaas zal kunnen bieden. Een alge mene loonmaatregel zou in de huidi ge situatie echter bepaald niet in het belang van de toekomst van ons volk zyn. Slechts in gevallen van aperte ach terstand bestaat er enige mogelijkheid tot zekere looncorrectie. De minister acht het onjuist de ge differentieerde loonvorming als mislukt te beschouwen nu de eerste poging daar toe tot vrijwel uniforme verhoging van het loonpeil met 6 pet. heeft geleid, hoewel deze hogere uitkomst een van de oorzaken is van de huidige moeilijk heden in de nationale economie. Hij ziet ook geen aanleiding het laatst over gebleven restant van de loondifferen- tiatie op te ruimen, indien daarvoor geen andere argumenten worden aange voerd, dan dat het om een restant gaat. Intussen is zijns inziens tot dusver nog geen enkele suggestie naar voren gekomen voor een systeem van gedif ferentieerde loonstijging, waaraan niet dezelfde moeilijkheden kleven, die de poging van maart 1956 hebben doen mislukken. De regering blijft van mening dat de „aanwezigheidspremie" als element in de lonen in de mijnindustrie ongewenst is. Zij heeft slechts voor een beperkte termijn daarin toegestemd omdat een onmiddellijke voorziening gewenst bleek en de uitwerking van een ander systeem enige tijd zou vergen. e liggen keurig in een kistje Zstuk voor stuk in een papiertje gevat, de goudreinetten en cox's orange op de fruitveilingen in Neder land. Blozend van welgedaanheid en een tikje hautain vanwege de meer dan zorgzame verpakking liggen ze onze zelfbeheersing op de proef te stellen. Eén snelle, tersluik se greep en zo'n weelderige goud- reinet, die op de Utrechtse veiling ons de ogen ligt uit te steken, zou onze tanden voelen. Een gretige volle beet in het malse, koele vrucht vlees. Maar terwijl eerlijkheid en begeerte nog om de voorrang strij den, wordt het kistje al opgepakt, op een wagentje gezet en naar bui ten gereden. En terwijl dit gebeurt, valt ons oog op het etiket „export De kisten rijen zich aaneen op een grote vrachtwagen en ondertussen komt de chauffeur jasknopend uit de cantine. Op het moment, dat U dit leest, zullen andere tanden dan de onze de begeerde goudreinet reeds vermalen hebben. Het zullen wel Duitse tanden geweest zijn. Inderdaad, terwijl de fruittelers steen en been klagen, omdat een groot deel van de oogst dit jaar mis lukt is, terwijl huismoeders de schrik om het hart slaat, wanneer zij in de winkel de fruitprijzen zien, en terwijl de groenteman zich hiervoor excuseert, omdat het fruit dit jaar zo bijzonder schaars is, gaan er vrachtwagens vol Nederlandse appelen de grens over. Sterker nog, terwijl de Nederlandse regering de import van Amerikaanse en Canadese appelen vrij baan geeft, ligt de Utrechtse goudreinet, die aan onze tanden ontsnapte, te pronken en te blozen achter de dure spiegelruit van een fruitwinkel in Hamburg of Düsseldorf. lllllliiilllllllllllllllllllll llllllllllillllllllllllllim "Dit behoort tot de hogere handelspo litiek. Een leek zou zeggen: wanneer er te weinig fruit is, laat Nederland dit weinige dan zelf opeten, alvorens appelen uit Amerika te importeren. Tenzij wij in Duitsland een hogere prijs maken dan wij voor de Amerikaanse import zullen moeten betalen. Maar in dit geval zou Duitsland zelf wel zo slim zijn om Amerikaanse appelen te kopen. Er moet dus een andere reden zijn en die is er dan ook. Deskundige zegelie den vertellen ons, dat Nederland het zich niet kan permitteren, dit jaar niet op de buitenlandse fruitmarkt te ver schijnen. Men zou er de smaak van on ze appelen en peren eens kunnen verge ten en dan zitten wij een volgende keer, wanneer de oogst weer overvloedig is, misschien met een onverkoopbaar over schot. Mer moet er iets voor over heb ben om zijn klanten te behouden. Dat „iets" is deze keer een deel van onze geringe fruitoogst. Tot begin november van dit jaar was de export van Nederlandse appelen (18.000 ton) zelfs groter dan verleden jaar tot genoemde datum (14.0C0 ton), maar de totale export van de oogst '56, die 57.000 ton bedroeg wat de ap pelen betreft wordt zeker niet ge ëvenaard; handelskringen schatten de export van appelen van de oogst '57 op 25 a 30.000 ton, waarvan het grootste deel dus reeds over de grenzen ver dwenen is. De koel- en gascellen op de veilingen zijn angstig leeg; in Utrecht is nauwelijks 10 pet. met fruit bezet; de rest is met aardappelen en peen gevuld Verleden jaar bereikten de Neder landse fruittelers een produktie van 315.000 ton appelen en 100.000 ton pe ren; dit jaar wordt de oogst geschat op resp. 124.000 en 31.000 ton; in verge lijking met verleden jaar is de appel- oogst van dit jaar dus nauwelijks 39 pet., de perenoogst 31 pet. Wanneer Nederland verleden jaar 315.000 ton appelen geplukt heeft en Advertentie Opnieuw heeft het ontbreken van een gemeenschappelijke NATO-politiek de Tweede Kamer aanleiding gegeven tot verontrusting over de gevolgen, die dit kan hebben in de huidige internationa le situatie. Vele leden merken in het voorlopig verslag op de begroting van buitenlandse zaken op, dat de verdeeld heid in het westen en met name het ontbreken van een gemeenschappelyke politiek tot fouten heeft geleid en de Russische moeilijkheden heeft ver groot. Dit heeft verder mede veroor zaakt, dat de jonge staten meer van het westen zijn vervreemd dan nodig was. Men meent, dat het westen juist vastberaden moet zijn en met mag wij ken, zolang niet uit de daden van het Sovjetblok van goede bedoelingen wordt blijk gegeven. Dat naast de militaire activiteit ook op het politieke en economische vlak een gemeenschappelijk beleid moet worden nagestreefd, ligt volgens de Ka mer voor de hand. Men betreurt het, dat °P dit gebied nog zo weinig vorderingen sijn gemaakt. Kamer toont zich weinig gelukkig met de mededeling van minister Luns, dat op beperkte schaal de culturele en wetenschappelijke contacten met Rus land opnieuw zullen worden aange knoopt. Deze vormen naar het inzicht van veie leden een onderdeel van de Russisch,- campagne, die ten doel heeft het te doen voorkomen alsof de Sov jet-regering inderdaad streeft naar „vreedzame coëxistentie". De gebeur tenissen in Hongarije zijn niet van dien aard, dat men nog geen jaar later de mening mag poneren, dat thans cultu rele contacten met Rusland weer op hun plaats zijn. 57.000 ton geëxporteerd, werd dus bijna 260.000 ton in het eigen land opgege ten, inclusief een kleine afname door de industrie. Na aftrek van de ver wachte export van de oogst '57 blijft er dit jaar nauwelijks 100.000 ton appe len over voor binnenlandse consumptie. Er moet dus aanzienlijk geimporteerd worden. Misoogst in heel Europa En dit gebeurt dan ook. Reeds begin oktober werden de eerste partijen Ame rikaanse en Canadese appelen in Rot terdam geveild. Een ongewone gebeur tenis in het na-oorlogse Nederland, dat ingevolge het landbouwprotocol 1947 ge durende de periode september-maart slechts fruitimport uit de Beneluxlan- den toestaat. Het importverbod uit andere landen moest voor dit jaar wel opgeheven wor den. Er zijn reeds invoermachtigingen verstrekt voor meer ..dan 200.000 dollar, zodat er in de komende maanden nog wel meer buitenlandse appelen in de Nederlandse winkels zullen verschijnen. Behalve Nederland zijn k Frankrijk, Duitsland, Italië en Zwitserland ernstig getroffen door de slechte fruitoogst. Vol gens het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening ligt de Eu ropese appeloogst dit jaar 40 a 50 pet. lager dan verleden jaar, terwijl vol gens het Vakblad voor de Groothandel in Aardappelen, Groenten en Fruit de appel- en perenoogst in de Verenigde Staten 13 pet. hoger is dan verleden jaar, de appeloogst in Canada 9 pet. De import van overzeese appelen naar Europa ligt dus voor de hand, maar in handelskringen wordt het on waarschijnlijk geacht, dat het gehele Europese tekort met Amerikaanse im port gedekt kan worden. Het Europese tekort aan appelen wordt op 1.500.000, ton geschat, terwijl de gehele appel- oogst in de Verenigde Staten dit jaar 2.400.000 ton bedraagt. Gewoonlijk ex porteert dit land slechts 5 pet. van de appeloogst; wanneer het dit jaar 20 pet. zou zijn wegens de zeer goede oogst kan hiermede hoogstens een derde deel van het Europese tekort gedekt worden. Het is daarom gelukkig, dat de sinaasappelenoogst in Spanje dit jaar bijzonder goed is, meer dan een mil joen ton, waarvan 850.000 ton geëxpor teerd wordt. Naar verwachting zal Ne derland in dit seizoen 55.000 ton sinaas appelen importeren, hetgeen aanzienlijk meer is dan verleden jaar (20.000 ton). Vruchteloze reddingspogingen De oorzaak van de slechte oogst is bekend. Vooral de nachtvorst van 7 op 8 mei heeft in Nederland veel schade berokkend, met name in Zuid-Utrecht, de Betuwe, de IJsselstreek, Zuid-Lim burg en de Zuidhollandse eilanden. West-Utrecht, midden-Limburg en West-Brabant kwamen er iets minder slecht af, evenals Zeeland, dat een re delijke appeloogst (65 pet) en peren oogst (40 pet) had. Het was een dramatische nacht. Hon derden kwekers, door het weerbericht gealarmeerd, gingen niet naar bed. Zij bleven in hun boomgaarden, proberend te redden, wat er te redden viel. Veel was het niet; tegen een dergelijke na tuurramp is niet veel uit te richten. In Gelderland probeerde een kweker het met niet minder dan driehonderd pri mitieve oliekacheltjes op één hectare. Anderen probeerden met sproeimachi- nes-zonder-water de koude, die uit de grond opsteeg, te verspreiden of met rook de temperatuur iets omhoog te krijgen. Maar niet een nachtvorst van 5 5 6 graden was het vrijwel onbegon nen werk. In één nacht werd er voor miljoenen schar! geleden. De gevolgen zijn niet uitgebleven. Vooral de kleinere kwekers onder de ge troffenen zijn zwaar gedupeerd. Reeds in de afgelonen zomer moest een aan tal van hen als werknemer bij anderen in dienst treden. Een verzoek om scha deloosstelling werd door de minister afgewezen; de schade werd tot de nor male risico's van het fruittelersbedryf gerekend. Vele kwekers zullen hun toe vlucht moeten nemen tot hun waar- borginstituut. De financieel steviger bedrijven kun nen de strop wel dragen na de goede oogst van verleden jaar. Bovendien springen de bedrijven, die dit jaar een oogst van meer dan 50 pet. van verle den jaar haalden, er wel uit, wegens de sterk gestegen veilingprijzen en de ge daalde bedryfsonkosten (lonen). Voorts spreekt het kwaliteitsverschil dit jaar niet zo sterk, zodat ook voor de min dere kwaliteiten een goede prijs ge maakt wordt. Gewoonlijk is slechts 40 pet. van het Nederlandse hardfruit van die kwaliteit, dat het geëxporteerd kan worden. Mogen de kwekers volgend jaar op een goede oogst rekenen? Wij hoorden een optimistisch geluid: onvoorziene buitengewone omstandigheden voorbe houden, komt er volgend jaar veel fruit, zelfs ondanks eventuele uiter aard niet al te strenge nachtvorst. Het schijnt, dat de bomen door de nachtvorst van dit jaar meer weer stand gekregen hebben tegen een even tuele nieuwe nachtvorst in het ko mend voorjaar. Onze zegsman, een ge dupeerde kweker uit Houten, vreesde zelfs een te grote oogst in 1958, die het prijspeil in Europa zou kunnen druk ken. Er zal daarom extra veel gesnoeid moeten worden. Hoge prijzen in de winkel Voorlopig echter zijn het niet de lage, maar de hoge prijzen, die de aandacht vragen. De huisvrouwen kunnen er van meepraten. Verleden j'aar november werd op de Utrechtse veiling 0,80 be taald voor orima kwaliteit cox's orange; dit jaar 1,40. De goudreinetten brach ten er verleden jaar 0.40 a 0.50 op, nu meer dan een gulden. Wanneer men er de winst voor grossier en winkelier bij telt, behoeft het geen verwondering te wekken, dat de huisvrouw voor een kilo goede cox's orange nu reeds 1,80 betaalt, voor de mindere kwaliteiten iets minder. Het is de grote vraag in het buiten land, die de binnenlandse prijs doet stij gen. Niet onbeperkt echter, want de Amerikaanse import met speciaal verlaagde vrachtprijzen zorgt voor enig tegenwicht. Al met al echter wordt het fruit dit jaar duur betaald, dus ook minder ge geten. Een sinaasappeltje ter afwisse ling kan wel lekker zijn, maar zal de geplaagde huisvrouw geen soulaas bie den. Waarbij het slechts een schrale troost is, dat de oogst volgend jaar waarschijnlijk overvloedig zal zijn. (Van onze verslaggever) Twee hardnekkig ontkennende direc teuren van een Haags bouwbedrijf heb ben donderdag voor de Haagse recht bank terecht gestaan op beschuldiging van het oplichten van een groot aantal woningzoekenden en het uitlokken van oplichting. Deze woningzoekenden, on geveer honderd in getal, waren inge gaan op een aanbieding, door het bouw bureau via advertenties in dag- en weekbladen gedaan. Wanneer duizend gulden direct op tafel zou worden ge legd, zou voor de belangstellenden een eigen huis worden gebouwd, in welke gemeente men maar wilde, uitgezon derd Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Er werden honderddrie contrac ten afgesloten. Er is echter geen schijn van kans dat er ook maar één huis ge bouwd zal worden. Dertig bouwcontracten werden afge sloten door een der directeuren. Voor het afsluiten van de overige zorgde een boekhouder, een tweeënveertigjarige Hagenaar, die min of meer in het be drijf was opgeleid. Pas na het afsluiten van vijftig contracten ontdekte deze te goeder trouw zijnde boekhouder, dat er iets fout zat aan de zaak. Hij bleef wer ken voor het bouwbedrijf, omdat hij moeilijk terug kon. Hij sloot nog drie entwintig contracten af. De dag van zijn arrestatie was voor hem een bevrijding, zo verklaarde hij. De officier van justi tie, mr. Kemper, noemde hem een klei ne jongen in de misdaad in vergelij king met zijn werkgevers. Hij eiste te gen de boekhouder tien maanden ge vangenisstraf met aftrek. De woningzoekenden, die gretig op het in de optimistisch gestelde adver tentie opgegeven adres afkwamen, be taalden duizend gulden by de afslui ting van het contract.- Zij dienden bij het leggen van de eerste balklaag nog eens duizend gulden te betalen. De rest van de prijs van het huis zou door het bouwbureau door middel van een hypotheek worden gefinan cierd en de betrokkenen zouden hun huis dus min of meer afbetalen. Uit enkele getuigenverklaringen bleek, dat de indruk was gevestigd bij het afsluiten van het contract, dat het bouwbureau voor de grond voor de te bouwen huizen zou zorgen. De direc teuren, broers en beiden bouwkundi gen, 48 en 44 jaar oud en respectieve lijk afkomstig uit Den Haag en Oegstgeest, vertelden dat zij in de ge sprekken met de klanten hadden ge zegd, dat deze zelf voor de grond dienden te zorgen. De getuigen ont kenden dit met kiem. Ook de boek houder had aanvankelijk de indruk, dat het bouwbedrijf voor de grond zou z"rgen. De getuigen zeiden, dat zy nooit op het contract zouden zijn ingegaan, als zij geweten hadden, dat zij zelf voor de grond moesten zor gen. De jongste van de twee directeuren, die in hoofdzaak het woord deed, zei, toen de president van de recht bank, mr. Stoffels, hem vroeg waarom Advertentie Neem tijdig PHILIPS-ROXANE NEDERLAND N.V. a^le^ernst kan ^men jen plaats verzekeren in BBHBh ktdÊÊÈÈ aaar de maan zal gaan. dat de zestien gegadigden^ die tot dusver zijn geboekt, een rejs naar de maan wel een twintig jaar zal dat zullen doen. Zij be- technisch mogelijk is, kan duren, voor het zo ver is", waren zorgvuldig en trots er ook een toeristen-vlucht Dat er zo lang van te het rose ticket, uiteraard worden georganiseerd, voren al boekingen zijn, in volslagen onzekerheid Mits er natuurlijk gega- is niet ongebruikelijk. De omtrent de prijs, die zy digden zijn. En dat blijkt heer Horst heeft bijvoor- mettertijd voor hun maan- Wel uit mijn boekingen, en beeld al boekingen voor reis zullen moeten betalen, de honderden aanmel- schepen van de Holland- Er zijn enkele zeer seri- dingen, die een Engels Amerika Lijn voor de zo- euze lunatici, die bekend reisbureau kreeg, toen mer van 1959. Daar staat hebben, dat zij daar wel gepubliceerd werd, dat tegenover, zo voegt hij een vijftien- tot twintig- Spoetnik II met een hond er haastig aan toe, dat duizend gulden voor over Was bemand", zo zegt hij. men bij mij ook op zeer hebben. Anderen hebben ,Wat de prijs betreft, de korte termijn kan boeken er min of meer met hun \merikaanse atoom-expert voor een vlucht, die nog pet naar gegooid, met de Werner von Braun heeft niet vol is. De zestien zekerheid, dat zij althans medegedeeld, dat een adspirant maanreizigers niet naar de maan hoeven maanreis minstens twee- zijn allen afkomstig uit te lopen om daar ster- honderdzestig dagen zal de Bollenstreek en Haar- ren te plukken. duren. Gedurende die tijd iem. In het komende voor- De heer Horst vat zijn is men dus volledig ver- jaar wordt veel belang- maan-boekingen nogal zorgd aan boord van het stelling verwacht van ernÉtig op. „Maar begrijpt ruimteschip, dat uiteraard Amerikaanse en Duitse u goed, het is niet mijn comfortabel zal zijn. Maar toeristen, die naar de bol- grootste zaak. Wanneer ik geloof wel, dat het nog len komen kijken. er niet gebouwd was: „We konden niet bouwen. Er was geen grond". Wel was een aantal gemeenten aangeschreven, maar in doorsnee was het antwoord, dat er geen bouwgrond te koop was. Sinds 1951 hadden beide bouwkundigen trouwens niet meer gebouwd, zo bleek wel. Twee der contractanten, die hun geld terug wilden hebben, toen bleek, dat er niet voor grond werd gezorgd, kregen als antwoord, dat de contracten kon den worden geannuleerd ais tien pro cent winstderving werd neergeteld. Dat wilde zeggen, dat de betrokkenen nog eens zeshonderd gulden zouden moeten betalen. Zestienhonderd gulden kwijt, geen huis. De twee getuigen, voor wie dit de consequentie zou zijn bij an nulering van het contract, gingen daar natuurlijk niet op in. Volgens de boeken had er drieën- twintigduïzend gulden over moeten zijn van de ton, die was gestort. Geen van beide broers kon echter zeggen, waar dit bedrag was gebleven. De president betwijfelde of er zevenenzeventig duizend gulden aan bedrijfskosten was gespendeerd. De broers waren lid van speelclubs in Baarle-Hertog, Ostende en Blankenbergen. Daar was wel wat geld opgemaakt. De oudste directeur wist zich niet te herinneren, welk sa laris hij bij het bouwbedrijf genoot. „Moet ik daaruit afleiden, dat u maar wat nam?", vroeg de president. Verder bleek, dat de broers zes jaar geleden al eens voor oplichting voorwaardelijk waren veroordeeld. Het ging ook toen om huizenbouw. De officier van justitie vond het een zeer ernstige zaak. Eigenlijk zijn deze broers parasieten op de woningnood, zo zei hij. Het is gemakkelijk woningzoe kenden oo te lichten in deze tijd Hij zei, dat de broers door het aannemen van een valse hoedanigheid, door zich voor te doen in de kwaliteit van bou wer, terwjjl er helemaal niet werd ge bouwd, de woningzoekenden zo ver had den gekreger de contracten te tekenen. Een extra-bewijs voor de kwade trouw van de twee bouwkundigen vond de of ficier het feit, dat de verhalen aan de belangstellenden er van het begin af aan op gericht waren, dat de grond in de prijs was inbegrepen, terwijl dit niet zo was. De officier achtte beide broers even strafbaar, hoewel de jongste prak tisch altijd het woord had gedaan. Hij eiste tegen elk van hen vier jaar ge vangenisstraf met aftrek. De verdediger, mr. J. Schuering, be streed de opvatting van de officier, dat de verdachten een valse hoedanigheid hadden aangenomen. Dat de broers geen serieuze bedoelingen hadden om te gaan bouwen, was volgens hem niet gebleken. De oplichting achtte hij niet bewezen. Hij vroeg vrijspraak. Uit spraak, ook in de zaak tegen de boek houder, op 5 december. Blijkens een publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek gaf de overheid in het jaar 1955 1.079 min (1954: ƒ904 min) uit voor het onderwijs en 150 min (1954: ƒ125 min) voor cultuur. Per hoofd van de bevolking bedroegen deze uitgaven resp. ƒ100,38 (1954: ƒ85,16) en ƒ13,98 (1954: ƒ11,79). Uitgedrukt in procenten van het nationale inkomen (tegen factorkosten) gaf de overheid 4,51 pet (1954: 4,22 pet) uit voor onder wijs en 0,63 pet (1954: 0,52 pet) voor cultuur, voor beide samen dus 5,14 pet. Hoewel nog onder de indruk van het verwoestende werk, dat het vuur heeft gedaan, hebben de gebroeders Sanders reeds het besluit genomen, dat hun be hangselpapierfabriek Delfgauw zal worden herbouwd. Alleen staat nog niet vast, waar dit gebeuren zal. De zelfde plaats komt niet in aanmerking, aangezien men daar in Delfgauw te veel is ingebouwd. De directie heeft een oplossing ge vonden om de bestellingen voor het sei zoen 1958 uit te voeren. Aan de klan ten is meegedeeld, dat de orders op tijd en in overeenstemming met geuite wen sen zullen worden uitgevoerd. Direct daarna zal worden begonnen met de herbouw van het bedrijf. Aan het personeel is de toezegging gedaan, dat het niet bang behoeft te zyn voor ontslag. Iedereen, die dat wenst, kan in dienst blijven. De nacht ploeg is ingezet in een klein behangsel papierfabriekje, dat de gebr. Sanders te Rotterdam bezitten, teneinde de pro duktie daarvan verder op te voeren. (Van onze Haagse redactie) Met voldoening heeft minister Suur hoff vernomen, dat het streven om via een vaccinatie-programma de kinder verlamming zo krachtdadig mogelijk te bestrijden, instemming heeft gevonden. Het ligt in het voornemen in het voor jaar van 1958 aan de jaarklasse 1955, welke binnen het rijksprogramma de eerste twee injecties heeft ontvangen, een derde injectie te geven. Daarnaast zuilen aan de jaarklassen 1957, 1956, 1954, 1953 en 1952 nog vóór de zomer 1958 twee injecties worden gegeven. Het streven is er op gericht om, indien mogelijk, te bereiken, dat vóór de zo mer van 1959 aan de kinderen, welke in 1945 en daarna geboren zijn, ten min ste twee injecties worden gegeven. Hierbij moet worden opgemerkt, dat over de betekenis van de derde injec tie en het tijdstip waarop deze moet worden gegeven, in kringen van des kundigen nog geen eenheid van opvat ting bestaat. De minister zegt dit in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Er zal een voorlopig comité Euro- klok worden gevormd. Prof. mr. dr. G. van den Bergh te Amsterdam deelt mee van een groot aantal personen schriftelijk bericht te hebben ontvang en, dat zij in beginsel bereid zijn mede te werken tot oprichting van een ver eniging, welke zich ten doei stelt in voering van de door prof. Van den Bergh gesuggereerde Euroklok, dus her vorming van de wettelijke tijd, te be vorderen. Binnenkort zal nu uit hen een voorlo pig comité worden gevormd, dat dan alle belangstellenden bijeen zal roepen, teneinde definitief tot oprichting van zulk een vereniging te besluiten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9