Knipperbollen en maximum snelheid blijken effectief a Rijk vioolspel van Elise Cserfalvi D FILMJOURNAAL Tarieven in de particuliere ziekenhuizen gaan omhoog H Father Th. Hassink over de emigratie naar Amerika Vol verwachting klopt hun hart NAAIMACHINES Veertig jaar r.-k. Reclassering in Haarlem m PRISMA HORLOGES De avonturen van Arsène Lupin Liefde als lokaas Prolongaties en reprises Modeshow voor burgervader PRISMA HORLOGES Gemeente ziet af van „Eikenrode „Oom Wanja" voor „Geloof en Wetenschap" „VERKEER" IN DE HAARLEMSE RAAD Films: Apotheken en dokters diensten 25 jaar Schola Cantorum Concert Noordhollands Philharmonisch Orkest Cinema Palace Lido R.-k. sociëteit opgericht TAXI 19000 GARAGE OOMEN „Volksgezondheid" in de Haarlemse raad Voor Katholieke Emigratie Stichting Stemming over hogere tarieven tot volgende week uitgesteld ZATERDAG 23 NOVEMBER 1957 PAGINA 2 BUREAU GARNITUREN in marmer, leder en plastic! Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Zwemoempetitie kring Haarlem K.N.Z.B. „Hamlet" ook voor scholieren WASSERIJ DUYN worden U geleverd door 't SILVER STOEPKE, Gr. Houtstr. 49. ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Mannenkoor „Electrisch Materieel" HEEMSTEDE Burgerlijke Stand Zwembaden KOQpt bij KAAN! Partij SMYRNA WOL Haarlemse begroting 1958 Raadslid A.P.N. Pielage geïnstalleerd De derde dag van het Haarlemse begrotingsdebat is voornamelijk gewijd geweest aan de bespreking van de hoofd stukken „Algemeen Beheer", „Openba re Veiligheid" en „Volksgezondheid". Het eerste van deze drie was in korte tijd afgewerkt, doordat de raadsleden een wijze zelfbeperking in acht namen. Belangrijke kwesties werden niet aan de orde gesteld. „Openbare Veiligheid" gaf de heer PRIKKEL (P.v.d.A.) gele genheid een heel verlanglijstje in te die nen met betrekking tot de verkeersvei ligheid, alsof er juist niet drie dagen lang gesproken was over het nijpend tekort aan geld bij de gemeente. De VOORZITTER zegde hem en andere le den die het woord gevoerd hadden toe, alle suggesties te zullen overwegen. De Voorzitter kon het niet met de heren Prikkel (P.v.d.A.) en BETTINK (VVD) eens zijn, dat het in beslag ne men van ballen en ander spelmateri aal onwettig was. Het is een algemeen gebruik, waaraan de hand moet wor den gehouden. Wel wordt van de poli tie ook in dit verband de nodige tact verwacht. Met de verschillende sprekers was de voorzitter het eens, dat zowel het invoeren van de beschermde oversteek plaatsen voor voetgangers, als van dé maximum snelheid binnen de bebouw de kom, een vermindering van het aan tal ongelukken teweeg heeft gebracht en vooral geleid heeft tot een grotere rust in de stad. Een suggestie van de heer WENSING (C.H.U.) om op de knipper- bollen een parasolletje aan te brengen Advertentie Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 18 J. 18 CINEMA-PALACE: De avonturen van Ar- sène Lupin, 14 j. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. TRANS HALS: Handelaren in meisjes, 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Di. één avondvoorstelling om 8 uur. LIDO: Liefde als lokaas, 14 jaar. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Za.-avond: Berlijn, stad van avontuur, jaar, 23.30 uur. Zo.-ochtend: Rigoletto, 18 j., 11 uur. LUXOR: t.m. zo.: Het mysterie der twee vrouwen, str. volw., 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. en di.: Die man is gevaarlijk, 18 j. 2, 7, 9.15 uur. Wo. en do.: Blake helpt een handje, 18 j. 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: t.m. zo.: The spirit of St. Louis! alle leeft. 7, 9.15 uur. Za. en zo.: Het zit In de lucht, a. 1. Za. 2.30, zo. 2, 4.15 uur. Ma.: Als de dauw hangt, komt er regen, str. volw., 8.15 uur. REMBRANDT: Monpti, str. volw. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zo.-ochtend: Macoumba, a. 1-, 11 uur. ROXY: t.m. zo.: Het monster van Venus, 14 j. 2.30, 7. 9.15 uur. Ma. t.m. do.: Het eiland der Pigmeeën, 14 j„ 2.30, 7, 9.15 u. STUDIO: De ondergang van de Graf Spee, 14 j. 2.15, 7. 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zo.-ochtend: Bij de kannibalen van Nieuw-Gulnea, a. 1., 11 uur. Zaterdag 23 november Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagsche Comedie met ,,Hamlet", een tragedie van William Shakespeare. Paul Steenbergen voert de regie. In de hoofdrollen spelen Coen Flink, Albert van Dalsum, Elisabeth Andersen en Paul Steenbergen. Gebouw St.-Bavo, 20 uur: Uitvoering van de Accordeonschool Haarlem-noord. Zondag 24 november Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagsche Comedie met ..Brocéliande", een spel van Henry de Montherlant. Regie: Luc Lutz. In de hoofdrollen: Ida Wasserman, Cees La- seur, Kitty Kluppell, Gijsbert Tersteeg en John Koch. Maandag 25 november Grote Kerk, 15.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Haarlem Apotheken: Frans Hals-Apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180: Apotheek Buzink, Lange Veerstraat 19, tel. 11000. Doktersdienst: Men belle nummer 11990. Zieken ver voer: GGD, tel. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd„ tel. 21400. Aerdenhout Apotheken: Apotheek Schotsman, Binnen weg 208—208, Heemstede, tel. 38320. Doktersdienst: J. Tjakkes, Nio Beetslaan tel. 27570. Bloemendaal Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85. tel. 57903; Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort- Dorp, tel. 02560-8284. Doktersdienst: J. H. M. Egberts, Zulder Stationsweg 12. tel. 57458. Wijkverpleging: Zr. J. Th. Odlnot, Rus- tenburgerweg 16, tel. 52129. Heemstede Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206—208, tel. 38320. Doktersdienst: P. M. van der Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 39903; J. C. H. Muller, Raadhuisplein 6, tel. 11621. Overveen Apotheken: Bloemendaalseweg 85, Bloe mendaal, tel. 57903. Doktersdienst: J. A. Hollander, Zijlweg 17. tel. 11431. Wijkverpleging: Zr. J. Th. Odinot, Rus- tenburgerweg 16, Bloemendaal, tel. 52129. Santpoort Artsen: J. Stoffel, Hoofdstraat 165, Sant poort. tel. K 25603-310. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. 8284, en Bloemendaalse apotheek. Bloe mendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500- 22181. GEBOREN: z.v. P. C. Kok-van Meurs z.v. A. M. Gerding-Tomé; z.v. M. A. gaartman-Handgraaf; z.v. M. M. van der Hoorn-van der Putten; z. v. H. Gra- vesteijn-Steelink; z.v. J. M. van Gro- ningen-Hartman; d.v. E. A. M. van der Hoeven-Swinkelsd.v. G. J. van Hal van der Burgt; a v. C. J. Bouw-Wil- ken; d.v. M. Broekhuizen-Ronde; d.v. D. van Norden-Boots. GETROUWD: G. de la Rie en A. A. van der Mije; J. C. Ligtenberg en A. Kooijman. OVERLEDEN: J. C. E. de Best van Empel, 52 jr Reijer Anslostraat; M. E. Nessel, 70 jr. Bildefdijkstraat: H. J. Snoek-Mulder, 73 jr. Herensingel; C. Ravensbergen-Klaver, 63 jr. Acaciastr. dat het flikkerlicht bjj felle zonneschijn toch duidelijk zichtbaar maakt, werd dankbaar overgenomen. Mejuffrouw BOLSIUS (K.V.P.) zag daarin een aan wijzing, dat er eindelijk meer aandacht besteed ging worden aan de voetganger. I De h-eren SCHIPPERS (K.V.P.) en BETTINK (V.V.D.) vroegen om niet al leen het begin van de bebouwde kom, maar ot": het einde te markeren en de voorzitter kon toezeggen, dat daaraan aandacht zal worden besteed. Aan dt- grenzen van de bebouwde kom zullen zwarte borden met rode verfcijfers aan geven met welke maximum-snelheid mag worden gereden. Duidelijker aan duidingen zouden zeker gewenst zijn, t maar er zijn geen uniforme voorschrif ten. Men kan het beste aldus de voor zitter de chaos maar vergroten door borden van eigen vinding te plaatsen,1 zodat de minister dan spoedig tot een ordening overgaat. Verschillende opmerkingen over de Rijksstraatweg waren terug te bren gen tot een algemene kritiek op Rijks waterstaat, die te weinig de waanzin inziet van een auto-snelweg, die dwars door een dichtbevolkt stadsdeel loopt. De voorzitter kon dan ook alleen maar de hoop uitspreken, dat deze Rijksstraat weg spoedig kan worden omgedoopt in „Gemeente straatweg". Verschillende raadsleden vroegen het College om maatregelen teneinde het zware verkeer uit de binnenstad te weren. Afsluiting van deze cate gorie van het centrum achtte de voor zitter vooralsnog niet noodzakelijk. Beter is het zware verkeer aan de gemeentegrens duidelijk te maken, dat het beter om de stad heen kan rijden. Daartoe zullen aan de toe gangen tot de stad verkeersborden worden geplaatst die het zware ver keer aansporen een bepaalde route te volgen. Rechtskracht hebben deze aanwijzingen niet, maar wellicht biedt deze maatregel enig soelaas. De voorzitter deed op verzoek van enkele raadsleden mededeling, dat er een regeling in voorbereiding is voor het kruispunt Prinsen Bolwerk-Jansweg, die zal moeten ingaan wanneer de Prin- senbrug gereed is. Over de verkeers situatie op en rorl de grote Houtbrug zegde de voorzitter toe, dat een en an der nog eens bekeken zal worden. De wensen met betrekking tot het verkrij gen van nieuwe buslijnen, het verplaat sen van bestaande buslijnen en tot het bouwen van wachthuisjes, zullen aan de directie van de N.Z.H. worden over gebracht. De afdeling Haarlem van de Rooms- katholieke Reclasseringsvereniging be staat 27 november veertig jaar. Ter ge legenheid van dat jubileum zal zondag 24 november in de kapel van de Ge vangenis een plechtige H. Mis worden opgedragen door de aalmoezenier, pa ter L. Couman o.m.i., die tevens de predicatie zal houden. Men heeft lang geaarzeld of deze H. Mis wel dan niet in de Gevangenis zou worden opgedra gen, omdat de vrouwelijke leden en toe zichthouders niet aanwezig kunnen zijn. Het belang van de gevangenen is van doorslaggevende aard geweest. De H. Mis begint om kwart voor negen. Voor de leden en toezichthouders van de vereniging zal 27 november om acht uur in café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt te Haarlem een bijeen komst worden gehouden ter herdenking van het jubileum. Mr. P. H. G. M. Brug man, directeur van het centraal bureau te 's-Hertogenbosch, zal een herden kingsrede uitspreken, waarin hij het re- classeringswerk gedurende de laatste vier decennia zal schetsen. Het tweede gedeelte van de avond zal worden ver zorgd door de heer Wim Bary, die het spel „Elckerlijc" zal voordragen. Dit jaar is het vijfentwintig jaar ge leden. dat in de St. Joseph-parochie aan de Jansstraat de Scola Cantorum werd opgericht. Het zilveren jubileum zal morgen, zondag 24 november, tegelijk met het St. Caecilia-feest worden ge vierd. De hoogmis om 9.15 uur wordt tot intentie van de scholen opgedragen, de buitenkerkelijke viering blijft tot besloten kring beperkt. Nu Sint Nicolaas m het land is, worden tal van kinderen door hun ouders verblijd met speelgoed en andere geschen ken. Er wordt voor dat doel, ondanks de bestedingsbeperking, veel geld uitgegeven en meestal niet ten onrechte. Maar er zijn ook kinderen, die door de Goedheiligman minder goed bedeeld kunnen worden, omdat daarvoor om bepaalde re denen geen geld is. Dat is ook het geval met de kleuters in de Kleine Theresiastichting, Blomhofstraat 1 in Haarlem. De kinderen, die daar in een heldere en gezellige omgeving aan de goede en liefderijke zorgen zijn toevertrouwd van de zusters Dominicanessen dreigen verstoken te worden van Sint Nicolaas-presentjes, omdat voor die weelde geen geld beschikbaar is. De leiding van het huis staat regelmatig voor geldelijke zorgen, omdat er uiteraard het een en ander op dat gebied komt kijken. Er zijn kinderen zuigelingen en kleuters tot vier jaar, waarvan de moeder bijvoorbeeld ziek is en daarom of om een andere reden zich niet met de opvoeding kan bezig houden. Daarom komen juist die kin deren het meest in aanmerking voor iets extra's. En het ziet er, zoals gezegd, naar uit, dat zulks moeilijk zal gaan. Tenzij er bijdragen komen van ouders en anderen, die kunnen beseffen wat Sint Nicolaas-presentjes betekenen voor die kinderen. Men kan giften daarvoor storten op giro-rekening 204983 ten name van de Kleine Theresia-stichting, of doen toekomen aan de penningmeester esse der stichting, mevrouw HoekBoelens, Berkenrodestraat 24 in Haarlem. Advertentie Voor een waardevol geschenk een goed horloge dus...een PRISMA e „Ballade en Passacaglia" van de Zweedse componist Kurt At- terberg, vormde de ouverture van het vrijdagavond gegeven concert door het Noordhollands Philharmonisch orkest, dat werd gedirigeerd door Ma- rinus Adam. Atterberg neemt onder de hedendaagse Zweedse componisten een belangrijke plaats in. Jammer genoeg horen wij zelden of nooit composities van hem. Uit de Ballade en Passacag lia bleek tenminste overduidelijk dat Kurt Atterberg niet alleen een vorm technische gave compositie heeft ge schreven, maar bovendien een zeer boeiend stuk muziek schiep, dat een uit voering tenvolle rechtvaardigde. De in strumentatie alleen al getuigt van een uitstekend vakmanschap. Marinus Adam heeft er met het or kest een warm pleidooi voor gehouden, en ik zou gaarne in de toekomst ken nis willen maken met andere werken uit het oeuvre van deze componist. Hierna was het de beurt aan de vio liste Elise Cserfalvi, die een rijke in terpretatie gaf van het vioolconcert in a kleine terts van de Russische compo nist Alexander Glazounow. Het spel van Elise Cserfalvi kenmerkte zich door een intense muzikaliteit en waarlijk su perieure toonvorming. Het gevoelige, bijzonder mooi zingende middendeel, een Andante, was treffend door de mu zikale overgave. In het laatste deel, een opgewekt rondo, bewees de soliste dat zij ook technisch een hoge graad van ontwikkeliiïg heeft bereikt. Persoon lijk heb ik intens genoten van dit prach tige, in alle opzichten volmaakte viool spel. Het orkest toonde zich onder Ma rinus Adam in de begeleiding weder om van zijn beste zijde. Wat echter het orkestrale gedeelte Advertentie natuurlijk bij HERMAN MULDER KAMPERVEST 51 - TEL. 21101 De gentleman-inbreker van Parijs, Ar sène Lupin, zou bij oppervlakkige ken nismaking prachtige stof opleveren voor een wilde film, rijk aan sensatie en op zienbarend door onthullingen. Maar dan zou de film volmaakt mislukt zijn. De stof vraag een vakman, die zich weet te beheersen, en deze werd gevonden in regisseur Jacques Becker. Hij heeft een film gemaakt vol verfijning; geen spek takelstuk, maar een verhaal, waarin hij Arsène Lupin rustig zijn gang laat gaan. De toeschouwer is daardoor in de ge legenheid met veel genoegen de misda diger aan het werk te zien, die rondweg geniaal zijn slag slaat in de allerhoogste kringen. Laten wij van de inhoud niet veel meer vertellen. De film zal door ieder een bijzonder gewaardeerd worden. Veertien jaar. Een hoogst eigenaardig gegeven, waarbij een jong meisje, door een mis verstand in de macht geraakt van een aantal gangsters, voor hen een andere gangster moet ontmaskeren. Natuurlijk is de laatste boef sympathiek, en char mant, zodat men de liefdesaffaire ai van verre voelt aankomen. Ralph Ha- bib, die er een gewoonte van maakt de zelfkant van het Parijse leven op het witte doek uit te stallen, maakt het dit maal niet zo bont als anders. Perso nen boven de veertien kunnen wel naar deze onopvallende film gaan. In Lido. In Rembrandt wordt de vertoning voortgezet van de voortreffelijke Duitse film „Monpti", waarin Romy Schnei der en Horst Buchholz spelen. Door de keuze van het onderwerp is de film slechts toegankelijk voor strikt volwas senen. Frans Hals draait komende week op nieuw „Handelaren in meisjes", een Frans produkt dat toegankelijk is voor 18-jarigen en ouderen. van de avond betreft, daarin werd het hoogste bereikt in de werkelijk glorieus gespeelde tweede symphonie in D dur van Brahms. Dit werk, naar mijn smaak de meest toegankelijke van 's meesters symphonieën, is een heer lijk brok muziek. Het heeft geen zin weer eens oude tegenstellingen rondom de muziek van Brahms op te halen. Al leen kan ik met de beste wil van de wereld niet begrijpen hoe een rechte- aard muzikant deze muziek desavou eert. Dit opus is een idylle, waarbij een warme romantiek het geheel door stroomt. De pastel-achtige instrumen tatie is volmaakt in overeenstemming met de wezenlijke gevoelsinhoud. De lang uitgesponnen, elegisch getinte the matiek bewijst dat Brahms wel dege lijk een „melodie" kon schrijven. Nee, men behoeft zich beslist niet te scha men deze muziek prachtig te vinden, en er zelfs mee te dwepen. Zoals reeds gezegd, Marinus Adam heeft het orkest tot werkelijk grote hoogte laten spelen. Ronduit volmaakt was bijvoorbeeld de coda van het eer ste deel, waar de blazers tegenover de pizzicato spelende strijkers niet te over treffen werk verrichtten. Ook het Alle- gretto-deel was van een bekoorlijke charme. Hulde aan het orkest, en zeker niet minder aan Marinus Adam, die weer eens bewezen heeft tot dingen in staat te zijn die men eerlijkheidshalve van tijd tot tijd in het juiste licht moet stellen. J. L. Woensdagavond werd in het verenigings gebouw „Nieuw Berkenrode" te Heemstede de oprichting bekrachtigd van de R.-K. So ciëteit genaamd „De Witte van Haemste- de". Het initiatief hiertoe werd in juni van dit jaar genomen. De leden bewezen door hun grote opkomst dat het hun ernst is om voor beide parochies in deze ge meente een vereniging te stichten in de vorm van een sociëteit. In het bestuur werden gekozen de heren Th. A. G. Bekker (vöorz.), B. H. J. Lam- pe, J. F. A. Wagenaar, P. J. van der Put ten Jr. en P. A. M. van der Weijden. Advertentie Luxor representeert maar liefst drie films met Eddie Constantine, de char meur, zanger en vechtjas van de Fran se filmindustrie. Vandaag en morgen draait ,,Ilet mysterie der twee vrou wen", toegankelijk voor strikt volwas- (nieuweline-enï i hpp i senen; maandag en dinsdag wordt „Die 2 HPC TI l min5g f sec man is gevaarlijk" vertoond, die toe- se^' HPO 1 mln 59'4 sec" gankelijk is voor 18-jarigen »en ouderen. Dezelfde leeftijdsgrens is gesteld voor „Blake helpt een handje", die woens dag en donderdag wordt gedraaid. In Stoops bad te Overveen werd vrij dagavond door HVGB de tweede ont moeting van de zwemcompetitie Kring Haarlem van- de KNZB georganiseerd. HPC kwam wederom goed voor de dag. De voornaamste uitslagen waren. 5o m vrije slag meisjes. 1. H. Vlaanderen, HPC, 32,8 sec; 2. W. Hofman, HPC, 33,1 sec; 50 m rugslag jongens. 1. C. van Staalen, HPC, 34,6 sec; 2. H. Enthoven, HPC, 35,8 sec; 50 m schoolslag dames (nieuwelin gen): l.G. Drogtrop, DWR, 41,8 sec; 2. T. van Wissen, Watervrienden, 42,8 sec. 100 meter vrije slag heren nieuwelin gen). 1. R. Draaijer, HPC, 1 min 6,8 sec; 2. F. v. d. Eynde, HPC, 1 min 7,1 sec; 5 x 50 m vrije slag estafette jongens; 1. HPC, 2 min 40,1 sec; 2. Haarlem, 2 min 48 sec; 3 x 50 m wisselslag estafette da- HPC, 1 min 53,5 M'inerva vertoont vandaag en morgen in de avondvoorstellingen „The Spirit of ot. Louis", de geschiedenis van Lindbergs oceaanvlucht. De film is toe gankelijk voor iedereen. In de middag voorstellingen wordt ,,'t Zit in de lucht" gedraaid, het oude succesnummer van George Formby Ook deze film is voor iedereen toegankelijk Maandagavond geeft dit theater voor de zoveelste maai een reprise van „Als de dauw hangt, komt er regen", die slechts voor strikt volwassenen toegankelijk is. In Studio draïfit de geschiedenis van „De ondergang van de Graf Spee", toe gankelijk voor veertienjarigen en oude ren. Door HPC wordt op dinsdag 17 de cember de derde ontmoeting in het Sportfondsenbad te Haarlem georgani seerd. Het is niet uitgesloten, dat de schouw burg vanavond niet uitverkocht is voor de voorstelling van „Hamlet". In dat geval maken de scholieren, die in het bezit zijn van een reduktie-diploma, een kans een plaats te verwerven op de gebruikelijke condities. Advertentie AMSTERDAMSE VAART 20 TEL. 11055 Er bestaan geen bindende voor schriften met betrekking tot de uniform van vrouwelijke politie agenten. De burgemeester zal zich als hoofd der politie nog over de ze kwestie beraden. Binnenkort zal hem daartoe een keurcollectie worden getoond, waaruit hij een keuze zal maken. Dit deelde de voorzitter van de Haarlemse raad gistermiddag tij dens de begrotingsbehandeling van het hoofdstuk „Openbare Veilig heid" van de begroting 1958 mee in antwoord op vragen van de heer Prikkel (PvdA). Niet vermeld werd waar deze modeshow ge houden zal worden en wie de mo dellen zullen tonen. Berichten, als zouden de vrouwelijke agenten, die per 1 januari op straat zullen verschijnen, gestoken worden in de kledij der bloemenmeisjes, moe ten als onjuist van de hand wor den gewezen. Advertentie et hoofdstuk „Volksgezondheid" heeft wethouder BAKKER enerzijds en mevrouw KERK HOF-PET (P.v.d.A.) en de heer DE LANDMETER (C.H.U.) anderzijds tegenover elkaar gebracht inzake het besluit van B. en W. om vooralsnog geen zesde en zevende schoolarts aan te stellen, alsook geen jeugdpsycho- loog. Beide raadsleden vonden dit onverantwoordelijk, terwijl de wet houder alleen maar kon zeggen, dat er financieel geen mogelijkheden waren om deze jaarlijks benodigde f 100.000,op te brengen voor dit doel. Men mocht integendeel blij zijn, wanneer de bestaande situatie in stand gehouden kon worden. Beide raadsleden verzetten zich heftig, maar de wethouder week niet. Hetzelfde geldt met dezelfde per sonen als spelers in dit treurspel voor wat betreft het gemeentelijk be jaardentehuis. De wethouder zette uit een, dat Openbare Werken een nieuw kindertehuis voor Schalkwijk ontwerpt. Als dit er is, kan het kindertehuis het bejaardentehuis, waar het thans zetelt, verlaten, waarna de bejaarden de be schikking krijgen over het hele gebouw. De raadsleden vroegen om een huur pand voor het kindertehuis, maar wet houder Bakker legde uit, dat men geen geschikt pand had kunnen vinden. 6 De heer VISSERS (K.V.P.) leverde een meer princi pieel betoog over de voorrang die de particuliere gezondheidszorg dient te hebben op de overheids bemoeiing. De wet houder was dit volkomen met hem eens en herinnerde in dit verband op de vele subsidies die de gemeente verleent aan par ticuliere instellin gen. De heer Vis sers gewaagde met gerechtvaardigde trots van de bijna 2% ton, die de ge meente op zijn veelvuldig advies heeft bespaard door het subsidie aan het Eli sabeth's Gasthuis te verlagen. Dat was mogelijk door de gasthuistarieven te verhogen, zoals de heer Vissers reeds herhaaldelijk had aanbevolen, en méér kostendekkend te maken. MevrouW SCHELTEMA (V.V.D.) was over die tariefsverhoging allerminst te spreken, omdat naar haar oordeel het verschil tussen de tarieven van het gasthuis en die der particuliere ziekenhuizen zo ge ring mogelijk moet zijn. En het Elisa beth's Gasthuis heeft nu eenmaal, ook al omdat het een semi-overheidszieken- huis is, een duurdere exploitatie. Wet houder Bakker was het met haar eens, dat het verschil tussen de tarieven niet te groot moet zijn. Daartegen merkte de heer Vissers op, dat het verschil al veel geringer F. VISSERS (KVP) In de Bilderdijkzaal van café-restau rant Brinkmann hield donderdag father Th. Hassink, pastoor in Ameri ka voor de Katholieke Emigratie Stich ting een causerie over emigratie naar de Verenigde Staten, de mentaliteit in dat land, de moeilijkheden, waarmee immigranten in de U.S.A. te kampen hebben en zgn. ervaringen met ver schillende emigranten. Father Hassink, die veel met immi granten werkt (zelf is hjj ook van Ne derland naar Amerika gegaan) noem de als eerste moeilijkheid de aankomst. „Als men in de Verenigde Staten is, d.w.z. als men de douane gepasseerd is, dan is men op zichzelf aangewezen". In verband daarmee wees spreker op de uitstekende sociale voorzieningen in Nederland, die men in Amerika niet heeft. „Daardoor is emigreren naar de U.S.A. heel wat anders dan wanneer een Hongaar naar Nederland komt", al dus father Hassink. Is de eerste stap in Amerika gezet, dan komen de moeilijkheden bij de aan passing in het milieu. „Amerika is ge vormd door landverhuizers. Er bestaat daardoor een zekere welgezindheid ten opzichte van mensen, die zich in de U.S.A. willen vestigen en zich willen aanpassen". Allereerst zal men echter de taal vol doende moeten beheersen; meer dan negentig percent van de immigranten spreekt geen of weinig Engels. Daar naast zal men vanaf de grond moeten beginnen. „Vaak is het heel wat min der, dan toen de emigrant thuis was", aldus father Hassink. Spreker merkte verder op, dat men van de vakverenigingen ni-et veel mag verwachten, omdat zjj geheel „geslo ten" zijn. „Is er een plaatsje, dan komt Advertentie Alle merken Jus ruime keuze Het Mannenkoor „Electrisch Mate rieel" bracht vrijdagavond om half negen een aubade aan zijn dirigent, de heer J. v. 't Vlie, ter gelegenheid van de opening van zijn nieuwe, ge heel gemoderniseerde herenmodezaak in de Amsterdamstraat. Uit erkentelijk heid werd hem door de leden een electrische klok aangeboden. GEBOREN H. M. Zonderop en J. E. de Kievit z.; D. Keyser en C. S. van Iperen z.; F. Somers en H. F. Wul- kow d. OVERLEDENN. Schaap-Molenaar 84 jr.; W. M. Olie-Beers, 78 jr.; A. P. Audretsch, 91 jr.; A. H. Guddee, 72 jr.; M. H. Hoorn, 52 jr.; Th. van Dril, 74 jr.; H. R. J. van IJsselsteyn, 57 jr.; C. A. van der Lugt, 86 jr. er een Amerikaan in, omdat die voor rang heeft op een immigrant. Father Hassink kende geen enkele immigrant, die het slecht had; na een paar jaar kan men een aardige wel stand bereiken. „Maar, we moeten on ze stand in Nederland achterlaten; we moeten in de U.S.A. komen zonder pretenties; men moet de wil hebben om van de grond af te beginnen. „Als men dan goed „blijkt", dan wordt men, als er een opening komt, doorgeschoven". Spreker haalde in verband hiermee een voorbeeld aan van een immigrant, begonnen als veger in een groot wa renhuis, nu de leider van dezelfde zaak. Daarmee onderstreepte father Has sink nogmaals het feit, dat men zich niet te „deftig mag voelen" om met een gewoon karweitje te beginnen. Aan het slot van zijn rede zei father Hassink: „Men moet het echter in de U.S.A. zelf doen. Men moet niets ver wachten van organisaties of van God. Wil men vooruit, dan moet men van de grond af beginnen. Wil men dat, dan komt de hulp vanzelf: van God en van de medemens". De Nederlandse Comedie was gister avond weer in de Haarlemse schouw burg present, waar het gezelschap on- der auspiciën van de stichting „Geloof en Wetenschap" een voorstelling gaf van Tsjechows „Oom Wanja". Een stampvolle schouwburgzaal heeft intens genoten van het voortreffelijke spel, dat de Comedie onder regie van Peter Sha- roff ten beste heeft gegeven. Het ver haal van de onbetekenende professor, die met zijn tweede vrouw het landgoed bezoekt, dat eigendom is van de doch ter uit zijn eerste huwelijk en dat be heerd wordt door haar Oom Wanja, kwam door de nevel der stilte heen tot prachtige bloei. De onderlinge spannin gen en de troosteloze leegheid, waardoor een ieder werd bevangen, leverden die, soms afgeremde, dramatiek op, welke de uitzichtloosheid van het Russische pro vincie-leven omtrent de eeuwwisseling voelbaar maakte. Enige tijd geleden, toen de eerste voor stelling in Haarlem ging, is daarop reeds uitvoerig ingegaan, evenals op de kwa liteit van het spel. Wij mogen nog eens de uitstekende creatie memoreren, die Ko van Dijk van Oom Wanja gaf, en naast hem de eminente doktersfiguur van Han Bentz van den Berg en de door Paul Huf ten voeten uit getekende professor. Ellen Vogel was ongemeen boeiend als de dochter Sonja, Ank van der Moer bleek de minst overtuigende, mevrouw Royaards speelde de oude moeder met goede nuances en Magda Janssens cre- eerde een treffende oude miss. Pierre Myin tenslotte was soms aangrijpend als de verlopen landeigenaar en Jan Verko ren zorgde voor een bedaagde landarL beider. Het applaus was enthousiast. Bloemen bleven niet uit. wordt doordat sedert vorige week vrij dag een normale honorering van het religieuze verplegend personeel is toe gestaan, als gevolg waarvan de tarieven der particuliere ziekenhuizen vermoe delijk met f 1,of f 2,per dag zulle® stijgen. Overigens was hij van oordeel, dat de grote kosten van een verblijf >n een ziekenhuis niet veroorzaakt worden door de verpleegprijs, maar door de bijkomende kosten van medische be handeling en medicamenten. En die zijn voor alle' ziekenhuizen vrijwel ge lijk. Ten aanzien van de voorlopige resul taten van de polio-vaccinatie, verwees wethouder Bakker mevrouw Kerkhof- Pet (P.v.d.A.) naar de daarover ver schenen courantenpublicaties. Bij de deze week gehouden tweede inenting is 8090% der opgeroepen kinderen ver schenen. Gebleken is, dat gemiddeld per kind ongeveer f 1,60 per prik werd be taald, hetgeen een belangrijke particu liere bijdrage genoemd mag worden. Dit zal de gemeente wellicht in staat stellen op dit gebied nog meer te gaan doen. De heer VISSERS (K.V.P.) bepleit te opnieuw steun in de vorm van geld middelen, grond en gebouwentoewij zing voor de particuliere verpleeg huizen voor chronisch zieke bejaar den. Hij deelde mee, dat een protes tants-christelijk tehuis in oprichting is en dat de plannen van katholieke zijde in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeren. Mevrouw KERKHOF (P.v.d.A.) pleitte van haar vo°r een gemeentelijk tehuis. Wethouder BAKKER moest mee delen, dat Haarlem wegens de hoge kosten af heeft moeten zien van het plan om „Eikenrode" voor dit doel te huren. De geriater is thans bezig met een bestaand tehuis in een der rand gemeenten, dat dreigt ontruimd te zullen worden. Dit tehuis zal de ge meente kans geven om veertig chro nisch zieke bejaarden te doen ver plegen. D<* heer BETTINK (V.V.D.) kreeg van wethouder GELUK een en ander te horen over de gemeentelijke plan nen met betrekking tot de bouw van nieuwe zweminrichtingen. De wethou der zou laten onderzoeken of men op dit moment in verband met het geld gebrek niet beter openluchtzwembaden kan aanleggen, waaraan dan later even tueel overdekte baden verbonden wor den. Hij zegde de heer Bettink toe, dat als de Sportforidsenbaden gbedkoper een zwembad kunnen bouwen dan de gemeente, de gemeente dit zeker zal accepteren. Maar vooralsnog is niet aangetoond, dat de Sportfondsenbaden het goedkoper kunnen. Gen. Advertentie 100 gram f 1.69 Cron.jéstraat 129 - Haarlem 7~"\ plechtige installatie van de heer i! A. P. N. Pielage als lid van de Haarlemse gemeenteraad, vormde gistermiddag aan het begin van de derde dag van het monsterdebat over de be groting 1958, wel het meest imponeren de onderdeel van de raadsvergadering. Helaas moeten wij constateren, dat er zeer veel gepraat en bijzonder weinig gezegd is tijdens de debatten. Na tien uur vergaderen is er eindelijk een punt gezet achter de algemene beschouwin gen. De stemming over het voorstel tot verhoging van de gas- en elektriciteits tarieven is op voorstel van de VOOR ZITTER uitgesteld tot de behandeling van het hoofdstuk „Bedrijven", ergo top volgende week. De fracties hebben dus nog eens de gelegenheid om zich onder ling te beraden over hun uiteindelijke standpunt vooral met betrekking tot de verhoging van de elektriciteitstarieven. Het antwoord van de wethouders ANGENENT, HAPPÉ en GELUK in tweede instantie op de algemene be schouwingen, leverde nauwelijks nieu we gezichtspunten op. Behalve dan, dat de heer Happé vrijwel geen mogelijk heden zag om het voorstel te realiseren, dat de heer SCHIPPERS (KVP) don derdag had gedaan met betrekking tot verkoop van nog niet opgehoogde gron den. Het merkwaardige was, dat wet houder BAKKER donderdag nog ver klaard had dit voorstel hoogst interes sant te vinden en de mogelijkheden er van te zullen bestuderen. De heer Schip pers had een en ander voorgesteld om de financiële positie van de gemeente te versterken. Met betrekking tot Schalk, wijk, zag wethouder Happé helemaal geen mogelijkheden om het voorstel te realiseren, aangezien de meeste grond daarvan óf een openbare bestemming krijgt, óf voor woningwetbouw be- hoging, maar veel verwachtte de wet houder er niet van. Meer kans van slagen achtte hij aan wezig, waar het andere gronden betrof. De moeilijkheid is echter, dat particu lieren op het ogenblik weinig geïnteres seerd zijn in de woningbouw, gezien de geldschaarste. Met betrekking tot in- dustriegronden hebben B. en W. der gelijke proeven ais de heer Schippers bedoelde, wel eens genomen. Voor het overigt leverde de tweede ronde van de algemene beschouwin gen niets belangwekkends meer op. Dat was ook het geval met de be handeling van het hoofdstuk „Alge meen Beheer", tijdens de behandeling waarvan enkele detailkwesties aan de orde werden gesteld. De KVP-fractie bracht de moed en de wijze zelfbe perking op om waar op de grote lijnen niets aan te merken viel en op detailvragen reeds uitvoerig ge reageerd was in de Memorie van Ant woord mede gezien de tijdnood waarin de raad dreigt te geraken. ef het zwijgen toe te doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2