Westelijke hockeyclubs willen behoud grotere eerste klas Van Dam en Dame- m grén? DefamilieP.van Uzzel YSY en EDO krijgen het zwaar te verduren In duel NAS-Geel Wit staan grote belangen op het spel DE MAAN SCHIJNT... c nu ui jjP RADIO Nieuwe formule hockeytoernooi Actie bij het bondsbesluur cn schijven,... Friezen zwemmen nieuwe records Olafsson klopt Duckstein HFC gaat naar een oude rivaal SLEUTEL WEG F Uit STAD en STREEK |Q ZATERDAG 23 NOVEMBER 1957 PAGINA 4 Acht kanshebbers na voorwedstrijden ROME vreest geen regen tijdens de Olympische Spelen Oostenrijker fluit .jaxWismut Ajs Ook afschaffing van de automatische degradatie BERISPING VOOR TENNISAMATEUR Te veel geld gevraagd d e f q h <B In Leeuwarden Ada den Haan gaat over naar P.S.V. Geen interesse voor EngelandFrankrijk verrijkt Uw huis en Uw Zoek, op Uw gemak thuis, het toestel van Uw keuze uit dé fraaie kleurenfolder van ERRES! Uw radiohandelaar zal U graag hiermee van dienst zijn of anders is een briefkaart aan R.S. Stokvis Zonen N.V., afd. Publiciteit, Postbus 426 te Rotterdam voldoende, om in het bezit te komen van de uitgebreide Erres radiofolder^ lifl p* ERRES TV een toonbeeld van volmaaktheid. R.S. Stokvis Zonen N.V. of Uw handelaar heeft ook een fraaie televisiefolder voor U klaar liggen, met de complete collectie Erres televisietoestellen.- Zone-toernooi Doelman Leysen heeft gekneusde kaak Kwestie Israël F.I.F.A. gaat over de klachten praten N.A .S.Geel Wit Kans voor Onze Gezellen DE SLEUTELSPECIALIST" Coppens en Dries zijn er niet meer bij Voetballen door Zweden getest Oplossing 9 november 1957 Oplossing kruiswoordraadsel van vrijdag Zestien landen zullen, als gebruikelijk, mogen deelnemen aan het hockey-toer- nooi van de piympische Spelen te Rome. Vijf van de deelnemende ploegen zijn reeds bekend. Recht op plaatsing hebben de landen welke het in Melbourne tot de halve eindstrijden hebben gebracht: Indië, Pakistan, Duitsland en Groot- Brittannië. Zij komen aan het hoofd van de vier poules van vier teams elk. Verder is Italië, als organiserend land, ver zekerd van een plaats bij de zestien teams. De overige elf plaatsen zullen worden aangewezen door het bestuur van de internationale hockeyfederatie. Daarvoor zijn bijzonder veel kandidaten. De indeling van vier groepen met vier teams is niet nieuw. In de verdere gang van zaken is echter wel een verandering aangebracht. De winnaars van de vier groepen gaan namelijk niet meer meteen over naar de halve eindstrijden. Thans zullen de nummers één en twee van elke groep worden geplaatst voor de kwart-eindstrijden, waarbij de twee teams die elkaar in de voorwedstrijden hebben ontmoet, niet opnieuw tegenover elkaar geplaatst zullen worden. De halve eindstrijden-worden vervolgens bij loting vastgesteld tussen de winnaars van de kwart-eindstrijden. organisatie-commissie De van de Olympische Spelen in 1960 te Rome, heeft een uitgebreide statistiek gepu bliceerd over de weersomstandigheden in de Italiaanse hoofdstad. Door waar nemingen gedurende twintig jaar komt men tot de volgende doorsneegemiddel den tijdens de duur der spelen (25 au gustus tot 11 september): temperatuur 25,1 gr c in augustus en 22,3 gr c in september, regenval 19,7 mm in augus tus en 72,5 mm in september, aantal dagen met meer dan 1 mm regenval 2,2 in augustus en 5,7 in september. Uit cijfers, die de laatste acht jaar door nauwkeurige waarnemingen zijn vastgesteld, blijkt, dat de laagste tem peratuur in augustus gemiddeld 18,2 gr c en in september 16,2 gr c is. De ge middeld hoogste temperatuur is voor augustus 31.7 en voor sept 28,3 gr. c. De wedstrijd Ajax-Wismut, de tweede ontmoeting tussen de Nederlandse en Oostduitse kampioensploeg in de achtste finales van het toernooi om de Europese voetbalbeker, welke woensdag 27 no vember in het Olympisch stadion te Amsterdam wordt gespeeld, zal onder Oostenrijkse leiding staan. Als scheids rechter is aangewezen de heer Grill (Wenen). Hij wordt geassisteerd door zijn stadgenoten Stoll en Siegel. Het officieel orgaan van de KNHB, Hockeysport meldt in het nummer van deze week, dat de westelijke eerste klassers niet meer terug willen naar een competitie met acht clubs, doch uitbreiding van de groep wensen. In elk geval zullen zij ijveren voor een minimum van negen clubs, zoals in de huidige competitie het geval is. Dat in de westelijke eerste klas thans negen clubs spelen is een „Olympische erfenis". In het vorige seizoen speelde enige maanden de nationale ploeg mee in de westelijke competitie in verband met de voor bereiding op de Olympische Spelen te Melbourne. Destijds is bepaald, dat er aan hat einde van het seizoen geen degradatie zou plaats vinden. De nor male promotie van één der kampioe nen uit de Overgangsklasse ge schiedde wel. Vandaar dus dat het westen thans negen eerste klassers heeft. Het ligt evenwel in de bedoe ling terug te keren tot een competitie met acht teams, zoals ook in de an dere districten het geval is. Daarom is bepaald dat aan het einde van het huidige seizoen twee clubs zullen degraderen. Dezer dagen zijn negen westelijke eerste klassers echter bijeen geweest en toen is eenstemmig geadviseerd een competitie van negen clubs voor de toekomst te Jiandhaven. Ook de degra datie-regeling wenste men eenstemmig De Australische lawntennisbond heeft Don Candy een ernstige berisping ge geven, omdat hij tijdens zijn recente Europese tournee meer gelden voor on kosten geaccepteerd heeft dan wat daar voor getoucheerd mag worden. Besloten werd om geen straf op te leggen welke de amateur-status van Candy zou raken, maar hij werd gewaarschuwd dat als hij andermaal de bepalingen zou over treden, dit zeer ernstig genomen zou worden. De bond heeft vastgesteld dat de financiële onregelmatigheden hebben plaats gehad bij het toernooi van Düs- seldorf en bij de Zwitserse kampioen schappen. PROBLEEM No. 93 paard speelt 2. Dd6 La7 speelt 2. Db6 van P. A. Koetsheid en J. Opdenoordt DcS met mat Een mooi probleem Wit geeft in 2 zetten mat. 5e prijs Brisbane Courier. met 6 matveranderingen. Wit: Blechschmidt. Zwart: Weiszger- ber. Gespeeld in Magdeburg 1927. 1. d4 Pf6 2. Pf3 e6 3. Lg5 c6 (Beter Is c5 of d5) 4. e4 Db6 (Zwart denkt de ruil op f6 af te dwingen door de drei gingen Pe4: en Db2:) 5. Fbd2 Db3:? 6. Pc4 Db4t 7. c3! Dit tweede pionoffer is beslissend, want nu dekt wit het veld a4. 7. Dc3:t 8. Ld2! en zwart geeft het op. Zou zwart op de 7e zet De7 gespeeld hebben, dan volgt e5 met stuk winst. PROBLEEM No. 94 van A. Ellerman Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: Kal Df2 Te7 Tg7 Pe3 pion c6. Zwart: Kf6 Lc2 Pf4 pionnen c7 g5. Oplossing prijsprobleem november, probleem No. 87 van W. Grimshaw: 1. Dg8! dreigt Ld5 mat. Op Kc6 volgt La4 mat. Verschillende oplossers gaven als sleutelzet De6 of Df7+, maar na Ka8: is er geen matzet! Na loting is de prijs gewonnen door Br. Habentius te Heiloo. Oplossing probleem No. 91 van A. M. Koldijk: 1. De3! Er zijn nu twee drei gingen, waartegen zwart zich verde digt met Nietvelt-parades. (Er dreigt n.l. Df4 en Dc5: mat.) De4: 2. Pf3 Te4: 2. Pc4 Le4: 2. Pg6 Td7:t 2. Fd7: mat. Wit: Khl Dh6 Tb4 Lal Lh3 Pb6 Pd6 Oplossing probleem No. 93 van Fred Pionnen e3 g5. - Zwart: Ke5 Df8 Ta2 Ta3 Lbl Lh8 Pb2 Pc3 pionnen a4 e7 f3 f7 h2. Correspondentie betreffende de schaak rubriek te zenden aan A. Perquin. Marnixkade 104 te Amsterdam-C. Lazard: 1. Db4! In het voorspel zien we: Lc8 (Lb5, Lc4:) 2. Da7:; c2 2. Dal eö 2. Dd5 paard speelt 2. De5 na de sleutelzet: Lc8 2. c5 Lb5 2. cb5: Lc4: 2. Dc4: c2 2. Db2 e5 2. Pf5 PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS No. 2249 van J. Fakkeldij te Amsterdam Wit speelt en wint; oplossingen kunnen Ingezonden worden tot 15 dec. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heem stede t OPLOSSING van No. 2242 van J. H. H. Scheyen te Kerkrade. Wit speelt naar: 34, 33 22, 43, 16, 9, 2. 37. zl9, 10, 41, 5 en wint. Een zeer fraai probleem! De afwer king, om tot het 46/5-motief te komen, is soms bijzonder verrassend. DE PROBLEMATIEK OP DE HELLING Reeds geruime tijd bestaat er behoefte aan een betere indeling en benaming van de verschillende problemen. Tot voor enkele jaren kende men de benamingen miniatuur, probleem en fantasie, later nog door enige zelf gevonden titels aan gevuld. Die namen gaven dan bepaalde groepen aan, doch er bleven verwarrin gen bestaan, men denke bijv. maar eens aan het begrip fantasie. Om wat meer orde te scheppen in deze situatie, heeft de Kring voor Dampro- blematiek een commissie opdracht gege- ning en uitbreiding van de verschillende soorten en titels. Dit rapport is via het orgaan van de K. V. D. aan de leden ter beoordeling gezonden en zal binnen afzienbare tijd een onderwerp van ge sprek uitmaken op een algemene ver gadering. Wordt het ontwerp ongewijzigd aan genomen (dat staat nog te bezien, want dammers zijn meestal geen ja-broers doch zelf-denkende en scheppende men sen), dan wordt het voor problemisten buiten het Kringverband wel heel moei lijk om hun problemen te klassificeren en te beoordelen en zal men zich bijv. bij een compositiewedstrijd vooraf ter dege moeten vergewissen van de maat staven. welke bij de beoordeling worden aangelegd, alvorens met enige kans op succes te kunnen de lemen. Wat het uiteind 4 resultaat ook moge zijn, er is di. de initiatiefne mers zowel als door de commissie een heel goed werk verricht. PROBLEEM VOOR BEGINNERS No. 489 van A. H. de Jong, San. Dekkerswald. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 489 en 490 kunnen tegelijk s„s„- ingezonden worden tot 15 dec. a.s. aan ven over deze materie eens een rapport bovengenoemd adres. uit te brengen. Een dezer dagen is dan een lijvig rapport verschenen van de hand van de heer G. J. A. van Dam. die in samenwerking met de heren H. v. Meggelen, ir. J. Viergever, wijlen G. L OPLOSSING van No. 485 van P. J. Eype te Haarlem. 34—30, 28X48, 20—15, 48X25, 15—10. 5x14, 35—30, 25X19, 24X31, 36x27, 26X8 Gortmans en B. Springer, allen zeer en wint het afspel gemakkelijk. Een heel deskundig op dit gebied, over dit on- leuk stukje werk, dat nog vrij lastig te derwerp een uitgebreide studie heeft ontleden is. Vooral de vierde zet van samengevat in een voorstel tot herzie- wit is mooi gevonden. gewijzigd te zien. Er was geen bezwaar tegen de automatische degradatie van de ploeg die op de laatste plaats ein digt. Die plaats zal worden ingenomen door de winnaar van de beslissingswed strijden tussen de twee kampioenen van de Overgangsklasse. Voor de negende plaats in de 'competitie wil men dan extra-wedstrijden inlassen tussen de verliezer van de beslissingswedstrij den en de club, die als achtste is geëin digd in de competitie van de eerste klasse. De negen clubs wensten voorts dat met ingang van het volgend seizoen de automatische degradatie wordt af geschaft en dat de promotie- en degra datiewedstrijden in ere worden hersteld. Hoewel door het bestuur van de Hockeybond nog niet officieel is gerea geerd, kan uit hetgeen door de compe titieleider, jhr. L. J. Quarles van Ufford, wordt opgemerkt wel worden opge maakt, dat de wensen van de eerste klassers op veel verzet zullen stuiten. Jaap de Jong van L.Z.O. uit Leeuwar den heeft voor de tweede maal in elf dagen, het Nederlands record 100 me ter rugslag verbeterd. Op 9 novem ber kwam hij in het zwembad te Gro ningen tot een tijd van 1 min. 05.- sec. en was toen 1.2 sec. sneller dan Swijg- huizen, die op 2 maart van dit jaar 1 minuut 06.2 sec. over deze afstand had gezwommen. Vrijdag in Leeuwarden knabbelde hij weer tweetiende van zijn eigen record af. De drie tijdwaarnemers, H. Nieu- wenhuis, E. Visser en H. Douwsma lie ten eenparig de chronometers op 1 min. 04.8 sec. stilstaan. Ook de estafette ploeg van L.Z.O. bestaande uit Jaap de Jong, Kostelijk, Osinga en Koos de Jong had succes. Op de 4 maal 100 meter wisselslag verbeterden zij met niet minder dan 7.4 sec. het Neder lands record, dat sedert 27 april 1957 in het zwembad te Leeuwarden met 4 min. 38.4 sec. op naam stond van dezelfde zwemmers. De tijden waren resp.: Jaap de Jong op de 100 meter rugslag (1.04.8), Kostelijk, 100 meter schoolslag (min. 17.1), Osinga, 100 me ter vlinderslag, 1 min. 09.5 sec. en Koos de Jong, 100 meter vrije slag (59.6 sec.). Totaal 4 min. 31.- sec. Ada den Haan, de wereldrecordhoud ster op de 200 meter schoolslag, heeft overschrijving aangevraagd naar PSV (Eindhoven). Enkele maanden geleden is zij van Bussum naar Eindhoven ver huisd Het lag aanvankelijk in de bedoe ling, dat zij voor 't Gooi zou blijven zwemmen, doch van een regelmatige training bij deze vereniging kon geen sprake zijn en nu bovendien haar trainster. Wil van Breukelen, de club heeft verlaten vond Ada den Haan het maar beter naar PSV over te gaan. De voetbalwedstrijd Engeland-Frank- rijk, welke a.s. woensdag in het Wem- bley-stadion te Londen wordt gespeeld, mag zich niet in een grote belangstelling van de Engelse supporters verheugen. Van de 100.000 kaartjes, die beschikbaar zijn, zijn tot dusverre slechts 25.000 verkocht en tenzij de belangstelling plotseling stijgt, zal het aantal toeschou wers nog kleiner zijn dan de 40.000 bij de recente wedstrijd Engeland-Ierland. Dat cijfer was al een laagterecord voor een internationale wedstrijd in het befaamde stadion. Advertentie Erres radio en televisie v.d. Heem producten! Vrijdagmiddag is te Wageningen de vooruit gespeelde partij uit de 17e ronde tussen Olafsson en Duckstein, door de IJs lander, die met wit speelde, gemakkelijk gewonnen. De stand is nu: 1. Szabo 12 pnt. (14 partijen), 2. Olafsson lli/2 Pnt- (15), 3. Larsen, 10 pnt. (14), 4-5. Donner en Stahlberg 9i/2 pnt. (14), 6-7. Uhlmann en Trifunovic 9 pnt. (14), 8. Teschner 7>/2 pnt. (14), 9. Ivkov 6i/2 pnt. (14), 10-11. Kolarov en Trojanescu 6 pnt. (14), 12. Duckstein 6 pnt. (15), 13-14. Alster en Niephaus 5pnt. (14), 15. Clarke 5 pnt. (14), 16. Hanninen, 3% pnt. (14), 17-18. Lintblom en Orbaan 2pnt. (14). Leysen, de jeugdige doelman van het Belgisch voetbalelftal, maakt het goed. Zijn toestand is, sedert hij zondag j.l. met een hersenschudding het veld van het Feijenoordstadion heeft verlaten, aanmerkelijk verbeterd. Wel heeft zijn dokter bij een nader onderzoek toch een kneuzing aan de kaak geconsta teerd. De spelers van het Nederlands elftal hebben Leysen een grote fruit mand gezonden. Namens de KNVB werd aan zijn woning in Antwerpen een fraai bloemstuk afgeleverd. De speciaal voor de wereldkampioen schappen voethal in het leven geroepen commissie van de FIFA zal maandag te Zürich de problemen gaan behande len welke zijn ontstaan rond de kwali ficatie van Israël. Bangerter, secretaris van de FIFA, heeft verklaard dat de FIFA „tot op heden" blijft vasthouden aan het plan om een tegenstander voor Israël te vin den door loting van alle teams die in de eliminatieronden voor de „World Cup" tweede zijn geworden. Er zijn, zo verklaarde Bangerter, echter klachten hiertegen ingebracht, en deze klachten zullen maandag besproken worden. Israël zou zonder een enkele wedstrijd gespeeld te hebben in de eindronde ge komen zijn, omdat geen der tegenstan ders in zijn zone er iets voor voelde tegen Israël in het veld te treden. Al leen de titelhouder en het organiserend land mogen echter op deze wijze naar de eindronde komen, en de FIFA was derhalve genoopt een tegenstander voor Israël te vinden. Daarom had men het idee van de lotingen aanvaard. Spanje, Brazilië en Argentinië hebben geprotesteerd tegen de voorgenomen procedure en het is de FIFA ook bekend dat de sportpers in talrijke landen zich eveneens tegen het plan heeft verzet. De juichkreten na HollandBelgië zijn nu zachtjesaan wel verstomd. We kunnen onze aandacht weer besteden aan het competitievoetbal maar moe ten daarbij nog even in herinnering brengen dat de Haarlemse semi-prof- clubs het veertien dagen geleden le lijk hebben laten liggen. Vier neder lagen en slechts één gelijkspel was de oogst, die de Haarlemse kansen op kampioenschappen een geduchte knauw gaven. Voorai de nederlagen van Stormvogels en RCH waren teleurstel lend zodat we voorlopig een toontje la ger moeten gaan zingen. Ook bij de amateurs was de stem ming niet bepaald hoopvol hoewel we in het Halfwegse NAS nog een zeer sterke, troef bezitten en misschien blijft Vitesse uit Castïicum z'n partij tje ook nog meeblazen. In elk geval, de weg is nog lang en zonder meer zul len de clubs uit Haarlem en omgeving zich niet laten verdringen. De dag van morgen kan weer veel goed maken. EDO-Excelsior is in de Spaarncstad de topmatch, in Castricum vraagt de ontmoeting VitesseVelsen speciale aandacht en in Halfweg gaat het tus sen NAS en Geel Wit geducht spannen want voor beide clubs staan grote be langen op het spel. VSV en EDO spelen thuis. De club uit Velsen moet het opnemen tegen De Graafschap hetgeen, zo op het eerste gezicht te zien, een overwinning voor De Graafschap betekent maar deze laatste zagen we in actie tegen EDO. Welnu, naar onze mening behoeft VSV zich niet kansloos te achten. Ook EDO niet, dat tegen Excelsior in actie komt. De Rotterdamse voorhoede zal tegen de goede Haarlemse achterhoede heel goed voor de dag moeten komen om de volle buit weg te halen. De uitwedstrijden voor Haarlem en Stormvogels zitten vol moeilijkheden. De Roodbroeken moeten bij het sterke Limburgia op bezoek en met de beste wil van de wereld durven we de Haarlemmers hier geen succes te voor spellen. Daarvoor waren de prestaties in de laatste wedstrijden te zwak. Ook Stormvogels heeft in Enschede nog niet gewonnen van Rigtersbleek al staan de kansen hier wat gunstiger voor de ver tegenwoordigers uit de Haarlemse con treien. In het kamp der tweede klassers is H.F.C. nog altijd een geduchte kans hebber en het kan morgen tegen A.F.C. zijn positie weer iets versterken. Be langstellend zijn we naar de verdere verrichtingen van H.B.C. De Heemste denaren hebben met de noodgedwongen verjonging van de ploeg wel succes maar zullen het ditmaal tegen H.M.S. in Utrecht wel erg zwaar krijgen. Een gelijkspel moet er "haar onze smaak toch wel in zitten. D.E.M. trekt naar Zaandijk waar de Wijkenaren een war me ontvangst wacht. Toch kunnen de Wijkenaren hier de buit weghalen maar of De Kennemers daartoe in staat is hij W.F.C. menen we te moeten betwij felen. Ook Zandvoortmeeuwen dient in Purmerend op zijn tellen te passen maar een vrij zekere overwinning dur ven we Schoten te voorspellen in de thuiswedstrijd tegen Holland. Voor VVB echter vrezen we het ergste in zijn ont moeting met De Spartaan. Bij de katholieke derde en vierde klassers staan heel wat aardige wed strijden op het programma. Vitesse Velsen brengt vee aloude tegenstander tegen elkaar in het strijdperk waarbij we de thuisclub de beste kansen geven. Ook Wijk aar. Zee heeft een gerede kans tegen Egmondia en A.D.O. zal in Heemskerk zijn uiterste best doen om tegen H.S.V. de volle winst te behalen. Hetgeen ons inziens zeer goed moge lijk is. Of T.Y.B.B. na enkele te leurstellende beurten zich zal herstel len in de uitwedstrijd tegen Wilhelmus moet betwijfeld worden en V.V.S.B. dient in Haarlem tegen Ripperda op zware tegenstand te rekenen. Een ne derlaag voor de St.-Bavoclub is waar schijnlijk. In de vierde klasse is dus N.A.S. - Geel Wit belangrijk. N.A.S. moet zijn leidende positie trachten te verbeteren Geel Wit echter strijdt voor andere be langen. Een zege voor de Halfwegse club lijkt welhaast zeker. Onze Gezel len heeft tegen Bloemendaal goede kan sen en wilier de Gezellen in de strijd om de bovenste plaats nog een woordje meespreken, dan dient er ook inder daad gewonnen te worden. In West II zal Lisse de handen vol krijgen aan Docos maar kansloos zijn de Lissena- ren niet. Ook Concordia moet in Leiden bij A.S.C. op sterke tegenstand rekenen. Slechts na de grootste inspanning kun nen de Hillegommers de punten mee naar huis nemen. Warmunda Teylingen is een open strijd waarbij het terreinvoordeel waar schijnlijk de balans in het voordeel van Warmunda doet overslaan. Advertentie TEL. U«s I LANGE VEERSTRAAT l« Voor de leden van de kring Haarlem van de Bond van Nederlandsche Archi tecten zal professor ir. J. H. van den Broek vrijdag 29 november in de Voor zaal van café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt te Haarlem een lezing met lichtbeelden houden over de Interbau te Berlijn. De lezing begint om acht uur. Zaterdag 23 november geeft de accor- deonschool „Haarlem-Noord" een mu ziekuitvoering door A en B orkest in het gebouw Sint Bavo in de Smedestraat te Haarlem. Dirigent is Jan Doornbosch. De avond begint om acht uur. Medewer- kendèn zijn: het dans- en show-orkest „De Mirlitons", de kunstfluitster e jodelares Mitzy Waller, de Hongaarse Vibrafonist Lajos Heros, de accordeon solist John Davids en de pianist Karei van der Heyde. Verder zullen optreden Adam Dolieslager. Na afloop is er bal onder leiding van Harry Bergman. Voor de onderlinge competitie wer den de volgende partijen gespeeld: R. KokJ .Kramer 20, Th. Herberman Th. Wiegman 20, J. v. RoodenP. v. d. Vorst 02, A. MeyerV. Andrin- ga 20, Th. WiegmanTh. Herberman 2—0. V.S.V.: Gerelofs: Schoon. Pietersen; Mer- tens, Spaans, Pelser: Planken, Brederveld, Van Dolder, Van der Hijden, Post. Pa van Uzzel weet niet, wat hij deze week had. Misschien was het de herfst, misschien was het iets anders, maar in elk geval voelde hij zich bij zonder ongedurig. Omdat hij wist, hoe vervelend dat voor zijn familieleden kan zijn, is hij toen maar zoveel moge lijk naar buiten ge gaan. Met driftige stappen liep hij door de stad, zo maar, zonder spe ciaal doel, tot hij langzamerhand een beetje kalmeerde. Zodra hij zich weer wat rustiger voel de, ging hij een kof fiehuis binnen, al waar hij verschei dene glazen melk achterover sloeg (neen, vrienden, grijnst U maar niet: iets anders drinkt Pa nooit). Tenslotte voelde hij zich wel weer in staat om met zijn familieleden geconfronteerd te worden, maar hele maal honderd procent was hij toch nog niet. Pa moest namelijk aan het werk, maar hij had er helemaal geep zin in. En dat is iets wat bij hem, werklustig als hij altijd is, toch wel heel be vreemdend is. Nog. vreemder is, dat hij zelfs geen zin had om een kryptogram te maken. Wat hij ook probeerde, vrien den, hij kon het niet opbrengen. En daar om ziet U hier nu, bij hoge uitzondering, een andere puzzel voor U. Hij ziet er op het eerste gezicht een beetje vreemd uit, maar Pa wil U in enkele woorden wel .vertellen, hoe het moet. Het is namelijk de bedoeling, dat U in deze figuur zestien beroepen invult. Deze beroepen beginnen in de hokjes, waarin een cijfer staat (het eerste dus in het hokje met het cijfer 1) en draaien dan, in de richting van de wijzers van de klok, telkens om de zwarte blokjes heen. Bovendien is van ieder beroep telkens de eerste letter reeds gegeven. Wat de omschrijving betreft, die vindt U hieronder. Als compensatie voor het ontbreken van een kryptogram heeft Pa ze een beetje wonderlijk gemaakt, zodat men van „kryptogrammatische be roepen" zou kunnen spreken. 1. Als U bij geval nog niet kunt praten, dan moet U naar deze man gaan. 2. Men zou zeggen dat deze man geleerd heeft, niet met zijn linkerhand te werken. 3. Hoewel hij niet aan de wal staat, ge- Met het oog op de wedstrijd Turkije België, die op 8 december in Istanboel wordt gespeeld, zijn de volgende 22 spe lers door de Belgische voetbalbond voor de training uitgenodigd. Baeten (Lierse SK) en Colette (CS Ver- viers), Lambert (Antwerp FC), Diricx (Union St.-Gilloise), Thellin (Standard Cl), en Van Brandt (Lierse Sk), Mees (Antwerp FC), Mathonet (Standard Cl), Hanon (SC Anderlecht), Van Herpe (Gantoise), Willems (Lierse Sk), Carré (F.C. Luik), en Nelissen (CS Verviers), Piters (Standard Cl), Paeschen (Stan dard Cl), Orlans (La Gantoise), Bey ers (Anwterp FC) Lippens (SC Ander lecht), Jurion (SC Anderlecht), Vanden- berg (Union St.- Gilloise), Stockman (SC Anderlecht) en Wegria (FC Luik). In vergelijking met de opstelling voor de wedstrijd Nederland België komen vier spelers niet meer op de lijst van „mogelijken" voor. Het zijn de doel man Leysen (deze moet nog drie we ken rust houden), de achterspeler Dries (Berchem Sport) en de voorhoedespe lers (Coppens (Beerschot) en Houf (Standard Cl.). De organisatoren van het eindtoer- nooi om het wereldkampioenschap voet bal, dat volgend jaar in Zweden wordt gehouden, hebben een oproep gericht tot de fabrikanten van voetballen in de gehele wereld met het verzoek uiterlijk half januari -en bal naar Stockholm te zenden. De ballen zullen aan een uit gebreide test worden onderworpen, waarna op 8 februari bij de loting voor het toernooi een definitieve keus zal worden gemaakt. De ballen, welke wor den ingezonden, moeten „neutraal zijn, d.w.z. zij mogen niet voorzien zijn van firma-naam of merk. Het fabrikaat van de bal, welke wordt gekozen, zal geheim blijven tot na het toernooi. loven we toch wel dat hij tot de best# gerekend kan worden. 4. Deze man moet niets van prijsverho* gingen voor tabak hebben. 5. Iemand, die niet gewoon schrijft zo als U en ik: hij doet er heel wat langer over. 6.*Als U in het donker zit, moet U hem roepen. 7. Een zuur mens voor vele musici. 8. Iemand, die heel wat van kleine, meestal lastige beestjes weet. 9. Een man, die zich beslist niet met feestneuzen bezighoudt: hij vat het wat serieuzer op. 10. Iemand, die weliswaar niet voor zich zelf handelt, maar dat dan ook beslist niet voor niets doet. 11. Deze vrouwen kunt U langs de stranden vinden, vooral daar waar veel gevist wordt. 12. Een man, die ervoor moet zorgen dat U niet doorrijdt als er gevaar aankomt. 13. Iemand, die altijd veel gasten ont vangt. 14. Een krijgshaftig iemand, die voor lopig nog achter de hand gehouden, wordt. 15. Mocht U ooit een beetje kippig wor den, dan kan hij U helpen. 16. Olifanten lopen hard weg, als ze hém zien! Oplossingen op briefkaart in te zen den tot en met 30 november aan 't Kas teel van Aemstel, afd. prijsraadsel, N.Z. Voorburgwal 65, Amsterdam, met ver melding: ouder of jonger dan 18 jaar- jaar. Horizontaal: 1 nastreven; 5. marge; 8. demon; 9. raadkamer; 11. gardenier; 12. serre; 14. dame; 15. testament; 19. lesse naar; 22. Asen; 24. galon; 26. importeur; 28. robbedoes; 29. anode; 30. noest; 31. Areopagus. Vert.: 1. nodig; 2. Semiramis; 3. ren nen- 4. vergiet; 5. Makassar; 6. romer; 7. eer; 10. adres; 13. Elten; 14. delegeren; 16. era; 17. eksteroog; 18. Reinaert; 20. animo; 21. riposte; 23. Priaap; 25. lebbe; 27. reeks. De prijswinnaars zijn: J. Faber, Begijnhof 40II, AMSTERDAM; H v. d. Bos, Hannie Schaftstraat 68, HAARLEM; C. v. d. Kolk, Antillenstraat 6, BEVERWIJK. Horizontaal: 1. cape; 4. eg; 6. l.s.; 7. pook; 10. ar; 12. abt: 15. uk; 16. groots; 19. londen; 22. e.d.; 23. tarwe; 24. r.i.; 25 keur- 26. neon; 27. ei; 29. ob; 31. et; 32. t.t.; 33. ina; 35. meester; 38. kas; 39 knie; 41. nee; 42. aera; 44. stil; 45. do; 46. n.n.; 48. laks; 50. pees; 52. os; 54. storm; 57. margarine; 61. Ie; 62. aa; 63. verdwijnen; 67. okapi; 70. es; 71. egel; 73 klei; 76. tl; 78 on; 79. soep; 81. asla; 83'. uur; 85. drom; 86. est; 87. vlinder; 90. mos; 92. it; 94. os; 95. ei; 97. e.p.; 98. grap; 100. noot; 101. ed; 103. eland; 104. k.l.; 105. lommer; 108. eiland: 111. r.o.; 112. ode; 114. do; 115. spel; 116. af; 117.' m.o.; 118. rots Verticaal: 2. aard; 3. pro; 5. ga; 6. It; 8. oud: 9. oker; 11. st; 13. bark; 14 k.o.; 16. gelei; 17. oder; 18. stroe; 19. lente; 20. noor; 21. niets; 28. inkt; 30. benoe men; 31. eten; 32. taak; 34. animo; 35. me; 36. se; 37. ra; 38. kraai; 40 il; 43. el; 44. sas; 45. de; 47 noga; 49. sie; 50. p.m.; 51. s.a.; 53. s.a.; 55. the: 56. rad; 58. rangorde; 59. rok; 60. nap; 61. lijst; 63. vak; 64. roest; 65. we;' 66. ee; 67. o.l.; 68. atoom; 69. iep; 72. en; 74. last; 75. il: 77. luis; 79. sr; 80. emoe; 82. a.v.; 84. un; 85. dr; 86. eifel; 88. loper; 89.'einde; 91. speld; 93. kram; 96. koel; 99. pand; 102. dorp; 104. knot; 106. moe; 107. en; 109. is; 110. a.d.o.; 112. of; 113. em. De maan schijnt al weer lang door de bomen. Of beter: drie manen schijnen door de bomen. De echte en de twee kunstmanen. Staken jullie dus maai gauw je wild geraas. En ga braaf puz zelen. Maar eerst de prijswinnaars: le Prijs: Rudi Kuiken, Suriname- straat 26, Santpoort. 2e Prijs: Dora van Gelderen, Meer- weidenlaan 49, Velsen-noord. 3e Prijs; Rob Paulen, Papentoren- vest 10 b, rood, Haarlem. Zij hadden deze goede oplossing: Horizontaal: 3 Spel, 5 marmot, 6 laks, 8 koek, 9 melk, 10 laan, 13 eiland, 1* rail. Vertikaal; 1 Smal, 2 wrak, 3 stekel, 4 luik, 7 sikkel, 9 meer, 11 Adam, 1J node. Nieuwe Inzendingen liefst per brief kaart aan de redactie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In \in' kerbovenhoek schrijven: „KinderprUS- vraag".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4