Benelux-unie pas over vijf jaar een werkelijkheid? Ontwerpverdrag bevat nog vele overgangsbepalingen Tip: L.T. PIVER Geheimzinnige passagier ten tonele gevoerd MENS EN RUIMTEVAART H ZO /L MOEILIJK X IS HET NU 0010 WEER. NIET Taxichauffeur maakt een weinig bewogen indruk ■Banneux-propagandist Verdrag geldt voor vijftig jaar RECLAME per telefqon Op Curaqao Doodstraf afgeschaft Moordzaak Nieuw- en Sint-Joosland Nederlandse slepers trekken gestrand schip vlot BOEKHOUDEN M.0. en S.P.D. RESA-HILVERSUM L. J. Olivers ZATERDAG 23 NOVEMBER 1957 PAGINA 5 Tijdens de eerste dag van de plenaire vergadering van de raadgevende interparlementaire Beneluxraad welke te Brussel wordt gehouden is men begonnen met de beraadslagingen over het ontwerp-verdrag, dat op 17 september te New York door de ministers van Buitenlandse Zaken van België, Nederland en Luxemburg werd geparafeerd. Het verdrag is geba seerd op het beginsel gedurende een periode van minstens 50 jaar een nauwere economische samenwerking tussen de drie Benelux-partners tot stand te brengen door een vrij verkeer van personen, goederen, diensten en kapitaal, door een coördinatie van het beleid op economisch, financieel en sociaal gebied en door een gemeenschappelijke vaststelling van de econo mische en financiële betrekkingen met het buitenland. Speurhond wijst verdachte aan Het menselijk lichaam - in wezen hetzelfde dat eens reisde per trekschuit en diligence heeft een redelijk, doch niet een onbeperkt, aanpassingsvermogen Alibi DODELIJKE VAL VAN TRAP Zoals de Belgische minister Larock tijdens de vergadering verklaarde heeft een groot aantal bestaande uitzonderin gen op de grondbeginselen der unie, die blijvende belemmeringen voor de reva lidatie van haar doelstellingen dreigde te worden, door de aan het verdrag toegevoegde overeenkomst het stempel van tijdelijke overgangstoestand gekre gen. Na het verstrijken van de gestelde termijnen over het algemeen van twee tot vijf jaar zal de unie tame lijk volledig verwezenlijkt zijn. Wat het onderling handelsverkeer be treft is ieder der partijen bevoegd de beperkingen op het vrije handelsverkeer te handhaven welke op het ogenblik van inwerkingtreding van het unieverdrag van kracht zijn. Het comité van minis ters stelt de lijst dezer beperkingen vast en schaft deze geleidelijk af binnen een tijdvak van ten hoogste 5 jaar. Ten aanzien van de landbouw wordt in de overeenkomst gesteld, dat de har monisatie van het landbouwbeleid wordt verwezenlijkt binnen een tijdvak van ten hoogste vijf jaar. Een tiental arti kelen van de overeenkomst, die betrek king hebben op de nog bestaande be perkingen, worden afgeschaft, naarmate de harmonisatie van het landbouwbe leid wordt verwezenlijkt, onverminderd het aan de landbouw van Luxemburg verleende bijzondere regime. Over de minimumprijzen wordt onder meer gezegd dat deze door de commissie voor landbouw, enz. worden vastgesteld op basis van de kostprijzen, verhoogd met een passende winstmarge. Teneinde de vastgestelde minimumprijzen te waar borgen worden heffingen vastgesteld, welke gelijk zijn aan het verschil tus- Een de overeengekomen minimumprijs de prijs franco grens. Tenzij door het comité van ministers anders beslist, worden deze heffingen door het uitvoe rende land geheven. Binnen een tijdvak van ten hoogste drie jaar schaffen de partijen geleidelijk de kwantitatieve bepalingen af inzake het goederenvervoer over de weg en het ongeregeld reizigersvervoer over de weg tussen hun grondgebieden en het onge regelde reizigersvervoer over de weg vanuit het grondgebied van een der par tijen naar derde landen. Blijkens de overgangsovereenkomst hebben de drie landen t.a.v. de betalin gen tussen ingezetenen besloten de be staande maatregelen, welke in strijd zijn met het Unieverdrag op te heffen zo dra het internationale betalingsverkeer hiertoe de mogelijkheid opent. ...Be partnerlanden zullen een gezamen- Jyk beleid ten aanzien van de weder- 'Udse wisselkoersen en de wisselkoers opzichte van derde de landen be llen. Slechts na onderlinge overeen stemming zal men overgaan tot wijzi ging van de wisselkoers. In de slotbepalingen wordt onder meer gezegd, dat Nederland zich het recht voorbehoudt in de verdragen en over eenkomsten, welke hèndelen over de betrekkingen met derde landen, bepa lingen in te lassen, die van belang zijn voor Suriname, de Nederlandse Antil- en Nederlands Nieuw-Guinea. Aan het begin van de vergadering hT Romme voorgesteld de' leden ctpti<x„C Beven schriftelijk vragen te stellen, niet aan lijk bijvoorbeeld een minister afzonder den Nederlands lid aan een.Belg.sche minister maar aan de raad van ministers. Besloten werd, dat deze vragen eerst aan de voorrij ter goedkeuring moeten worden over handigd. De antwoorden van de raad van ministers worden aan de voorzit ter gegeven en dan openbaar gemaakt. De voorzitter bracht voorts allereerst de al of niet openbaarheid aan de orde daarbij na een uiteenzetting opmerkend' dat de besprekingen met de grootste omzichtigheid zullen worden gehouden en dat in niets tekort zal worden ge daan aan de soevereiniteit van de na tionale parlementen. Op voorstel van prof. Romme en de Belgische leden en Deveze besloot de raad de behandeling openbaar te doen zijn. De Nederlander Burger onderstreep te het belang van het advies dat de raad zal uitbrengen en de redenen die de minister er toe moeten aanzetten er rekening mee te houden. Zonder een echt parlement te zijn, zo zeide hu, heeft de raad op de nationale parle menten voor dat hij de teksten voor hun ondertekening kan onderzoeken. De heer Lichtenauer verklaarde, dat men in de raad iets minder bedachtzaam heid en wat meer voortvarendheid wenst. Zonder in details op het verdrag in te gaan, wilde hij dit zien als een Als U soms sukkelt met het bedenken van surprises voor mensen, die U lief heeft, dan mag ik U wel onderstaande tips aanbe velen. Geef nou eens bij voorbeeld aan Romme een reis naar de maan. Het kan U de kop niet kosten en op die planeet hebben ze vast nog geen K.V.P. Ds. Zandt zou U kun nen verrassen met zo'n snoezige suike ren St.-Nicolaas mét staf en mijter. Prof. Oud zal vast blij zijn met een Grondwet van taai-taai en Abe Lenstra met een ingebonden Belg. Geef Ed. Hoornik een fotoboek met de beste rollen van Ko van Dijk en biedt Clinge Doorenbos Uw eigen poëzie-album aan. Voor Drees zou een fles-water-en-het- is-genever aardig zijn en als ik mij in één adem mag noemen ikzelf zou •en fles-genever-en-het-is-water beslist Op prijs stellen. Nou, U ziet maar wat U doet. punt van uitgang. Hij hoopte dat er spoed zal worden betracht om de ont- snappingclausules, en hetgeen daarmee verband houdt, weg te nemen. Hij dacht bijvoorbeeld aan een readaptatiefonds om de remmende overgangsbepalingen zo spoedig mogelijk overbodig te maken. Hij vond het jammer dat de Rijnvaart premies buiten beschouwing werden ge houden, maar hoopte, dat spoedig een oplossing zou worden gevonden. Ten aanzien van de monetaire politiek zei hü dat, zolang er hier geen eenvormige politiek is, er spanning zal blijven, die het hechtstr bouwwerk kan doen scheu ren. De vrije vestiging van loontrek- kenden achtte hij onvoldoende geregeld. Hü betreurde voorts de uitschakeling van artsen en advocaten. De heer Droe- sen zei, dat het voor tuinbouw- en sier- teeltprodukten niet zo gemakkelijk is kostprijzen vast te stellen voor iedere periode. Dit in verband met de bepa ling in de overgangsovereenkomst in zake de minimumprijzen. In het memo randum van de regeringen werd er kend, dat het niet altijd mogelijk is de kostprijs vast te stellen. Dat noemde hü een goed argument om het stelsel kostprijs plus winstmarge niet te hand haven. De heer Rippert wilde het arti kel betreffende de economische en so ciale raad van advies zien aangevuld, met de bepaling, dat de aanwijzing van leden eschiedt in overleg met de re- precentavie organen van het bedrijfs leven. Advertentie (Van onze correspondent) Een middenstander uit Arnhem- Zuid, is op het denkbeeld gekomen reclame per telefoon te gaan ma ken. Hij liet op een geluidsband een gedeelte van het Sinterklaas liedje „O kom er's kijken" vast leggen, dan volgt de tekst „Dit is bandreclame per telefoon. Het zou ook St.-Nicolaas kunnen zijn maar die heeft het te druk". Daarna volgt een reclameboodschap en tot slot een ander St.-Nicolaasliedje. Achtereenvolgens werden alle be woners van Arnhem-Zuid opge beld. Op één na luisterden alle opgeroepenen tot het einde toe. Per avond worden er ongeveer zestig opgebeld. De wetgevende vergadering van Cura- gao heeft vrijdag met algemene stemmen besloten de doodstraf af te schaffen. Het desbetreffende artikel was nog steeds van kracht, hoewel de laatste honderd jaar geen doodvonnis meer is uitge sproken. Advertentie t LKA l.T. PI VER Een grote keuze uit de prachtige collectie PI VER geschenken I -i tu I I IfT-l 1. Coffret Pompeia 16.50 2. Coffret Ilka 111.25 3. Eau de Col. parfumée f 2.35 f 3.50 - f 5.80 4. Parfum llka <7.25 f 14.50 5-6. Poudre „Peau de Soie" <5.25 -f6.- 7. Brillantine liquide en cristallisée 1.80 - 1- 8. lotion in diverse geuren <3.10 - <4.60 - <6.20 Op de eerste dag van de behandeling in hoger beroep van de zaak tegen de veertigjarige taxichauffeur uit Nieuw en Sint Joosland, die ervan wordt ver dacht de drieëndertigjarige weduwe S. K.-R., eveneens uit Nieuw en Sint Joos land, te hebben vermoord, verschenen voor het gerechtshof in Den Haag drie entwintig getuigen en getuigen-deskun- digen. De president, die vrijdagavond half zeven, aan het slot van de eerste zittingsdag, de balans opmaakte, kwam tot de slotsom, dat er nog twaalf ge tuigen moesten worden gehoord. Ver wacht werd, dat de behandeling van de zaak vandaag kan worden beëindigd. De taxichauffeur maakte een wei nig bewogen indruk. Herhaaldelijk slaagde hij erin de aandacht van het hof en de getuigen af te leiden, door over vragen heen te praten en ook door onsamenhangende vragen te stellen, die vaak meer aan. en opmerkingen leken. Hg demonstreerde een flinke hardho rendheid. De president liet hem veel vrgheid en gaf hem ruime gelegenheid de vele getuigen vragen te stellen. Van die gelegenheid profiteerde de verdach te zeer. Zoals men zich zal herinneren heeft de rechtbank in Middelburg de chauffeur tot twintig jaar gevangenis straf met aftrek veroordeeld, wegens moord op de weduwe en diefstal van zesduizend gulden, die aan de weduwe hadden toebehoord. De eenendertigjarige dokter uit Nieuw en Sint Joosland, die de dood van de weduwe had geconstateerd, zei verdachte niets over de stand, waarin het stoffelijk overschot werd aangetroffen, te hebben verteld. Hij was er niet zeker van of hij daarover wel zijn huishoudster had ingelicht. Verdachte wist, blijkens bepaalde ge tuigenverklaringen, al op de dag, dat de mooord werd ontdekt, hoe het lichaam van de weduwe was aange troffen. Hij zei dit van de politie of van de dokter te hebben gehoord. Maar zowel de politiemensen als de dokter achtten dit onmogelijk. De zenuwarts, die de weduwe na de dood van haar man onder behandeling had gekregen, zei, dat de reactie van de vrouw op dit overlijden niet normaal was geweest. Zij werd in een zieken huis opgenomen. De verdachte had haar daar in totaal tweeënzeventig maal opgezocht, vaak samen met de huisarts, dezelfde, die maanden later de dood van de weduwe zou vaststellen. Dit bezoek werkte ongunstig. De vrouw werd er onhandelbaar van. Zij knapte in het ziekenhuis wel snel op. Zij was een vrouw, die haar sterke le venslust spoedig terugkreeg. Vervolgens legde de speurhondgelei der J. van der V., een zevenenveertig jarige wachtmeester der rijkspolitie, een verklaring af. Zijn speurhond .Duur" had tijdens een sorteerproef in het Huis van Bewaring in Middel burg de lucht gekregen van de uitein den van het laken, dat om de hals van de dode vrouw was gevonden. De hond had toen de verdachte uit een gezel schap van verder willekeurig gekozen s n e 11 i n g snelheid). Als (SLOT) (Van onze medische medewerker) Van de vele proble men waar de me dicus, die zich be zig houdt met het ver bluf en het verplaat sen van de mens op grote hoogten, voor wordt gesteld, hebben wu in onz-e vorige kro- f over èèn iets ver- xeid, namelijk over de ™>e van het mense- Vh iICTaam op de V e r- ,f„„ benemen van de voorbeeld hebben wii onder meer aangehaald de lift waM- in wu zelfs by de zeer geringe ver snelling, die dit vervoermiddel ontwik kelt, iets merken van de sensatie die het lichaam ten gevolge van versnel, ling ondergaat. Een geheel ander, niet minder boei end, probleem is dat van de lucht verdunning. Naarmate wij ons verder van de aarde verwijderen wordt de luchtdruk lager; de lucht wordt ijler en er is dus minder zuur stof Boven een bepaalde grens treden eigenaardige verschijnselen op als gevolg van een tekort aan zuurstof. Deze grens is niet voor elke mens dezelfde, hij ligt voor gezonde mensen meestal boven de 3.000 m. Bij lang duriger verbluf op deze hoogte (in bergland) past het lichaam zich min of meer aan, o.a. door de vorming van extra rode bloedlichaampjes. Bjj verder stijgen wordt de luchi zo ijl dat er een absoluut tekort aan zuurstof ontstaat en deze zuurstof is samen met de voedingsstoffen nu een maal onmisbaar voor de levering respectievelijk produktie van de'ener gie, die inherent is aan het leven. Kort gezegd: zonder zuurstof is geen leven mogelijk. Op een hoogte van onge veer 6.030 m is menselijk leven niet meer mogelijk zonder extra zuurstof toevoer. Bovendien ontstaat boven de ze grens het wonderlüke verschijnsel dat het bloed als het ware' aan de kook raakt, er gaan zich gasbellen vormen in het bloed hetgeen vooral gebeurt bij snelle stijging. Eerst dacht men dat dit zuurstof was. Deze is echter stevig gebonden aan het hemo globine, de rode bloedkleurstof. Het en 13.000 m te ondervangen door het gebruik van een zuurstofmasker. De vlieger maakt dan gebruik van een masker dat is aangesloten op een zuur- stofcylinder. Boven de 13.000 m is het zuurstofmasker niet meer voldoende, mede door de andere bezwaren van de lage luchtdruk (gasbelvorming). blükt voornamelük stikstof te zü'n, waarvan via de longen ook een wei nig in het bloed komt. De lucht die wü inademen bestaat immers voor bu na 80 pet uit stikstof en 20 pet uit zuurstof, zodat het begrijpelijk is dat er ook wat stikstof in het bloed te recht komt, die bij sterke luchtverdun- ning belletjes in het bloed gaat vor men. Dit is een gevaarlüke toestand, omdat deze gasbelletjes talloze kleine bloedvaatjes overal in het lichaam verstopt doen raken, wat tot gevolg heeft, dat het bloed en dus ook de zuurstof er niet meer door kan en de weefsel» in die buurt zuurstofgebrek n' Vooral de hersenen maar "e nieren bijvoorbeeld kunnen het slechts zeer kort zonder zuurstof stel len. Na enkele minuten sterft het hersenweefsel af. Als dit in de herse- nea Yan de luchtvaarder op grote schaal gebeurt betekent dit, dat de dood snel zal intreden. et bezwaar van het zuurstofte kort is op niet al te grote hoogte, ongeveer tussen 5 h 6.000 m Maar ook daar heeft men wat op ge vonden: de zogenaamde drukcabine. Het interieur van het vliegtuig wordt hermetisch van de buitenwereld afge sloten, waarna door middel van pom pen of cylinders met samengeperste lucht gezorgd wordt, dat de lucht druk in het vliegtuig niet ver daalt onder die van de begane grond. De drukcabine heeft één vanzelfsprekend gevaar: hij mag niet lekken want dan ontsnapt de samengeperste lucht en is het effect opgeheven. Daarom is de drukcabine voor oorlogsvliegtuigen niet geschikt; één kogelgat maakt haar waardeloos. Het is mogelijk dat de vindingrijke vliegtuigconstructeurs ook hier wat op hebben gevonden, maar dat is mij niet bekend. Uit dit alles ziet u duidelijk dat het menselijk lichaam in we zen hetzelfde dat eens reisde per trekschuit en diligence een rede lijk aanpassingsvermogen heeft, maar dat in Onze tijd de grenzen van dat aanpassingsvermogen nogal eens wor den bereikt. St. gedetineerden aangewezen als de man' van wie deze lucht afkomstig was. Het begin van de middagzitting werd met gesloten deuren gehouden. Gehoord werd de dragline-machinist J., een man die korte tijd verdacht is geweest. Hij was een vriend van de weduwe en het was bekend, dat deze vriendschap waarschijnlijk op een huwelijk zou uit lopen. Na ruim een uur werd de zitting weer openbaar. Een aantal dorpsgeno ten werd gehoord. Tijdens een van de verklaringen vond de president van het Gerechtshof de gelegenheid te zeggen, dat het onderzoek van de rijkspolitie zeer consciëntieus is geweest. Verdachte kreeg de kans volledig klaarheid te verschaffen over zijn alibi. De deskundigen hebben vastgesteld, dat de vrouw waarschijnlijk omstreeks een uur in de nacht is gestorven. Verdachte was in de bewuste acht omstreeks kwart voor een thuisgekomen. Over de wijze, waarop hij de uren, die daarop volg den heeft doorgebracht, legde hy voor de politie en de rechter-commissaris een groot aantal verschillende verkla ringen af. Hij heeft een klant van Veere naar Vlissingen gereden. Daartoe zou hij omstreeks kwart over twee uit Nieuw en Sint Joosland zijn vertrokken. De autorit van Nieuwland naar Veere en Vlissingen is gereconstrueerd. De chauffeur verklaarde, nadat hij om kwart voor een was thuisgeko men, een accu te hebben opgeladen en te hebben aangesloten en boeken te hebben bijgewerkt. Hiervoor zou hij een uur hebben nodig gehad. Twee politiemensen verklaarden, dat hij deze handelingen in twaalf minuten had kunnen verrichten. Toen hij be zig was aan de accu zou een zekere W. G. bij zijn garage zijn aangekomen, die pech had met zijn fiets of brom fiets. Aanvankelijk had de chauffeur deze man, „die met zware business uit Vlissingen kwam", niet willen weg brengen, maar toen hij toch nog een rit te maken kreeg, had hij deze man meegenomen. Deze man zit momenteel in de ge- De wind is uit een andere hoek gaan waaien. Bovendien was het springtij. En daarmee hebben de sleepboten van Wijsmuller Cycloop en Nestor de na tuurlijke omstandigheden gekregen, die voorwaarde waren om de 2.487 ton me tende vrachtvaarder Iano, die in de nacht van 3 op 4 november bij het eiland Wight in het Engelse Kanaal aan de grond was gelopen, vlot te bren gen. Zwaar materiaal was de afgelopen weken ingezet. Zware blokken en an kers waren uitgezet. Maar de oosten wind hield het water laag en de 1.200 paardekraehten van de slepers hadden geen schijn van kans. Donderdag liep de wind om. Walkapi tein M. de Koe en de chef van de tech nische dienst Jonkman, die reeds de dag na de stranding naar Wight waren gevlogen, wisten, dat het nu moest ge beuren. Vrijdagmorgen om kwart voor twaalf kwam er beweging in de Iano en kort daarna lag het schip in dieper water. De berging was een feit. Het le ge vrachtschip bleek niet lekgeslagen te zijn. En nadat nog enige uren hard gewerkt moest worden om de zware an kers te lichten en het overige bergings materiaal te bergen, kon tegen de avond de sleepreis naar Southampton beginnen. Advertentie Hoofdcorrespondent Fr. D. en Eng. De kortste en voordeligste opleiding (Bekende Schriftelijke Cursus) vangenis. Een kennis van hem was in het Huis van Bewaring door <le ver dachte benaderd met een briefje, waar op geschreven stond: „Het is mjj twee duizend gulden waard, als hy op de proppen komt". De naam van deze G. was nog niet eerder genoemd, ook niet bij de Rechtbank. De chauffeur had niet eerder willen zeggen, wie zijn geheim zinnige tweede passagier in de bewuste nacht was geweest. Waarom niet, werd niet duidelijk. „Ik verdenk G. niet van die moord", zei de chauffeur. „Maar er moet wel wat achter zitten". y.iv'r De combinatie wijnhandelaar- Banneux-propagandist mag in de ogen van velen merkwaardig lijken, voor de heer L. J. Olivers uit Maastricht is zij dit aller minst. .Hij immers dankt de tweede functie aan de eerste. Als wijnhandelaar beschikte hij over een relatiekring, waar toe diverse Zuidlimburgse pas toors behoorden. Een van hen, wijlen pastoor Soons van Echel- rade, wist zijn wijnleverancier over te halen tot een uitstapje naar Banneux, waar, zoals de couranten bericht hadden, 15 januari 1933 O. LVrouw aan een eenvoudig meisje Mariëtte Béco zou zijn verschenen. Niet vanwege deze verschijningen, maar meer terwille van zijn relatie, ondernam wijnhandelaar Olivers in april 1933 zijn eerste reis naar Banneux. Hier maakte hij kennis met het meisje en de plek der verschijningen. Een kennismaking, die hem toen nog geenszins deed vermoeden, dat dit het begin zou zijn van een lange reeks pelgrimages naar dit Belgische Mariaoord. Bij zijn vertrek uit Banneux wist de heer Olivers niet, wat van dit alles te denken. Om er iets meer van te weten te komen, kocht hij een boekje over de verschijningen te Banneux. De lezing van dit boekje gerep hem aan. Hij werd er zelfs zozeer door geïmponeerd, dat hij het niet laten kon om al zijn zakenrelaties te vertellen over Banneux. Klanten, die klaagden over materiële en geestelijke moeilijkheden kregen van hem het advies eens een noveen te beginnen tot OL. Vrouw Maagd der Armen te Banneux. Aan het eind van de noveen, zo beloofde hij hen, zou hij hen naar Banneux brengen. Het resultaat van deze belofte was, dat de heer Olivers, vrij spoe dig na zijn eerste bezoek aan Banneux, er terugkeerde met drie zaken relaties, die O. L. Vrouw van Banneux voor verkregen gunsten wilden bedanken.. De eerste, zij het onofficiële, bedevaart was hiermee een feit. Meer van dergelijke Banneux-tochten volgden. Het aantal liejnebbers hiervoor nam evenwel zodanig toe, dat de heer Olivers onmogelijk meer alle aanvragers persoonlijk naar Banneux kon brengen. De enige oplossing was gelegen in een georganiseerde bedevaart, maar kon dit wel? Mocht een leek iets dergelijks op zich nemen? De heer Olivers weifelde. Een gesprek met de bisschop van Roermond zou misschien een oplossing kunnen brengen De heer Olivers toog naar Roermond en verkreeg daar toestemming om een bedevaart naar Banneux te organiseren. 24 mei 1936 werd deze bedevaart gehouden. Niet minder dan 360 pelgrims namen er aan deel. De verspreiding van de devotie tot O. L. Voruw van Banneux kon op grote schaal beginnen. Enthousiast propagandist was de Maastrichtse wijn handelaar Olivers. Overal waar hij maar kon sprak hijover Banneux. Lezingen; parochiële toewijdingen aan O. L. Vrouw van Banneux; oprichting van monumenten ter ere van de Maagd der Armen waren er het gevolg van. Eveneens werd in november 1936 de afdeling Nederland van de Inter nationale Gebedsunie O. L. Vrouw van Banneux opgericht. Directeur hiervan werd de heer Olivers, terwijl in zijn woonplaats ook de zetel van de afdeling Nederland werd gevestigd. Via Maastricht zijn sinds dat jaar heel wat Banneux-bedevaarten ge organiseerd. Het juiste aantal hiervan is moeilijk te schatten, maar vast staat, dat dit jaar de honderd-vijftig-duizendste Nederlandse pelgrim naar Banneux zal gaan. Het aantal leden van de Gebedsunie in Nederland is intussen gestegen tot vierhonderdduizend. Hiermee bezet Nederland in het kader van de Internationale Banneux Gebedsunie, die anderhalf miljoen leden telt, de eerste plaats. Dit alles is ongetwijfeld voor het grootste deel te danken aan het onvermoeide ijveren van de heer Olivers, die thans druk bezig is met de organisatie van minstens vijftig bedevaarten in 1958, het Banneux-jubileumjaar. Een steun bij deze voorbereidingen betekent onge twijfeld, de Pauselijke onderscheiding: Ridder in de orde van St.-Sylvester, welke de heer Olivers op verzoek van de bischoppen van Roermond en Luik is ten deel gevollen. Bescheiden als de vurige Maastrichtse Banneux- propagandist is, wil hij hierin geen erkenning van persoonlijke verdiensten zién, maar eerder een waardering van het werk, dat door velen (vierhonderd propagandisten en alle leden van de Nederlandse Gebedsunie) wordt verricht- Dezer dagen is gemeld dat bü K.B. benoemd is tot burgemeester van Pa pen burg (Gld.) de heer A. J. A. Bal- tussen, burgemeester van Appeltern. Thans wordt medegedeeld dat de heer Baltussen ten rechte benoemd is tot burgemeester van Batenburg. De heer Baltussen blijft tevens burgemees ter van Appeltern. (NADRUK VERBODEN) Vrijdagavond is de 68-jarige me vrouw A. F. Anemaet in haar woning aan de Groenmarktkade te Amsterdam van de trap gevallen. Zij kwam van de tweede verdieping op de eerste te recht. De vrouw werd naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd waar zij bü aankomst was overleden. De oorzaak van de val is onbekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5