iet op het vuur setten I HET DAAGSE LEVEN HANGT I VAN PLASTIC AAN ELKAAR E Strijd tegen het virus boekt goede resultaten Van horen en zien gesproken D D MAPTINI Ook u House of England O In Yelsen-Noord melkfabriek in aanbouw Meer dan 400 ton uitschot uit de markt Tegen herfst van 1958 in vol bedrijf Hyacinthen-keuringsdienst 1957 DEPORTATIES NAAR SIBERIË HOLLANDSCHE SOCIËTEIT ZATERDAG 23 NOVEMBER 1957 PAGINA 8 voor Ghopwig ft (van Bordeauxwijn) HOGKEYPROGRAMMA 49,50 H.H. Missen op zondag Anderhalve Eeuw Levensverzekering VAN LEVENSVERZEKERINGEN N.V. Tekstschrijvers 1 Tekstschrijvers II Le Martyre de St.-Sébastien Tom Manders Geelziek en zwartrand Scheur- en krasbodems IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU ni i in ii in in mm in i in ii li ii ii mm mini mi ii ui hui ii Minimin it ii in i in i in in iHiiiiiiiHHtHtiHiiH in i Minimin i ui inn milium mm in milium ii iiiiuiiii)^ en huisvrouw ging lever koken en legde, volgens de regelen der kunst, eerst een schoteltje op de bodem van de pan met water en daarop het vlees. Toen ze na verloop van tijd het deksel oplichtte was het vlees gaar, maar er dreef een wonderlijke klomp in de pan rond en het schoteltje was ver dwenen. Dat was namelijk van plastic en verdroeg dus geen kooktemperatuur. Het was een nare ervaring, maar ze is er wijzer door geworden. Er zijn ook huisvrouwen, die plastic bakjes op het vuur zetten, die tandenborstels uitkoken en die kokend water gieten in bakken, die daar niet tegen kunnen. Er zijn er ook, die een warme pan per ongeluk op het plastic tafelkleed neerzetten. Er zit dan meteen een gat in, op hetzelfde moment is het materiaal compleet ver dwenen. Nog méér moeilijkheden zijn er in de omgang met piastic. De harde soort breekt makkelijk, het doorzichtig glan zende wordt dof als men het schoon maakt met schuurpoeder, bekers zijn niet goed te reinigen en worden onsma kelijk. Er is aan de vervolmaking van dit materiaal dan ook nog heel wat te dok teren en dagelijks zijn daar in de labora toria in ons land niet minder dan twaalf honderd onderzoekers mee bezig, die proberen om de zwakke punten steeds te versterken. Want de kunststoffen zijn nog maar aan het begin van hun vlucht, hoewel ruim honderddertig bedrijven in ons land het grondmateriaal maken, waaruit in andere fabrieken de produk- ten, zoals wij die in handen krijgen, ge perst en gegoten worden. De huisvrouw heeft dan ook helemaal geen overzicht over wat er is, ze weet bij al die kwaliteiten helemaal niet wat ze koopt, behalve dan dat ze het onderscheid nu wel kent tussen het harde en het buigzame plastic. Maar overigens zegt het begrip plastic net zo veel en zo weinig als bijvoorbeeld boom. Er zijn duizenden plastics zoals Wat zegt het etiket? Niet reinigen met een schuurmiddel. er duizenden bomen zijn. En in feite is de gebruikster van al die soorten zo'n beetje proefkonijn. Wij allemaal samen, die dagelijks met plastic din gen omgaan, zijn als het ware het proeflaboratorium voor de industrie. Het zou voor de huisvrouw echter wel prettig en vooral heel nuttig zijn als er een etiket met gebruiksaanduiding aan de afwasbak, de maatbeker of de trech ter was bevestigd, waaruit ze tenminste kan zien of het ding bestand is tegen hoge temperaturen en hoe ze het moet schoonhouden, al of niet met een schuur middel. Op de piasticbeurs in de R.A.I. te Amsterdam, die deze week is beëin digd, is er tijdens een forum uitvoerig over gediscussieerd hoe deze informa tieve etikettering te verwezenlijken zou zijn. Aan de forumtafel tussen deskun digen uit de industrie zaten mejuffrouw ir. Knottenbelt en mej. dra. Limperg van de Huishoudraad, als vertegenwoordig ster van de huisvrouw. En na urenlang over en weer praten werd tenslotte het instellen van een commissie die de etikettering in studie zal nemen (hoe zou het anders kunnen!) in het vooruit zicht gesteld. Over één nacht ijs gaat men nu eenmaal nooit in ons land en Advertentie neergezet kan worden. „Maar mijnheer, wat hebben we daar dan aan", zei een huisvrouw, die ze bewonderde. „Och mevrouw", was het antwoord, „u moet maar denken, het is weer eens wat nieuws." Een label met gebruiksaandui ding zou hier dus waarlijk geen luxe zijn! Het plastic kinderbadje is nu ook ge volgd door baden en wastafelbakken van plastic in aantrekkelijke pasteltinten. Maar wij hopen, dat het bad echt niet wegsmelt mèt de bader, die van goed warm water houdt. De doorzichtige verpakkingsplastic is een hoofdstuk op zichzelf. Op de duur krijgen we schoensmeer, honing en tand pasta ook alleen nog maar in het mate riaal van de toekomst. Zitten de kousen, die we kopen en die vorig jaar nog met cellofaan omkleed waren, nu ook niet al in plastic? Die verpakking zal ons steeds minder luxe lijken. We weten bin nenkort niet beter. Het hele gebruiks- leven zal trouwens steeds meer van plastic aan elkaar hangen. Kunt u de plastic zakjes nog uit het bestaan weg- dénken? Wij niet. De naar hygiëne stre vende Amerikanen zouden zich geen raad weten zonder. Dat hebben we on langs begrepen, toen we in een luxe ho tel in Brussel op de wastafel het stukje zeep en het tandenpoetsglas in plastic omhuld vonden. Geen bacterie, hoe be- AUes aan de hotelwastafel zit in plastic Serig en geen griep-virus kon er bij. per literfles I 6.95 pei literfles 3.55 zakjes. zeker niet bjj zoiets vol met voetangels en klemmen. Over het bevestigen van een wasvoorschrift in textiel wordt al negen jaar gepraat en er is pas nu op 3 oktober jJ. een „Vereniging Textiel- etikettering voor was- en strijkbehande- ling" opgericht! Maar goed, in Zweden is men zo ver, dat er op plastic artikelen een (plastic) etiketje zit geplakt, waarop bijvoorbeeld staat, dat het tegen een stootje kan, 90 graden hitte verdraagt, niet tegen zuren en aceton is bestand en al of niet een speciaal luchtje heeft. Op de piasticbeurs, waar tussen veel produkten voor indus triële doeleinden ook enkele stands aan gezinsplastic waren gewijd, hebben we met vreugde ontdekt, dat er een Neder landse fabrikante is (aan het hoofd van die fabriek staat namelijk een vrouw) die in haar emmers, kinderbadjes, afwas teilen enz. een gebruiksaanwijzing heeft laten plakken, waarop staat, dat het pro- dukt bestand is tegen kokend water, maar dat het voor het behoud is aan te bevelen eerst wat koud water in de bak te gieten; dat er geen schuurmiddelen bij de reiniging gebruikt moeten worden en dat men er niet in kan koken. Er is, om de huisvrouw te helpen, nu ook een boekje in de handel, uitgegeven door de Huishoudelijke Voorlichting, waaruit ze een en ander over plastic kan leren. Wie op de „Macro Plastic" heeft rondgelopen, heeft er overigens een overweldigend overzicht gekregen over de toenemende mogelijkheden, die plastic biedt. Van auto's tot pannelap pen, van sloepen tot aspirinetubetjes, van enorme vaten voor de industrie tot de kleine handige spuitbusjes gevuld met geconcentreerd reinigingsmiddel voor de vaat. Men hoeft er slechts een paar druppels van in het afwaswater te spuiten. Het is natuurlijk een be trekkelijk dure „verpakking", maar het zou de oplossing kunnen worden voor het flessenprobleem, het gesjouw, het staangeld, het opslaan, het terug zenden naar de fabriek, de hele tijd en geld kostende roulatie. Hele aanrechten met gootsteen hebben wij er gezien van plastic in een alweer verbeterde editie, ze heten goedkoper te zijn dan van roestvrij staal en ze hebben de kleur, die u wenst, lichtgroen, licht blauw, blinkend wit, zwart. Maar of ze overal tegen kunnen waar een aanrecht tegen moet kunnen is een tweede. We hebben al meteen gehoord, dat een pan zó van het vuur, er niet schadeloos op A. Bgl. Advertentie vindt de oplossing van uw cadeau-problemen in onze mode-afdeling. Zie de keur van geschenken! voor 5,90 een paar paarlmoeren manchetknopen met goudsmidsluiting voor 12,90 een zuiver zijden zeli- binder van Capuchio, of een Foulardzijden shawl voor 39,50 een vlotte sporttrui, een leuk fantasievest of een autoplaid Advertentie ~T v - -a.V.W. V Advertentie Wagenweg 29, Haarlem, Tel. 2051» SOFTY WAVE de nieuwste permanent wave, welke uw haar een NATUUR LIJK aanzien geeft. SOFTY WAVE geeft u na één streek met de borstel een gedistingeerde soepele coiffure. Institut de Beauté Haute Coiffure Eerste klasse: BMHCBe BMHC 2—Aeolus; Strawberries voor een gezellige coin-de- feu of een suède vest Amsterdam - Dan Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum HEREN, Fair. Overgangsklasse: AllianceKieviten Amersfoort. Promotieklasse: SpiritHBS; BMHC 3AMVJ; Hilversum 2Eechtrop; Zandvoort—Gooi 2; Fit—BMHC 4. Tweede klasse: BMHC 6Zuidwijck; DEMHurley 2; Eechtrop 2—Straw berries 2; BMHC 5—HBS. Derde klasse: HBS 4—BMHC 7; Lei den 4Strawberries 3; Kieviten 4 Ever Swift; HBS 3Hermes 2. Vierde klasse: Zuidwijck 2BMHC 8; Alliance 3Siseo; Strawberries 4 Zandvoort 3; MyraEechtrop 3. Onderbond: DEM 2—Alliance 6; Eechtrop 4Alkmaar 4; Eechtrop 5 Eechtrop 6; Kraaien 4DEM 3; Straw berries 5BMHC 10; Alliance 5 HBS 6; HBS 5Saxenburgers; Rood Wit 2Ever Swift 2; Rood WitAlli ance 4; HBS 8—BMHC 9; HBS 7— 'Zandvoort 4; Ever Swift 3Saxen burgers 2. DAMES. Eerste klasse: Alliance Gooi; BDHCKieviten. Promotieklasse: BDHC 2Rood Wit; HDMStrawberries. Tweede klasse: EechtropAMVJ; DEMHermes; BDHC 3HBS; Alli ance 2Kieviten 2. Derde klasse: HBS 2Leiden 2; HuditoEver Swift; Rood Wit 2 BDHC 5; Alliance 3—Pinoké 3; Straw berries 2Zandvoort; Fit 2BDHC 4. Vierde klasse: BDHC 6Zuidwijck; Ever Swift 2Kieviten 4; Strawberries 3—HHYC 3; Hermes 2—HBS 3; Kraaien 3Eechtrop 2; Terriers DEM 2. Onderbond: Alkmaar 4Eechtrop 3; Strawberries 4Rood Wit 4; Alliance 4Ever Swift 3; Strawberries 5Rood Wit 3; BDHC 7—Ever Swift 5; Ever Swift 4Pinoké 4; Zandvoort 2 Saxenburgers; MyraBDHC 8; HBS 4 —AMVJ 3. Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H., 11 en 12. St. Antonius, N. Groenmarkt: 6.30, 7.30 K., 8.30 H., 10. 11 en 12. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H., 11 en 18 (Avondmis). O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne: 6, 7.30, 9, 10.30 H.f en 12. St. Jan, A'damstraat: 6.15, 7, 8.15, 9.30 H., 11 en 12.15. H. Hart, Kleverpark: 6.30, 7.45, 9, 10.30 H., en 12. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 6.30, 7.45, 9 H., en 11. H. Liduina, Rijksstraatweg: 6.30, 7.30, 9 H., 10.45 en 12. O. L. Vr. van Zeven Smarten, Rijksstraat weg: 6.30, 7.30, 8.45 H., 10.15, 11.30 en 18 (Avondmis). H.H. Petrus en Paulus: 6.30, 7.45, 9 H., 10.45 en 12. H. Bavo (Heemstede): 6.45, 7.45, 9, 10.15 H., en 12. O. L. Vr. Hemelvaart (Heemstede): 7, 8.30. H., 10, 11 en 12. Allerh. Drieëenheid (Bloemendaal)7.30, 9 H., 10.45 en 12. Hulpkerk: 7.30 en 9. H. Antonius (Aerdenhout)7.30, 9 H. en 11. H. Agatha (Zandvoort): 7.30, 9 H., 11; Huis in de Duinen 8.30. O. L. Vrouw Onb. Ontv. (Overveen): 7, 8 K,. 9 H.. 10.30 en 11.30. Voordat de melkboer langs komt in Beverwijk, Velsen of Heemskerk is er heel wat gebeurd. De tijd, dat de boer de melk van onder de koe aan de klant leverde, ligt definitief en ver achter ons. De melk komt van de fabriek. De koe zijn we daarbij bijna helemaal ver geten, niet de melkinrichting „Velsen" in Velsen-Noord, die dit hele gebied van dit voor ons levensonderhoud on misbare vocht voorziet. Die melkin richting heeft vanzelfsprekend te maken, zoals bijna iedereen, met de IJmond- problemen. De fabriek, waaruit dage lijks de duizenden flesjes melk als een onafgebroken rij tinnen soldaten, keurig in het gelid naar buiten schuiven, moet plaats maken voor het papier, voor de houtbergen van de Papierfabriek van Gelder Zonen, die de melkfabriek reeds aan alle kanten omringen. Een nieuw, modern kantoor werd reeds aan de overzijde van de Wijkerstraatweg gebouwd. Daarachter heeft men een begin gemaakt met de bouw van een nieuwe fabriek, die zal worden voor zien van de modernste apparatuur en machinerieën. Immers de groeiende IJmond-bevolking zal in de toekomst van melkinrichting „Velsen" een veel grotere capaciteit vragen. Op een fun dering van 30 zware heipalen rust de kelder van het gebouw, dat een opper vlakte van 3100 m2 zal beslaan en twee kruisvormig op elkaar staande vleugels omvat, gedeeltelijk in twee verdiepingen. Door middel van een loopbrug zal de fabriek met het kantoor verbonden worden. Dit jaar is men met de bouw, die reeds vordert, begonnen en men rekent erop tegen de herfst van 1958 klaar te zijn. Tegen die tijd heeft men dan ook het probleem opgelost, dat zich zal gaan aandienen: hoe houden we in de overgangstijd de produktie op peil. Men denkt het nieuw aan te schaffen machinepark op halve kracht te laten draaien om geleidelijk uit de oude febriek het werk over te hevelen. De inloopperiode zal dan ook wel enige* tijd vergen. Maar ongerust over zijn driekwart kan per dag hoeft geen man zich te maken. De keuring van hyacinthen te velde, die vorig jaar voor het eerst voor.alle partijen werd voorgeschreven, houdt verband met de bestrijding van het virus- ziek, waarmee men al enkele jaren bezig was in de hol- en snijbollen. Het was indertijd heel goed gezien om daarop het accent te leggen want het met het uitgangsmateriaal „goed zit", dan komt de rest vanzelf in orde. i i jaar gebleken, want verge leken. bij vorig jaar was het verschil opvallend groot. Het geheel liet zich veel groener, dus gezonder, aanzien. Als raappartijen stonden namelijk te velde althans voor een belangrijk deel de van die geselecteerde hol en snijbollen afkomstige bollen. Echte grijze partijen werden niet meer aan- getroffen. Aan de verbetering van de partijen door selectie en de aankoop van groene werkbollen is de laatste jaren hard gewerkt, hetgeen zichtbaar was in de plantgoedpartijen. Aldus de heer F. Limburg, directeur van de bloembollenkeuringsdiensten in zijn verslag van de hyacinthenkeuring in het afgelopen seizoen, uitgebracht op de vergadering van de vereniging „De Hyacinth". Als men gewend is, over virus in hyacinthen sprekend, aan het grijs te denken, zo vervolgt de heer Limburg, komt daar thans nog, evenals bij de tulpen, het ratelvirus bij. Dit is niets nieuws want het is hetzelfde als het reeds eerder gesignaleerde malaria in de droge bollen. Zo weinig als malaria bij de keuring van droge bollen in de shuren wordt aan getroffen, zo weinig ook het ratelvirus bij de veldkeuring. De enkele kwe kers die zulks aanging werden op het verschijnsel attent gemaakt en er werden maatregelen getroffen. Dit is zeer gewenst omdat de hier te lande gestationeerde Amerikaanse inspecteur van het voorkomen ervan niet on kundig is, en gevraagd heeft of er aandacht aan geschonken wordt. Op de in het voorjaar gehouden ziekte beeldententoonstelling te Sassenheim zijn zulke aangetaste planten getoond Advertentie PARIJS 1881. De nieuwe Czaar Alexander moet worden gekenschetst als een absolu tist. orthodox in merg en been en een vijand van alle Westerse denkbeelden. In een proclamatie heeft hij reeds verklaard de autocratie tegen elke aanval te zullen verdedigen. Een strenge censuur is weer ingevoerd. Iedere afkeurende uiting wordt direct gesmoord. Op gedrag en woorden van professoren en studenten wordt nauw gezet acht geslagen. Siberië is veler voor land. Zeer hard treedt ook de Czaar op tegen vreemde elementen in zijn rijk. Met name de Joden staan aan de ernstigste kwellin gen bloot. Maatschappelijk wordt hun het leven onmogelijk gemaakt Zij mogen geen land bezitten of bepaalde bedrijven uit oefenen. De Joden uit het binnenland moeten naar de steden in het Westen verhui zen of naar en kele landstre ken, hun door de regering aan gewezen. De vervolgingen waaraan zij bo vendien van de zijde der bevolking bloot staan, doen hen geen dag van hun leven zeker zijn. Het bestuur der Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen besloot in 1881 de vergadering van geïnteresseerden, die vol gend jaar zou worden gehouden, voor te stellen de Hollandsche Sociëteit weer voor 25 jaar te continueren; haar gezonde po sitie gaf daartoe alle aanleiding. HERENGRACHT 475 - AMSTERDAM-C. - TELEFOON 49100 D; N.T.S. geeft zondag avond ec uitzending van het treurspel „Don Car los" van Friedrich von Schiller. Men neemt deze opvoe ring over van de Bayeri- sche Rundfunk, waar men er een zeer grootse montage van zal geven. Het wordt de meest grootse Duitse T.V.-uitzending in november. De regie is in ha-,den van Fritz Ümgelter, die reeds verscheidene grote opvoeringen voor de TV leid de. De hoofdrol wordt ge speeld door Paul Verhoeven in ons land hoofdzakelijk bekend van de film. Schil' Dr, die zich bijzonder tot de historie aangetrokken voel de, heeft verscheidene grote conflicten in een versdrama behandeld. Het meest bekend daarvan is wel Maria Stuart, dat nog geregeld opgevoerd wordt. Don Carlos ontstond in 1787 en behandelt de geschie denis van de Infant van Spanje. Het was de oudste zoon van Philips II uit zijn huwelijk met Maria van Portugal. Don Car los leefde van 1545 tot 1568. Hij was lichamelijk uiterst zwak, maar hij bezat een grote wil en een uitzonderlijk eigen zinnig karakter. FRIEDER1CH VON SCHILLER e radio en de televisie vragen um grote hoeveel heden, men mag wel zeg gen ongehoorde hoeveelheden teksten. Teksten voor strips, voor ontspanningsprogramma's, voor liedjes, voor wat al niet. Ook de grammofoonplatenin dustrie vraagt om steeds nieu we liedjes en om Nederlandse teksten van populaire buiten landse songs. Het is geen won der dat het meeste van wat ge boden wordt het redelijke peil zelfs niet haalt. Er is al te veel nodig, het is een soort lopende-band-industrie Soms komt er opeens een nieuwe schrijver uit de lucht vallen, zoals enige jaren gele den Eli Asser, die het land heeft doen daveren met zijn gekke Showboot. Daarvoor wa ren het Dico van der Meer en Jan de Cler met hun Negen heit de klok. Er is echter te veel nodig, men houdt het niet vol, steeds weer werkstukken te leveren, die inhoud hebben en bovendien nog leuk zijn. Is men verstandig dan beperkt men zich. Zoals Jules de Corte nu doet, door slechts eens in de veertien dagen met een Roulet te-programma te komen. Of Bab Westerveld, die de zeer geslaagde tekst schrijft van „Bonjour, Caroline", maar zich met andere zaken niet bemoeit. Wat is bij het schrijven van teksten het belangrijkste? Het bestaat, als de meeste hande lingen voor 95 pet uit transpi ratie en voor 5 pet uit inspira tie, maar wat is het belang rijkste. De mensen die de in ventie hebben, beschikken vaak niet over de techniek om aan de ideeën vorm te geven. Er varen geroutineerde tekstsch ij- vers zijn vaak na een tijdje geheel leeggeschreven. Het ligt dus voor de hand dat er com binaties optreden, dat tekst schrijvers zich verenigen tot meer of minder vaste samen werking. Jan de Cler werkte jaren met Alexander Pola, de laatste tijd met Emile Lopez. Deze samenwerking is een suc ces en de resultaten worden steeds beter, Zij zijn ook ver antwoordelijk voor de zeer gek ke, maar geslaagde strip „De Wadders" op zondagmiddag, enis Schwarts en Ene flïenman, twee bekende Enyetse leks: schrijvers, ook leden van de Associated London Scripts. een verhaal waarvan de kin deren genieten zullen, terwijl de ouders zich vast niet be hoeven te vervelen. Een com binatie die deze winter voor het eerst teksten levert is die van Jan Moraal en Geert Elf- ferich, vaak in samenwerking met Alexander Pola. Deze he ren zijn geheel op de verkeer de weg. Zij zoeken het uitslui tend in de transpiratie en menen dat zelfs de 5 pet in spiratie wel te vervangen is. Hun Hi, H, Ho strip in Holel- doradio is zouteloos, hun Koek en Ei-strip bijzonder gewoon, om het Franse woord niet te gebruiken. Nu zal men zeggen waarom bemoeien de groten van het cabaret zich niet met de radio of de TV. Waarom hoort men vrijwel nooit van Toon Her mans, van Wim Sonneveld, van Wim Kan. Het ligt wel voor de hand: deze mannen zijn niet van plan zich in een jaar geheel leeg te schrijven. Zij passen ervoor een jaar lang het idool te zijn en dan volkomen ver geten te worden. Zij maken voor zichzelf één programma per jaar en wat hen betreft kan de radio de radio en de TV de TV blijven. Wim Sonneveld heeft er zich destijds toe over laten halen die orgelman te creëren. De tekst was van Eli Asser, hij hoefde alleen het „mannetje" te maken. Nu, een succes is het wel geweest, maar Wim Sonneveld is een jaar naar Amerika gemoeten om eindelijk eens ~'an die or gelman af te komen. eze problemen bestaan uiteraard niet alleen in ons land. "Overal heeft men er mee te kampen. Niet het minst in Engeland bijvoor beeld. Men hoort daar voor het Light Programme wei al tijd lachen, maar het heeft bloed en tranen gekost, die lachwekkende tekst, weest u daarvan overtuigd. In Engeland moeten niet alleen teksten ge leverd worden voor t Light Programme, maar ook vnor twee TV-instanties die de ge hele dag uitzenden. Het is dan ook begrijpelijk dat verschei dene mensen in die tekstschrij verij wei brood zagen. Een jaar of drie geleden richtten enige bekende schrijvers de Associa ted London Scripts op, een zaak dus waar de teksten /oor Shows en strips gemaakt wor den. Er werken nu 14 tekst schrijvers, die men na veel selecteren bij elkaar kreeg. Per jaar krijgt men ongeveer 200 aanbiedingen van teksten van buitenaf. In de drie jaar dat men nu werkt heeft men vier van de ingekomen teksten kunnen gebruiken. Ook bij de B.B.C. komt uiteraard veel ongevraagd tekstwerk binnen Het percentage dat daarvan te gebruiken is ligt nog lager dan bij de combinatie. Twee bekende tekstschrijvers, Alan Simpson, vroeger een carga door en Ray Galton, vroeger werkzaam in de bouwvakken, maken dit jaar niet minder dan 33 shows van een half uur, waarvan 13 voor de TV en 20 voor de radio. Wat tijdsduur betreft betekent dat 10 avond vullende spelen Terrence Rat- tigan, die een veelschrijver genoemd wordt, maakt één to neelstuk per jaarWat de financiën betreft: in Engeland wordt voor een show van een half uur zeker 1.500 betaald: is de schrijver bekend dan kan dat tot 4.000 stijgen. Met een produktie van 33 stuks per jaar zit er dus wel wat in. Associated London Scripts ontvangt veel aanbiedingen uil de provincie van jo.nge mensen.- die wel eens een liedje maak ten of een sketch. Zij willen huis en haard verlaten om mee te werken het lachlustige radio- en TV-pubiiek te vermaken. Men zegt hen steeds maar rus tig thuis te blijven eksten te schrijven en deze op te zenden. Is er iets bij dan heeft men dat gauw genoeg in de gaten Om zich alleen aan het tekst schrijven te gaan wijden is een reuze gok. die vee) meer kans op mislukken heeft dan op een mager succes. Voor de K.R.O. wordt dins dagavond een uitvoering gegeven van het mvste- riéspel „Le Martyre de Saint Sébastien" op tekst van Gahriele d'Annunzio en mé1 muziek van Claude Debussy. Het werk geeft, zoals de titel al zegt, het martelaarschap van de H. Sebastianus weer. D'An nunzio schreef de tekst voor de grote danseres rda Rubin stein, die destijds de ster van de Parijse Opera was. De mu ziek ontstond in 1911 en neemt in het werk van Debussy een afzonderlijke plaats in. Opmer kelijk is bijvoorbeeld de lange, golvende lijn van de melodiek. Het werk wordt slechts zelden uitgevoerd, doch heeft zich in Parijs een vaste plaats op het operarepertoire verworven. De uitvoering geschiedt door het Groot Omroepkoor en hel Omroeporkest onder leiding van Albert Wolff, de 73-jarige Franse meester, die een vaak en graag geziene gast is aan de lessenaars in Hilversum. Raymond Gérome, hier bekend geworden door zijn creatie van St.-Dominique in Jeanne d Arc au Bücher, declameert Walter Kous, die in Frankrijk gerui- men tijd met Gérome samen werkte, zegt de proloog. Solis ten zijn o.m. de sopraan Corry Bijster en de alt Wiihelmma Matthès. CLAUDL OEBIJSSY |ns bereikte het verheugen de bericht dat Tom Man ders, alias Dorus, 'wee gouden grammofoonplaten heeft ontva-wen De eerste omdat er van hem nu 250.000 platen zijn verkocht, de tweede omdat van zijn creatie „Twee motten" nu honderdduizend stuks in de Nederlandse huiskamers zijn te vinden. We hadden het straks nogal uitvoerig over tekstschrij ven. Nu. dat kan de heer Man ders, al vinden wij die teksten dan niet altijd fraai. Zoals u merkt weet hij zijn teksten wel te exploiteren ook. Men moet zich over zulke zaken vooral niet te veel verbazen. Wist u dat de Jordaanzangeres Tante Leen vorig jaar 60.000 verdiend heeft? Jo Vincent heeft het wel eens voor minder gedaan en ook Gré Brouwenstijn haalt het niet en voor het eerst ook op wedstrijd- tafels geplaatst, waardoor vele ziek* zoekers het ziektebeeld nu hebben leren kennen. Het geelziek en zwartrand lieten zich op het land niet mooi aanzien. Op vrij wel alle bedrijven werd min of meer zwartrand aangetroffen, soms in die mate dat belangrijke delen van het gewas moesten worden opgeofferd om uitbreiding zo veel mogelijk tegen te gaan. Men beseft niet altijd, dat zulk een offer de voordeligste weg is en dat slechts door snel en doortastend op treden de schade beperkt kan blijven- Meermalen hebben de controleurs de kwekers daarop gewezen en tot het treffen van maatregelen aangespoord. Soms moesten die maatregelen onder dwang worden uitgevoerd, omdat er besmettingsgevaar voor andere kweke rijen aanwezig was. Gaf het geelziek bij de controle te velde veel zorg, later bij de keuring van de droge bollen was dat veel minder. Zelfs in bedrijven waar te velde veel ziek was geconstateerd, behoefde weinig of niets definitief te worden afgekeurd en waren de percentages „geel" vaak laag. Zouden verleden jaar dezelfde eisen als nu zijn gesteld, dan waren toen 3500 manden definitief afgekeurd. Dit jaar bleef de schade beperkt tot 511 manden. De percentages ,geel" die werden aangetroffen varieerden van 0% (Pink Pearl) tot 4% (City of Haar lem) Als gevolg van deze gunstige^ toe stand kwamen maar weinig gevisiteerde bollen op de markt en in het surplus terecht, in tegenstelling met verleden jaar toen 10% van de opgeslagen bollen uit gevisiteerde bestond. Bij enkele kwekers werd te velde aaltjesziek aangetroffen. In een paar van deze gevallen kon de herkomst van de partijen worden nagegaan, zodat af doende maatregelen konden worden getroffen. Ook bij de keuring van de droge bollen werd in enkele partijen een lichte aantasting geconstateerd. Kennis van het ziektebeeld van deze, blijft dus voor kwekers en ziekzoekers gelukkig vrijwe 1 verdwenen kwaal, altijd nog noodzakelijk. Omdat het keu ren van de bollen in de schuren vroeg tijdig plaats vindt, werd er weinig af gekeurd voor huidziek. Daar krijgt men meer mee te doen op de veilingkeu ringen vanaf eind augustus. De keuring voor het surplus heeft begrijpelijkerwijze meer werk gegeven dan verleden jaar. Tot 6 november j-1* werden bijna 25.000 nummers gekeur^ opslag:, waarvan 14,4% voor gekeurd. Aan de reglementaire verplichting om voor het vervoer naaf de veilingen van scheur- en krasbodems (bestemd voor inlevering), een vervoersbewijs bij de rayoncontroleur te vragen, wordt niet altijd voldaan. Het is nooit als een ern stige overtreding beschouwd dit door te geven aan de betreffende commissie, maar het zou wel gewenst zijn dat iedere kweker er een gewoonte van maakte, de controleur te waarschuwen. Deze weet dan bijtijds of allen hun verplichting zijn nagekomen, hetgeen onderzoek en controle achteraf bespaart. Die inlevering is thans nog niet af gelopen, maar tot 16 november werden door het Bedrijfschap 410.000 kg. inge nomen. Verleden jaar was dit einde november 386.531 kg., het draait dus weer om 1 kg. per roe. Dit cijfer heeft vanzelfsprekend niet alleen betrekking op bodemgebrek, maar ook op ander uitschot, zowel uit het leverbaar als het plantgoed. Tot slot deelde de heer Limburg nog mede dat er drie overtredingen zijn ge constateerd die in aanmerking kwamen voor berechting door de Commissie van Geschillen. De opgelegde boeten vari eerden van 100 tot 50 gulden. Advertentie Model Niort geheel met tricot gevoerd f 17.50 'n delicieus geschenk Gracieuse handschoenen, een delicieus geschenk voor een charmante vrouw. Bij het samenstellen van onze collectie handschoenen voor de koudere dagen, werd hiermede rekening gehouden. Laat U onze zeer bijzondere serie ge voerde, warme handschoenen eens voorleggen. Een geschenk dat altijd in de smaak valt*) zo'n paar met zorg ge kozen sierlijke handschoenen uit de gerenommeerde Laimböck-collectie. ook bij de heren TYROLER HANDSCHOENEN MAGAZIJN „de schatkamer van de elegante vrouw" Handschoenen, suède jasjes, exclusieve shawls. Blbeo kousen. Amsterdam, Kalverstraat 182 Rotterdam, Lijnbaan 85 's-Gravenhage, Spulstraat^Ö

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 8