Taak gemeentebesturen dient tot zijn recht te komen ïfkia Hanze akkoord met standpunt Handelsvereniging inzake de sluiting van winkels op zondag de Wisselend succes voor Haarlemse teams l WIJ STAAN NAAST IJ Visserijgolf Rapidity en HBC 2 winnen overtuigend House of England TONEEL TOT BESLUIT VAN KOPEREN FEEST RAFAËLGROEP Haagsche Comedie speelt „Brocéliande" Z.B.V.S. behaalt verdiende overwin ning op Landlust Duinwijk speelt zaterdag tegen Breda Reeds 56 Voor HBC 3 gaat het er donker uitzien Grote Houtstraat 96, tel. 12210 VERHOUDING RIJK-GEMEENTEN DE BASKETBALCOMPETITIE Badmintoncompetitie DE TAFELTENNI SC OMPETIT1E WATERPOLO IN HAARLEM DINSDAG 26 NOVEMBER 1957 PAGINA 11 Jaarboek Haerlem 1956 Begroting Haarlemmer meer sluit ten koste van de reserve Ouée Meester kostuums 179,50 Kerko "Ne Iren" shirt a. 15,90 Rehner seeks 5,50 VIST UW MAN? Winkelier sloeg lastige klant Afscheid controleur P.T.T. Aanwinsten r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek Gemeenteraad Heemstede Spel en rallye van^ièrrTr^^g vaTtkllï t" Proza-prijsvraag van Teisterbant Z ANDVOORT Forum „'t Voetlicht" met „'n Steen in de vijver" op de planken „Touring Zandvoort" vergaderde in het uitdenken van een werkelijk goed cadeau. ■J Geef liever iets meer uit voor een waardevol ge- S schenk, dat jarenlang met vreugde zal worden gebruikt, dan Uw geld weg te gooien aan prullaria. Onze artikelen garanderen U niets dan blijde gezichten |I op Sinterklaasavond, want een geslaagde pakjesavond begint bij S ij£i«l f j1. de kleine zaak met tailver Sioepke de grootste keuze Grote Tel. 20049 Horlogers Haarlem De Haarlemse Beurs in het Krelagehuis Gevoerde handschoenen v a. 9.75 A. Agema behaalt moyenne van 24.36 Bij wedstrijden in de tweede klasse, kader 38/2 „Het is de taak van het departement van binnenlandse zaken, er zorg voor te dragen dat de bijzondere taak van de gemeentebesturen in ons land vol doende tot zijn recht kamt". Dit zei de heer A. L. Wilkeshuis, chel van de af deling bestuurszaken van het departe ment van binnenlandse zaken, maan dagmiddag in de raadzaal van het Am sterdamse stadhuis tijdens een inlei ding voor de afdeling Noord-Holland der vereniging van Nederlandse ge meenten. Hij behandelde daarin de ver houding van het departement tot de ge meentebesturen. Bij de wetgeving ver richt het departement een coördineren de taak; bij de voorbereiding van wets ontwerpen ook die van andere de partementen ziet het er op toe of de decentralisatie voldoende tot zijn recht komt. Het departement wil een zo groot mogelijke zelfstandigheid voor de ge meentebesturen en alvorens een wets ontwerp, dat de bevoegdheden van la gere organen aantast, in behandeling wordt genomen, wordt de vraag ge steld: is dat wel nodig? Komende tot de annexatie en grens wijziging van gemeenten betoogde de heer Wilkeshuis dat men niet snel moet spreken van aantasting van de autono mie. Het geval doet zich voor, dat kleine gemeenten die in het mdustrali- satie-proces worden betrokken, worden gesteld voor bestuursproblemen welke zij onmogelijk aan kunnen. De daaruit voortvloeiende onvolkomenheden in het bestuur zijn een groter gevaar voor de autonomie door een wijziging van ge meentegrenzen. Deze uitspraak deed de burgemeester van Zaandam de heer Thomassen bij de gedachten- wisseling de vraag stellen of het de- partement op dit stuk „om" was ge gaan! De heer Wilkeshuis sprak over het wetsontwerp regelende het bestuur van de IJmond. Daarin was de nodige cen tralisatie nagestreefd zonder dat de betrokken gemeenten teveel aan ban den waren gelegd; de eigen zeggen schap zullen zij zoveel mogelijk behou den. Het departement van binnenlandse zaken speelt een belangrijke rol bij de vernietiging van besluiten van ge meentebesturen. Het is een recht, geen plicht. Het is niet zo dat het departement met speurend oog het land overziet of er nog een raadsbe sluit vernietigt moet worden! In de gemeentelijke keukens wordt soms Wel eens wat klaar gemaakt, dat een verdachte geur verspreidt. Het In het Jaarboek 1956 van de Vereeniging Haerlem, dat dezer dagen verschenen is, merkt de secretaris, de heer H. E. Stenfert Kroese op dat de wijzigingen in het Haarlemse stads beeld het bestuur verschillende malen reden tot verbazing gaven. De moderne, op zichzelf misschien aesthetisch ver antwoorde gevel van magazijn Neder land in de Groote Houtstraat trof het bestuur van „Haerlem" als wel zeer onharmonieus met de omgeving, even als de glazen gevel aan het Spaarne tegenover de Oude Gracht. Bepaald stotend wordt het destijds afgebrande inmiddels afgebroken huis aan de ^ëdempte Oude Gracht tussen de 'rankestraat en de Groote Houtstraat genoemd. Naast dat hiaat is zelfs nog een goed huis met een aardig gevel- De (no. 89) gesloopt .zonder dat er een oplossing gevonden is voor die ontsie rende plaats In het stadsbeeld. Het boekje bevat, zoals gebruikelijk, weer necrologieën van bekende stad- en streekgenoten, die in 1956 overleden zijn. Prof. dr. E. van Slogteren heeft een in memoriam gewijd aan dr. E. H. Krelage, de wereldvermaarde figuur uit de bloembollen-wereld, de heer P. W. Peereboom herdenkt zijn over leden broer, Robert Peereboom, in leven hoofdredacteur van het Haar lems Dagblad. Voorts worden her dacht de Heemsteedse wethouder H. W. J. B .Disselkoen, ds. M. G. Blauw, de muziekhandelaar C. L. Alphenaar, de artsen dr. Tj. Halbertsma en Sj. H. Brongersma, de oud-kantonrechter ar. P. H. F. Bijl de Vroe, mr. C. Jansen en de heer C. van der Wilden. Drs. C. van de Haar heeft een mono grafie gewijd aan het huis Groote Markt 21, voorheen de boekhandel van de firma J. J. van Brederode, waarin tal van wetenswaardigheden over de bewoners in de loop der tijden worden medegedeeld. In de 17e eeuw woonde er de rijke en rooms katholieke brou- wersfamilie Cousebant en de verdien stelijke aartspriester van Kennemerland geborenS ousebant (1633-1695) is er ziéiVMs de fi'tei ^icolaasbrug af ge- mevrouw N. van e,?n bijdrage van Thomson, waarin Zn en, Bosch-Nord er in vroeger tijden tal jVan v. (thans niet meer bestaand .brug 17e eeuw over het Spaarne eR m Koudenhorn) te zien was. Mr V w D. Vrijland schrijft over het Zwarte Veld, een duingebied behorende ïnt Elswout. Voorts bevat het boekje een kroniek over 1956 en een opgave v£n Haarlemse bezienswaardigheden. De gemeentebegroting van Haarlem- mermler voor 1958 kan' die va^ voorafgaande jaren met d •nale dekkingsmiddelen sluite a ge bakt worden. Daartoe moestede reserves over ongeveer begroting de» beschikt. In 1955 f ?ot met een batig saldo van *°°r 1956 wordt het tekort op jlï^w geraamd, voor 1957 op n,53*1.™. J'J verdere uitkeringen uit het S tefonds gedaan zullen worden, reserve aan het einde van het o Jaar 1958 vrijwel geheel zijn uitgepu B. en W. delen in de toelichting dat de mogelijkheden worden onuei- zocht om langs de meest economiscn weg te komen tot de vestiging van een hulp-secretarie in Nieuw Vennep. Dp de begroting konden, gezien de toestand °P de kapitaalsmarkt geen kapitaals- Werken worden opgenomen. B. en W. wijzen op de offers, welke de bestedings beperking juist voor de gemeenten met zich mede brengt. De thans wachtende grondaankopen en werkzaamheden voor het bouwrijp maken kunnen niet langer worden uit gesteld. In dat verband worden genoemd het bouwrijp maken van Hoofddorp- West 675.000), van Hoofddorp- oost 137.500), alsmede de aankoop van grond in Hoofddorp-noord 90.000) en m Aalsmeerderbuurt-zuid 162.500). Er is reeds een verzoek ingediend bij het Ministerie om voor de uitgaven laaglopende geldleningen te verstrek ken. In het gebouw St. Bavo in de Smede nstraat houdt de afdeling Haarlem van de bond van gepensioneerd spoor-, tram- en ander vervoerspersoneel woens dagavond 11 december om half acht een propagandabijeenkomst. Musicor- da onder leiding van Ab Douwes en de "derenkapel „De Hooimijters" onder afdeling van het spoorkorps Harmonie Grescendo onder leiding van F. Heil «uilen voor de muzikale noten zorgen. vernietigings beleid wordt echter voorzichtig gevoerd en lang niet al tijd wordt eem besluit ook is het departement daar niet enthousiast over vernietigt. De circulaires van het departement bracht de heer Wilkeshuis met een ze kere schroom in bespreking. Zij heb ben niet de kracht van een bindende aanwfjziging, het zijn meer een soort vriendelijke verzoeken! De recente cir culaires die verband houden rpet ae bestedingsbeperking betekenen in feite echter een inperking van de gemeente lijke zelfstandigheid. Houden de ge meenten zich niet aan die richtlijnen, dan gaat de zaak toch spelen in ander verband Als de besluiten der ge meenten niet passen in het door de regering in het algemeen landsbelang uitgestippelde beleid dan zullen zij na melijk de goedkeuring van Gedeputeer de Staten niet verwerven of door de Kroon vernietigd worden. Als de rege ring de gemeentebesturen niet inlicht te over het door haar aanvaarde beleid en rustig bleef wachten tot zij de daar mede in strijd zijnde gemeenteraads besluiten kon vernietigen, dan zou zij de gemeentelijke zelfstandigheid een slechte dienst bewijzen Protest Aan het begin van de vergadeèring heeft mr. Wijtema, burgemeester van Alkmaar, geprotesteerd tegen de re cente uitlating van de president van de Nederlandsche Bank, waarin de ge meenten werden beschuldigd mede de overbesteding in de hand te hebben ge werkt. Onder applaus der vergadering werd besloten, het bestuur der Vereni ging van Nederlandse gemeenten te ver zoeken tegen deze onjuiste voorstelling van zaken op passende wijze te rea geren. Advertentie Zo juist ontvingen wij aan nieuwe serie Ook u bewondert de iets gladdere kemgerens waarin de ragfijne des sinering nog meer tot haar recht komt MODE TIP: U draagt er natuurlijk zo'n onberispelijk bij en modieuze, uit de beroemde Helanca garens geweven v.a. Amsterdam - Ben Heag Eindhoven - Hilversum - Bussum Advertentie Hiervoor hebben wij een aardige St.-Nicolaas-verrassing Zijlweg 58 - Haarlem - Tel. 16063 Een Haarlemse verfhandelaar werd gistermorgen door de politierechter veroordeeld tot dertig gulden boete of negen dagen vervangende hechtenis omdat hij in zijn winkel een klant mis handeld had. Op 5 oktober kwam de klant, een commissionnair in effecten uit Overveen, in de winkel van de verf handelaar met een verfspuit, die hij enige uren tevoren gekocht had, maar die niet bleek te passen op de stofzuiger slang, waarmede de commissionair wil de spuiten. Bovendien had de klant thuis zijn oude spuit gevonden, zodat hij de winkelier vroeg de koop ongedaan te maken. De verfhandelaar wilde daar niet van weten, omdat zulks ongebruikelijk was in zijn zaak, waarop de commission nair in effecten een standje gemaakt zou hebben in de winkel, waarbij hij een agressieve houding aangenomen zou hebben. Hij zou de winkelier met de stofzuigerslang bedreigd hebben, waarop deze de lastige klant, die de winkel niet wilde verlaten een klap gaf. De commissionnair in effecten ont kende, dat hij provocerend opgetreden was, maar gaf wel toe, dat zijn zoontje 's middags in de winkel terug gekomen was en daar opnieuw herrie geschopt had. Ook had de commissionnair op straat aan omstander.z verteld, wat hij vond van de winkelier. De officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, meende, dat de klap, die de winkelier gegeven had, in ieder ge val de verdachte gaf zulks ook toe vast stond hoewel het hem overigens niet duidelijk was, wat er precies in de winkel gebeurd was. De officier vond, dat de verfhandelaar weinig coulant op getreden was, maar dat laatste betwist te de raadsman, mr. J. Roggeveen. De eis luidde zestig gulden of achttien da gen. Mr. Roggeveen meende, dat er spra ke was van noodweer-exces. Hij achtte de aggressieve en uitdagende houding van de commissionnair bewezen en wees op de natuurlijke neiging van een winkelier zijn klanten niet te slaan, wanneer daartoe geen zeer dringende reden is. Hij bepleitte ontslag van rechtsvervolging, c.q. de uiterste cle mentie. De politie achtte de noodweer van de winkelier onvoldoende bewezen, al meende hjj, dat de houding van de klant allesbehalve gelukkig was. De heer H. J. van Vliet, controleur bij het Staatsbedrijf der Posterijen, Te legrafie en Telefonie te Haarlem hoopt vrijdag 29 november afscheid uit zijn functie te nemen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. In het gebouw van de Controle P.T.T., Naauwe Appelaarsteeg hoek Bakenes- sergracht zal daartoe een besloten bij eenkomst worden gehouden van het per soneel der afloop, na afloop waarvan om ongeveer half twaalf een open bare afscheidsreceptie zal volgen. H Böll: Het brood van mijn jeugd; L P. A. Boon: De bende van Jan de Lichte; M. Dickens: De lange rechte weg: T. Dix: Moord op het eind examen; J. van Dorp: Het avontuurlij ke zeilschip; A. Morriën: Een bijzon der mooi been; G. Simenon: De me moires van Maigret; K. Unselt: Dokter zonder papieren; M. T. Waltari: Ver dwaald op duizend wegen; N. N. Wein* reb: De Babyloniërs. De gemeenteraad van Heemstede komt donderdag 's middags om vier uur in openbare vergadering bijeen. Het 12^-jarig bestaansfeest van de Rafaëlgroep in de parochie van de H. Elisabeth en Barbara is dit weekeinde besloten met een spel en een fietsen- ralïye op zaterdagmiddag en een to neelspel op zondag. Toen was er voor jeugdige bezoekers een middagvoorstel ling en voor genodigden en vele °nd- leidsters en -leiders een avondvoorstel ling in het gebouw St. Bavo in de Sme- destraat. Opgevoerd werden „Stokstyf, de reuze welp" en „Toontje en zijn artis", beide geschreven door de oud hopman van de Rafaëlgroep G. Hankel. Maandenlang hebben de welpen en verkenners onder regie van de schrij ver, die deze stukjes voor de RAFAeLp groep schreef, gerepeteerd en dat was hen op deze avond wel aan te zien. Vlot en met een bijna niet haperende ro]kennis traden de jongens op onge dwongen wijze en spontaan in hun spel voor het voetlicht. Oubaas J. B. H. Bergman, afdelingsleider overhandigde later aan de Elfenkoningin Marga Bul- ters bloemen. i Ua de pauze voerden leiders met en- yerkenners en welpen het spel van de hPhh°p' die graag een hondje wil- Dar de beide spelen ook hleek i.tt '!fugd werden geaccepteerd bleek uit de reacties In dl middag. Neethof" in Sampoon! De'ongeveer nt fen's pek °Irf het kathcdlektj' eugdhuis \verd nog ean gezellig samenzijn gehouden met sketches en zang. 'Natuurlijk ont brak de tractatie evenmin J Voor poorters en verkenners werd zaterdagmiddag een rallye per fiets gehouden .Twaalf maal achtereen start Het bestuur der Haarlemse sociëteit Teisterbant heeft onder haar leden een „roza-concours uitgeschreven. Het suc ces van de poëzie-pnjsvraag van enige jaren geleden heeft het bestuur aldus doen besluiten. De leden worden uitgenodigd vóór 1 januar' 1958 een kort opstel, van ten hoogste duizend woorden, over het on derwerp „Haarlem" in te zenden onder motto. Een jury van drie bekende literato ren zal op een der woensdagavonden in het nieuwe kwartaal de uitslag bekend maken, op welke avond de tien beste inzenders hun werk zullen mogen voor dragen. Voor die voordracht zullen even eens prjjzen worden toegekend, waarbij de aanwezigen als jury zullen fungeren. ten de groepjes van twee wielrijders uit de Gildehal in de Tugelastraat. De jon gens moesten elf posten passeren, waar steeds een opdracht uitgegeven werd. Eerst de route naar Spaarndam, vandaar via Penningsveer naar de Amsterdamsepoort, Heemstede, Vo gelenzang, Overveen en het Kopje in Bloemendaal. Daar moest op het- par keerterrein om mokken worden heen gereden en al fietsende moest een met water gevulde drinkbeker zonder mor sen van de ene naar een andere ta fel worden gebracht. In de rallye wa ren ook een hindernisrit en twee tijd ritten opgenomen. De afdeling Zandvoort van de r.-k, middenstandsvereniging „De Hanze" hield een zeer geanimeerde vergade ring in restaurant „Rinkel". De voor zitter, de heer C. Siegers verwelkomde in het bijzonder de nieuwe geestelijk adviseur, kapelaan Groot. Kapelaan Groot verklaarde dat hij zijn adviseur schap hoopt uit te oefenen in goede verstandhouding met de leden. De heer Burger gaf daarna een uit eenzetting van de Sint Nicolaas-actie van de Zandvoortse middenstand waar in de leden van „de Hanze" een belang rijk aandeel hebben. Gezien de grote animo van de winkeliers en de belang stelling van het publiek heeft men goe de verwachtingen van deze actie. Breedvoerig werd gesproken over verruiming van de winkelsluitings regeling in het voor- en naseizoen. Burgemeester en wethouders wilden van de zondagsluiting ontheffing ver lenen van 15 maart tot 1 mei en van 15 september tot 15 oktober. „De Han ze" was daarmede akkoord gegaan, maar de Zandvoortse Handelsvereni ging wilde niet verder gaan dan ont heffing in de periode van 1 april tot 1 mei en van 15 september tot 1 okto ber, Daar het gemeentebestuur gaarne van de gezamenlijke midden standsorganisaties een gelijkluidend advies wilden hebben werd besloten zich aan te sluiten bij het standpunt van de Handelsvereniging. Vervolgens werd het winterprogram- ma onder de loupe genomen. Het wordt ingezet met een gezellige avond op 12 december. Er zal voorts een gecombi neerde vergadering met de Zandvoort- De Haagsche Comedie heeft „Bro- céliande" gespeeld van Henri de Mon- therlant. Cees Laseur heeft met deze voorstelling zjjn veertigjarig acteur schap willen gedenken. Het spreekt dus vanzelf, dat hij er alle werk van had gemaakt. De Montherlant heeft een co medie willen schrijven, waarvan de grondtoon altijd tragisch is. Hij koos hiertoe de geschiedenis van het depar tementsambtenaartje Persilès, die plot seling te horen krijgt, dat hij afstamt van Bodewijk de Heilige. Zijn uitzicht loze, slappe bestaan groeit plotseling uit tot dat van iemand die meer is dan een nummer in de samenleving. Hij wordt man. Durft zich doen gelden. Maar wanneer hjj na verloop van tijd verneemt, dat er wel 5000 afstamme lingen van de Heilige Lodewijk rondlo pen, berst de zeepbel van zijn nieuwe droom. Hjj vindt dan de moed om zich een kogel door het hoofd te jagen, iets waartoe hij voor zijn droom zeker nooit de moed gehad zou hebben. Brocéliande is de naam van het woud der betovering. De betovering neemt bezit van meneer Persilès en maakt hem aanzienlijk. Vooral voor zichzelf. Wanneer de Montherlant heeft willen trachten allerlei diepzinnigheden om trent de mens aan deze historie op te hangen, heeft hij beslist geen succes gehad. Het stuk is verwarrend en ver moeiend. Zijn personages leiden nauwe lijks een eigen bestaan en zijn veeleer typen dan karakters, hetgeen men ver wacht zou hebben. De zelfmoord van meneer Persilès vormt een element van verrassing, maar enkel omdat hij in het hele stuk niet is voorbereid. Al leen het eerste bedrijf en vooral het begin laat zien, dat hier een toneel schrijver aan het woord is geweest. Voor het overige: „woorden, woorden... woorden!" Regisseur Luc Lutz heeft vooral de symboliek willen aanzetten van een vermoeid, uitzichtloos geslacht. Dat is misschien nog de enige mogelijkheid om het stuk verteerbaar te maken. Cees Laseur maakte van meneer Persi lès een oubollige vader Doorsnee, die soms iets laat vermoeden van werke lijke grootheid, maar meestal te niets zeggend is om te kunnen boeien. Ida Wasserman deed haar uiterste best zijn burgervrouwtje ten tonele te brengen, hetgeen haar gedeeltelijk lukte. Gijs- bert Tersteeg typeerde scherp de ge slachtkundige, die Persilès het grote nieuws komt brengen. John Koch en Kitty Kluppell typeerden een gasman en een werkster. Er werd over het al gemeen knap getypeerd, maar zelfs dat was niet voldoende om de voorstelling aanvaardbaar te maken. Hep van Delft had een uitstekend burgermanssalonne tje ontworpen. J. W. v. d. V. De Haarlemse hoofdklasse teams hebben vorige week werderom met zeer wisselend succes gespeeld en vooral de grote nederlaag van The Typhoons m Rotterdam tegen The Arrows was te leurstellend. De Haarlemmers waren slecht op dreef en kregen tegen The Arrows geen enkele winstkans. Het ein de kwam met een grote 4921 overwin ning van de Rotterdammers. In dezelfde klasse deed het herenteam van Antilopen uitstekend werk door in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam tegen het Amsterdamse studententeam U.S. een magere, doch zeer kostbare 4745 overwinning te behalen. De strijd ging tussen twee volkomen gelijkwaardige tegenstanders, maar dank zij een gro te produktiviteit van Bodegom, Dings- hoff en Veenenbos kwamen de winst punten bij de Haarlemmers terecht, waardoor Antilopen zich na het slechte begin weer uitstekend heeft hersteld. In de andere afdeling ontving het Vel- sense Z.B.V.S. in het Krelagehuis het Amsterdamse Landlust, welke wedstrijd in een verdiende 4840 overwinning van Z.B.V.S. eindigde. Eerst in de laat ste minuten werd deze overwinning vei lig gesteld, dank zij een goede eindspurt van de Z.B.V.S.-aanvallers Regenboog, de Cock en Knapp. Het team van Flamingo's heeft in eigen omgeving tegen Thor uit Amster dam danig teleurgesteld. De Haarlem mers hadden een betrekkelijk veilige voorsprong genomen, doch hadden de handicap, dat de spelers Van Wijk en Bakker met vijf persoonlijke fouten de kant konden opzoeken. De Amsterdam mers roken hun kans en de laatste tien minuten bracht een doorlopend over wicht voor Thor. Eindstand: 74—52. Bij de dames ging de strijd in de distrikt eerste klasse tussen H.O.C. en The White Stars. Het einde kwam met een duidelijke overwinning (36—19) voor HOC. Het damesteam van Antilo pen ging op bezoek bij het Haagse Te Werve. De Haagse dames bleken niet opgewassen tegen de snelle en ook pro- duktieve Antilopen ploeg en het einde bracht de Haarlemse dames een 327 overwinning. Bij de heren ging de strijd in de over gangsklasse deze week tussen de Haar lemse tegenstandres HOC en IHJ. De „jongeren" zijn dit seizoen slecht op dreef en ook tegen het fel aanvallende HOC kregen Struwer cs. geen kans. HOC won verdiend met 5129. In de Houtrusthallen ging Aurora op bezoek bij DECO, welke ontmoeting in een kleine 2523 overwinning van de Hagenaars eindigde, waardoor DECO de eerste winstpunten behaalde en de laatste plaats kon verlaten ten koste van Te Werve. se Handelsvereniging worden gehouden waarin een forum zal worden gevormd, terwijl ook een bezinningsmorgen op het programma voorkomt. Tot slot van de vergadering werd door drie jongere leden een forum gevormd waarop verschillende vragen werden „afgevuurd". O.m. of het ge oorloofd is dat een r.-k. middenstander lid is van een neutrale vereniging, of bij de gemeenteraadsverkiezing een katholiek zich candidaat mocht laten stellen op de lijst van een neutrale combinatie van middenstanders (een actuele Zandvoortse kwestie!) en of een katholiek op een dergelijke lijst zijn stem zou kunnen uitrengen. Het fo rum was unaniem van oordeel dat de ze vragen ontkennend moesten worden beantwoord. Een standpunt dat door de geestelijk adviseur nog werd onder streept. Deze hield een krachtig plei dooi voor het eensgezind optrekken van de katholieken bij de verkiezingen waarbij de middenstanders het goede voorbeeld moeten geven. Verwijzende naar het mandement van de bisschop pen waarin sterk wordt aangedrongen op eenheid, ook in de politiek, wees kapelaan Groot er op, dat geestelijke waarden boven (meestal vermeende) materiële belangen dienen te worden gesteld. De r.k. toneelvereniging ,,'t Voet licht" gaf zaterdag- en zondagavond in het patronaatsgebouw te Zandvoort een opvoering van ,,'n Steen in de vijver" van J. Fabricius. Deze vereniging, die zich de laatste tijd meestal tot het revue-genre bepaalde, gaf door deze uitvoeringen het bewijs van een loffe lijk streven om zich meer op het toneel spel toe te leggen. Het is daarom dub bel jammer, dat men met dit stuk van Fabricius kennelijk te laag gegre pen heeft. De uitvoering vertoonde dan ook verschillende onvolkomenheden. ,,'t Voetlicht" bracht deze avonden vier debutanten op het toneel. Een bewijs dat deze vereniging over de nodige werfkracht onder de jongere ama teur-toneelspelers beschikt. Een aan sporing tevens om op de ingeslagen weg voort te gaan; in de katholieke gemeenschap van Zandvoort is zeker plaats voor een goede amateur-toneel vereniging! Het algemeen bestuur van de stich ting Touring Zandvoort kwam dezer da gen in vergadering bijeen. Het be stuur hield zich bezig met de begroting voor 1958. Zo werd voor evenementen een bedrag van 5.000 uitgetrokken: 500 meer dan in 1957. Vanuit de vergadering werd aange drongen op verhoging van deze post. De penningmeester moest echter ver klaren, dat de middelen van de stich ting ontoereikend zijn om deze post verder te verhogen. In aanmerking moet worden geno men, dat de post voor folders e.d. van 4.000 tot 6.000 is verhoogd omdat men in 1958 de bekende plattegrond-fol der welke zeer in trek is in een oplage van 45.000 exemplaren laat her drukken met inachtneming van de uit breiding van het stratennet. Een mogelijkheid voor verhoging van de post voor evenementen, waardoor bijvoorbeeld meerdere vuurwerken zou den kunnen worden gegeven, zou kun nen ontstaan indien de bijdragen van de vreemdelingenverkeersbedrijven rij kelijker zouden vloeien. De suggestie werd gedaan, al hetgeen door het be drijfsleven méér dan in 1957 aan „Tou ring Zandvoort" wordt bijgedragen te bestemmen voor verhoging van de post „evenementen". Tijdens de rondvraag werden talrijke punten aangevoerd, welke voor de be vordering van het vreemdelingenver keer van belang zijn. In de evenementen-commissie voor 1958 werden benoemd de heren J. P. C. Longayroux, voorzitter, J. L. de Bas, N. W. Bouwes, J. A. B. van Pagée en D. Vader. Advertentie Juweliers Houtstraat 49 Zo langzamerhand komt er schot in en iedere week verschijnen er wat meer winterbloemen op de keuringstafels. Wel zijn het nog meestentijds experimentele inzendin gen, doch dat is juist de clou van de ze tijd omdat men daarmee kan zien wat er nu reeds,, zó vroeg, met onze bolbloemen te bereiken valt. Zo bij voorbeeld met de narcissen; slechts een halve mensenleeftijd terug viel er niet aan te denken om vóór Nieuw jaar narcissen in bloei te hebben. Nu schrijven we 25 november en er ko men soorten van deze „paasbloe men" in een kwaliteit die er wezen mag. Vijf grote pannen van de grootkroni- ge Tropic Star, roomwit dekblad met licht oranje kroon, van Warnaar Co., te Sassenheim, mooi gelijk en met een voldoende aantal vrij goede bloemen is het bewijs van de vooruitgang die de bloemenfabrikanten steeds weer boe ken. Daarbij vier pannen met Eüw. Buxton, behandeld door het Proefsta tion voor de Bloembollencultuur te Bis- se, dat er de volgende gegevens bij verstrekte: 2 juli gerooid en bewaard op 34 gr. C. tot 12 juli, daarna tot 2 augustus 17 gr. en vanaf 2 augustus tot de planttijd (23 september) op 9 gr. C. Ze werden 4 november in de kas ge plaatst en gebroeid bij een tempera tuur van 17 gr. C. J. Gerritsen Zn„ Voorschoten, liet twee pannen zien met de trompetnarcis Foreseate, goudgeel, met dezelfde tem- peratuurbehandeling. De bloemen wa ren weliswaar nog wat klein maar de kleur was best. Het Proefstation bracht ook twee potten met de vroege rose hyacinth Anna Mario, mooie gedron gen trossen en goed op kleur. De gege vens hiervan zijn van 18 juni tot 2 juli 30 gr., tot 29 juli 25 gr., tot 23 augus tus 23 gr. en daarna tot 17 september, de plantdatum, 17 gr. Ze werden 11 no vember in de kas gebracht bij een tem peratuur van 24 gr., alles Celsius. Tenslotte stelde Wülfinghoffs Bloem- bollenbedrijf te Rijswijk een tweetal fraaie vazen met fresia's ten toon en wel de variëteiten Pr. Marijke, oranje en Rijnvelds Golden Yellow. Maandag zorgden 56 vaartuigen te IJmuiden voor een totale aanvoer van 5.200 kisten verse vis. Voor de eerste losbeurt waren er 345 kisten haring, 350 kisten radio, 309 kisten wijting, 85 kisten gul en kabeljauw, 2.265 kisten verse haring, 260 kisten makreel en 35 kisten stokkebit. Voor de tweede los beurt waren er 700 kisten schol en 30.000 kilo tongen. De Beatrice IJm. 72 kwam aan de markt met 700 kisten, de Thorina IJm. 33 met 700 kisten, Cura sao IJm. 99 met 775 kisten verse vis. Haring werd maandag verkocht voor 19 tot 23 per kist van 50 kilo. De makreel deed 32 tot 14 per kist van 50 kilo. Grote schelvis noteerde 58 tot 42, groot middel 55 tot 46, klein middel 52 tot 40, pennen 58 tot 38 en braad 4C tot 33 per kist van 50 kilo. Grote regels kabeljauw noteerden f 84 en kisten grote kabeljauw 150 tot 132 per 125 kilo. Grote zwarte kool- vis werd verkocht voor 108 tot 98 en grote witte koolvis voor 96 per kist van 125 kilo. Gestripte wijting deed 26 tot 23 en dichte wijting 20 tot 13 per kist van 50 kilo. Zaterdagavond ontvangt Duinwijck het team van Breda in het Krelagehuis en ofschoon de Haarlemmers deze ont moeting vermoedelijk wel als overwin naar zullen beëindigen, zal het bezoe kende Breda toch zeker felle tegenstand bieden. Het Duinwijck-team zal reeds maandag 2 december uitkomen in Den Haag tegen de naaste concurrent Drop Shot, in welke wedstrijd tevens de be slissing valt. De Duinwijck reserves hadden deze week geen medelijden met het Amster damse Chandelle, want de bezoekers moesten een gevoelige 8 0 nederlaag incasseren. De uitslagen waren: K.L.M. Velsen 25, Duinwijck V Stoka 43, Ons Alibi II Duinwijck VII15, Smash I— Duinwijck III 07, Duinwijck TV Rijs wijk II 16, Sportief I Duinwijck V 7—0, Velsen II E.G.B.C. IV 7—0, Vel sen IV mash (L) IV 61. Het hoofdklasseprogramma luidt: Drop Shot Smash, Duinwijck Bre da, Drop Shot Duinwijck. De L uinwijckspelers Loo en De Bijl zullen vrijdagavond in het R.A.I.-ge- bouw te Amsterdam een demonstratie wedstrijd spelen tegen Den Hoed (Den Haag) en Veentjer, Nederlands jeugd kampioen. Advertentie Gelukkige Gezichten, dank zij Uw Sint-Nicolaas-aankopen in de Anegang Laat ook UW hart mee kloppen en bereidt nóg meer minder bedeelden op 5 december een verrassing. Let daarom op de thermo meters in de Anegang en vraagt U met ons af: Hoe is de stand morgen? Adverentie Voor alle GERO-ARTHCEÏiEN naar Grote Houtstraat 49 Rapidity blijft winnen. Nu weer slaagden de Beverwijkers er in hun oude tegenstander en plaatsgenoot Ho- tac met 82 kansloos te kloppen. Fer der Loor, sinds vele jaren gevreesd eerste klassers, kon nu zelfs tegen zijn jonge tegenstanders niet eenmaal win nen. Voorts kon liij alleen tegen Keet een derde game bereiken, die hij, wei nig gelukkig, met 2220 verloor. Joop Weenink boekte tegen Keet de enige zege in het enkelspel en dat nog wei nig overtuigend: 1421, 21—15 en 22 20. Akkerboom bleef opnieuw geheel zonder winst. Het dubbel was met groot verschil voor de Hoogoven-men sen. Maar er was nog een uitslag, bij de r.-k. teams die bepaald indrukwekkend was. HBC 2 versloeg Togido 2 met niet minder dan 9—1. Voorts moet worden vastgesteld, dat deze uitslag in het ge heel niet geflatteerd was. Jan v. d. Dries en Jan Leuven wonnen drie maal en alleen Jacob Mense moest aan Henk Netz de overwinning laten. Door dit resultaat raakte Rapidity op nieuw een gevaarlijke concurrent kwijt, maar wierp HBC 2 zich als meest ge vaarlijke mede-gegadigde voor de titel op. TYBB wenst kennelijk nog een rol mee te spelen en bewees dat door een 73 overwinning op Winfried. Jan Wit- teman was voor de Geel-Zwarten op nieuw de grote man en won drie maal, zonder zelfs een game af te staan. Cees Rijkelijkhuizen vestigde de aandacht op zich door overwinningen op Rein Duineveld en Piet Hoonhout. Tegen Theo van Honschoten was hij juist Iets te zwak: 1821, 2119 en 23—21. Ton Veenendaal versloeg op het nip pertje Van Honschoten met 2220 en 25—23, maar was tegen Hoonhout en Duineveld niet opgewassen. Voor GTTC 2 en HBC 3 wordt de toekomst duister, nu verloren werd, respectievelijk van TOG 2 en Johez. Leo Hamers speelde voor de reserves een bepaald ongelukkige wedstrijd te gen TOG 2. Hij verloor van De Jong met 2422 in de laatste game en van Abbevé met 2523, ook al in de beslis sende game. Klaas van Dam versloeg hij zonder moeite. Voorts boekten Blom en Spee winst op De Jong. Toon Hage- man was goed in vorm bij HBC 3 Johez en behoefde alleen voor Vester het hoofd te buigen. Stomps slaagde er in tegen Anneke Lahey de 3e punt te scoren. De stand is: Rapidity 510, HBC 2 2, 6—9, TYBB 6—8, Winfried 6—7, To- gido 2, 56, Hotac 6 1 6, TOG 2 5 4, Johez 5—2, GTTC 2, 4—2, HBC 3, 6—2. In beide groepen van de tweede klas se resultaten, die de spanning er weer volledig in brengen. HBC 4 verspeel de in A beide punten door met 91 van GTTC 3 te verliezen. Daar Togido 4 en Prowano de volle winst vergaar den, respectievelijk op Rapidity 3 en CSV, staan thans deze teams, samen met HBC 4 op de bovenste plaats, elk met 9 punten. Voorts heeft GTTC 3 nog een vinger in de pap met twee punten achterstand. In B moest Togido 3 onverwacht tegen VTC door de knie- en, want de Velsenaren slaagden er in hun tegenstanders de halve winst af te snoepen. Rapidity 2, maakte van de gelegenheid gebruik zijn achterstand tot een punt terug te brengen door Oranje Zwart met 73 te verslaan. Onderaan gaat het voor TYBB 2 niet zo best, daar nu weer met 73 van GTTC 4 werd verloren. Bij de Dames kon HBC leider Johez evenaren door Togido met 64 te klop pen. De Enschede-dames echter speel den een maal minder. Rapidity 2 ver loor met 73 van DHC, maar Win fried deed goed werk door met 64 van Hotac te winnen. In B zit Rapidi ty op fluweel met drie punten voor sprong. TYBB is dit seizoen behoorlijk op dreef en versloeg nu weer VGZ met 73. Oranje-Zwart heeft de goede weg thans wel definitief gevonden en ver sloeg Spinneweb kansloos met 100. Hillegom 1 bond zaterdagavond voor de vierde klasse heren de strijd aan tegen HVGB 3 en moest met 9-1 het on derspit delven. De reserve-dames van DWT kregen DWR 1 op bezoek. In de laatste minuten van de strijd wist DWR een achterstand van 41 te verkleinen tot 43. Nadat Ina Braun voor DWR het eerste doelpunt had ge scoord bracht Ria Hesseling de rust stand op 21 voor DWT 2. Ook na de rust bleef DWT nog enige tijd het veld beheersen .Ria Hesseling en Thea Tim mermans brachten de DWT-voorsprong op 4—1. Toen wist Alie Drogtrop door de DWT-verdediging heen te komen en het doel te doorboren. Daarna bracht Ina Braun de eindstand op 43 De reserve heren van DWT kregen DAW 3 uit Alkmaar, derde klasse, te gast. DWT 2 zegevierde met 54. Voor de bekercompetitie heren kreeg Haarlem VZV op bezoek. VZV ver scheen met enige invallers en moest in Haarlem de meerderen erkennen. In de eerste helft kwam Haarlem door Frits van Rhenen met 1—0 voor. Vooral in de tweede helft wist Haarlem door snel heid VZV de baas te blijven en bracht Carlo Huël de Haarlem voorsprong op 3o. Tenslotte werd door Kobus da eer voor VZV gered. De ontmoeting DWR 1Sleutelstad 1 werd gespeeld voor de centrale winter competitie heren. In het begin was het een gelijk opgaande strijd. Brou wer schoot raak voor Sleutelstad waar na Sint de balans in evenwicht bracht aleer hij voor tijdelijk het water werd uitgezonden en kort daarna gevolgd werd door zijn clubgenoot Fred de Bruyn. Met twee spelers meer in het veld zette Sleutelstad de DWR-verdedi- ging zwaar onder druk maar het duur de toch nog geruime tijd voordat Ca- paan raak schoot en de ploegen com pleet in de strijd kwamen. Direct hier na werd het toen 22 na een ver schot van Wisker. Nadat Van Rpjjen voor Sleutelstad en Wisker voor DWR hadden gedoelpunt ging met 3-3 de rust in. Na de hervatting kwam DWR door inschieten van Piet de Bruyn, Sint en Wisker met 6—3 voor te staan maar werd het te ver naar voren trekken van de DWR verdediging door Brouwer be nut om de eindstand op 64 te bren gen. Advertentie VELE In de voorwedstrijden voor het kam pioenschap van Nederland, 2de klas kader 38-2, moyenne van 10.00 tot 16.00, die in Amsterdam werden gespeeld heeft A. Agema, lid van het district „Haarlem" van de K.N.B.B. het fantas tische gemiddelde behaald van 24.36, hetgeen voldoende zou zijn voor promo tie naar de hoofdklasse. Helaas laten de reglementen van da K.N.B.B. dit niet toe en zo zal Age ma eerst nog de eerste klasse moeten doorlopen. Voor deze wedstrijden moest Agema zes partijen spelen, waarvan hij vijf partijen wist te winnen en zelfs een partij in twee beurten wjst uit te maken, hetgeen een moyenne betékent van 150.00.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 11