'eric de noorman Unieke vorm van nazorg Zwartboek over het VHMO Uitgaven van Verhoeven Abraham geveild Kruiswoordraadsel RAI en BOVAG zenden rekest aan de Staten-Generaal Mijn zoon wil niet sterven l!Wï> Emigranten Thuisfront Actie Posterholt groeit uit tot een nationaal orgaan Noorwegen wenst geen raketbases Samengesteld op verzoek van de Raad van Leraren Tijdinghengingen aan de echte krant vooraf DINSDAG 26 NOVEMBER 1957 PAGINA k. -A Kath. Limburgse Emigratiestichting Worden Westduitse staatsei gendommen verkocht? Zes weken geëist tegen speelclub-exploitant Gewelddaden in Frans Kameroen? Landbouwschap heeft bezwaren tegen het Benelux-verdrag P. C. Hooftprijs 1957 pf) i j .ic' m. Prins George van Griekenland overleden In 1955 zou Russisch slagschip zijn vergaan Raad voor de Kunst 9 10 11 - - - - - - - - - - - - - - Ernstig beswaar tegen voorgestelde belasting verhoging ten nadele van het wegverkeer Benoemingen bisdom Rotterdam —v- Ambassadeur van Marokko in Spanje naar Rabat v.oor besprekingen door HARRIET H. HOUSER Geen bloemenweek in Den Haag in 1958 Eichendorff-herdenking in Nijmegen Friese leerstoel te Amsterdam weer bezet Japan wil zijn uitvoer meer dan verdubbelen Meer dan twaauhonderd Nederland se emigranten wacht met Kerstmis een verrassing. Dank zij de zorg van de katholieke Limburgse Emigratie Stich ting ontvangen zij een praktisch en uitermate nuttig boekje, een „vademe cum voor alle emigranten-naar-God", geschreven door de bisschoppelijk com missaris van genoemde stichting rec tor J. Th. M. Joosten uit Posterholt. Hij was het ook die er enkele jaren ge leden het initiatief toe nam de emigran ten door middel van kleine attenties te doen ervaren, dat het vaderland hen nog niet vergeten is. Daartoe stichtte rector Joosten de Emigranten Thuisfront Ac tie Posterholt. kortweg het Etap ge naamd. De initiatiefnemer wilde allereerst vanuit Limburg demonstreren, dat het katholicisme nog steeds een wereld kerk is en vervolgens zocht hij naar een zinvolle apostolaatstaak voor de leerlingen van de r.-k. huishoudschool te Posterholt. waarvan hij rector is. De activiteiten van het Etap omvat ten: dagelijks gebed voor het geeste lijk en materieel welzijn var de emi granten; het zenden van Paas- en Kerstwensen en het voeren van kleine hulpacties, in de vorm van lectuur- zendingen. De laatste twee activitei ten beperken zich tot die emigranten, waarvan het Etap de adressen heeft. Sinds 1952, toen paasbrieven met palm takjes werden verzonden, is het aan tal adressen aanzienlijk gestegen en bedraagt thans meer dan 1200. een aantal, dat met de dag groeit, omdat de emigranten enthousiast zijn over deze unieke vorm van nazorg. Tal van brieven zijn er om dit te bewijzen. Van de emigranten worden hiervoor geen geldelijke vergoedingen gevraagd. Zelfs de Nederlandse we duwe in Brazilië, die ter behoeve van een op te richten Nederlandse volks dansgroep muziekboekjes en volks- danshandleidingen vroeg verkreeg het gratis. Evenzo verging het een Nederlandse huisvrouw in Australië, die desgevraagd een handboek voor de champignonteelt kreeg toegezon den of de jongeman, die voor 170 Nederlanders in een Australisch hos tel Nederlandse boeken en tijdschrif ten wilde hebben. Rector Joosten doet dit werk intus sen reeds in het belang van emigran ten uit heel Nederland. Hij ziet het graag uitgroeien tot een waarlijk na tionaal instituut. De benodigde gelden ontvangt rector Joosten doorgaans van de Katholieke Limburgse Emigratie Stichting, dit ook de uitgave van het boekje ,,In het licht der Eeuwigheid" (emigranten-kerstgave 1957^ heeft be kostigd. De beste nazorg is overigens nog altijd een goede voorzorg. Ook hier besteedt de katholieke Limburgse Emigratie Stichting veel aandacht aan. In verschillende plaatsen in Limburg worden emigratiecursussen gegeven, waarop vakei als Engels, godsdienst, volkenkunde, hygiëne etc. gedoceerd worden. De Stichting betreurt het dat noch tans veel emigranten onvoorbereid ver trekken. Im Limburg nog altijd 150 van de 176. De meeste belangstelling om te emi greren bestaat in Limburg, In de in dustriële sector, aldus drs. Charles Beltz, directeur van de stichting. Hieruit wordt 85 pet. van de aan meldingen gerecruteert. Van de in dustrie komt het grootste deel uit de mijnsector, naar schatting wel 60 De Westduitse minister Hermann Lindrath heeft naar Keuter bericht, gis teren verklaard voorstander te zpn van de verkoop van die ondernemin gen, die eigendom van de staat zijn of door de staat geëxploiteerd worden en „beter ji particuliere handen kunnen zijn", met inbegrip van de Volkswagen fabriek. De minister zeide op een persconferentie, dat hij deze Volkswa genfabriek, de grootste autofabriek in West-Duitsland, graag omgezet zou zien in een maatschappij op aandelen, welke eigendom is van de houders van „volks-aandelen". Verder zeide de minister, dat er on derhandelingen gevoerd worden over de verkoop van federale eigendommen, die verscheidene tientallen miljoenen Mar ken waard zijn. Voor dergelijke ver kopen is de goedkeuring van de Bonds dag nodig en de minister kon nog geen bijzonderheden mededelen. Gevraagd, of zijn ministerie biedingen van buiten landse kopers voor dergelijke eigen dommen zou afwijzen, antwoordde mi nister Lindrath, dat er in principe op toegezien zal worden, dat Duits eigen dom niet in handen van buitenlandse kapitalisten komt. Volgens de minister zou het echter geen ramp zijn, wan neer een minderheidsbelang door bui tenlandse belangen gekocht zou worden. In de geruchtmakende speelclubaffai- re in het betwiste grensgebied van Baarle Nassau heeft de officier van justitie te Breda tegen een Haagse aan nemer zes weken gevangenisstraf ge- eist wegens het gelegenheid geven tot hazardspel. Van augustus tot december 1956 was de man als leider van de speelclub Woodside, geplaatst op het betwiste ge bied, opgetreden. Het verweer van ver dachte ging er van uit, dat de club op Belgisch gebied stond. De vraag of dit stukje grond Belgisch dan wel Neder lands is hebben de bevoegde instanties nog niet uitgemaakt. De officier van justitie merkte op dat men als Nederlander in België geen ge legenheid mag geven tot hazardspel. Uitspraak 9 december. Een vakverenigingsleider uit Frans Kameroen heeft de V. N. verzocht een commissie van onderzoek te sturen. Naar zijn zeggen zijn er het afgelopen jaar honderd mensen bij gewelddaden om het leven gekomen. Ho vraagt ook een speciale politiemacht om de V.N.- commissie te beschermen, want, zegt hij, de Fransen zijn niet in staat de orde te handhaven. De vakverenigingsleider, Dika Akwa geheten, is een van de ze ven inwoners van Kameroen, die door de beheerschapscommissie van de V.N. worden gehoord en voorstander zijn van vereniging van Frans en Brits Kame roen tot een zelfstandige staat. pet. Het meest emigratie-minded is dan ook de mijnstreek. In Maastricht en omgeving is men daarentegen zeer honkvast. Voor de grote belang stelling in de industriële sector zijn volgens de voorzitter van de Stich ting de heer Jan Maenen verschillen de oorzaken aan te wijzen. Het lange wachten op een woning; te weinig emplooi in eigen land; een teveel aan ..papieren" in Nederland en het slagen van emigratieplannen van familieleden of kennissen, zijn enkele van de meest gehoorde redenen. De emigratie uit de agrarische sec tor is vrjj klein. Wel mag daarbij de emigratie naar Luxemburg niet uit het oog worden verloren. In ruim vier jaar tijd emigreerden naar dit land 500 per sonen (grotendeels Limburgers), ver deeld over 76 gezinnen. Waren voor deze gezinnen in ons land slechts 500 hectaren grond beschikbaar, in Luxem burg hebben zij er thans, zoals dat vaktechnisr' heet, 2700 „onder de ploeg". Met betrekking tot deze inter-Euro- pese emigratie merkte de heer Jan Maenen op, dat het tijd wordt, dat van katholieke zijde een studie wordt gemaakt van de Europese migratie. Ook op dit terrein, zo meende hijligt voor ce katholieke emigratiestichtin gen een belangrijke taak. Tenslotte stel de hij nog, dat op het terrein van de emigratie-bemiddeling het particulie re initiatief moet prevaleren, boven dat van de overheid. Naar United Press uit kringen van de Noorse regering heeft vernomen zal Noorwegen zich met kracht ver zetten tegen de bouw en de bemanning van Amerikaanse raketbases op Noors gebied. Dit standpunt zal door de Noor se regering gehandhaafd blijven, on geacht de besluiten die volgende maand tijdens de NATO-conferentie te Parijs genomen mogen worden. De Noorse delegatie naar de NATO- conferentie, die zal worden geleid door premier Einar Gerhardsen, zal tevens met nadruk pleiten voor meer politieke samenwerking in de NATO, en oplos sing van de Algerijnse kwestie. Terzake van de raketbases is opgemerkt dat de Noorse strijdkrachten wel zullen kun nen worden uitgerust met raketten van eigen maaksel, en eventueel ook Ameri- kaanse raketten, wanneer die worden aangeboden, zullen aanvaarden. Het Landbouwschap heeft in een brief aan de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening bezwaar gemaakt tegen de bepalingen van de bij het Benelux-Unie- verdrag behorende overgangsovereenkomst. Wanneer de Beneluxlanden komen tot of ficiële goedkeuring van het Benelux- Unieverdrag, ca. in de huidige vorm, aldus de brief, dan accepteren zij daarmee de stelling (artikel 41), dat de kostprijs in het importland, vermeerderd met een pas sende winstmarge, de basis behoort te zijn voor de regulering van de internationale handel in agrarische produkten. Het landbouwschap heeft er zijn vrees over uitgesproken, dat dit precedent het voor Nederland onmogelijk zal maken in E.E.G.-verband te pleiten voor minimum prijzen, die slechts rekening houden met de kostprijzen in het importland, maar daar niet zonder meer op gebaseerd hoeven te zijn. Onder deze omstandigheden zal er geen sprake zijn van specialisatie en arbeids verdeling, maar zal een belangrijk deel van de Nederlandse agrarische exporthan- del verstrikt geraken in een West-Euro pees landbouwprotocol. Wanneer dan bo vendien, vervolgt de brief, nog het Bene- lux-systeem wordt overgenomen van slui ting van de grens, zodra de binnenlandse prijs van het importland daalt beneden de (autonoom vastgestelde) minimumprijs (gebaseerd op kostprijs plus winstmarge), betekent dit een risico voor de Nederlandse land- en tuinbouw, waarvan de omvang niet te overzien is. Dit geldt in het bijzonder voor de be derfelijke produkten, waarvoor het nor maal te achten is dat zij tegen wisselende prijzen worden verhandeld. De staatssecretaris van O. K. en W. heeft bepaald, dat de staatsprijs van letterkunde, de P. C. Hooftprijs, voor 1957 zal worden toegekend aan een au teur op grond van een publikatie, be horende tot de categorie beschouwend proza, verschenen in het tijdvak 1 juli 1954 tot 1 juli 1957, dan wel op grond van zijn gehele oeuvre op dit gebied. Hij heeft ingesteld, de jury, die de minister bij de toekenning van de prijs voor 1957 van advies zal dienen, is als volgt samengesteld: A. van der Veen te 's Gravenhage, lid en voorzitter; dr. L. Brummel te 's Gra venhage; P. H. Dubois te 's Gravenhage; dr. H. L. C. Jaffé te Amsterdam-c; prof. dr. L. J. Rogier te Nijmegen, leden en H. J. Michael te 's Gravenhage, secre taris. Ir Aö 45. Eindelijk bereiken zij de vallei, waar langs de oever van een groot meer hun kamp uitgestrekt ligt. Met zijn zoon en Torwald bespreekt de Noorman de. bouw van blokhutten voor de krijgers, die hier ook gedurende de winter zullen blijven. Dan nemen zij afscheid van elkaar. Erwin en de oude Viking zullen zich bij hun krijgers voegen. Eric keert met Svein, de Skalde en ae ruiterij terug naar Ottar's burcht. Met een brede armzwaai gaan ze uit elkaar- Op hun gemak zetten Eric en zijn troep de tocht voort, en slaan nog voor ae schemering hun kamp op met de bedoeling wat te jagen, maar deze rust zou niet lang duren, want laat in de avond nadert een ruiter in vliegende galop de vuren van Eric's kampement, met een ontstellend bericht. De raad van leraren bij het voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs heeft een „zwartboek over het voorbe reidend hoger en middelbaar onder wijs" Let licht doen zien dat op verzoek van de Baad van Leraren werd samen gesteld door de heren A. la Fleur, A. C. de Jong en H. D. Veenstra. In een voor woord delen zij mede dat zij zich met de nodige schroom bereid hebben ver klaard tot de samenstelling van dit boek, omdat zij zich terdege bewust wa ren van de verantwoordelijkheid die zij op zich zouden nemen. „De overtuiging echter dat het bitter noodzakelijk is de ogen van het Nederlandse volk te ope nen voor de ernst van de situatie waar in het V.H.M.O. de laatste jaren is ko men te verkeren, heeft hen de schroom doen overwinnen". (Van een verslaggever) Op een veiling van de firma Van der Perre in Brussel is zaterdag j.l. door vele gegadigden ferm gestreden om het bezit van een collectie ingebonden nieuwstijdingen uit het begin van de zeventiende eeuw.Na snel oplopende van oude boeken en drukwerken de biedingen werd de Amsterdamse expert heer Menno Herzberger eigenaar van de band voor een bedrag van 34.000 B.francs. Het betreft hier een verzameling „Tij dinghen" van de Antwerpse drukker en uitgever Abraham Verhoeven. Zjj zijn verschenen tussen 1618 en 1622 en behan delen voor die dagen actuele onderwer pen als de val van Oldebarneveldt, de ge volgen van de Alteratie in Amsterdam, de veldslagen van de dertigjarige oorlog en talloze andere opwindende zaken. De schrijvers steken hun voorkeur voor de katholieke zaak niet onder stoelen of banken. Aan het eind van de vorige eeuw heeft men beweerd dat Verhoeven de eerste uitgever van een krant zou zijn geweest. Dat zou de „Tijdinghen" zeker een extra waarde verleend hebben. Maar thans, nu men het begrip krant nader heeft gepreciseerd, kan Verhoe ven de eer niet voor zich opeisen. Zijn uitgaven over actuele zaken verschenen niet per' «diek, al kwamen er soms meer dere per dag van de pers, en bovendien was de inhoud niet gevarieerd. Meestal behelzen zijn uitgaven slechts het uit voerige verhaal van een gebeurtenis. De eerste echte kranten verschenen in 1609 in Straatsburg en Bremen. Am sterdam volgde als eerste in het Neder lands gewest in 1618. Abraham Verhoe ven veranderde eerst in 1629 zijn uit gave in éen krant. Prins George van Griekenland, oom van koning Paul van Griekenland, is zondag avond in zijn woning te Saint-Cloud bij Parijs op 88-jarige leeftijd overleden zo meldt A.F.P. Zijn vader, prins Christiaan van Dene marken, besteeg in 1863 als George I de troon van Griekenland. Prins George was een neef van koning George VI van Engeland en van tsaar Nikolaas van Rusland. Hij was gehuwd met prinses Marie Bonaparte. De samenstellers delen mede dat ern stig is gestreefd naar een grote mate van objectiviteit: getracht is de feiten te laten spreken. De uitgave van het zwartboek heeft niet ten doel tegen het regeringsbeleid een aanklacht de we reld in te slingeren, ook al houdt het zwartboek mogelijk een aanklacht in. Het gaat er veeleer om dat er in de naaste toekomst ten aanzien van het V.H.M.O. een geheel nieuwe en andere koers wordt ingeslagen". n de inleiding wordt o.m. het volgen de gezegd: „Het Nederlandse V.H.M.O. bevindt zich in een ernstige impasse. Bij een steeds toenemende stroom van leerlingen is er een eveneens steeds toe nemend gebrek aan schoolruimte en aan bevoegde leraren. Onder de lera ren heerst bovendien periodiek een on tevreden stemming, niet het minst als gevolg van de wijze waarop in- de na-oorlogse 'jaren met hun salariëring is omgesprongen. Dit laatste gegeven beïnvloed uiteraard niet weinig de be langstelling voor het leraarsambt onder hen die daarvoor in aanmerking komen. De firanciël-e perspectieven van een leraarsbetrekking spelen daarbij wel licht nog minder een rol dan de waar dering van het leraarsambt van de zij de der regering welke via de vele sa larisstrubbelingen der laatste jaren om de hoel. kwam gluren. Wie voelt zich aangetrokken tot een maatschap pelijke werkkring die van de zijde der hoogste autoriteiten in den lande tel kens onderworpen is aan het euvel der discriminatie?" Verder wordt opgemerkt: „Over de vele feilen van het onderwijsbeleid zou den tal van bladzijden te vullen zijn. Zij zijn zo talrijk dat men in het alge meen van het falen van dat beleid moet gewagen, waaruit dan weer op haar beurt de impasse van het V.H.M.O. te verklaren valt". Op dit onderwerp wordt in deze bro chure het licht geworpen, onder drie gezichtspunten, waarover achtereenvol gens in drie hoofdstukken wordt gehan deld. Zij hebben betrekking op de on macht der regering om op wetgevend gebied datgene tot stand te brengen wat onze tijd vereist, op de onmacht der regering om de snelle ontplooiing van het V.H.M.O. die toch niet op een maal gekomen is, bij te houden en in de behoeften ervan naar wettelijke maatstaven te voorzien en op de on macht der regering om een bevredigen de salariëring voor leraren, rectoren en directeuren op de juiste wijze en op het goede tijdstip te verwezenlijken. Het Russische slagschip Novorossiisk van 23.000 ton (gebouwd in 1911) zou op 29 oktober 1955 in de haven van Sebastopol zijn gezonken, waarbij 1500 opvarenden de dood zouden hebben ge vonden, aldus heeft volgens A.F.P. de correspondent te Bonn van het Dt_ conservatieve blad Berlingske Tidende gemeld. Slechts 21 bemanningsleden zouden er het leven afgebracht hebben. De correspondent schreef, dat de Russen erin geslaagd waren deze ramp twee jaar voor het westen verborge- te hou den totdat een der getuigen, kapitein Predtsjevski, onlangs naar West-Duits land uitweek en het vertelde. De Novorossiisk, het oude Italiaanse oorlogsschip Giulio Cesare, zou op een Duitse mijn zijn gelopen, waardoor de romp een scheur van zeven bij een meter had gekregen. Tot lid van de Raad voor de Kunst is benoemd de componist mr. G. L. F. Landré te Amstelveen. Hij is aange wezen als onder-voorzitter van de af deling muziek van deze raad Tot voor zitter van deze afdeling is benoemd prof. dr. J. M. A. F. Smits van Waes- berghe te Amsterdam. Horizontaal: 1. zwartgalligheid O LI-> V\f bepaalde maand (afk.) 0.1 gram 3. dierentuin waterkant 4. muzikale mengelmoes 5. selderie ro razernij 6. Ierland wijzen 7 vennootschaps vorm brok 8. lokspij s papegaai 9. deel van tok- kelinstrument idee vO 10. vrachtvrij voegwoord 11. aardsoort aarde Verticaal: 00 1. zangvogeltje verblijfplaats voor dieren O 2. Spaanse rivier Perzië 3. patrijshond O veilig 4. uitglijden lichaamsdeel 5. waswater omroep vereniging 6. Middelbaar Onderwijs UEdele (afk.) kompasstreek 7. verzorgt prot. kerkdiensten voor radio - handelsgebruik 8. rally - zintuig 9. brug over weg 10. gemeente in Gelderland - dwaas - teer 11. bep. kleur - zwemvogel De 6.VI en de BOVAG, organisaties van de wegtransportmiddelenindustrie en -handel, hebben zich gezamenlijk tot de Staten-generaal gewend met een rekest, waarin ernstig bezwaar wordt gemaakt tegen de aangekondigde ver hoging van de omzetbelasting op per sonenauto's, motorrijwielen, en op de banden voor deze voertuigen. In een dezer dagen door de minister vap fi nanciën bij de Tweede Kamer inge diend wetsontwerp wordt nadat reeds medio oktober een verhoging van 3 pet was ingegaan voorgesteld het tarief voor deze goederen met ingang van I januari te brengen van 15 op 20 pet. Ofschoon de formulering van het wetsontwerp de indruk vestigt, dat de overheid met enige schroom tot dit voorstel is overgegaan, zo zeggen beide organisaties, zal het gevolg van aan vaarding van het wetsontwerp zijn dat alleen voor personenauto's en motor rijwielen een extra hoge omzetbelasting van 20 pet zal gaan gelden. Dit is een tarief dat nog uitgaat boven de momen teel toegepaste weeldebelasting. De or ganisaties zijn van mening, dat met het jongste voorstel van de regering de economische functie van deze motor voertuigen wordt miskend. In het re kest wordt er verder op gewezen, dat de voorgestelde belastingverhoging m feite de vierde maatregel in een jaar tijds is ten nadele van het motorweg- verkeer. Met erkenning van de noodzaak van bestedingsbeperking achten KA1 en BOVAG, aldus het rekest, het met ge- Mgr. M. A. Jansen heeft benoemd tot kapelaan te Leiden St. Petrus de weleerw heer B. J. I. Trupens- tot kapelaan te Hille- gom de weleerw. neer J. H. Faveljee van het bisdom Versailles, en tot kapelaan te Oegstgeest, H. Willibrordus, de weleerw heer J. P- van der Klugt. Tot bisschoppelijk gecommitteerde gods dienstdiploma A. heeft mgr. Jansen be noemd de weleerw. heer F. M van der Zon. De Amsterdamse antiquair Menno Herz berger heeft op een veiling te Brussel de hand kunnen leggen op een verzame ling „Tydinghen" die in het begin van de 17de eeuw door de Antwerpse boek handelaar en drukker Abraham Ver hoeven zijn uitgegeven. Op de foto ziet men het boekje met een met gravures versierde uitgave over „den verjaegde Coninck van Praghe". In Rabat Is bekendgemaakt dat de Marokkaanse regering haar ambassa deur in Spanje voor besprekingen heeft teruggeroepen n.a.v. de berichten over gevechten tussen Spaanse soldaten en Marokkanen in Ifni, een Spaanse en clave in Marokko, aldus bericht Reuter. Aan de Spaanse kant zijn in Ifni vier doden en 19 gewonden gevallen, zo wordt van betrouwbare zijde te Madrid vernomen. Onder de aanvallers zouden 80 doden en gewonden zjjn gevallen. 1200 leden van het Marokkaanse be vrijdingsleger hadden zaterdag de aan val uitgevoerd. Zij hadden munitiema gazijnen aangevallen maar waren er niet in geslaagd ze te veroveren. Volgens het Marokkaanse blad „Al Alam", het orgaan van de „Istiqlal" partij, heeft de waarnemende minister van buitenlandse zaken bij de Spaanse ambassadeur krachtig geprotesteerd te gen de „agressie" van de Spaanse mi litairen jegens de Marokkanen in Ifni. Hij waarschuwde voor de gevolgen die dergelijke incidenten kunnen hebben. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken weigerde com mentaar maar gaf te kennen, dat „Al Alam" als een betrouwbare bron kan worden beschouwd. Vertaald door l. Gavers «jan Geuns. llllllllllllfjlilllillllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfliiiiililiiiu 28 De doktoren adviseerden ons om Hentz mee naar huis te nemen om te kijken of een verandering van omgeving en voedsel hem beter zouden doen eten. Voor het ongeluk had Hentz zijn kamer boven. Om dat het nu niet mogelijk was om hem naar bo ven te brengen, haaide ik de meubels uit de eet kamer weg en veranderde deze ruimte in een pro visorische ziekenkamer. De zuster sliep ook gelijk vloers in een kleinere kamer. Groot was de opschudding in het huis van de Housers, voor eerst sinds mei en nu was het oktober. Voor het eerst sinds die dag in mei bleef ik thuis om toe te zien, dat alles in orde was. Mijn buurman en ik schilderden de blinden van het huis omdat ik niet wilde, dat Hentz zou zien, dat ze afgebladderd waren. De nieuwe kamer van Hentz werd opgeknapt door de beste schilder uit de stad. Op onze vraag hoeveel we hem schuldig waren, ant woordde hij: „Geen cent. Ik wil dit voor Hentz doen". Het huis was weer tot leven gekomen na de ver schrikkelijke stille maanden. De buren hadden voor de slaapkamer van de verpleegster nieuwe creton nen overgordijnen gemaakt. Op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen stonden bloemen. En al die etenswaren! Er was gewoon geen plaats genoeg voor al die heerlijkheden, die onze vrienden hadden meegebracht ik had het idee, dat als we dat al lemaal zouden opeten, we de deur niet meer door zouden kunnen! Fred was toch al zwaarder gewor den door de hapjes, dia hij, Hentz en de zusters 's avonds in het ziekenhuis hadden verorberd. De grote dag kwam! Ik vertrok vroeg uit Perry om Margery en de zuster te helpen de geweldige verzameling eigendommen in te pakken. Ik ging alleen uit het ziekenhuis weg, vóór de anderen, om thuis nog een paar laatste voorberei dingen te treffen. Toen ik dichter bij huis kwam, zag ik een grote mensenmenigte! Overal in het gras zaten jonge mensen geduldig te wachten. Toen ik de oprit inreed, sprongen ze overeind. Sommigen renden naar de voordeur. Dichterbij gekomen, zag ik muziekstandaards staan, waarop opengeslagen mu ziekbladen. Ik kreeg een brok in mijn keel, ik zag, dat ook de band aanwezig was. Ik ging het huis binnen en gluurde af en toe naar buiten om te zien wat zich daar afspeelde. Oudere mensen verzamelden zich op straat. Het hoofd van de school had voor deze gelegenheid iedereen vrijaf gegeven en ook zij, die hun schooltijd allang achter de rug hadden, kwamen van hun belangstel ling blijk geven. Ik bleef binnen omdat er voortdu rend dames binnenkwamen met prachtig opge maakte schotels. Plotseling hoorde ik de muziek! Ik rende naar het dichtstbijzijnde raam. Fred, Mar gery en Hentz hielden voor de deur stil. Hentz zat voorin, ondersteund door kussens. Mijn jongen was thuisgekomen! Ik kon de voor stelling van zijn thuiskomst, die ik me oorspronke lijk gemaakt had maar niet verdringen: Hentz, die rechtop en vol zelfvertrouwen de stoep opliep! Ik had me verbeeld, dat hij dan wel helemaal beter zou zijn. Ik had me wat anders voorgesteld dan de magere bleke jongen, die ik nu door de openingen van de blinden kon zien. Hierdoor scheen deze dag in tegenspraak met onze verwachtingen en hoop. Ik keerde me van het raam af en mijn schoonmoe der sloot me begrijpend in haar armen. Na een ogenblik vermande ik me om naar het raam terug te gaan. Ik moest tegen mijn zwakte vechten en kon me de luxe niet permitteren me aan mijn emoties over te geven. Nu kon ik zeggen: „Welkom thuis, mijn jongen!" Ik keek naar de leden van het orkestje, zoals ze daar stonden te hijgen en te blazen en hun uiterste best deden voor deze groot se ontvangst. Ze probeerden vanuit hun ooghoeken naar Hentz te kijken en keken maar af en toe in de muziek op hun standaards. Wie kon het nu wat schelen als ze er eens naast bliezen? Mij niet. Wat erop aankwam was, dat ze uit volle borst Hail to the chief speelden! „Leve de aanvoerder!" hoe heerlijk klonk dit! Een huldigingsdefilé zou ze niet meer hebben kunnen bezielen dan deze jongen in de auto, die weigerde te sterven niet eenmaal, maar elke dag opnieuw! Iedereen om me heen was tot tranen toe geroerd. Fred reed de wagen achter het huis. Hentz zou in zijn rolstoel moeten worden overgebracht en hij had niet graag, dat vreemden dat zagen. Verschillende mannen hielpen Fred hierbij. Ik keek toe hoe Mar gery de kussens onder zijn hoofd schikte en het haar uit zijn gezicht streek. Ik was nu gekalmeerd en ging naar ze toe. Margery duwde de rolstoel voort en Fred volgde. Het orkestje speelde Dixie. Toen we om de hoek van het huis kwamen, za gen de mensen Hentz! Plotseling ontstond een groot tumult onder de jongelui, een tumult, zoals alleen zij dat kunnen voortbrengen. Onder het ge schreeuw, de toejuichingen en uitroepen van „Wel kom thuis!" en „Bravo!" duwde Margery de stoel over de oneffen stenen van het pad naar de voor kant van het huis. Toen ik naar het gespannen ge zicht en de omfloerste ogen van Hentz keek, kreeg ik een verschrikkelijk anstig gevoel. Ik was bang, dat dit welkom een te grote emotie voor hem zou zijn en dat zijn krachten het voor al deze mensen zouden begeven. Wat zou hij dat zelf niet afschuwe lijk vinden! Ik herinner mij gebeden te hebben dat hij zich maar goed zou mogen houden. Mijn eigen opwinding was de oorzaak van deze angst want ik had kunnen weten, dat hij zich in iedere situatie zou kunnen beheersen. Terwijl ik hem bezorgd gadesloeg, zag ik de oude glans in zijn ogen terugkeren. Een plotselinge stilte viel, toen de mensen zagen, dat hij veel moeite deed om zich op te richten. Het bleef bij een ver geefse poging maar hij kon zijn kin opheffen! Zij, die dichtbij hem stonden, hoorden hem onderdrukt lachen en met vaste stem zeggen: „Misschien word ik nooit president van de Verenigde Staten, maar laat ik je één ding vertellen; als mijn nieren het uithouden, word ik nog eens gouverneur van Geor gia! (Wordt vervolgd motiveerd de lasten wederom ten dele af te wentelen op een bepaalde groep belastingbetalers. De in zeer korte tijd getroffen overheidsmaatregelen maken het voorts voor de handel in automo bielen en motorrijwielen onmogelijk een verantwoorde bedrijfsvoering op te stellen. (Van onze Haagse redactie) In Den Haag zal in 1958 geen bloe menweek worden georganiseerd. Het bestuur van de Haagse Bloemenweek heeft met algemene stemmen besloten, mede gelet op de benarde financiële po sitie van de gemeente Den Haag, geen verzoek te richten tot de gemeenteraad om een subsidie voor het organiseren van die week. Er zou in 1958 een be langrijk grotere subsidie en een aan merkelijk grotere garantiesom nodig zijn. Overwogen is mede het feit, dat in 1958, zoals ook dit jaar het geval was, de zo noodzakelijke achtergrond van een bloemenweek, te weten een door de gemeente aan te brengen bloe menversiering in de stad, zal ontbre ken. De mogelijkheden tot het organi seren van een bloemenweek in de ko mende jaren zullen zorgvuldig worden bestudeerd. Op 26 september a.s. zal het honderd jaar geleden zijn, dat de grote Duitse romanticus Joseph Freiherr von Eichen- dorff stierf. Aan de Nijmeegse universi teit zal op die dag een Eichendorff- herdenking worden gehouden. Prof. Kosch, de Nijmeegse emeritus-hoogleraar in de Duitse letterkunde, die thans te Wenen woonachtig is, is indertijd be gonnen met een historisch-critische uit gave van Eichendorff's werken te be zorgen en regelmatig publiceert hij de resultaten van zijn onderzoek in Die Wachter. Deze traditie voortzettend zal zijn opvolger, prof. dr. P. B. Wessels op 26 november a.s. in de aula van de universiteit een voordracht houden over Eichendorff en speciaal over diens ro man „Ahnung und Gegenwart" en de novelle „Aus dem Leben eines Tauge- nichts". Studenten van de germanisten vereniging zullen gedichten van Ei chendorff voordragen. Met een rede over „de Friese brief", heeft prof. dr. J. H. Brouwer, weten schappelijk directeur van de Friese akademie te Leeuwarden, zijn ambt als bijzonder hoogleiaar in de Friese taal- en letterkunde aan de gemeente universiteit van Amsterdam aanvaard. Hiermee is deze leerstoel aan de Am sterdamse universiteit, die enige jaren vacant is geweest, weer bezet. Onder een nieuw vijfjarenplan voor eco nomische expansie, dat naar verwachting de volgende maand door het Japanse ka binet zal worden goedgekeurd, wil Japan zijn totale uitvoer uitbreiden tot 4.730 mil joen dollar in 1962, vergeleken meteen uitvoer ter waarde van 2.3 miljard dollar in 1956. Door deze grote uitbreiding van de export wil Japan komen tot een verhoging van zijn nationale produkt en zijn nationale inkomen met het doel werkgelegenheid te scheppen voor ongeveer 5 miljoen arbei ders. De uitvoer naar de landen van Zuid- oost-Azië zal worden uitgebreid van 935 miljoen dollar in 1956 tot 1.5 miljard dollar in 1962. Toonaangevende Japanse zakenlieden neb ben naar aanleiding van dit programma als hun mening te kennen gegeven, dat de nadruk moet worden gelegd op de leve ring van zware industriële en chemisch® goederen aan onder-ontwikkelde landen van optisch materieel en dergelijke goede ren naar de meer ontwikkelde landen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2