Koninklijke onderscheiding voor P. Springveld Vishal Strijd tegen de verdovende middelen op de goede weg? Oordeel van een Amerikaans expert Wat is marihuana? Still weer Armen de vragen aandacht %HoJi£o#eó VAN NIEL THEATERJAARBOFK 1956-1957 'i NAAIMACHINES Halve eeuw loodgieter hij hetzelfde bedrijf Heemstede heeft 25633 inwoners Reorganisatie Houtplein en omgeving Szabo winnaar te Wageningen NU KERSTMIS IN ZICHT KOMT: DINSDAG 26 NOVEMBER 1957 PAGINA 5 V Antwoord aan J. Willemse BRILLEN ZIJLSTRAAT97- HAARLEM TELEFOON 12726 «und laten Films: diversen Burgerlijke Stand Haarlem Nog vier bomen worden opgeofferd Mejuffr. W. Vonfelde neemt afscheid van TBG-bestrijding R.-k. reclassering Koopt bij KAAN TRUIEN- en DASSENWOL 18 moderne tinten 100 gram 1.9Q Gen. Cronjéstraat 129 Haarlem Botsing tussen brom fietser en scooter-auto Kring West K.A.B. Beurs van Anou t e-ain Beun- Y oHf ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 I)(> neer ^pringvelu eiie» van de Werkplaats van het Loodgieters- en Lei- dekkersbedrijf Muller in de Ridder straat te Haarlem is ter gelegenheid van zijn vijftigjarig dienstjubileum bij dat bedrijt koninklijk onderscheiden »iet de ere-medaille in zilver, verbon den aan de orde van Oranje Nassau. Vanmorgen werd de heer Springveld, die tevens zijn zeventigste verjaardag vierde, te zijnen huize, Gedempte Schalkburgergracht 36, gehuldigd door de heer A, Muller en een deputatie uit 5et personeel, bestaande uit de heren k A. ten Hacken en J. Vlaswinkel. De jiêemeester van Haarlem, mr. O. gélfi. Cremers, had een schriftelijke Ziin ens gezonden, waarin hij tevens njpt sPijt uitdrukte de onderscheiding ovei6 te kunnen uitreiken, omdat een m ?den werkprogramma in verband et de gemeentebegroting hem dat ver anderde. De heer Muller sprak de jubilaris in Welgekozen bewoordingen toe. Hij wees er op, dat de heer Springveld, die ge durende een halve eeuw dag in dag uit dezelfde weg gegaan was en nauwe lijks tien dagen wegens ziekte verzuimd had zijn werk altijd met opgeruimdheid, hulpvaardigheid en optimale plichtsbe trachting heeft verricht. Hij is een Vakman in de ouderwetse zin van het woord, die het loodgietersvak in zijn geheel beheerst, maar daarnaast ook kundig is in de dusgenaamde fijne kneepjes". Daardoor heeft de heer Advertentie Dezer dagen zal de Haarlemse vt\* gemeenteraad moeten beslissen over het lot van de Vishal op de Grote Markt. Van gemeentewege had men graag de exploitatie van de Vishal als tentoonstellingsruimte Voortgezet. Men had het plan opgevat daartoe een adjunct-directeur van de gemeentelijke musea aan te stellen, die bijzonder belast zou worden met het beheer van de Vishal en het Huis van Looy. In de memorie van antwoord detbegrotingsverslag, waarin B. Tezeegdanddeart Tzt^ploTnl thans in verband metdfbesteS- beperking, onmogelijk is. Maa| Ir wordt ook gezegd, dat u lv4?=r er „Haarlems Bloei", de exploitatie van Vis- en Vleeshal belast is geweest, te kennen gegeven zou hebben dat na een proefperiode van vijf jaar deze exPloitatie-zaak als geëindigd beschouwd moest wor den. Thans heeft het bestuur van „Haar lems Bloei" aan de raadsleden laten Weten, dat het bereid is de exploitatie Voort te zetten. Het bestuur betreurt het, dat de oplossing die de gemeen- voorstond, niet uitvoerbaar blijkt deze tijd. Men kan dus stellen, dat feder het er over-eens is, dat de Vishal ?'s expositieruimte behouden moet Phjven. De proefneming met een aan- 1 belangrijke schilderijententoonstel- gen gedurende de afgelopen twee laar hourt- n men zonder enige terug We^lng als geslaagd kenschetsen. beht zaj de toekomstige exploitan nPr, le 9at ook zijn mag niet ku alth rekenen op een voordelig saldo thans niet in geld uitgedrukt. Maar risiccjizou zijn op te vangen doo a e^Pl°itatie gekoppeld te houden v n die van de Vleeshal, die wel een P,rdelig saldo oplevert, r'u de situatie zo ligt, dat de ge meentelijke plannen geen J lorgang nnen vinden, is het de vraag of een dQn of meer particulier^ exploitatie k6°r ..Haarlems Bloei" niet de voor- Va* verdient boven een exploitatie een geiïleentewege. De gemeente zou ]ev aPart ambtelijk apparaat in het Ie moeten roepen. Een adjunct-di- Zoi -r voor de gemeentelijke musea Var, Z^cb binnen korte tijd voorzien fea een eigen dienst, een eigen bu- Zou 6n eigen Personeel- Dat alleen ken exploitatie veel duurder ma- 6 ..Haarlems Bloei" beschikt over de - a^.mmistratief apparaat en over tis dan tj fn°dige ervaring. Maar wat de ar- tleke aspecten betreft, zou zij zich °f desnoods permanente bijstand B GGB enmiviippiQ V\ocfoonrlo m+ boeten bedienen van de inciden- ki T len vommissie, bestaande uit des ondigen. Het recente verleden heeft zien, tot welke voortreffelijke sultaten men dan komen kan. Wij geloven, dat 'deze laatste oplossing de Hoorkeur verdient, afgezien van het eit dat er momenteel geen andere oplossing mo- IklHCl gelijk blijkt INm-j üe heer P. springveld is ter gelegenheid van zijn gouden jubileum bij het Lood gieters- en Leidekkersbedrijf A. Muller te Haarlem, koninklijk onderscheiden met de zilveren ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Op de foto: de heer A, Muller speldt de jubi laris de onderscheiding op. Springveld in aanzienlijke mate bijge dragen tot de goede naam van het be drijf. Namens de burgemeester las de heer Muller het uittreksel van het be noemingsbesluit voor, waarna hij de ju bilaris de onderscheiding opspeldde. Als persoonlijk feestgeschenk overhan digde de heer Muller de jubilaris een gouden zegelring. Namens het perso neel werd de heer Springveld een stel zijtassen voor zijn bromfiets aangebo den. De heer Springveld trad omstreeks 1907 de juiste datum weet hij niet meer in dienst bij de heer A. van Eyk. Na diens overlijden in 1953 werd het loodgietersbedrijf onder eigen naam voortgezet door de heer A. Muller, die reeds vijftien jaar als firmant met de heer Springveld samenwerkte. De heer Springveld was zichtbaar verrast met de hem verleende onderscheiding. „Het is me altijd goed gegaan, ik heb steeds plezier in mijn werk gehad, en daarom zijn die vijftig jaren bij het be drijf zonder dat ik er erg ir had, voor bijgevlogen." Het aantal inwoners bedroeg blijkens het zojuist verschenen kwartaalbe richt van de gemeente Heemstede eind september 25633. Het aantal ingeschre venen voor de huisvesting bedroeg 571 tegen 605 aan het einde van het tweede kwartaal van dit jaar. In dit kwartaal werden 21 woningen opgeleverd, name lijk acht woningen aan de dr. N. G. Piersonstraat en dertien woningen aan de dr. Sehaepmanlaan. Er werden 233 vergunningen afgegeven. De laatste drie maanden kwamen negen en dertig wo ningen gereed, terwijl veertig bouw vergunningen werden afgegeven. De vrijwillige brandweer moest drie keer uitrukken, een keer voor een bin nenbrand, eenmaal voor een schoor steenbrandje en een keer voor een kleine uitslaande brand, die veroor zaakt werd door het uitkloppen van een brandende pijp boven een zonne scherm. In alle drie de gevallen was de schade zeer gering. Er hadden in het afgelopen kwartaal vier en negen tig verkeersongevallen plaats, waarvan twee met dodelijke afloop. Zeven per sonen werden zwaar gewond. Bij de openbare leeszaal en bibliotheek waren 3435 lezers ingeschreven, van wie 1450 jeugdlezers. CINEMA-PALACE: De avonturen van Ar- sène Lupin, 14 j. 2, 4.15. 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Handelaren In meisjes, 18]. 2.30, 7, 9.15 uur. Di. één avondvoorstelling om 8 uur. LIDO: Liefde als lokaas, 14 jaar. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Die man is gevaarlijk, 18 jaar. 2, 7, 9.15 uur. Wo. en do.: Blake helpt een handje, 18 2, 7, 9.15 uur. REMBRANDT: Monpti, str. volw. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Het eiland der Pygmeeën, 14 jaar, qJ?-30, 7, 9.15 uür. TDDIo jQe ondergang van de Graf Spee, 14 3. 2.15, 7, 9.15 uur. Dinsdag 26 november Mr edr?a°A°rn' Wilhelminastraat, 20 uur: de weréiri i ,Börger over „Het conflict In geerte) (Studiekring voor Wijsbe- serieni)"1'vfm1)(LuT'' 20-15 uur: Vierde concert nisch Orkest o] v0023hoTaTdS PhiUlarmo" Ingrid Haebler üL'Henn Arends, m.m.v. Rembrandt-tb-atJ; theater. Hetty Blow a "ur: ,auz,f voordrachten en X/S hu™°rlstlsche rodieën. Albert Mol met danspa- Mlnerva-theater, 20.15 uur- ABC-cabaret Spoken"" C°rry tingelen en Woensdag 27 november Minerva-theater, 20.15 uur- no wereldreizigersserie. Dr T. de Booy spreekt over „De Andes-expeditie 1956" sPr«eKt Bisschoppelijk Museum, 20 uur- n.. n J A. C. Peeters spreekt over „D'e Neder-' landse Kerken m de Middeleeuwen" irl loof en Wetenschap) GEBOREN: A. Joosten—den Broeder, E J Hinrichs—Koelemeijer, z., W. j. r' van'den Heldervan Hamelsveld, z. C Ph M Clemens—Tutert, z., J. Zwaan Alhada z. J- W. Goemaat—de Koning, D dé Vries—Biersteker, z., C. E. van der Drift—Aartma, z„ J. J. Schu- ringa-Schiphorst, d, E. Makkes van der Deijlvan der Plas, d., W .J. M. Kub- bengaBosman, d. ONDERTROUWD: J. J. Pot en M. W. Kenniphaas, C. Rietbergen en M. J. Hoekstra. T OVERLEDEN: L. Chr. J. Wolff, 62 j„ Middenweg; A. Joustra, 70 Garen- kokerskade; G. J. J. Hurkmans, 93 j., Oost Indiëstraat; J. van der Noll. 61 j., Schalkwijkerweg; A. Verstraeten, 61 j., van Oosten de Bruijnstraat; C. E. Schulpzand, 81 j., Diederikstraat; P. Laadstra-Galandt, 73 j., Goetzeestraat; H. Verduyn Lunel-Tan Giok Nio. 58 j., Eksterstraat. B. en W. van Haarlem hebben in antwoord op vragen van het raadslid J. W. Willemse (P.v.d.A.) meegedeeld dat het wegnemen van enige bomen no dig is geweest om het wegprofiel van de Baan te verbreden. Daardoor zal ruimte worden verkregen voor het voorsorteren van het verkeer, dat het Houtplein nadert vanuit het oosten. Als gevolg van het opheffen van de tram Amsterdam-Haarlem-Zandvoort was het mogelijk het Houtplein en onmiddellijke omgeving te reorganiseren, waardoor een vlottere en veiliger verwerking van het verkeer gewaarborgd wordt. B en W delen voorts mede, dat er inderdaad enige plannen moeten wor den opgeofferd om de reorganisatie ge heel te kunnen uitvoeren. Met name zul len twee bomen aan de Kleine Hout weg, één aan het Frederikspark en één aan de zuidzijde van de Baan moeten verdwijnen. De commissie Openbare Werken heeft deze plannen reeds goed gekeurd. Het college deelt mee, dat het er nauwlettend op toeziet, dat groen en bomen bh het uitvoeren van werk zaamheden zoveel mogelijk worden ge spaard. Zaterdag 30 november zal mejuf frouw W. Vonfelde, districts-huisbe- zoekster van de Noordhollandse Vereni ging tot bestrijding van de Tuberculo se, afscheid nemen van haar vele rela ties, vrienden en patiënten. Wie haar kent, begrijpt, dat zij met een bezwaard hart haar werkzaamheden in dienst van de tuberculose-bestrijding neerlegt. Reeds vanaf 1915 heeft mejuffrouw Von felde met groot en nimmer verflau- wend enthousiasme en met enorme Ijver en plichtsbetrachting haar taak vervuld. In 1915 trad zij in dienst bij de lighal voor tuberculose-patiënten van de Haar. lemse Vereniging tot bestrijding der tuberculose te Schoten. In 1921 werd mejuffrouw Vonfelde aangesteld tot huisbezoekster van genoemde Vereni ging en van 1 februari 1925 tot heden is zij werkzaam voor de Noordhol landse Vereniging tot bestrijding van de tuberculose als districts-huisbezoekster. Meer dan 42 jaar van haar leven heeft mejuffrouw Vonfelde aldus mede gewerkt aan de strijd tegen de tuber culose en vooral de eerste jaren had zij vele moeilijkheden en weerstanden te overwinnen. Jaar in jaar uit leefde zij mede met de getroffen gezinnen, zorgde zij voor de belangen van de pa tiënten en werkte zij samen met de wijkverpleegsters, die in haar rayon (de Haarlemmermeer, Bennebroek, Bloemendaal, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Heemstede en Zand- voort) werkzaam zijn. Door haar op gewekt karakter en haar doorzettings vermogen is zij in de loop der jaren zeer velen tot steun geweest, heeft zij menigeen een hart onder de riem kun nen steken en door haar inspirerend voorbeeld opgebeurd. In het consultatiebureau tot bestrij ding van de tuberculose, Gedempte Oude Gracht 41 te Haarlem vindt op 30 november a.s. een receptie plaats (aanvang "2 uur) en ongetwijfeld zul len velen van deze gelegenheid ge bruik willen maken om van mej. Vonfelde afscheid te nemen. De bijeenkomst ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum van de r.-k. reclassering te Haarlem wordt, zo wordt ons thans medegedeeld, niet woensdag, maar vrijdag (29 november) gehouden. Plaats en tijd blijven onver anderd. Advertentie Enige weken geleden werden een fabrieksarbeider, een tremmer, een importeur, een stoker en een vrouwelijke kantoorbediende, wegens het verhandelen en voorradig hebben van Indische hennep, waaruit marihu- ana-sigarett- n gerold worden, veroor deeld tot straffen variërend van drie maanden tot anderhalf jaar gevange nis. Tijdens de daaraan voorafgaande procedure werd de vrees geuit, dat Amsterdam een der gewichtige centra in West-Europa van de sluikhandel __in verdovende middelen zou geworden zijn. De publieke opinie kreeg hiermee weer een sterke angstinjectie voor de vrese lijke gevolgen voor de beschaving, wan neer deze middelen verder verspreid worden. Deze veroordelingen vonden plaats op grond van de Nederlandse „Opium wet", die dateert van 1928, en het berei den, vervoeren, bezitten en aanwenden van Indische hennep, morphine, opium, cocaïne en nog enige andere prepara ten, verbiedt. In 1953 werd deze wet nog verscherpt. Artikel 10 stelt op overtreding een maxi male gevangenisstraf van zes jaar, hechtenis van 6 naanden of een geld boete van 3.000. De overtreding geldt als misdrijf. De laatste bepaling, die de bedoeling heeft om preventieve hechtenis mogelijk te maken, heeft on vermijdelijk de uitwerking van sociale diffamatie voor de gestrafte. Het zou zijn nut kunnen hebben om het vraagstuk een van een andere kant dan de juridische te bezien, en na te gaan, welke rol de verdovende midde len sinds mensenheugenis in de samen leving gespeeld hebben. Altijd heeft de mens, wie het bestaan op aarde te zwaar of te grauw werd, ontsnapping voor zijn geest gezocht in een irreële droomwereld. Als kind heeft menigeen dat reeds in de sprookjes gezocht; vol wassen geworden zoekt hij op andere wijze bevrijding van wat hem drukt. Langs twee wegen zoekt hij die: door een verdoving die hem ongevoelig maakt voor verdriet of pijn, of door een stimulans die hem er boven uit tilt. Deze twee ontvluchtingsmanieren vor men de basis van alle verslaving aan verdovende middelen over de gehele wereld. Het zijn de onzekeren, de onaange pasten, de .angstigen, in één woord de neurotische individuen van onze tijd, die de massa der verslaafden uitmaken. De verslaafde is het slacht offer niet zozeer van een afschuwelijk vergif, als wel van een psychische toe stand tengevolge van een toenemende sociale druk, van de onmogelijkheid om te ontvluchten uit zijn bestaan, waar uit hij zich een eigen uitweg kiest, en dan niet meer terug kan. Van oudsher heeft de alcohol tot dit doel gediend. Maar later bleek, dat opium, Indische hennep en hasjis-poe- der een sterkere uitwerking hebben. De eerste Europeanen in Zuid-Amerika ontdekten, dat de inboorlingen op coca- bipderen kauwden om verlichting van pijn en vermoeienis te krijgen. In 1845 werd de injectienaald uitge vonden. Tien jaar later werd de cocaï ne geïsoleerd en gezuiverd. In oorlo- Advertentie Ieder jaar, wanneer het feest van Sint Nicolaas en Kerstmis in zicht komen, gaat er een nijver werkcomité aan de slag om de Haarlemmers te attenderen op een groep medeburgers, die hun steun hard nodig hebben. Sinds vele jaren zijn de „Stille Armen" voor menigeen een begrip geworden. Het is die groep, waarop de aandacht gevestigd wordt, omdat daar vaak een nood heerst, waarvan slechts weinigen weten. In deze dagen heeft iedereen de mond vol over de bestedingsbeperking. Maar juist de stille armen zijn het, die soms reeds jarenlang hun beste dingen tot het uiterste hebben moeten beperken, zodat zij het menselijke plezier van een extra'tje immer moesten ontberen. Het comité voor de „Stille Armen" te Haarlem vertrouwt er op, dat, indien de Haarlemmers zich zullen beperken, zij dat mede willen doen om wat opzij te leggen voor hun behoeftige medeburgers, die niet met hun moei lijke financiële toestand te koop lopen, die te bescheiden zijn om te vragen en zich generen hun soms droevige omstandigheden te tonen. Met medewerking onder meer van de Haarlemse pers zorgt de Sociale Raad, het overkoepelend orgaan voor het maatschappelijk werk te Haar lem, er voor, dat de geschonken gelden op de juiste plaats terecht komen Men kan zijn bijdragen storten op giro 143480 ten name van de Nieuwe Haarlemsche Courant onder het motto „Stille Armen" of op giro 400( ten name van de „Twentsche Bank", Zijlstraat Haarlem. Reeds werden de volgende giften ontvangen per giro: W. Z. f 25; P. M f 15- A. v. O. f 25; aan ons bureau, Smedestraat 5, Haarlem, werd bezorgd v. R. f 10. Het comité voor de Stille Armen bestaat uit: mevrouw C. Cremers-di Bruyn, ere-presidente; mr. A. Beets, voorzitter van de Sociale Raad, voor zitter, en mr. J. Wicherink, secretaris van de Sociale Raad, secretaris: leden zijn: de heren A. J. M. Angenent, wethouder van Sociale Zaken van Haarlem; ds. J. A. van Arkel, Nederlands Gereformeerd predikant; mr P. E. Barbas, oud-secretaris van de Sociale Raad; D, Boer, directeur van de N.V. Focus; J. M. Bonfrer, voorzitter van de Katholieke Arbeiders Be weging; R. N. Bussey, voorzitter van de plaatselijke centrale van hei Christelijk Nationaal Vakverbond; ds. S. M. Daalder, predikant van de Doopsgezinde gemeente; H. Deinum, bestuurslid van de Sociale Raad; P. A Dijkema, voorzitter van de Diakonie der Doopsgezinde Gemeente; mr. P Führi Snethlage, bestuurslid van de Sociale Raad; mr. F. van der Goot advocaat en procureur; W. E. Happé, wethouder van Openbare Werken van Haarlem; D. G. Hazekamp, bestuurslid van de Sociale Raad; dr. J. W Herfst, predikant van de Remonstrantse Gereformeerde Gemeente; ds. L Hoorweg, predikant van de Gereformeerde Kerk; P. J. Kapteyn, directeur van de Union Chocolade Fabriek; J. W. Key, pastoor van de Oud-Katho lieke Gemeente; P. B. M. Mühringer, vice-president van de Sint Vincen- tiusvereniging; mevrouw J. van Nispen-van Wely, presidente van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers; en de heren F. S. Noordhoff, voorzitter van Humanitas; A. J. M. van Os, voorzitter van de Conferentie der Stille ïrmen; Simon Koster, hoofdredacteur van het Haarlems Dagblad; mr. H E. Phaff, gemeente-secretaris van Haarlem; J. Plaat, redacteur bij hei Algemeen Handelsblad; mevrouw N. H. Pliester-de Vries, bestuurslid van de Vereniging tot verbetering van het Lot der Blinden; de heren: A. Ph Romeyn, diaken van de Nederlands Hervormde Kerk; drs. H. W. M. van Run, hoofdredacteur van de Nieuwe Haarlemsche Courant; mevrouw mr. B- A. J. Scheltema-Conradi, advocaat en procureur; en de heren dr. C Spoelder, voorzitter van de Vereeniging Haerlem; J. W. A. Stalpers, admi nistrateur ter gemeente-secretarie, chef van de afdeling Algemene Zaken; mevrouw C.. A. Steenhuis-Polman, bestuurslid van het Centraal Genoot schap voor Kinderuitzending; en de heren D. H. Suerink, directeur van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken; D. Verbaan, voorzitter van de Bestuurdersbond te Haarlem van het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen; Th. J H. Verhoeven, president van de Sint Vincentius Vereniging; J. Vernhout, bestuurslid van de Sociale Raad; kapitein P. Vons, comman dant van het Leger des Heils, afdeling Haarlem; ds. G. Waardenburg, Nederlands Hervormd predikant, mr. Th. A. Wesstra, oud-voorzitter van de Sociale Raad; W. G. A. M. van Willige, directeur van de stichting Haarlems Bloei; W. N. Zijlstra, deken van Haarlem. gen leerde n.en de pijnstillende wer king van morphine kennen. In de tachtiger jaren was in de Angelsaksi sche landen het gebruik zo algemeen, dat men in gegoede kringen gouden en zilveren injectiespuitjes, met diaman ten bezet, gebruikte. Nog later werd de heroïne ontdekt. In Amerika adver teerde men toen dranken met laudanum, heroïne en ;ocaïne. Er waren '.vel gevallen vai. verslaving bekend, maar men zag in de slachtoffers geen vijan den van de maatschappij. De verbin ding van verdovende middelen met criminaliteit was toen nog onbekend. Deze zou pas komen toen de wet tus senbeide kwam. Hier ontwikkelt zich de redenering van de Amerikaanse gevangenis-psycholoog en verdovende-middelen-expert dr. Do nald Wilson, die onder de gevangenis bevolking van zijn land uitgebreide re search heeft gepleegd naar het ver band tussen misdaad en het gebruik van narcotica. In zijn boek ,,My six convicts "(Mjjn zes gevangenen) be toogt hij, da; de strafwet criminaliteit kan scheppen daar waar die vroeger niet was, door daden strafbaar te stel len die door de meeste mensen niet als ongeoorloofd of als schadelijk voor de gemeenschap worden gezien. Zo ver kreeg door de inwerkingtreding van de Amerikaanse „Narcotic Act" in 1914 het gebruik van verdovende mid delen een sociaal stigma. Alle narcoti ca-gebruikers, die niet onder medisch toezicht stonden, werden op slag crimi nelen, niet alleen nominaal, maar ook dikwijls metterdaad. De gebruiker kon zich immers niet meer wenden tot de pharmacie op dhoek, waar men hem kende, maar ging contact zoeken met de onderwereld, die zich terstond op de sluikhandel had geworpen. De gebrui ker, die wel verslaafd maar overigens een onschadelijk en dikwijls zelfs nut tig lid van de maatschappij was, werd een misdadiger, een fiend", een pu blieke vijand. Anderzijds trokken de enorme winsten velen naar de sluik handel, en daarmee naar de crimina liteit. Ditzelfde verschijnsel zag men later als gevolg van de alcoholprohi bitie. Marihuana-sigaretten worden betrek kelijk gemakkelijk en goedkoop ver vaardigd uit Indische hennep. Het ge bruik hiervan was reeds lang bekend, maar beperkt gebleven. De strafbaar stelling van de handel in, en het ge bruik van deze hennep gaf aan het middel een grote publiciteit, en mo menteel kan men in de V.S. spreken van een epidemie, vooral onder de jon geren. Zeker speelt in dit verband de algemene veel te grote vrijheid van de jeugd, en de emotionele instabiliteit van de ouders, een grote rol. De siga retten kosten van 5 dollarcents tot één dollar per stuk. Hennep word gebruikt bij de fabrica ge van touw, hoeden, papier, zeep, lino leum, kunstmest en zangzaad. Kana ries gaan er vrolijk door zingen. Het physiologische effect van marihuana lijkt op dat van cocaïne. Bij matig ge bruik ontstaat opgewektheid, en enige versnelling van psychische reacties. Bij overdosering ontstaan tremoren, krampen en hallucinaties. Het wordt het meest aangewend door jonge men sen of onrijpe volwassenen, die reeds van nature labiel, agressief of aso ciaal zijn. Alcohol kan op deze Indi viduen dezelfde gevaarlijke uitwerking hebben. Volgens dr. Wilson hebben proeven bewezen, dat narcotica als morphine, cocaïne en marihuana ook bij langdurig gebruik geen grotere physieke schade toebrengen dan alcohol of nicotine. Daarentegen wordt de psychische struc tuur van het individu er in hoge mate door aangetast. Na genezing, door to tale onthouding van het middel, ver meerdert de patiënt, die dikwijls geheel vermagerd is, meestal weer snel in gewicht. Maar tenzij de neurose de drang tot ontvluchten van de werkelijk heid. van de patiënt is genezen, is recidive vrijwel zeker. Daarom is het, psychologisch gezien, onzinnig om van gevangenisstraf verbetering te ver wachten. Misdadigheid Er bestaat geen directe relatie tus sen verslaving aan morphine of opium en misdadigheid, zegt Wilson. Die rela tie ontstaat pas zodra de sluikhandel tussenbeide komt. De handelaren, in het Amerikaans „peddlers" zijn meestal zelf geen gebruikers; zij zijn wel wijzer. De verslaafde echter is niet agressief van natuur. Hij is een „escapist", een ontvluchter, onverant woordelijk, ontwijkend, pasief. Hij be raamt geen plannen, denkt niet aan de toekomst. Hij steelt alleen, wanneer hij niet in staat is om het geld dat hij voor zijn hartstocht nodig heeft, te ver dienen. In het duister inbreken kan hij Riet, want hij is meestal nachtblind. Hij is in een misdadigersbende een onmogelijk lid, omdat hij geen spier-, kracht heeft, en nerveus en intolerant tegen spanningen is. Hij vergeet af spraken, slaat dadelijk op de vlucht, en wil bij de politie alles bekennen als hij zijn witte poeder maar krijgt. In erotisch opzicht is hij uitgedoofd; hij randt niet aan, en bedrijft geen perver siteiten, want hij is impotent. De po pulaire mening dat de morphinist een gevaarlijk publieke vijand is, is afkom stig van politiële rapporten, criminele journalistiek, en zelfs van artsen, die de hysterie en het rabiate optreden van sommige patiënten tijdens de onthou dingsperiode hebben meegemaakt. De denarcotiseringsverschijnselen zijn in derdaad angstaanjagend, maar worden door de patiënten vaak zelf nog aange dikt, de film ,,A hatful of rain" laat het zien, om toch nog de in jectie te krijgen waar ze zo naar ver langen. Onmiddellijke en totale onthou ding is de beste geneeswijze. Maar som mige sanatoria hebben geen belang bij een zo radicale en kortdurende thera pie, en rekken het proces, en de finan ciële aderlating van de patiënt, door geleidelijke vermindering der dosering. Terwiji morphine, opium en heroïne de eigenlijke verdovende middelen zijn, hebben cocaïne en marihuana een op wekkende werking, al volgt de depres sie altijd na de uitwerking. De psycholo gische gevolgen van het gebruik van narcotica zijn even gevarieerd bij de individuen als die van alcohol. De mees te mensen kunnen alcohol goed ver dragen, maar e- zijn er die wild rea geren. Deze reactie is afhankelijk van de bestaande desorganisatie van de persoonlijkheid, niet van de alcohol of morphine. Wanneer de kern van de per soonlijkheid intact is, zal het effect van dronkenschap of verdoving vrij ge matigd zijn. Maar neurotischeen psy chopathische karakters reageren ab normaal, springen uit de band, wor den agressief. Het narcoticum heeft tot gevolg, dat reeds aanwezige neuroti sche angsten en driften worden geëxci- teerd. Daarom is het zo moeilijk om te generaliseren aangaande de uitwer king van cocaïne of marihuana op ver schillende mensen. Het betoog van de Amerikaanse ge vangenispsycholoog, hoezeer ook geba seerd op overzeese toestanden, geeft ons toch ook aanleiding om te over wegen, of het verhandelen en voor radig hebben van deze narcotica door de wetgever strafbaar gesteld moet wor den, en of zij die dit doen sociaal ge diffameerd moeten worden, terwijl het zelfde met alcohol, tabak en slaapmidde len straffeloos kan geschieden. Natuur lijk moet verslaving aan narcotica wor den tegengegaan. Maar de verslaafden vormen een medisch en psychologisch probleem; eerst wanneer hier meer licht in is verkregen kan het recht zijn normen en verboden stellen. De oude leer van afschrikking door vrees voor straf is hier totaal machteloos. De onstabiele neuroticus, die de samen leving wil ontvluchten, wordt door die bedreiging des te sterker gedreven naar zijn enige vriend, het narcoticum. Het abnormale leven in de gevangenis, of met een voorwaardelijke veroorde ling boven zjjn hoofd, is weinig geschikt om de aanpassing in het maatschappe lijk leven gemakkelijker te maken. Het kan in dit verband nuttig zijn om zich eens te bezinnen op de beperk te macht van de strafwet, die immers van de rechtsgenoten geen feilloze mensen maakt, maar slechts een be paald kwaad het misdrijf kan be strijden door een ander kwaad de straf, opsluiting en ontering. Deze twee kwaden moeten wel zeer zorgvuldig tegen elkander afgewogen worden. Prof. van Bemmelen zegt in zijn Leerboek van het Nederlandse Strafrecht (pag. 10): „Het spreekt vanzelf dat, indien wij in de strafrechtswetenschap zo wei nig trachten door te dringen in de zede lijke oordelen die wij daaraan ten grond slag leggen, wij op de gestelde vragen nimmer een antwoord krijgen". Dit geldt zeker ook in deze materie, waarover zoveel ondoordachte oorde len worden aangetroffen. v. E. Dr. Donald Powell Wilson, ,,My six convicts". Panther Edition, 1956. De Hongaar Szabo is winnaar gewor den van het internationale zonetoemooi te Wageningen. In de laatste ronde be reikte Szabo remise in zijn partij tegen de Bulgaar Kolarov en bracht hiermee zijn puntentotaal op 13%. Dit is voor de andere deelnemers onbereikbaar. vele uitvoeringen, vanaf f 36.50. Grote Houtstraat 86, Haarlem Speciaalzaak sinds 1883. Gisterenmiddag omstreeks half vjjf reed een 38-jarige onderwijzeres in haar scooter-auto op de Paviljoenslaan te Haarlem in de richting van het Florapark. Op dat moment naderde op de Dreef een 69-jarige bloemist, die per bromfiets in zuidelijke richting reed. De onderwijzeres verleende geen voorrang tengevolge waarvan een botsing ont stond. De bloemist moest naar het Grote Gasthuis worden overgebracht. De kring West van de K.A.B. orga niseert vrijdagavond 29 november, 8 uur, de eerste vormingsavond in de zaal aan de Raamsingel 30. De aalmoe- zenier van het Bedrijfsapostolaat in Kennemerland houdt die avond een causerie over zijn reis naar Spanje. (Niet officia» Koe-neTD vorig opening Slot 26/11 3% Ned. 1953 314 Ned 1953 3% Ned. 1956 314 Ned. 1948 3(4 Ned. 1950 3(4 Ned 1954 31'. Ned. 1955 1 3-314 Ned. 1947 3 Ned 62-64 bel fac Inschr. Grtbk 1946 3 Ned Handel Mil cert A.K.Ü Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon Hoogovens cert Unilever Cert Ned Kabe) Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubbei Holl Amerika Lijn Kon Ned Stoomb Mil Ned Scheepv (Tnif K.L.M H V A Deli Mij. Cert A'dam 214 '56 1 A'daro '56 A'dam m Anaconda Coppei Bethlehem Stee) Chrysler Corp General Electric Genera] Motors Kennecott Coppe K.L.M Montgomery War' Radio Corp Republic Stee) Royal Dutcb Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railwat Tidewater U.S Steel 83% 83% 83(4 8014 81 80% 80% 8214 87% 14014 148 17514 268 17614 241 327% 237 240% 157,70 5014 141 126 123% 96 82« 81A 8714 80Ï4 14814 327 239 160,10 140% 125 124 95,50 92 5414 76 76 85 22/11 25/11 43% 43% 38% 38% 68% 68% 6214 63% 35% 36 86% 84%e 2514 25% 31% 31% 3014 30% 43% ex 43% 41% 42% 70 72 35% 35% 30% 31 22 2314 54% 5314 Stemming: onregelm. Het nieuwe Theater jaarboek, ret 3e in de serie, een overzicht van het hele theaterseizoen 1956/'57, is verschenen. Het is niet langer verzorgd door Luisa Treves alleen, maar door een redactie, die bestaat uit de initiatiefneemster H. Deinum, W. Hofman, J. W. Hofstra en B. Stroman. Misschien houdt het met die uitbreiding van de redactie verband, dat de aandacht van de lezer nu inder daad zo langzamerhand alles bereikt, wat op de vaderlandse planken beroepshalve wordt gedaan. Met name zijn nu ook het operagezelschap Forum en de Zuid- Nederlandse opera vermeld. Toneelgroep Limburg ontbreekt evenwel nog. Zoals reeds in de vorige uitgaven wordt hier een uitvoerige zakelijke documen tatie gegeven van alle opgevoerde toneel stukken, opera's en balletten, ook die door buitenlandse gezelschappen gegeven Een critisch oordeel wordt niet gegeven. In zekere zin is dat een gemis, al ont veinzen wij ons niet dat men voor vele moeilijkheden zou komen te staan als men zich daarin zou willen begeven. De inleiding geeft enige houvast door een summiere opsomming van die stuk ken, die sterk de aandacht hebben ge trokken. Ook vindt men vermeld, welke acteurs en welke actrices de toeschou wers het seizoen 1955/'56 het hoogst hebben gewaardeerd, n.l. Myra Ward in de rol van Temple Drake in „Requiem voor een non" en Ko van Dijk in de rol van Eddy in „Van de brug af ge zien". Dat laatste stuk werd door de toeschouwers aangewezen als het beste van het jaar. In de bijroUen hebben Johan Valk als Machetu in „Ornifle" en Hetty Beck als Grote Mama in „Een kat op een heet zinken dak" het meest de aandacht getrokken. Intussen valt het bij het doorkijken van zo'n jaarboek wel op, welke voor treffelijke toneelfoto's er in Nederland gemaakt worden, zowel door Lemaire en Wennink als Maria Austria en Henk Jonker (Particam). Vooral ook daardoor is het Theat-rjaarboek zulk een waarde volle herinnering aan een toneelseizoen, dat al weer verleden tijd is en is de herinnering aan het plaats maken voor nieuwere indrukken. Advertentie Alle merRen dus ruime Reuze Een der vele illustraties uit het nieuwe Theaterjaarboek: Een scène uit uMoortje van Bredero, gespeeld tijdens het Holland-Festivalf op de planken Magda Janssent en Luc LwtXf in de deuropening Nell Koppen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5