ZWEVEND TUSSEN HEMEL EN AARDE... Van parachute via schietstoel naar capsule f 3 VRIJHEID VAN HANDELEN M1 D Structuur van de KAB wordt langzamerhand onhoudbaar M Eerste Kamer vertegenwoordi ging van bedrijfs- en beroeps leven - .Ai A Treffen tussen de douane en smokkelaar ctifral-10 Prof. Oud neemt afscheid Praktisch is nog geen probleem opgelost Bezwaren tegen de S.E.R. Duitsland het centrum van handel in Indonesische exportprodukten? Voorzitter van „St.-Raphaël" Een vrije nationale feestdag Afscheidscollege prof. mr. P. JOud Indonesische minister van handel Als geen overeenstemming99 wordt bereikt over Nieuw-Guinea-kwestie Tijdens drijfjacht dokter aan het oog getroffen Jager vrijgesproken Blerickse arts in voorarrest PROF. MR. P. OUD GEHULDIGD Weer 1000 kg boter achterhaald DINSDAG 26 NOVEMBER 1957 PAGINA 7 door- Y JOSEPH ALSOP J Wens van jeugdcontact in Zuid-Holland van PHILIPS-ROXANE Katholieke Illustratie In deze dagen, waarin men kunstma tige hemellichamen in de ruimte hangt en uit raketten instrumenten en proefdieren aan parachutes van zeer grote hoogten laat terugkomen, is het interessant eens te zien naar het apparaat, waarmee een dergelijke te rugkeer slaagt, het valscherm, dat meteen het toestel is, waarmee de mens het eerst tracht de voor hem levensgevaarlijke derde dimensie mees ter te worden. De man, die het eerst een steentje in een lapje dééd, een zakdoek nam, de steen met vier touwtjes aan de pun ten van de zakdoek vastmaakte, toen het geheel de lucht in wierp en zag, hoe de steen nu, langzaam en plecht statig naar de aarde terug zakte, ter wijl zijn val gebroken was, is de uit vinder van de parachute geweest. Wie was die man? Zoals het lot van zovele en dik wijls niet onbelangrijke uitvindingen, zo is ook het lot van deze uitvinding geweest: men heeft vergeten de naam van de uitvinder tijdig in de geschied- boeken neer te schrijven en nu is die niet meer te achterhalen. Maar in ieder geval waren de Chi nese acrobaten, ten tijde van onze mid deleeuwen, van het principe waarop de werking van de parachute berust al op de hoogte. Het is merkwaardig, hoeveel uit vindingen, waar men hier in het Wes ten groot profijt van heeft weten te trekken, aan de een of andere naam loze oude Chinees moeten worden toe geschreven; die van het buskruit bij voorbeeld, van de raket en ook van de parachute, om er nog een paar te noemen. Hoe zij haar weg naar het westen gevonden heeft, daar is nu nog slechts naar te gissen. Alleen weten we, dat na de middeleeuwen, het valscherm wel eens den volke is getoond. Maar dat gebeurde niet door acrobaten. Het gebeurde ook niet zoals in het verre oosten wel eens het geval schijnt te zijn geweest door tei dood veroor deelde misdadigers, die in de duizeling wekkende diepte aan de voet van een toren het gat hoopten te vinden, waar door zij aan de dreigende greep van de dood hoopten t-e ontsnappen. Het wa ren eerzame geleerden, die hun leven tot de inzet maakten van de juistheid van hun theorie. Zo was er in 1616 een uit Venetië afkomstig mathematicus, Fausto Ve- ranzio geheten, die verklaarde, dat men zich veilig aan zö'n toestel kon toevertrouwen en zijn bewering ook in derdaad waar gemaakt schijnt te heb ben. En in 1783 was het een Franse hoogleraar in de natuur- en scheikun de, Lenormand, de zich aan het pa rachutespringen waagde. Tot zijn na volgers behoorde zijn landgenoot Gar- nerin, die in het jaar 1797 met een valscherm van een hoogte van 750 me ter uit een ballon naar beneden sprong en er heelhuids afkwam. Hjj werd de stichter van een dynastie van parachu- tespringers, die overal in Europa hun kunsten ten bpste gaven. Toch schijnt de lust om van torens en uit ballons te springen niet groot genoeg te zijn geweest, om het val scherm populair te maken. Men prefe reerde de torentrappen, al zijn die niet bijster geriefelijk. Eerst de moderne luchtvaart kwam tot de ontdekking, dat de parachute tot iets nuttigs zou kunnen dienen. Dat ge beurde zo rond 1912, 1913. Toch waren er toen al aan het val- aangebracht Dt oude Chinese parachu- scherm verscheidene verbeteringen tes hadden een parapluie-achtig karak ter gehad en ook Garnerin zweefde bij de constructie van zijn valscherm nog de parapluie voor de geest. Maar la ter was men daarvan afgestapt. Een zeil alleen was voldoende. Onder de toeschouwerl, die Garne rin zijn eerste parachutesprong hadden zien maken, bevond zich ook de sterrenkundige Lalande. En aan zijn suggestie was het te danken, dat de parachutes voortaan voorzien wer den van een „schoorsteen". Belgrado Dit ogenblik is er een van tamelijk wanhopige onze kerheid over de toekomstige Sovjet-politiek. In het binnenland kan Nikita S. IChroesjtsjev zijn volk verdrinken in bloed of het verstik ken in boter. Evenzo kan hij zich naar buiten in gevaarlijke avonturen storten of een periode van werkelij ke pacificatie nastreven. Zolang de regering-Eisenhower aan het be wind is geweest, heeft de Amerikaan se politiek bestaan uit een reeks ver traagde en doorgaans ontoereikende reacties op Sovjet-handelingen. De Amerikanen krijgen nu de kans daar in verbetering te brengen. Zij krij gen nu met name de kans Khroesj- tsjevs eventuele beslissing in tame lijk vérgaande mate te beïnvloeden. Hij zal in ieder geval heel wa.t meer bereid zijn naar rede te luisteren, als Amerika met Waarheid, kracht en beslistheid zijn antwoord weet te geven op de onaangename wereld situatie, waarvoor wij ons nu ge plaatst zien. Dat moet het doel op lange termijn zijn. Toch zal het een kwestie van afwachten zijn, totdat Khroesjtsjev zijn keuze werkelijk heeft gemaakt. Op dit onzekere ogenblik is slechts één ding zeker. Totdat Khroesjtsjev laat merken, wat hjj van plan is, verkeren de makers van de Amerikaanse politiek 'n de ringende noodzaak zich alle n voor te behouden, de lentï ?ogelyk vrijheid van hande kant vanïS aan Khroesjtsjevs deelt pVow-®?' die de wereld ver- dit dat AmoS? bekeken betekent h^enatmAo™tenvk0a0rZb^0^e Jocgoslavië en in Polen niet over de wer^mtet beschlkf om op enig ander punt aa^ h m,ach! van de scheidslijn te handel626 alle mogelijkheden voorbehouden he tekent: de bestaande verhoudin™^ onveranderd laten. Aan Polen hulp, elfs nog grootmoediger ™ufn worden verleend. Het snel aflopende hulpprogram voor Joegoslavië moet wurden gehandhaafd, minstens in zo danige mate, dat de betrekkelijk goedkope leveranties van tarwe- overschotten, waarvan ongeveer tachtig procent van al het brood voor de Joegoslavische steden wordt gebakken, kunnen doorgaan. Natuurlijk moeten deze en ande re kwesties met een koel oog opnieuw worden bestudeerd, indien de Joegoslavenen de Polen Khroesjtsjev uiteindelijk zullen gaan aanmoedigen, wanneer hij in het binnenland de Stalinistische terreur herstelt en in het buitenland aan nog stelt en in het buitenland aan nog stoutmoediger avonturen gaat be0i - nen. Waar het echter om gaat is, aai de joegoslaven en de Polen,Hhroesj tsjev waarschijnlijk niet zullen aan moedigen. Het is veel waarschijnlij ker, dat zij het tegenovergestelde zullen doen, in welk geval hun be trekkingen met het westen aanzien lijk in belang voor hen en voor ons zullen toenemen. Hoe hun reactie waarschijnlijk zal zijn, wordt geïllus treerd door het Joegoslavische ant woord op de Stalinistische manier, y.narop Khroesjtsjev maarschalk hp°?kov heeft vernietigd. Op dit punt spn de combinatie van twee reek in feiten de Joegoslavische leiders en Gerf lastige positie gebracht. Aan de ^ne kant is het altijd de politiek X?n Joegoslavië geweest Nikita Khroesjtsjev met alle mogelijke middelen te steunen bij de inwendi ge strijd in het Kremlin. Dat wordt vGr K°g altijd openhartig toegege- stelim S? de andere kant was het rig le?oekrSCBhalk ?-T°ekovs '^u- Khroesitsipv Joegoslavië, dat diens vernieüginggveoofetnhe,id ^°°d Aangezien Zjoekfv 6 ^reiden, ten het eigenlijke krachten^118* in Moskou had gewaagd, was Sfg™ vaarlijke, grote invloed, die hi1 In ders uitoefent, nauwelijks van be lang. Zodoende was Khroesjtsjev in staat Zjoekovs verwijdering van het ministerie van defensie in zorgvul dige stilte voor te nereiden en hem voor een voldongen feit te plaatsen, toen hij in Moskou uit het vliegtuig stapte. De combinatie van deze bei de reeksen feiten heeft uw verslag gever en vele anderen er begrijpe lijkerwijze toe gebracht te veronder stellen, dat maarschalk Tito in we zen Khroesjtsjevs medeplichtige was in het komplot tegen Zjoekov. Maar na een zorgvuldig onderzoek ter plaatse schijnt een enigszins andere, ingewikkelder, maar ook minder si nistere conclusie onvermijdelijk. Na tuurlijk, de Joegoslaven zeggen, dat zij Nikita Khroesjtsjev alleen tegen ongenoemde en niet te identificeren „Stalinisten" steunden, hetgeen wer kelijk niet te geloven is de suc cesvolle manier, waarop Khroesj tsjev ir juli j.l. Molotov en Kagano- vitsj heeft vernietigd. Net zoals de Polen moeten de Joegoslaven vast en zeker bang zijn geweest, dat Zjoe kovs toenemende macht tot gevolg v zou hebben, dat het geheiligde re geringsmonopolie van het geheiligde communistische partij-apparaat zou worden gebroken. Zij zijn ook nu niet helemaal eerlijk over hun houding jegens Zjoekov, zo geloven wij, om dat zij niet gaarne toegeven, dat zij eigenl jk evenzeer in het ootje zijn genomen als zo vele anderen, die met Khroesjtsjev te maken hebben gehad aar de onlust en zelfs de on- steltenis, die men hier er vaart, vormen tevens een aanwijzing, dat de Joegoslaven be slist niet hadden verwacht, dat /Sjoe- kov volkomen vernietigd zou worden door een Stalinistisch komplot. Al hoopten, dat zijn overdreven macht zou worden ingeperkt, wellicht door zijn promotie van het ministerie van defensie naar het premierschap, waar de essentiële touwtjes niet in zijn handen zouden zijn. Maar zij had den ook een goede dunk van Zjoekov als individueel Sovjet-leider. Zij ver wachtten, dat het decorum zou wor den bewaard. Zij wilden, dat het bondgenootschap tussen Khroesj tsjev en Zjoekov, zij het op een meer gelijkwaardige basis, zou wor- aen voortgezet. En zij verwachtten e.el bepaald niet, dat men hen zou r® doorgaan voor de bereidwillige a- gers van Nikita Khroesjtsjev crï,B ,briljante Byzantijnse intri- Uit h Pbft k/\v< nnvxlnn tvinATI VvAAO nit .ui"Jante rsyzanu. I ben zonder meer boos gemaakt. Wat was waarom de dan het motief, «e Joegoslaven Khroesj- steund? Dat instantie hebben ge- f,,HuY'r.Kr m°tief was het thans nwK, geloof. dat Khroesj- k vYas met „liberalisa- f ooriHi-or.' gaarne noemen. termen, dat Khroesj tsjev stond voor de,ontwikkeling var, d® Sovjet-maatschappij jn een, men. selijker richting De Joegoslaven hebben getracht hun invloed in het Kremlin te vergroten, teneinde hun vermogen om deze Sovjet-ont wikkeling aan te moedigen uit te breiden. Vandaar, dat zij het nuttig hebben geacht allerlei controversiële stappen te ondernemen, zoals hun erkenning van Oost-Duitsland. Men mag aan hun oordeelsvermogen ir deze zaken twijfelen, maar men moet voor het ogenblik althans aan nemen, dat zij er wellicht goede be doelingen op na hebben gehouden Zii verlangen nu van Khroesjtsjev. dat hij menselijke en vredelievende alternatieven kiest, net zoals wg dat verlangen. Als zijn keuze anders uit valt, zoals zij nu vrezen, dan zullen zij daaronder eerder lgden dan wip En dat zijn de redenen, waarom hei van belang is, dat Amerika zich zon mogelijkheden in Joegoslavië voor behoudt, zelfs als dit zou vereisen. dat de regering-Eisenhower zich eén enkele keer in het Congres doet gel- (Copyright N.Y.H. Trib) den. Die schoorsteen was precies wat de schoorstenen in de aanvang van hun geschiedenis geveest zijn: een gat in het dak. Lalande zag namelijk, dat de parachute niet erg stabiel was, zodat Garnerin hing te schommelen en hij adviseerde midden in het parachute- scherm een gat aan te brengen, waar-, door de lucht er onder zou kunnen weg stromen. Ee 1 halve eeuw later kwam een ver nuftige Duitser op het idee het scherm netjes op te vouwen en een Fransman overtrof hem toen weer in ordelijkheid door voor te stellen het pakje in een tas te steken. En zo was in het tweede decennium van de twintigste eeuw de parachute gereed om deel uit te gaan maken van de uitrusting van de piloot. Zo was de parachute een belangrijk reddingstoestel voor de piloot in de lucht geworden. Veranzio en Lenormand waren waaghalzen geweest. Maar in het jaar 1919 deed een andere waag hals de vliegmensen de koude rillingen over de rug lopen. Het was de Ame rikaan Irvin. Irvin was echter geen geleerde, maar een voormalig trapeze werker. Hij had dus geen last van hoog tevrees. En hjj zei, dat het helemaal niet nodig was om, zodra men uit het vliegtuig gesprongen was, haastig de parachute te openen. Men kon heel goed zo zei hij zich een tijdlang als een blok steen laten vallen en dan aan het touw tje trekken, waardoor de parachute geopend werd. Die bewering was in zijn dagen iets ongehoords, want men was er algemeen van overtuigd, dat hij die kans niet meer zou krijgen, omdat hij dan intussen al lang be wusteloos zo zijn. De pessimisten kregen echter onge lijk hjj sprong af op een hoogte van zeshonderd meter en trok pas aan het touwtje, toen hij een hoogte van twee honderd meter had bereikt. Vierhon derd meter vrije val daarmee had hij de juistheid van zijn bewering aan getoond. De parachutes hebben hun nut be wezen. Niet alleen als reddingstoestel, maar ook bij het neerlaten van zware lasten hebben zij zich van hun taak ge kweten. Een last van zes ton hebben zij in één keer op de grond gebracht en zelfs veertien ton in één vlucht uit één vliegtuig, maar dan in meerdere pakken. Ook past men wel meerdere parachutes tegelijk toe voor het geza menlijk dragen van één last. e snelheden van de vliegtuigen zijn voortdurend groter geworden. Een supersonische snelheid is al niets ongewoons meer. snelheden van méér dan (Van onze Utrechtse redacteur) De heer J. M. Blommers, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneel „St. Raphael", heeft maandag op het te Utrecht gehou den congres gewaagd van zijn zorgen over de overleefde en met de dag meer onhoudbaar wordende structuur van de K.A.B. De plannen voor reconstructie zijn al tien jaar hangende, betoogde hij. Een der afgevaardigden noemde de K.A.B. ondoelmatig, veel te veel duiten kostend en in bepaalde opzichten totaal overbodig. „Waarom heeft het episco- (Van onze Haagse redactie) „Overtuigd, dat de overheid en het bedrijfsleven de wezenlijke waarde van een zinvolle viering van de bevrijdings dag in het geheel van ons volksleven zullen erkennen, veroorloven wij ons bu uw college aan te dringen op een zeer ernstige overweging van de instelling van een waarlijk vrije nationale dag". Aldus besluit een adres dat het gewestelijk jeugdcontact m ^uict" Holland aan de beide Kamers heeft ge zonden. Dit contact, waarin jeugdraden, stich tingen, organisaties van overleg over jeugdzaken en jeugdacties uit Delft, Dordrecht, Gouda, Den Haag, de Hoek- sche Waard, Rotterdam, Leiden, Rijs wijk, Schiedam, Vlaardingen, Voorburg en Wassenaar zijn vertegenwoordigd, acht de viering van de bevrijdingsdag op 5 mei van grote historische en sociaal- pedagogische betekenis. De viering van deze dag schept grote mogelijkheden tot zelfwerkzaamheid. In het adres wordt verder nog gezegd, dat de erva ring heeft uitgewezen, dat de viering van de 5e mei als nationale feestdag eerst ten volle kan slagen als daaraan wer kelijk algemene medewerking en deel neming mogelijk is. Dr. J. Linschoten, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks universiteit te Utrecht, is voornemens op maandag 2 december in het groot-au ditorium zijn ambt te aanvaarden. paat drie en een half jaar nadat de commissie-Beaufort rapport heeft uit gebracht over de toekomstige structuur van de stands- en vakorganisaties nog geen beslissing genomen?", vroeg hij zich af. „En waarom neemt de K.A.B. zelf geen beslissing, zij is toch een vrije organisatie?" De heer Blommers antwoordde, dat het rapport-Beaufort een staalkaart van alle mogelijke meningen was. „Het is wel heel moeilijk, zo niet on mogelijk, hierin een rechte lijn te trekken", aldus de voorzitter, die er kende, dat op het terrein van de re constructie praktisch nog geen enkel probleem was opgelost. 450 km per uur is het voor de piloot al niet meer mogelijk om uit zijn vliegtuig te stappen en zich met behulp van een parachute in veiligheid te brengen. De lucht, waar hij door heen raast, giert langs de wanden van zijn toestel met de kracht van een orkaan en zij maakt het hem heel moeilijk op eigen kracht uit het vliegtuig te ko men. En als het hem lukt, dan loopt hij grote kans door het een of ander onderdeel van het vliegtuig de staartvlakken bijvoorbeeld vermor zeld te worden. Het kritieke moment is bij de aanvang van zijn reddingspoging dus al direct aangebroken. Dat heeft de vliegtuigconstructeur: op het idee gebracht hem hulp en bij stand te verlenen, door hem mét stoe! en al uit het vliegtuig te schieten, de enige manier om van het toestel los te komen. De eerste bruikbare schiet stoel werd al in 1944 ontworpen door de Engelsman Martin. Wanneer de piloot een tijdlang ge vallen is, opent zich de parachute die hem behouden op de grond moet bren gen. aar van een snelheid van 800 km per seconde af, is ook de schiet stoel te gevaarlijk, vooral wan neer een zeer grote snelheid gevlogen wordt op hoogten van 20.000 tot 30.000 meter. Kou en verstikking zouden een eind maken aan het leven van de pi loot vóór hij de begane grond had- be reikt. Wat hier de oplossing moet brengen is het zg „capsuleren". De piloot wordt opgesloten in een capsule, naar buiten geschoten. Men kan de stuurstoel in kapselen, de cockpit, of zelfs de hele neus van het vliegtuig. Als de capsule afgeschoten is, komen er automatisch stabilisatie-vinnen of een staart uit t-e voorschijn en kleine raketten beginnen de vaart af te remmen Is dat in voldoende mate geschied, dan kan de piloot een parachute ope nen. Zo'n capsule is eigenlijk dus een vliegtuig en het komt er min of meer op neer, dat de piloot met een stuk- van zijn vliegtuig verder vliegt en de rest in de lucht achterlaat. Maar telkens weer is het dus een mens zwevend tussen hemel en aarde, gedra gen door een stuk textiel dat zijn le ven tracht te redden. Mr. H. C. M. EDELMAN. H&fëv' li MII NIH Prof. mr. P. J. Oud heeft maandagavond afscheid genomen als hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool te RotterdamNa het afscheidscollege werd er een receptie gehoudendie zeer druk bezocht was. De voorzitter van de Tweede Kamer dr. Kortenhorst was een van de eersten die hem de hand kwamen drukken In de aula van de Nederlandse eco nomische hogeschool heeft prof. mr. P. J. Oud gistermorgen zijn afscheidscollege gegeven over „individualistisch of or ganisch kiesrecht?" Het vertegenwoordigend stelsel dat aanvankelijk ook bij ons organisch was: een standenstaat, werd onder invloed van de Franse revolutie individualis tisch. Onder het evenredig stelsel ont wikkelde de vertegenwoordiging zich in beide Kamers opnieuw tot een orga nische. De Staten Generaal werden de vertegenwoordiging van de georgani seerde politieke partijen. Met dit alles ging samen een toenemende ontwikke ling van de organisatie van het bedrijfs- en beroepsleven. Dit deed tweeërlei pro blemen op komen: 1 de vraag, in hoeverre het regelen van de eigen zaken aan het bedrijfs- en be roepsleven kan worden overgelaten, 2de vraag, in hoeverre aan het bedrijfs- en beroepsleven zeggenschap moet wor den gegeven bij de algemene wetgeving. Bij de vraag van inschakeling van het bedrijfsleven bij de algemene wet gevende arbeid gaat het niet om de be- Advertentie Inmiddels is door het opereren van andere organisaties en ook de K.A.B. het probleem nog veel moeilijker ge maakt dan het reeds was. De ontwik keling van Nederland staat niet stil, al dus de voorzitter, ook niet wanneer de K.A.B. op een bepaald punt wel stil staat. In plaats van te blijven „door sudderen" is het beter, dat de K.A.B. uit overwegingen van lijfsbehoud zelf plannen gaat maken. Spr. meende, dat ook het verbondsbestuur van de K.A.B., dit oordeel toegedaan is. Er worden reeds voorbereidingen getrof fen, aldus de heer Blommers. „Het wordt langzamerhand een onhoudbare toestand". Niet alleen A en D maar alle vitaminen die U nodig hebt. Een Bacon van 100 dragee» ƒ2.8* Ne óók voordelige gezine- verpakklng van B0 dragee» f3Js PMNpa-eoooe llwlMtaH N.V. - Anraterdam De Indonesische minister van handel, pro fessor Soenardjo, heeft het „natuurlijk" ge noemd, dat de Europese handel in de Indo nesische exportprodukten naar West-Duits- land (Hamburg) zal worden verlegd, in het geval Indonesië de handelsbetrekkingen met Nederland zou verbreken als de Verenigde Naties er niet in mochten slagen een oplos sing te vinden voor de kwestie Nieuw- Guinea. De vraag is, aldus de minister, of de Duit se zakenlieden bereid zijn de Indonesische produkten naar andere landen te distri bueren, zoals Nederland de laatste jaren heeft gedaan. Minister Soenardjo is kortgeleden van een reis naar Wëst-Duitsland in Djakarta terug gekeerd. Hij deelde niet mede, of Indonesië over deze kwestie overeenstemming met de Westduitse regering heeft bereikt. Intussen heeft het kabinet een commissie ad hoe ingesteld, die tot taak heeft bij de regering voorstellen in te dienen over de maatregelen, welke zullen moeten worden genomen voor de uitvoering van de opzeg ging der R.T.C.-overeenkomsten met Neder land. Tot de benoeming van deze commissie werd overgegaan, nadat de nationale raad bij het kabinet aanbevelingen had inge diend over de stappen, die Indonesië zou moeten nemen als de debatten in de Ver enigde Naties voor Indonesië ongunstig mochten uitvallen. Een woordvoerder van de nationale raad deelde mede, dat deze aanbevelingen waren gebaseerd op de resolutie, welke de vorige week door de massa-bijeenkomst in Dja karta werd aangenomen en waarin maatre gelen tegen de Nederlandse bedrijven en de Nederlandse economische belangen in Indo nesië werden geëist. hartiging van de zaken van een bepaal de tak van het bedrijfsleven, doch om de invloed, die aan het bedrijfsleven in zijn geheel toekomt op het vaststel len van maatregelen van algemeen wet gevende aard. Dit verschil is bij de in stelling van de S.E.R. onvoldoende in het oog gehouden. Ten onrechte heeft men deze tegelijk gemaakt tot een auto noom orgaan van bedrijfsorganisatie en een algemeen adviserend orgaan op sociaal en economisch terrein. Dit is te meer bezwaarlijk, omdat door de grote autorit it, die de S.E.R. aan zijn karak ter van vertegenwoordiging van het ge hele bedrijfsleven ontleent, zijn advie zen niet behoren tot die, welke een re gering gemakkelijk naast zich neer legt. Daardoor kan de toestand ont staan, dat de S.E.R. zonder voor de wet geving een rechtstreekse verantwoorde lijkheid te dragen, toch in feite de in houd van belangrijke maatregelen van wetgeving grotendeels bepaalt. Het systeem leidt er volgens prof. Oud voorts toe, dat achter gesloten deuren regelingen worden getroffen, die ter vaststelling van ieders verant woordelijkheid behoren tot stand te ko men in openbare discussie tussen de leden onderling en met de regering. Daarom verdient het, zcide hij, bij de huidige stand der ontwikkeling van de maatschappelijke organisatie ernstig overweging de Eerste Kamer te her vormen tot een vertegenwoordiging van het bedrijfs- en beroepsleven. Natnur lijk zal dit wijziging in de onderlinge verhouding der beide Kamers met zich moeten brengen. In het bijzonder zal daarbij de vraag onder het oog moeten worden gezien, wat moet geschieden in dien de Kamers het over de totstand koming van een wet niet eens kunnen worden. Dan zal uiteindelijk het oor deel van de Tweede Kamer als de rechtstreekse algemene vertegenwoor diging van het volk de doorslag moeten geven. Het denkbeeld, hier bepleit, is niet nieuw, aldus mr Oud. Reeds in de ja ren zeventig van de vorige eeuw pro pageerde dr A. Kuyper de instelling van „corporatieve staten" naast „poli tieke staten". Vijftig jaar geleden op perde Treub de gedachte van een her vorming der Eerste Kamer tot een ver- tegenwoc diging van het bedrijfsleven op de grondslag van pariteit tussen werkgevers en arbeiders. Beiden wa ren zij hun tijd vooruit in deze zin, dat de maatschappelijke organisatie voor een hervorming van deze aard niet rijp was. Thans is de toestand zo veranderd, dat verwezenlijking van het denkbeeld binnen de kring der moge lijkheden schijnt te komen, besloot prof. Oud. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft de tandarts uit Dedemsvaart ervan vrijgesproken, dat hij tijdens een drijf jacht te Alfen en Riel hoogst roekeloos zou hebben geschoten, waardoor een medejager, een dokter uit Breda, aan een oog werd getroffen en aan dat oog blind is geworden. Op 31 oktober had het Hof op het jachtterrein te Alfen degetuigen en getuigendeskundigen gehoord, waarna op 11 november de procureur-generaal zijn requisitoir hield, waarin hij even eens vrijspraak vroeg. De Blerickse arts, die vorige week onder invloed van sterke drank twee kinderen heeft aangereden en vervol gens doorreed, is te Roermond in voor arrest gesteld. De officier van justitie heeft geen termen aanwezig geacht de arts in vrijheid te stellen. Prof. mr. P. J. Oud is gistermiddag na zijn afscheidscollege in de aula van de Economische Hogeschool te Rotter dam toegesproken door mr. K. P. van der Mandele, president-curator van de Hogeschool, die de scheidende hoogle raar diens langdurige verbondenheid aan het instituut in herinnering bracht. In november van het jaar 1937 werd hij immers reeds aangezocht als lid van het bestuur, later trad hij tot het algemeen bestuur toe en de laatste jaren voor zijn benoeming als hoogleraar was hij in het college der curatoren opge nomen. Mr. van der Mandele bood prof. Oud de grote penning van de Hoge school aan. Uit naam van het korps der hoogle raren voerde professor mr. Ch. Glasz, rector-magnificus van de Nederlandse Economische Hogeschool, het woord tot collega Oud. Als afscheidsgeschenk overhandigde hij hem een pijp. Prof- Oud toonde zich met de huldeblijken zeer ingenomen en wenste de school, waaraan hij zo lang verbonden was ge weest en zo gaarne gedoceerd had, een voorspoedige toekomst toe. Onder de vele toehoorders die het laat ste college van prof. Oud bijwoonden, bevonden zich o.a. de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. H. Korten horst, en de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. In de omgeving van St.-Anna Termui- den in Zeeuwsch Vlaanderen is het maandag tot een treffen gekomen tus sen de douane en een smokkelaar. Deze laatste probeerde met een zware auto die geladen was met ongeveer 1.000 kg boter, de grens te passeren. Een poging van de Nederlandse douane om de smokkelauto tot staan te brengen mislukte. Ondanks een beschieting: wist de wagen naar België te ontsnappen. Op Belgisch gebied werd de auto even wel opgespoord door de commiezen, dia inderhaast een wegversperring aan brachten. De smokkelauto is daar tegen, aan gereden en kreeg een lekke band. Toen hjj daarna nog doorreed heeft hij een dienstauto van de commiezen in de flank aangereden en geramd. Tenslot te liet de smokkelaar de boter aan de douane en wist zelf te ontsnappen. Zullen de beide delen van Ierland, de republiek en het Britse Noord-Ierland, ooit nog eens op een of andere wijze ver enigd worden, b.v. in een federale repu bliek? De Ierse kwestie is al heel oud; mr. C. M. van Emmerik schrijft er in het nummer van deze week een artikel over, dat teruggaat tot het jaar 1171. Niet alleen Londen lijdt onder de „smog", de combinatie van mist, rook, uitlaat gassen enz., ook Los Angeles heeft er op vele dagen grote last van, zoals J. W. Hofwijk in een gedocumenteerde reportage vertelt. R. Kalkhoven ver volgt zijn artikel over het dansen en belicht daarbij vooral de opvoedende taak van het dansonderricht, zoals die is neergelegd in de statuten van „San Filippo Neri", de organisatie van katho lieke dansleraren. Mr. H. C. M. Edelman schrijft bij een reeks technische foto'» over „het wonder van het oog". Verder zijn er tekeningen van Rudolf Das, waaronder ook de voorplaat in kleuren druk, die illustreren hoe de Russische geleerden zich voorstellen over enige tijd een onbemande raket naar de maan af te schieten en hoe zij langs die weg wetenschappelijke gegevens hopen te verwerven. Over Benares, de „heilige stad" aan de Ganges, en het massale bezoek van Hindoepelgrims wordt een boeiend verhaal gegeven, verlucht met mooie foto's. Dick Dekker vertelt over de sperwer en hoe hij óp andere vogels jaagt; hij is erin geslaagd ten koste van veel moeite en heel veel tijd de vogel en het nest met jongen van vlakbij met zijn camera te verrassen. Jan Cottaar maakt enig commentaar bij de peiling der meningen, die een internationaal persbureau onder een groot aantal west- europese sportjournalisten heeft ge houden over de resultaten van de we reldkampioenschappen voetbal van het volgend jaar; de verwachtingen bleken daarbij voornamelijk uit te gaan naar enige landen van Zuid-Am er ika.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7