De nieuwe bollenbeurs in het Frederikspark te Haarlem VAN NIEL Reeds 81 Concert door Nh. Philh. Orkest Solistische opgave voor Ingrid Haebler pianote zwaar D £1 fiianto. Ernstige kritiek op autobuslijn A dam-Haarlem-Zandvoort 2e Pinksterdag gereserveerd voor Grand Prix op het Circuit D Geslaagde start van het Pauze- theater in Haarlem VAN NIEL NAAIMACHINES Bestuur Bloembollencultuur stelt half procent heffing voor ter financiering nieuwbouw WYNAND FOCKINK 0-'ïh.9an£unva Wie had de mooiste voortuin? Verzorging van voortuin Gemeentebegroting Zandvoort 1958 B. EN W. HOOPVOL INZAKE HET BOULEVARDCENTRUM Grammofoonplatenconcerten bij Brinkmaan Hoe is de stand morgen? RADIO- en TELEVISIE REPARATIE ORLOGES i.w.c. WOENSDAG 27 NOVEMBER 1957 PAGINA 3 U bent immers veel voordeliger uit Films: Diversen Burgerlijke Stand Haarlem PASSAGE de jonge jenever van dat is 'n beste jonge! - per liter kelderfles f 7.80 Inbraken in Haarlem Onvoorzichtig over gestoken Speciaalzaak in luxe artikelen en bijouterieën J. M. Bonfrer bedankt als secretaris van Haarlemse K.A.B. In Heemstede BLOEMEN DAAL Prijzen uitgereikt De autobuslijn H. J. MAERTENS N. V. Het circuit F orensenvervoer Scholenbouw Begroting Zandvoort Geen premieflats voor seizoenbewoning Rijwielpac OMEGA ETERNA J BUREN M TISSOT Verband van Katholieke Armbesturen Boulevardcentrum Grand Prix ROOKT UW MAN SIGAREN? Beurs van Amsterdam »- »- •- - Beurs van New Vork ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Tijdens de 224ste algemene vergade ring van de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur, wel ke maandag 16 december vanaf half elf 's morgens gehouden zal worden in het gemeentelijk concertgebouw van Haarlem, zal een voorstel van het hoofdbestuur behandeld worden inzake de financiering van het nieuwe beurs- gebouw voor de bollenhandel in het Frederikspark te Haarlem. Reeds eer der is besloten tot een nieuwbouw ter vervanging van het te klein geworden Krelagehuis aan de Leidsevaart in Haarlem. In het nieuwe gebouw wil men ook de kantoren en de bibliotheeK der vereniging onderbrengen. Het hoofdbestuur stelt voor een ver- Boek in te dienen om de vakheffing van y, pet, te verhogen. Die verhoging zal eveneens geïnd moeten worden door het produktschap voor siergewassen en afgedragen aan de vereniging ten behoeve van de financiële basis van het nieuwe beursgebouw. De gemeente Haarlem heeft, zoals bekend, in het be gin van dit jaar een zeer gunstige plaats voor het nieuwe gebouw aange wezen: het Frederikspark in de onmid dellijke omgeving van het Houtplein. Het grote struikelblok voor de reali sering van de nieuwbouw is de finan ciering. Door middel van leningen is zulks in verband1 met de betaling van rente en aflossing onmogelijk. De jaar- i'jks terugkerende verplichtingen zou- Advertentie door direct bij de aankoop van een horloge een goed Zwitsers fabrieksmerk te kiezen, een merk waar ook Uw leveran cier volkomen achter staat. U komt dan nooit voor onaan. gename verrassingen te staan bij eventuele reparaties en wat dies meer zij. Koopt Uw horloge bij: Grote Houtstraat 86 - Haarlem Speciaalzaak sinds 1883 Woensdag 27 november CINEMA-PALACE: De avonturen van Ar- 14, i- 2. 4.15. 7, 9.15 uur. 2^7 <fl5uujandelaren meisJes- 18 3- LIDO: Liefde als lokaas, 14 j. 2 4 15 7 9.15 uur. LUXOR: Blake helpt een handje, 18 jaar. 2, 7, 9.15 uur. REMBRANDT: Monpti, str. volw. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Het eiland der Pygmeeën, 14 Jaar, 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: De ondergang van de Graf Spee, 14 J. 2.15, 7, 9.15 uur. Woensdag 27 november Minerva-theater, 20.15 uur: Derde avond wereldreizigersserie. Dr. T. de Booy spreekt over „De Andes-expeditie 1956". Bisschoppelijk Museum, 20 uur: Drs. C. C. Peeters spreekt over „De Neder- J. A. u V# v cl c j landse Kerken in de Middeleeuwen". (Ge loof en Wetenschap) Donderdag 28 november ^rans Halsmuseum, 20 uur: Kamermu- neKavond, m.m.v. Piet Honingh, klarinet, en Johan Jansonius, piano. dsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse vanAlf-j"?611 "De grote liefde", een blijspel Moer Roussin, m.m.v. Ank van der ®n Han Bentz van den Berg. •preekt "over' m Uur: Edward Rich M. A. me". (Geloof m mS?lrituaI journey to Eo- Brinkmann, 12 enschaP>- Concert (Pauze-theaterci^f1111110*00111513*611" Advertentia Gelukkige Gezichten dank zii uw S t. N i c o I a a s - aankopen in de ANEGANG Laat ook Uw hart mee klopPen en bereidt nóg meer minder-be- deelden op 5 december een verrassing- Let daarom op de thermometers in de Anegang en vraagt u met ons af GEBOREN: z.v. T. Potjer-Koerse, z.v. p. A. de Vré-van der Velde, z.v. van Eldik-van der Weide, z.v. P- J- Uriessen-Beumer, d. v. J- A. M. van Lent-Heeremans, d.v. G. M. Homburg- Nijssen d.v. J. J. H..Hamans-Smits, d.v. J C. Nieuwendijk-Huisman, d.v. G. M. de Jong-van der Horst, d.v. A. Stoop- Voets. ONDERTROUWD:' J. Herwig en A. J. F. het Lam. GETROUWD: J. van Dam en J- Hiemstra. OVERLEDEN: J. Bollwijt, 76 j., Maerten van Heemskerkstraat; M. J. Henneman, 54 jr. Velserstraat; J. Ver burg, 56 jr. van 't Hoffstraat; R. Kat 68 jr. Gasthuisvest; P. J. van der Horst 20 jr. Maerten v. Heemskerkstr; Chr. Th. van Esch, 71 jr. 2e Zuidpolder straat; T. Bakker, 86 jr. Grote Hout straat; B. Joosten-Haandrikman, 77 jr. Jan Gjjzenkade; C. M. Roose-Sejjsener, 64 jr. Vooruitgangstraat; M. Bekkers van Zurk, 77 jr. Teding van Berkhout- straat; M. C. Krap, 78 jr., Crayenester- laan; J. Groenendaal-Groot Land, 84 jr. Kamperlaan; J. M. Groos-Horeman, 79 jr. Adriaan Loosjesstr; A. F. Hartman- ■Brupns, 56 jr. Korte Houtstraat; Y. C. Winter, 13 m. Ben Viljoenstraat; Smit-Veldhuizen, 77 jr. Westerhout- Park; S. K. Jippes-Lettinga, 57 j. Ni- colaas van der Laanstraat; P. B. Bur- «ers-de Gelder, 23 jr. Saenredamstraat. den dan een veelvoud gaan vormen van de binnenkomende contributies. Het bestuur acht het echter noodzake lijk, dat er een weg gevonden wordt om „Bloembollencultuur" een waar dig tehuis te geven. Met bewondering en ook verwondering constateert het, dat er voor andere takken van tuin bouw machtige gebouwen verrijzen, ter wijl de individuele kwekers, die de be nodigde gelden op welke manier dan ook bijeenbrengen, het gemiddeld toch zeker niet beter hebben dan de bollen- kwekers en exporteurs. Een jaarlijkse extra heffing acht het bestuur de enige manier om na verloop van enige jaren met uitvoerbare plannen voor de dag te kunnen komen. Het Haarlemse gemeentebestuur heeft jaren geleden toegezegd, 70.000 gld. bij te dragen in de stichting van een nieuwe bloembollenbeurs. Sinds die toezegging gedaan is, is de waarde van het bedrag uiteraard veranderd. De fagade van het nieuwe beursge bouw zal volgens een schets van ir. Breuning, van de gemeentelijke dienst voor openbare werken van Haarlem, komen aan de grote verkeersrotonde van het Houtplein. Het gebouw is aldus ontworpen op de „ingedeukte" hoek de Dreef met de Baan tussen het pro vinciale griffiegebouw en het sportfond- senbad. De proeftuin van „Bloembol lencultuur" is eveneens geprojecteerd in het Frederikspark aan de zijde van de Kleine Houtweg, op voor de bollen- cultuur historische grond derhalve, om dat ter plaatse in de 17e en 18e eeuw de eerste kwekers woonden. Verder is er voldoende parkeerruimte in het Fre derikspark gereserveerd. De agenda van de 224ste algemene vergadering van de vereniging ver meldt voorts de verkiezing van een voorzitter en van twee leden van het hoofdbestuur. De voorzitter, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen van Pan- nerden, is direct herkiesbaar voor een periode van zes jaar. De per ultimo december aftredende bestuursleden A. Priester Sr. en Jac. B. H. M. Roozen zijn niet direct herkiesbaar. Hun te kie zen opvolgers zullen statutair alleen kweker, dus geen kweker-exporteur of alleen exporteur, mogen zijn. Adverentie In de nacht van 25 op 26 november is ingebroken in een perceel op de hoek van de Gedempte Voldersgracht en de Keizerstraat. Uit een muurkast in een slaapkamer, waar de bewoners van het perceel sliepen, heeft men een geld kistje, inhoudende een bedrag aan geld van ongeveer 330.-, meegenomen. De volgende morgen werd het kistje, leeg, teruggevonden en door een vracht rijder als gevonden voorwerp bij de po litie gedeponeerd. In een perceel aan de Julianastraat te Haarlem heeft men vannacht ge poogd in te breken. Om ongeveer een uur werd de bewoonster van het perceel wakker. In het naast haar slaapkamer gelegen vertrek zag zij een lichtschijn sel. Toen zij een bedlampje aanstak, zag zij het hoofd van een onbekende man om de hoek van de verbindings deur. De inbreker ging er vandoor. Gistermiddag om kwart voor zes stak een achtjarige jongen de rijbaan van de Eksterstraat over zonder voldoende op het verkeer te letten. Hij werd aange reden door een juist passerende auto. Met een gebroken rechteronderbeen en schaafwonden aan het gelaat is hij naar het Grote Gasthuis overgebracht. De heer G. Wolters zal zondag 1 de cember zijn 25-jarig jubileum vieren als lid van het College van Armen-col- lectanten van de parochie van Sint Jan de Doper in de Amsterdamstraat. Te zijner intentie zal zondag de Hoogmis worden opgedragen, waarna een feest- ontbijt volgt in het parochiehuis. Advertentie Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 POSTPAPIER uit binnen- en buitenland e pianiste Ingrid Haebler had dinsdagavond het leeuwenaandeel in het programma van het con cert door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, dat werd gedirigeerd door Henri Arends. Liefst twee pianoconcer ten werden door haar vertolkt, namelijk voor de pauze Mozarts concert in Bes grote terts K.V. 595, en direct na de pauze het concert in e mineur van Cho pin. Men vraagt zich af. is dit nu niet te veel van het goede? Men is op de verkeerde weg, wanneer het solisten- dom op de programma's van onze or kesten op één concert een dermate uit gebreid aandeel heeft. Nu weet ik wel dat het publiek op een concert-program ma van een orkest uitermate gevoelig is voor een solist. Maar mij dunkt, dinsdagavond had men ruimschoots kunnen volstaan met Mozarts piano concert. Dat deze mening in praktisch opzicht juist bleek, heeft iedereen kun nen constateren in het spel van de ove rigens veelbelovende jonge Weense pi aniste Ingrid Haebler. Zij kon na de pauze de physieke kracht niet meer op brengen, het veeleisende concert van Chopin in alle opzichten waar te ma ken. Dat was dubbel jammer na haar prachtig Mozart-spel van vóór de pau ze. Dit laatste kenmerkte zich door een perfect musiceren, met de nadruk op een sterk verinnerlijkt pianospel. Haar toucher is bijzonder gevoelig, en het stijlbegrip in Mozarts muziek was. of schoon hier en daar wat vrij, toch in alle opzichten aanvaardbaar. Jammer genoeg heeft het orkest haar in Mozart niet in dezelfde stijl gevolgd. Het klonk mij hier en daar wat te hard in de oren, zodat er verschil ontstond wat dynami sche interpretatie betreft. Nu is het pi anoconcert K.V. 595 uiterst kwetsbaar, omdat deze muziek ontzettend open ligt. Iedere ontsporing, een te zware na druk of kleine slordigheid in toonvor- ming of ritme, valt direct op. Niettemin bleef er veel te genieten. In ieder geval heeft Ingrid Haebler het genie Mozart weer eens in het daglicht gesteld. Tel kens komt men weer onder de indruk van dit wonder. Er is veel mooie mu ziek geschreven, maar zó geniaal als dit is, heb ik nog nergens kunnen ont dekken. Het gevoelige toucher waar ik over sprak in het Mozart-concert, kwam ook het zeer mooi gespeelde tweede deel ,„a® Chopin duidelijk tot uiting. In het ter t deel raakte Ingrid Haebler ech- ri Ln uitgespeeld, hetgeen haar ove- sucret met kwalijk is te nemen. Haar dat Was evengoed nog dermate groot om eer, Vler keer terug moest komen, nemen spontane hulde in ontvangst te de „Trauersvm une terts- bijgenaamd S-, .^rn.Phonievan Joseph van klank en Hay dn. Eveiwïchügheid Advertentie. KRUISWEG 53 w (b1J Parklaan) 'n uitgelezen St. Nicolaas-collectie. U parkeert er ook makkelijker. Naar ons werd medegedeeld, heeft de heer J M. Bonfrer bedankt als secre taris van de Haarlemse K.A.B.welke functie hij jarenlang heeft vervuld. Het K.A.B.-secretariaat is nu voorlo pig gevestigd in gebouw Sint Bavo, Sme destraat, Haarlem. INGRID HAEBLER grote accuratesse kenmerkten deze uit voering, waarvan speciaal het tweede deel, een Adagio, diepe indruk maakte door zeer verzorgd orkestspel. Het enigszins overladen programma werd besloten met „L'apprenti sorcier" van Paul Dukas, dat eveneens een effectrij ke vertolking genoot. J. L. 55 Ruim 70 belangstellenden en ook be langhebbenden waren gisteravond in café-restaurant Groenendaal te Heem stede bijeen ter bijwoning van de jaar lijkse prijsuitreiking aan de bezitters van de mooiste tuinen in de gemeente Heemstede. Deze wedstrijd welke georganiseerd wordt door de Kon. Ned. Mij. voor Tuin. bouw en Plantkunde, afdeling Haarlem en Omstreken, geniet de steun van het gemeentebestuur, omdat het doel van de wedstrijd uitsluitend is te komen tot betere verzorging van de vortuinen en daardoor dus verfraaiing van de ge meente. Hierop zinspeelde in zijn openings woord ook de voorzitter van de afde ling, mr. J. J. Hage en hierop sloot de burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard ook aan in zijn stimule rende woorden voor de eigenlijke prijs uitreiking. Nadat in het totaal ca. 20 deskundi gen een drie maal herhaalde wande ling langs Heemstede's dreven hadden gemaakt was men dan volgens de on derstaande lijst gekomen tot het vast stellen van winnaars van eerste, twee de, derde en vierde prijzen en van de eervolle vermeldingen. Na de prijsuitreiking bestond er ge legenheid om aan de deskundigen vra gen te stellen, waarvan o.a. door de burgemeester een dankbaar gebruik werd gemaakt. Tenslotte werd deze geanimeerde bij eenkomst besloten met de vertoning van de fraaie kleurenfilm „Uw tuin, Uw trots", een produkt van de Ver. voor onpersoonlijke Reclame voor boom kwekerij -produkten. In Bloemendaal kwamen dinsdag- vond op uitnodiging van de plaatselijke afdeling van de maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde de bewoners bij een, die een prijs hadden verworven met de beste verzorging van hun voortuin. Uit de gehouden toespraken bleek, dat het houden van voortuinkeu ringen stimulerend heeft gewerkt. Burgemeester Peereboom Voller reik te 32 prijzen uit tijdens een ledenver gadering van de maatschappij in ho tel Rusthoek. Hij constateerde, dat van dit aantal niet minder dan 22 prijzen in de wijk Bloemendaal waren geval len, 8 in Aerdenhout, 4 in Vogelen zang en slechts 2 in Overveen. Vorig jaar viel Overveen in het geheel niet in de prijzen. Aan de heer W. A. Fi scher te Bloemendaal reikte de bur gemeester de door hem beschikbaar gestelde medaille voor de allerbeste tuin uit met de woorden: „Ik wist dat u een bekend scherpschutter bent, maar dat u zo in de roos zou schieten, heb ik nog niet medegemaakt". Dr. Peere boom Voller sprak waarderende woor den over het uitermate belangrijke werk, dat tuinbouw en plantkunde doen en op deze manier helpt de naam van Bloemendaal hoog te houden. In dit verband wees spreker op de grote be tekenis die voor het behoud van het natuurschoon moet worden gehecht aan de aankoop door de gemeente van de landgoederen Caprera en Elswout. De gemeente is trots op deze aangekoch- in Bloemendaal wordt de tuinkeuring nu al enige jaren gehouden. De voor zitter, mr. E. W. J. Top, sprak van een traditie dat de novemberbijeen komst van de Bloemendaalse tuinbouw en plantkunde de bijeenkomst gaat worden van de uitreiking der prijzen der voortuinkeuringen. e gemeenteraad van Zandvoort moeilijke gezinnen. De heer GOSEN zette zich dinsdagavond aan de (A.R.) weet de financieringsmoeilijk- behandeling van de gemeentebe- heden der gemeenten aan een onvol- groting voor 1958. Mevrouw MOL (P.v. doende conjunctuurbeleid van de rege- d.A.) opende traditiegetrouw de alge- ring. Over het Zandvoort-rapport van mene beschouwingen met een woord prof. de Vooijs was hij teleurgesteld, van dank aan het college en de ge- omdat het geen antwoord geeft op de meenteambtenaren. Zij vroeg aan- vraag, welke uitbreiding aan de be dacht voor het gemeentelijk verzor- staande bebouwing in het uitbreidings- gingshuis; bouwplannen voor nieuw- plan moet worden gegeven en daarvoor bouw dienen voorbereid te worden, werd het onderzoek juist ingesteld. Spr. Ook vroeg zij aanstelling van een maat- vroeg bijzondere aandacht voor de be- sehappelijk werkster, speciaal voor langen van de buurtschap Bentveld. Het eindeloos uitstellen van de beslis sing van de regering over de extra-bij drage in de politiekosten deed spreker voorstellen dat de raad zich met een adres zou wenden tot de Eerste- en Tweede Kamer. Ir. VAN KUIJK (P.v. d.A.) drong aan op voorbereiding van krotopruiming. Hij informeerde naar de voorbereiding van de rioolwaterzui veringsinstallatie alsmede naar de stand van zaken met betrekking tot het Bou levard-centrum. Spreker betreurde het dat bij de dienst van publieke werken geen dienstcommissie is ingesteld; de ze zou moeilijkheden, zoals die zich kort geleden bij wijziging van de werktijden voordeden, hebben voorkomen. De heer SLEGERS (K.V.P.) brak een lans voor alle ondernemers die in het bouwbedrijf werkzaam zjjn. De Zandvoortse schoonheidscommis sie werkt remmend; plannen blijven soms langer dan een maand liggen. Een verbetering zou al te bereiken zijn als de directeur van publieke wer ken zelfstandig kleine bouwplannen zou beoordelen. Hij opperde het denkbeeld, de commissie uit te breiden met iemand die geen architect is, maar wel bij het bouwbedrijf is betrokken. De ach terstand in de woningbouw noemde spr. nog ontstellend. Hij herinnerde aan zijn eerder gedane suggestie om te infor meren naar goedkope woningbouw el ders in ons land. In Zandvoort worden de bouwkosten opgedreven door voor schriften die het gebruik van ijzeren buizen verplicht stellen, terwijl met goedkopere constructies evengoed werk gemaakt wordt. Deze uitzondering wordt bij de woningbouwvereniging wel toegestaan maar niet voor particu liere bouwers. De heer Siegers vertelde nog dat in de commissie-vergadering bezwaar was gemaakt tegen een hoge post voor schilderwerk in het politiebureau; enke le commissieleden zouden gaan kijken en moesten toen constateren dat men al aan het werk was! Spreker was van oordeel dat men zo de raadsleden voor de gek houdt. dat onder leiding van de wethouder van onderwijs een bespreking van gemeen te en schoolbesturen zou plaats vin den teneinde zo mogelijk tot overeen stemming te komen over de volgorde waarin de verschillende bouwplannen zullen worden gerealiseerd. Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Twee Haarlemmers hebben de dag van gisteren met spanning zien nade ren. Met een beetje angst in het hart hebben zij zich afgevraagd: „Zou het lukken? Zouden ze komen?" Die twee Haarlemmers zijn mr. Dick Overhosch en de heer J. C. Hulsman, de organi satoren van het Haarlemse pauze theater. Beide heren kunnen gerust zijn. Het is gelukt en ze zijn gekomen. Om tien voor half één gistermiddag was een goed deel van het Rembrandt- theater gevuld met „pauze-gangers", mensen die in plaats van tussen de middag in de cantine van hun fabriek of kantoor, of in plaats van in de plaatselijke café's een kopje koffie te gaan gebruiken, naar het theater zijn gegaan. Namens het gemeentebestuur was de wethouder voor Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, naar het Rembrandt- theater gekomen om de organisato ren succes te wensen en te kunnen constateren, dat de idee van een pau ze-theater kennelijk was ingeslagen. De wethouder bekende nogal aarze lend gekomen te zijn. „Men moet im mers maar afwachten hoe zoiets uit pakt". Natuurlijk, en het gemeente bestuur mag uiteraard niet al te gauw enthousiast zijn. Maar hij moest er- kwinen, dat de opzet hem sympathiek Voorlopig biedt het pauze-theater iedere dinsdagmiddag van tien over nail eén tot tien voor half twee een nieuw programma. Gistermiddag was het Hetty Blok, die met de haar eigen vrijmoedigheid een aantal verhalen van Simon Carmiggelt, Annie M. G. Schmidt en Godfried Bomans voorlas, deze verhalen aaneenrijgend met grap. jes over de dingen des dagelijksen levens. Het hoeft niet gezegd te wor den, dat Hetty Blok succes had en dat ieder tegen beter weten in toch weer verrast werd door de Amster damse volkstypen die zij sprekend ten tonele voerde. Voor de komende weken staan weer boeiende programma's te wachten: Rob van Reyn, de pantomime-kunste naar begeleid door Antoon Dijkman aan de piano; Karin Larsen en Her- bert Joeks; de pianist Sas Bunge en niet te vergeten de'"troubadour Jules de Cort-e. En voor de leden van de Pauze-theater Club worden iedere don derdagmiddag in de Radiozaal van Brinkmann aan de Grote Markt gram- mofoonplatenconcerten gegeven van 12 tot 2 uur. Deze concerten worden toegelicht door de musicus Jac Molen ijzer. Het succes van het eerste program ma van het Haarlemse Pauze-theater heeft, behalve de belangstelling van werkend Haarlem tussen de middag, nog iets anders aan het licht ge bracht: dat het Rembrandt-theater een uitstekend cabaret-theater is, ook al wordt het dan als bioscoop geëxploi teerd. Hetty Blok merkte dat in haar „aanloopje" ook nog even op. Mis schien is er een mogelijkheid om het uitstekende toneel van het theater in de toekomst wat vaker te gebruiken voor de dingen die des toneels zijn. De heer TATES (V.V.D.) noemde de financiële toestand van de gemeen te tamelijk bevredigend. Hij sprak een compliment uit aan het adres van de wethouder van financiën voor zijn be leid. Spreker had van vele forensen klachten vernomen over de busdienst Zandvoort-Amsterdam en vroeg het college terzake attent te zijn. Komende tot de bestedingsbeperking becritiseerde spreker het dirigisme van de regering, dat door de president van de Nederlandsche Bank als een oorzaak van de moeilijkheden is aangewezen. De heer LINDEMAN (K.V.P.) wijd de bij zijn financiële beschouwingen aandacht aan de traagheid waarmede het rijk een beslissing neemt over de extra-bijdrage in de politiekosten. Deze zaak wordt nu al 10 jaren slepende gehouden. Spreker oefende vervolgens kritiek op het feit dat het percentage van de algemene uitkering uit het ge meente-fonds slechts weinig was ver hoogd. Er is in het gemeentefonds veel meer geld beschikbaar. De regering wil echter 89 miljoen reserveren en daar door komen de gemeenten nog meer in de knel. Voor subjectieve verhogingen is in 1958 15 miljoen beschikbaar; als de grote steden hiervan niet te veel op slokken, blijft er zo hoopte de heer Lindeman ook voor Zandvoort nog wat over. De voor de gemeente zo be langrijke plannen voor de stichting van het Boulevard-centrum besprekende, vroeg spreker hoe momenteel de stand van zaken is. De heer Lindeman wees vervolgens op de noodzaak van uitbreiding van de Mariaschool en vroeg hoe het staat met de voorbereiding van dit bouw plan. In september 1958 zal deze school een elfde leerkracht krijgen maar zij biedt slechts ruimte voor tien klassen. Daar de aanspraken van het openbaar en bijzonder onderwijs in Zandvoort niet alle aanstonds kunnen worden ge honoreerd, deed spreker de suggestie Het circuit, waarin nog 580.000 is geïnvesteerd, noemde de heer Linde man een riskant bezit der gemeente omdat de exploitatie afhankelijk is van beslissingen van de auto- en motor- sportverenigingen. Van 1951 t.m. 1956 leverde het circuit een verlies op van rond 400.000 waartegenover 315.000 werd ontvangen voor vermakelijkhe- denbelasting op circuit-wedstrijden. Het netto verlies is veroorzaakt doordat enkele malen de „Grand Prix" werd afgelost. Spreker vroeg of er redelijk uitzicht bestaat dat die autowedstrijd in 1958 zal doorgaan. De woningbouw besprekende, bracht de heer Lindeman hulde aan de woning bouwvereniging „Eendracht maakt macht", en stelde de vraag hoe het staat met de voorbereiding van nieuwe bouwplannen. Spreker was er verheugd over, dat deze vereniging ook de mid- denstandswoningbouw ter hand heeft ge- nomen. Tenslotte drong de heer Linde man aan op onderzoek naar de moge lijkheid van invoering van een gezins tarief voor gas en water. Spreker had ook kritiek op het bus vervoer van Zandvoort naar Amster dam. Hij drong aan op doorgaande bussen rechtstreeks tussen Zandvoort en Amsterdam speciaal in de tijden waarin het forensen-vervoer plaats vind. De BURGEMEESTER de sprekers beantwoordende dankte voor de lof, het college van B. en W. en het ge- meentepersoneel toegezwaaid. Spreker zag vooralsnog geen kans op verbete ring of nieuwbouw van Het verzorgings huis; misschien kan de „Clara-stich- ting" die de gemeente Haarlem gaat inrichten voor chronisch zieke bejaar den ook voor Zandvoort enige ruimte bieden. Het rapport van prof. de Vooys noemde hij zeer waardevol. Het zal zeker zijn nut hebben bij het vaststellen van het planologisch beleid. Spreker ver dedigde de Zandvoortse middenstand tegen in het rapport opgenomen kritiek als zouden de Zandvoortse middenstan ders weinig vriendelijk zijn. Spreker had betere eryaringen. Het is ontstellend dat al 10 jaren lang een beslissing over de vergoeding van de politiekosten uit- blijft. Adressering aan de kamers der Staten-Generaal zou nog eens rustig overwogen moeten worden. Men moet oppassen dat men het doel niet voorbij schiet. dat de dienst van publieke werken zeker niet goed zou draaien, zolang de heer Siegers geen wethouder isDe kri tiek van de heer Siegers op deze dienst had de wethouder wel verwacht. Spre ker had nimmer klachten van bouw ondernemers vernomen. Het speciale compliment van de heer TATES (V.V. D.) aan het adres van wethouder Kerk- man (P.v.d.A.) deed wethouder v. d. Werff de vraag stellen of dit verband hield met de komende verkiezingen! Wethouder KERKMAN (P.v.d.A.) verdedigde het dirigistische regerings beleid tegen de kritiek van de heer Gosen. Naar de goedkopere woning bouw in Friesland heeft het college een onderzoek ingesteld, de conclusie was dat, de kwaliteit in aanmerking genomen, deze bouw feitelijk duurder is dan de volkswoningbouw die thans in Zandvoort wordt uitgevoerd. Spre kende over de woningnood betoogde de wethouder, dat Zandvoort om uit die nood te geraken gedurende 10 jaren 100 woningen per jaar moet bou wen. Spreker toonde dit met uitvoerige becijferingen aan. De wethouder dank te de heer Tates voor het tot hem gerichte compliment maar merkte op, dat het financieel beleid niet door een wethouder, maar door het college van B. en W. wordt gevoerd. De suggestie van de heer Lindeman om met de schoolbesturen te spreken over de urgentie van de scholenbouw wilde de wethouder overwegen. Spre ker merkte echter op, dat de urgentie verklaringen door de minister worden afgegeven. Bij de replieken diende de heer Gosen (A.R.) een motie in over de politie kosten-kwestie, waarin aan de Kamers der Staten-Generaal de aandacht voor deze zaak wordt gevraagd. Het college van B. en W. zou deze motie in over weging nemen. De heer SLEGERS (K.V.P.) verweer de zich tegen het betoog van wethou der van der Werff. Spreker zit al vijftig jaren in het bouwvak en meent zonder zelfverheffing daarvan het een en ander te weten. In tegenstel ling tot de wethouder had spreker tal rijke klachten vernomen. Als hij dan zei: „ga naar de wethouder" dan ant woordde men: „de wethouder gelooft het wel!" Spreker nam het de wet houder trouwens niet kwalijk, want hij heeft van het bouwvak nu eenmaal geen verstand. De VOORZITTER vond dat de heer Siegers met die opmer king te ver was gegaan. De WETHOU DER zelf verklaarde, die reactie van de heer Siegers wel te hebben ver wacht. De raad begon daarna aan de artikels gewijze behandeling der begro ting. Deze leverde geen bijzonderheden op. Te middernacht was de begroting vastgesteld. Bij de behandeling van de Zand voortse gemeentebegroting werden pro testen geuit tegen het feit dat met rijks premie gebouwde flats aan de Boule vard, zijn vrij gegeven voor verkoop aan gegadigden die daarin niet perma nent gaan wonen. Zelfs buitenlanders zouden van die faciliteit profiteren en daartegen richtte zich vooral de critiek. Een deel van de Nederlandse woning bouw wordt zodoende voor de „erhoh- lung" van buitenlanders geblokkeerd. Deze flats woren namelijk alleen 's zo mers bewoond of geëxploiteerd. De bur gemeester, mr. H. N. v. Fenema kon echter ter geruststelling mededelen dat er nog geen schijn van enige buiten landse belangstelling voor die flats is geweest. Het merendeel der flats Is trouwens reeds permanent bewoond. Advertentie Zwitserse fabrieks- klasse Grote Houtstraat 86 Haarlem Speciaalzaak sinds 1883 Het Verband van Katholieke Armbe sturen in het dekenaat Haarlem zal mor genavond vergaderen in café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt (grote bridge-zaal). Verschillende agendapun ten zullen behandeld worden, onder an dere de afsplitsing van een dekenaal verband Hoofddorp in verband met de instelling van het nieuwe dekenaat. Pa ter Leopold Verhagen O.E.S.A. zal tot slot een causerie houden over het huis bezoek. Het rijwielpad tussen Zandvoort en Noordwijk (de heer GOSEN) had daar naar gevraagd) zal vermoedelijk in het zomerseizoen 1958 in gebruik kun nen worden genomen. De schoonheidscommissie had de aandacht van de burgemeester; spre ker had zijn gedachte al eens laten gaan over uitbreiding van de commis sie met een lid van het college van B. en W. als voorzitter. Dat is in Bloemen daal zo. Nieuwe bouwsystemen hebben iets aantrekkelijks maar de vraag is, hoe zij zich houden over een aantal jaren, als de woningnood hopelijk voor bij zal zijn. Het gevaar bestaat, dat zij dan minder in trek zullen zijn bij de bewoners. Dit noopt tot voorzichtigheid met het investeren van grote kapitalen. Een suggestie van de heer Siegers, om in „Zuid" een speelgelegenheid voor kinderen te maken, achtte de burge meester het overwegen waard. De verkoop van de flats aan de Noord-Boulevard gaat wat trager maar spreker noemde dat niet verontrustend Nu Den Haag heeft beslist, dat deze flatwoningen ook verkocht mogen wor den aan gegadigden, die er niet per manent in gaan wonen, verwachtte de burgemeester een grotere animo bij de kopers. De bezwaren tegen de autobusdienst besprekende, deelde de burgemeester mede, dat B. en W. geen klachten had den bereikt. Binnenkort zullen wacht huisjes worden geplaatst. Spreker meende dat er al enkele doorgaande bussen lopen. De burgemeester zal con tact opnemen met de directie der N.Z.H. Spreker was niet pessimistisch over de plannen van de stichting Boulevard centrum. Het college had de verwach ting dat het plan tot uitvoering zal komen. Het tempo van uitvoering is nog niet bekend. Spreker vond dat niet erg. Het is een geweldig plan en de verwezenlijking zal uiteraard geruime tijd vergen. De belangrijke rol van de K.N.A.C. bij de beslissing over het doorgaan van de „Grand Prix" besprekende, deel de burgemeester mede, dat voor het volgend jaar de tweede pinksterdag voor de Grand Prix is gereserveerd. De beslissing berust bij de K.N.A.C. Twee jaar achter elkaar besloot de K.N.A.C. de races niet te laten door gaan. Het knelpunt wordt gevormd door de financiën en spreker is doende een regeling te treffen, waardoor de daaruit voortvloeiende bezwaren kun nen worden weggenomen. Zo spoedig mogelijk zal de burgemeester de raad inlichten. Hij gaf de raad de verzeke ring dat hij al het mogelijke zal doen om de Grand Prix in 1958 te laten door- gaan. Wethouder v. d. WERFF (C.H.) merk- te in antwoord op de heer Siegers op, Advertentie Wij hebben voor hem een aardige St.-Nicolaas-verrassing (mkiQ \T£V/I606y Zijlweg 58 - Haarlem - Tel. 16063 (Niet officiële Koersen vorig opening Slot 27/11 3% Ned. 1953 83% 82H 3% Ned. 1953 m- 3% Ned 1956 83A 82% 3% Ned 1948 3% Ned. 1950 80% 3% Ned 1954 80% 3% Ned 1955 1 80% 3-3% Ned. 1947 81% 81% 3 Ned 62-64 bel fac 87% 87 Va Inschr. Grtbk 1946 3 Ned Handel Mtt cert 140% A.K.O. 148% 146% Van Berkel's Patent 174% m. Calvé-Delft eert 266 mm Van Gelder 176% mm Kon Hoogovens oert Unilever Cert. 237 mm 327% 325 Ned Kabel 2351 Philips 240% 235 li Kon Petroleum 160.30 155.70 „Amsterdam" Rubber 49% Hol] Amerika Ltfn 139% 140 Kon Ned. Stoomb Ml! 125 125 Ned Scheepv Unie 124 123% K.L.M 95.50 95.10 H.VA 91 Dell MIJ Cert. 53% A'dam 2% '561 A'daro '56 II 75% 84% 84% A'dam III Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper KJjJU, Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Steel 25/11 43% 38% 68% 63% 36 84%e 25% 31% 30% 43% 42% 72 35% 31 23% 53% 26/31 4294 37% 66% 60% 35% 81% 24% 32 29% 42 40% 68 33ex 30 21% 52% Stemming: flauw Advertentie Alle merken dus ruime keuze

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3