Pro-Indonesische resolutie aanvaard Nederland vertrouwt Geen tweederde meerderheid voor resolutie in de Assemblee ^Marine .4 K.V.P. vreest nadelige invloed van nieuwe belastingen voor het bedrijfsleven Wildeman zet Rotterdam op stelten Met duizenden liters tegelijk Diplomatiek succes Gaillard werd het niet eens met Macmillan Kwestie Nieuw-Guinea in de Y.N. Minister Zijlstra: De regering is op haar qui-vive KNAC vraagt nadere maatregelen inzake de maximumsnelheid Gestrand op de Engelse kust Lijdt niet langer Tussen neus en lippen Britse premier: Volledig succes maar Franse ambtgenoot zwijgt Franse positie in Afrika erkend De Libanon sluit overeenkomst met Amerika Vier betrouwbare middelen doen wonderen flUi Maatregel voor achter gebleven gebieden? ^duidingen zijn onvolledig en verwarrend Belasting ontdoken Dreigend met dolk Negen maanden tegen landarbeider geëist Vakmannetje Mars-planten Verrassing De verloren broche van Koningin Juliana Hollambra koffie WOENSDAG 27 NOVEMBER 1957 PAGINA De helmen-affaire De keuring van het departement van oorlog heeft gefaald Minister Staf antwoordt op vragen van Tweede- Kamerlid ..VerblUa^Tirook^dt'vS0 di°0r f 6000,boete Consumentenbeurzen overlappen elkaar Eervolle invitatie voor eerlijke vindster GEZANT TE BAGDAD wmmm Maandag hebben koning Gustav Adolf en koningin Louise van Zweden de oi«Utue ondergrondse van Stockholm officieel in gebruik gesteld en een inhuldi- Kan'tour met de ondergrondse gemaakt. Op de foto ziet men de koning en de lnain bij het passeren van de tourniquet in het nieuwe „centraalstation" van de ondergrondse. De politieke commissie van de Verenigde Naties heeft de resolutie, naar United Press bericht, waarin nieuwe Nederlands-Indbnesische on derhandelingen ten aanzien van Nieuw-Guinea worden aanbevolen met 42 tegen 28 stemmen en bij elf onthoudingen aanvaard. Voor: aanvaarding van de resolutie stemden de volgende landen: Afghani stan, Albanië, Bolivië, Bulgarije, Birma, Wit-Rusland, Ceylon, Costa Rica, Tsje- choslowakije, Egypte, El Salvador, Ethiopië, Ghana, Griekenland, Guate mala, Haïti, Hongarije, Indië, Indone sië, Iran, Irak, Japan, Jordanië, Laos, Libanon. Libië, Malakka, Marokko, Ne pal, Pakistan, Philippijnen, Polen, Roe menië, Saoedi-Arabië, Soedan, Syrië, Thailand, Tunesië, Oekraïne Sovjet- Unie, Jemen en Joegoslavië. Tegen: Argentinië, Australië, Oosten rijk, België, Brazilië, Canada, Chili, Na tionalistisch China, Columbia, Cuba, Denemarken Dominicaanse republiek. Frankrijk, Honduras, IJsland, Ierland, Israël, Italië, Luxemburg, Nederland, Nieuw-Zeeland, Nicaragua Noorwegen, Peru, Portugal, Spanje, Zweden en En geland. Van stemming onthielden zich: Ecua dor, Finland, Liberië, Mexico, Panama, Paraguay, Turkije, de Verenigde Sta ten, Uruguay, Venezuela en Cambodja. (Van onze Haagse redactie) Minister Staf heeft nadere medede- "®gen gedaan over de geruchtmakende affaire met de keuring van legerhel- t?' Waarvan een zeer groot gedeelte achteraf volkomen ongeschikt bleek te Ll,n- 'n antwoord op vragen van het v«klaarfK.,a'nerlid Koersen (K.V.P.) kant wel a6 bewindsman dat de fabri- ledie-e f k beschikking had over vol de u a."ricagevoorschriften, maar dat v0„ "r|ng namens het departement oorlog heeft gefaald. Dit is vooral het geval met de laat ste party van 73.000 stuks van de totale Serie van 400.000 helmen. Hiervan bleek bq een nakeuring 39 pet onge schikt, terwijl ruim 42 pet een nadere bewerking moest ondergaan. Slechts ruim 18 pet voldeed aan de gestelde eisen. De gebreken kwamen vooral tot uiting, doordat de helmen een te gering gewicht hadden. Dat de keuring voor de laatste par tij zo nonchalant werd verricht, is vol gens de bewindsman des te ernstiger, omdat voor deze partij een mechani sche pers moest worden ingeschakeld, hardoor een grotere kans op afwii- ngen bestond. De hydraulische pers "'as door een defect uitgeschakeld. Niettemin is de minister van plan vroegere partijen te laten herkeu- hot J?"? ook toen de fabricage, zij j.™et een betere pers, door hetzelf- en onder dezelfde controle a et ,ir; Staf acht het dan ook ze na eontSJi diat als gevolg van de- e na controle alsnog een aantal hel- men zal worden afgekeurd. men heeft gemaakt. °°r °gse Advertentie 0* 4 middelen verenigd in Chelarine „4" «erden in de hele wereld op grole schaal 9ebruilct en hebben hun betrouwbaarheid Wel afdoende bewezen. Tezamen werken nèg beier dan elk afzonderlijk. Zij •^Ipen vaak waar andere middelen falen doen werkelijk wonderen H uoen werkelijk wonderen A BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag. ""Wdt beschermd door hel beslanddeel Oietarox. De dag voordat de nieuwe ondergrondse in Stockholm m gebruik werd genomen werd een diner geserveerd voor de kleine 2.000 arbeiders, die bij de bouw van het project betrokken zijn geweest. Het diner vond plaats op de perrons van het nieuwe „centr alen"-station van de ondergrondse. Het belastingdebat dat binnenkort zal worden gehouden over de wetsont werpen van minister Hofstra, heeft weer zijn schaduwen vooruitgeworpen. Bij de replieken over de begroting van econo mische zaken stelde mr. Blaisse (K.V.P.) de categorische vraag, of het nu wel aangaat om het bedrijfsleven nieuwe lasten op de schouders te leg- Ben, die de investeringen nog meer zul len verminderen. Men heeft eerder een aanmoediging nodig, om met investe- Uan. verder te gaan, zo meende de atnolieke woordvoerder. De minister der dal er ongetwijfeld in 1958 min- re r"Vesteringen zullen zijn, maar de Daar »n„ ï11 zeer slagvaardig blijven. De tv.a maatregelen op afgestemd. ttek^ac&idLbl««.altijd, dat statis- dit de feiten aanlopen, zo- het econom4chnreUVIkeUrigtd|fl-PO,S len Van leven moet blijven voe- de'°ordeel over de aanduiding van hejjj.atregel van de maximumsnel- dnjj.'s algemeen afwijzend en deze aan- dh,J,?B geeft tot vele klachten aanlei dt5 aldus de K.N.A.C., in een adres, Watp, aan de minister van verkeer en ,rstaat heeft gezonden. Hoewel het I® vroec oen oordeel uit te snre- Voeg is een oordeel uit te spre- *4re 0Ver de maatregel zelve, aldus het itvs' Is het bovenstaande aan de j^'r.'k gebleken uit talloze brieven, richten en mededelingen. K-N.A.C. deelt voorts mee, dat het komrL en het eind van de bebouwde Is on®!1 111 vel<3 gevallen slecht te zien rinoo s nachts, op enkele uitzonde- lie«S. -H® wanneer het bord toeval- goed 's verlicht helemaal h„rv verzoekt de minister zijn stand- n». 8 aan te vullen, dat het de •1.wordt toegestaan ter nade- ♦onniü„ ng het internationaal over- maximumsnelheidsbord bij iet Plaatsnaambord aan te brengen. ta het adres wordt teleurstelling uit- gesproken over het feit, dat van de .uitwijkmogelijkheid om m plaats van 50 km per uur een 70 km per uur-limiet voor bepaalde daartoe in aanmerking komende binnen de bebouwde kom ge legen wegen toe te staan, zo weinig ge bruik wordt gemaakt. De KN.ac, maakt verder bezwaar tegen het ver warrende feit, dat ten aanzien van de „70 km toegestaan"-borden twee syste men naast elkaar worden gebruikt en verzoekt tenslotte de minister het daar heen te leiden, dat naast de bebouwde kom-aanduiding borden 50 km vol gens internationaal overeengekomen model zullen kunnen worden geplaatst en dat deze borden tevens dienstbaar worden gemaakt aan de aanduiding van het einde van het maximumsnel- heidsgebied. Voorts dat de „70 km toe- gestaan"-borden worden uitgevoerd op de wijze van model 114 van de bijlage van het wegenverkeersreglement en dat de wijze van aanduiding van de 70 km-zones en het einde daarvan volgens één systeem zal geschieden. Snel reageren zal vooral mogelijk zijn met de opschorting der vervroegde af schrijvingen. Naar zijn persoonlijk ge voel zou ook de investeringsaftrek, die tijdelijk gaat verdwijnen, op dezelfde wijze onmiddellijk weer moeten kunnen worden ingevoerd, aldus minister Zijl stra. Hij antwoordde de woordvoerder van de K.V.P. echter even catego risch, dat het werkelijk teveel ge vraagd zou zijn om van de belas tingmaatregelen uit vrees voor een naderende economische depressie op dit moment reeds af te zien. Alles hangt er maar van af hoe de ont wikkeling van het economisch leven in het buitenland zal zijn. Dit is totaal onzeker. De heer Baart (P.v.d.A.) vond in dit verband vooral van belang wat de minister had gezegd over de sympto men van een licht herstel in onze eco nomie, dat ons vooral niet de indruk mag geveu dat we er al zijn. „Inder daad", aldus de minister, „dat was een van de kernpunten van mijn betoog". De heer Assman (K.V.P.) had suc ces met zijn volgehouden pleidooi voor de achtergebleven gebieden, waar nu reeds ernstige moeilijkheden dreigen door werkloosheid. De minister heeft hem toegezegd, dat hij eens na zal gaan of misschien toch een zogenaamde „ge richte premie" kan worden gegeven aan industrieën, die zich in z. w. Bra bant willen vestigen. Hij vond dit door d - zeer beperkte mogelijkheden die zijn begroting nog biedt, wel erg moeilijk. De heer Assman kreeg deze toezegging, nadat hij zijn teleurstelling had uitge sproken over het onbevredigende ant woord van de minister in eerste in stantie. Prof. Zijlstra stond namelijk op het standpunt, dat in zijn industriali satiebeleid de aandacht niet naar regio nale werkloosheidsproblemen uit moet gaan. Hij wil deze zaak nationaal en structureel bezien en vooral het oog gericht houden op de overbevolking van bet westen in verhouding tot de rest van Nederland. De Alkmaarse rechtbank heeft een V6<.eif rige Gelderse arts veroordeeld tot f 6.000 boete of twee maanden hech tenis. Veertien dagen geleden heeft hij terecht gestaan wegens onvolledige be lastingaangifte. Tegen hem was f 8.000 boete of drie maanden hechtenis geëist. Hij zou over de jaren 1951 en 1952 zijn inkomsten-, vermogens- en omzetbelas ting te laat hebben opgegeven en voorts f5.248 te weinig belasting hebben be taald. De afgevaardigde van Zuid-Afrika was niet aanwezig. Een woordvoerder van de Neder landse delegatie heeft uitdrukking ge geven aan het vertrouwen dat de re solutie geen tweederde meerderheid zal behalen in de Assemblée. Dit on danks het feit dat het woord „onder handelingen", op aandrang van Indo nesië dat de redactie van het ont werp zo mild mogelijk wilde zien niet eens in de resolutie wordt genoemd. Nederland en Indonesië worden uitge nodigd hun pogingen, in overeen stemming met het Handvest der Ver enigde Naties een oplossing voor het geschil te vinden voort te zetten..." zo wordt gezegd. Begin december zal de Algemene Vergadering zich met de kwestie bezighouden. Tailand en. Ceylon die overigens voor de resolutie stemden distan- cieerden zich nadrukkelijk van het Rus sische argument dat de zuidoost-Aziati sche verdragsorganisatie tegen Indone sië was gericht. De Siamese prins Wan Waitayakon wenste, als lid van de Z.O.A.V.O.-raad „categorisch" te ont kennen dat „er enige waarheid schuilt in de bewering, volgens welke westelijk Nieuw-Guinea tot een Z.O.A.V.O.-basis wordt ontwikkeld". De afgevaardigde van Ceylon, Gunewarclene, een der me de-ondertekenaars van de resolutie zei- de dat de indieners niet verantwoorde lijk konden worden gesteld voor opmer kingen over de Z.O.A.V.O. „Wij. ver wachten niet dat enig bij de zuidoost- Aziatische verdragsorganisatie aange sloten land agressie jegens Indonesië of enige andere Aziatische staat zal ple gen", zo zeide hij. Zoals bekend is werd de resolutie in gediend door Afghanistan, Bolivië, Bir ma, Ceylon, Egypte, Ethiopië, Indië, Indonesië, Irak, Jordanië, Libanon, Li bië, Marokko, Nepal, Saoedi-Arabië, Soedan, Syrië, Tunesië en Jemen. Op de Engelse Oostkust zijn twee Nederlandse kustvaarders gestrand. Sedert vrijdagmorgen ligt bij Wells op een zandbank de Frieda Blokzijl, een kustvaarder van 249 ton, geladen met 250 ton gerst. Zondagmorgen 6 uur is de sleepboot Titan bij dit gestrande schip aangekomen. Vier uur later meld de zich de sleepboot Maas van L. Smit Co. uit Hoek van Holland. Dinsdag morgen heeft men een begin gemaakt met het uitzetten van ankers. De lading zal op lichters worden gelost. Het ligt in de bedoeling de sleepboot Nestor met een lichter, een vlet en de haven sleper Junior op sleeptouw uit IJmui- den naar Wells te dirigeren. De sleepboten Titan en Cycloop zijn namelijk dinsdag naar Dungeness in het Engelse Kanaal gezonden. Het Ne derlandse in 1956 gebouwde en 457 ton metende kustvaartuig Mercurius H is daar in de nacht van maandag op dins dag gestrand. De coaster, eigendom van de rederij C. Holchers, Kustvaart- bedrijf N.V. te Rotterdam, ligt op een klein strand even ten westen van Dun geness. Ook deze berging zal door Bu reau Wijsmuller worden uitgevoerd. Het bergingswerk bij de Frieda Blok zijl staat onder leiding van kapitein Maarten de Koe. De chef van de tech nische dienst de heer F. Jonkman zal het bergingswerk te Dungeness leiden. Advertentie door reumatiek, spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschade lijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95. 2.40 en f 8.88. Advertentie Oókal aan sigaar De officier van justitie bij de recht bank te R'dam heeft maandag tegen een 24-jarige landarbeider uit Helle- voetssiuis een gevangenisstraf geëist van negen maanden met aftrek van voorar rest, waarvan drie maanden voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. „Ver dachte is als een dolleman tekeer ge gaan", aldus de officier. Verdachte gaf toe op de avond nogal wat gedronken te hebben, toen hij be sloot zijn neef te gaan opzoeken, die ergens in een straat te Hellevoetsluis woont. Hij stapte op zijn bromfiets en ging slingerend op weg. Voor het het huis van de neef viel de fiets om. Ver dachte is daarop op de deur gaan bon zen van neef's benedenbuurman en schreeuwde om koffie. Die stond echter niet voor hem klaar.... De beneden buurman werd bij de borst gegrepen en tegen de deur gedrukt, daarbij be dreigd met een mes, dat aan de stompe kant gekarteld was. Verdachte wist zich het gebeurde niet meer te herinneren. Op 't lawaai kwa men zijn neef en zijn broer uit de boven woning en zij moesten het toen ontgel den. Beiden werden in een hoek van het portiek gedrukt en verdachte deed als of hü stak. Het tweetal vluchtte. Ver dachte vernielde vervolgens de deur van het huis. Een van de drie bedreig den sprong, om de politie te waarschu wen, uit een zes meter hoog gelegen keukenraam en verstuikte zijn voet. Verdachte ging er toen op de brom mer vandoor, viel evenwel en ver wondde zijn been. „Op naar de dok ter". dacht hij, maar daar vond hij een briefje op de deur, vermeldend, dat de dokter niet thuis was. Verdachte dacht, dat men hem niet wilde open doen. De dolk werd opnieuw getrokken en dwars door de deur gestoken. Op dat ogenblik verschenen twee rijks politiemannen, maar nog was ver dachte niet uitgeraasd. Ook zij werden met de dolk: bedreigd. Het einde van het liedje was evenwel, dat de wilde man werd meegenomen in het zijspan van de politiemotor, maar toch zag hij nog kans het zeiltje hiervan te ver nielen. „Uiterst zwak begaafd en primitief", zo luidde de conclusie van een psy chiatrisch rapport. De raadsman betoogde, dat zijn cliënt een trieste figuur in de samenleving is, die de kracht mist zich uit zijn zwak heid op te werken. Hij heeft steun nodig, aldus pleiter, die een gecombineerde straf vroeg. Uitspraak 10 december. In de laatste jaren is het herhaalde lijk voorgekomen dat consumentenbeur zen omstreeks of op dezelfde tijd wer den gehouden. Daarom is ten gerieve van een groot aantal standhouders de datum van de eerstvolgende dames beurs in Den Haag gewijzigd. Deze zal dus thans worden gehouden van 30 september t.m. 10 okt. 1958. Hoe ze dat daar in München na al dat bier zo precies hebben kunnen uitrekenen mag de bekende joost weten, maar in ieder geval beweren verscheidene lieden, die het blijkbaar toch nauwkeurig hebben uitgekiend, dat er tijdens de traditionele bierfeesten in München, die zestien dagen duurden, dit jaar ruim 3.300.000 miljoen liter van het gerstenat in de dorstige kelen van de Münchenaren en de duizenden mee-drinkers-van-buiten is verdwe nen. Daar is het overigens niet bij gebleven. Er werden namelijk ook nog 135.000 liter wijn en 300.000 li ter koffie weggewerkt. Opdat de dorst levendig zou worden gehouden moesten ruim 200.000 gebraden kui kens het ontgelden en resulteerden de optelsommen van de worstfabri kanten in een aantal van 2.600.000 stuks. De visboeren kwamen overi gens ook best aan hun trekken. Bij al dat vocht liet ruim 800 ton vis zich best smaken. En toch zijn er nu. nog mensen in München, die vinden dat de uitkomsten veel be ter hadden kunnen zijn. - De aarde is gebombardeerd met zaden uit het heelal. Dat is de conclusie, die de vliegende schotelvereniging van Bournemouth in Engeland heeft getrokken uit de aanwezigheid van een vreemde plant, die in een tuintje van een van de inwoners van Bournemouth groeit. De plant, die 60 centimeter hoog is, draagt eivormige vruchten, die met stekels bedekt zijn en een vreemde geur verspreiden. Het kan ook wel zo zijn, zo verklaarde de secretaris 7dn de vereniging, dat mannen met een vliegende schotel in het ge heim zijn geland en in het tuintje van de bewuste inwoner het plantje zelf in de grond hebben gezet. In tussen is op enige afstand van de „Mars" plant een soortgelijk gewas gevonden. Enkele dagen geleden besloot de kinderrechter van het Engelse plaatsje South Shields een zes tienjarige jongen, die 49 shilling had gestolen, door een psychiater te la ten onderzoeken. De volgende dag verscheen de jongen opnieuw voor de rechter, nu omdat hij 1 pond van de psychiater had gestolen Een 63-jarige grootmoeder in Goetzis in Oostenrijk ontving dezer dagen tot haar grote verbazing een kaart, waarop de aan kondiging van haar eigen geboorte stond. De postkaart was in 1894 ge schreven door haar ouders om „de geboorte van een sterk meisje" aan te kondigen. De kaart was evenwel bij de posterijen zoek geraakt. Enkele dagen geleden werd de kaart echter teruggevonden en toen door gezonden naar de nabestaande van de afzender; die nabestaande was het 63-jarige dat inmiddels dus was geworden. „sterke meisje", al grootmoeder Koningin Juliana, die dezer dagen de kostbare gouden broche terugkreeg, die zij bij haar bezoek aan Leeuwar den rad verloren, wenst mevrouw D. Drost-Posthuma, die het sieraad heeft gevonden, persoonlijk te bedanken. Ha re Majesteit heeft mevrouw Drost en ook haar echtgenoot uitgenodigd zaterdag een bezoek te brengen aan pa leis Soestdijk. Mevrouw Drost kreeg deze eervolle invitatie in een schrij ven van het kabinet der koningin. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de heer C. Vreede, laat stelijk ambassaderaad te Bonn, tot bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Bagdad. Als wij zo de uitslag bekijken van de stemming in de politieke commis sie van de Verenigde Naties, dan valt het op, dat niet minder dan zes lan den hun standpunt over de kwestie- Nieuw-Guinea ten gunste van Neder land hebben gewijzigd. Argentinië, Chili, Columbia en Spanje, die in fe bruari van dit jaar nog geen decisie konden of wilden nemen, hebben zich nu uitgesproken vóór het Nederlandse standpunt, dat een verwerping in houdt van de door Indonesië gewens te hervatting der onderhandelingen. Twee landen, Ecuador en Liberië, die in februari nog een pro-Indonesische resolutie steunden, hebben er ditmaal de voorkeur aan gegeven zich van stemming te onthouden. De Neder landse afvaardiging naar de volkeren organisatie komt vooi dit resultaat lof toe; zij heeft een staaltje degelijk vak werk geleverd. De Indonesiërs hebben eigenlijk maar één succes geboekt: Laos is uit de kring der stern-onthouders getre den en heeft de pro-Indonesische re solutie gesteund. De oóór-stemmen van Ghana, Hongarije en Malakka zijn successen, die zelfs de kreupelste diplomatie niet had kunnen missen. Dat alles neemt natuurlijk niet weg, dat Nederland zich volledig moet ver schansen in artikel 18 van het Hand vest, dat bij belangrijke politieke be slissingen een gequalificeerde meer derheid van twee-derde voorschrijft. De vóór ronde in de politieke com missie wettigt de verwachting, dat Indonesië in de Algemene Vergade ring die gequalificeerde meerderheid wederom niet zal halen. Van de mate, waarin de Indonesische leiders erin zullen slagen hun neiging tot politieke amok te bedwingen, zal het afhangen, in hoeverre de gewone meerderheid, waarover zij nog -uimschoots beschik ken, wordt versterkt of afbrokkelt. Rechtse groeperingen in Parijs hebben dinsdagochtend voor de Amerikaanse ambassade gedemonstreerd tegen de wapenleveranties van Amerika aan Tunesie. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. De Frans-Britse besprekingen op mi nister-presidentieel niveau, die zich door aan mist te wijten verlate aan komst der Britse delegatie over twee dagen in plaats van over één hebben uitgestrekt, zijn gistermiddag beëindigd met de publicatie van een ge meenschappelijk communiqué. De in houd daarvan lijkt volgens de eerste commentaren niet helemaal de opti mistische opgewektheid te wettigen van de afscheidsverklaring van premier Macmillan. „De conferentie is een vol ledig succes geweest", aldus zei onder meer de Britse premier in de Franse taal. „De stemming was zeer goed, de gemaakte vorderingen zijn groot. De Franse regeringschef zal het er met mij over eens zijn, dat dit een goed voorte ken is voor de vriendschap_ en het bond genootschap van onze beide landen". Minister-president Gaillard bleef er maar zwijgend bij staan. Aangaande het neteligste punt, dat ter discussie stond, de wapenleveran ties aan Tunesië en waaraan de beide partijen meer tijd hebben moeten beste den dan aan welk ander, alleen al om tot een voor beide aanvaardbare for mulering te komen van het feit, dat zij het in werkelijkheid niet eens zijn kun nen worden, zegt het communique„De beide eerste ministers hebben beslo ten schikkingen te treffen, bestemd om moeilijkheden te voorkomen, zoals zich onlangs hebben voorgedaan. Besprekin gen ten aanzien hiervan worden tussen de beide regeringen voortgezet". Het punt is derhalve nog niet geregeld. Uit de bevoegde conferentiemilieus ver luidt, dat Gaillard de verzekering heeft verlangd, dat Groot-Brittannië in de toe komst geen verdere leveranties aan Tu nesië zou doen, doch dat Macmillan niet verder is willen gaan dan de toe zegging, dat de regering van Groot- Brittannië aleer in de toekomst leve ranties te doen de Franse regering zou raadplegen. Gaillard zou niettemin met klem betoogd hebben, dat de aangele genheid van de wapenleveranties voor Frankrfjk (Te betekenis van een test had gekregen aangaande het geheel der bedoelingen van zijn bondgenoten ten aanzien van Noord-Afrika. Macmillan zou zich verschanst hebben achter de onafhankelijkheid van Tunesië, welke dit land nu eenmaal het recht geeft wapens te betrekken waar het deze kan verkrijgen, dus ook uit het oosten, wanneer het westen niet wil leveren. Het Frans-Britse communiqué ge waagt voorts van -de bijzondere ver antwoordelijkheden van Frankrijk in Afrika, die het moet blijven dragen en van de traditionele „preëminente positie" welke Frankrijk daar be kleedt, daarmede een onmisbare bij drage leverend aan de gemeenschap pelijke verdediging van de vrije we reld. Deze passage bevat natuurlijk het een en ander, dat Frankrijk naar de zin kan zijn, al verheft het Noord- Afrika, Algerije incluis, geenszins tot besloten Franse jachtgebied. Voor wat in het bijzonder Algerije betreft, ver luidt, dat Gaillard toch de verzeke ring heeft gekregen, dat Groot-Brit tannië bij de Verenigde Volkeren de Franse positie zal steunen. Macmil lan zou voorts geenszins hebben aan gedrongen op een aanvaarding door Frankrijk van het Marokkaans-Tu- nesisch bemiddelingsaanbod, doch wel te verstaan hebben gegeven, dat Groot-Brittannië betwijfelt of Frank rijk uiteindelijk alleen een uitweg uit de Algerijnse impasse zal kunnen vin den. De Libanese minister van Buiten landse Zaken Charles Malik heeft in het parlement een briefwisseling met Dulles over militaire samenwerking met de Verenigde Staten bekendge maakt, aldus meldt United Press uit Beiroet. Malik verklaarde dat het volgende was overeengekomen: Amerika zal de Libanon bijstaan, in dien dit land door Israël, het commu nisme of enige andere macht wordt aangevallen en indien bijstand wordt verzocht. De Libanon zal de Verenigde Sta ten geen bijstand verlenen indien dit land in oorlog mocht geraken. De Li banon zal de Verenigde Staten niet bijstaan in het formuleren van oplos singen voor problemen van het Mid den-Oosten. De twee laatste bepalin gen hebben geen dwingend karakter. De oppositie koesterde in zoverre bedenkingen tegen de aanvaarding van de Eisenhower-doctrine, dat men geen militaire alliantie met de Verenigde Staten wenste te vormen. Deze beden kingen werden door de communisten uitgebuit. Malik zeide dat de Amerikaanse mi litaire en economische hulpverlening zal worden voortgezet. „Wij hopen dat wij niet lang meer op geleide projec tielen voor de Libanese strijdkrachten behoeven te wachten", zo zeide hij. Premier El Solh wees er op dat ge durende zijn regering de staat vhn be leg en de censuur waren opgeheven, verkiezingen waren gehouden, en het vertrouwen was hersteld. Men verwacht dat de regering morgen een tweederde meerderheid krijgt, als zij de vertrouwenskwestie stelt. Een partij koffie, geoogst door Neder landse immigranten, in Brazilië, is on derweg naar Nederland. Zij zal op 3 december a.s. met het ss „Zaanland" te Amsterdam arriveren. Deze eerste zending van 250 balen Hollambra-kof- fie werd onder grote belangstelling en in aanwezigheid van de minister van landbouw van de staat Sao Paulo op 13 november te Santos verscheept. Het is de eerste koffie-export van Nederland se immigranten in Brazilië.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5