GELUKKIG Geschikte kandidaten nieuwe Binnen een jaar regeling voor particuliere beroepskeuze Anders stemt de K. V.P. de begrotingspost af Uitkering bij ongevallen wordt verhoogd tot tachtig procent Ziekenfonds premie iets hoger Eisenhower ging ter kerke op „Thanksgiving Day" Duitsers met gestolen auto tegen boom Schoolstaking in Rohi Eerste sluizen in stormvloedkering Half miljoenste bij de K.R.O. Ontploffing zet huis in brand Einde van zacht weer Kamerlid Zwanikken dwingt af: In 1958 van 4,2 tot 4,4 procent Sovjet-duikboten met atoomraketten Toch nog naar IS AT O-conferentie? Een dode en een zwaargewonde Het weer O. DE HOUTWERF EvelynTfiemans ELEGANTE TASSEN EN BYOUX STURKA JACKS-PANTALONS Adenauer heeft een lichte verkoudheid Voor St.-Nicolaas-geschenken: KLINGDECOR-PLASTICPLATEN Elf personen dakloos ik heb oa+iWij'L dekens! Het weer in Europa VRIJDAG 29 NOVEMBER 1957 81ste JAARGANG No. 29772 7 december vasten- onthoudingsdag Nederlands scheepje gestrand In Limburg Kouder met opklaringen De Sovjet-Unie beschikt over enig» misschien vier duikboten, die atoomraketten met een reikwijdte van 1450 km kunnen afschieten. Dit is, vol gens Reuter, meegedeeld door Allen Dulles, hoofd van de Amerikaanse cen trale geheime dienst, toen hij werd ge hoord door de subcommissie van de Se naat, die een onderzoek instelt naar de paraatheid van de V.S. Deze Russische duikboten zouden New York en andere steden aan de Amerikaanse oostkust kunnen verwoesten. Zij zouden ook jn- der water de kernprojectielen kunnen afschieten. A averten tie President Eisenhower van de Vere nigde Staten heeft gistermiddag het Witte Huis verlaten om een kerkdienst ter gelegenheid van „Thanksgivingday" bij te wonen, aldus bericht Reuter. De president woonde met zijn echtgenote de dienst bij in de nationale Presbyte riaanse kerk in Washington. Volgens oog getuigen besteeg hij de kerktrappen op kwieke wijze. Het Witte Huis heeft, naar Reuter meldt, verklaard, dat Eisenhower vandaag naar zijn boerderij in Gettys burg hoopt te gaan. De perschef van Eisenhower, Hagerty, heeft meege deeld dat de president zo nodig op zijn boerderij leiding zal geven aan de re geringszaken. United Press meldt dat waarnemers in de Verenigde Staten er rekening mee beginnen te houden, dat president Eisenhower toch zelf naar Parijs zal gaan om deel te nemen aan de NATO- conferenti van regeringsleiders. Ha gerty heeft gisteren in het Witte Huis in ieder geval de mogelijkheid dat Ei senhower 16 december in de Franse hoofdstaf - .1 zij opengelaten. Hij ver klaarde namelijk dat de artsen nog moe ten uitmaken of president Eisenhower naar Parijs kan gaan. Volgens Hager ty zullen de artsen vandaag een beslis sing nemen. Mocht de president niet naa. Parij kunnen gaan, dan zal hij v: e-president Nixon verzoeken als leider van de Amerikaanse delegatie op te treden, aldus Eisenhowers perschef. Zoals bekend heeft de permanente raad van de NATO gisteren in Parijs beslo- President Eisenhower met zijn echt genote op weg naar de kerk. Telefoto ten dat het plan om 16 december in Pa rijs een topconferentie te laten begin nen, ondanks de ziekte van Eisenhower, blijft gehandhaafd. De R ssische communistische partij- secret: ris, Khroesjtsjev, premier Boel- ganin en president Worosjilov van de Sovjet-Unie hebben president Eisenho wer telegrafisch een spoedig herstel toegewenst, aldus heeft radio Moskou bericht. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland heeft een lichte verkoudheid en »al in zijn wonin te Rhöndorf blij ven, totdat hij weer geheel hersteld is, aldus is gisteren van officiële zijde in Bonn medegedeeld. Advertentie Advertentie ZATERDAGMIDDAG GEOPEND van 2 tot 5 uur. Uitsluitend voor demonstratie en voorlichting van onze Kampersingel 22 - Tel. 02500-11932 GR. HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 20415 De K.R.O. heeft vandaag zijn half mil joenste lid ingeschreven. Het is de heer N. Salden uit het Limburgse plaatsje Stem. Vanmiddag is de gelukkige verrast met een combinatie radio-T.V.-meubel. Vanavond acht uur is er een speciale uitzending van de K.R.O., tijdens welke het bereiken van deze mijlpaal in een feestelijke omlijsting wordt gevierd. Vannacht zjjn drie verdiepingen van een huis aan de Aelbrechtskade te Rot terdam totaal uitgebrand. De elf bewo ners van deze etages wisten zich allen, deels via het dak, in veiligheid te stellen. Een der bewoners lag ernstig ziek te bed en werd naar het Bergwegziekenhuis over gebracht. De brand begon met een ontploffing omstreeks kwart voor vier op de tweede verdieping. Onmiddellijk daarna stond de huiskamer in lichter laaie. De 65-jarige weduwe M. ten Broek-Krets was van de klap wakker geworden, wist het huis te verlaten en riep buiten om hulp. De brandweer was daarna spoedig ter plaat se. De zoon van de weduwe was tegen middernacht thuis gekomen en had in de huiskamer nog een kleedje gereinigd met benzine. Het kleedje en de benzine zou hij daarna echter goed hebben weg gestopt, zodat de oorzaak van de brand toch nog tamelijk raadselachtig is. De be lendende huizen liepen flink wat water schade op. In de luchtdrukverdeling zijn boven Noord-Europa belangrijke wijzigingen gekomen. De begrenzing van de koude lucht bereikte vanmorgen het noord oosten van ons land. Verwacht mag worden, dat deze koude lucht voor zater dagmorgen Nederland geheel zal hebben overstroomd. De temperaturen zullen daarbij komende nacht in het oosten van het land reeds tot enkele graden beneden het vriespunt dalen. Gedurende het week einde zullen de temperaturen waarschijn lijk een verdere daling ondergaan, waar bij des nachts de temperatuur tot om streeks vijf graden beneden het vries punt. kan dalen. Overdag komt de tem peratuur vermoedelijk nauwelijks boven nul. Advertentie Statlou Helsinki oiucKiiuim Oslo Kupennagen Londen Amsterdam Brussei Luxemburg Parij* Nice Berlijn MtincheD Zlirlcb Genêve Locarno Wenen Irnsbruck Rome temp. neersL Wsei heden afgel. 7 uur «54 uur zwaar bew. -10 0.6 geheel bew. -4 0.1 onbewolkt -5 2 licht bew. -2 0 zwaar bew. 7 0.1 motregen 10 0.2 half bew. 8 0.4 mist 5 0 geheel bew. 7 0 onbewolkt 8 0 zwaar bew. 7 1 geheel bew. 8 0 regen 4 3 geheel bew. 3 0 motregen 4 0.1 licht bew. -0 0 regen 7 1 zwaar bew. 2 0 onbewolkt 6 0 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. In 1958 zullen verkiezingen plaats vinden voor de provinciale staten en voor de gemeenteraden. De voorbereidingen welke de politieke Partijen daarvoor treffen bevinden 2ich nog in het eerste stadium: dat ^an het stellen van kandidaten. Het Pelang van een kandidatenlijst met nanren van personen, die inderdaad geschikt zijn voor het vervullen van het lidmaatschap van staten of ge- hieenteraad kan nauwelijks overschat Worden. Immers, als de verkiezings strijd voorbij is, zullen zij moeten trachten de beginselen van hun partij zoveel mogelijk te doen doorwerken in het beleid van provincie en ge meente. Vooral bij de verkiezingen voor de gemeenteraad openbaart zich, speci aal in katholieke kring, een zekere terughoudendheid van personen, die door aanleg en ontwik ke- ling geacht kunnen worden het ka- tholieke volksdeel waardig te repre senteren. In vele gemeenten baart dan samenstellen van een behoor lijke kandidatenlijst het afdelingsbe- N11" Jan de KVP grote zorgen. r u uaar nog voldoende gelegenheid voor is, dient men zich te bezinnen over het aanzoeken van geschikte kandidaten. Niet alleen voor de ver kiesbare plaatsen, ook op de zoge naamde reservelijsten behoren capa bele kandidaten voor te komen, zo- nat bij altijd mogelijke vacatures de kracht van de katholieke raadsfractie Biet aanmerkelijk verzwakt wordt. Een belangrijk punt is in dit ver band ook de noodzakelijkheid om in gemeenteii, waarin de politieke con stellatie daartoe aanleiding geeft, te zorgen dat de fractie ook een of meer capabele wethouders kan leveren. Het college van burgemeester en wethou ders is een belangrijk, dat wil zeggen machtig, bestuursorgaan en, wil men de bij de stembusstrijd behaalde re sultaten ten volle benutten, dan is een bekwame vertegenwoordiger van de katholieke fractie in dat college een eerste vereiste. Tijdens de voorbereiding van de kandidaatstelling oefenen de ver schillende maatschappelijke groe peringen van het katholieke volksdeel ^.aar invloed uit om kandidaten uit *gen kring op de kandidatenlijst ge ëtst te krijgen. Dit streven kan in Va i5e gewaardeerd worden, dat het W "elang is, dat de kandidatenlijst, st de maatschappelijke positie der ^andidaten betreft, zo. gevarieerd mo- geiyk is samengesteld. Boven alles dïï; de hertde °is ,worden gesteld da*d® bekwaamheid van de kandidaten aan redelijke criteria vol- ctoet. Het raadslidmaatschap is geen ere baantje. Het is een belangrijke func tie, waarvan de goede vervulling in spanning, ja offers eist, maar ook on miskenbare voldoening schenkt. Mogen de KVP-afdelingen in vol doende mate bekwame en geschikte personen bereid vinden, zich kandi daat te stellen voor de gemeenteraad. Zulks in het belang van de katho lieke zaak maar niet minder in dat van de gehele gemeenschap. In dit verband is het van belang, "at een wijziging van de gemeentewet aan de - rde is en zeer waarschijnlijk nog tijdig tot stand zal komen, waar door de keuse van kandidaten bij de a-s. gemeenteraadsverkiezing enigszins w°r<It verruimd. Vervallen zal dan de uitsluiting van „onderwijzers bij het "n, .middelbaar onderwijs" van kru^fr TdnaaatschaP evenals die van Voor wet werkelijke dienst", zal deze w onderwijzers betreft kleinere gemp^ijziginS speciaal in nen zijn; v?or van belang kun" betreft ook in de leraren M-°- (Zoals men weet i<,gu°!ere gemeenten, te jurisprudentie inmiddels vas- krachten, verbonden °rden' dat 'eer~ sium of aan de gym an ®en Symna- van een lyceum wèl iiri lum-afdeling kunnen worden, omdat zii ra?d worden werkzaam te zijn hifu1^6 bereidend hoger-, niet bij baar onderwijs). et middel- Het hoogwaardig episcopaat herin- Beft eraan, dat volgens de laatste be- Palingen van Rome zaterdag 7 decern- r?f (vigilie van de feestdag van Maria "onbevlekt Ontvangen), geboden vasten- °nthoudingsdag is. (Van onze parlementaire redacteur) De strijd die bij de begroting van Sociale Zaken met minister Suurhoff is ontstaan over de gebrekkige steun die de overheid de laatste jaren geeft aan de particuliere bureaus voor beroepskeuze is met een compromis ge ëindigd. De minister heeft de heer Zwanikken beloofd dat hij alles in het werk zal stellen om, nu het advies van de commissie-Langeveld er is, binnen een jaar met een uitgewerkt voorstel te komen. Hij hield echter een slag om zijn arm wat de financiën betreft. Minister Hofstra zal zijn goedkeuring aan eventuele, kosten moeten verlenen. De heer Zwanikken kreeg daarmede wat hij gevraagd had. Hij heeft zelf, zoals de minister memoreerde, als lid aan het rapport der commissie gewerkt en weet dus, dat wij lang op het rapport gewacht hebben. In 1952, bij aanvaarding van zijn ambt, was minister Suurhoff tegen over een situatie gesteld, die hij ook niet ineens kon veranderen. Dat een minister een motie meteen uit moet voeren vond hij staatsrechtelijk aan vechtbaar. Hij had in ieder geval daarin geen aanleiding gevonden om de bestaande subsidieregeling te beëindigen. Bij de replieken liet de heer Zwa nikken de bewindsman weten, dat de Kamer nog een ander middel had om haar wil door te drijven. Zij zou, wan neer er voor de behandeling van de be groting voor 1959 geen regeling ter dis cussie stond, ertoe over kunnen gaan om door 'en amendement de post te schrappen, die de minister op zijn be groting voor zijn eigen rijksdienst voor beroepskeuzevoorlichting heeft staan. Dit „om tot een meer evenredige ver deling van de beschikbare gelden te ge raken". Deze laatste aanval had het gewenste gevolg. In 1959 zal de Kamer weten waar zjj .net de particuliere be roepskeuze aan toe is. Op een verzoek om alvast het subsidie van 8 pet van de kosten die het rjjk maakt, tot 16 pet per advies te verhogen, ging de heer Suurhoff niet in. Een andere zaak, die nog wat span ning had kunnen verwekken, werd met nog minder animo afgehandeld. De socialisten hadden hun partijgenoot Suurhoff met een motie gedreigd, als hij geen bevredigend antwoord zou ge ven op hun bezorgde opmerkingen over de te geringe bedragen die op de be groting zijn geplaatst voor „aanvullen de werken" bü te verwachten stijging van de werkloosheid. De motie is in zo slappe termen uit de pen gekomen dat er nauwelijks een kamerlid was, dat er ook maar een woord aan besteedde. Alleen de heer Biewenga (A.R.) vond, dat de indiener mr. Van Lier zich op onnavolgbare wijze had uitgesloofd om de minister een pil toe te dienen die zo verguld was, dat hij er nauwelijks iets van zou bemerken. Dat lokte nog even protest uit van achter de ministerstafel en van de heer Roemers (P.v.d.A.), maar zonder dat er gestemd hoefde te worden ging de motie mede onderte- kend door C. H. en V.V.D. onder de hamer door. Er staat in, dat men over weegt, dat waarschijnlijk de werkob- jecten om de stijgende werkloosheid op- te vangen wel zullen uitlopen boven de ramingen die in de begroting zyn gemaakt. (Hieruit blijkt nog eens dui delijk, dat ook de P.v.d.A. de gevolgen van de bestedingsbeperking duidelijk begint in te zien.) Vervolgens wordt de regering uitgenodigd „binnen het raam van het financieel-economisch evenwicht aanvullende kredieten te vragen" zodra die vooi de financiering nodig mochten zijn. De heer van Lier- deelde ter toelichting mede, dat de dek king der kredieten t.z.t. kan worden bezien aan de hand van de dan bestaan de financieel-economische verhoudingen. De heer van Vliet (K.V.P.) deed de suggestie, dat men ter financiering bü het wachtgeld- en werkloosheidsfonds zou aankloppen. Dat zal minister van dp l een Voorsladje van Stuttgart, lebben de ouders van ruim 300 kinderen vit nrnt ?6re sch001 besloten hun kinderen drie dagen niet naar school te sturen eerste h e®en het trage tempo waarmee nieuwe scholen gebouwd worden. De aag van deze staking kwamen er slechts 11 kinderen op school. Een onder wijzeres ziet men hier les geven aan vier onderkruipertjes. Suurhoff met zün ambtgenoot van Financiën opnemen. Minister Suurhoff heeft in zijn ant woord aan de Kamer nog de volgende mededelingen verstrekt: 1. Met loonsverhogingen die niet ge baseerd zijn op de maatregelen der regering als huurverhoging, E.D.G.- verdrag en zijn gevolgen (kortere werktijd enz.), de in voorbereiding zijn de sociale wetten die meer premielas ten zullen vergen enz. moeten wü zeer voorzichtig zijn. Wel zal de minister zodra het over leg met de Stichting van den Arbeid over steun aan de laagst gesalarieer- den met niet verdienende kinderen ten einde is, spoedig een beslissing nemen. Dat is inderdaad een „aperte achter stand", maar niet iedere groep loon trekkers moet daar nu mee voor den dag komen. De indeling in gemeenteklassen verschillen in zolang de verschillen in woninghuur in de stad er daarbuiten nog niet zün verdwenen, nog te rechtvaardigen. 2. De K.V.P. kan er niet op rekenen, dat haar initiatief voor een noodvoor ziening voor weduwei. en wezen nog een kans krijgt. Er is nu een S.E.R.- advies over, dat spoedig als wetsont werp zal worden ingediend. Of dit ont werp ofwel de Kinderbijslagverzeke ring de voorrang moet krijgen is een zaak die kan worden bezien wanneer de parlementaire behandeling van beide een eind gevorderd is. Het zal afhangen van de financieel-econo mische situatie. 3. De schoolmelkvoorziening is een zaak, die aan de gemeenten moet wor den overgelaten. Wanneer het melk- verbruik daalt, ook daar waar dit om financiële redenen niet nodig zou zün, dan is er juist reden om deze zaak van plaats tot plaats te bekaken. 4. Ook onder de huidige omstandighe den is voortzetting der emigratiepoli- tiek noodzakelijk. Als de deur der ont vangende landen eenmaal dicht is, krijgt Nederland die niet meer open Het percentage van de emigranten die niet slagen is nog altijd uiterst gering. Staatssecretaris dr. van Rhfln heeft in zün antwoord aan de Kamer het vol gende bekend gemaakt: 1. De regering voelt er niets voor om de arbeid van de gehuwde vrouw in overheidsdienst te stimuleren, zoals van socialistische züde was ge vraagd Dit blijft aai. ieders persoon- lü'ke vêrantwoordelükheid overgelaten. 2. De materie der ondernemingsraden is te moeilijk om een bijdrage van vas te jeugdcommissies tfc gaan invoeren. 3. De wettelüke regeling van een va kantiebijslag wüst de regering af, uit gaande van het SEB-advies en van de veronderstelling, dat in slechte tijden beter eerst iets van de vakantiere geling kan wegvallen. 4. De regeling van het part-time-on- derwüs wordt hoe langer hoe belang rijker nu een verlenging van de leer plicht met nog eens een of twee jaar onmogelijk is geworden. Binnenkort wordt dit behandeld in een advies van de SER, waarin het gehele probleeem van de jeugdige arbeider zal worden bezien. 5. De ministerraad heeft besloten de Ongevallenwet in dien zin te wüzi- gen, dat de uitkering bü ongevallen van 70 tot 80 pet. verhoogd wordt. 6. Een eventuele verhoging van de inkomensgrens, waarbeneden geen pre mies behoeven te worden betaald voor de alg. ouderdomsverzekering, zal eerst in 1959 aan de orde kunnen komen. Er zün nog geen gegevens over de kosten. 7. De overheid wil geen uniforme re geling voor de bedrijfspensioensfond- sen invoeren. De ontwikkeling verloopt naar wens en het aantal fondsen neemt steeds toe. Men moe ook de lasten op het bedrüfsleven Tiiet meer ver hogen. Het Nederlandse motorschip „Vesta" (420 ton) is donderdagavond ter hoog te van Dalaroe in de Stockholmse ar chipel aan de grond gelopen. Er be staat geen onmiddellük gevaar. Een Zweeds bergingsvaartuig is naar de „Vesta" vertrokken. Op advies van ae ziekenfondsraad en van de Sociaal Economische Raad heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid besloten de premie voor de verplichte ziekenfondsverzeke ring te verhogen van 4,2 op 4,4 pro cent. Deze verhoging is noc-dzakelük door de stij ing van de uitgaven der ziekenfondsen. Zoals bekend houdt de werkgever de helft van de premie op het loon van de werknemer in. He* werknemersaandeel van de zieken fondspremie wordt derhalve verhoogd van 2.1 op 2.2 procent. Gisteren zijn de eerste twee sluis deuren in de scheepv aartsluis o. de westelijke oever van de Hollandsche IJssel geplaatst, tussen Capelle en Krimpen. De deuren hebben een breedte van 13,68 m. en een hoogte van 11,4 m. Het gewicht bedraagt 53 ton. Met de plaatsing van deze sluisdeuren nadert liet eerste grote Deltawerk zijn voltooiing. Op de Rijksweg Roermond-Venlo zijn in de vroege ochtend van donderdag omstreeks vier uur te Reuver (gemeen te Beesel) twee Duitsers, beiden on geveer 25 jaar oud en afkomstig uit Karlsruhe, met een gestolen personen auto tegen een boom gereden. Een van de inzittenden was op slag dood. De ander werd zwaar gewond. Hü moest naar het St.-Laurentiuszieken- huis te Roermond worden overge bracht. Bij het politionele onderzoek bleek dat de auto in de nacht van woensdag on donderdag omstreeks één uur op de Bongerd te Heerlen was ge stolen. In de auto bevond zich een par- tü textiel ter waarde van 3500 gulden en een geldbedrag van 500. Goederen en gele werden inmiddels aan de eige naar teruggegeven. De auto werd ern stig beschadigd. Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend droog weer met op klaringen. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en zuidoost. Be langrijk lagere temperaturen met in de nacht in het oosten van het land lichte vorst en morgen overdag maximumtemperaturen slechts en kele graden boven het vriespunt. Zon: 8.26-16.35. Maan: 13.27-0.57. Advertentie Vitaminen-tuintje voor 't weekend: Doperwtjes, worteltjes, sperziebonen luit blikl met oordappelen en stukjes vlees. Stoven in jus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1