St. Nikolaas in oost en west BARI'S PRIVÉ-KRUISTOCHT het heiligdom in Myra Thans laatste rustplaats van Griekse zeepatroon II *4 Prijzen in Frankrijk gaan aanzienlijk omhoog DODEN OP DE WEG E Valse start Zielzorg in Canada Meisje tijdens rechtzitting gearresteerd 8 CKefarine 4 Vertrouwenskwestie verbonden aan nieuwe belastingvoorstellen Spoorwegbomen niet gesloten Gevangenisstraf veranderd in vrijspraak Auto net geraakt Twee maanden geëist tegen blokwachter Chinese zangeres zingt in ons land 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! 8 december voor de KRO Mgr. Huibers spreekt over het Lourdesjaar Mgr. F. van Welie Huisprelaat J. J. Kaptein, pr. Wie zat achter het stunr? Verdacht van meineed WOENSDAG 4 DECEMBER 1957 PAGINA 3 O De Italisch-Adriatische kust ver toont een opvallende armoede aan fatsoenlijke havens. Ancona ligt geborgen in de arm of elleboog van de landtong, de Griekse ankoon, die de stad haar naam gaf. Bijna aan de hak van de laars ontwikkelt Brin- disi zich steeds meer. Maar verre weg de pittigste haven is Bari, ruim 100 km. n. van de laatstgenoemde. Noch aan het oude havengedeelte noch aan de nieuwe regelmatige stadswijk is in de laatste halve eeuw veel veranderd, maar toch zou men zeggen dat de stad een „lievelings kind" onder de Italiaanse steden is. Het is een wijd opengezet, versierd venster op het oosten sedert het in 1930 tot „Fiera del Levante" is ge worden en probeerde iets van luister van de Middeneeuwen te her winnen door de waardigheid te ver werven van jaarbeurs voor het oos- ten. Maar vandaag wil ik Bari s oudste en oude herinneringen vergeten, waarin het reeds in de Romeinse oudheid voorkwam als eindpunt van de beroemde Egnatia-straat en springplank voor de Graecia Roma- na, ik wil zijn machtig Zwabenkas- teel overslaan, zijn nieuwe stad met statige bouwwerken en brede boule vards en alleen mij in het haven kwartier terugtrekken, waar een be- vo ng als een mierennest door el- ,Kn°elt en men in werkelijkheid s in een middeneeuws labyrinth staat en wandelt. Want hier vond inderdaad Sint Nikolaas zijn laatste fustplaats, zij het bij dwang en roof. Van de zijde van de kerkelijke auto riteiten werd in de laatste jaren zoveel gedaan aan het verfraaien van de ka thedraal en de basiliek van Sint Niko laas, dat iedere 6e december mjj op nieuw doet verlangen naar de straat- va" £an.ell vooral naar de kerk, waar de Domimkanen niet minder voor de verfraaiing hebben gedaan als de aartsbisschop voor zijn kathedraal De betekenis van het heiligdom van 'Sint Nikolaas te Bari is slechts te begrij pen in een sfeer, waarin men ook het oude Anatolisch diocees van Demre-My. ra betrekt. Het Byzantijnse Bari Al Hjkt Bari een volkomen Italiaan se stad, toch gaat het ermee als met andere steden van het Apennijnse schier eiland of zjjn eilanden, waarin de oude gelaatstrekken verborgen liggen onder de schmink van de latere Italiaanse eeuwen, maar soms nog krachtig naar Voren treden. Bewaarde Florentië zijn hiiddeneeuws gelaat, Agrigento zijn ka rakteristieke oud-Griekse trekken, in enkele van zijn kerken verraadt Bari alleen in zijn allervroegste middeneeuwen, maar ook in de Haar. dfe" ,n070raHf'l?a,n'rte Büzantijnse periode tekoni ZVld-Itahe wel van bijzondere bel tekenis is geweest. Wie het avontuur van de rellekenroof y?n Sint Nikolaas door de Barezen in 1087 ten ille wil begrijpen, moet te ruggaan tot de eeuwen van de herove ring van Zuid-Italië door keizer Justi- anus (6e eeuw), de aanhoudende Sara- zeense dreiging in de volgende eeuwen en de glorie der Noormannen, die Si cilië en Zuid-Italië tot een culturele eenheid trachtten te maken. Na de ve le wisselvalligheden van strijd en wisse len van meester, drukten de Byzantij nen opnieuw hun stempel op de stad Bari, nadat in 982 de Duitse keizer Ot to II bjj Stilo was verslagen. Een klei- Se eeuw heerste hier en in de terra di ~ari de Byzantijnse „katepano", de op perveldheer van de troepen. In deze dei eeuw is dan ook uiteraard de han- j_ei op de Oost en naar de havens van oyzantion zeer groot geweest en de ma trozen van Bari moeten in alle havens zilü i5re [-'evant goed thuis geweest e er echter niet alleen op, mannSn fiuen' Byzantijnen en Noor- Zuid-Italië h»tr-steed het bezit van roemde iaar i0s?U?n en dat in het be' bezit was van m e stad reeds in het hemond mal Noormannenvorst Bo- drukke 'handelsbet^JJm Bari door zi)n andere steden kln2en meer rtan A Krypte van de St. Nikolaasbasiliek te Bari. Üfêfcv. De St. Nikolaasbasiliek te Bari. „koorts" en de ve£^,eefde met de de westerse ChristenhluTlardlglnK Y,an razeens gevaar, dat tii~ *egen het Sa- de eerste grote kruistolhtaElr lat,eI,tot Hier te Bari klopte een Lz,ou leiden' hart van Byzantion van het meest westelijke hartkamer"— in leefde het verlangen iets bii ?ar" fen tot het indammen van I ziatische vloed, die de heilige sen had ontwijd en het Byzantijnse r-uï onmiddellijk bedreigde. Expeditie naar Myra De gewelddadige trunsUitio van de relieken van de heilige Anatolische bis- schop mag men zeker niet beschouwen alg een piraterie zonder meer. onderno men door enkele avonturiers, die over hun vaderstad een speciale zegen des hemels wilden laten neerkomen. Het is «een stukje menzwering geweest van "eheepsvolk uitgebroeid w de straatjes sloppen van het naar verse lucht Ho kende oude havenkwartier. De on- aerneming dient gesitueerd te worden tt de achtergrond van een door ^®d® verhalen verbijsterde westerse £ereld, die liefst ten spoedigste optrok *egen de heidense schenders van de ®udste Christenheid, waar de Heer loex- Dc leeuwenpoort van de St. Nikolaas basiliek. de en leed en waar de vrome pelgrims uitgeschud en vermoord werden door het Sarazeens gespuis Vooral de zee lieden in de Byzantijnse stad Bari moe ten het met smart hebben aangezien, dat in de 11e eeuw in 1086 de oer oude patroon van hun bedrijf, zijn kerk, zijn bisdom in de handen van de Seldsjoeken wag gevallen. De expeditie lijkt me daarom veel meer een soort private^ kruistocht te zijn met het doel ae heilige resten van de grootste won derdoener van de Middellandse Zee, Nikolaas van Myra, te bevrijden. Wie de beramers en initiatiefnemers voor deze „bevrijding" zijn geweest, zegt de geschiedenis niet. Wel vermeldt de kroniek de naam van een der be roemde deelnemers. Ook weten we niet hoe ze werd voorbereid en in elkaar gezet. Alleen leert ons het oude ver haal, dat in de lente van 1087 drie Barese galeien of handelsschepen de vaart ondernamen, zogezegd naar An- tiochië en met koopwaar, vooral met graan waren geladen. Hoe lang ze ge daan hebben over deze vrome roof tocht van 1000 mijl Bari-Myra weten we niet. Was het heiligdom te Myra ver laten ten gevolge var de Mohamme daanse verovering of waren er nog Christenen priesters of monniken als hoeders van de kostbare schat in de sarkofaag overgebleven? Is er zwaar gevochten voordat de priester Grimo- c'Si ^et gebeente uit de opengebroken hi Lst °P zÜn karveel in veiligheid oracht? Wie zal het zeggen? De mar- Horfen s.arkofaag met zijn gapende won een Maar voor Bari moet het weect ?«van fantastische vreugde ge- lie in iln'utoen de drie karvelen vei- Fiin* „5 haven terugkeerden en abt als bn2an et St.-Benedictusklooster werd atnü tv?n de verworvenschat de minzarruf h!d" Maar de erfenis van ring in de stadSSKhop 2011 eerst beroe" schop beeon de br,®nge«. De aartsbis- fhedraal on fe -relieken voor zjjn ka- de verre^ea ste^6 v en als derde eiste ae vei re weg sterkste Dartii d ïp van He koop- en zeelieden, dat Sint Nikolaas tot stadspatroon Nikolaas 1089 zijn eigen heffi*amn^v£ van de haven zou krijgln ver De bouw begon, duca BÓhemond van Bari steunde met alle kracht mal? meer dan een halve eeuw ging 'er over heen (1087-1139) voordat de kerk vol tooid en ingewijd werd onder de Noor- mannenkoning Roger Heiligdom te Bari De basiliek van de 12e eeuw werd een symbool: boven de bouwkundige resten van de residentie van de „kate- pan", expnent van de Byzantijnse heer schappij, verrees de eerste er de meest „gewijde" kerk -an de Noormannen maatschappij. De vier hoven rondom de kerk zijn die van het oude „katepa- naat", de corti del Catapano, waarin eenmaal vonnissen werden geveld. De Iets gedrongen, maar toch grootse ro- maanse kerk staat met haar voorge vel tussen twee forttorens ingeklemd. Daarin valt de toegangspoort op met haar door leeuwen gedragen zuilen, die evenwel heel wat geringer als kunst werk is dan de eigenlijke Porta dei Leoni, in dezelfde opvatting uitgevoerd, maar met een overweldigende rijkdom van skulptuur op deurposten en deur- boog. De restauratie van de laatste jaren heeft aan front en zijden hun nobele verschijning teruggegeven. Binnen valt vooral het 12de eeuwse cibo- rium boven het hoofdaltaar op en de oude bisschopsstoel in de apsis, die door drie Sarazenen wordt gedragen. Terwijl men in een van de zijkapel len thans het gebeente ven Sint Niko laas wil ten toon stellen, is toch de eigenlijke plaats van verering de kryp te, waarvan de originele gedrongen vormen gemaskeerd worden door een woekeren van barokvormen en door de geschenken van de vrome vereer ders. Acht en twintig zuilen met onder ling verschillende kapitelen dragen de lage zoldering, die gedeeltelijk, evenals het reliekenaltaar onder een beslag van de 17e eeuw schuil gaat. Hier in de krypte verdringt zich de hele stad en half Apulië, wanneer op 8 mei herdacht wordt de blijde inkomst van de geroofde beenderen, een kleine negen eeuwen geleden. Nog heet het dat uit de resten het „man na di San Nicola" vloeit. Maar behalve hoogaltaar, krypte en zijkapel is daar ook nog de basiliek- schat. Het beeld van de grote patroon komt er in alle varianten van oosterse opvatting voor. Hierbij staat de heilige in een star-hiëratischc houding, met de grote bisschoppelijke stola (omopho- rion), het evangelieboek en het zege nend gebaar van de Griekse kerk. Tot op onze dagen schilderen of snijden de kunstenaars uit de Griekse kloosters dit Nikolaastype in hun grote of kleine ikonen. Westerse Sint Nikolaas Waar de grote wonderdoener in Euro pa reeds voor de translatio naar Bari bekend was en de abdijen wel uit hoofde van de mooie legenden onder de jeugd zijn verering erg populair maakten, heeft de zo geslaagde expe ditie der Barese mariniers de populari teit in heel West-Europa aanzienlijk nog doen toenemen en honderden plaatsen aan een der grote rivieren gelegen hebben in naam of heiligdom ztfn ge dachtenis bewaard. Dat bij deze grote verbreiding opvallendSpanje ont breekt, is gemakkelijk te verklaren door de politieke toestand van het Ibe risch schiereiland in de dagen dat de roem van St.-Nikolaas vanuit Bari over de noordelijke landen ging uitstralen. Spanje was een land waar de zwarte Sarazenen het Christendom bijna geheel in slavernij hadden ge bracht. De goede Sint, die het steeds zonder knecht had gedaan en wiens Nikodemus maar een ontdubbeling is van hem zelf, heeft echter een dienaar gekregen ineen Moor die voor hem een paleis heeft laten fingeren in To ledo. De Mooi symboliseert het heiden dom, dienaar van het Christendom. Toen enkele ondernemende kinderen enkele jaren geleden daarheen schre ven, glimlachten de Spanjaarden, maar de „caballeros" konden het niet over zich verkrijgen de „ninos" uit het Noorden teleur te stellen. Maar wie weet of de hoeder van de kostbare relieken te Bari er niet een eer in zou stellen voor „van verwachting klop pende harten" desgevraagd een goede daad te stellen? Naar Myra-Demre hoef je zeker niet te schrijven: daar is Sint Nikolaas niet herleefd in een hersteld bisdom, maar slechts in een fraaie postzegel die in ieder album een sieraad vormt. PROF. DR. F. J. DE WAELE (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen De Franse ministerraad heeft giste ren de vertrouwenskwestie verbonden aan de voorstellen tot nieuwe belastin gen, die 100.100.000.000 franc moeten opbrengen. De Nationale Vergadering zal morgen haar oordeel over deze voorstellen uitspreken. De ministerraad heeft tevens zijn goedkeuring gehecht aan weer een nieuwe, ongeveer 130 ar tikelen en diensten omvattende, reeks prijsverhogingen, die de afgelopen da gen uitgewerkt zijn door het ministerie van financiën. De verhogingen zullen alle vóór het eind van de maand van kracht zijn geworden; sommige gaan reeds aanstonds, d.w.z. vandaag, in en daartoe behoren o.m. brood, dat 1 franc per kilo duurder wordt, suiker (2 franc), confituren en chocolade (15 franc), varkensvlees (30), rijst (23). De prijs van electrische stroom gaat met f en die van gas met 2 pet omhoog. '•e pi ;s van een groot aantal in dustriële produkten ondergaal voor de consument verhogingen, die variëren van 2 tot 10 pet, waaronder textiel, meubilair huishoudelijke apparaten, voorts diverse luxe en half-luxe arti kelen, zoals radiotoestellen, grammo foonplaten en fototoestellen. De auto- mobielfabrikanten mogen hun prijzen verhogen met 4 pet, dagbladen komen van 15 ip 20 franc per los nummer. De reizigers-vervoerstarieven bij de spoorwegen zullen vóór het einde van de maand een verhoging ondergaan van 9 pet in de tweede en van 15 pet in de eerste klasse, de tarieven van het Parj]se openbare vervoer, metro en jus, ondergaan eei verhoging van 20 pet. Motorbrandstoffen hadden reeds begin van deze week de vierde prijs verhogii in een jaar tijds ondergaan, tengevolge waarvan gewone benzine in Frankrijk thans 92.70 franc per liter kost en de beste van de betere soor ten 99.30 franc. Tegelijkertijd werd een aanzienlijke verhoging van de prijzen voor rundvlees „gelegaliseerd". De nieuwe prijsverhogingen zijn voor- namelpk het gevolg van drie facto ren: 1. de uitbreiding van de „opera tie 20 pet" geheten verkapte devaluatie tot de gehele Franse import; 2. de verhoging van de omzetbelasting op luxe en half-luxe artikelen van 19,5 tot 27,5 pet; 3. de afschaffing van een aantal zwaar op het staatsbudget druk kende subsidies. Het was dringend noodzakelijk meer „waarheid" te brengen in de Franse prijzen, aldus luidt van overheidswe ge dan ook de toelichting, waaraan ter bemoediging wordt toegevoegd dat de prijzen aldus weer eens een keer in orde gebracht zijnde, het de rege ring gemakkelijker zal vallen tegen toe komstige prijsoverschrijdingen te wa ken. Zij heeft aangekondigd dat zij zulks energiek /al doen. Verheeld wordt ook niet dat de rege ring van prijsverhogingen een ver sterkte remmende werking verhoopt in de binnenlandse consumptie, zodat de Franse ondernemingen meer zullen kunnen en willen exporteren, welke ex portvermeerdering temeer noodzakelijk is, aangezien Frankrijk nog geen zeker heid heeft aangaande de mogelijkhe den van buitenlandse leningen ter voor ziening in de nijpende deviezennood. Voor de Arnhemse rechtbank heeft te recht gestaan een 60-jarige blokwach ter bij de 'Nederlandse Spoorwegen die er van wordt verdacht 10 septem ber te Eist een aanrijding te hebben veroorzaakt tussen een trein en een personenauto door te verzuimen de af sluitbomen neer te halen. De officier van justitie eiste twee maanden hech tenis. Verdachte gaf toe nalatig te zijn ge weest. Hij was, teruggekomen van va kantie, 's avonds om tien uur nog maar negen minuten in dienst, toen een extra-trein, waarvan de melding hem was ontgaan, de overweg kruiste. De trein raakte een passerende auto aan de achterzijde. De auto tolde in het rond, maar niemand kreeg letsel. De officier zei in zijn requisitoir, re kening te willen houden met het blanco strafregister van verdachte, doch ook met het grote gevaar, dat door de na latigheid van overwegwachters kan wor den veroorzaakt. De verdediger mr. P. A. Hoogber gen was het met de officier niet eens, dat er sprake is van grove schuld. In concreto is er geen groot gevaar ont staan. De trein heeft de auto maar even geraakt. De grootste schuld ligt volgens de raadsman bij de Neder landse Spoorwegen, die iemand als deze verdachte, die enigszins doof is en al op leeftijd, op een zo belangrijke post zet. Verdachte heeft het signaal, dat de komst van de trein aankondigde, niet gehoord. Zelf was hij er van over tuigd, niet meer geschikt te zijn voor zijn werk, want hij had al in Agustus vervroegd pensioen aangevraagd. Dit is hem inmiddels verleend. Uitspraak 17 december. Dt Chinese zangeres Tcheng Hsin Ting zal op 8 december a.s. in de aula van het Instituut voor de Tropen voor het eerst in Nederland optreden. Tcheng Hsin Ting, die uit Shanghai afkomstig is, heeft in China aan het nationale conservatorum gestudeerd. Haar optreden in Nederland staat onder auspiciën van het Koninklijk Instituut voor de Tropen en van het Nederlands instituut voor internationale culturele betrekkingen. Advertentie aan Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderenI Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Cheiarine „4"- elk afzonderlijk al beroemd- werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen Dinsdagavond is mevrouw B. J. Jan- sen-Jagtenberg uit Rotterdam om het leven gekomen, toen een door haar be stuurde kleine personenauto, komende uit de residentie op de weg van 's Gravenhage naar Rotterdam, door de gladheid van het wegdek begon te slippen en te slingeren en tegen een tegemoetkomende vrachtauto botste. Zij was de enige inzittende van de auto, die vrijwel geheel werd vernield. Dinsdagmiddag is op de rijksweg HengeloAlmelo nabij Borne de heer K. Beek, vertegenwoordiger te Ensche de, toen hii met zijn personenauto een boerenwagen wilde inhalen, met een van de andere kant naderende auto in aan raking gekomen en /ervolgens tegen een vrachtauto van de A.K.U. gebotst. De heer B. verd op slag gedood. Een naast hem zittend hondje bleef onge deerd. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door bet bestanddeel Qielaroi. Op het feest van de Onbevlekte Ont vangenis van de H. Maagd Maria zendt de K.R.O. een speciaal programma uit gewijd aan het komende Lourdes-eeuw- feest. In dit programma spreekt de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Hui'vers over Het komende Lourdes jaar en houdt mgr. H. J. H. M. Fort- mann, president van het Philosophi- cum Dijnselburg te Huis ter Heide een causerie over de Onbevlekte Ontvan genis. Tot de omlijstende muziek be hoort het Magnificat van Jurriaan An- driessen, dat uitgevoerd wordt door het Omroeporkest, het Groot Omroepkoor met medewerking van de sopraan Corry Bijster; het geheel onder leiding van Henk Spruit. 'insdagavond heeft de bisschop van 's-Hertogenbosch mgr. W. Mutsaerto, aan de emeritus - hoogleraar van de r. k. universiteit, mgr. prof. dr. F. A. M. van Welie, mede deling gedaan van zijn benoeming tot huisprelaat van Z.H. de Paus van wege zijn velerlei verdiensten voor de kerk. Prof. Van Welie, die van de op richting van de Nijmeegse universiteit af hoogleraar in het kanoniek recht is geweest, was al eerder tot geheim kamerheer van Z.H. de Paus benoemd. Menigeen zal zich, met ons, de ogen hebben uitgewreven bij het lezen van de cijfers, die bekend zijn geworden over de inkomsten en de uitgaven van de Novib. Het komt er op neer, dat van de ingezamelde f 300.000 er nog 17.000 in kas zijn voor de onderont wikkelde gebieden, een bedrag van 283.000 is opgegaan aan kosten, waarvan f 230.000 aan voorbereiding van de collectes. Nu kan men betogen, dat er voor de eerste ronde bijzonder veel propaganda nodig was om de naam en het doel van de Novib be kend te maken. Van de andere kant echter deed de eerste ronde een be roep op het braakliggend enthousias me van de sympathisanten. Zo erg groot als men dacht is dat nu ook weer niet gebleken. Wij kunnen ons tenminste niet voorstellen, dat men f 283.000 zou hebben uitgegeven als men van de opbrengst der collectes geen grotere verwachtingen had ge had. Een beetje meer bescheidenheid zou van realiteitszin hebben getuigd. Ondanks de valse start die nu ge maakt is, -can de Novib misschien toch nog een achtbare plaats verwer ven onder de instellingen, die een be roep doen op de offervaardigheid van het volk. Zij zal zich dan echter, om een definitief fiasco te ontlopen, moe ten instellen op een geleidelijke ont plooiing. Naarmate zij zal kunnen bo gen op de waardering v.an de ge holpen onderontwikkelde gebieden kan zij met meer recht een beroep doen op de vrijgevigheid. De Canadese katholieken of feren in hun parochiekerk elke zondag twee procent van hun weekloon. Ze krijgen een enve loppe en daar stoppen ze hun gave in, waarvan in het Cana dese parochieleven alles moet worden onderhouden en gefi nancierd, ook de scholen, aldus kapelaan J. J. Kaptein van de parochie van Onze Lieve Vrouw van Altijddurende Bij stand in Sudbury in de provin cie Ontario, die thans zijn vakantie in zijn geboorteplaats Oldenzaal doorbrengt. En hij voegt er aan toe: aan deze offer vaardigheid zouden vele Neder landse katholieken een voor beeld kunnen nemenWij ge loven, dat tal van vaderlandse parochieherders, die dank zij de even vermaledijde als hardnek kige Nederlandse kerkcent wel eens slapeloze nachten hebben, dit zullen kunnen beamen. Overigens heeft ook deze Canadees-Nederlandse medaille twee kanten. Zijn de Canadezen erg offervaardig, de Nederlandse emigranten en kapelaan Kap tein kent er in zijn omgeving heel wat zijn wat hun geloofs leven betreft, vaak een voor beeld voor de Canadezen. Ook in dit opzicht houden de Nederlanders in den vreemde vast aan hun van huis uit meegekregen gewoonten. Maar het beste wat de Nederlanders de Cana- ntïis ,hun gehechtheid aan een sterk gezinsleven. Het gezinsleven is in Canada lang met zo intensief als in ons land, en dat bemoeilijkt ook dikwijls het werk van de parochiepriesters. De mensen zyn er veel uithuiziger, waardoor het contact middels het huisbezoek, tussen parochianen en priesters lang niet zo sterk is als in Nederland. Om een voorbeeld te geven van het Canadese gezinsleven: het behoort helemaal niet tot ae zeldzaamheden, dat kinderen van nauwelijks twaalf jaar meegaan naar de bioscoop om een nachtvoorstelling bij te wonen. Kapelaan Kaptein is thans vijf jaar werkzaam in de grote mijnstad Sud- bury, waar ongeveer 150 Nederlandse emigrantenfamilies, hoofdzakelijk afkomstig uit Brabant en Limburg, woonachtig zijn. Over het algemeen hebben de Nederlanders het er best naar hun zin en slagen ze er in zich een nieuw bestaan op te bouwen. Velen van de geëmigreerde Brabanders en Limburgers waren evenals in hun vaderland, ook in Canada aanvankelijk in de landbouw werkzaam maar gaven dit al vrij spoedig op, omdat de lonen in sommige streken te laag zijn om er ooit een eigen bedrijfje van te kunnen overhouden. Ze trokken naar de steden om er in de metaalnijverheid of in de ertsmijnen te gaan werken, waar de basisionen veel hoger liggen en de kosten van levensonderhoud lager zijn, al vormen in dit opzicht de huren, die erg hoog zyn, een uitzondering. Ook de vrouwen, die op het platteland dikwijls ten prooi vielen aan grote eenzaamheid, droegen dikwijls in niet geringe mate bij tot verhuizing naar de steden Het moet gezegd worden, aldus kapelaan Kaptein, dat de Nederlanders zich doorgaans snel en goed weten aan te passen aan de voor hen vreemde stedelijke gemeenschappen. Hun aanwezigheid werkt zelfs inspirerend bijvoorbeeld wat de tuinaanleg betreft. Zo is er in Sudbury reeds een ver eniging opgericht, welke zich speciaal de aanleg en de verfraaiing van tuinen ten doel stelt. Dat de Nederlanders zo snel weten te acclimatiseren in de stedelijke gemeenschappen, schrijft kapelaan Kaptein voor een niet gering deel toe aan de welwillende houding, waarmee ze door de Canadezen worden tegemoet getreden. De Canadezeen, aldus kapelaan Kaptein, zijn za kelijk ingesteld, evenals overigens de meeste Nederlanders, maar daarnaast zijn ze uiterst vriendelijk voor allen, die in hun vaderland een nieuw bestaan moeten opbouwen- En als om de hulpvaardigheid van de Canadezen te accentueren, ook wanneer het Nederlanders aangaat, die in moeilijkheden verkeren, herinnert hij aan de tragische omstandigheden, waarin destijds, het jonge uit Boekei afkomstige gezin verkeerde. De 29-jarige vrouw was ongeneeslijk ziek en wenste in Nederland te sterven, maar beschikte niet over het geld om de overtocht te kunnen financieren. Kapelaan Kaptein hoorde van deze aangelegenheid en wist al spoedig enkele welgestelde Cana dezen voor deze zaak te interesseren. Binnen tweë dagen was, mede dank zij publiciteit in de dagbladen, het geld voor de overtocht bijeen. Hieruit blijkt wel, aldus kapelaan Kaptein, dat de Canadezen bereid zijn, de Nederlandse emigranten in hun midden op te nemen en te helpen, indien dit nodig is en daarom zullen de Nederlanders, die naar Canada emigreren, mits ze hun best doen, het in Canada niet slecht hebben. Dinsdag is op bevel van de officier van justitie te Arnhem tijdens de behan deling van een zaak tegen een van dron kenschap achter het stuur verdachte automobilist ter rechtzitting een 24-ja- rige Tilburgse vrouwelijke kantoorbe diende gearresteerd. Het meisje wordt ervan verdacht, meineed te hebben ge pleegd, teneinde de automobilist, een 48-jarige Rotterdamse koopman van schuld te vrijwaren. Beiden waren inzittenden van een auto, die 10 juli in Nijmegen door het afslaan van de motor 's avonds was ge strand, na kort te voren een boom te hebben geraakt. Zij waren onder de invloed van sterke drank. Bjj het nade ren van de politie stapten zij uit, zodat niet terstond kon worden vastgesteld, wie achter het stuur had gezeten. Geen van beiden was in het bezit van een rijbewijs. Dat van de man was verlo pen. Voor de politie verklaarde het meisje, dat de koopman achter het stuur had gezeten, doch voor de recht bank trok zij deze verklaring in en zei, zelf te hebben gereden. Toen de presi dent haar vroeg, waarom ze tegen de politie had gelogen, verklaarde ze, dat men had gedreigd, haar nog veel lan ger te zullen \asthouden als ze niet toe gaf, dat de koopman de auto had be stuurd. Later verzocht ze echter, dit laatste uit de schriftelijk vastgelegde verklaring te lichten, daar ze „dat eigenlijk niet goed meer wist". Ze maakte geen bezwaar tegen de zinsne den, waarmede ze verklaarde zelf de auto te hebben bestuurd. Wel had de man zpn auto van een parkeerterrein gereden. Daarna waren ze van plaats verwisseld. Twee getuigen a décharge, die het rijden van de auto met bezorgdheid had den gadegeslagen, verklaarden, dat er een dame achter het stuur zat. De rechtbank hield de behandeling van de zaak tegen de koopman op verzoek van de officier aan wegens ver denking van meineed door de Tilburgse getuige. Mr. P. Hoho, de raadsman van verdachte, geloofde niet in meineed. Naar zijn mening kon het meisje, dat twaalf glazen Vermouth had gedron ken, niet positief weten, wie er nad ge reden. De Haagse rechtbank heeft een 41- jarige koopman uit Voorburg, aan wie diefstal, verduistering en valsheid in geschrifte tenlaste was gelegd, vrijge sproken. Aan het einde van een langdurig on derzoek had de officier van justitie veertien dagen geleden een gevangenis- strflf van een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest en ter beschik kingstelling van de regering tegen de ze koopman gevorderd, omdat hij be wezen achtte dat de man zich had schuldig gemaakt aan diefstallen van schilderijen van de inmiddels overle den Haagse schilder Anton van Wely, verduistering van een autohoes en vals heid in geschrifte. De koopman zou, volgens de tenlas telegging, aan de schilder geld heb ben geleend, waarbij hij als onderpand schilderijen kreeg. De kwitanties van de schilder zouden door de koopman zijn vervalst. De rechtbank achtte ech ter niet bewezen dat verdachte zich aan deze misdrijven heeft schuldig ge maakt. IJsland De communistische partij, die ook in de IJslandse regering is ver tegenwoordigd, heeft een resolutie aan vaard, waarin wordt geeist, dat IJsland zich uit de NATO terugtrekt en zich neutraal verklaard. (AFP).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3