Haarlem geeft - vergeleken bij andere gemeenten - meer uit Reeds 287 Bloembollencultuur-Heemstede niet enthousiast over plan voor nieuwe Beurs te Haarlem Oogst geeft dit jaar geen reden tot klagen D m m. Hollambra-koffie Voor OnderwijsMaatschappelijke Zorg en Bescherming Bevolking Aanbod van Haarlem niet koninklijk - kosten te hoog -- liever restauratie van Krelagehuis Lenteparade Rapport over voorzieningspeil Voortreffelijke parodieën door Rob van Reyn WOENSDAG 4 DECEMBER 1957 PAGINA 5 FILMS: Liversen en'r °°k Uw harf mee k|°ppen N-B. Morgen de laatste dag om goed te doen. onde^^c Stand Haarlem Personeelsbezetting Uitbreidingsplan door Ged. Staten goed gekeurd P.E.N.: ENIGE DALING VAN TARIEVEN HEEMSTEDE Stille armen Openbare Leeszaal en Bibliotheek, r.-k. afdeling Sint Nicolaas bij bejaarden Heemsteeds Sinterklaas feest morgenavond op de televisie Pauze-theater Voorstel afgestemd Motie OVER VEEN Marine-Sint-Nicolaas arriveerde per Spoetnik 4 ■L VERGADERING BIJGOEDKWEKERS rCSkV«er? ""KcTnkifj6 De Grocussenkeuring in 1957 Faillissementen Jongeman beledigde boswachter niet Maar sloeg hem wel Keurs van Ani-ttrdam - - Beurs van Nev\ or' Het Centraal Bureaiï voor Verifica tie en Financiële Adviezen der Vereni ging van Nederlandse Gemeenten heeft in opdracht van B. en W. van Haarlem een onderzoek naar het voorzieningspeil 'n de gemeente ingesteld en daarover een uitvoerig rapport uitgebracht. Het uitgavenpeil Haarlem achten de sa menstellers niet onredelijk hoog. Ten kanzien van de uitgaven voor het Mid delbaar en Voorbereidend Hoger Onder lijs, voor Maatschappelijke Zorg era v°or de B.B. laten de samenstellers ech- Pr „enige ruimte voor de veronder- s'elling"; dat die kosten hoger liggen dan in overeenkomstige gemeenten, ook indien rekening wordt gehouden met be paalde factoren, die in cijfers kunnen Worden uitgedrukt. Het onderzoek werd ,uit?®v2|erot1ng de hand van de cijfers rd®n 00f Voor 1956. Ter vergelijking werden ook de cijfers van de gemeenten Arnhem, Breda, Eindhoven, Enschede, G o:Hin gen, Nijmegen, Tilburg en Utrecht be zien. Het uitgavenpeil bedraagt in Haar lem gemiddeld 130,99 per hoofd van de bevolking in de andere gemeenten gemiddeld 127,37 waarbij m aanmer- king genomen moet worden, dat het ge middeld aantal inwoners in de andere gemeenten lager is dan het inwonertal van Haarlem. Geen der andere gemeen ten heeft een zo uitgesproken woon plaatskarakter als Haarlem Het ontegenzeggelijk hogere uitgaven peil m Haarlem op het stuk van Mid delbaar en Voorbereidend Hoger Onder wijs verklaart het rapport in de eerste plaats door de omstandigheid, dat Haar lem net centrum vormt van een gebied waar de relatief gunstige ekonomische Positie van een deel der bevolking de behoefte aan dat onderwijs groter maakt dan elders. Verder speelt een rol, dat uitgedrukt in een cijfer per klasse de kosten voor het onderwijs ook relatief hoger z\jn. Per hoofd van de bevolking ligt dat cijfer daardoor al twee gulden hoger dan in de andere gemeenten. De kosten per leerling bedragen in Haarlem 7i395 in vier andere gemeenten gemid deld 1051. De hogere kosten per klas se ontstaan voornamelijk door hogere Personeelslasten. Per klasse ligt het kostenbedrag rond 5000 hoger dan het gemiddelde. Daarvan zijn 3000 perso neelslasten, ƒ1000 kapitaalslasten en 1000 overige uitgaven. Wat de culturele zaken betreft, waar- Voor in Haarlem ook meer wordt uitge geven, merkt het rapport op, dat zulks u°k wordt veroorzaakt door de centrum functie van Haarlem. De hogere uitga ven in Haarlem worden veroorzaakt ?°or voorzieningen betreffende litera- ïUur (bibliotheek en leeszalen), muziek, ^heel, schouwburgen, tentoonstellingen kunstzinnige aard, aankoop van Pestwerken, kunst, musea etc. De kos- e Vpor sportaangelegenheden, opvoed- "Oflige musea en sociaal-cultureel •phgdwerk, volksfeesten en speeltuinen •ju andere doeleinden zijn in Haarlem met hoger. Het gemiddelde bedrag in de acht genoemde gemeenten bedraagt CINEMA-PALACE: Heerser zonder kroon, volw. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. 5 december één avondvoorstelling om 7 u. TRANS HALS: The true story of Jesse Ja mes, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. 5 dec. gehele dag gesloten. LIDO: De woesteling, 18 jaar. 2. 4.15, 9.15 uur. 5 dec. één avondvoorstelling om 7 uur. jXOR: De wolvinnen, 18 2, 7, 9.15 uur. H-ï-dec. géén avondvoorstellingen. 2®BRANDT: Monpti, str. volw. 5 de 7' 915 uur" Roxy?' één avondvoorstelling om 7 uur. 5 de: Johnny Guitar, volw. 2.30, 7, 9.15 u. 2 Is één avondvoorstelling om 7 uur. •Tugln- 915 uur- 2 3(1 De halfbloed van Saigon, 14 j 7. 9-15 uur. één avondvoorstelling om 7 uur. Woensdag 4 december d Madwchouwburg, 20 uur: „De grote lief- Boulevardschrijver Van de Parijse veertigjarige vrouw Se9ousan over een ten huwelijk wordt r een minnaar dat zij haar gezin nTTraagcl- maar om- laten, de minnaar als mini" de Eteelc wil De uitwerking is van die volgen voor jonge mensen beslist t„ 11 Ank van der Moer, Han n„„t.^ynisch is- Berg en Joan Remmelts spelen if. t*an„ ,den len, terwijl Johan de Meester de I0!" ling heeft geregisseerd. De vaor-SlnfJl Wordt gegeven door de Nederlandse rv. me die. Donderdag 5 december Brinkmann, Groote Markt, 12 uur: Gram- mofoonplatenconcert„Porgy and Bess" van Gershwin. Advertentie f'dkkige Gezichten dank zij uw ak-N co I a a s - aankopen in de AnEGANG I n Pereidt nóg meer minder-be aeeiden op 5 december een verrassing. W- M- Sch^OUWD: A. J. Jager en G. Spronk; W o^r; J- A®ma en Th. L. Vuuren; L. ■a,- van der Pol en J. van Wolters; J. W. pt®r°P en J. A. M. Meijer; A. j. 'r J. Bakker en J. P. leman; W. Weers Wer en Th- M- Al- Speelman en H. rnt? T.i- Hendriks; P. GEBOREN: G. Kr»u?n- A. M. van den Ejjndpe"ten Napel, z.; z.; D. C. van den Ke7m? der Asdonk, z.; F. de Bell-de Kleuver Ve,rI:ila£er5' Prins-MahomedhoesainkhBt,2"7," H. Koop-van Kleeff, Z.;S^ H. B. stra-Stachelhausen, d.; q Zand- Maurits, d.; A. M. Breed'-Schnff™®.0" B. A. W. Klijn-van Hees, d }erh d'; PutenZOfhOUt' d': Th' M' Öetem-vVan OVERLEDEN: J. Bakker, si -j, Kla_ fenbeekstraat; J. E. Gerrits-jong- hacker, 80 j. Nassaustraat; C. Roose- hiaien-van Dijk, 70 j. Kamperlaan; c. Verhaar, 67 j. Kamperlaan. 6.70, het hoogste cijfer (Utrecht) 9.58, het laagste (Tilburg) ƒ5.26 en het Haarlemse cijfer 8.59. Een globale vergelijking met de steun- normen in de verschillende gemeenten doet de samenstellers van het rapport opmerken, dat Haarlem een enigs zins soepeler steunregeling kent dan el ders Gemiddeld wordt in de vergeleken gemeenten 26.81 uitgegeven voor dat doel, in Haarlem 34.66. Dat bedrag is hoger in Arnhem 36.28) en het laagst in Enschede 15,59a, Per hoofd van de bevolking wordt in Haarlem meer uitgegeven aan steunuitkeringen, terwijl daarnaast ook de uitgaven voor de voor rekening van de gemeente verzorgde krank- en zwakzinnigen en de beheer- kosten een belangrijke rol spelen. De hogere bebeerkosten worden in Haar lem uitsluitend veroorzaakt door de hogere personeelslasten. Daarin zijn be grepen de kosten voor het sociaal voor lichtingsbureau en het bureau voor maatschappelijk opbouwwerk instel lingen, die in de andere gemeenten ontbreken. De personeelsbezetting bij de verschillende bureaus is in Haarlem eveneens hoger. Daar Komt nob bij, dat in Haarlem de gemeentelijke geneesku- dige dienst ook nog bepaalde zaken met betrekking tot de geneeskundige armen zorg behartigt. De oorzaak van dat al les kan echter niet gevonden worden in een relatief groter aantal ekonomische zwakkeren. De personeelsbezetting wordt in Haarlem aan de ruime kant genoemd. Ook met betrekking tot de kosten voor B.B. (Bescherming Burgerbevolking) gaat Haarlem, blijkens het rapport, met zijn voorzieningen verder dan het peil, dat door de minister als minimum is aangegeven. Daar komt bij, dat de ho gere uitgaven zich in Haarlem vooral manifesteren in de personeelslasten. Haarlem raamt dan ook hogere uitga ven dan elders voor de BB. De raad van Bloemendaal stelde in haar vergadering van 18 juli 1957 een partieel uitbreidingsplan Vogelenzang III, tweede deel, vast. Aan de wo ningbouwvereniging St. Josef te Voge lenzang werd toestemming verleend de architect. B. J, J. M. Stevens een schetsplan te laten vervaardigen voor 32 eensgezinswoningen, negen huizen voor bejaarden en vijf garages. Omdat het plan voorziet in nog 14 eensgezins woningen, 3. winkels en bovenwoningen en 5 garages, zal de architect een twee de schetsplan moeten vervaardigen. Voor deze schetsplannen heeft de raad inmiddels een ook door Gedeputeerde Staten goedgekeurd krediet verleend van rond 13.000 10750 en 2250). Ged. Staten hebben het genoemde uit breidingsplan van de gemeente Bloe mendaal thans goedgekeurd. Het voor ziet in de bebouwing van een terrein tussen de Deken Zondaglaan en de Kerkweg en westelijk van de Vogelen- zangseweg gelegen. Er kunnen daar to taal 46 eensgezinswoningen, negen wo ningen voor bejaarden, zes winkels plus bovenwoning en tien garages wor den gebouwd. Het provinciaal elektriciteitsbedrijf van Noord-Holland deelt mede dat voor de periode december 1957/januari 1958, uitsluitend als gevolg van een daling van de brandstofprijzen, de elektriciteitstarieven als volgt worden gewijzigd: algemeen tarief van 11.- in 10.8, kooktarief van 9.- in 8.8, nacht tarief van 5.3 in 5.1, krachttarief van 17.- in 16.8. Het comité voor Stille Armen te Heemstede mocht sedert de vorige ver antwoording de volgende bijdragen ont vangen: J- S. 10; T. M. S. 5; dr. J. B. d.l. 10; mevr. C. M. L. 3; S. D. 10; W. G. 5; drs. B. B. v. d.. H. 5; Bridgeclug Woensdagavond 2"; A. v. P. 2.50; W. B. R. 5; Douar. jhr. mr. E. J. S. v. L.-R. 25; M. M. v. V. 5; N. A. 25; J. v. B. 2,50; J. H. H. v. B. i 5; dr. L. H. 25; F. C. d. H. 10; H. A. v. O. 25; H. E. d. V. 10; zr. A. M. C. 10; J. D. 5; G. J. P. 10; X. Y. Z. 30; H. J. V. 2,50; S. F. 25; B. M. v. D. 5; C. 50; J. H. P. 10; M. J. V. 3; G. E. K.-H. 25; F. d. C. 2,50; A. G. H. v. M. 5; J. R. 5; P. B. 2,50; mr. A. G. A. v. R. 10; SC niet gespeeld 10; J. v. W. 25; N. N. 2,50; H. v. A. 10; W. v. B. 10; mevr. wed. dr. L. B. v. B.-S. v. C. 5; G. A. B. 10; W. M. v. H. 10; P. J. v. K. 10; A. L. C. v. L. 10; A. v. L. S.-L. 20; E, M. R.-W. 10; C. S.-'t H. 15; Z. A. 100; totaal 878.50, zodat nu is ontvangen 1305,10. De penningmeester van het comité, de heer A. van Wingerde, zal gaarne uw giftqn in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize Antonis Duycklaan 12 als ten raadhuize. Zijn girorekening is 153308. Aanwinsten. Jntwikkelingslectuur. Bruijning en Lichtveld, Suriname; Do zy. Roemenië, Joegoslavië, Bulgarije; Gerhard. Ikonen MuttergottesLewis, Gods megafoon; Trenker, Om de top pen der aarde. Romans: van Bruggen, Ontbonden garven; Greup-Roldanus, De weiden der woestijn; Krieger, Berg niet in de bruidskist je sluier; Waugh, Het eiland in de zon; Schaper. Der Gouverneur. In gebouw „Anno Sancto" aan de Achterweg te Heemstede bracht Sint Nicolaas gisterenmiddag een bezoek aan de leden van de katholieke bond van bejaarden en gepensioneerden, af deling Heemstede. Om half drie kwam de Sint met zijn gevolg binnen. Hij werd op uitbundige wpze door de vele bejaar den ontvangen. Nadat men een loterij had gehouden, sprak de Goedheiligman enkele woorden, die vergezeld waren van een aantal actuele grapjes. De aan wezigen hebben bijzonder genoten. De opnamen, die de Nederlandse Te levisie Stfchting gemaakt heeft van het Sint Nicolaasfeest in de Jan van Goyenstraat te Heemstede, zaterdag j.l., zullen morgenavond worden uitge zonden. Het lag in de bedoeling de re portage dinsdagavond uit te zenden, maar men achtte de opnamen in aanmer king doen te komen voor uitzending op de avond van Sint Nicolaas' verjaar dag. Er bleek heel wat belangstelling te j Bij de ingekomen stukken bevond zich bestaan voor de vervroegd uitgeschre- ppn sehriivon Ho nfHpiinc Hillpp-nm ven algemene ledenvergadering van de afdeling Heemstede van de Koninklijke Algemene vereniging voor Bloembollen cultuur. Het als steeds inhoudsvolle openingswoord van de voorzitter A. J. Braam werd tenminste aanhoord door een tot de laatste plaats bezette zaal van het „Verversinghuls Groenendaal". Als eerste behandelde de heer Braam de verhoging van de heffing ten behoe ve van de onpersoonlijke reclame voor het bollenbedrijf. Is er, zo vroeg de voor zitter zich af, geen andere oplossing dan de verhoging der vakheffing? De exporteurs op Amerika hebben immers het grootste belang bij deze reclame, dus zou het redelijk zijn wanneer ook zij de belangrijkste bijdrage leverden aan deze zaak. De heer Braam vroeg voorts meer lijn te brengen in het prij- zen-systeem. De directie van het Haarlemse Pau ze-theater heeft gisteren weer een uit stekende beurt gemaakt door Rob van Reyn te engageren, die veertig minu ten lang in „Rembrandt" een paar hon derd pauze-mensen heeft bezig gehou den met zijn mimische parodieën. Hij deed dat voortreffelijk in een hoog staand program, dat getuigde vakman schap en hoge artistieke kwaliteiten. Rob van Reyn heeft niet alleen begrip voor de betrekkelijkheid der dingen, hij heeft tevens een bijzonder fijn gevoel voor humor, waardoor zijn parodieën nimmer navrant worden, ook al slaat hij een hekelende toon aan. In dit ver band denken wij bijvoorbeeld aan zijn parodie op een roddelaarster, waarin hij een „gelukkig uitstervend kwaad" ter dege afstrafte, maar door bepaalde menselijke accenten met veel humor te onderlijnen ieder pijnlijk sentiment ver meed. Wij hebben ons uitstekend geamu seerd, vooral met zijn parodie op een pianist. Een voortreffelijk nummer, gaaf en geestig uitgewerkt, en door een treffend uitbalanceren volmaakt van weergave. Het publiek reageerde enthousiast, niet het minst voor de begeleiding aan de vleugel door Anton Dijkman. Volgen de week, dinsdag 10 december, wordt het Pauze-theater verzorgd door Her- bert Joeks, Karin Larsen en Anton Dijkman. Tenslotte nog een opmerking. Dat men reclame wil maken voor het vol gende programma, is het goed recht van de directie. Laat zij zulks dan doen voor of na de voorstelling. Niet echter tijdens het optreden van de artiesten, tussen twee nummers. Dat breekt de sfeer. En het is helemaal niet nodig. W. H. een schrijven van de afdeling Hillegom waarin deze zich accoord verklaarde met het voorstel van het hoofdbestuur inzake de bouw van een nieuw beurs gebouw, waarmee 8 a 10 miljoen gul den zijn gemoeid. Aan de voorgestelde Vi pet verhoging van de vakheffing ge durende 8 a 10 jaar wilden zii zich ech ter niet binden, doch dit elk jaar op nieuw bezien. De afdeling Heemstede bleek er een geheel andere mening op na te houden. Alhoewel de heer Jac. B. A. M. Roozen met verve het voorstel van het hoofd bestuur verdedigde kon hij zijn enthou siasme niet op de vergadering overbren gen. Het krelagehuis, noem het ge rust maar een hok is helemaal niet meer representatief voor onze bedrijfs tak. De heer Roozen herinnerde aan de vele klachten over deze voormalige ma chinehal. Hij noemde het daarom een koninklijk voorstel van de gemeente Haarlem om in het Frederiksplantsoen grond af te staan ten behoeve van een nieuw beursgebouw. Er komt eei. rotonde en een proef veld zodat het geheel beslist waardig en representatief zal zijn voor het vak. Een ruwe schatting stelt de vermoede lijke kosten op a 10 miljoen gulden. De financiering van deze grote uitgaven kan niet ten laste komen van het nor male budget. Dus stelt het hoofdbestuur een heffing van een over de export voor. Zonder het bedrag te bagatellise ren meende hij dit percentage niet on overkomelijk te mogen noemen, wèl ge wettigd omdat uiteindelijk het buiten land de nieuwe beurs zou betalen. Men kwam zoals al gezegd, niet on der de indruk van dit betoog. Stem men uit de vergadering vroegen zich af of het dan niet beter was 2 mil joen te besteden aan de verbetering van het Krelage-huis. Er wordt maar gepraat over tien miljoen alsof het niets is. Misschien bestaat er een mo gelijkheid om op het Krelagehuis nog een verdieping te bouwen. Voorzetter A. J. Braam noemde het aanbod van de gemeente Haarlem he lemaal niet zo koninklijk. Tenslotte krijgt Haarlem in het Frederiksplant soen er een fraai gebouw bij met een aantrekkelijke aankleding, een gebouw dat verder zes dagen van de week vrij is voor allerlei andere gebruikers dan de mensen van het bollenvak. Het hoofdbestuur heeft met dit voorstel veel te hoog gegrepen. Hij was er dan ook voor om het Krelagehuis te restaure ren. Hierna werd het voorstel in stemming gebracht en verworpen waarna een mo tie werd opgesteld en met algemene stemmen aangenomen. De motie luid de: De afdeling Heemstede, op 2 decem ber bijeen, behandelde punt 6 van de beschrijvingsbrief, wijst met algemene stemmen het voorstel van het hoofdbe stuur af en verzoekt het hoofdbestuur een onderzoek in te stellen naar moge lijkheden van verbetering van het be staande Krelagehuis. De afdeling Heemstede is van mening dat de finan ciering van de verbetering van het Krelagehuis niet mag geschieden door middel van een vakheffing. Zij verzocht het hoofdbestuur zich te beraden over andere middelen dan de vakheffing om te komen tot een voldoende represen tatief gebouw en zo mogelijk met de resultaten van dit onderzoek op de vol gende Algemene Vergadering ter tafel te komen. De overige punten van de agenda werden vlot afgewerkt. De begroting werd zonder meer geaccepteerd. Voor zitter Braam werd bjj acclamatie her kozen en als afgevaardigden naar de Algemene Vergadering werden benoemd de heer Coen Roozen en Jan Dix. De traditionele verloting besloot de ze geanimeerde en waardevolle verga dering. In het parochiehuis Domi aan het Zand voorterpad in Overveen werd dins dagavond de jaarlijkse feestavond ge houden voor de vaste bemanning van het Marine hospitaal. Het gezelschap Bernard Barendse was door de heer G. M. Boelhouwer van de S.O.- en O.-com missie van de Koninklijke Marine naar Overveen gehaald om met Jopie Wennix, Mabesta. het zingende trio „The Spotlights" en de pianist Paul Engelen voor enige uren amusement te zorgen. Daarin is het gezelschap niet geslaagd. Na het cabaret zou St.-Nicolaas ko men. Allen richtten hun aandacht op de zaaldeur, maar even later verscheen op het toneel een Spoetnik en daaruit stapte de Goed Heiligeman, met hondje. De Sint toonde zijn ontstemming over het ontbreken van een gezellige sfeer bjj de Marine. Hij huldigde mevrouw A. N. Creyghton-de Lange, echtgenote van de vroegere commandant van het hos pitaal, die tijdens het commando van haar man over het hospitaal veel werk had verzet voor de ontspanning van het personeel. Om een lege kolenwagon schoon te maken, klom de veiligheidsman M. Ouwenhand uit Beverwijk bij Hoog ovens in de wagon. Toen hij op de vloer sprong, kwam hij op een achter gebleven stuk kokes terecht, waardoor hij zijn evenwicht verloor en met het hoofd tegen de vloer sloeg. Met een wond aan het hoofd en klachten over hoofdpijn en duizeligheid is hij in het Roode Kruisziekenhuis te Beverwijk op genomen. J °Bo8erkwa0milneHSchaap de heer J' van het £en Vereniging- VOOr Bloem_ bollencultuur in jaarvergadering bij een Aan de bestuurstafel hadden ook plaats genomen jhr. mr. dr. O F A H van Nispen tot Pannerden, 'algemeen voorzitter, ir. Vlag, alsmede ambtena ren van de Fjnntenziektenkundige Dienst, de Voorlichtingsdienst en het Laboratorium voor Bloemboiienonder- zoek. Aan het openingswoord van de voor zitter ontlenen we o.m. dat de oogst van vele bijgoedartikelen dit ]aar van zeer bevredigend tot heel ?°f,d ma8 worden genoemd, in tegenstelling tot het voorgaande jaar toen de groei door het slechte weer zeer matig was. Dat is een verblijdend resultaat maar min der gunstig was het prijsverloop. Van crocus, muscari en scilla bleek het aan bod veel groter dan de vraag en al was ook de export van deze artikelen groter dan tevoren, de prijzen zakten tot beneden de produktiekosten. Wat de gezondheid betreft: er waren geen ernstige klachten van de afne mers. De vaststelling van de buiten landse minimumprijzen is steeds een moeilijk probleem; bijgoedartikelen passen nu eenmaal slecht in het keurs lijf van de geleide economie. Het P.V.S. heeft echter toegezegd de prijsraming van artikelen, die in de winter ver handeld worden, niet meer zo vroeg te doen plaats hebben. Medegedeeld werd voorts dat van de Minister van Landbouw een beschik king is afgekomen dat het „roest van crocussen is aangewezen als een ziekte ln de zin van de Bloembollenziektenwet 1937. Over het virus in anemonen wa ren van Engelse zijde enkele klachten binnengekomen. De Britten hebben on ze cultures bezichtigd en deze in vrijwel virusvrije toestand aangetroffen. Dal „vrijwel" is echter toch aanleiding om te trachten het peil van deze cultuur nog hoger op te voeren omdat gebleken is dat, wanneer hier tot 4 pet. virus in anemonen wordt aangetroffen, dit in bepaalde streken van Engeland sterk toeneemt. Vandaar dat wordt geadvi seerd anemonen en ranonkels (vaak een besmettingshaard voor anemonen) met een scheiding van tenminste 12 me ter van elkaar te planten en deze schei ding ook toe te passen bij partijen zaad-anemonen en z.g.n. knopen (één- larig gewas). De keuring van freesia's te velde en in de kas zal waarschijnlijk gaan gebeuren door de NAKS. De rekening over 1956 en de begro ting voor 1958 werden vervolgens goed gekeurd. in de verificatiecommissie werden benoemd de heren Van Lan- geraar en Arentshorst. De bestuursver kiezing had tot resultaat dat in de va catures C. J. M. Hoog en L. J. M. Roo zen, beiden statutair niet herkiesbaar, werd voorzien door de verkiezing van resp. de heren Th. Hoog (NV. v Tu- bergen), Haarlem en J. J. v.d. Berg- Winnubst, Anna Paulowna. De heer H. J. Voors deelde voorts nog mede, dat er in een beperkte ex positieruimte van het Nederlandse paviljoen op de wereldtentoonstelling te Brussel, die volgend jaar wordt ge- e winter gaat zijn greep krijgen op stad en land, maar er zijn reeds vele mensen, die met hun gedachten en werk in het voorjaar zitten. Tot hen moeten degenen gerekend worden, die het bloemencorso ontwerpen en organiseren, dat in het voorjaar van 1958, vermoedelijk op 26 april, weer door de bloembollenstreek zal rij den. In „Treslong" te Hillegom werd vanmiddag een bijeenkomst belegd, waarin het comité Bloe mencorso Bollenstreek voor belang stellenden de verschillende plannen onthulde. De deelnemers en andere gegadigden hebben daar ondermeer kunnen zien, met welk spectacu laire ontwerpen de corso-adviseur los van Driel uit Amstelveen voor ie dag is gekomen. Het corso wordt gehouden onder de titel „Lente- oarade". Bovenstaande plaat stelt de wagen „Atlanta" voor houden, gelegenheid zal zjjn ook bloemwerk met enkele bijgoed-vari- eteiten ten toon te stellen. De Com missie voor Onpersoonlijke Reclame steunt dit plan. De verzorging daar van zal de Vereniging „De Neder landse Bloemisterij" op zich nemen. De heer J. Bijl van Duyvenbode Jr. vroeg aandacht voor een betere voor lichting ten aanzien van de bewaring van bijgoedartikelen, die volgens spr. nogal eens te wensen overliet. De voorzitter stelde „overweging van pu blicaties in nog vast te stellen vorm" in het vooruitzicht. Aan het jaarverslag 1956 ontlenen we tenslotte nog dat op 1 januari van dat jaar 369 bedrijven als lid waren inge schreven, eind 1956 was dat getal 385. In het lopende jaar is het ledenaantal aanmerkelijk toegenomen en een ver wachting van 1200 leden was de basis van de begroting 1958. „Was het te keuren met crocussen beplante areaal vorig jaar 270.000 roe van rond 2700 kwekers, dit jaar waren dat resp. 285.000 roe van 3326 kwekers. Dat betekent dat er in 1957 veel meer kwekers moesten worden bezocht, op meer tuinen moest worden gekeurd en, waar het vaak kleine oppervlakten be trof, er veel werk mee gemoeid was." Met deze woorden begint de heer F. Limburg, directeur van de bloembol lenkeuringsdiensten, zijn verslag over de crocussenveldkeuring in het afgelo pen jaar. Het is _-en normale gang van zaken, zo vervolgt de heer Limburg, dat in 1957, het tweede jaar van de veldkeu- ring, op bepaalde eisen wat sterker de nadruk werd gelegd. Ook dit jaar kwa men heel wat partijen voor, die moei lijk vielen op te zuiveren. De voordelig ste weg was tot liquidatie over te gaan, waarbij het leverbaar kon worden weg- geraapt. Als voorwaarde voor de verkoop van het leverbaar uit deze partijen werd gesteld dat op de leveringsnota zou wor den vermeld „niet voor opplant". De Plantenziektenkundige Dienst, aan wiens medewerking het te danken was dat aldus gehandeld kon worden, heeft nu uitdrukkelijk vastgesteld dat voor taan alleen bollen van gezuiverde par tijen voor export in aanmerking komen. Mede als gevolg daarvan zullen enkele variëteiten uit de cultuur verdwijnen, o.a. Walter Scott en Mont Blanc. Ook soorten als King of the Striped en Pal- las zullen door de keuring wel aan op pervlakte hebben ingeboet. Het aantal crocussenkwekers is de laatste jaren met honderden toegeno men tot in de verre buitengewesten waar handelaren de teelt als gemakke lijk en winstgevend aanbevalen. Dat het echter niet zó gemakkelijk is heb ben velen reeds tot hun schade onder vonden. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft dinsdag 3 december in staat van faillissement verklaard: A. D. Joon, aannemer te Assendeift Rechter-Commissaris: mr. N. Smits; Curator: mr. dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. Louis Johannes Heessels, administra teur te Zwanenburg, gem. Haarlem mermeer. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. Jansonius te Haar lem. De nalatenschap van Cornells Johan nes Koppen, in leven gewoond hebben de te Haarlem en gehandeld hebbende onder de naam Boekbinderij C. T. Kop pen. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. O. Baron te Bever wijk. A. H. Uitermarkt, fabrikant te Zaan dam. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits, Curator: mr. J. A. M. Thijssen te Zaandam. De nalatenschap van Sytze Jacobs Heslinga, in leven huisbewaarder te Heêmskerk. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. O. Baron te Bever wijk. Wegens het verbindend worden van de derde tevens slotuitdelingslijst is 2 december geëindigd het faillissement van: De Naamloze Vennootschap Holland Nautic Scheepswerf en Machinefabriek te Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curatoren: mr. H. J. Pot te Haarlem, ir. H. F. Ott de Vries te Haarlem. De Amsterdamse haven heeft dins dagmorgen een primeur beleefd: het lossen van de eerste, door Nederland se emigranten geplante koffie in Brazi lië: „Hollambra-koffie". In deze twee honderdvijftie balen zwaide deze oogst uit het ruim van de de „Zaan land", een motorschip van de Konink Hjke Hollandse Lloyd. Evenals veertien dagen geleden bij het laden toonde Bra zilië veel belangstelling voor dit sue ces van ongeveer honderd dertig Ne derlandse boeren. Op de kade in Sao Paolo deed 'e Bra""iaanse minister van Landbouw het schip uitgeleide, van morgen in de hoofdstad was de heer M. T. Fragoso een der eersten, die zich deze geurige koffie met zichtbaar welbehagen liet smaken. Het verbouwen /an de z.g. „Hollam- bra" is een onderdeel van het gemeng de oedrijf dat onder technische leiding van de heer C. J. Hoogenboom op de Nederlandse fazenda „Ribeirao", na bij Sao Paolo wordt uitgeoefend. Aan het lossen zat nog een feeste lijk tintje, omdat het tweehonderdvijf- Bij het controleren van de briesbunker bij Hoogoven 2 met het oog op even tuele afvoer van afgezeefde kokesbries, stapte de arbeider J. Volkert uit Koe dijk in een openstaand luik. Met pijn lijke linkerzijde en ribben is hij in het Roode Kruisziekenhuis te Beverwijk op genomen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een 23-jarige assistent-accountant uit Amersfoort veroordeeld tot tien gulden boete wegens mishandeling van een boswachter, nadat de Utrechtse politie rechter hem in eerste instantie veer tien dagen onvoorwaardelijke gevan genisstraf had opgelegd, niet alleen we gens de mishandeling maar ook we gens belediging van de boswachter. Dit laatste achtte het hof niet bewe zen, omdat het de uitlating van de jongeman tegen de wachter van het landgoed „Den Treek" te Leusden op 7 april van dit jaar, n.l. „u verkoopt op zondag geen wandelkaarten voor het bos, maar u geeft wel bonnetjes" niet beledigend voor de man in functie vond. De jongeman bevond zich de bewus te dag zonder vergunnng op het land goed en werd toen aangehouden door de boswachter, die procesverbaal op maakte. Hij bezigde toen de uitlating waarna er een korte vechtpartij ont stond. Het hof nam bij zijn arrest in overweging, dat de boswachter het eerst een 6tomp of een duw had gegeven. De eerste zending kofjie, welke door Nederlandse immigranten in Brazilië is verbouwd, de z.g- Hollambra-koffie, afkomstig van de Fazenda Ribeirao welke maandagavond met het motor schip „Zaanland" in Amsterdam aan kwam, is dinsdagochtend in de Amster damse haven gelost. Bij een partij koffie de consul-generaal van Brazilië, de heer Murillo Tasso Fragoso. tig jaar geleden is, dat in Amsterdam de eerste hoeveelheid koffie, acht hon- der-vier-en-negentig pond, in het open baar wordt geveild. De heer G. Duysens, als vertegenwoordiger van de coöpera tieve „Hollambra", vertelde dat Neder land in 1616 uit Mokka het eerste kof- fieplantje importeerde. Op initiatief van Amsterdamse burgemeesters werd in Oost-Indië koffie geplant. Spoedig leer den nu ook tal van andere Europese landen de koffie kennen. In de acht tiende eeuw zeilde de Franse luite nant Desclieux de eerste koffieplant naar het eiland Martinuque, waarna het verbouwen van koffie spoedig ook door Brazilië werd overgenomen. ,Wjj kunnen dus stellen," aldus de heer Duysens, „dat de oorsprong van de Braziliaanse koffieproduktie (nu 50 pet. van de wereldproduktie) in Nederland ligt." Maadagavond omstreeks zes uur is in de ijzer- en metaalgieterij „De Glo be" te Tegelen door een bedrijfsongeval om het leven gekomen de 48-jarige H. G. Geurts uit Tegelen. De heer G. die al dertig jaar bij genoemde firma werk zaam was, was met een kraan ijzeren vormkasten aan het opstapelen. Op een gegeven ogenblik schijnen deze kasten te zijn gaan schuiven met het gevolg, dat hij een gewicht van enkele hon derden kilo's op zijn lichaam kreeg. Toegeschoten arbeiders slaagden er spoedig in hem te bevrijden, doch hij bleek reeds overleden te zijn. De heer G. was vader van dertien kinderen. (Ntet officiële coereepi vorig opening Slot 4/12 3% Ned 1953 83% 3% Ned 1953 83 ft 83 tl 3% Ned 1956 83 3% Ned 1948 3 li Ned 1950 79% 3% Ned 1954 80% 80% 3% Neo 1955 3-3% Ned 1947 821/4 82 Yg 3 Ned 62-64 be) tac 87 ft 87 Inschr Grtbk 1946 3 Ned Handel Mil ceri 135% A.K.Ü 145% 145 Van BerKei's Patent 170 Ualvé-Delft cert 262 Van Gelder 172 Kon Hoogovens cert Unilever Cert 231 325% 326 Ned Kabei 215 Philips 232 234'i Kon Petroleum 161,-30 160.80 ..Amsterdam' Rubber 42% Hnll Amerika Lijn 138% 138 Kon Ned Stonmb Mil 122% 122^4 Ned Scheepv tJnie 112% 1101/2 K.L M 97 97.00 RVA 88% Dell Ml] Cert. 51% A'dam 2% '561 75 A'dam '56 U 82% 821/2 A'dam HI anaconda Copper Bethlehem Stee) Chrysler Corp Cleneral Electric Genera) Motors Kennecott Copper Ki.M Montgomery Ward Kadlo Corp Kepublie Steel KoyaJ Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 2/12 42% 38% 67 64% 3514 82% 261/4 32% 31% 42% 43% 71 Va 3412 30 2314 53% 3/12 42% 37% 67 64% 35% 83% 26 31 tie 32% 42% 42% 72 %e 34% 30% 23% 53% Stemming: nauw. prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5