Rentebijslag op subsidie voor woningwetwoningen Tweede Kamer kritisch behandeling V.H.M.O. staat Motie over salarissen aangekondigd gestemd bij onderwijsbegroting voor zeer ernstige problemen de leraren- sup Mijn zoon wil niet sterven Radio TV Dit jaar bijna 85.000 woningen; minister Witte over volgend jaar niet zo optimistisch Schilderij van de Ned. Antillen DE MEUTE ACHTER MTNISTER CALS Wetgevende arbeid centraal punt in de discussie en RENTEPERCENTAGE VAN 4 MAXIMAAL Recente huur stijging veel te hoog Voor min. Struycken Eerste verhandelingsdag 414% obligaties 1957 Rotterdam uitgesteld Arnold van Mill gast bij Nederlandsche Opera Ontslagen bij Brabantse industrieën Gegadigden voor filmrol Onze juf gaat trouwen Viering koninkrijksdag op 14 december Vanavond WOENSDAG 4 DECEMBER 1957 PAGINA 6 Nederlandse schenking aan Valencia Examens PUBLICATIE VAN HET CENTRAAL GEDlSTILLEERDBUREAU SCHIEDAM door HARRIET H. HOUSER minimum (Van onze Haagse redactie) De overheid gaat een rentebijslag ge ven op het subsidie voor woningwetwo ningen, gegund of nog te gunnen van 1 januari 1957 af. Dit betekent, dat de betreffende woningwetwoningen een la gere huur zullen doen. Dit staat ver meld in de memorie van antwoord van minister Witte aan de Tweede Kamer. In de exploitatie-opzet van deze wonin gen zal een rentepercentage van niet meer dan 4 behoeven te worden op genomen, ook als deze woningwetwo ningen worden gefinancierd met gelden van de 6 pet Nationale Woningbouwle ning of uit gelden afkomstig uit de 4% pet lening van de verzekeringsmaat schappijen en institutionele beleggers. De ,'oorsch jtten welke de overheid in 1953 aan de gemeenten gaat verstrek ken voor de financiering van woning wetwoningen zullen een rente dragen van 4 pet. De rentebijslag zal echter niet gegeven worden over gelden wel ke worden gebruikt voor scholenbouw of het bouwrijp maken van gronden. In 1958 zal zoals bekend, voor 540 miljoen uit de rijksmiddelen aan de ge meenten worden voorgeschoten ten be hoeve van de bouw van woningwetwo ningen. Verwacht wordt, dat bij dit be drag nog 100 miljoen kan worden ge voegd, afkomstig uit het grote contract tussen overheid en institutionele beleg gers en verzekeringsmaatschappijen. Mocht dit niet voldoende zijn voor de bouw van de geplande 40000 woningwet- Minister-president dr. W. Drees en een gezelschap bekende figuren uit de kringen der autoriteiten, handel en in dustrie uit de Ned. Antillen waren aan wezig. toen dinsdagavond de heer Nor man Chumaceiro aan minister A. A. M. Struyken diens portret aanbood ge schilderd door prof. G. V. A. Röling, waarop de huidige Nederlandse minis ter van binnenlandse zaken is afgebeeld als gouverneur van de Ned. Antillen. De. gelden voor dit schilderij zijn bij eengebracht door een comité te Willem stad, onder voorzitterschap van de oud minister van onderwijs, de heer Sprockel. Het mr. Struycken aangeboden portret is bijna identiek aan dat, hetwelk thans in het gouvernementshuis te Willemstad hangt bj) de rij van afbeeldingen van vroegere gouverneurs van de Ned. An tillen. „Het is," aldus de heer Chumaceiro die namens het comité het portret over droeg, „een herinnering aan een voor u afgesloten tijdperk, namelijk aan uw ambt als gouverneur van de Ned. An tillen, opdat de banden tussen u en de Antillen hecht zullen blijven evenals de banden tussen de Antillen en Neder land sterk moeten blijven". „Mijn vrouw en ik zullen, zelfs zon der dit mooie schilderij, onze periode op Curasao waarlijk niet vergeten", aldus o. a. mr. Struycken in zijn antwoord. „Onze belangstelling voor dat mooie land is diep in ons gegrift. Mede na mens mjjn vrouw moge ik u, het comité en de burgerij van de Ned. Antillen har telijk danken". Het schilderij stelt mr. Struycken voor in ambtskostuum als gouverneur, met de data van zijn bestuursperiode: 1951-1956. De Nederlandse ambassadeur in Ma drid, graaf W. C. van Rechteren Lim burg, heeft dinsdag aan de Spaanse minister van buitenlandse zaken, een cheque van 81.000 pesetas overhandigd voor de slachtoffers van de overstro mingen in Valencia. Het geld is afkomstig van een in zameling gehouden onder Nederlandse ingezetenen van Spanje. Andere groe pen Nederlanders en Nederlandse on dernemingen in Spanje hebben reeds eerder geldbedragen rechtstreeks aan de autoriteiten van Valencia doen toekomen voor hetzelfde doel. De Rotterdamsche Bank deelt mede dat de verhandeling van de stukken der 414% 30-jarige obligatielening 1957 ten laste van de gemeente Rotterdam om technische redenen uitgesteld is. De dag van eerste verhandeling was oorspron kelijk vastgesteld op 6 december. AMSTERDAM, 3 dec. Doet. eco nomie: A. J. Middelhoek (Wormerveer). Doet. Frans:H. P. Salomon (Amster dam) .Met lof doet. psychologie: A. Tei legen en bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld „De burgemeester in België en Nederland" de heer A. A. Bosschart. geb. te Amsterdam. ENSCHEDE 2 dec. R.K. School voor Maatsch. Werk; sociale afd.: Mej. M. Ph. Ansink, Leiden (aantekening Kinderbe scherming); mej. H. F. van den Berg, Zwolle (aantekening Alg. Maatsch. Zorg); dhr. G. J. M. Brey, Hengelo (Oï (aanteke ning Arbeidszaken); mej. M. L. van Buchem, Groningen (aantekening Alg. Maatsch. Zorg); mej. A. B. H. Gieling. Olburgen (aantekening Kinderbescher ming); mej. H. Th. De Rooy, Enschede (aantekening Kinderbescherming) mej. E. A. M. Schepers, Nieuw Schoonebeek (aantekening Arbeidsza ken); dhr. B. L. J. Schoorlemmer, Zwol lerkerspel (aantekening Alg. Maatsch. Zorg); mej B. H. M. Spitshuis, Haaks bergen (aantekening Alg. Maatsch. Zorg); mej. T. E. F. Timmen. Eibergen (aantekening Alg. Maatsch. Zorg); mej. J. M. Wiegman, Almelo (aantekening Kinderbescherming) WAGENINGEN, 3 dec. Aan de Landbouwhogeschool is bevorderd tot doctor in de landbouwkunde het lof ir. J. Snee, geboren te Goudswaard, na verdediging van een proefschrift met stellingen, ge iteld: „De stand van de veredeling bij spinazie". Als promotor trad op professor dr. ir. J. C. Dorst, hoogleraar in de teelt en de veredeling van landbouwgewassen. woningen, dan zal enige verhoging kun nen worden overwogen, als de budget taire toestand dat toelaat. Dit jaar zullen naar schatting bijna 85000 woningen gereed komen. De be strijding van de woningnood is dus geen hopeloze zaak. De minister is voor het jaar 1958 echter veel min der optimistisch. Hij zegt, dat de krapte op de kapitaalmarkt en de hoge rentestand het voor particulie ren wel bijzonder bezwaarlijk maken tot de bouw van woningen over te gaan. Als de bouw in de particuliere sector in 1958 inderdaad verstek laat gaan, zal in 1959 met een niet onbe langrijke daling van het aantal gereed komende woningen moeten worden re kening gehouden. De minister zegt het te betreuren, dat ten gevolge van de financierings moeilijkheden als gevolg van de over spanning op de kapitaalmarkt de conti nuïteit in de bouw niet meer is gewaar borgd. Somber ook zijn 's ministers uitlatin gen over de bevordering van het eigen woningbezit, waar hij zegt, dat de finan cieringsmoeilijkheden maken, dat de verwachtingen voor het ogenblik niet gunstig zijn. De bewindsman acht een zekere da ling van de bouwprijzen niet denkbeel dig. Er valt een dalende tendens bij de zwarte lonen waar te nemen. De huren van de woningwetwoningen die thans worden gebouwd zijn volgens de minister zeer hoog. Dit komt door de hoge rentestand, de hoge bouwkos ten en een stijging van het woonpeil. De recente huurstijging is zelfs zo hoog, dat het effect van de 25 pet verhoging van de huren der oude woningen reeds is overtroffen. Orn de spanning niet on draaglijk te maken heeft de regering be sloten om slechts 4 pet rente door te berekenen en de exploitatieopzet van nieuwe woningwetwoningen. Het moet echter mogelijk zijn enige differentia tie te brengen in de aanleg, inhoud en uitrusting van woningen. De minister wil de gemeenten ook wijzen op de nood zaak van een dergelijke diferentiatie, omdat zij en de woningbouwverenigin gen het peil in toenemende mate afstel len op de maximum toelaatbare eisen. Dat kan ertoe leiden, dat een toene mend aantal arbeidersgezinnen van een nieuwe woning blijft verstoken. In sommige gebieden zal de woning nood eerder kunnen worden opgeheven dan in andere. Over ongeveer een jaar zullen er in de provincies Groningen, Friesland en Zeeland, in het zuiver agrarische gedeelte van midden-Neder land en in de kop van Noord-Holland vele gemeenten en zelfs hele gebieden zijn waar van een statistisch woning tekort geen sprake meer zal zijn. De proeven voor het doorwerken bij ongunstig weer hebben succes gehad. Op de betrokken werken werd 20 pet meer geproduceerd dan zonder maat regelen het geval zou zijn geweest. De memorie van antwoord vermeld verder nog, dat op korte termijn een herziening zal tot stand komen van de inkomens grenzen voor de toekenning van een extra-huurbijslag aan bejaarden. Advertentie A Alles op z'n tijd óók een borrel De beroemde Nederlandse bas Arnold van Mill, die o.m. regelmatig bij de Bayreuther Festspiele optreedt en een graag gehoorde gast is in vele vooraan staande opera-gezelschappen in Europa, zal in de komende weken enkele op voeringen bij De Nederlandsche Opera gasteren. Op zondag 8 en donderdag 26 de cember, beide aanvang 1.30 uur, zal hij de rol van „Philips II" vertolken in Verdi's Don Carlos. Op vrijdag 13 de cember 8 uur zingt hij „Sarastro" in Die Zauberflöte van Mozart. Bij Beckers' Haardenfabriek te Ber gen op Zoom zijn thans in totaal zestig personeelsleden ontslagen. In deze fa briek werken in totaal circa 550 per sonen die, voor wat de rest betreft, zullen werken in een verkorte werk week, tot 24 uur. Men wil deze verkorte werkweek toepassen tot 21 december. Ongeveer 100 arbeiders vallen niet on der deze regeling. Bij de Hudson sigarenfabrieken te Roosendaal is per 1 januari ontslag aangezegd aan vijftig sigarenmakers. Ook onder de zogenaamde pende laars zijn, voor zover bekend, thans de eerste slachtoffers gevallen. Zeven en twintig personen uit Breda en omge ving, werkzaam bij een fabriek te Dordrecht die zich bezig houdt met het creosoteren van spoorbielzen, is ontslag aangezegd. Bij de Bierbrouwerij „De Drie Hoef ijzers" te Breda zijn twaalf man ont slagen. Dit zijn Belgische arbeiders. De IJzer- en Kopergieterij v/h Ge broeders -Touw te Breda heeft enige tijd geleden aan negen arbeiders ont slag aangezegd. Een Amerikaanse „talent-scout", de heer Owen McLean, heeft dinsdag in Amsterdam een auditie gehouden voor een aantal gegadigden voor de hoofd rol in de te vervaardigen film over Anne Frank. We zien hier vier van de meisjes tijdens de auditie v.l.n-r. Lili van den Bergh, Anita Klein, R. Kikkert, de heer McLean en Hanneke Muller (Van onze Haagse redacteur) De communistische afgevaardigde H. Gortzak heeft bij de behandeling van de begroting van O.K. en W., die dins dag in de Tweede Kamer is begonnen, gloriërend gewezen op het wetenschap pelijk succes dat de Russen bereikt heb ben met hun Spoetniks. Men is daar verder in het debat, waaraan alleen al voor de onderwijssector niet minder dan zestien sprekers in eerste termijn hebben deelgenomen, maar even op ingegaan, maar zeker is dat de kunst maan ooi zonder dat Nederland ambities heeft in die richting het be lang van wetenschapsbeoefening en on derwijs nog eens een extra belichting heeft gegeven. Het klonk in diverse toonaarden in de Kamerbeschouwingen: de toekomst van ons volk hangt af van het onderwijs, dat thans wordt gegeven. Minister Cals is erin geslaagd zijn begroting bijna 1,2 miljard gld. aardig door de bestedingsbeperking heen te halen, maar dat heeft hem de kritiek uit de Kamer niet bespaard, al werd die kritiek dan hier en daar wat milder geuit dan men ze uit onderwijs kringen zelf beluistert en al werd van diverse zijden waardering uitgesproken voor de werkkracht van de minister. Het accent is thans meer komen te liggen op de sector van het voortgezet onderwijs, in het bijzonder van het V.H»M.O., dan op die van het L.O. Men kan fit ten dele hieruit verklaren, dat er wat de onderwijssalarissen be treft een zekere rust is ingetreden, ter wijl de kwestie van de salariëring der leraren nog niet is uitgevochten. Voor een ander deel telt de omstandigheid, dat de geboortepiek van vlak na de oor log thans het V.H.M.O. nadert. De problemen van het tekort aan docen ten en het gebrek aan voldoende school ruimte worden voor het V.H.M.O. het volgend jaar ernstiger dan tevoren en de r-chade, die het V.H.M.O. nu dreigt te, om niet te zeggen zal lijden, zal zich daarna aftekenen in het hoger onder wijs. Een derde aspect is, dat de minis teriële arbeid nu en in de komende jaren in hoofdzaak geconcentreerd is op de befaamde raamwet voor het voortgezet onderwijs. Deze wetgevende arbeid vormde in de discussies een centraal punt. De ontevredenheid over de gang van zaken met deze raamwet is algemeen, hetgeen inmiddels niet betekent, dat men in het belang van een dergelijke wet altijd eender taxeert, integendeel. De heer Tilanus b.v. is helemaal niet gesteld op deze wet. H'i gelooft, zo zei hij, nog eerder in Sinterklaas dan in de totstandkoming van de zgn. mam moetwet. (Gelooft u maar aan beide, interrumpeerde de minister). De C.H. fractieleider \indl het tragisch, dat el kaar opvolgende ministers zich telkens aan dezelfde steen stoten. Mevr. For- tanier-de Wit (V.V.D.) is van oordeel, dat als het de regering ernst is met het Nederlands onderwas, men aller eerst het V.H.M.O. moet aanpakken, maar zü zei nu niet zo hevig om de raamwet verlegen te zitten. De ener gie die er aan de totstandkoming van deze wet wordt besteed, gaat volgens haar ten koste van andere zaken die urgenter zijn. Anders legde de K.V.P. bij monde van pater Stokmanhet accent. Hij vroeg zich af of het toch niet moge lijk zou zijn de nodige samenhang in het voortgezet onderwijs te bren gen zonder die raamwet. Pater Stok man heeft er overigens geen bezwaar tegen, dat minister Cals probeert dit wel te doen, maar er moet dan meer schot in de zaak komen. Magis ter Stokman kwam met een tijdreken- sommetje, dat terwijl het nog ge flatteerde cijfers bevatte weinig uit zicht opent op een spoedige afwer king van deze aangelegenheid. Wan neer het volgend jaar het vooront werp de adviesgevende instanties en de Raad van State zou kunnen pas seren, dan wordt he* toch nog begin 1959 voor de bewindsman zijn wets- Vertaald door l. Govers van Geuns. 35 Waarom moest ik op kerstdag aan hem denken, vroeg ik me af? Er waren in het heden al genoeg pijnlijke dingen om aan te denken, zonder de oude er nog bij te halen. Toen ik vele jaren geleden het boek las, leed ik met de jonge Philip mee, toen hij zo verschrikkelijk intens tot God bad om zijn horrel voet weer gezond te maken en ik voelde zijn ver pletterend verdriet toen hij besefte, dat het won der niet had plaats gevonden. Ik begreep zijn groeiende bitterheid, omdat hij geloofd had, dat ge noeg vertrouwen bergen kan verzetten. Hij voelde zich verraden en bedrogen. Terwijl ik naar Hentz keek, bad ik: „Alstublieft God, geef Hentz niet de zelfde teleurstelling al: Philip. Laat hem niet zo bit ter worden". Hentz schaamde zich om zijn tranen en wendde zjjn hoofd van me af. Hij had allang de behoefte ge voeld om te huilen - mijn jongen, die een man was. „Huil maar. Huil maar eens goed uit. We zullen hel wel klaarspelen! Eens zal alles anders worden!" Maar hij wilde niet huilen zelfs niet op kerst dag Koppig keek hij me aan: „Wie wil er huilen? Er valt niets te huilen!" Niet lang daarna kwam Fred terug en de diëtiste bracht het kerstdiner. Hentz wilde niets eten maai beloofde later een broodje te zullen nemen. Ik veronderstel, dat we er vreemd uitgezien moeten hebben tussen al die guirlandes, kerstboom pjes, hulst, kerstversierselen en kerstmannetjes. Het blad met mijn kerstmaaltijd stond op de tafel bjj het bed van Hentz, omringd door medieünen, terwyi Fred, die op een krukje zat, het zijne op zjjn knieën in evenwicht probeerde te houden. Ik sneed een stukje van de kalkoen af en wilde het net in mijn mond steken toen Fred zei: „Denk je niet, dat we beter eerst kunnen bidden?" Ik legde mijn vork neer en boog het hoofd. Dat was gedeeltelijk uit schaamte. Ik had het vergeten. Op een bijzonder mooie en heldere dag tussen Kerstmis en Nieuwjaar 1952 kwam Hentz thuis uit het ziekenhuis in Macon. Het wachten was riu op een bericht van het universiteitsziekenhuis in New York. dat er een bed vrij was. De doktoren waren van mening, dat we net zo goed in Perry konden wach ten en we wisten, dat Hentz daar gelukkiger zou zijn en beter zou eten. Nu de verwerkelijking van onze droom zo nabij was, viel het wachten moeiiyk. Hentz was ongedul dig. We hadden nog steeds niet begrepen hoeveel tüd wegglipt uit handen van mensen met een rugge- mergbeschadiging. Hentz kon nu in een auto rijden maar we wisten eigenlijk niet goed hoe we hem moesten aanpakken. We hadden nu geen verpleegster, wel een negerjon gen die met tillen kon helpen, maar verder ook niets van zieken afwist. Als we met Hentz een autorit wil den maken, moest Fred 'eerst van zijn kantoor thuis komen en de hulp inroepen van twee of drie sterke buren er waren vijf mensen nodig om hem in de .wagen te krijgen. Ik heb niet het idee dat Hentz veel plezier had van deze tochtjes omdat we hem zo moeilijk konden transporteren. Alles was geregeld voor het verblijf in New Yorl: en om de zoveel dagen kwam meneer Sanders, de ambtenaar voor beroepsomscholing in de staat Geor gia ons opzoeken. De staat Georgia zou de onkosten voor het verblüf van Hentz in het Ziekenhuis in New York op zich nemen. Meneer Sanders was al zo vaak bij ons geweest, dat wij hem nu als een van onze goede vrienden beschouwden. Zijn rustige zelf verzekerdheid en overtuiging, dat er veel voor Hentz gedaan kon worden, heeft ons moreel gesteund. Onze eerste ontmoeting kwam me in herinnering en mijn verwarring toen hij over revalidatie sprak. Meneer Sanders sprak in mijn bijzijn nooit over de kosten voor revalidatie. Er waren geen pijnlijke vragen of mogelijke suggesties, dat we behoeftig moesten zyn om hun hulp te aanvaarden. Fred ver telde me, dat hij de financiële stand van zaken had moeten geven, maar ik veronderstel, dat toen Hentz tijd in het Maconziekenhuis achter de rug was. deze stand van zaken niet bepaald indrukwekkend was. Fred en ik bespraken onze financiële toestand nieJ er was zo weinig tüd die we samen doorbrachten e als we in het ziekenhuis waren, zaten we in de kame van Hentz en probeerden hem aan het lachen te ro ken of we zaten in de kleine snack-bar. Ik wis dat we een hypotheek op ons huis hadden genomen omdat ik daar de nodige papieren voor had tekenen, maar verder waren me geen bijzonensne den bekend. Er waren veel belangrijker zorgen aan geld. Ik wilde Fred hier niet naar vragen en nij wil de mij er niet mee lastig vallen. Ik heb altijd ge weten, dat we het wel zouden klaarspelen en ik her inner me niet ooit financiële problemen gehad te hebben. Een ziekenhuisverblijf van acht maanden, met vemleeesters, operaties, bloedtransfusie^, dure medicijnen en geneeskundige behandeling is kost baar, Meneer Sanders wist, zoals oe anderen van die dienst, dat de behandeling van de verwonding -waaraan Hentz leed, zeer kostbaar was. Hij moest hebben geweten, zelfs op de dag dat wij elkaar voor het eerst ontmoetten, dat wanneer Hentz lichamelijk in staat zou zijn naar New York te gaan, wij financieel nauwelijks meer in staat zouden zijn hem erheen te sturen. We hadden nog nooit m ons leven iets van een ander behoeven aan te nemen en ik had altijd gedacht dat die omstandigheid onze trots en zelfres pect een danige knauw zou geven. Maar alle bijzon derheden werden zo voorzichtig en zo kies behandeld, dat onze trots er niet onder heeft geleden. We heb ber. nooit om iets gevraagd dat was niet nodig; ze hebben het altijd weten te voorkomen. Terwijl wij in Perry wachtten, bleef Margery elke dag geduldig en rustig met Hentz oefenen. Ik zou niet geweten hebben wat we zonder haar hadden moeten doen. Er waren zoveel andere dingen waar voor we op haar rekenden behalve de behandeling die ze Hentz gaf. Toen we bericht kregen uit New York om daar op vüf februari te zjjn, maakte zij haar plannen dan ook naar New York te gaan om per schip naar haar werk in het buitenland terug te keren. Het vooruitzicht Hentz naar New York te kun nen brengen was heerlijk, maar de gedachte Mar gery dan niet meer bij ons te hebben maakte ons on danks onze vreugde verdrietig. (Worai vervolgd ontwerp in de Kamer kan brengen. Het ontwerp zal dan niet meer vóór 1960 door de Tweede Kamer kunnen worden behandeld. De ver antwoordelijkheid voor deze gang van zaken legde de woordvoerder van de K.V.P. by de minister. In de kring van de t.v.d.A. is de be nadering van het wetsontwerp positie ver; men hecht er veel waarde aan, doch is teleurgesteld omdat het ont werp nog steeds niet is ingediend. Par tiële wijzigingen moeten, zo zei de heer Tans, maar biyven liggen. Dit voor wat het draaien van de wetgevende molen betreft. Met name uit de hoek van de K.V.P. werd bo vendien in zekere zin reeds geantici peerd op de grondslagen van het wetsontwerp. In de memorie van ant woord heeft minister Cals gezegd, dat hij geenszins een mammoetwet wil maken. Hij wil een wet tot stand brengen met slechts een be perkt aantal be'palingen en de uitwer king van die bepalingen zal by alge mene maatregelen van bestuur moe ten geschieden. Drie sprekers van de K.V.P. vonden hierin aanleiding tot het naar voren schuiven van enkele principiële stellingen. Daar was Mag. Stokman, die waarschuwde tegen te ver gaande bevoegdheden van de kroon. Wanneer het niet mogelijk is alle belangrijke onderwerpen in de raamwet te regelen, dan moet de uitwerking in nadere wetten ge schieden en niet in algemene maat regelen van bestuur. Spreker heeft in het algemeen bezwaar tegen de neiging om de regeling van onder wijszaken te zeer naar het departe ment te trekken. Hy noemde als voorbeeld het geval van een M.M.S., die in feite op de vingers getikt werd omdat zy kerklatijn gaf, dit met het argument dat er voor de gymnasia een tekort aan docenten in het latijn is. Ging het by pater Stokman vooral om de kwestie centralisatie-decentralisatie, bij zijn fractiegenoot dr. Albering kwam tot uiting een zekere bezorgdheid voor de rechten, vrijheden en verantwoorde lijkheden van het onderwijs. Het moet buiten twijfel staan, dat aan deze ver worvenheden door de raamwet niet zal worden getornd; spreker vroeg de be windsman om een duideiyke uitspraak op dit punt. De heer Peters van de K.V.P. spitste deze kwestie nog wat verder toe op bet stuk van de beleids- objectivering. Hierby dient zoveel als mogelpk is 'net departementale en mi nisteriële subjectivisme vermeden te worden. Het gaat hier vooral om de wetteiyk gewaarborgde en geregelde vrijheid van schoolstichting. Het is zeer moeiiyk voor het V.H.M.O. en het N.O. objectieve normen ten aan^ieIl van schoolstichting in de wet vast te leggen. Maar men maakt er 'e gemakkeiyk af als men er het su ro- gaat „planning" voor in de plaats stelt. Een kweekscholenplan kan nog net, al- dus de heer Peters maar„f„J '*T 7 en N.O. is er geen verantwoord scho lenplan op langere termijn te maken. Een betere oplossing is daarom ook het stellen van objectieve normen met voldoende waarborgen tegen onverant woorde schoolstichting. Een principieel betoog kreeg men eveneens te koren van de A.R.-afge- vaardigde Scholten. Hij is met diver se andere sprekers van oordeel dat er op het departement van O K en W hard wordt gewerkt, maar' hij vroeg zich ar oï het departement geen din- gen doet, die het nie. moet doen. Al- ,P ''^Ssche kwesties worden <L ?er van de overheid ge- kaaj,d. Spreker waarschuwde tegen het r^T186? ®ren d°°r de' staat. Minis- s'twjdvaardig als steeds, inter- S!SS.e8j hier met de vraag of de overneid werkeloos moet toezien als anderen het werk niet doen. Men heeft verder nog vele andere genten uit de problematiek van het v-H.M.O. aangesneden. Het beleid in zake de salarissn van de leraren noemde mevr. Fortanier-de Wit een politiek op kort zicht. Spr. sprak er haar verwondering over uit, dat er nu weer een verschil is tussen de sala riëring van de docenten bij het V.H. M.O. en die van de leraren bij het mid delbaar technisch onderwijs. Waarom ontbreekt hier de coördinatie? Het on derzoek naar de plaatsbepaling van de leraren ten opzichte van ander overheidspersoneel duurt veel te lang. Men wil een propaganda-actie voor het leraarschap gaan voeren, maar men kan beter de onzalige salarispolitiek la ten varen. Waarom is men toch zo be vreesd de leraren te geven wat hun toekomt? Mevr. Fortanier kondigde aan, dat zij een motie zal indienen over de lerarensalarissen. Het „zwartboek' van de raad van leraren werd ook in diverse be schouwingen betrokken. De heer Kleijwegt (P.v.d.A.) wilde het over heidsbeleid niet zwart, maar wel grys noemen. Nederland moet zijn grondstoffengebrek compenseren door kwaliteitsprodukten en kwali teitsmensen. Daarvoor is goed onder was nodig; er is echter met name in het V.H.M.O. een noodtoestand ont staan. Het kabinet schijnt niet te zien welke gevaren er dreigen. Wij weten niet waar wy in 1958 in het V.H.M.O. met de kinderen naar toe moeten, zei de heer Tans (P.v.d.A)Pater Stok man merkte ten aanzien van het de behandeling van de begro- K„*L*an- °- K- en W. in de Tweede maal de ^oe^k^^spraZTi'e zich nog steeds by het Lo^oorloen Vele gebouwen, waarin lager onder wijs wordt gegeven, Verk£eri ineen erbarmelijke staat en n0g amm kampt men op tal van plaatsen met ernstige personeelsmoeihjkheden. De heer Kleijwegt (P.vd.A.) noem de het voorbeeld van een school, waar bij gebrek aan een andere leerkracht een 72-jarige onderwijze res voor de klas staat en de heer Roosjen (A.R.) vermeldde,, dat een protestantse school te Venlo het noodgedwongen moet stellen met twee r.-k leerkrachten. Laatstgenoemde spreker illustreer de zijn betoog met teksten van ad vertenties, waarin om onderwijzers en onderwijzeressen wordt gevraagd. Men tracht in deze advertenties de werkomstandigheden zo gunstig mo gelijk voor te doen stellen, men vermeldt de huisvestingsmogelijkhe den, wijst op de goede verkeersver bindingen en geeft hoog op van de riante omgeving. Soms wordt er zelfs op het gevoel gewerkt. Een der ad vertenties begon met de uitroep: „Onze juf gaat trouwen en we komen nu zonder te zitten." zwartboek op, dat men dit moet ver staan tegen zqn achtergrond onrust over het V.H.M.O. en die on rust komt zeker niet alleen voort uit de salariskwestie. Minister Cals liet over het zwartboek één enkel woord los. Toen men kritisch sprak over de propaganda voor het leraarschap zwaaide hij met deze publikatie, die op de regeringstafel lag, en zei: Dit is anti-propaganda. Maar, ripos teerde mevr. Fortanier, aan wie ic dat te wyten? Er is voorts, hoe kon het anders, uitvoerig gesproken over het gebrek aan schoolruimten en over het tekort aan bevoegde docenten, terwijl verder o.m. aan de orde kwamen de grotere vryheid voor het onderwijs, de belan gen van de wetenschappeiyke ambte naren, de huisvesting en de eettafels van studenten, de steun aan de gemeen- teiyke universiteit van Amsterdam, de salariëring en deopleiding van kleuter leidsters en de nieuwe spelling. Termen als „een bijna hopeloze si- tiatie", „het peil van het onderwijs zakt", „het kabinet onderschat de ge varen" enz. klonken uit de mond van veIe hü,rev6k vw°i°rarl waar het Sin* over het V.H.M.O. Het was, zoals de wordt so 1?Geen andere minister volgend» -*ari"an«nt door een achter volgende meute in de kuiten gqbete» Mr r< *?ewindsman van O.K. en W. mr- Cals zou vandaag antwoorden. Men kreeg gisteren niet de indruk, dat J11,) zich door het geblaf van de wijs laat brengen. De afdelingen radio en televisie zul len op een later tijdstip aan de orde komen. De koninklijke vereniging Oost en West afdeling 's-Gravenhage zal za terdag 14 december in samenwerking met het Koninklijk Instituut voor de Tropen, de Stichting voor culturele samenwerking tussen Nederland, Suri name en de Nederlandse Antillen, Sre- nang Kondrenang Kondre, de Antil liaanse studenten-vereniging en de ver eniging van Antilliaanse jongeren de koninkrijksdag vieren in de Dierentuin te 's Gravenhage. 's Morgens zal er een bioscoopvoor stelling worden gegeven voor leerlingen van de laagste klassen der ulo-, mulo-, nijverheid-, ambachts- en daarmee ge lijkgestelde scholen, 's Middags zal men een revue geven van klederdrachten uit Nederland, Suriname en de Nederland se Antillen, en een tentoonstelling van huisvlijt en sierkunst van deze landen. 's Avonds zal in de grote zaal van de dierentuin een Surinaams-Nederlands- Antilliaans programma worden gege ven, dat zal worden geopend door de mi nister van zaken overzee, mr. G. Ph. Helders. Het Omroepkamerorkest speelt van avond voor de N.C.R.V. o.l.v. Maurits v. d. Berg o.m. de weinig gespeelde Jener symfonie van Beethoven. Mar- tine Reynders-Schilt speelt het Piano concert van de grote klavierpedagoog Carl Czerny. (403 m 20.20 uur). In de rubriek Tribune des critiques de disques wordt door Paris Inter een nieuwe opname van de Symfoni® Espagnole van Lalo besproken (1829 m 21.10 dur). Het BBC symfonieorkest speelt V0PI de Home Service o.l.v. Sir Malcolm Sargent o.a. de Enigma variaties van Elgar. Later op de avond is er uitgebreid programma gewijd aan Jiam Blake, de man die met alle w' delen de industriële revolutie van "f tijds trachtte te bezweren. (434 m va af 21 uur).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 6