Leider der democraten Stevenson weigert mee te gaan naar Parijs Verschil van inzicht met de regering-Eisenhower DE HOED VAN PAMPERD1DAS Ruim 20 jaar discussies rond Rijksweg I Kruisingen in de bebouwde kommen van Naarden en Bussum doorn in oog van Rijkswaterstaat PLAN „OM DE NOORD" MAAKT DE MEESTE KANSEN FELLE BRAND IN SCHIEDAM Strijd in Ifni duurt voort Mgr. Bekkers in Oostenrijk V.S. VERHOGEN DEFENSIE-POST Incident aan Turks- Syrische grens Inwijding van tehuis voor jonge Hongaren Nieuwe directeur- generaal WOENSDAG'4 DECEMBER 1957 PAGINA 7 Bovenverdieping van meubelfabriek in de as Dokter J. H. Soesman overleden Burgemeester Krijger verongelukt ST. NIKOLAASWERTELLING VOOR DE JEUGD TUTanneer er één probleem op het gebied van het W verkeerswezen in het centrum van het land is, dat reeds geruime tijd de aandacht vraagt, dan is het de kwestie-Rijksweg 1; de verbinding tussen Amster dam en het oosten van Nederland. In een vorige bij drage vestigden wij de aandacht op het pro en contra van de plannen een gedeelte van de Rijksweg in het Gooi om te leggen „om de Noord" (ten noorden van Naarden) en „om de Zuid" (ten zuiden van Bussum). De autoriteiten van rijkswaterstaat, de gemeentebe sturen en de verkeersdeskundigen breken zien reeas meer dan twintig jaar het hoofd over de aanleg van het meest efficiënte «tracé. Hoewel op het hoogste niveau nog geen beslissing is genomen is thans zeker dat het bestaande tracé door de bebouwde kommen van het Gooi (Naarden-Bussum) niet zal worden ver breed en van viaducten voorzien. Het plan „om de Noord" heeft dan ook de meeste kansen. De bezwa ren van rijkswaterstaat zijn vooral gericht op de vele wegkruisingen van het huidige traject. Men vraagt zich thans ook af wat de functie van een nieuw traject zal zijn wanneer eenmaal het wegennet in de IJssel- meerpolders is gepland. Van bevoegde zijde is ons echter medegedeeld, dat het toenemende verkeer in de komende 15 tot 20 jaar, de verbindingen met Lelystad zullen dan waarschijnlijk een feit zijn ook dan een dankbaar gebruik zal maken van het nieuwe gedeelte van Rijksweg 1. 22 jaar gereden zonder ongelukken Nu voorwaardelijk gestraft Voor economische en militaire zaken M iltvuur Ouwehand eist schadevergoeding Restauratie stopgezet EISENHOWER GOLFT AL WEER De foto boven geeft een beeld van de wegkruising bij de uitspanning „Jan Tabak". ONDER: de wegkruising aan het begin van de bebouwde kom van Bussum, vanwaar de weg loopt naar Naarden. De bezwaren van Rijkswaterstaat bestaan reeds jaren tegen deze wegkruisingen. Rijkswaterstaat ontwierp in 1934 een plan tot verbetering van rijksweg 1 waarbij de ingenieurs en hun techni sche staven, in overleg met de verkeers- deskundigen, het oog hadden op een brede weg met slechts over enkele vakken gescheiden banen. Het denk- b®eld om de weg kruisingsvrij te Tnaken werd, bij het bestuderen en ont- Werpen van het tracé, niet overwogen eh kwam derhalve bij de uitvoering ^an het project evenmin aan de orde. Men verkeerde toentertijd in een si tuatie die veel overeenkomst vertoon de met de huidige verkeerstechnische problematiek; de dichtheid van het verkeer nam in de dertiger jaren enorm oe en de autoriteiten en verkeerstech- ïc a s ook de weggebruikers vroegen terecht af, 0f het wegennet hier op was berekend. De uitvoering van het plan van 1934 werd dan ook plotseling gestaakt, want men kwam tot het besef dat de toeneming van het motor en rijwielverkeer een Weg vrij van kruisingen vorderde. Daarbij kwam nog de vraag in discussie of een ver keersweg met 4 stroken dan wel met 2 gescheiden banen elk met 2 stro ken de voorkeur moest worden ge geven. Ook deze vraag werd bij de be ëindiging van de werkzaamheden van de weg in studie genomen. De toeneming van het verkeer bleek uit de cijfers van verkeerstellingen; *r passeerden op de rijksweg tussen Amsterdam en Laren langs een bepaald Punt gemiddeld dagelijks in 1929 m totaal 1726 auto's, 225 motorrijwielen en 1557 rijwielen. Deze cijfers waren in 1932 resn eestegen tot 3602,456 en en ^n Üls tot 4878. 540 en 3629 juist het was naar een beter plan te Zien bleek uit een telling „,„8; er reden toen dagelijks 1-000 1935 s meer over rijksweg 1 dan in nieuw plan werd ontworpen, Waarrnee de rijkswaterstaat wilde voor zien in een kruisingsvrije weg met ge scheiden rijbanen. De verkeersstatistie- ken hadden uitgewezen dat een der- gelijke weg minder aanleiding gaf tot Verkeersongevallen dan een weg met t^gen. Men had daarvoor de sta- weg6. van ongevallen op de autosnel- met ^sterdam-Sassenheim vergeleken Het Plan8" rijksweg 1" 20 jaar gBY®rd in maart 1938, nu bijna meentebestur en' aan de Gooise ge- gelegd. Er b]pu ter beoordeling voor- Daarbij waren 7 oplossingen te zijn. zagen in een orni ontwerpen die voor bouwde kom) jogging (buiten de be leg van een' nie,n dacht aan de aan- Naarden, langs d« tracé benoorden en dan ten oosten k«st naar Huizen en dan ten oosten vn„ delijke richting 0mva« Huizen m zui- Eem in de buurt vangei? n&ar kon worden aangesloten r^.a jrnV waar aanleg zijnde grote Weg toen hi velaken. Een ander Plan h™M e^en eens een omlegging ten noorden van Naarden in, door het Bos van en de bossen van Crailoo, voor de ver! andering van de trajecten tussen Die- men en Naarden tussen Crailoo en Baarn voor bestemming tot autosnel- Weg was weinig nodig. De moeilijkheid leverde het stuk dat door de bebouw de kom van het Gooi liep. Men bleef zich echter prepareren op het plan waarbij het bestaande tracé zou worden gehandhaafd, echter dan als autosnelweg met viaducten om de weg vrjj van kruisingen te maken. Bij de uitspanning „Jan Tabak" zou de weg dan over enkele honderden me ters omlaag gebracht moeten worden, onder de Brediusweg door. Er ston den nog meer viaducten op het pro gramma. De totale kosten van dit plan (in maart 1938 aan de Gooise gemeen tebesturen voorgelegd) werden begroot op 8.000.000. En in december 1939 gaf de minister van waterstaat, ir. J. Alberda, zijn goedkeuring aan het project. Dit plan kreeg de voorkeur boven de andere omdat men rekening wilde hou den met een goede verbinding tussen Amsterdam en de Gooise gemeenten, de verbinding tussen de plaatsen in het Gooi onderling, het zo weinig mogelijk ontsieren van het landschappelijk schoon, als ook met de kosten. De weg zou dan met gescheiden rijbanen wor den aangelegd, zoals bij de eerste ont werpen reeds was overwogen. Inmiddels was de oorlog uitgebroken en terecht stelde ir. F. H. Wisselmgh van de rijkswaterstaat op een bijeen komst in Bussum op 6 maart 1940 de vraag of de gespannen internationale politieke verhoudingen het ons land mogelijk zouden maken „het werk met de meeste spoed uit te voeren". to3iWef-maand®n later rolden de Duitse tanks Nederland binnen he?6pn!^?ucten ziin er niet gekomen en is menufl van de vele wegkruisingen de autnrft!?* een doorn in het oog. Ook geren zich »6n van rijkswaterstaat er- Wanneer mÜlt verkeersobstakels. lake£ naa? ?ie*weg van Hoeve- deelte tot BaSn vrii"1 is ?et ™egge- de eerste kruisigVf^ hT?" krmsl,ngen: 1 en de verbinm^eg'VssV&r? sum en Laren, een |evaarUik Dunt waar reeds tal van weggebruikers de dcod vonden. Het ene verzoekschrift na het andere werd bij de mÜiltlr op tafel gelegd, bewoners van het Gooi schreven felle ingezonden stuk ken in de dagbladen er werden pro testbijeenkomsten gehouden. Uiteinde lijk werd de oplossing gevonden door de aanleg van een zgn. Staphorster kruising. Toch blijft dit punt van sa menkomst van wegen gevaarlijk. De andere kruispunten bij Crailoo, ae Cein tuurbaan, de Huizerweg, de Thierens- weg en de Wilhelminalaan (Staphorster kruising) maken rijksweg 1 tot een zeer gevaarlijk traject voor de weg gebruikers. Het locale verkeer maakt thans ook gebruik van dit tracé, wat als een bezwaar wordt gezien. De bestaande weg komt, volgens de rijkswaterstaat niet voor verbreding in aanmerking. Vandaar het plan „om de Noord"; de aanleg van een tracé vrij van kruisingen met op- en afrit ten te bereiken voor het verkeer dat uit het Gooi vandaan hetzij naar Am sterdam of naar het oosten leidt. Er zal zoveel mogelijk gezorgd moeten wor den voor deze aansluitingen. Daarbij bedenke men nog, dat het plan „om de Noord" minder kostbaar is dan een „omlegging om de Zuid"; het plan dat de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Gooiland voorstaat. Wanneer het plan „om de Noord" wordt gerealiseerd wordt een weg ge projecteerd voor 6 rijstroken die in de buurt van het Blindeninstituut de be staande weg bereikt. Men heeft thans rekening te houden met de voorschriften van de maximum snelheden in de bebouwde kommen, wat ook straks bij een nieuwe weg, in de vorm van een omlegging „om de Noord" tot het verleden zou behoren. Al met al zal er nog wel geruime tijd voor nodig zijn voor een verbetering tot stand is gebracht. Het wachten is vooreerst op de officiële beslissing van de zijde van de minister van verkeer en waterstaat. Dinsdag is bij een felle brand in Schiedam de bovenverdieping van een meubelfabriek gevestigd in een pakhuis- pand aan de Schie uitgebrand. Het vuur is vermoedelijk ontstaan bij het aan maken van de kachel in de lakspui- terij. Binnen een kwartier stond de ge hele bovenverdieping in brand. Aan vankelijk kon de brandweer de vuur haard moeilijk bereiken, maar toen eenmaal de weg erheen was vrij ge maakt, kon de brand met neveiblus- ser en stralen op de babyspuit ener giek worden aangepakt. Te 's Gravenhage is overleden de heer J. H. Soesman, hoofdgeneeskundige bij het departement van maatschappelijk werk. Dokter Soesman is onder meer werk zaam geweest te Malang als gouverne mentsarts, in particuliere praktijk en als directeur van het Chinese hospitaal. Van 1950 tot 1952 was dokter Soesman werkzaam bij het Nederlands instituut voor preventieve geneeskunde te Lei den. 1 Januari 1954 legde hij zijn par ticuliere praktijk te 's-Gravenhage neer en trad hij als medich adviseur in dienst van het ministerie van maatschappe lijk werk, waar hij in hoofdzaak werk zaam was ten behoeve van de Indische gerepatrieerden. Dokter Soesman werk te aan een proefschrift over de medisch- sociale aspecten van de repatriëring. De burgemeester van Lemsterland (Lemmer), mr. M. Krijger, is vannacht om half een bij Follega (gem. Lemster land) met zijn auto geslipt en om het leven gekomen. De Amerikaanse regering en de lei der van de Democratische partij in de Verenigde Staten, Adlai Ewing Steven son, blijken zoveel verschil van inzicht te hebben met betrekking tot de voor stellen, d'ie namens di Verenigde Sta- tcn op de komende topconferentie van de N.A.T.O. zullen worden gedaan, dat Stevenson de Amerikaanse delegatie naar Parijs niet zal vergezellen, tenzij zich „ontwikkelingen van een dwingend karakter" zullen voordoen. Dit berich ten Reuter en United Press. Aanvan kelijk hadden de woordvoerder van het V'itte Huis, James Hagerty, en Steven son zelf slechts meegedeeld, dat presi dent Eisenhower tijdens een bespreking met minister Dulles en Stevenson tot de laatste de uitnodiging had gericht mee te gaan naar Parijs. Op de vraag van verslaggevers, of Stevenson de uit nodiging zou aanvaarden, antwoordde hij zelf, dat dit voor een belangrijk deel zou afhaT gen van de president zelf. Korte tijd later deelde hij echter mee. dat hij er in principe van heeft afgezien de Amerikaanse delegatie naar Parijs te vergezellen. Stevenson heeft een po ging gedaan het gezag van de Ameri kaanse voorstellen zoveel mogelijk on aangetast te laten. „Met de meeste voorstellen, die de Amerikaanse dele gatie zal doen, ben ik het eens. Maar er zijn er een paar, waarmee ik niet kan instemmen. In Parijs zou ik geen gezag hebben, terwijl men toch mijn Wie heeft er wel eens van Pam- perdidas jehoord? Nou let op: je komt hem van daag of morgen misschien nog wel te gen, want Pamperdidas is het aller- kleinste knechtje van Sint Nicolaas. Meestal draagt hij de zak met suiker beestjes. Die is niet zo zwaar als de zak met speelgoed of die met roeden. Die kleine Pamperdidas nu had van Sinterklaas 'n nieuwe hoed gekregen, 'n Hoed met rode, groene en gele ve ren er op. Een pracht van 'n hoed. Maar Sinterklaas had er bij gezegd: Pam, jongen, dit is nu je zondagse hoed, begrijp je. Wees er dus heel zui nig op en zorg dat hij niet in de gracht waait. Dat viel Pamperdidas 'n beetje tegen. Niet dat hij van plan was om zijn hoed in de gracht te laten waaien, maar omdat het 'n hoed voor de zon dag was. 't Was nog pas maandag zie je, helemaal aan het begin van de week. Pamperdidas telde op zijn zwar te vingers hoeveel nachtjes hij nog zou moeten slepen, vóór hij zijn nieuwe hoed op mocht zetten. Dat was één - twee - drie - vier - vijf - zes! Oef, dacht Pamperdidas, dat is me veel te lang. En toen Sinterklaas al weer druk in het „brave-kinderen-boek" zat te bladeren, sloop hjj stilletjes de deur uit met op zijn hoofd zijn splinternieuwe zondag se hoed. 't Ondeugende pietermannetje had juist de beurt om aan de schoorstenen te luisteren. Daarom klauterde hij vlug langs een regenpijp het dak op en nam zijn opschrijfboekje. De wind blies langs de rode en groene en gele veren en liet ze vrolijk wapperen.Pam- perdidas had er plezier in. Wat zie ik er eventjes deftig uit, dacht hij. Toen keek hjj in zijn boekje en zag dat hij juist voor de schoorsteeën stond van juffrouw Prijkepronk. Pamperdidas kneep zijn ene oog dicht en gluurde met 't andere in het donkere schoor steengat. Daar zat juffrouw Prijke pronk in haar kamer. Ze had warem pel haar schoentje met wortels en knol voor het paard al klaar gezet. En ze zong een liedje. Dat zal wel een Sin terklaas-liedje zijn, dacht Pamperdi das en hij legde zijn oor op het randje van de schoorsteen. En ja hoor. Juf frouw Prijkepronk zong: Sinterklaas kapoentje, rij wat in mijn schoentje. Rij voor mij een nieuwe hoed, Die ik morgen dragen moet. Hoor ik dat goed? dacht Pamperdi das, wil juffrouw Prijkepronk een nieu we hoed van de Sint? Hé, da's toeval lig! Toen boog hij zich wat verder in de schoorsteen, want hij moest weten, of hij het toch zeker goed verstaan had Een nieuwe hoed, deze keer hoorde Pamperdidas het heel duidelijk. Hij grinnikte en dacht: ik een nieuwe hoed, zij ook een! Ik zal 't voor haar opschrij ven hoor! Toen wilde hij met 'n ruk zijn hoofd weer uit de schoorsteen trek ken, maar hemeltje lief, daar gebeurde iets verschrikkelijks! De nieuwe hoed, met de rode, groene en gele veren, gleed van Pamperdidas' hoofd en rolle bolde door de schoorsteen omlaag, 'n Ogenblikje later lag hij al voor de voe ten van juffrouw Prijkepronk, die ver schrikt ophield met zingen en riep: maar dat is gauw! Een nieuwe hoed voor mij! Dank je wel Sinterklaas Gauw, gauw naar de spiegel! O, wat pronkte die juffrouw Prijkepronk! Ze keerde zich naar alle kanten met de hoed van Pamperdidas op haar hoofd. O, wat een mooie veren, zuchtte ze. 't Is wèl een vreemde hoed. Ik heb er zo nog nooit een gezien. Maar ik weet wel hoe dat komt. Het is vast en zeker de laatste mode. Dank je wel, Sinter klaas, ,ik ben zó blij met mjjn nieuwe hoed! Maar boven, bij de schoorsteen, stohd Pamperdidas zónder hoed. Er rolde een traan langs zijn zwarte wang. Zijn rode onderlip trilde. Wat moet ik be ginnen? snikte hij. Ik kan toch zo niet terug gaan naar Sinterklaas! Er zat niets anders op, dan zelf ook maar in de schoorsteen te verdwijnen en dan al les eerlijk tegen juffrouw Prijkepronk te zeggen. Pamperdidas bedacht zich niet lang, maar nam 'n aanloop en sprong precies in 't donkere gat van de schoorsteen. Zzzztboem, klonk het in de kamer van juffrouw Prijkepronk. Die riep: hemeltje, wat nu weer, ko men er nog méér cadeautjes. Nee juf frouw, zei Pamperdidas, terwijl hij achter de kachel uitkroop. Ik kom de hoed terug halen. Ikuhhet spijt me wel. Terug halen? riep juf frouw Prijkepronk, op je neus, op je pikzwarte neus, versta je. Ik heb deze hoed zo pas van Sinterklaas gekregen en eens gegeven, blijft gegeven. Wat dénk je wel? - Maar het was 'n onge lukje, juffrouw Prijkepronk, huilde Pamperdidas, die hoed was niet voor u bestemd. - Je kunt me nog meer ver tellen, zei juffrouw Prijkepronk. Die hoed heb ik gekregen en daarmee uit. Wat begon Pamperdidas toen te snik ken! Van pure narigheid werden zijn tranen pik-pik-zwart. Ze druppelden op de vloer en juffrouw Prijkepronk riep verschrikt: kijk uit wat je doet, aap van 'n pieterman! Je maakt mijn hele vloerkleed vies. Wat is er toch eigen lijk allemaal aan de hand? Ik heb nog nooit van mijn leven 'n huilende pie terman gezien. Toen begon Pamperdi das te vertellen. Te vertellen over zijn eigen ongehoorzaamheid. Daar schrok juffrouw Prijkepronk nog veel harder van dan van de zwarte tranen op haar tapijt. - Lieve deugd, riep ze uit, een ongehoorzame pieterman. Heeft jouw goede meester soms al geen zor gen genoeg over alle ongehoorzame kinderen? Moet jij nu óók nog begin nen? Och nee, zei Pamperdidas, ik heb er spijt van en ik zal het nooit meer doen. Toen trok juffrouw Prijkepronk zuchtend de hoed van haar hoofd en gaf hem aan Pamperdidas terug. Die droogde natuurlijk gauw zijn tranen en sloop de kamer uit. Maar bij de deur zei hij nog: Lieve juffrouw Prijkepronk, ik dank u nog wel hoor en een nieuwe hoed krijgt u in elk geval. Daar zal ik speciaal voor zorgen! Natuurlijk heeft juffrouw Prijkepronk haar nieuwe hoed gekregen. Want Pam perdidas mocht dan wel eens ondeu gend zijn, eerlijk was hij ook. Hij heeft diezelfde avond nog alles aan Sint Ni colaas verteld. En samen zijn ze die zelfde nacht nog 'n andere hoed aan juffrouw Prijkepronk gaan brengen. Maar Pamperdidas zal voortaan wel wjjzer zijn. Die draagt zijn nieuwe hoed alleen nog maar als het zondag is! LEA SMULDERS. naam zou verbinden aan beslissingen, die ik mogelijk niet altijd zou goedkeu ren. Ik zou dan de mogelijkheid missen mü er in het openbaar tegen te verzet ten", aldus Stevenson. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, heeft onmiddellijk gereageerd met een ver klaring, waarin hij het besluit van Ste venson zegt te betreuren. „President Eisenhower heeft mij verzocht namens hem er ik wil hier direct bijvoegen: ook namens mijzelf uiting te geven aan onze waardering voor de tijd en de moeite, die gouverneur Stevenson zich heeft getroost bij net helpen bepalen van het Amerikaanse standpunt op de N.A.T.O.-beraadslagingen. Zijn voorstel len zijn bijzonder zorgvuldig bestudeerd en dat zal ook geschieden met alle denkbeelden, die hjj ons nog aan de hand zou doen". De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, Lincoln White, heeft gezegd, dat Stevenson zijn bestu dering van de Amerikaanse voorstellen zal voltooien om daarna Dulles zijn de finitieve aanbevelingen te doen. Er is nog steeds niet beslist, of president Eisenhower de reis naar Parijs zal maken, of dat hij de lei ding van de Amerikaanse delegatie zal overlaten aan vice-president Nixon. Het laatste woord is aan de artsen. Die hebben gisteren meege deeld, dat zij geen bulletins over de gezondl eidstoestand van de presi dent meer zullen uitgeven, nu het her stel van Eisenhower zo voorspoedig en zo snel verloopt. Na zijn onderhoud met Stevenson, het eerste na ruim vier jaar, heeft presi dent Eisenhower gisteren op het Witte Huis een bespreking gehad met leiders van het Amerikaanse Congres. Ver scheidene senatoren en afgevaardig den deelden na afloop mee, dat Ameri ka in 1948 veertig miljard dollar voor militaire doeleinden zal uittrekken, tegen 38 miljard in 1957. De meer uit getrokken twee miljard dollar zullen in de ^erste plaats worden besteed voor de vervaardiging van raketten. De Congresleiders noemden nog een drietal hoofdpunten uit het Amerikaan se programma voor 1958, namelijk: 1. Het wijzigen van de wet op de kernenergie in die zin, dat de bondge noten der V.S(« in het vervolg toegang zullen krijgen tot de Amerikaanse ge heimen op het gebied der kernenergie. 2. De bondgenoten zullen ook worden ingelicht omtrent de Amerikaanse vor deringen op het gebied der raketten- vervaardiging. 3. De Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland zal worden gehand haafd, of, volgens United Press, met een half miljard worden uitgebreid. Het Marokkaanse blad „Al Alam" meldde gisteren volgens Reuter en A.F.P., dat Spaanse oorlogsschepen maandagmiddag de kuststreek van de enclave Ifni met hun zwaarste artille rie hebben beschoten. In dit gebied woedt reeds anderhalve week strijd tus sen Spaanse militairen en Marokkaan se guerrillastrijders. Volgens het blad hebben Spaanse vliegtuigen het Marok kaanse dorp Sjwiraat gebombardeerd. De Marokkaanse guerrillastrijders zet ten hun opmars naar Ifni voort en de Spaanse tegenstand neemt in kracht af, aldus „Al Alam". Verder meldt dit blad, dat de Marokkanen de Spaanse bezetting van Tiliwin beschieten met buitgemaakte kanonnen. De Spaanse regering heeft gist.eren toestemming gegeven het vliegveld van Sidi Ifni weer open te stellen voor de burgerluchtvaart. Een woordvoerder van het Syrische leger heeft volgens Reuter medegedeeld dat Syrische en Turkse militairen gis teren bij een grensincident gedurende negentig minuten schoten hebben uitge wisseld. Het incident vond plaats in het ge bied van Ein el Arab. Volgens de woordvoerder ontstond het, omdat drie Turken poogden tien koeien van Sy- risc' naar Turks gebied over te bren gen. Hij voegde hieraan toe dat aan Sy rische zijde geen slachtoffers zijn ge vallen. De coadjutor van de bisschop van 's Hertogenbosch, mgr. W. M. Bekkers, heeft dinsdagmiddag te Retz in Oosten rijk een tehuis voor jonge Hongaarse vluchtelingen ingewijd. De Nederlandse en Zwitserse katholieken hebben de bouw van dit tehuis, dat meer dan hon derd jonge Hongaren kan huisvesten, mogelijk gemaakt. De jonge inwo ners ontvangen in zeven etappen een volledige vakopleiding. Aan het begin van de inwijdingsplech tigheid begroette pater prior Tonk als vertegenwoordiger van de Weense cha- ritas de vele gasten, onder wie de Ne derlandse gezant in Oostenrijk, mr. E. Star Busmann, en de president van het huisvestingscomité, mgr. drs. J. C. van Overbeek. De vice-voorzitter van het huisves tingscomité, mr. E. Baron Speyart van Woerden, wees er in een toespraak op, dat de Nederlandse katholieken hun steun hebben gegeven om zo hun dank baarheid te kunnen tonen voor de hulp vaardigheid, welke Oostenrijk 'ten op zichte van de vluchtelingen aan de dag heeft gelegd. De aartsbisschop van Wenen, mgr. F. Koenig, bedankte in naam van zijn dio cees de Nederlandse katholieken en wees in dit verband op de edelmoedigheid van de Nederlandse bevolking na de beide wereldoorlogen, zoals deze zich heeft gemanifesteerd in het opnemen van tienduizenden pleegkinderen. Als vertegenwoordiger van de Oostenrijkse bondsregering sprak staatssecretaris Grubhofer. Hjj gaf ter overweging, dat Oostenrijk nog immer hulp van buiten af behoeft, daar nog 10.000 hongaarse vluchtelingen in kampen moeten leven. De Zwolse rechtbank heeft een 49- jarige buschauffeur uit Enschede ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar en 60 boete, subs, een maand hechtenis en voor waardelijke intrekking van het rijbewijs voor de tijd van drie maanden. De chauffeur reed 8 juli op de Zui derzeestraatweg bij Hulshorst als chauf feur van '?n autobus zeer dicht achter een andere bus. Toen de chauffeur van laatstgenoemde bus plotseling moest stoppen, wendde de eerste het stuur naar links teneinde een botsing te ver mijden. Van de andere kant kwam echter juist een autobusje waarin zes militairen zaten. De botsing was zo he vig dat twee militairen werden gedood en vier zwaar gewond. De chauffeur had gedurende 22 jaar zonder ongelukken te maken, gereden. Jhr. mr. H. F. L. K. van Vredenburch zal de, door de benoeming van drs E. H. van der Beugel tot staatssecretaris, opengevallen plaats van directeur-ge neraal voor economische en militaire aangelegenheden van het ministerie van buitenlandse zaken met ingang van 15 januari gaan innemen. Jhr. van Vreden burch is sinds 1956 hoofdvertegenwoor diger in Londen van de hoge autoriteit van de Europese gemeenschap voor kolen en staal. De directie van Ouwehands Dieren park te Rhenen heeft bij de Keurings dienst te Tiel betaling van dertigdui zend gulden geëist als schadevergoeding voor de dood van twee Bengaalse tij gers en de kosten van inenting van alle andere dieren van het park. De beide tijgers stierven namelijk als ge volg van het eten van rundvlees dat met miltvuur was besmet en niettemin door de dienst voor dierlijke consump tie was goedgekeurd. Door tijdig in grijpen konden enkele andere kostbare dieren worden gered. Alle dieren die van het besmette vlees hadden gegeten moesten echter worden ingeënt. De directie van het park was tegen de ontstane schade niet verzekerd. De restauratie van het St.-Barbara- klooster te Delft, dat thans bij de r.-k. studentenvereniging „Sanctus Virgilus" in gebruik is als sociëteit, is voorlonig stopgezet omdat men de vereiste sub sidies niet op tijd. heeft ontvangen. Dezer dagen heb ik een ritje in de nieuwe Duitse TEE-trein gemaakt. Zomaar een plezierritje van Amster dam naar Apeldoorn, vice versa. En die summiere af stand was dan nét groot ge noeg om te kunnen consta teren dat het een heel mooie trein was. Dat wel. Een trein met air-conditioning bijvoor beeld. Dat heeft overigens ook weer zijn nadelen. Want in een trein met gemechaniseerde luchtverversing kun- nen de ramen dan weer niet open. En dat acht ik een nadeel. Een mens moet in een trein uit het raampje kunnen hangen en wuiven, vind ik. Hij moet dusdoende kunnen bewerkstelligen dat de familie op het perron knarse tandend van jalouzie achterblijft; of huilend van weemoed, wat ongeveer op hetzelfde neerkomt. Dit nu laat de TEE-trein niet toe. Hij vervoert u gerieflijk, geruisloos en zonder om- maar mét toeslag. Er is ook een bar in de TEE-trein. Een echte bar mét krukken, die essen tieel zijn voor een bar, als u begrijpt wat ik bedoel. Ik houd al wel van bars zonder meer, maar als zo'n ver blijf mij dan ook nog het genoegen wil doen zich voort te bewegen, dan taoet ik zeg dat zulks een extra verras sing voor mij is. Overigens is de afstand van Amsterdam naar Apeldoorn te kort om de voordelen van een rijdende bar naar behoren te kunnen beoordelen. Maar een perfecte trein, dat wel. Een van mijn medepassagiers keek al rijdende steeds maar met een zekere nostalgie naar de blauwe lucht. Hij betreurde maar één ding, n.l. dat de trein niet vlóóg. Dat kon ik niet met hem meevoelen. Integendeel. Als ik in een vliegtuig zit betreur ik immer maar één ding, dat het niet rijdt. Neen, ik ben geen hoogvlieger; ik min de begane grond. Al is het in een kruiwagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7