FILMJOURNAAL Stille Armen Bloembollencultuur-Hillegom gaat niet akkoord met het plan van een nieuwe Haarlemse Beurs Voorstel om naar een goed kopere oplossing te zoeken Drie grootste Nederlandse banken „overgenomen" Komnüpraten House of England Bernardine Stop overTokyo Hij... zij... en de Petticoat Guys en Dolls Op de drempel der oneindigheid Vader tegen wil en dank Reprises In 't Gelid Actie van personeel heeft run9 op de banken tot gevolg K. P. M. -employé gearresteerd Spoedzitting vertraagd Bewonder Suède Nieuwe werkplaats voor minder validen in Haarlemmermeer wordt urgent geacht Commissie benoemd om bouiv voor te bereiden Cinema Palace Lido Luxor Films: Apotheken en dokters diensten Rembrandt Frans Hals Studio SLEUTEL WEG? OPSTAND IN CHINA HOLLANDSCHE SOCIËTEIT Ei gendom van de republiek" Garuda brengt 14 Nederlanders naar Singapore ZATERDAG 7 DECEMBER 1957 PAGINA 2 Di versen „OE SLEUTELSPECIALIST" Ondernemers in het Bloembollenbedrijf gaan vergaderen over de aanschaf van een nieuwe'Amerikaanse Ford '57 met of zonder inruil wacht er niet te lang meeDe Amerikaanse Ford .57 Maak een afspraak DE OFFICIAL FORD DEALERS m£t een official Ford dealer" H.H. Missen op zondag T.Y.B.B. tegen Celeritas WASSERIJ DUYN Zaanse ruziemakers voor de politierechter Burgerlijke Stand Haarlem Haarlemse politierechter HEEMSTEDE Geen spreekuur Anderhalve Eeuw Levensverzekering VAN LEVENSVERZEKERINGEN N.V. K„,k,„p". Tresiong Poging geld uit Djakarta te smokkelen" Verdeeldheid onder N.A.T.O.-landen over Nederlands verzoek jekker v.a. 179,50 Franse velours sportcolberts 119,50 Bedrijfschap Bloembollen- handel „Bernardine" is het gedroomde ideaal-meisje van een clubje Ameri kaanse H.B.S.-ers, die hun tijd door brengen met het draaien van grammo foonplaten, het racen in open auto's en motorboten, het drinken van coco-cola en bovenal met fantaseren. Voor stu deren blijft natuurlijk weinig tijd over. De film wil eigenlijk niets anders doen dan op een vrolijke manier het leven beschrijven van de Amerikaanse teena gers met hun moeilijkheden op school, thuis en onder elkaar. En al is het ge heel wel iets te kleurrijk geworden, mede door de liedjes van een nieuwe Amerikaanse zangster geeft het ge schikt amusement voor de laatste va kantieweken. In Cinema Palace voor alle leeftijden. Een slungelachtige jongeman, die een der belangrijkste figuren blijkt te zijn van de Amerikaanse contra-spionnage in het Verre Oosten, komt in de film Stop over Tokyo in Japan voor hete vuren te staan. Er is een complot om de Amerikaanse hoge commissaris van Japan uit de weg te ruimen, met het doel de haatgevoelens aan te wakkeren. Dat dit op het laatste moment wordt verijdeld is te danken aan onze jonge vriend, die en passant kennis maakt met een leuk Japans meisje, een kind van een jaar of zes. waaraan de film haar aardigste momenten dankt. Ove rigens een middelmatig geval, deze film, een publiekfilm zogezegd, met het sentiment en de sensatie nauwkeu rig afgewogen en op de juiste plaatsen gedistribueerd. In Lido voor boven de veertien. Advertentie Wagenweg 29. Haarlem Tel 20518 SOFTY WAVE de nieuwste permanent wave, welke uw haar een NATUUR LIJK aanzien geeft. SOFTY WAVE geeft u na één streek met de borstel een gedistingeerde soepele coiffure Institut de Beauté Haute Coiffure CINEMA-PALACE: Bernardine, a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Op de drempel der onein digheid, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Di. één avondvoorstelling om 8 uur. LIDO: Stopover: Tokyo. 14 j. 2, 4.15, 7, 9.15 u. Za.-avond: Geen medailles voor spion nen, 14 j. 23.30 uur. Zo.-ochtend: Koning der manege, 14 J. 11 uur. LUXOR: Hij, zij en de petticoat, a. L 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: t.m. zo.: Oklahoma, 14 j. Za. 2.30, 7. 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma.: Vader plukt de vruchten, 14 j., 8.15 Uur. REMBRANDT: Guys and Dolls, 18 j. 2. 4.15, 7. 9.15 uur. Zo.-ochtend: Geen plaats voor wilde die ren, a. 1. 11 uur. ROXY: t.m. zo.: De zoon van Zorro, 18 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.-middag: In de onderwereld van Parijs, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: «Vader tegen wil en dank, 14 J. 2.15, 7. 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zo.-ochtend: Bij de kannibalen van Nieuw- Guinea, a. 1. 11 uur. Zaterdag 7 december Stadsschouwburg, 20 uur: „Omzien in wrok", een min of meer cynische geschie denis verteld door de voorman van de Jongste generatie Britse schrijvers (The Angry Young Men), John Osborne. Het stuk wordt gespeeld door de toneelgroep Theater" onder regie van Robert de Vries met in de hoofdrollen Kees Brusse, Bernard Droog en Anne Marie Heyligers. Zondag 8 december Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep „Theater" met „Het dagboek van Anne Frank", een aangrijpende voorstelling van het leven van het Joodse meisje Anne Frank, dat in Amsterdam was ondergedo ken. In de hoofdrol: Tineke Crefcoeur. Regie: Karl Guttmann. Concertgebouw, Amsterdam, 14.30 uur: Concert voor niet-Amsterdammers door het Residentie Orkest o.l.v. Willem van Otterloo. (Kaarten aan de loketten der N.S.). Maandag 9 december Grote Kerk, 15.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Concertgebouw, 20 uur: Tweede concert ln de Beethovencyclus door Herman Kreb- bers, viool, en Robert Weisz, piano. Haarlem Apotheken: Apotheek",T. Krijnen, Ekster straat 100, tel. 51059: Apotheek Begemann Sneltjens, Kruisweg 30, tel. 10043; Apo theek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539. Doktersdlenst: Men belle nummer 11990. Ziekenvervoer: GGD, tel. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400. Aerdenhout Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98. Heemstede, tel. 38197. Doktersdienst: J. Reurink, Aerdenhouts- duinweg 8, tel. 26035. Bloemendaal Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, tel. 57903; Apotheek De Wilde. Broekbergenlaan 42, Santpoort- Dorp, tel. 02560-8284. Doktersdlenst: ,T. A. Bosch, Bloemendaal seweg 84, tel. 52655. Heemstede Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 38197. Doktersdienst: J. Laeijendecker, Raadhuis plein 9. tel. 38103; J. G. M. van Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 38377. Overveen Apotheken: Bloemendaalseweg 85, Bloe mendaal, tel. 57903. Doktersdienst: C. R. Post, Gillis School meesterlaan 2, Haarlem, tel. 10367. Santpoort Artsen: J J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santooort. tel. K 2360-8510. Apotheken (ook nachtdienst IApotheek De Wilde. Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 2560-8284. en Bloemendaalse apo theek. Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500-22181. Wi-e anderhalf uur lang wil genieten an een kostelijke persiflage op Britse, Amerikaanse en Russische mentalitei ten, moet deze week de film in Luxor gaan zien. ,,Hij... zij... en de Petticoat zegt als titel eigenlijk niets. Het gaat niet alleen om de petticoat, die een ge deserteerde vrouwelijke oorlogsheldin in Londen te zien krijgt, het gaat om de hele Westerse atmosfeer, die op de Kenau-kapitein minder indruk maakt, dan men zou vermoeden. Haar desertie hield verband met een miskenning. Overigens blijft de stoere vrouw aan vankelijk fervent communiste. Een Amerikaanse kapitein, een Engelse edelman en lugubere mensen van de Russische geheime dienst vervullen een rol in het onderhoudende, bij tijd en wijle spannende verhaal. De ontkno ping willen wij ongevraagd niet onthullen. Alle leeftijden kunnen er heen. Joseph L. Mankiewicz heeft naar een aantal korte verhalen van Damon Ru- nyon een film gemaakt over de gab bers en dobbelaars van de Broadway. Men zal zich herinneren, dat er veel om deze film te doen is geweest. Drie maal is hij afgekeurd, als zijnde bele digend voor het Leger des Heils, de vierde maal is de film naar men ons verzekerde, onbeschadigd door de keuring gekomen. Achttien jaar, zegt nu de keuring, en daar kan men wel vrede mee hebben. De film is wei nig meer dan een bonte musical, die hier en daar nogal vrijmoedig om springt met de Save a Soul mission, die kan worden vergeleken met ons Leger des Heilswerk, maar die beslist niet hetzelfde is. Als men de film ziet met enig begrip kan men er, dunkt ons, geen aanstoot aan nemen. Voor het ove rige de bekende songs en dansjes, lou ter bedoeld als luchtig amusement. Mankiewicz heeft er beslist niet veel talent aan verspeeld. In Rembrandt. Het moet gezegd dat in de film ,,Op de drempel der oneindigheid", die de ze week in Frans Hals draait, een re delijke poging wordt gedaan om een do cumentaire te geven van de medische onderzoekingen die in Amerika worden verricht met betrekking tot de ruimte vaart. Hoewel de avonturen die daarbij beleefd worden opwindend genoeg zijn voor meer dan een thriller, hebben sce narioschrijver en regisseur zich de no dige beperking opgelegd, waardoor een aanvaardbare rolprent is ontstaan. Het is geen meesterwerk maar een ver dienste is dat de toeschouwer niet op nieuw wordt geplaagd met lofliederen op drieste helden of op fantastische idealisten. Het is een vrij strak ver haal van medici en avonturiers die zich bereid verklaren als menselijke proef konijnen te fungeren bij de onderzoekin gen die nodig zijn om eerlang de ruim te tot domein van aardse stervelingen te maken. De verteltrant is sober en blinkt in geen enkel opzicht uit. Dat men voor de weergave van de ruimte cinemascoop heeft gekozen vinden wij redelijk. Voor veertienjarigen. Advertentie Fernandel stort zich in de film „Va der tegen wil en dank" in 'n vreemd en wat pikant avontuur. Als handelsreizi ger ontmoet hjj in de trein en later in een bus een meisje, dat een baby ver wacht en wier bruidegom verdwenen is. Fernandel volgt haar. Dat heeft tot ge volg, dat hjj zich bij het meisje thuis als echtgenoot moet voordoen. Amusante situaties doen zich daarbij voor; de ernst ''an de zaak verliest hij evenwel niet in het oog. Uiteindelijk komt alles op zijn pootjes terecht. Het meisje mag thuis blijven en Fernandel kan weer terug naar zijn vrouw en kinderen. Veer tien jaar en ouderen kunnen ervan ge nieten. Vandaag en morgen kan men in Mi nerva nog zien „Oklahoma", een film van Fred Zinneman naar de bekende musical van Rodgers en Hammerstein. Een vrolijk onbezorgd zangspel van en kele jonge mensen temidden van de maisvelden van Oklahoma, die zich ge reed maken voor een feest. Jalouzie dreigt daarvan een drama te maken. Voor boven de veertien. Maandagavond gaat in datzelfde the ater „Vader plukt de vruchten", het verhaal van de baby van de dochter van „De vader van de bruid" en de aspi- rant-grootvader, die zich na heel wat geharrewar met elkaar verzoenen. Veertien jaar. In Roxy tot en met morgen „De zoon van Zorro", de man wiens naam angst zaait in de harten van de bandieten. In de film, waarin Edward Cassidy een van de hoofdrolspelers is zijn de geweer- en revolverschoten niet van de lucht. Achttienjarigen kunnen er heen. Vanaf maandag draait, eveneens in Roxy, „In de onderwereld van Parijs". Spanning, lachen en griezelen gaan net ais sommige toeschouwers hand in hand. Daarvoor zorgt Fernandel. Veer tien jaar. Advertentie LANG* VFFRSTKAAT In TEL 1149:' Maandag 23 december 's morgens om tien uur houdt de Katholieke Ver eniging van Ondernemers in het Bloem bollenbedrijf haar achttiende algemene ledenvergadering in hotel „De Leeuwe rik" aan de Kruisstraat te Haarlem. Op de agenda komen voor de bestuurs verkiezing, de aanbieding van dé begro ting voor het jaar 1958. enkele voorstel len van afdelingen, waarover reeds nraa-Mvies is uitgebracht, en de be handeling van de vragen gesteld door de afdeling Noordwijkerhout aan het hoofdbestuur van de KVOB. met een muurvaste wegligging en een fantastisch ruim interieur. Geruisloos en veilig - stijlvol en comfortabel enmet een verbluffend motorvermogen. De Mercury 1957 vol nieuwe technische vondsten, vermetel van lijn, imponerend van prestatie. Kom nu met ons praten over de aanschaf van een nieuwe auto. Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H„ 11 en 12. St. Antonius, N. Groenmarkt: 6.30, 7.30 K„ 8.30 H., 10, 11 en 12. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H., 11 en 18 (Avondmis). O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne: 6, 7.30, 9, 10.30 H„ en 12. St. Jan, A'damstraat: 6.15, 7, 8.15, 9.30 H„ 11 en 12.15. H. Hart, Kleverpark: 6.30, 7.45, 9, 10.30 H„ en 12. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 6.30, 7.45, 9 H„ en 11. H. Llduina, Rijksstraatweg: 6.30, 7.30, 9 H„ 10.45 en 12. O. L. Vr. van Zeven Smarten, Rijksstraat weg: 6.30, 7.30, 8.45 H., 10.15, 11.30 en 18 (Avondmis). H.H. Petrus en Paulus: 6.30, 7.45, 9 H„ 10.45 en 12. H. Bavo (Heemstede): 6.45, 7.45, 9, 10.15 H„ en 12. O. L. Vr. Hemelvaart (Heemstede): 7, 8.30 H., 10, 11 en 12. Hulpkerk: 7.30 en 9. H. Antonius (Aerdenhout): 7.30, 9 H. en 11. H. Agatha (Zandvoort): 7.30, 9 H„ 11. O. L. Vrouw Onb. Ontv. (Overveen): 7, 8 K„ 9 H„ 10.30 en 11.30. Als volg van een wijziging in het voetbalp.ogramma speelt TYBB zon dagmiddag op het terrein aan de Schalkwijkerweg tegen Geleritas. Aan vang half drie. 4 cl l>er tr ritte A MS T K R OA M S E V A ART 20 TEI..11053 SEMI-PROFS: E.D.O.: Van de Berg; Berends, Vervoort; Van Kampen, Van Dijk, Leonhardt; Smit, Plaizier, Spiers, Belfroid, Kops. Haarlem: Snijders; Sybrandi, Kors; Kilian, De Voogd, Boom; Brokx, Dege- naar, De Graaf, Goedhart, Groeneveld. R.C.H.: Van der Voort; Schoonenberg, De Jong; Krist, Van de Brink, Hoogen- doorn; Kruyer, Nanai, Mul, Biesbrouck, Henke. Stormvogels; De Graaf; J. H. Janssen, Freriks; Luppens, Snoeks, Tol; H, Groot, De Boer, C, Groot, H. M. Janssen, Brom. V.S.V.: Geerlofs; Schoon, Pietersen; Mertens, Spaans, Pelser; Planken, Bre- derveld, Van Dolder, Van der Hijden, Post. AMATEURS, Tweede klasse: H.B.C.: Warmerdam; Van Bruggen, Goossens; Drayer, Kors. Van Bergen; Martin, De Klerk, Joh. Duindam, De Reus, J. H. Duindam. H.F.C.: Van der Lee; Dekker, Bijvoet; Bouwman, Molijn, Wijkhuizen; Winter, De Nijs, Jansen, G. Molenaar, Jac. Mole naar. Kennemers: Meijer; Lejeune, Huisman; Brethouwer, Horeman. Van der Sluis; F. Mosk, Minneboo, Zwanenburg, De Bie, J. Mosk. Schoten: Kessens; Van Veen, Hogen- dijk; Van der Mark, Geurts, Koppen; Blankenstein, Wijkhuizen, Otte, Van Oosten, Zandberg. DERDE KLASSE: T.Y.B.B.: Bakker; De Wildt, Weijers; Van der Vlugt, Veld huizen, Pebesma; Diesveld, Blom, Van Zon, Vessies, Meijer. VIERDE KLASSE: Concordia: Van Looy; Vos, Schoonderwoerd: Boot, War merdam, Lubbe; Ras, B. de Koning, Vis ser, Duwel, P. de Koning. Onze Gezellen: Borger; Vosse, J. van de Velden; Koedijk. J. P. Wagemaker, B. van de Velden; Klooster, Mathot, Van Wees, J. Wagemaker, P. van de Velden. De opstellingen gelden van achter naar voor en van rechts naar links. Wijzigin gen voorbehouden. De Haarlemse politierechter, mr. J. P. Pstersen, veroordeelde gisteren een 46-jarige fabrieksarbeider uit Wormer- veer tot zestig gulden of dertig dagen wegens mishandeling van een 27-jarige kantoorbediende. De verdachte had op 30 oktober 's avonds een woordenwisse ling gehad met de bij hem inwonende kantoorbediende en deze met zijn hoofd tegen de vloer gedrukt. „Ik ben zenuwpatiënt en erg gauw opgewonden", verklaarde de arbeider. „Een schrale troost voor uw slacht offer", vond de politierechter. De officier van justitie mr. dr. R. W. H. Pitlo, vond de zaak zeer onverkwik kelijk, te meer omdat de aanleiding tot de ruzie een futiliteit was. In zijn re quisitoir gewaagde hij van een stands verschil, dat zijns inziens zou bestaan tussen de fabrieksarbeider en een kan toorbediende. Hij vond het beter, dat ieder maar bij zijn stand bleef. Dan zou er minder ruzie komen. De eis luidde vijfenzeventig gulden of dertig dagen. „Het lijkt hier de Oudezijds Achter burg al wel", had een schillenophaler gezegd in een Oostzaans straatje tegen een vrouw, die hem de doorgang met ziin karretje belette. De schillenmari voegde aan zijn vergelijking enige, blijkbaar op het beroep van de vrouw slaande kwalificaties toe, die deze „niet nam". „Al hebt u gelijk, dan mag u zoiets nog niet zeggen", hield de officier van justitie de verdachte voor. Hij eiste vijftig gulden of twaalf dagen. Het vonnis luidde veertig gulden of tien dagen. GEBOREN: z. v. A. Korver-van Veen; z. v. J. M. G. Veenings-van Es; z. v. M. Makkelie-Roose; z. v. G. W. van den Berg-Kooiman; z. v. J. C. M. Emke-Langeveld; d. v. E. Winter-Vet; d. v. B. A. Kock-van Zon. ONDERTROUWD: R. Reinalda en G. A.Fruitma. OVERLEDEN: C. van Deventer, 81 j., van Keulnstraat; C. H. Broekman, 66 j., Slachthuisstraat; S. Frederiks- Frenkel, 83 j„ Beelslaan; J. Speel- mam-Molenaar, 79 j., Kleine Hout straat. Het komende weekeinde geeft ieder een nog volop de gelegenheid zijn bij drage gereed te maken voor de stille armen. Per giro mochten wij ontvangen: F. H 10; Bij het comité voor de stille ar men kwam binnen: N.V. N.B.M. „N" 75; mej. P. B. 50; Jkvr. dr. mr. W. L. v. S. 25; mej. C. C. 15; F. W. 10; mej. H. S. 2,50; J de J. 1.50. Giften voor de Stille Armen kunnen aan ons bureau bezorgd worden, Sme- destraat 5, Haarlem, of per giro wor den overgemaakt op no. 143480 ten name van de Nieuwe Haarlemsche Courant onder vermelding „Stille Armen". Een 48-jarige bakkersknecht uit Bad hoevedorp werd gisteren door de Haar lemse politierechter, mr J. P. Petersen, veroordeeld tot veertig gulden boete of twaalf dagen ter zake van vernieling. De verdachte had een boom omgezaagd, die op het erf van een buurman stond. De takken van de boom zouden nadelig zijn voor het kippenhok in de tuin van de verdachte, die tenslotte korte metten had gemaakt met de boom. De eis luidde dertig gulden, maar de politierechter vond de vernieling blijkbaar ernstiger dan de officier. Een 47-jarige bouwvakarbeider uit Amsterdam werd wegens diefstal van een horloge (waarde 100) veroordeeld tot veertig gulden of twaalf dagen en een maand voorwaardelijk. De man had het horloge gevonden tijdens de af braak van de tentoonstelling „Het Atoom" op Schiphol, waar hij werkzaam was. Blijkens zijn strafblad had hij al eerder oneerlijke bijverdiensten gehad. De officier van justitie had een week onvoorwaardelijk geëist. De burgemeester van Heemstede zal maandagmorgen en dinsdagmiddag geen spreekuur houden. Wel spreekuur houdt hij dinsdagmorgen van tien tot twaalf uur. Advertentie AMSTERDAM 1907. In het grote Chinese rijk gist het voortdurend en wederom zijn nieuwe onlusten uitgebroken. Jonge Chi nezen hebben zich onder de leiding van een revolutionaire figuur, Soen Jat Sen, een arts, aangesloten tot de Kwomintang of Volkspartij. Deze jonge mensen schijnen Westerse idealen te koesteren en die in hun reusachtige land te willen verwezen lijken. Het programma van Soen Jat Sen zou om vatten: nationale eenheid, regering door het volk en sociale hervormingen. Het Chinese volk zucht weliswaar onder overheersing en uitbuiting, maar hoe dit logge rijk ooit nog eens uit zijn lethargie zal ontwaken, weet geen sterveling, en meit vraagt zich af of het voor de wereld niet beter is dat dit reuzen- rijk maar voortslaapt. In 1907 vierde de Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen haar eeuwfeest en betrok zij op Herengracht 475 het mooiste huis van Amsterdam. HERENGRACHT 475 - AMSTERDAM-C. - TELEFOON 49100 Zoals kon worden verwacht heeft de afdeling Hillegom van de Kon. Algeme ne Vereniging voor Bloembollencultuur in een ledenvergadering, welke vrijdag avond -n hotel Sistermans werd gehou den, het voorstel van het hoofdbestuur met betrekking tot de Haarlemse Beurs met algemene stemmen verworpen. Dit voorstel beoogde de valtheffing, die thans 3 pet. bedraagt en geheven wordt voor de financiering van de On persoonlijke Reclame, met een half procent in het exportbedrag te ver hogen ten bate van de bouw van een nieuwe bloembollenbeurs te Haarlem. Het afdelingsbestuur legde de verga dering een amendement op dit voorstel voor, inhoudende dat de afdeling Hille gom in principe met het voorstel van het hoofdbestuur akkoord gaat, mits de heffing beperkt blijft tot voorlopig één jaar en over leze heffing telkens van jaar tot jaar een Beslissing wordt genomen. Ook dit amendement werd door de aanwezige 120 leden unaniem afgewezen. Twee accenten lagen op de afwijzing en wel ten derste de kostbaarheid van het project (schatting 8-10 miljoen gul den) èn de voorgestelde wijze van in casso door het P.V.S. Aan het afdelings bestuur werd opgedragen een motie te formuleren waarin wordt aangedrongen op terugname van het voorstel door het hoofdbestuur. Het afdelingsbestuur is bij de indie ning van het amendement uitgegaan van het standpunt dat verbetering van de beursaccommoditie dringend gewenst is alsmede een principiële uitspraak ten deze voor het vak. Het kon het ook eens zijn met de plannen tot inning van de gevraagde gelden door het Product schap doch wilde zich nog niet binden voor een periode die zich uit zou strekken over 10 jaren. )e heer P. J. W. /an Til opende het debat en noemde de consequenties van de voorstellen „angstaanjagend". De in ning door het P.V.S. betekent volgens spr. dat de vrije organisatie zich uit gaat leveren aan het Productschap zon der dat ruimte is gelaten voor ont snappingspogingen. Wordt dit' voorstel aangenomen, aldus de heer v. Til, dan zal de naam van onze vrije organisatie, de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencul tuur moeten worden veranderd in „Ko- nink1 ik p->nhangsel van Produet.ieschap" (Algemene hilariteit). Spr. wijst beide voorstellen onvoo*waardeüjk af. De heer H. Nieuwenhuis verklaarde doordrongen te zijn van de noodzaak van een betere beur„, doch ook hij acht te het principe niet juist, al grondt de afdeling daarop haar voostel. De heer F. v.d. Kolk, lid van het hoofdbestuur, zeide echter dat het voor stel van het hoofdbestuur eigenlijk moet worden gezien als een soort en quête onder de leden. Bii het hoofdbe stuur ligt het aanbod van de gemeente Haarlem. De Alg. Ver. reserveert jaar lijks een zeker bedrag voor nieuw bouw. De vraag is nu gesteld wat het gaat kosten en of het vak werkelijk bereid is 10-12 miljoen gulden op tafel te leggen. Eigenlijk betreurt het hoofdbestuur zelf de vorm waarin dit voorstel ^ko men is. Het eerste waar het om 8aat de bereidheid van het vak en het twe - de om een uitspraak over de mam De heer A. J. v. Engelen wees het voorstel af, wijzende op de praktis onbruikbaarheid van het terrein De heei A. H. Staats zeide dat de tijd is aangebroken om de kaarten op tafel te leggen. Op een behoorlij ke manier is de Hillegomse beurs te vergroten en dat zal slechts 2 mil joen kosten in plaats van 10 of 12. Waarom dan nog praten over een beurs van 10 miljoen in Haarlem? Nadat nog enkele andere aanwezigen van hun zienswijze hadden laten blijken bracht de voorzitter, de heer G. Topper eerst het amendement van de afdeling Hillegom in stemming dat met algeme ne stemmen werd verworpen. Een zelfde lot onderging het voorstel van het hoofdbestuur. Hierna volgde een discussie óver het voorstel van de heer Staats. Verschil lende aanwezigen verklaarden zich er voor, anderen wilden het, althans voor lopig, als zijnde ontaktisch achterwege laten. De heer H. Nieuwenhuis las een motie voor waarvan de inhoud in gro te lijnen overeenkomt met het voorste] van de heer Staats, echter zonder de verwijzing naar de Hillegomse beurs. Men werd het eens over een tussen voorstel, <\an het hoofdbestuur zal wor den verzocht het thana ter tafel lig gende VJorstel terug te nemen, de zaak te onderzoeken naar de mogelijkheid van een goedkope otilossing, echter zonder inning door het Productschap. Met instemming van de vergadering zal een kleine commissie worden be noemd, die deze motie in die geest zal redigeren. Het Indonesische personeel van de drie grootste Nederlandse banken in Djakarta heeft vandaag aan de direc teuren een proclamatie overhandigd, waarin zij verklaarden de banken te hebben overgenomen. Van de directeur van de Nationale Handelsbank, de heer ,.Ve woordvoerder van het plaatse- y militair commando in Djakarta heeft medegedeeld dat een Nederlandse uan de Koninklijke Paket- vaartmaatschappij is gearresteerd, op >uJmn° van een Poging tot het tüh J^len -j°a^ Belden van de maat- frlrV7 ^0°f<fstad. Zijn naam werd met bekend gemaakt. Voorts bevestigde de woordvoerder de arrestatie van de heer W. Buma de Nederlandse directeur van de firma Jacobson Van Den Berg, die beschul digd wordt van het neerhalen van de Indonesische nationale vlag van het gebouw van zijn kantoor. Deze vlag was door Indonesisch personeel van Jacobson Van Den Berg op het gebouw gehesen. De spoedzitting van de NATO-raad, die vanmorgen op verzoek van Neder- 1' id bijeen zal komen om de ontwikke ling van de situatie in Indonesië te be spreken, is naar U.P. meldt vijf kwar tier uitgesteld. Naar verluidt heerst er verdeeldheid over het Nederlandse ver zoek, aldus het IT.P.-bericht, en dit zou het uitstel tot gevolg hebben gehad. Veertien Nederlanders zijn vanmorgen met een toestel van de Garuda Indo nesian Airways uit Djakarta in Singa pore aangekomen. Zij verklaarden aan verslaggevers, dat de situatie in Indo nesië iets rustiger schijnt te zijn gewor den, aldus meldt Reuter. Er zijn berich ten geweest, dat de G.I.A. geen verlof zou krijgen Nederlanders naar Singa pore te vervoeren. Deze maatregel schijnt dus te zijn ingetrokken. Een van hen, een employee van een oliemaatschappij op Borneo, zeide, dat „onze relaties met de politie en bestuur op Borneo niet beter konden zijn". In Djakarta is de toestand bepaald slech ter, maar ik heb niets van geweld ge merkt, aldus deze passagier. Een andere passagier zeide in het be gin van de week drie dagen lang doods benauwd te zijn geweest, doch de laat ste twee dagen leek de toestand iets beter te zijn. Zijn weder-inreisvisum was ingetrokken, doch hoge ambtenaren van het immigratiekantoor hadden hem de verzekering gegeven, dat hij geen moeite zou hebben om een nieuw te krijgen. G. P. Schütte, vernam de correspondent van het A.N.P., dat de bank, nadat hu de proclamatie had gekregen, als nor maal op zaterdag tot twaalf uur is open- g bleven. De directeur van de Escomp- tobank, de heer H. Hoving, zeide, dal het Indonesische personeel in zijn eanJt de proclamatie had voorgelezen. Een zelf 'e actie had plaats bii de Factory der Nederlandsche Handel-Maatschappij- De directeur van de Escomptobank had de delegatie van het personeel gevraag", of zij over een machtiging beschikten^ Hierop werd geantwoord, dat een macn- tiging bij de bevoegde autoriteiten zou worden aangevraagd. Alle leden van het Indonesische personeel van de drie ken zijn aangesloten bij de Indonesisch vakvereniging van bankpersoneel, d' naar men meent een onafhankelijke vaK* bond is. Vanmorgen was er een „run" op banken van mensen die hun deposito! wensten op te nemen. Nadat het personeel de banken l)a^ overgenomen, werden de naamborden van de banken beplakt met biljetten- waarop in de Indonesische taal ston° te lezen, dat zij ..eigendom van de Re publiek Indonesië" ziin. Ook de auto - van de banken werden van die bii jetten voorzien. Naar gemeld wordt, heeft het personeel de sleutels van de pakhuizen en kantoren der banken overgenomen, terwijl de In' donesische rood-witte vlag werd gehe sen. Gisteravond verklaarde de ministei van voorlichting Sudibjo nog, dat "e regering het eigenmachtig overnemen van bepaalde ondernemingen, ondanks de strikte orders van de minister val mnsie °m dergelijke handelinge" achterwege te later, betreurt. Advertentie de laatste creaties van de internationale mo decentra. "House of England" biedt u een verrassende keuze uit het nieuwste en bestel Een sportief en ele gant model van zuiver antilope. U kunt het met of zonder ceintuur dragen. Ook in grote maten verkrijgbaar! NIEUW Zeer chic en..apartl De modieuze dessins en de warme tinten zullen uw goedkeuring wegdragen! Amsterdam - Den Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum Onlangs is er in de gemeente Haar lemmermeer een commissie in het leven geroepen, waaraan het ontwer pen van een plan voor een nieuwe werk plaats vr - minder validen is opge dragen. Het is de bedoeling, dat het nieuwe complex zal worden gesticht op de gronden van het voormalige defensieterrein in Hoofd dorp. Het zal het huidige onoverzichte lijke en eenzins doelmatige ingerichte gebouwencomplex van de werkplaats voor minder validen aan dr Kruislaan 6°RW°rP vervangen. Een nieuw gebouw wordt urgent geacht, omdat er veel emplooi is en omdat er in Haar lemmermeer nog verschillende minder valieden zijn, aan wier levensgeluk nog meer relief zou kunnen worden gege ven zls zij in een werkplaats tewerk konden worden gesteld. Maar in de te genwoordige behuizing is voor hen geen plaats. De werkplaats voor minder validen in Haarlemmermeer werd in januari 1952 geopend. Er waren toen tien min der validen, die een weekloon ver dienden met het breien van netten, het binden van boeken, het maken van manden en het vleehte va matten. In dr afgelopen vijf jaar is het aantal arbeidskrachten in de werkplaats ge stegen tot zeven en veertig, die onder leiding van de leider van de werkplaats, de heei C. Melse, werkzaam ziin in de nettenbreierp. de bakelietafdeling, de meubelmakerij, de boekbinderij en de metaalafdeling. Door een te geringe afzet werden de mandenmakerij en de mattenvlechterij opgeheven. Pot werk wordt uitgevoerd in op dracht van bedriiven. in de nettenbreie- rij worden netten gemaakt voor trawl- visserij en in bepaald mindere mate voor verschillen/ takken van sport. Het afbramen van bakeliet en het mon teren van bakelietonderdelen geschiedt in de bakelietafdeling het monteren van rollagers in de metaalafdeling. Vooral de laatste werkzaamheden behoren tot de zogenaamde deeltaken, die b .drijven bij voorkeur uitbesteden, omdat zii daarvoor over te weinig per soneel beschikken. Ofschoon de beste dingsbeperking ook in het bedrijfsle ven reeds tot meer terughoudendheid in het productieschema heeft geleid en in somm'ge gevallen tot een algehele stopzetting van de productie, heeft de werkplaats voor minder validen in Haarlemmermeer tot nog toe volop werk. Het werk in de meubelmaker!) bestaat i-i hoofdzaak uit het repareren en stofferen van meubels in opdracht van particulieren. Scholen, bibliotheken, gemeentelijke instellingen en ook parti culieren verschaffen de boekbinderij het nodige werk. Alvorens een minder valide in een werkplaats tewerk wordt gesteld, wordt zijn geschiktheid beoordeeld door een arts en door de commissie G.S.W.-rege- ling. De meesten van hen komen uit Haarlemmermeer; van de zeven en veertig minder invaliden komen er drie uit Uithoorn. Op het ogenblik bedraagt de gemiddelde leeftijd vijftig jaar. Het verloop onder de werkkrachten is groot. Men mag niet vergeten, dat velen patiënten zijn, die regelmatig on der doktersbehandeling zijn en voor wie zelfs het milde regiem van een werkplaats, waar uiteraard andere maatstaven worden aangelegd dan in het vrije bedrijf, nog ondraaglijk is. Een andere, specifiek voor de Hoofddorpse werkplaats bestaande moeilijkheid was tot /oor kort de grote afstand, die som mige minder validen dagelijks van huis naar de werkplaats en terug moesten af leggen. Daarin komt verbetering, want Gedeputeerde Staten van Noord-Hollan" hebben donderdag het college van B en W laten weten, dat zjj het besluit van de gemeenteraad om een auto aan te schaffen ten behoeve van nersoneelver- voer hebben goedgekeurd. Het bestuur van het Bedrijfschap vo^j de Bloembollenhandel komt vrijdag december in openbare vergadering een. 's morgens om tien uur in de v° n zaal van café-restaurant Brinktna g aan de Groote Markt te Haarlem. agenda vermeldt onder meer de v stelling van een verordening van compensatie-bijslag in verband "juLjig huurverhoging en van de verorae Begroting 1958.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2