Er is veel meer bewaard dan men denkt Archieven uitkammen op soek het voorgeslacht naar De lepels van tante en de kist met familiepapieren Nederland doet beroep op NATO-partners Autoverkeer in Velsertunnel beantwoordt aan verwachtingen Onrechtmatig Kapper spelen als hobby f 138.000 voor katholiek H.O. iSJSSSi tïnTvS S "IS";' Weinig kans dat weg over de ljmuider sluizen verdwijnt ZATERDAG 7 DECEMBER 1957 Sumatra rustig .Maatregelen in Singapore PAGINA 5 Aanbod van „hulp aan landgenoten in Indonesië" Hadden wij een wapen of een Franse voorvader? eigenschap ge- besmetting uit- Gcnealogie heeft met A-griep de ineen, dat zij zich alleen door breidt. Natuurlijk, iedereen verzucht wel eens na et aanhoren van oude familie-overleveringen uit de 77l°HcZ van een bejaarde tantedat het nu toch hoog tij 0rdt om alles eens goed uit te zoeken. Maar het blijft bii een bewogen zucht. Want hoe komt men aan de toeet of er ergens in het nevelige verleden een grote erfenis in -de familie is verdeeld of verspeeld, adellijk bloed in de parentatie is geweest of een wapen het ge acht heeft gesierd? De leek deinst terug voor het schrikbeeld van stoffige archieven, onleesbare hand schriften en peperdure beroepsgenealogen. Het vrome doornemen om er wat aan te gaan doen, blijft onuit- Bevoerd en als tante het tijdelijke met het eeuwige ver wisseld heeft maakt men ruzie over de zilveren lepel tjes en geeft de kist met familiepapieren aan de vuil nisman mee. Zo gaan nog dagelijks kostbare gegevens over het voorgeslacht verloren, ondanks de klachten van het zich steeds uitbreidende getal van amateur-genealogen. Lag het aan deze Begrepenen, dan was er reeds lang een wet op het vernietigen van familiepapieren. Maar zolang zelfs bij de overheid dikwijls het begrip voor historie zoek is, hoeft men geen hoop te koesteren op pogingen tot behoud van hetgeen nog in kisten op zol der en laden van oude bureaus bij particulieren ligt op- Betast. De papiernood in de hongerwinter en de ruimte nood in de moderne flats hebben catastrofale gevolgen Behad. Bij tonnen tegelijk is er vernietigd. Het gehele Verleden schijnt te zijn geliquideerd en toch bloeit de genealogie als nooit tevoren Men merkt het aan de Mzoekcijfers der archieven. Het fervente enthousiasme tier genealogen noem ze nooit „sibbekundigen", want tie pogingen der bezetters om zich van deze nobele Activiteit meester te maken kan ze nog in woede doen °ntsteken verbreidt de belangstelling als de reken- kundige reeks van de stamboom. Wat is daar de oor aak van? Vraagt men het de genealogen zelf, dan luidt bet antwoord: 80 pet. ijdelheid en verder een tikkeltje n}cv.wsgierigheid gemengd met romantische verwach- tinBen. Een sansculot van grootmoeders kant" wj"aag één van alle leken aan de ge- den luidt zonder uitzondering: had- een wapen. Het antwoord luidt slist .misschien. Wapens waren be- Afa' «et het monopolie van de adel. Van 0m te achterhalen of men een fle »de fraaie schildjes, gecopieerd uit Standaardwerken, in de hal van zijn jpning mag hangen, moet men eerst ZDn aanspraken zwart op wit kunnen verantwoorden. En hier begint het werk, dat de leek afschrikt en dat voor ,pe,n,ea'?.°? juist de attractie van zijn liefhebberij is. Er moet gesnuffeld wor den in gemeentelijke en rijksarchieven. Voorouders moeten uit vergeelde folian ten en beduimelde klappers worden overgeschreven, geboorte-, huwelijks- en sterfdata moeten worden vergeleken en klare afstammingsreeksen moeten goed geordend op papier staan, voor dat er conclusies kunnen worden getrok- £eh._ Dit werk lijkt ingewikkelder dan is zolang men zich bepaalt tot re- eeu«cllewerk over circa anderhalve linE Tot 1811, het jaar van de instel- de rtw1 de burgerlijke stand, kan zelfs voorg ondeskundige leek zijn gehele kaar Ji acbt 'n enkele middagen bij el- hetrati ,en- Zelfs deze bescheiden pe- vert ,e in bet terrein der historie le- hioet boeiende resultaten op. Men blent ?esPepnd zijn van alle senti- Saan i?} ui et enige ontroering te onder- tveiini» het doorbladeren van de hu- bit latm wiïa,n de bet-overgrootouders gehele pyramide van bloedverwanten bij een brengen. Dat vraagt veel geduld, maar de resultaten zijn meestal bijzonder interessant. Want juist in de zijtakken vindt men soms de herkomst van die wonderlijke verhalen over adellijk bloed, Franse afkomst en omvangrijke erfenis sen, die in bijna elke familie de ronde doen. De Franse afkomst blijkt dan soms van een sansculot ,,van grootmoeders kant" te stammen en het verhaal over de edelman was gewoon ont staan door een naamsverwarring, maar toch doemen er soms namen op die te denken geven. Want de kwartierstaat in min of meer comple te staat is op zijn beurt weer een uit gangspunt voor geheel andere studies. Wat waren al die namen in het boek voor lieden? Speurtochten in notarië le archieven brengen soms luisterrij ke gegevens aan het licht. Een voor ouder, die beroepsmilitair was, vindt men in de oude legerarchieven com pleet beschreven. Uit het archief van de oude Oost In dische Compagnie duiken nadere de tails op over een ver familielid, dat naar Indië is gegaan. Er is veel meer bewaard, dan men durft te verwachten, maar men moet het weten te vinden. Eerst als uit de namen zich levende we zens beginnen te vormen, beleeft de echte snuffelaar zijn gelukkigste mo ment. Want nu kan hij gaan denken aan een werkstuk, dat de gehele fami lie met enthousiasme zal begroeten. Uit de gegevens, die hij links en rechts heeft verzameld componeert hp, met behulp van lectuur over de historie van de plaats, beroep en andere om standigheden, een familieboek. Hij vult de tekst aan met foto's en oude pren ten, brieven en documenten en als ecu- maal de foliant voor hem ligt, is hij zelf verbouwereerd over het resultaat. Hij voelt zich opgenomen in een veel grotere familie, wier zorgen en vreug den van eeuwen terug hij bijna als een realiteit ervaart. En als zpn zoon er soms bizarre liefhebberijen op na blijkt te houden, zegt hij geruststellend tot zijn vrouw dat hem dit niet verwondert: zijn bet-overgrootvader was precies zo. Genealogen zijn beminnelijke lieden. Zelfs tegen de mensen, die lachen om hun belangstelling voor „dode voor ouders". Zij verontschuldigen zich met de opmerking dat het een liefhebberij is, precies als het oplossen van kruis- woordpuzzles. Alleen het is spannender. Wijsgerige lieden knopen aan het stij gende getal van beoefenaren van deze liefhebberij de conclusie vast, dat de belangstelling voor het voorgeslacht een gezonde reactie is op de al te voor barige liquidatie van het verleden, die wij in de afgelopen tijden hebben be leefd Waar het heden er slechts op uit schijnt om de mens te vereenvou digen tot een nummer in de al te grote massa, zoekt de genealoog houvast in een inspirerend verleden, in een wijd vertakte schare van interessante voor ouders, tegenover wie hij zich op een of andere manier verantwoording ver schuldigd voelt. b Kr doop gen In de bruidegom, de schoolse hanepoten van de bruid, de namen der getuigen en van de ambtenaar, het zand uit de zand- strooier dat nog in de inkt van de gan zenveer is blijven kleven, ze brengen dit gebeuren van lang terug nog even als een realiteit ten leven. De andere stuk ken uit het dossier zijn ook interessant. Het dienstplichtformulier bevat zelfs een nauwkeurig signalement van de bruidegom. Zulke belevenissen zijn voor de meeste beginnende snuffelaars die altijd op de minzame hulp van de archiefambtenaren kunnen rekenen voldoende om in haast bij alle oudere verwanten familiepapieren, bidprentjes en foto's te verzamelen en mondelinge overleveringen op te tekenen om het beeld van deze bet-overgrootouders te completeren. Daarmede is de eerste phase voorbij. De tweede vraagt meer tijd. Voordat men zich daaraan gaat wijden, is het wijs contact op te nemen met de Ned. Genealogische Vereniging, die waardevolle adviezen kan verstrek ken. En zeker is het aan te bevelen om even in de bibliotheek Jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyns „Genealogisch Repertorium" te raadplegen, want mis schien is het gehele voorgeslacht al door een ander uitgezocht. De historie van voor 1800 ligt opge tast in doopboeken, trouwboeken en be grafenisregisters. Pastoors en domi nees, al of niet nauwkeurig, al of niet leesbaar schrijvend, zijn verder metge zel en toeverlaat van de zoeker. Wie zijn familie in het hoge noorden zoekt bemerkt tot zijn schrik dat daar voor 1800 de familienaam zoek is. Voor- ?"ders staan te boek als IJsbrand AI- sch z' 'dpe Douwesz. Gezien de zelflarste aan voornamen ontdekt men datf de dorpen verschillende kandi- voor ,1Voor een identiteit. Dat wordt Maap ^..kenealoog een penibele affaire. Waar ,i'l18 niet voor een gat te vangen, hij zich ob uhte 'Ün doodloopt, begeeft woonte Van n Paden. De goede ge- kleinkinderè».0"8 voorgeslacht om de Toen sergeant James Begnaud uit Louisiana in Korea lag en er geen kapper voor zijn mannen beschikbaar was, leerde hij daar haarknippen. Nu ts zijn standplaats Heidelberg, waar hij het geregelde leven van een Amerikaanse soldaat in West-Duitsland leidt. In zijn vrije tijd echter gaat hij met zijn draagbare „kapperssalon" naar het plaatselijke weeshuis, waar hij eens m de twee weken het haar van de kleine bewonertjes fatsoeneert. Voorouders moeten uit vergeelde folianten en overgeschreven. beduimelde klappers worden (Vervolg van pag. 1) Het .L.M.-personeel mag de lucht haven Kemajoran niet betreden en het heeft geen toegang tot de eigen han gars, waar voor duizenden guldens voor raden ligt opgeslagen. Uit Bandung, Semarang en Oost-Ja- va komen berichten over Nederlandse ondernemingen, die door het Indone sische personeel zijn „overgenomen". De militaire commandant van Bandung, overste Suprapto, heeft be paald, dat deb oycott van Nederlandse onderdanen moet worden gestaakt en dat ook geen ongeautoriseerde overne mingen van Nederlandse bedrijven meer mogen plaats hebben. De ANP-correspondent heeft ver nomen, dat op Sumatra de toestand rustig is. Nederlanders worden er niet geboycott, er worden geen bedrijven „overgenomen" en op de ondernemin gen vindt het werk normaal voort gang. De militaire commandant van Zuid-Sumatra, overste Barlian heeft bekendgemaakt, dat hij de „overne ming" van Nederlandse bedrijven zonder toestemming zal beschouwen als een misdrijf. Na een vergadering van de minister raad heeft de Indonesische minister van voorlichting, Soedibjo, gisteren ook gezegd, dat hij de anti-Nederlandse boycott het eigenmachtig overnemen en deels zelfs verwoesten van Nederland se bedrijven betreurt. Er zijn n.l. be richten geweest, dat enkele pakhuizen op Oost-Java in brand zijn gestoken. De regering, aldus Soedibjo, begrijpt de geestdrift van de bevolking, maar zij moet op nakoming van haar in structies blijven staan. Beveiliging van de Nederlandse eigendommen is in ons eigen belang, zo zei hij. Volgens UP noemde hij het verbreken van de diplo matieke en handelsbetrekkingen met Nederland een kwestie van tijd. Uit Praag bericht Reuter, dat de communistische wereldfederatie van vakverenigingen (W.F.T.U.) zich soli dair met het Indonesische volk heeft verklaard. De ANP-correspondent in Djakarta ver neemt, dat president Soekarno volgen de week woensdag in Surabaja een be langrijke verklaring zal afleggen. AFP meldt uit Singapore, dat de rege ring aldaar zich bereid heeft verklaard de ooorgangsfaciliteiten voor Nederlan ders, die Indonesië moeten verlaten, te vergemakkelijken. Volgens dit persbureau is er door Nederlandse autoriteiten ook contact opgenomen met de Britse luchtmacht te Singapore. Er zou gesproken zijn over het gebruik van Britse militaire toestellen voor de evacuatie van Ne derlandse burgers. De Engelse mili taire autoriteiten zouden zich bereid hebben verklaard Nederlandse evacué's in legerkampen onder te brengen. Vol gens United Press gaat het hier om de Selarang-barakken, die plaats bieden aan 5.000 personen. Door het opslaan van tenten zou deze capaciteit belang rijk kunnen worden uitgebreid. Naar aanleiding van de anti-Neder landse campagne in Indonesië heeft zich ook een aanzienlijke diplomatieke activiteit ontwikkeld. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken on derhoudt voortdurend contact met de ambassades van Nederland en Indone sië. Over het algemeen onthoudt Ame- men naar de 8yst®matisch te benoe- dig houvast hn^° s levert al aar- heten hebben E„ gr°°tmOeder kan ge- bij de - e namen van cetui- derend over de^stH" .soms ook verhel- He. Bovendien znn h "°r -Yan de faml" ook grote helpers van °a e no«?"S8en Het „notarieel" met ":^6 ™f,e,aar»' testamenten, boedelschefdi^86? Va° porten van huizen en grond 52"' trans" opzienbarende informaties 80ms namen van getui- hun naam nomen. De splnfnj pleegt nog wel eens te veranderen, maar doorgaans heeft men daar wel beter houvast- Zo kan men, met geluk en vlijt, dik wijls tot diep in de zeventiende eeuw doordringen. Drie eeuwen voor geslacht is al een respectabele pres tatie, maar de echte genealoog is beslist niet tevre den met de rechte lijn, die zijn naam draagt. Hij wil m zijn kwartierstaat zijn twee ouders, zijn vier grootou ders, acht over grootouders. zestien bet-overgroot ouders, kortom de Zijn betovergrootvader was precies zo. Van een speciale verslaggever) Nu de Velsertunnel ruim twee maan den in gebruik is, kan een overzicht worden verkregen van het gebruik, dat ervan gemaakt wordt. Het dubbele doel, een vrije kruising te maken voor het wegverkeer en voor het scheep vaartverkeer, is op dit gedeelte van het Noordzeekanaal bereikt. Reeds in de tweede week, dat de tunnel in ge bruik was, is het verkeer constant ge worden. De eerste tien dagen en de weekends vormen geen bruikbare maat staf, omdat men dan meer moet spre ken van een tunnelbezichtiging door toeristisch verkee. Beschouwt men echter het verkeer op maandag tot en met vrijdag, dan blijkt dit zich con stant te bewegen tussen 11.000 en 12.500 voertuigen per dag. De raming was een daggemiddelde van 12.000 voertuigen, zodat de werkelijkheid wel heel nauw keurig met de voorspelling overeen blijkt te komen. De ontwikkeling van de laatste twee maanden doet voor de komende tijd geen ingrijpende veranderingen ver wachten. Wel is het mogelijk, dat de voltooiing van de aansluitende wegen nu vooral ten zuiden van het Noord- zeekanaal nog vrij onoverzichtelijk nog enige toeneming van de verkeers intensiteit tot gevolg zal hebben. Maar voor het overige zal de opvoe ring van het totaal gelijke tred gaan houden met de algemene stijging van de verkeersdrukte in Nederland. Voor het pontveer bij de Hembrug blijkt de Velsertunnel weinig soulaas te bieden. De vermindering van het aan tal auto's is zeker niet spectaculair te noemen. In de week, voorafgaande aan de opening van de Velsertunnel, wer den door de Hemponten per dag 6.600 voertuigen overgezet. De werkweek daarna, dus van 30 september tot 4 oktober, stond in het teken van de tunnelbezichtiging. Het Hem-veer ver werkte toen 5.550 auto's per dag. Daar na is het aantal weer wat toegenomen. Thans schommelt het op normale werk dagen tussen minimaal 5.600 en maxi maal 5.900 auto's per dag. Het gereedkomen van de brug bij Schellingwoude heeft voor Velsen na genoeg geen betekenis. Zaandam had er de eerste paar dagen een 400 auto's per werkdag minder door bij de Hem ponten, maar ook hier zal het toeris me zeker een rol hebben gespeeld. Het ziet er niet naar uit, dat de prog nose uit het rapport van de Commis sie Oeververbindingen Noordzeeka- naal-IJ, bewaarheid zal worden. Hier in wordt namelijk verondersteld, dat het aantal overzettingen door de Hem ponten op een gemiddelde weekdag in 1958 na de ingebruikstelling van Velsertunnel en Schellingwouderbrug zal verminderen tot 4.300, tegen 6.400 in 1956, dat is een afname van 2.100. Dat de Velsertunnel binnen afzien bare tijd als een niet te overschrijden drempel de weg naar Amsterdam voor zeer grote schepen zou afgrendelen, wordt door deskundigen betiteld als een speculatie zonder enige redelijke grond. Er bestaan plannen om In IJ- muiden een nieuwe grote sluis te bou wen, waarvan de vloer lager ligt dan het dak van de tunnel. Nog afgezien van de vraag of deze plannen ooit gerealiseerd zullen worden, staat het vast, dat dit zeker niet op korte ter mijn zal gebeuren. Bovendien gaat de ontwikkeling in de scheepsbouw nog wel naar een steeds groter tonnage voor de Amsterdamse werven is vooral de bouw van super-tankers in de toekomst belangrijk maar dit behoeft niet al- rik zich angstvallig van enige positie keuze. Het is daarom al een hele stap, dat amtassadaur Allison in Djakarta toestemming heeft gekregen Indonesië de bezorgdheid van zijn regering en van de Amerikaanse gemeenschap ken baar te maken. Bij de secretaris-ge neraal van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft hij op matiging aangedrongen. In Londen heeft de Indonesische am bassadeur, Sunario, op zijn verzoek een onderhoud gehad met de tweede onder minister van buitenlandse zaken, More land, die vroeger ambassadeur in Dja karta is geweest. Tijdens dit gesprek zei Moreland, dat de Britse regering de Indonesische maatregelen tegen Neder landse onderdanen betreurt. Zij zullen de Indonesische belangen zeker ook schaden en in het buitenland een onge lukkige indruk maken. Volgens AFP heeft Sunario gezegd, dat de opmerkingen van Moreland niet de vorm van een protest hadden; zij werden ingegeven door menselijke over wegingen. Sunario meende erin ge slaagd te zijn Moreland te overtuigen van de onjuistheic van berichten, als zouden Nederlanders uit levensmidde lenwinkels in Indonesië worden ge weerd r i als zouden zij van water- en elektriciteitsvoorziening zijn verstoken. De oproep van de bisschoppen in hun herderlijke brief van 3 november j.l. tot steun aan het Katholiek Hoger Onderwijs is tot nu toe beantwoord door bijna 8000 katholieken, die f 137.656,37 bijeenge bracht hebben. Dit komt neer op een gemiddelde van ruim f 17 per gift. Dit wekt de hoop op een aanzienlijk hoger resultaat als ook de velen, die de bis schoppelijke oproep nog niet hebben be antwoord, het voorbeeld van de 8000 volgen en hun bijdragen voor dit doel, dat de bisschoppen bijna even belang rijk achten als de kerkenbouw, willen storten op giro 65.68.00 van mgr. dr. B. J. Alfrink te Utrecht, giro 65.63.00 van mgr. dr. J. H. G. Lem- mens te Roermond, giro 65.67.00 van mgr. J. P. Huibers te Haarlem, giro 65.69.00 van mgr. W. P. A. M. Mutsaerts te Den Bosch, giro 67.73.00 van mgr. J. W. M. Baeten te Breda, of giro 92.63.00 van mgr. P. A. Nierman te Groningen. Afgezien van de eenmalige uitgave voor kantoorinrichting en dergelijke ten behoeve van de door de bisschoppen op gerichte Stichting Centraal Fonds voor Katholiek Hoger Onderwijs staan tegen over de opbrengst van bijna 138.000 gul den aan voorbereidings- en uitvoerings kosten voor deze inzamelingsactie f 20.000! Advertentie tijd gepaard te gaan met een grotere diepgang. In het streekplan IJmond-noord is de autoweg over de sluizen te IJmui- den, aangelegd ter ontlasting van de pontveren toen de Velsertunnel nog niet gereed was, aangeduid als een tijdelijke verbinding. De gemeente Vel sen heeft er voortdurend op aangedron gen dit tot een permanente verbinding te laten, ten behoeve .van het lokaal verkeer en ook uit toeristische overwe gingen. De kans, dat deze wens in vervulling gaat, is nu wel zeer groot. Deze weg over die sluizen blijft, on danks de Velsertunnel autoverkeer trekt- ken. Het autoverkeer is nor altijd 20 procent van vóór de opening van de tunnel en bedraagt nu op een normale werkdag gemiddeld 1.000 auto's. Tijdens de weekends ligt het aantal auto's aan merkelijk hoger. Dat er zelfs een be langrijke categorie vaste gebruikers is van deze sluis-route bleek, toen de weg 14 dagen gestremd was geweest. Di rect daarna was het autoverkeer weer op de oude sterkte. De brutale verklaring van de In donesische minister van voorlichting Soedibjo, dat zijn regering de juridi sche kwesties, die bij het optreden tegen Nederlanders en Nederlandse ondernemingen rijzen, van onderge schikt belang acht en dat deze ge regeld kunnen worden na de over dracht van Nieuw-Guinea, is wel een bijzonder povere poging om de schijn op te houden, dat Indonesië zich uit eindelijk toch als iedere beschaafde staat wil houden aan de internatio nale rechtsregels. Zij kan echter het feit niet ongedaan maken, dat het huidige Indonesische optreden zonder meer onrechtmatig is, hetgeen dan ook in de gisteren door dc Nederlandse ministerraad uitgegeven verklaring terecht wordt geconstateerd. Men kan rustig vaststellen, dat het Indonesische optreden tegen Neder landers en Nederlands eigendom in Indonesië op ieder punt onrechtmatig iSt De door de Indonesische regering goedgekeurde economische boycott van Nederlanders en in het algemeen de behandeling, die zij thans in Indo nesië ondervinden, zijn in strijd met de algemeen geldende volkenrechtelijke norm, dat toegelaten vreemdelingen recht hebben op een behoorlijke be handeling, zoals in de meeste staten de eigen onderdanen als minimum plegen te ondervinden. Deze norm is inderdaad vaag, doch de objectieve beoordelaar heeft er ongetwijfeld vol doende houvasaan. Hij vindt boven dien steun in nationale en internatio nale verklaringen van de rechten van de mens evenzeer geldend voor vreemdelingen als voor zijn eigen on derdanen die deze minimum stan daard voldoende concretiseren en die, ongeacht haar internationaal binden de kracht, een belangrijke interpreta tieve waarde hebben. Men kan b.V. wijzen op de universele verklaring van de rechten van de mens, vastge steld bij resolutie van de Algemene Vergadering van de V.N. van 10 de cember 1948. De artikelen, handelend over de bescherming van leven, vrij heid, veiligheid en waardigheid van de menselijke persoon en tegen wil lekeurige eigendomsontneming, heb ben evenzeer betrekking op vreem delingen als op eigen onderdanen en de internationale jurisprudentie over een lange periode heeft herhaaldelijk de verantwoordelijkheid van een staat bij schending van dergelijke rechten t.a.v. vreemde onderdanen aange nomen. Als men in dit licht de uitwijzing van Nederlanders uit Indonesië beziet, dan kan men toegeven, dat een staat ongetwijfeld het recht bezit vreemde onderdanen uit te wijzen. Doch het willekeurig uitoefenen van dit recht moet als onrechtmatig worden aangemerkt. Nog duidelijker in strijd met het geldend volkenrecht is het optreden van de Indonesische regering tegen Nederlandse eigendommen. Al mogen dan de termen „naasting" en „natio nalisatie" door woordvoerders van die regering uit de weg worden gegaan, toch is het iedere objectieve beoor delaar duidelijk dat thans de eerste stappen gezet worden tot naasting van alle belangrijke Nederlandse onderne mingen in Indonesië. Zodanige discriminerende naas ting of nationalisatie nu is door de internationale jurisprudentie steeds onrechtmatig verklaard. Bovendien is in diplomatieke nota-wisselingen en in nationale én internationale processen herhaaldelijk vastgesteld, dat bij niet tussen vreemdelingen en eigen onder danen discriminerende gedwongen overgang van vermogensrechten een internationale verplichting tot even redige en prompte schadevergoe ding ntstaat Herhaaldelijk hebben verder het Permanente Hof van Internationale Justitie (o.a. in een advies en een uitspraak betreffende Duits eigen dom in het aan Polen overgegane deel van Opper-Silezië) en andere inter nationale colleges uitgesproken, dat ook bij statenopvolging vermogens rechten, die verkregen zijn onder het recht van de" oude staat, door de op- volgerstaat behoren te worden ge ëerbiedigd. De praktijk en de recht spraak zijn op dit punt zo constant geweest, dat hier van een algemeen volkenrechtelijk beginsel kan worden gesproken. De jurisprudentie laat da mogelijkheid in het midden van r iet- discriminerende schade vergoeding verlenende wet geving tot aantasting van zodanige vermogensrechten. De mogelijkheid daartoe werd uitdrukkelijk vastge steld in de Nederlands-Indonesische Financiële en Economische Overeen komst, die intussen reeds eerder door Indonesië werd opgezegd. Te constateren valt nu: 1. dat de Indonesische regering bij de huidige maatregelen tegen Neder landse eigendommen w e l discrimi neert tussen Nederlanders enerzijds en andere vreemdelingen en eigen on derdanen anderzijds; 2. dat de Indonesische regering, blij kens de verklaring van minister Soe dibjo, dat over schadevergoeding eerst gepraat kan worden na de overdracht var. Nederlands Nieuw-Guinea, niet bereid is tot prompte schadeloos stelling; 3. dat noch het algemeen geldend volkenrecht, noch de bij de soevereini teitsoverdracht geldende regels de In donesische regering het recht geven, op discriminerende wijze op te treden tegen Nederlandse eigendommen. Er valt uit dit alles slechts één con clusie te trekken: het huidige Indo nesische optreden, zowel tegen de per soon van de in Indonesië verblijvende Nederlanders als tegen de Neder landse eigendommen, is volgens het al gemene volkenrecht, dat door alle be schaafde staten wordt erkend, vol strekt onrechtmatig. En de staat die de boven omschreven rechten bewust en voortdurend schendt stelt zich daarmee buiten de internationale ge meenschap van beschaafde staten. De stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië" heeft de ministerraad een telegram gezonden van de volgende in houd: „De stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië" voelt behoefte, u die bij stand aan te bieden, die uw taak in de gegeven omstandigheden kan ver lichten". Het telegram was getekend door dr. H. A. Colijn en de heer J. Kortenhorst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5