JEUGDLEIDERS WORDEN NIET GEMAAKT MAAR WEL GEVORMD Opleiding De Kopse tot levenstaak op Hof te Nijmegen Van horen en zien gesproken r: I M' 2500 miljoen eieren Schetsen voor nieuwbouw gereed maar nog geen geld beschikbaar In één jaar Brokopondo-plan Financiering zonder steun van Nederland ZATERDAG 7 DECEMBER 1957 PAGINA 8 Hl In één nacht Uw handen gaaf en zacht iüü A Eurovisie 1 Eurovisie II Eurovisie lil Rossini's „Mozes" „Weet je wat?" Wat kost televisie? Wat commerciële T.V.? Handenarbeid behoort uiteraard tot het onderwijsschema. Handenarbeid met velerlei technieken en bedoelingen. Advertentie Vrijdag is het twee en een half mil jardste ei van dit jaar de controle van het Nederlandse eiercontrolebureau gepasseerd. De heer Konings zei bij de ze gelegenheid als hoofd van dienst na mens het eiercontrole-bureau dat de produktie per kip in 1957 de 200 eieren reeds is gepasseerd, een produktiever- hoging, die mogelijk is geworden door selectie en teelregeling. De export van eieren gaat voor ongeveer 80 pro cent naar Duitsland. Hij gaf als zijn mening te kennen dat, wanneer de kwaliteit van het ei wordt gehandhaald op het peil waarop het te genwoordig staat, voor de gevolgen van de Euromarkt niet behoeft te wor den gevreesd. In 1955 noteerde men 6 december het tweemiljardste ei. Reeds in 1953, besloot de heer Ko nings, is Nederland het grootste eier- exporterende land van de wereld ge worden en het is dit sindsdien geble ven. DE RAGE VAN DE HEMDJURK. T 7 oordat Sinterklaas op zijn schim- y mei weer uit ons land weg- draaft, de warme zon en de fonkelende Spaanse wijn tegemoet, hebben wij de vrijheid genomen deze wijze mensenvriend een vraag te stel len, namelijk: „W it vindt u nu, goed heilig man, van de hemdjurk?" De Sint keek even heel verwonderd en mompelde toen, wat kort: „Wat moet ik daarmee?" Vrijmoedig antwoordden wij: „U heeft door alle schoorstenen gekeken, u weet veel beter dan alle enquêteurs samen, of veel vrouwen zoiets aan hebben. En of het nu eigen lijk mooi of lelijk is". De wijze man ntwoordde niet da delijk, hij verzamelde zijn gedachten, toen nam hij een slip van zijn witte tuniek en zei: „In wezen is dit kle dingstuk net zo oud als de menselijke beschaving, maar de vrouwen maken het zich zo lastig sinds ze de rokken hebben verkort. Neen, als ze in zo'n simpele korte koker rondlopen is het beslist niet mooi. En het lelijkste zijn die gebreide kokers, die hier en daar nog te strak om het figuur zitten ook. Heb ik er veel gezien", zei Sint pein zend. „Ja, in de steden, ik herinner me, dat ik ergens binnenkeek bij een feestje, waar in het gezelschap, zowat vijftien vrouwen, er dertien zo'n hemd- (Van onze speciale verslaggever) De bekende moeilijkheden op de geldmarkt zijn er oorzaak van, dat op de Kopse Hof te Nijmegen het lawaai van hamer en troffel nog niet gehoord wordt. De schetsen en werktekeningen van de architecten Taen en Nix liggen klaar, de toe stemming van Den Haag is er en ruimte om te bouwen heeft men in overvloed, maar het Katholiek Op leidingscentrum voor Jeugdleiding houdt de eerste steen nog in de hand, omdat er nog geen geld beschikbaar is voor de noodzakelijke uitbreiding, die verleden jaar bij de oprichting reeds voorzien werd. Het opleidings centrum, gesticht op initiatief van het Katholiek Vrouwelijk Jeugdwerk, vond even buiten Nijmegen een grote villa, die zich na verbouwing uitste kend leende voor dit doel, maar de leerlingen geen slaapruimte bood. Nog voordat het gebouw dit jaar in gebruik genomen werd, stond het daarom reeds vast, dat er een vleu gel aangebouwd zou worden. In af wachting hiervan - „wanneer we van daag nog geld vinden, gaan we mor gen bouwen", zei de directeur ons.- logeren de jongens op een nabij ge legen boerderij, de meisjes in een vakantiehotel. Nu is men er op het gebied van de huisvesting wel iets gewend. Toen in oktober 1956 met de eerste cursus begonnen werd, moest de Kopse Hof nog geheel verbouwd worden, reden waarom de gehele opleiding voorlopig werd ondergebracht in hotel Val Monte te Berg en Dal, temidden van een bijna paradijselijke stilte. Inmiddels kwam de verbouwing gereed en omstreeks Pinksteren verhuisde men naar Nij megen. Voor de eerste cursus meldden zich 22 leerlingen, van wie er nog 18 zijn overgebleven; de tweede cursus start te dit jaar met 18 leerlingen, zodat er thans 36 zijn, onder wie 14 jongens. Met dit aantal is de maximale bezet ting bijna bereikt; de nieuwbouw is berekend op slaapkamertjes voor 40 leerlingen, terwij] er ook enige loka len in ondergebracht zullen worden. Veelzijdig opleidingsprogram De opleiding is ontstaan uit de be hoefte aan leiders voor het werk van de jeugdzorg in buurt- en clubhuizen, van de internaten voor sociale jeugd zorg en inrichtingen voor kinderbe scherming, van de jongerencursussen op de Mater Amabilisscholen, de jeugd beweging e.d. De leerlingen bjj voorkeur met middelbare opleiding worden gedurende anderhalf jaar prak tisch en theoretisch geschoold, waarbij veel a .dacht wordt besteed aan pe dagogie, psychologie en sociologie, evenals aan de geestelijke en maat schappelijke stromingen, kinderrecht en maatschappelijke zorg. Het gods dienstig leven neemt in de opleiding Uiteraard een belangrijke plaats in. Het opleidingsprogramma ver meldt voorts technieken voor de jeugdleiderspraktijk en de pedago- gisch-didactische aanpassing hiervan aan de behoeften van de jeugd, zoals spel, sport, expressievakken, vraag stukken rond het populariseren van wetenschap en cultuur enz. De sociaal pedagogisch gerichte op leiding toont enige overeenkomst met die op de scholen voor Maatschappelijk Werk. De te behandelen stof is over het algemeen echter iets beperkter, behalve in de sector jeugdzorg e.d. De opleiding op de 'Kopse Hof is er kend voor het diploma Kinderbescher ming B. en sluit eventueel met een aanvullingscursus aan op de tweede klas van de r.-k. scholen voor Maat schappelijk Werk. Niet gemaakt, wel gevormd De Kopse Hof leidt dus jeugdleiders op. Men moet dit niet misverstaan, want jeugdleiders worden niet ge maakt, echter wel gevormd. De prak tijk van vele jaren jeugdwerk en jeugd zorg heeft honderden voorbeelden ge leverd van jeugdleiders(sters)die hier toe geen enkele speciale opleiding had den genoten, soms nauwelijks meer dan een lagere school hadden doorlopen, en toch voortreffelijke teiders(sters) waren. Mensen met aangeboren peda gogische kwaliteiten en een grote, on baatzuchtige liefde tot de jeugd. Ook nu nog vindt men dergelijke figuren, met name in het club- en buurthuis werk, waar zij voortreffelijk werk doen, zonder zich al te veel te bekommeren om de ingewikkelde problematiek, die tegenwoordig rond het jeugdwerk ge weven is. Dit neemt echter niet weg, dat een zekere vorming wenselijk, in vele ge vallen zelfs noodzakelijk is. Jeugdwerk en vooral jeugdzorg zijn niet langer al leen maar een kwestie van de jeugd genoeglijk bezighouden, zodat zij ten minste van de straat af is. Ér zit in het jeugdwerk het „derde milieu" een stuk positieve opvoeding, die als aanvulling van wat in gezin en op school gedaan wordt althans: moet worden een wezenlijke bijdrage kan leveren in de groei naar volwassen schijnsel, waaraan men nog wel even moet wennen. Werk is er echter in overvloed met name in de inter naten en inrichtingen en de finan ciële vooruitzichten beginnen ook beter te worden. Afgestudeerden kunnen vrij wel zeker zijn van een betrekking. Contact met de praktijk Zover is de Kopse Hof echter nog niet. De opleiding duurt anderhalf jaar, zodat de eerste afgestudeerden pas in het a.s. voorjaar beschikbaar komen. Zij doen dan een theoretisch eindexamen en gaan voor een jaar de gesalarieerde praktijk in, waar- heid. Hiervoor wordt van de leiders (sters) nog wel iets meer gevraagd dan hoe noodzakelijk ook alleen maar aangeboren kwaliteiten en liefde tot de jeugd. Sedert vele jaren kennen de verschillende jeugdorganisaties daar om eigen leiderscursussen, voorname lijk echter afgestemd op het gewone werk, zoals van de verkenners, gidsen, e.d. Voor het meer gespecialiseerde werk, zoals sociale jeugdzorg, kin derbescherming e.d., zijn dergelijke cursussen niet voldoende, zeker niet wanneer het jonge mensen geldt, die in het jeugdwerk een levenstaak willen vinden, zich er dus beroeps halve aan willen wijden. Aan hen moeten hogere pedagogische en tech nische eisen gesteld worden. Aan deze eisen tracht het katholieke oplei dingscentrum te voldoen, evenals het reeds oudere, niet-katholieke cen trum Middelo. Jeugdleider als beroep. Een ver bij het opleidingscentrum supervisie uit oefent. Na gebleken geschiktheid tij dens hht praktijkjaar wordt het eind diploma uitgereikt. De leerlingen komen echter reeds eerder met de praktijk die zo een belangrijk deel van hun toekomstig werk uitmaakt in aanraking. Reeds in het eerste studiejaar worden enige uren per week aan het praktische groepswerk besteed, waartoe Nijmegen voldoende mogelijkheden biedt. In het tweede jaar wordt het praktische werk uitgebreid en ook meer gespecialiseerd naar de verschillende vaardigheden. Onder de technische vorming nemen de expressievakken een vooraanstaan de plaats in: handenarbeid, lekenspel, muziek, enz. Een belangrijk deel van de oplei ding ligt besloten in het internaats leven als zodanig. Het leven in een kleine gemeenschap stelt hoge eisen aan de individuele leden hiervan en Een groepje leerlingen buiten in het winterzonnetje. draagt daardoor bij tot hun persoon lijkheidsvorming. „De leerlingen moeten vaak de han den uit de mouwen steken", vertelde ons de directeur, mr. M. A. G. Joos- ten, „ook voor huishoudelijke werk zaamheden. Dit werkt niet alleen kos tenbesparend, maar ook opvoedend". Dit heeft overigens niets te maken met een kostschool-regiem. De leerlin gen genieten een grote mate van vrij heid, al is het bijwonen van de lessen verplicht gesteld, en een reglement- op-papier bestaat er niet, al zijn er uiteraard wel ongeschreven regels, die b.v. voorkomen, dat er lawaai of mu ziek gemaakt wordt terwijl anderen studeren of slapen. Hoewel de eerste cursus dan reeds bijna geëindigd zal zijn, zal de Kopse Hof eerst op 28 januari *1958 officieel geopend worden, welke plechtigheid verricht zal worden door de bisschop coadjutor van Den Bosch, mgr. W. M. Bekkers. Hopelijk zal dan de eer ste steen van de nieuwbouw gelegd "zijn. De hemdjurk staat of valt met het figuur van de draagster. ding aanhadden. Maar buiten, waar men minder gedenatureerd leeft, neen, daar lachen ze om de malle plaatjes die je er overal van ziet". „Maar waar gaan we naar toe? Is het een rage Sint?", hebben wij drin gend gevraagd. „U kijkt in het hart. Wat vinden de vrouwen, die ze dragen en de mannen, die er naar kijken, er nu echt van?" „Wat is echt bij de tegenwoordige geforceerde mode-roulatie"zei de oude bisschop prompt. „En", fluisterde hij vertrouwelijk, „het is veel makke lijker om precies te weten wat er in een suikeren hart zit dan in een men senhart". Toen was helaas de tijd voor het interview om en terwijl de Sint terugreed naar het zuiden door Bel gië en Frankrijk, waar de vrouwen ook dromen van hemdjurken voor Kerst mis, spoedden wij ons naar een der Amsterdamse grachten, waar een Am sterdamse confectiefabrikant ons wil- (Van onze Haagse redactie) Het Brokopondo-plan in Suriname zal, naar het zich laat aanzien, kunnen worden gefinancierd zonder steun van Nederland. Minister Helders deelt dit mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Zoals men zich zal herinneren houdt het Brokopondo-plan de bouw in van een stuwdam, die voldoende elekrici- teit zal leveren om o.a. de bouw van een aluminiumfabriek mogelijk te ma ken. De meest vooraanstaande personen van alle bij de Euro visie aangesloten landen zijn in de nazomer in Taormina, een verrukkelijk oord op Sicilië, bij een geweest. Men heeft daar veel vastgesteld o.m. dat er bij deze organisatie nu 12 landen zijn aangesloten. Deze landen zijn; België, Frankrijk, Denemar ken, Duitsland, Gr.-Brittannië, Italië, Luxemburg, Monaco, Oostenrijk, Zweden, Zwitser land en, natuurlijk, Nederland. Het Eurovisienet groeide van 1954 met 8 landen en 44 sta tions tot 12 landen met 220 zenders. Ook het aantal kijkers steeg op spectaculaire wijze. Alleen in de eerste acht maan den van dit jaar kwamen er twee miljoentoestellen bij. In het geheel staan er in de bij de Eurovisie aangesloten lan den meer dan tien en een half miljoen toestellen. De vergadering in Taormina werd wel vergald door slecht weer, maar niet door pessimis tische vooruitzichten. In Duits land is eenvoudig geen toestel meer te koop, in ons eigen land gaat het, ondanks beste dingsbeperking, zeer hard de zelfde kant op. (Het gaat er hier dan om dat men nog wel „een" toestel kan leveren, maar niet die toestellen die gevraagd worden.) in de meeste andere landen, zelfs in Frank rijk, is de situatie hetzelfde. Geen pessimisme dus op die vergadering maar wel ernstig beraad over de komende gang van zaken, met name wat Eurovisie-uitzendingen betreft. De meeste Eurovisie-uitzendin gen werden tot nog toe door Italië verzorgd, n.l. 116 stuks, Frankrijk volgt met 100 uit zendingen. Wij hebben er tot nog toe 30 verzorgd, België 25. De hoofdzaak was daarvan sport n.l. 62.5 pet, dan actuali teiten met 13 pet. Om kort te gaan, men werd het er over eens dat sport en actua liteiten de hoofdzaak zullen moeten blijven. Wellicht komen er meer kulturele uitwisselin gen, maar daarover zijn de kunstenaarsbonden het nog steeds niet helemaal eens, en bovendien blijft het grote be zwaar van de taal. Is men het nu in Taormina, in dat prachtige, tot hotel ver bouwde Dominicaner klooster, geheel eens geworden? Nou, er zijn wel belangrijke besluiten genomen. Men heeft het zelfs uitvoerig over de Olympiade 1960 in Rome gehad. Voor het komende jaar staan in ieder ge val vele en belangrijke uitzen dingen van de Brusselse ten toonstelling op het program. En laten we vooral niet vergeten de wereldkampioenschappen voetbal en de Europese athle- tiekkampioenschappen, beide uit Zweden, de wereldkam pioenschappen op de ski en de bob, resp. uit Oostenrijk en Duitsland. Wat de kuituur betreft wil men trachten een grote serie uitzendingen uit beroemde Europese opera's tot stand te brengen. Een zomeruitzen- ding uit Salzburg is al wel ze ker, maar ook uit meerdere andere grote centra worden uit zendingen voorbereid. Men maakt echter al direct de re strictie van te spreken over één of twee actes. Tenslotte be reidt rrren de première voor van een kijkspel, dat in alle landen tegelijk zal worden op gevoerd. (Dit laatste lijkt ons nu juist iets dat men niet moet doen. Dat wordt niet alleen een kostbare, maar vooral een geforceerde geschiedenis. Met play back zou hier nog iets te bereiken zijn, maar dat is, technisch, vrijwel uitgesloten). Verder is men ook nog van plan, naast het kinderjournaal een agrarisch journaal van de Eurovisie te gaan maken. Iets wat ons zeer belangrijk lijkt, interessante stof genoeg zal geven en niet al te duur hoeft te zijn. Want, wat gaat dat alle maal kosten? Eurovisie is heel mooi, maar niet goedkoop. Het aan de Eurovisie aangeboden' programma is weliswaar gra tis, maar de P.T.T. van al de zet, kost 25 Goldfranken per 3 minuten. Nu zal men zeggen, nou ja, wij hebbèn een lekker klein landje. Jawel, dat hebben we. Maar bij een Eurovisieuitzen ding, bijv. vanuit Parijs, gaat de hele stroom toch maar even van zuid naar noord ons land door. Reken eens even na voor een uitzending van twee uur! Toch heeft men in Taormina Tullio Serafin (links), de dirigent, en Nicola Rossi Lemeni (Mozes) beluisteren de opnamen van hun uitvoering van Ros sini's „Mozes". 12 landen spreekt ook een woordje mee. Nu zit de Eurovi sie in Genève (waarom in he melsnaam zit alles in Genève?), alle bedragen zijn dus in Zwit serse „Goldfranken", als u be grijpt wat wij bedoelen: de af te rekenen bedragen moeten daarin ook betaald worden. De internationale P.T.T. vraagt voor iedere 100 km over 3 mi nuten 20 Goldfranken. Boven dien is men verplicht voor proefuitzendingen gedurende een half uur 200 Goldfranken te betalen. Een lijnvertaler, die dus het beeld van het ene lijnenstelsel in het andere om- ook nog Iets aan efficiency gedaan: men besloot tot een ver doorgevoerde uitwisseling van draaiboeken en decoront werpen. Men kent in deze lage lan den in hoofdzaak de naam „Scala" als de opera in Mi laan. Er zijn in dat land van warmbloedige, zingende men sen echter r- :r muziek-drama- tische instellingen die belang rijk zijn. Denken wij maar even aan de opera van Rome, aan het koor en orkest van de Aca- demia di Santa Caecilia in Ro me en aan het Teatro San Car lo in Napels. Men wil wel naar Napels om er te sterven, maar dan toch eerst een avond naar San CarloHet volledige ensemble nu van dit vermaar de instituut is op 9 december te horen in een modeluitvoering van de hier weinig, bekende opera „Mozes" van Gioacchino Rossini. De B.B.C. zendt dan n.l. een volledige opname uit die kor^" geleden gereed kwam voor de grammofoon. Deze OP"3/"?,.'? zeer spectaculair geweest. Nier alleen door het .grote aantal prominenten dat eraan mede werkt, maar vooral door de zeer grote bezetting, die het werk nu eenmaal yr^agt en waardoor er zo weinig uitvoe ringen van gegeven kunnen worden. Niet minder dan 220 personen zijn er drie en een halve week mee doende ge weest. De opname heeft dan ook meer dan een kwart miljoen Nederlandse guldens gekost. Leider van het machtige ge heel is Tullio Serafin, een klei ne, gezette, maar vurige en bewogen mens van bijkans tachtig jaar. Hij is nooit als een reus naar voren gekomen hdewel hij jaren de Scala en de opera van Rome leidde en in de meest glorieuze periode zestien jaar eerste dirigent van de Metropolitan in New York was. De rol van Mozes wordt ver tolkt door Nicola Rossi Lemeni en hij doet dat grandioos. Koor en orkest van San Carlo worden door Serafin onge meen begeesterd, zo ook de overige, vele, solisten. (9 dec. -464 m-21 uur). De spanning in de merkwaar dige wedstrijd voor de K.R.O. „Weet je wat?" stijgt. Vorige week werd de gemeentesecre taris Hogervorst ondervraagd over - folklore. Drie weken ge leden wist hu onderwerp niets van dat maar hij had er zich in opdracht, in verdiept. Hh wist er met minder dan f 257 mee te verdienen en daar- mee aan de kop te komen voor de hoofdprijs, een studieverze kering van 6.000. Men vond, in opmerkingen tegen ons, de ondervraging niet zo moeilijk Nou, nou. Ja, van zulke vra gen weet je allemaal wel wat. Maar dat precieze, dat geen detail mogen missen, daar gaat het om. Dat ondervond de heer Hogervorst ook. Van de vierde vraag wist hij een heel klein deeltje niet. En die vraag was ook de enige die hij miste. Een TV-uitzending van de B.B.C. kost bijna zesmaal zo veel als een radio-uitzending van dezelfde duur. Een uur TV kost op het moment 3.256 pond sterling, een uur radio 575 pond sterling. Een jaar geleden wa ren deze bedragen nog resp. 2686 en 540 pond sterling. Met ingang van 2 januari gaat de Duitse oommerciële TV ook werken via de Hessischer en de Siidwest-Funk. De uitzendin gen duren een half uur en zijn van half acht tot acht uur in de avond. Zij worden verzorgd door de omroepen zelf. Rechtstreekse reclame kost 2.450 DM per 15 seconden, 3.150 DM per 20 seconden, 4.550 DM per halve minuut en 8.000 DM per minuut. Wil men een plaat je plaatsen voor of na een uit zending die overigens neutraal is, dan betaalt men 500 DM per minuut uitzending, voor een uit zending van 5 minuten. Voor een uitzending van 20 minuten wordt dat 200 DM per minuut, dus 4000 DM. Op zaterdag komt op alle tarieven een toeslag van 25 pet. de laten zien, dat ze voor het uo0r. jaar ook alweer een aantal zak jurken klaar hebben. Maar, laten we eerlijk zijn, steevast met een ceintuur tje, zodat men de meedogenloze lijn eventueel ook wat milder kan maken. n september is de rage van de hemdjurk goed begonnen, tege lijk in alle landen, die de wes terse mode volgen. Ze kwamen in de etalages, in de advertenties, meer en meer in de aandacht, ze vermenig vuldigden zich in de winkel aan de rekken en nu hangen ze in de kleer kasten van de vrouwen, die altijd op modenieuwtjes uit zijn en die mee willen doen, van vrouwen, die het een makkelijke camouflage vinden, vrou wen, die op willen vallen, ürouwen, die het eens wilden proberen maar er door teleurgesteld zijn. En in de voor jaarscollecties, die de confectie-in dustrie voor de handel al klaar heeft, gaat de opmars van de hemdjurk: voort, in Nederland en ook in het toonaangevend Parijs, waar de luxe- confectie of de couture-confectie, of hoe men de voortrekkende kleding industrie ook noemen wil, de hemd jurk een zeer grote plaats heeft ge geven. In de Parijse bladen krijgt de „robe- sac" dan ook enorme aandacht, maar verstandelijk en critisch, zoals de Franse geest is. De trouvaille van de „korte hoes" om het figuur, die ten slotte logisch is gegroeid uit de ont wikkeling van een mode, die de es sentie zoekt en al het overtollige weglaat, wordt ronduit onvrouwelijk e i onaantrekkelijk genoemd. Geen enkele vrouw, tenzij ze een perfect figuur heeft en veel persoonlijke al lure, wordt dan ook zonder meer aan geraden zich in zoiets onflatteus te vertonen. Trouwens, er zijn hemdjur ken en hemdjurken. Tussen de geraf fineerd stijlvolle rechte modellen die de Italiaanse ontwerpster Marucelli dit najaar in Amsterdam heeft laten zien en de recht toe recht aan gebreide zakken van de populaire confectie, loopt een hele schaal van variaties. De meest gezochte „robe-sac" in Pa rijs is die, waarbij de rechte lijn vóór, laag, even gebroken is door twee kor te geknoopte slippen of twee zakken of een heel vage taille-aanduiding. En dan nog is het goed dragen van oen hemdjurk helemaal niet zo mak kelijk. De eerste vereiste is, dat de draagster van zichzelf de nodige chic moet heiben en de voorwaarde daar voor is zekerheid, zelfvertrouwen in het eigen voorkomen. Aangezien de hemdjurk verder niets voor je doet, moet je zelf aller doen om van dat armetierige kledingstuk iets te maken. Dus zeer verzorgde schoenen (wat ziet men veel slor"g schoeisel nu deze winter de lichte schoenen in de mode zijn), geen te lichte kousen, een „hoofd", *dat er wezen mag, en verder een lange col lier, maar niet te opzichtig, dat de speelsigheid moet brengen. Zonder collier staat een zakjnrl echt „in ijn hemd". Op de geraffineerde Franse modefoto's doen de poserende manne quins dan ook de meest dynamische dingen met dat collier, om er wat van te maken. Ze strékken hun armen als waren ze overvallen midden in een turnoefening. Anders zou het maar een dood plaatje zijn geworden! aar hoe ook, de hemdjurk valt en staat, méér dan welk ander ding uit de garderobe, met de draagster, met haar figuur en haar persoonlijkheid; iedereen moet dat zelf met het eigen spiegelbeeld uit- i.o' ken. (Maar kijk cok opzij en van achterenWie twijfelt aan de perfectie van hetgeen ze van de natuur heeft meegekregen of de mogelijkheid tot verbetering daarvan, doet in de mees te gevallen het verstandigst er maar niet aan te beginnen. Want er is geen meedogenlozer dncht. Tenzij men het compromis sluit met de ceintuur. En dan nog! En het oordeel van de mannen? Af schuwelijk, zegt de ene partij. „Er zit toch wel wat in, als het goed ge dragen wordt", zeggen anderen. „Iede re vrouw die zichzelf respecteert hoort e een in haar kast te hebben, is het oordeel jan de man. die in de mode- hc.ndel zit. Maar die ziet het niet meer objectief. „Het gaat wel weer over", zeggen de wijzen, laat de vrouw dat speelgoed maar. Ze zullen de vorm, die ze in de mode zoeken, er misschien door vinden. A.Bgl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 8