Congres voor bijzonder onderwijs in België weer Adenauer vandaag aan het werk? Er komt schot in Russisch- Westduits overleg Achterstand van Nederland in de natuurwetenschappen Mijn zoon wil niet sterven ERIC DE NOORMAN Eisenhoiver wordt grondig onderzocht Felle brand legt boerderij totaal in de as Katholieken betalen twintig maal zoveel schoolgeld als anderen Actie School en Gezin succesvol NATO-conferentie dwingt hem het advies van zijn artsen te negeren Russen krijgen wat ze wilden een handelsakkoord Commissie ingesteld Produktie van chemische industrie io 1957 hoger dan in 1956 De schoolwet-Collard onder de loep Lichtstoring zet kop van Noord-Holland in het donker r. W. Kampschöer gaat de L.T.B. verlaten ONDERZOEK OP KORTE TERMIJN Pleidooi voor de Kon. Marechaussee Tweede Kamer heeft drie wensen Opengaan wt besloten vennootschappen na totstandkomen Euromarkt verwacht MAANDAG 9 DECEMBER 1957 PAGINA Daarna beslissing over deelname aan top-overleg Examens Nationale Reserve Gevallenen van 7-decemberdivisie herdacht Nieuwe verbinding AmsterdamRotterdam Tweede Kamer vraagt duidelijke uitspraak De vergoedingen voor de dienstplichtigen K.V.P.-leden Tweede Kamer teleurgesteld Koningin en oudste twee prinsessen naar Londen Urgentieprogramma partij voor overheidspersoneel door HARRIET H. HOUSEP L. President Eisenhower zal deze week een zorgvuldig medisch onderzoek on dergaan, alvorens bekend zal worden gemaakt of hij al dan niet zal deelne men aan de topconferentie van de NA TO in Parijs. Het onderzoek zal geleid worden door gen.-maj. Howard Mcc. Snyder, de lijfarts van de president, die geassi steerd zal worden door dokters die niet tot de staf van het witte Huis behoren. De president gelooft zelf dat hij fysiek in staat is de Parijse confe rentie bij te wonen, aldus meldt U.P. Hij Is van plan vandaag later op de dag naar het Witte Huis terug te keren, na eet lang weekeinde doorgebracht te hebben op zijn boerderij te Gettysburg. Tijdens de storm, die zondagmorgen in de Achterhoek woedde, is tegen kwart voor acht brand uitgebroken in de boer derij van de heer Pastoors te Eldrik, ge meente Hummelo en Keppel. Hoewel de brandweren van Doesburg en Doetin- chem vrij snel aanwezig waren, konden zij weinig tegen de vuurzee, aangewak kerd door de felle stormwind, uitrich ten. Zowel het woonhuis als de schuren brandden tot de grond toe af. Zeven koeien en zeven varkens kwamen in de vlammenzee om. De totale inboedel, de landbouwwerktuigen alsmede 20 vrach ten hooi en stro, zomede de gehele graanoogst gingen verloren. Men slaag de er alleen in een drietal biggen te redden en een kippenschuur en een loods te behouden. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. Z^wel ge bouwen als inboedel waren tegen brand aldus te dragen krijgen worden nog ver- verzekerd. hoogd doo. het feit dat de bouw en (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, zondagmorgen. Onder voorzitterschap van Zijne Emi nentie Kardinaal Van Roey, de Pause lijke Nuntius, mgr. Forni, en het vol tallige Belgische Episcopaat, is zater dagmiddag te Brussel een congres van het katholieke onderwijs gehouden, in aanwezigheid van tientallen personali teiten uit de christelijke, politieke en on derwijswereld. Op dit congres werd be stek opgemaakt van de stand van het katholiek onderwijs in België door de directeur-generaal van het nationaal secretari at van het katholiek onder wijs, mgr. Daem. Hierbij bleek o.m. dat momenteel meer dan 1 miljoen leerlingen de katholieke scholen bevol ken. De rapporteur legde echter vooral nadruk op de zware financiële slag die het katholiek middelbaar ep tech nisch onderwijs werd toegebracht door de anti-clericale schoolwet-Collard. Uit de cijfers blijkt, dat de staat een echte discriminatiepolitiek voert ten na dele van het bijzonder onderwijs. Voor de staatsscholen wordt per leerling jaarlijks 26.000 Belg. Francs uitgegeven in de middelbare sector, 36.000 francs in de sector kweekscholen en 25.000 francs in de sector van het technisch onderwijs. De katholieke scholen ont vangen in deze drie sectoren staatssub sidies ten bedrage van resp. 3.500, 7.500 en 7.1CO Belg. francs per leerling. De financiële lasten die de katholieken (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenmorgen. Als het weer een beetje meewerkt, d.w.z. als de storm, die gisteren met zware regens ook over de bondsrepu bliek joeg, wat gaat liggen, zal bonds kanselier dr. Adenauer vandaag na een griepaanval van tien dagen zijn werk zaamheden in de bondskanselarij weer hervatten. Het inhaleer-apparaat, dat dr. Adenauer een jaai geleden bij zijn longontsteking gebruikte, is in de werk kamer van de bondskanselier in het „Sehaumburg Paleis" geïnstalleerd. Zo dra hij in de komende dagen last van zijn bronchieën zou krijgen, kan hij in de meest letterlijke zin van het woord wat lucht gaan happen. Hoewel zijn artsen misschien liever hadden gezien, dat de bondskanselier nog een paar dagen thuis in Rhöndorf zou blijven om ieder risico van een nieuwe kouvatting uit te sluiten, wil dr. Adenauer weer aan het werk. Over een week begint in Parijs de grote N.A.T.O.- conferentie. die ook in de bondshoofd- stad nog enkele voorbereidingen vergt, waarmee de bondskanselier zich per soonlijk wil bemoeien. De N.A.T.O.-conferentie is dan ook de de voornaamste reden, waarom dr. Adenauer vandaag alweer aan zijn schrijfbureau zal zitten (storm en regen dienende tenminste). Zijn ministers zijn het er n.l. niet over eens geworden, wie de Westduitse delegatie zal leiden, in het (thans niet meer waarschijnlijke) geval, dat de bondskanselier toch niet meer naar Parijs zou kunnen. Dr. Von Brentano meende, dat de leiding der de legatie dan hem zou toevallen, doch vi- ce-kanselier prof. Erhard liet weten, dat hij dan als vervanger van de bonds kanselier zou meegaan. Ook minister Strauss gaat mee (hij is nog in Italië) Tot grote verrassing van de wegens het slechte weer meest binnenshuis ver toevende bewoners is zaterdagavond omstreeks kwart voor acht het elek trisch licat uitgevaller in de kop van Noord-Holland benoorden de lijn Ber- gen-Alkmaar-Hoom. Het oostelijk deel van dit rayon, Enkhuizen en omgeving, kon het licht weer het eerst begroeten. Tegen acht uur brandden daar de lampen weer. Later volgden Bergen en vervolgens Alkmaar, dat geduren de een uur in duister was gehuld. In Den Helder kon de storing eerst om half tien worden opgeheven. De oorzaak moet, naar de directie van de P.E.N. meedeelde, geweten wor den aan het doorslaan van een door- voerisolator van het 50.000 volts-open- luchtstation in Schagen. Door dit de- dect, mogelijk ontstaan door de sterke windstoten, viel de spanning in de voedende kabels af. In de steden en dorpen wist men zich onmiddelijk te behelpen met kaarsen en zaklantaarns. Het verkeer onder vond geen noemenswaardige hinder. De ziekenhuizen zijn in het algemeen voorzien van noodaggregaten, zodat zich ook hier nagenoeg geen moeilijk heden voordeden. Het trein- en tele foonverkeer ondervond geen last. Bio scoopvoorstellingen en feestavonden werden evenwel afgelast. AMSTERDAM. 7 dec. (G.U.) Bevorderd tot doctor in de politieke en sociale wetenschappen op proefschrift: De Brits-Russische entente van 31 augus tus 1907 gezien als verwezenlijking van Bismarcks „Cauchemar des Coalitions" L. E. L. Sluimers, geb. te Salatiga. LEIDEN, 7 dec. Kand. Ned. recht: mej A. E. J. Hermes, Heemstede; mej. L. H Polak, Aerdenhout; mej. J. S. C. Bout. Den Haag: mej. M. Berger, Rotterdam: L Heeringa. Den Haag; M. v. d. Heyde, Voor burg; R. Blekxtoon, Rotterdam; A. E Driessen, Heerlen; T. Giberius, Eindhoven; E. J. Laegers, Den Haag. NIJMEGEN, 7 dec. Doctoraal Duits: W. Tax. cum laude (Nijmegen); doet. Frans B. A. Hofte (Apeldoorn). en verder waarschijnlijk ook de minis ter van financiën, Etzel. Om aan alle onenigheid een einde te maken, heeft de bondskanselier besloten zelf naar Pa rijs te gaan, ofschoon zijn artsen hem juist hadden aangeraden voorlopig niet te reizen. Vier punten staan O] het programma der Westduitse delegatie: nauwere poli tieke samenwerking tussen de N.A.T.O.- partners, permanente consultatie in po litieke kwesties, integratie van ravi taillering der N.A.T.O.-troepen en stan daardisering der waDens plus een een hoofdig bevel over de luchtverdediging. Tot de niet politieke- en militaire kwes ties behoort de wetenschappelijke sa menwerking. In de vandaag te Haarlem gehouden vergadering van de katholieke land en tuinbouwbond (L.T.B.) heeft de voor zitter, de heer G. W. Kampschöer uit Wassenaar, meegedeeld, dat deze ver gadering de laatste zal zijn, die hij zal voorzitten. In juli wordt een bijzondere algemene vergadering gehouden, waarop zijn opvolger zal worden gekozen en waarin hij afscheid van de L.T.B. zal nemen. „Minister Mansholt tracht", aldus de voorzitter, te suggereren, dat er van een structuurprobleem in de landbouw kan worden gesproken. Wat onder dit probleem wordt verstaan, is niet aange geven". Volgens spreker wordt thans de oplossing voor de moeilijkheden, waarin de Nederlandse landbouw ver keert, in de verkeerde richting bezocht. De minister wil een verbetering van de agrarische structuur verkrijgen door het stellen van vestigingseisen, een ge leidelijke opheffing van een aantal kleine bedrijven en oudere land- en tuinbouwers te stimuleren hun bedrijf te staken. Wij hebben, aldus de heer Kampschöer, echter de laatste jaren kunnen constateren, dat in dit opzicht de structuur van de landbouw aanzien lijk is verbeterd, hetgeen bereikt is langs vrijwillige weg door onderwijs, onderzoek en voorlichting. Spreker be val o.m. ruilverkavelings- en of streek- verbeteringsplannen aan. onderhoudskosten volledig ten laste vallen van het katholieke onderwijs, terwijl de staat onlangs een bouwfonds voor officiële scholen in het leven heeft! geroepen dat elk jaar met honderden miljoenen zal worden gespekt. Deze ongelijke behandeling legt de katholieke ouders zware financiële ver plichtingen op. In het afgelopen school jaar betaalden zij die hun kinderen naar katholieke middelbare scholen stuurden niet minder dan 140 mil joen Belg. francs aan schoolgeld, het geen twintig maal meer is dan zij, die hun kinderen naar de middelbare staatsscholen stuurden. Daar men op grond van sociologische gegevens voor 1960 rekent met een aanwas van de bevolking der ka tholieke middelbare scholen van 40.000 leerlingen zullen deze scholen in dat jaar niet minder dan 300.000 leerlingen te'len. Dit betekent dat in de bouw en de uitrusting van nagenoeg 1300 klas sen dient te worden voorzien. De Bel gische katholieken hebben met het oog op het lenigen van de financiële nood van het bijzonder onderwijs in 1955 een actiecomité opgericht dat de naam draagt School en Gezin, en dat zich in de eerste plaats tot taak stelde geld in te zamelen. Deze actie werd met groot succes bekroond. Eind oktober j.l. waren ca. 300 miljoen francs binnen gebracht, hetgeen een half miljoen per dag inhoudt. Het was vooral aan deze actie dat kardinaal Van Roey in zijn slottoe spraak hulde bracht. De snelle aan groei van de katholieke schoolbevolking en de actie van School en Gezin, aldus de kardinaal, vormen een welsprekend plebisciet ten gunste van de vrije in stellingen. Zij geven bovendien blijk van de gehechtheid der Belgische bevolking aan de christelijke idealen. Kardinaal Van Roey las vervolgens een Pauselijk schrijven voor waarin de H. Vader Zijn apostolische zegen schenkt aan allen die aan School en Gezin meewerken. Tenslotte drukte de kardinaal de hoop uit dat de Belgische katholieken zich verder zullen inspannen om de fouten te herstellen die door partijdige politici werden begaan. Verwijzend naar de Pauselijke boodschap over de zending van het christendom in Europa besloot Zijne Eminentie: „De wereld beschouwing die een onvoorwaardelijk neen stelt tegenover de communistische wereldbeschouwing, en die daaruit de gevolgtrekkingen maakt voor haar eigen denk- en handelwijze, is voorze ker niet de marxistische doctrine van het socialisme. Noch is het de leken- moraal van de vrije gedachte, maar wel de doctrine die door de katholieke kerk wordt onderwezen. Door haar taak op onderwijsgebied te vervullen draagt de Kerk ertoe bij van België een weer baar en krachtig lid te maken van het Europa van morgen". Wr- - 55. „Blijf staan nu," fluistert de Skalde, als donkere gedaanten tussen de boomstammen bewegen. Weer klinkt de fluittoon. Er kraakt een takje en eens klaps duiken voor en achter hqn haveloze kerels op, die hen in vijandige stilte aanstaren- „Hé, mannen broeders" roept de Skalde. „Ge komt juist op tijd, want wij staan te zwaaien van de honger." „Wat hebben wij daar mee te maken?" is het antwoord. „Sinds wanneer' laat zwerversvolk elkaar m de steek," klinkt de stem van de Skalde nu verontwaardigd. „Zie je niet wie ik ben? Ken jij de Skalde niet? Ga heen, roep je aanvoerder, of moeten wij bezwijken van de honger, zo dicht bij de redding?" Er is even stilte. Dan wenkt een der kerels hen: „Volgt ons," en terwijl Eric en Skalde zich zwijgend bij het troepje rovers voegen, staart Erwin op dat ogenblik ver ontrust naar de krijgsman tegenover hem. „Dezelfde troep die ons te hulp kwam tegen Ottar heeft nu Olaf's burcht aangevallen." „Maar dan zijn ze dus niet op onze hand; dan bevinden de Koning en de Skalde zich bij hen in levensgevaar." Zaterdag zijn bij het Nationaal Monu ment te Amsterdam weer de gevallenen van de divisie „7 december" herdacht met toespraken van generaal-majoor A. V. v. d. Wall Bake, commandant van de onlangs heropgerichte divisie, van de aal moezenier R. Verhoeven en de vlootpre- dikant ds. W. P. Kramer. Daarna werden kransen gelegd. De ANWB deelt mee dat het wegvak Voorburg-Hoogmade van rijksweg 4a, de nieuwe verbinding tussen Ypenburg en Burgerveen, waarschijnlijk reeds in februari voor het verkeer zal worden opengesteld. (Van onze correspondent in Bonn) Er komt nu wat meer schot in de be sprekingen tussen de Bondsrepubliek en de Sovjet-Unie, die sinds einde juli j.l. in Moskou worden gehouden tussen am bassadeur dr. Lahr van Westduitse zij de, en Semjonov als leider der Rus sische delegaties. De besprekingen wer den enige malen afgebroken en ambas sadeur Lahr moest vele malen tussen In december 1956 richtten de deca nen van de faculteiten der wis- en natuurkunde van de Nederlandse uni versiteiten een adres aan de minister president, waarin zij hun grote be zorgdheid te kennen gaven over de achterstand die Nederland heeft op het gebied der natuurwetenschappen. Ook de Koninklijke Nederlandse Aka- demie van Wetenschappen wendde zich in april van dit jaar tot de rege ring om uiting te geven aan haar ernstige bezorgdheid over de toene mende achterstand in de ontwikkeling zowel van de opleiding als van de Wordt t.a.v. de Nationale Reserve een politiek van „koude liquidatie" ge voerd? Aldus wordt gevraagd in het voorlopig verslag van de Tweede Ka mer op de defensiebegroting, waarin men vrijwel algemeen zijn teleurstel ling over de gang van zaken uitsprak. Ondanks de duidelijke uitspraak im mers, door de Kamer in het begin van dit jaar gedaan in de motie-Roosjen zijn de genomen liquidatiemaatregelen nog niet ingetrokken. Bovendien zijn op de begroting 1958 geen gelden voor de Nationale Reserve meer uitgetrokken. De Kamer vraagt daarom om een dui delijke uitspraak van minister Staf in deze kwestie. De K.V.P.-leden in de Tweede Ka mer tonen zich ernstig teleurgesteld over de summiere mededelingen van minister Staf t.a.v. een verbetering van de kostwinnersvergoeding, vergoeding voor inkomstenderving en uitkering-in eens voor dienstplichtigen. Zij hadden, zo wordt gezegd in het voorlopig ver slag op de defensiebegroting, meer con crete mededelingen verwacht na het antwoord, dat de bewindsman in juli van dit jaar heeft gegeven op vragen van het Kamerlid Van Vliet (K.V.P. Daarin zei Ir. Staf dat het beraad nog niet tot een beslissing had geleid, maar dat hij in de memorie van toelichting op zijn begroting de te treffen maatre gelen uiteen zou zetten. Inplaats daar van wordt echter met de medeling dat „enige verbetering in voorbereiding is" voldaan. De Amsterdamse antiquaar, de heer Menno Hertzberger (links) heeft de exem plaren van de zeventxende-eeuwse „Tijdingen", die hij onlangs wist te bemach tigen overgedragen aan Z. M. Koning Boudewijn van België. Zaterdagochtend heeft de consul-generaal van België in Amsterdam, de heer Borremans (rechts), de ingebonden periodieken namens de koning, die opdracht tot aankoop had gegeven, in ontvangst genomen. beoefening der natuurwetenschappen in Nederland. Deze adressen hebben er mede toe bijgedragen, dat de voor de rijksinstel lingen van hoger onderwijs in het kader van de bestedingsbeperking ingevoerde personeelsstop enige maan den geleden werd opgeheven. In oktober 1957 richtten de decanen van de zes wis- en natuurkundige fa culteiten zich nogmaals tot de regering met het verzoek een commissie in te stellen voor de ontwikkeling van het universitaire natuurwetenschappelijk onderzoek, welke op korte termijn gedacht werd aan b.v. een half jaar een rapport zou moeten uitbrengen, dat als basis zou kunnen dienen voor het beleid in de eerstkomende jaren. De Koninklijke Nederlandse Akade- mie van Wetenschappen stelde zich geheel achter dit denkbeeld en ver klaarde zich ook akkoord met de be noeming in een dergelijke commissie van de door de decanen voorgestelde geleerden. Gevolg gevende aan dit door de de canen ontwikkelde initiatief en voorstel is bij beschikking van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen van 2 december 1957 een commissie ingesteld met de opdracht op korte termijn een onderzoek in te stellen naar de stand der natuurwetenschappen hier te lande en een samenhangend geheel van maatregelen aan te bevelen, welke nodig zullen zijn om in het bijzonder de universiteiten in de gelegenheid te stel len te voldoen aan de eisen, welke het natuurwetenschappelijk onderzoek in de huidige tijd stelt. Tot voorzitter van deze commissie werd benoemd: prof. dr. H. B. G. Casi- mir, directeur van het natuurkundig laboratorium en lid van de raad van bestuur van de N.V. Philips te Eindho ven en bijzonder hoogleraar in de na tuurkunde te Leiden; en tot lid: prof. dr. W. H. Arisz, hoogleraar in de plan tenfysiologie te Groningen; prof. dr. C. J. Gorter, hoogleraar in de natuur kunde te Leiden, onder-voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen; prof. dr. J. H. Oort hoogleraar in de sterrekunde te Lei den; prof. dr. J. Th. G. Overbeek, hoog leraar in de fysische scheikunde te Utrecht; ir. H. W. Slotboom, research coördinator der N.V. de Bataafsche Petroleum Mij te Den Haag. Moskou en Bonn heen en weer reizen om nieuwe instructies te halen. De Westduitsers hebben hun wensen ten aanzien van de repatriëring van naar hun schatting 80 tot 100.000 Duitsers, die in de Sovjet-Unie worden „vastgehouden", niet kunnen doorzet ten. De Russen houden vol, dat er geen Duitsers meer in de Sovjet-Unie zijn, wel vele Sovjet-burgers van Duitse af stamming. Ze willen alleen over indi viduele repatriëringsgevallen praten en de Westduitse delegatie hoopt nu in ieder geval nog de ongeveer 200 geleer den en technici die jarenlang voor de Russen hebben gewerkt en na afloop van hun contract niet naar huis moch ten te kunnen repatriëren. De Russen daarentegen krijgen zij het met een aanzienlijke vertraging wat zij wilden, een handelsakkoord. De Westduitse minister van buiten landse zaken, dr Von Brentano, ver wacht tenminste, dat ambassadeur Lahr zo tegen Kerstmis met vakan tie naar de Bondsrepubliek zal terug keren en dan een concept van een akkoord mee naar Bonn zal brengen. Deze mededeling van minister Von Brentano is intussen aangevuld door be richten van de correspondent van de Noord- en Westduitse radio in Moskou, Ruge, die zeer goed geïnformeerd is. Hij meldde, dat er een warenlijst is opgesteld, die drie jaren zal gelden. Om trent het totale volume van het weder zijdse handelsverkeer zijn schijnbaar nog geen definitieve cijfers tussen de delegaties opgesteld, doch wel staat vast, dat het van jaar tot' jaar zal toe nemen. Over de betaling worden dé be sprekingen nog voortgezet, doch waar schijnlijk zullen die tegen Kerstmis, wanneer ambassadeur Lahr naar Bonn terugkeert om Kerst en Nieuwjaar thuis te vieren, wel in een zodanig sta dium zijn, dat er ook op dit gebied spij kers met koppen zullen kunnen worden geslagen. Het sluiten van een Westduits-Rus sisch handelsakkoord staat op het ogen blik dus welhaast vast. Dat zal dan in het begin van het volgende jaar ge schieden. Dit handelsakkoord en ook het akkoord over de wederzijdse oprich ting van consulaten dat ook bijna in kannen en kruiken is zal dan in Bonn worden ondertekend, nadat regering en parlement er hun goedkeuring aan hebben gehecht. Het is de bedoeling, dat de waarnemende premier der Sov jet-Unie en minister van handel, Miko- jan, voor deze gelegenheid naar de bondshoofdstad zal komen. Hij zal daar mede de eerste hoge Russische func tionaris zijn, die Bonn bezoekt. (Van onze Haagse redactie) De Koninklijke Marechaussee ver dient, naar het oordeel van vrijwel da gehele Tweede Kamer, een aparte en betere behandeling dan de overige on derdelen van de Koninklijke Land macht. „Het Wapen der Koninklijke Marechaussee", zo heet het in het voor lopig verslag, dat de Kamer op de de* r?chïebegrotinS beeft uigebracht, „ver- hoewel deel uitmakende van beidp1IJ>r.1aacht ook werk voor de i« inp-pscVi^o^ krijgsmachtonderdelen en lftaire grensbewa'i'- de ^ustitiële en De Kamer formuleert op grond daar. van drie wensen t.w.. 1. Een wedde, die is afgestemd 0p de vele extra-diensten en het geringe aantal rustdagen. 2. Een donker en meer politioneel uniform voor die onderdelen, die niet bij de parate troepen zijn ingedeeld. 3. Rechtstreekse verantwoordelijk heid van de commandant van het wa pen aan de minister van defensie en niet, zoals nu, aan de generale staf. Koningin Juliana en de prinsessen Bea trix en Irene zullen zich tegen het einde van deze week naar Londen begeven ter bijwoning van het huwelijk van Ann Abel Smith, de kleindochter van prinses Alice. De bruid verbleef in de oorlogsjaren in Canada, waar haar grootvader, nu wijlen de graaf Athlone, gouverneur-generaal Daar hebben de prinsessen haar leren kennen. Prinses Irene zal bij het huwelijk, dat zaterdag wordt voltrokken, britW meisje zijn. De koningin en de prifise®" sen, die in Londen iri Kerisington-palace zullen logeren, zullen maandag 16 de cember naar Nederland terugkeren. De partij voor overheidspersoneel heeft, in afwachting van het definitieve programma der partij, een urgentiepro gramma opgesteld, waarin de volgende punten worden genoemd: een reële re organisatie van het georganiseerd over leg verbetering van het loonpeil, de loon-tlitiek en de pensioenen, en nako ming van de door de overheid gedane beloften, c.q. toezeggingen inzake de salarissen van het lager en middelbaar overheidspersoneel, herziening algemene ouderdomswet, o.a. ten aanzien val» aantasting van de pensioenrechten, al gemene medische kostenverzekering en drastische herziening van het belasting- stelsel. De Katholieke Vereniging van Onder nemers in de Chemische Industrie r-V.O.C.I.) heeft aanvulling op het jaarverslag 195G van de Vereniging van de Nederlandse Chemische Indus trie (zie ons blad van 29 nov.) de groei van de Nederlandse Chemische Industrie geschetst tegen de achter grond van de ontwikkeling van de che mische industrie in West-Europa en het tot stand komen van de Euromarkt. Vertaald door I. Govers van Geuns. uiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiinii 39 Als hij glimlachte leek hij op een stralend gelukkige Popeye the Sailor. Als bij pijn had, huilde hu erbar melijk maar wanneer de pijn over was, kwam ook de glimlach terug. Papa werd door ons allen in be- scherming genomen hoewel hij weigerde de oefe- ningen te doen, die de dokter hem had voorgeschre ven. Niemand kon hem verraden als hij glimlachte Zelfs de dokter liet zich daardoor verleiden. Op ze kere dag vertelden ze papa, dat hij voldoende her steld was om naar het instituut te gaan en daar me krukken en stokken te leren lopen. Hij wilde het zie kenhuis niet verlaten en later hoorden we, dat hij zich in het instituut zonder zijn oude vrienden erg ongelukkig voelde. Dr. Covalt vroeg me eens of ik de tijd had papa op te zoeken. Ik kocht een doos bon bons, sigaretten en koekjes voor hem en vroeg aan al de patiënten in de zaal papa een paar regels te schrijven. Toen ik zijn kamer binnenkwam, vond ik een heel stille papa. Ik vertelde hem, dat Ik gekomen was om hem alle nieuwtjes uit het ziekenhuis over te brengen, dat ik wat lekkers had meegebracht en het belangrijkste, dat iedereen uit de zaal hem wat had geschreven. Omdat hij geen Engels kon lezen, vroeg hij me de briefjes voor te lezen. Er waren er bij die me deden blozen, maar ik deed net of ik mets merk te en las ze hem allemaal voor. Papa's grijns was mijn rijke beloning. Na mijn bezoek aan papa begon nen de patiënten in de zaal mij om kleine diensten te vragen, zoals het kopen van scheermesjes, post zegels, schrijfpapier en sigaretten. Ik voelde me ge lukkig dat ik hun een beetje kon helpen en nog ge lukkiger omdat ze zich niet geneerden om mij om hulp te vragen. Op een dag, toen ik me door de gangen haastte, hield een vrouwelijke zaaldokter me staande, ik haalde diep adem en vermande me voor hetgeen zou zeggen. Ze zei: „Ik heb zo'n idee, dat u zich hier een w kring heeft geschapen. Zoudt u zich voor wiets resseren? Dr. Covalt zal u er graag f°edAiring ien betalen". Ik antwoordde, dat een werkkring voor mij niet in aanmerking kwam, omdat J wilde zijn als Hentz me nodig had. Ze vervolg te zeggen dat ze zo graag zou willen, dat van nen in de zaal bezig hield - met met ket moesten portefeuilles en dergelijke. Hun ®e.?a^isschien wej bezig zijn. Ze dacht, dat Hentz en ik misschien wei goede ideeën zouden hebben. Zelden b meer plezier gedaan, maar zo n °Pdra slist onmogelijk. Ik zou niets liever wllen dan deze mannen en jongens helpen maar ik wst maar ai te goed dat ik niets waard zou zijn als van m\j onder houdendheid verwacht werd. Ik vertelde haar dus, dat het voor alle partijen beter zou zijn als ik hun nu en dan spontaan een pleziertje deed. Vrienden in New York en vrienden van vrienden droegen het hunne bij om ons verblijf daar prettiger te maken. In een van de voorsteden in New Jersey woonde een neef van mij, die ik niet meer had ge zien sinds hij een kleine jongen was. Hu bezocht het ziekenhuis wanneer hij daar ook maar de kans toe zag en Hentz en ik waren erg op hem gesteld. Anne Griffin had vrienden, die ons direct na onze aan komst kwamen opzoeken en ik wist, dat het niet bij één keer zou blijven. Een van Anne's vrienden was Tracy Horton uit Atlanta, die voor haar doctoraal werkte in Columbia. Tracy was een leerlinge van Anne geweest op het Wesleyan College in Macon, Hoewel zij veel jonger was dan ik, voelde ik onmid dellijk dat Tracy een goede vriendin zou zjjn. De eerste keer, dat zij Hentz en mjj in het ziekenhuis kwam opzoeken, was ze in gezelschap van een jonge man, James Tams, student aan het Union Theologi cal Seminary. De vader van James was een presby teriaanse dominee geweest en James had zijn be stemming gezocht in de voortzetting van het beroep van zijn vader. James en Tracy kwamen gewoonlijk samen op bezoek en altijd brachten ze een kleinig heid mee om de zaal wat op te fleuren. Ze kochten narcissen of een paar rozen en schikten die in een van de oude bierpullen, die James verzamelde. Een dag of wat na het eerste bezoek van Tracy belde een andere kennis van Anne me op en zei, dat ze me in mijn hotel wilde opzoeken. Ik had Anne wel eens horen praten over Lois Crews. Zij en haar echt genoot, Albert, studeerden aan de Northwestern University toen Anne daar voor haar doctoraal werk te. De laatste jaren woonden ze in New York, waar Albert directeur was van de Televisie, Radio en Filmcommissie van de Nationale Raad van Christe lijke Kerken in Amerika. Op het moment, dat ik Lois uit de lift zag komen, wist ik dat ik haar sympathiek vond. Omdat Anne van ons verteld had, nam ze mijn beide handen in de hare en zei: „Harriet, vertel me alsjeblieft alles. Ik wil het zo graag horen". Ik ontdekte, dat het niet lang duurde of ik kon haar inderdaad alles vertellen. Er was geen sprake van de terughoudendheid en ge dwongenheid, die men gewoonlijk tegenover nieuwe kennissen voelt. Terwijl we in een gezellige kleine, antiek ingerichte tearoom lunchten, merkte ik, dat ik haar zelfs kon vertellen van het wonder toen de tenen van Hentz eens bewogen. Ze verzekerde me, dat ze dat begreep en geloofde. Zij had een soort ge loof en vertrouwen, dat mij kracht gaf en het deed me zo goed met te kunnen uitspreken. Omdat Lois en Albert, Tracy en James en mijn neef, Bill Hentz, betrekkelijk dichtbij waren, werd mijn verblijf in New York minder eenzaam en zij deden al het mo gelijke om onze dierbare vrienden thuis te vervan gen. Ze stelden me aan hun vrienden en kennissen voor en zij op hun beurt kwamen Hentz opzoeken. Het duurde niet lang en New York was niet meer een eenzaam oord om in te wonen, maar een stad vol goede en oprechte vrienden. (Worat vervolgd) Men acht het enigszins teleurstel lend, dat de chemische industrie in Ne derland, in tegenstelling met de Euro pese chemische industrie sinds 1952 pa rallel loopt of eerder achter blijft bt1 de stijging van de algemene produktie- index. Het is mogelijk, dat in de eer ste zes maanden van 1957 hierin een kentering is gekomen, hoewel conclu sies uit een dergelijke korte periode met alle voorbehoud moet worden be keken. In het eerste halfjaar van 1957 steeg de chemische produktie in Euro pa n.l. met ongeveer 13 pet. Ook de chemische activiteiten in Nederland na men toe en wel met 11 pet, in tegen stelling tot de stijging in de industriële produktie hier te lande van slechts 2,5 pet. Hoewel mag worden verwacht, dat het tempo in het tweede halfjaar van 1957 aanmerkelijk zal afzwakken is de verwachting, dat in 1957 de chemische produktie toch ongeveer 7 pet hoger zal zijn dan in 1956. Ten aanzien van de Euromarkt wordt opgemerkt dat de Nederlandse onder nemer op betrekkelijk korte termijn een beslissing zal moeten nemen, welke produkten hij in de toekomst zal „voe ren". Bij zijn investeringsbeleid zal de ondernemer in de chemische industrie niet alleen aandacht moeten schenken aan de opvoering van de produktivi- teit maar ook aan de uitbreiding van het gamma van produkten teneinde te voorkomen, dat het buitenland een do minerende positie gaat innemen bij de consumenten in ons land. De gehele ontwikkeling, welke zich de komende jaren binnen het kader van de Euromarkt en de vrijhandels zone gaat aftekenen zal, naar het zich laat aanzien, een wijziging van de ka pitaalstructuur van de onderneming met zich meebrengen. Het kapitaal zal meer in overeenkomst moeten worden gebracht met het bedrijfsvermogen. Dit zal onder meer ten gevolge hebben, dat de familievennootschappen langza merhand in de richting gaam van „open" vennootschappen. De leden van de K.V.O.C.I. worden in het bijzonder opgewekt de bespreking gen met betrekking tot de vrijhandels zone in Europa goed te volgen en zie in eigen bedrijf terdege rekenschap geven van de mogelijke consequentie die een vrijhandelszone in Europa n» zich mee kan brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2