Juichende ontvangst van John Osborne's „Omzien in Wrok" Voorzitter Kampschöer over het zgn. stractuurprobleem in de landbouw Esssr Friendships" in serie NEDERLANDSE DICKENSIANS VIEREN EERSTE VERJAARDAG Dickens Fellowship houdt in 1959 jaarvergadering in Haarlem M. Enschede naar Djakarta Met speciale toestemming Weifelende voorstelling door de toneelgroep Theater" HVGB won toernooi om de ,D.E. van Leersum"-prijs H' WATERPOLO MAANDAG 9 DECEMBER 1957 PAGINA 3 Bondsvergadering L.T.B.-Haarlem Films: Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Expositie Kunstnaaldwerk in Bisschoppelijk Museum Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs Aanwinsten r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek Nat. Woningbouwlening Zestig procent van spaargeld voor voorkeur- gemeente Andere spreekuren HEEMSTEDE AERDENHOUT In Rijnegomlaan worden nieuwe meidoorns geplant OVERVEEN Begin van brand Feest St.-Margaritagroep Miss Davis Day BLOEMENDAAL Bloemendaalse bedrijven met eigen EHBO-cursus BEGROTING PAS IN JANUARI RAADSLEDEN NAAR ELSWOUT Nieuw kerkgebouw van de gereformeerden Belastingfraude en valsheid in geschrifte Haarlemse boekhouder voor de rechtbank Waarom vasten op de vigiliedag van 8 december? Nieuwe bloembollenbeurs Afdeling Sassenheim niet eens met voorstel van hoofdbestuur Beurs van Amsterdam •- •- •- Vandaag zijn de katholieke land- en tuinbouwers uit de bisdommen Haar lem en Rotterdam, georganiseerd in de L.T.B., bijeengekomen te Haarlem voor hun jaarlijkse algemene vergadering. In zqn openingswoord herinnerde de bondsvoorzitter, de heer G. W. Kamp schöer, er aan, dat hq voor het laatst de bondsvergadering van de L.T.B. pre sideerde. De leden zullen in een bijzon dere vergadering, welke in juli van het volgend jaar zal worden gehouden, een nieuwe voorzitter kiezen, omdat de heer Kampschöer de hamer erbij neer legt. De heer Kampschöer stelde voorts, dat in de verwezenlijking van het door de L.T.B. gewenste landbouwbeleid het afgelopen jaar reeds een goede stap is gezet, doordat reeds een gedeeltelijke herziening heeft plaats gevonden van de uitgangspunten, welke bp de vast stelling van de kostprijzen van de aJ>ra~ rische produkten gehanteerd worden. Overigens zijn er nog vele kwesties, a e om een regeling vragen. Zo dient ae 1 - komstenbelasting niet meer ,ov®r maar bijvoorbeeld over vijf jaar Be ven te worden. Dan is er ook een over zichtelijker beeld van de zo wisselen de bedrijfsresultaten. Spreker wees er op, dat een dergelijke regeling nog niet voor iedereen uitkomst kan bren gen. Vele agrariërs verkeren namelijk in liquiditeitsmoeilijkheden. Voor hen zal een ruimere credietverlening tegen gun stige voorwaarden nodig zijn, verder een soepele houding van de belasting dienst bij behandeling van aanvragen tot uitstel van betaling van aanslagen enz. Voor de veehouders, aidus de heer 'o JLa. do°r de overheid van afgeweken Mn k°°Pmansgebruik wordt mogeliik zulks inderdaad on- ^onrtrht bl,jken' dan zal althans een on/e u betaaid moeten worden om diioitJ .M?ers enigszins uit hun liqui- verh Tukheden te helpen. In dit hot P'mtte spreker nog eens voor et vormen van belastingvrije reserves, waardoor de agrariërs in de gelegen heid gesteld worden hun bedrijven op verantwoorde wijze in stand te houden, en aan de eisen van de tijd aan te pas sen. Uiteraard bracht de heer Kampschöer ook het structuurprobleem in de land bouw ter sprake, waarover reeds ge ruime tijd gesproken wordt. Wat onder dit structuurprobleem verstaan wordt, aldus spreker, wordt niet aangegeven. Inderdaad zien wij een beangstigende ontwikkeling, waarbij het verschil tus sen de kostprijzen en de opbrengstprq- zen steeds geringer wordt. Dat is ech ter het gevolg van het afnemen van af zetmogelijkheden voor onze agrarische produkten. Kwalitatiet beste produkten worden in ons land nog steeds geprodu ceerd tegen de laagste kostprijzen. Dat derhalve in onze landbouw een struc tuurprobleem zou bestaan, valt niet in te zien. In hoeverre nu de vergroting der klei ne bedrijven, zoals de minister die voor staat, een dergelijke situatie in gunsti- ge zin zou beïnvloeden, is ons niet dui delijk. Het ontgaat de minister, dat on ze grote bedrijven momenteel in net zo mferZizCh ^™?"l-npaTsenrf arntere K°.U.de ondernemers van onze «ion hodrijven een dienst bewijzen, wanneer hij daarvoor de mogelijkheden zou kunnen aangeven. Uit deze situatie moge reeds blijken, dat een structuur probleem in feite niet aanwezig is. Thans wordt een oplossing voor de moeilijkheden waarin de Nederlandse landbouw verkeert, echter in de ver keerde richting gezocht. Zoals gezegd aldus de heer Kampschöer sprui ten de moeilijkheden voort uit de ver minderde afzetmogelijkheden en een op lossing voor deze moeilijkheden zal dan ook in die richting gezocht moeten wor den. In zijn opvatting van het struc- Uurprobleem wil de minister een ver betering van de agrarische structuur- hoor het stellen van vestigingseisen door maatregelen, die een geleidelijke op- tmg van het aantal te kleine bedrij- af1? bevorderen, enz. Doch wij hebben dft kurmen constateren, dat in boUPaZanzienUikStrUCtUUv,r +va? tal landarbeider.18 .verbeterd: het aan aantal kleine 1 IS - verminderd, Rijven alsmede het het aantal medewerl» 7ven alsmede he lijk gedaald, de WTe zoons is aanzien- onbelangrijk toei>^chanisatie is niet nomen en de glas- CINEMA-PALACE: Bernardine. a 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Op de drempel der onct„ digheid, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. cln" 01. één avondvoorstelling om 8 uur. LIDO: Stopover: Tokyo, 14 j. 2, 4.15, 7. 9.15 u LUXOR: Hij, zij en de petticoat, a. i. 2, 7 915 uur Minerva Ma.': Vader plukt de vruchten, 3-, 8.15 uur. REMBRANDT: Gu./s and Dolls, 18 j. R n??Jn7'dc'onderwereld v'n ^rJs' 14 2.30, 7, q ic nnr (t m. do.-middag). Vader tegen wil en dank, 14 J. 2'15- 9.15 uur. R Maandag 9 december Bron?kmann> Groote Markt, 20 uur: Dr. E. vat?gf Sma over „De emancipatie van de n-i° ke Leer" (Geloof en Wetenschap). t mJkmann, Groote Markt, 21 uur: Dr. A. v' Gonstandse over „Het wereldgebeuren v«n heden". (Geloof en Wetenschap), j "heertgebouw, 20 uur: Tweede concert be- Eeethovencyclus door Herman Kreb- rs. viool, en Robert Weisz, piano. Dinsdag 10 december ■Concertgebouw, 20 uur: Derde orgelcon- ert door Albert de Klerk. GEBOREN: z.v. T. Baars-de Graaf; '■v. H. A. van Hoesel-Kroone; z.v. D. y?h der Noordaa-Poppinga; d.v. J. M. fkemp-Jongbloed; d.v. C. Slierings-Kne- emann; d.v. G. J. van Geijlswijk-Nuij- 'eu: d.v. G. Broekhuis-van der Joes; ?'v- G. M. Tesser-van Ingen; d.v. G. Conijn-van Beek. ONDERTROUWD: J. Sprengers en B. rantsJ. C. Jongebreur en M. E. &Perwer. GETROUWD: W. Diets en M. Mole- 5 aG. W. B. A. Schaaf en A. A. Pluim, Nieuwenhuis en M. Reinders, H. A. Werner en S. Stek, W. B. Timmer en Keuning. .OVERLEDEN: H. Gosewehr, 76 ir. Grsulastraat; W. van Bodegom, 84 jr. "taerten van Heemskerkstr.E. J. «tam, 68 jr. Dutrystraat; P. M. Ver flagen, 65 jr. Amsterdamsevaart; P. Wempe, 53 jr. Fonteinlaan; S. J. Mee- ïir'..84 Jr. Jansstraat, E. Chr. Eleveld- Meqer^ 92 jr. Leidsevaart; J. G. van »eor-Brunnekreef, 73 jr. Kenaupark. cultuur is uitgebreid. Dat alles is be reikt langs vrijwillige weg door onder wijs, onderzoek en voorlichting. Ln op deze weg wensen wij voort te gaan. De heer Kampschöer bracht nog vele andere problemen ter sprake, waarbij hij onder andere een pleidooi hield voor een nog economischer be- driifsvoering Natuurlijk gewaagde hij vin agrariërs, die onder meer vanwege de woningbouw van hun «monden verdreven worden en hij stelde nog eens, dat deze mensen een redelijke schadeloosstelling dien den te ontvangen of goede vervan gende gronden. Van zaterdag 21 december tot maan dag 13 januari wordt er in het Bis schoppelijk Museum te Haarlem een expositie gehouden van kunstnaaldw-er- ofnj tentoonstelling wordt zaterdag 21 december 's middags 3 uur in het museum geopend, door Haarlems de ken W. N. Zijlstra. De conservator van het museum, drs. H. J. A. M. van Haaren, zal een inleidend woord spre ken. In de aula van de H.B.S. A aande Zijlvest te Haarlem belegt de Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs een bijeenkomst op vrijdag 20 decem ber des avonds om half acht. Dr. H. Klompmaker zal spreken over „Frankrijks achteruitgang en de ver slapping van West-Europa". W. Ysbrantsz. Bontekoe: Journaal. R. L. Green: Koning Arthur en de Tafel ronde. F. Hartlaub: lm Sperrkreis. E. S. von Kamphoevener: Het kristallen serail. E. Stauffer: De koning en de keizers. J. Thorwald: Geteisterd koning schap. Tsui Chi: Het eeuwige China. Vertellingen uit Duizend en een nacht. H. Wagen voort: Augustus. Bij de inschrijving op de, vooral voor kleine spaarders aantrekkelijke zes pro cents Woningbouwlening van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten kan men, zoals bekend, door middel van een in te vullen kaart aangeven voor welke gemeente men zestig procent van 'net bedrag wil bestemmen. Het aan geven van die bestemming is vrijblij vend, maar het ligt voor de hand, dat Haarlemmers de zestig procent voor hun eigen gemeente zullen willen bestem men. De lening is bestemd voor de finan ciering van de woningbouw in de ruim ste zin van het woord. De scholenbouw wordt daar ook onder begrepen. De tegenwoordige woningnood en het te kort aan scholen zouden door de lening aanmerkelijk verlicht worden. De ge meente Haarlem moet in Schalkwijk bij voorbeeld tienduizend woningen bou wen. Voor de bouw van duizend wo ningen zijn reeds drie en een half miljoen gulden nodig. Daarbij komen nog de kosten voor het bouwrijp maken van gronden, voor de aanleg van kabels voor de elektriciteit, voor straatverlich ting, brandkranen, plantsoenen, speel tuinen en andere noodzakelijke voor zieningen, waarmede miljoenen gemoeid zijn. In studie zijn nog de plannen voor een nieuw ziekenhuis en een zwem inrichting, evenals voor een politiebureau en andere openbare werken. Het aantrekkelijke van de lening is, dat er obligaties zijn van vijfentwintig, honderd en vijfhonderd gulden. Ook zijn er spaarboekjes, waarin men zegel tjes van vijf gulden moet plakken. Daardoor kunnen vooral ook kleinere spaarders hun geld goed beleggen. In dertien jaar tijds is het gespaarde be drag namelijk (nominaal) verdubbeld. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F M. Cremers, houdt deze week zaterdag zijn spreekuur, vanaf elf uur 's morgens, in plaats van vrijdag. Wethouder Geluk, van Haarlem, houdt bij wijze van uitzondering deze week zijn spreekuur woensdag om elf uur V morgens. Wethouder Hyszeler, van Bloemendaal, is morgen verhin derd spreekuur te houden. De Haarlem-Branch Holland van The Dickens Fellowship heeft zaterdagmid dag haar eerste verjaardag gevierd in de uitspanning Kraantje Lek te Over- veen, de plaats, waar de enige continen tale tak van het genootschap der Dickensianen destijds werd opgericht. Deze tak heeft in de korte tijd van haar bestaan niet alleen veie en meren deels jeugdige leden weten aan te trekken, maar daarenboven een geest driftige activiteit ontwikkeld. In 1959 wordt namelijk, naar wij deze zomer reeds berichtten, in Haarlem de Drie daagse Conferentie der Fellowship ge houden in Haarlem. Godfried Bomans, de president van de Haarlem-Branch Holland, legde zijn leden zaterdagmiddag het programma voor, dat het Bestuur ontworpen heeft voor de Conferentie en dat geconcreti seerd is in samenwerking met instan ties als Haarlems Bloei. Daaruit blijkt, dat de Conferentie plaats zal vinden tij- dens het tweede weekend in mei 1959. Er hebben ongeveer vierhonderd En gelse Dickensians ingetekend, maar het Nederlandse Bestuur verwacht, dat on geveer de helft daarvan zich zal terug trekken. Dat betekent niettemin, dat er een honderdvijftig tot tweehonderd le den van de Dickens Fellowship naar Haarlem zullen komen: merendeels oudere dames. Van de zijde van het Be stuur werd ons evenwel verzekerd, dat er ook Britse heren, van gevarieerde leeftijden, zullen komen. Het programma voor de Conferentie is inmiddels door de Executive Council der Fellowship in Londen met enthou siasme ontvangen. De deelnemers zullen vrijdaga-'ond 10 mei 1959 van het sta tion in Haarlem worden afgehaald. Een fanfare-korps zal hen voorafgaan, wan neer zij zich vervolgens te voet naar de Vleeshal begeven. Ter plaatse kunnen de deelnemers zich verfrissen en enigs zins restaureren. Om tien uur zal het Haarlemse gemeentebestuur de Dicken sians ontvangen ten Stadhuize. Zater dagmorgen om tien uur wordt in de Aula van Teyler's Museum de Bussi- ness Meeting (de eigenlijke jaarverga dering) belegd. De conservator van het museum, de heer J. H. van Borssum Buisman heeft toegezegd een tentoon stelling van Engelse grafiek uit de 19e ■5euw te zullen inrichten. Zaterdagmid- ?a& maken de congressisten een boot- soS - naar Spaarndam en andere plaat- 'sAvm het Hollandse polderland, p ™nds wordt te hunner ere in het geo ,s„ ,a's-museum een Social Evening Musi1e£uSe®rd> waaraan de Haarlemse SpoMderamer zal medewerken. Dr. C. VereeniL'; onder meer voorzitter der nen zon?Pg Haerlem, zal de Dickensia- leiden ,middag door Haarlem rond- concert in ^andelmg zal met een orgel- worden Het ri °ote Kerk afgewisseld ma-punt van TLSVaSt P«*ram- der Dickens FelMkse conferenties wandelen de déelnüaandagm0r!erï geboortehuis var de «S t* Holland, de in de aanhe?^^ de uitspanning Kraantje l eS T\a RriticR Pn.. slechts een naamgenote van de film ster. Zij volgt miss Penny Calender op, die om particuliere redenen ontslag uit haar functie verkregen heeft. De leden bleken met de algemene gang van za ken ingenomen te zijn. Spekpannekoe- ken met stroop besloten hun bijeen komst, Welke in geanimeerde sfeer ge houden werd. Terwijl groepjes Nederlanders Sin gapore bereiken na een overhaast ver trek uit Indonesië, is gisteren de eer ste Nederlander, die in Indonesië wordt toegelaten na het enkele dagen geleden ingestelde verbod daartoe, aan boord van een vliegtuig van de Indo nesische luchtvaartmaatschappij naar Djakarta vertrokken. Het is de heer M. Enschede van de firma John En schede en Zonen te Haarlem, aldus meldt U.P. De heer Enschede zeide, dat hij „louter voor zaken" naar Dja karta ging en hq voegde hier aan toe, dat hij speciale papieren heeft van het Indonesische ministerie van justi tie, welke hem toestaan Indonesië te betreden. De heer Enschede verklaar de, dat zijn firma zich met bet drukken van Indonesische bankbiljetten bezig houdt. De Rijnegomlaan in Aerdenhout zal een nieuw aanzicht krijgen door de beplan ting met jonge, smal uitlopende meidoorns op een grotere onderlinge afstand dan tot heden het geval was. De bestaande mei doorns zijn reeds gesnoeid en worden thans gerooid door de afdeling plantsoenen van de Bloemendaalse dienst van Publieke Wer ken. Aanleiding tot deze verandering in aanplant waren de ouderdom der bomen, de grote achteruitgang van de sierwaarde in vorm en bloei door het vele snoeien, maar niet in het minst de door de bewo ners geuite klachten over de dichte en breed uitgroeiende kruinen. Hierdoor werd de lichttoetreding tot de woningen in de Rijnegomlaan aanzienlijk belemmerd. Bij de Fokkerfabrieken op Schiphol maakt men goede vorderingen met de seriebouw van de „Friendship". In de montagehal ziet men de eerste machines in wording; het toestel rechts is be stemd voor de Ierse luchtvaartmaat schappij „Aer Lingus". Zaterdag omstreeks half een ont stond er een begin van brand in een woning aan de Vrijburghlaan te Over- veen. Er werd rookontwikkeling gecon stateerd in een zolderkamer. Vermoe delijk was een brandende sigaret op een matras terecht gekomen. De politie was terstond aanwezig en wierp de matras het raam uit. De brandweer hoefde nog slechts na-controle uit te oefenen. Zondag 15 december bestaat de St.- Margaritagroep te Heemstede 12 y, jaar. Ter gelegenheid daarvan is er 's morgens om 10.15 uur een H. Mis in de St.-Bavokerk aan de Herenweg, en 's middags om half drie is er feest in Nieuw-Berkenrode. Holland, de in de aanhef rlu?1 de uitspanning Kraantje Llk^rw" veen. De British Counla.^e vee° be langstelling aan de dag iegt ^oor de plannen, zal waarschijnlijk med^werkel aan een quiz, welke men in de loll van die maandag hoopt te organiseren De leden van de Haarlem-Branch Holland weten reeds, dat hun afdeling niet meer de Benjamin der Dickens Fellowship is, omdat er inmiddels in In diana (U.S.A.) een nieuwe Branch is opgericht, welke het aantal der takken op zestig heeft gebracht. In Engeland zijn er thans vierentwintig afdelingen, in de Verenigde Staten eenentwintig, in Canada zes, in Australië vier, op Nieuw-Zeeland viei en in Nederland een. Godfried Bomans schetste zater dagmiddag als president van laatstge noemde afdeling de merkwaardige plaats, welke deze inneemt, omdat het Bestuur het nuttig oordeelde, dat de le den zich daarvan wel bewust zijn. Ook verraste de president de leden met de mededeling, dat hun belangen bij het Londense hoofdkwartier voortaan i voelt men toch erbij betrokken te zijn. zullen worden behartigd door Miss Do- Het stuk 1 angt van verveling aan el- ris Day. Miss Day bleek overigens 1 kaar, zoals de na-oorlogse generatie dat et ovatie-achtige applaus, dat het niet zeer talrijke publiek zater dagavond in de ttadsschouwburg de toneelgroep „Theater" bereidde na de voorstelling van John Osborne's „Omzien in wrok", heb ik niet helemaal kunnen begrijpen. Er is niet uitzonder lijk goed toneel gespeeld en het stuk zelf had theatertechnisch gezien geen uitzonderlijke kwaliteiten. Toch was het geheel bijzonder fascinerend, maar dan op een manier dat men er eerder om zou moeten schreien dan ervoor applau disseren. John Osborne is een jonge Engelse schrijver, die de belangrijkste figuur ge noemd mag worden van de generatie die tijdens de tweede wereldoorlog is opgegroeid en daarna volwassen is ge worden; of althans geacht wordt dat te zijn! Zij noemen zich de angry young men", de mokkende jongeren, omdat zij zich niet thuis voelen in de ze wereld, die nog geschapen is door een oudere generatie die in gebreke is gebleven haar beloften inzake sociale rechtvaardigheid en Individuele vrijheid in te lossen. Deze angry young men", die men in elk land aantreft en die men gemakshalve onderbrengt onder de noemer „de na-oorlogse generatie", leeft in doorlopend verzet tegen alles en iedereen. „Omzien in wrok" handelt over die generatie. Het verhaalt de geschiede nis van Jimmy Porter, een arbeiders jongen die de kans heeft gehad om te studeren, maar er niet in slaagt en met in wil slagen een hem passende be trekking te aanvaarden. Hij is getrouwd met het meisje van goede huize, Ahson; maar zijn huwelijk lijkt een wraakoefe ning te zijn tegen de bezittende klasse, haar klasse dus. In zijn lege, zinloze le ven, vindt Jimmy alle aanleiding om zijn koele, frigide vrouw te sarren en te pesten op een afgrijselijke manier. De praktisch bij hen inwonende huis vriend Cliff Lewis, een rondborstige, eenvoudige jongen, die niet gestudeerd heeft, maar zich aangetrokken voelt tot Jimmy en zijn vrouw, tracht deze hu welijkse mislukking bijeen te houden. Wanneer echter Alisons vriendin He lena verschijnt, het gelovige meisje dat nog gelooft in goed en kwaad, raadt deze Alison aan haar man te verlaten. Alison doet het en wel op het voor Jimmy meest ongelegen moment, wad- neer namelijk de moeder van zijn bes te vriend is overleden. Maar Helena neemt Alisons plaats bij Jimmy in, kom. later tot een gewetensconflict en verdwijnt ook weer, juist als Alison te rugkeert, Alison heet dan „gelouterd" te zijn door het intense leed van een miskraam. Zij is neergehaald tot het niveau van Jimmy en de schrijver doet geloven, dat dan een samengaan van deze twee mogelijk is. Zonder enige twijfel is „Omzien in Wr u een belangrijk thema. Ook al is men het met de mentaliteit van deze „angry young men" niet eens, dan schijnt te doen. Maar het is in te genstelling tot bijvoorbeeld de werken van Tsjechow een uitzichtloze ver veling, ontstaan uit wat de volksmond typeert ais „vechten tegen de bierkaai". Daarop slaat ook de wrok, waarvan in de titel sprake is. Het is alleen jammer dat Anty Westerling die het stuk uitne mend vertaald heeft, in de titel de im peratief heeft weggelaten: „Look back in anger". Die imperatief is immers essentieel: het is de boodschap van de na-oorlogse generatie, een boodschap waartoe zij gedwongen is door haar voorgangster. Niemand mag het haar kwalijk nemen, dat zij zonder uitzicht, zonder houvast deze imperatief in terpreteert als Osborne in zijn stuk aan geeft. Men kan er alleen maar meelij om hebben. Nogmaals: men wordt er door gefascineerd omdat men er zich bij betrokken weet, maar men kan er niet om juichen. Zoals ieder betoog-stuk, is „Omzien in wrok" een praatstuk, dat tal van dramatische inzinkingen komt en slechts enkele hoogtepunten, zoals het cabaretliedje. Regisseur Rob de Vries is er niet in geslaagd alle hard heid en onaandoenlijkheid gestalte te geven; ook niet om alle melancholie hoorbaar te maken. Hij heeft een con cessie gedaan aan zijn publiek door alles te milderen en daardoor de es sentie van het stuk geweld aan te doen. Het was daardoor niet helemaal echt meer. Pas na de pauze, toen de schrijver zelf water in de wijn ging doen en door het onaannemelijke, me lodramatische slot zijn gegeven van het algemene vlak naar het bijzondere geval neerhaalde, kwam het stuk in de buurt van de regie. Knap was de prestatie van Kees Brusse, die de rol speelde van Jimmy Porter. Ook al was hij feitelijk te oud en al miste hij het postuur voor deze fervente, cynische young man", ook al moest hij nogal eens de hulp van de souffleur inroepen en al was hij nogal eens onverstaanbaar, toch wist hij prachtig in tal van nuanceringen het geledigde karakter van Jimmy Porter gestalte te geven. Befnhard Droog had het moeilijk met de rondborstige Cliff die de schrijver niet helemaal aanvaard baar had uitgetekend. Deze actieloos heid ligt hem minder en daarmee kwam een andere fout van de regie aan het licht: de rolverdeling. Dat wreekte zich vooral bij de vrouwenrollen Annemarie Heyligers is te zacht, te jong en wel licht te weinig ervaren om Alison te spelen. Alison, toch bedoeld als een te genspeelster van Jimmy, een vrouw die hem toch ooit geboeid moet hebben, werd hier een bang, afwerend muisje. Tine de Vries moest de rol van de plot seling ziek geworden Anny de Lange opnemen als Helena. Zij is daarvoor ook niet het meest geschikte tye door haar uiterlijke onaandoenlijkheid, maar kweet zich niettemin zo goed mogelijk van haar ondankbare taak. Jaques Snoek speelde de overbodige rol van Alisons vader. Wim Vesseur ontwierp een uitstekend, sfeeraanduidend decor. J.W.v.d.V. Jv In het Sportfondsenbad te Haarlem werd zaterdagavond het jaarlijks water- polotoernooi gehouden om de in me- moriam „D. E. van LeersunT'-wisselprijs met deelname van DWT, Haarlem, HPC, HVGB en de organiserende vereniging DWR. HPC kreeg in de eerste ontmoe ting DWR tegenover zich. Met 63 werd DWR verslagen. HVGB wist zich in de finale te plaatsen door Haarlem met 21 te kloppen. DWT dat voor de eerste ronde was vrijgeloot, kwam in het water tegen HPC, de winnaar van de eerste wedstrijd; ook hier ging de strijd om een plaats in de finale. DWT heeft zich in deze strijd danig geweerd. Uit een voorzet van Prins nam HPC door Smit de leiding, waarna Fons Roozekrans er voor zorgde dat met de stand 1—1 gedraaid werd. In de tweede helft bleek HPC produktiever in de aanval. Prins en Geurtsen brach ten de HPC-overwinning op 41. In de strijd tussen DWR en Haarlem de verliezers van de eerste twee wedstrijden speelde Haarlem een zwaar verdedigend spel. Voor de rust nam DWR de leiding door Piet de Bruyn die een voorzet van Boy van de Bogaer de benutte. In de tweede helft kwam Fred de Bruyn met succes door de Haarlem verdediging. Drie seconden voor het einde wist Her Hölsken door een strafworp de eer voor Haarlem te redden. De finale, gespeeld tussen HVGB en HPC, vormde een spannend slot van het toernooi. Voor HPC was het de derde wedstrijd. De ploeg verscheen nu met een invaller voor Joris Tjebbes, hetgeen een verzwakking betekende. Nadat HVGB door Dekker de leiding had genomen, kregen de Haarlemmers een spelersminderheid, daar Hartel voor Het bestuur van de Bloemendaalse red dingsbrigade heeft het initiatief genomen voor een donderdag 12 december te begin nen cursus E.H.B.O. voor de leden van in Bloemendaal gevestigde bedrijven. De cur sus wordt gegeven in de bovenzaal van de Bornwaterschool door de Bloemendaalse arts C. Eenhoorn. Het wordt een spoedcur sus van ongeveer zeven maanden. De gemeenteraad van Bloemendaal zal de begroting voor het dienstjaar 1958 eerst op een nader te bepalen datum in de maand januari behandelen. Zaterdag was voor de tweede keer de mogelijkheid aanwezig voor de raadsleden van Bloemendaal een bezoek te brengen aan het door de gemeente aangekochte landgoed Elswout met boerderij, schoolge bouw en andere bezienswaardigheden. De rentmeester van de Erven Van der Vliet, de heer J. S. M. Vrijland, zorgde voor een deskundige rondleiding. Voor een bedrag van f 236.000 heeft de kerkeraad van de Gereformeerde kerk aan de Vijverweg de bouw van een nieuwe kerk met 546 zitplaatsen gegund aan de firma Roelofs en Haase te Rijssen. Met de bouw wordt in januari begonnen. Zaterdagmiddag om 12.15 uur kwamen een bromfietser en een wieirijdster met eikaar in botsing op de Vqverweg te Bloemendaal. De wieirijdster, de 33- jarige mejuffrouw V. uit Haarlem, werd naar het Marinehospitaal ver voerd, doch kon spoedig naar huis te rugkeren. Zondagmiddag om 12.30 uur botsten een personenauto, bestuurd door de 39- jarige S. uit Bloemendaal, en een be stelauto, oestuurd door de 29-jarige S. uit Haarlem, tegen elkaar op de krui sing Brouwerskolkweg-Tetterodestraat. Laatstgenoemde verleende geen voor rang. Er was geen persoonlijk letsel, wel veel materiële schade. tijdelijk naar de kant werd verwezen. Toen vormde de HVGB-verdediging re gelmatig een gesloten geheel. In de tweede helft benutte Prins een door Geurtsen aangespeelde bal om de stand op gelijke voet te brengen. Enkele fou ten in de HPC-verdediging werden door Boon met een doelpunt afgestraft, zodat bij de stand 31 Geurtsen een straf worp kreeg te nemen, waarbij de HVGB- keeper hem nog door gehoorzaamheid aan de scheidsrechter te weigeren de gelegenheid schonk de bal in het lege doel te mogen schieten. Met de stand 32 laaide het spel wederom geducht op, al gingen enige HPC-spelers tekenen van vermoeidheid vertonen. Prins bracht echter nogmaals de moed op om de HVGB-verdediging te doorboren. Het was tenslotte wederom een fout in de HPC-verdediging die door Boon benut werd om de HVGB-overwinning op 43 te brengen. Hiermede heeft HVGB het bezit van de in memoriam D. E. van Leersum wisselprijs met een jaar ver lengd. Zij ontvingen de trofee uit handen van de voorzitter van DWR, de heer G. Voogd. De Haarlemse rechtbank heeft van ochtend een begin gemaakt met de be handeling van de zaak tegen een Haar lemse boekhouder, zich ook accountant noemende, die beschuldigd wordt van belastingfraude over de jaren 1952, 1953 1954 en 1955 voor zover het zijn eigen belastingaangifte betrof; van mede plichtigheid aan belastingfraude van een zijner cliënten over de jaren 1951 en 1955 en tenslotte van het boeken van nietbestaandc posten in de kasboeken J van deze cliënt. De rechtbank heeft voorlopig een hele dag uitgetrokken voor de behandeling van deze zaak, maar het is niet onmogelijk, dat men pieer tijd nodig heeft. Vanochtend heeft men zich voorna melijk beziggehouden met het verifië ren van de eigen boekhouding van ver dachte. Als getuige-deskundige werd daarbij gehoord een hoofdcontroleur van belastingen uit Amsterdam, die ver. klaarde, dat verdachte zijn dagelijks in komsten en uitgaven boekte in een aan. tal schoolschriften Daarnaast had hij bank- en giroboe- ken. Voor zijn belastingaangifte gebruik te hij slechts de cijfers uit de cahiers, terwijl hq de bank- en giroboeken vol ledig buiten beschouwing liet. De ver dachte gaf toe, dat hij dat gedaan had. Bq het nagaan van de ontvangsten van verdachte, bleek, dat hij verschil lende geldsommen ontvangen had, die niet in de cahiers geboekt waren, maar wel genoteerd waren in zijn zakagenda. In andere gevallen waren geringere ont vangsten geboekt dan in werkelijkheid hadden plaats gevonden. Een der rech ters, mr. N. Reeling Brouwer, infor meerde bij verdachte of hij dit toegaf, hetgeen inderdaad geschiedde. Als re den daarvoor gaf hq op, dat hü in de betrokken jaren verschillende malen ziek was geweest en niet in staat om zijn boeken bq te houden, zoals dat eigenlijk diende te geschieden. „Soms zijn kleermakers er zo slecht aan toe, dat zij zelf slecht gekleed gaan", lichtte hij toe. maar de presi dent mr A. M baron van Tuyll van Serooskerken, merkte op, dat hq nog nooit slecht geklede kleermakers had ontmoet. Verdachte gaf toe, niet ge dacht te hebben aan de conse quenties van zijn onnauwkeurig boekhouden, maar de president herrinnerde hem eraan, dat hij daaraan had moeten denken, omdat het zijn beroep was belastingaangif ten te verzorgen. De rechtbank kon nauwelijks geloven, dat verdachte tel kens zo ziek was, dat hij jaren ach tereen onnauwkeurig en onvolledig boek hield. Toen tijdens de verificatie der cqfers de verdachte plotseling de rechtbank op een fout attent maakte, merkte de pre sident op: „Ik stel met genoegen vast, dat uw geheugen wat uw boekingen be. De laatste dagen is er discussie ont staan over de verplichte vasten- en onthoudingsdag op de vigilie van het feest van Maria Onbevlekt Ontvan gen, welke verplichting dus zaterdag jongstleden gold. Zoals men zich her innert werden bq de algemene vasten- dispensatie (de Vastenwet werd nim mer afgeschaft) voor de Nederlandse kerkprovincie dertien dagen vastge steld, waarop men verplicht was tot vasten en onthouding. Daaronder viel ook 14 augustus, de vigilie van Onze Lieve Vrouw Tenhemelopneming. Op verzoek van vele bisschoppen heeft de Paus die verplichting tot vas ten en onthouding naar de vigilie van Maria Onbevlekt Ontvangen ver plaatst. Nu brengen slimme liturgisten naar voren, dat bq die verplaatsing er niet aan gedacht is, dat de vigilie van Ma ria Onbevlekt Ontvangen is afgeschaft en dat daaraan dus niet de bedoelde verplichting kan worden gekoppeld. Inderdaad is die vigilie afgeschaft, maar men vergeet aldus werd ons van deskundige zijde verklaard dat een vigilieviering een zuiver liturgische en een vastendag een juridische aange legenheid is. Het ene hoeft niet met het andere te maken te hebben. Rome heeft zonder twijfel aan dia afschaffing gedacht, maar kon vrqelijk een dag bepalen, waarop gevast moet worden. Uit praktische overwegingen werd die dag dus van de vigilie van het ene Mariafeest (15 augustus) naar die van het andere grote Mariafeest (8 december) verplaatst, waarbij men „vigilie" dient te verstaan als de dag vóór een bepaald feest, zonder daaraan uitdrukkelijk enige litugische betekenis toe te kennen. Rome had tenslotte ook zonder meer enige an dere willekeurige dag tot verplicht vas ten kunnen bepalen. Blijft dan een andere kwestie, waar in gesuggereerd wordt, dat het feest van 8 december dit jaar naar maan dag verplaatst is en dat dus de ver plichte vastendag zijnde een zondag kwam te vervallen. Ook die redenering gaat niet op, want niet het feest zeil, doch de litur gische viering werd naar maandag verschoven. Vroeger was namelijk al leen de eerste zondag van de Advent een eerste klas zondag, doch thans zijn dat ook de andere drie adventszonda gen. Zo deed zich dus gisteren het ge val voor, dat men te maken had met twee eerste klas feesten. Wegens het samenvallen van Maria Onbevlekt Ont vangen en een adventszondag werd de liturgische viering van het eerste feest gebracht op maandag. Het feest zelf bleef op 8 december en derhalve ook de verplichting tot vasten en onthouden op zaterdag. Ten overvloede zij erop gewezen, dat in katholieke streken, waar 8 decem ber als een echte zondag gevierd wordt, de verplichting tot Mishoren voor 8 december (toevallig een zondag) en niet voor 9 december gold. Vrijdag 6 december had in Sas senheim een vergadering van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, afdeling Sassen heim plaats. De voorzitter, de heer Heemskerk gaf een kort overzicht van de export van dit afgelopen jaar. In to- taal is geëxporteerd 55.500.000 kg of voor 160.141.000 dit in tegenstelling met november 1956 toen er 54.000.000 kg ol ter waarde van 155.000.000 uit gevoerd werd. Dev oornaamste export landen zijn wel Amerika, 12.000.000 kg of 38.000.000 en Duitsland 13.131.000 kg. Het verheugde de voorzitter dat er in Japan door middel van de Unesco een toenemende cultuur waar te nemen is. Wegens periodiek aftreden van de heer J. Nieuwenhuis had er een be stuursverkiezing plaats. Daar hij zich echter herkiesbaar gesteld had werd hq met algemene stemmen herkozen. De behandeling van de beschrij vingsbrief voor de 224e algemene ver gadering te Haarlem veroorzaakte eni ge discussie. Het hoofdbestuur had voorgesteld een half percent extra vak heffing te heffen voor de bouw van een nieuw beursgebouw te Haarlem. Eerst werden twee ingekomen stukken voor gelezen. Het eerste kwam van de afde ling Hillegom, dat tegen dit besluit was in verband met de financiële gevolgen. De afdeline stelde toch voor het voor stel aan te nemen, mits de heffing be perkt blijft tot. 1 jaar. Het tweede stuk kwam van de afdeling Heemstede. Zij wijst het voorstel geheel af en verzoekt het hoofdbestuur een onderzoek in te willen stellen of het Krelagehuis niet verbeterd kan worden. Het bestuur van Sassenheim was het er eenstemmig mee eens het voorstel niet te steunen. De wqze van heffing heeft de sym pathie niet en het bedrag, 8.000.000, is te groot om door het vak opgebracht te worden. Zij willen ook het bestuur verzoeken of het niet mogelqk is het bestaande beursgebouw te verbeteren of te komen met een ander Dlan dat minder bostbaar is. Met algemene stemmen, 64, is dit besluit aangeno men. (Niet officiële Koenen) vorig opening Slot 9/10 3% Ned 1953 320Va Ned 1953 227 3% Ned 1956 232 83% 3V4 Ned. 1948 157.30 3V4 Ned. 1950 40 Va 3 y4 Ned 1954 138 Va 3V« Ned. 1955 1 121 3-3Ned 1947 108 Va 82% 3 Ned 62-64 bel fac 97.50 87^ 80% Inschr. Grtbk 1946 3 87% Ned Handel Mij ceri 52% A.K.U. 74 140 Van BerkeJ's Patenl 84 CaJvê-DeJft cert 84 Va Van Geider 83% Kon Hoogovens cert Unilever Cert. 83% 83 318% Ned Kabe) 79 w Philips 79% 224ex Kon PetroJeum 80% 154.10 „Amsterdam" Rubbei 80% 38 Holi Amerika Lijn 82 Va 136 Kon Ned Stoomb Me 87% 120% Ned Scheepv CJnie 100% K.L.M. 132 Va 97.50 tl.V-A 139% Deli M1J Cert. 166 Va A'dam 2^ *56 1 258% A dam "56 U 174 A'dam III 230 malen erop beroepen, dat hq zich alles niet meer nauwkeurig kon herinneren. Op een vraag van de president of hij van bepaalde cqfers op de hoogte was. deelde verdachte mee, dat hq sinds hq op 25 februari werd gearresteerd, zijn boeken niet meer had mogen inkijken. De president verklaarde echter, dat dit wel degelijk gekund had, wanneer ver- treft, u niet geheel in de steek laat". I dachte er maar om had gevraagd. De Tevoren had verdachte zich enkele I zitting wordt voortgezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3