Hebt u de nieuwe RANG al geproefd grmrinni»iroTrrrrrrmTrrm"nr»TriiTrrTmTrrrrrn"nrmrrinnnrrTrrmTirrrinrrrrrmTrnroTirnrnTmTn'innnnnnrmTrn Nieuw bedrijf van De Spaarne- stad in Etten geopend Spannende wedstrijd tussen twee jeugdteams uit Haarlem 'Radio en TV ALBERT HEIJN ^yiperMart Kwieke bosarbeiders Industrialisatie in kwaliteit Moeilijke wedstrijden in competitie voor hoofdklassers Duinwijck verliest van Drop Shot Uit STAD Ien STREEK A.H.-SuperMart j Wekelijks een uurtje gymnastiek SEwïïffirwli" 16 Ook emissie van „Dordtsche' 537ste STAATSLOTERIJ 13e lijst 4e klcas Wij luisteren naar 41! BASKETBAL MAANDAG 9 DECEMBER 1957 AGINA 4 PAMAM Q <AAQAQAQQ Q Q O O Q O A A Q g Q A A A A A ft g A A A g A g A A A A A g A 0 Q g ft g g ft O 0 g g g O 8 fi fl fl g flft fi 90 H fl ft fl g Q Q ft flJU fl fl fl 11 fl fl fl Q 11 g fl fl fi fl ft g fl fi ft O O ft Q P fi fl 01 een luchtige combinatie van cacao- chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud. Herstelbetalingen Japan betaalt 800 miljoen dollar aan Indonesië Koninklijke Shell vraagt concessie in Sahara Lager inlegoverschot bij spaarbanken der boeren leenbanken in november De badmintoncompetitie Drop Shot heeft thans genoeg aan een punt De Shell-groep legt tankschepen op Tijdelijke onderbreking van Indonesische uit voer naar Singapore Tentoonstelling van Kunst zij ons doel Boeiend T.V. -journaal Annemarieke Modern winkelen in de t/leêS Speciaal aanbevolen UIT EIGEN SLAGERPEN Gebraden gehakt, 150 gram 39 Veiling-verse groenten Verhoging spaarrente boerenleenbank tot Comme ci, comme ga Vanavond Voor inschrijving op de emissie Koninklijke MARKTBERICHTEN TIJ AAN 'T VERLOPEN? BAKENS TIJDIG VERZETTEN! „GARAGE „DEN HOUT" Advertentie PANG Gitme de Cacao- i/>L ,.De Spaarnestad is het gezelligste be drijf dat we tot nu toe in Etten hebben", zei burgemeester J. Godwaldt zaterdag bij de officiële opening van het nieuwe hedrijf der N.V. Drukkerij De Spaarnestad. „Dit is nu al het vierde feest dat we meemaken: eerst de eerste-steenlegging, teen het 50-jarig be staan, daarna het zilveren feest van de directeur dr. ir. H. J. A. de Goeij en nu - officiële opening. Een veelbelovend begin voor een nieuwe Brabantse onderne ming". Het was een van de vele opmer kingen die een spontaan gelach ontlok ten aan de vele belangstellenden, die naar Etten waren gekomen om de Com missaris der Koningin, prof. dr. J. de Quay, de laatste steen te zien metselen. De commissaris deed het met een zorg, die verried, dat hij er niet op rekende, dat deze laatste steen het lot zou delen van de eerste, nl. om kort na de p'.h- tigheid van zijn plaats te worden ge haald. In zijn toespraak kon hij niet nalaten, daar even op te wijzen. Ook de burgemeester vond „dat De Goeij met De Quay niet veel goeds voor had". Dat werd "pas goed duidelijk, toen de commissaris in de aula werd uitgenodigd de rotatiepers in werking te stellen, door een blanke vloeistof in een trechter te gieten. De reactie bleef niet uit: een andere vloeistof, die de tint had van parfait d'amour, vermengde zich met een oplossing die er oorspronkelijk als druk inkt uitzag, maar onmiddellijk de ge daante van jonge klare kreeg. Daarop begon de pers te draaien, hetgeen via de geluidsinstallatie te constateren viel. Het bedroevend gevolg hiervan was, dat de „jonge klare" in „melk" veranderde. Dr. De Goeij vond de gevolgde methode passend bij een bedrijf dat bij het „ge deeltelijk zwart maken van wit papier" veel gebruik maakt van chemische appa ratuur, en hij dacht, dat ook prof. De Quay als president-curator van de Eindhovense T.H. daar wel vertrouwd mee was. Het slot was een toast van De Goeij en De Quay, die respectievelijk vol komen gerust en enigszins wantrouwend het glaasje melk uitdronken, dat uit het apparaat was afgetapt. Prof. De Quay, die zich over de verandering van „klare" in „melk" niet bijster enthousiast toonde, kreeg uit een laf van hetzelfde apparaat tot troost enkele flessen met de vloei stoffen die voor het op gang brengen van de pers gebruikt heetten te zijn. De steen, die als laatste in de hal werd ingemetseld, was afkomstig uit de toren van het in 1474 gestichte Magda- lenaklooster in Haarlem, dat in 1931 bij het gebouwencomplex van De Spaarnestad is gevoegd. De torensteen, die de vijf H. Wonden van Christus voorstelt, maakte deel uit van het kiokkenhuis; de open wonden dienden als galmgaten. „De steen stelt Chris tus voor, Die we bewust tot sluit steen willen maken," zei dr. De Goeij. In de ruime aula begroette de Spaar- hestad-directeur de gasten, onder wie zich ook drs. P. van Os bevond, hoofd van de afdeling Regionale Industriali satie van het departement van economi sche zaken. Dr. De Goeij bracht dank aan allen die aan de totstandkoming van de nieuwe diepdrukkerij hadden meegewerkt, in het bijzonder aan de ar chitecten B. en H. Koldeweij, de aanne mers en aan burgemeester Godwaldt. Hij deelde mee. dat het aantal personeels leden, dat thans 60 bedraagt, over en kele maanden als de tweede rotatie pers arriveert tot 100 zal worden uit gebreid. Het bedrijf omvat ca, 5000 m2 vloeroppervlak; met het grondoppervlak van 20.000 m2 dat ter beschikking staat, ls er voorlopig ruimschoots expansie mogelijkheid. Burgemeester Godwaldt zag de vesti ging van „De Spaarnestad" als „industria lisatie in kwaliteit". „Ons belangrijkste probleem is thans niet werkloosheid te vermijden, maar de jeugd een vakop leiding te geven en haar aan passend vakwerk te blijven helpen, teneinde een terugvallen in gelegenheidswerk en pendel te voorkomen". Namens de ge meente verraste hij de Spaarnestad- directie met een exemplaar van de eer ste druk van een in 1647 uitgegeven Latijnse geschiedenis van Haarlem door Th. Schrevelius. (Een exemplaar van de tweede druk was de N.V. aangeboden bij gelegenheid van haar 50-jarig be staan door de Grafische Inrichting Joh. Enschede en Zn.). Prof. De Quay memoreerde de na oorlogse industrialisatie in Etten, waar na de oorlog twintig nieuwe bedrijven werkgelegenheid hebben geschapen voor 1100 mannen en 300 vrouwen, bedrijven uit Brabant, maar vooral van elders. De commissaris wees op het grote be lang van een goede integratie van oude en nieuwe bevolking. Dit is een proces dat tijd vergt en waaraan men moet meewerken. Tenslotte werden gelukwensen aan geboden door de heer A. Vierhout, na- De commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay hanteert troffel en voeg ijzer bij de symbolisme inmetse ling van de „laatste steen" in het nieuwe fabriekscomplex van Druk kerij De Spaarnestad te Etten. De steen is afkomstig van het uit de 15de eeuw daterende Magdalena- klooster, dat in 1931 bij het com plex van De Spaarnestad te Haarlem werd getrokken en in 1937 werd afgebroken. (Links dr. ir. H. J. A. de Goeij). mens de ondernemingsraad in Haarlem, de heer G. van den Nieuwenhof, na mens het personeel te Etten en de heer Zuidwijk, namens de Ettense industrië len Bij deze plechtige ingebruikstelling van de nieuwe vestiging was het vol ledige bestuur der N.V. aanwezig, te weten naast directeur dr. De Goeij, prof. dr. G. M. H. Russel, president commissaris, de heer C. Ooms, ge delegeerde commissaris, mr. W. H. A. M. Lucas, directeur en drs. P. Emondts, ad j unct-directeur. Na afloop onthulde mevrouw De Quay in de hal een wandplastiek van Lucas van Hoek, voorstellend „Vrouwe Grafica", vergezeld van Kunst en We tenschap met daaronder een schrijven de monnik en een drukker aan de pers. Japan en Indonesië hebben zondag avond een memorandum inzake de her stelbetalingen getekend, zo is te Djakarta bekendgemaakt. Minister-presi dent Djuanda Kartawidjaja tekende voor Indonesië en gezant Atary Kobayashi voor Japan. Beide regeringen zullen een aanvang maken met het opstellen van een verdrag dat daarop betrekking heeft, zo is medegedeeld. Men gelooft dat Japan 230 miljoen dollar als zuivere herstelbetaling zal verstrekken, de Indonesische handels schuld ad 170 miljoen dollar zal annu leren en 400 miljoen zal betalen in een vorm van economische samen werking met Indonesië. Een deel van de herstelbetalingen van Japan aan Indonesië zullen worden ge bruikt voor de bouw van een Indone sische universiteit in Japan voor stu denten uit zuid-oost-Azië, aldus wordt vernomen in kringen, die nauwe betrek kingen onderhouden met de Japanse minister-president, Kisji. Voor de bouw van de universiteit is een bedrag van 35.000.000 dollar uit getrokken. Verwacht wordt dat de uni versiteit in 1959 geopend zal worden. De Koninklijke Shell, de British Pe troleum en zes Amerikaanse oliemaat schappijen hebben nieuwe verzoeken ingediend om het recht in de Sahara naar olie te zoeken, aldus is te Parijs meegedeeld. Een woordvoerder van het Franse regeringsbureau voor speurwerk op het gebied van olie deelde mee, dat elf verzoeken zijn ingediend voor een ge bied rondom Toeggoert, Laghoeat en Ghardaja. Het gebied waar deze maatschappijen boringen willen verrichten, wordt op 24 januari vrijgegeven door twee Franse maatschappijen, namelijk de Compagnie Frangaise des Petroles d'Algerie en de Société Nationale de recherches et d'exploitation des Petroles en Algerie. In dit gebied is nog geen olie gevonden, maar deskundigen vermoeden hier rijke bekkens. Bij Hassi Nessawoed zouden zich reserves van honderden miljoenen tonnen bevinden. In het betrokken gebied ligt Timinoen, waar Algerijnse opstandelingen enige tijd geleden zeven Franse geologen en negen leden van het vreemdelingen legioen hebben gedood. Bij de Stichtingen Spaarbank van de Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöneratieve Cen trale Raiffeisen-bank te Utrecht, bedroe gen de stortingen en terugbetalingen in november '57 respectievelijk 114.480.000 en 110.030.000, zodat er een spaar overschot was van 4.450.000 (vorige maand was het spaaroverschot 7.850.000). In het Krelagehuis speelden deze week twee jeugdteams van de Haar lemse basketbal afdelingen een span nende wedstrijd. De ontmoeting eindig de in een kleine 47-43 overwinning van 1 het B. team. De wedstrijd was be doeld voor het verkiezen van kandida ten voor een selectietraining van de Nederlandse Basketbal Bond in verband met de in 1960 in Rome te houden Olympische spelen, waaraan ook Ne derland zal gaan deelnemen. Het damesteam van White Stars is er in de Haagse Houtrusthallen niet in geslaagd tegen Vodo S.C. beide winst punten te veroveren, want na een 7-5 achterstand bij de thee, moesten de Haarlemse dames met de kleinst mo gelijke nederlaag genoegen nemen (19-18). Ook d-e herenploeg van Aurora was in Den Haag niet gelukkig, want tegen het nog steeds puntloos onderaan staan de Te Werve moesten de Haarlemmers een kleine nederlaag incasseren. De Haarlemse hoofdklassers gaan de ze week de competiti-e weer voorzetten en het ziet er naar uit dat de Haar lemmers het zwaar te verduren zullen krijgen. In het Krelagehuis ontvangt Z.B.V.S. het Amsterdamse Fortuna en de Velsenaren krijgen in deze wed strijd goede winstkansen, waardoor de fraaie positie op de ranglijst behouden blijft. Vrijdagavond speelt Flamingo's in het Krelagehuis, doch tegen het sterke Herly uit Amsterdam zullen de Flamingo's het zeker moeilijk krijgen. Behalve deze wedstrijden zijn nog enkele interessante ontmoetingen vast gesteld en vooral de plaatselijke over gangsklasse herenwedstrijd H.O.C. tegen Sportclub Haarlem vraagt de volle aandacht. In de Amsterdamse R.A.I. speelt Antilopen zaterdagavond tegen het nog steeds ongeslagen D.E.D. terwijl The Typoons-heren tegen A.M. V.J. ook grote moeilijkheden te over winnen krijgen. Het volledige programma voor deze week luidt: Donderdag, Dames: Aurora-H.O.C. 3; S.C. Haarlem 3-Typoons 3; Rapidi- tas '31-S.C. Haarlem; Antilopen-The White Stars. Heren: Flamingo's 2-Z.B.V.S. 2; Ty phoons 3-White Stars 4; Z.B.V.S.-For- tuna (A'dam) 20 uur. Vrijdag, Krelagehuis: Dames: H.O.C. 4-R.C.H. 2; Exercitia-S.C. Haar lem 2; Antilopen 2-Z.B.V.S. Heren: I.H.J. 2-Typhoons 2; Ty phoons 4-Schoten Giants; Flamingo's- Herly (A'dam) 20 uur.; S.C. Haarlem- H.O.C. (21.15). Zaterdag, Krelagehuis: Jeugdcompe- titie. Zaterdag. Houtrusthallen Den Haag, Dames; Vodo S.C.- H.O.C. Zaterdag: R.A.I., Amsterdam, He ren: D.E.D.-Antilopen; A.M.V.J.-The Typhoons. Het ziet er thans wel naar uit, dat het team van Duinwijck dit seizoen de na tionale titel in de badmintoncompeti tie niet zal prolongeren. De Haarlem mers moesten in de belangrijke wed strijd tegen het Haagse Drop Shot ge noegen nemen met een 53 nederlaag, zodat Drop Shot thans voldoende heeft aan een puntenverdeling tegen Smash. De nederlaag was overigens in het geheel niet nodig, want de Dpin- wijck-speelsters Robbé en Van Leeu wen zorgden ook nu weer voor drie kostbare winstpunten. Dat de sterke Duinwijck speler, ondanks zijn grote tegenstand, tegen de Indonesiër Ferry Sonneville geen winst zou behalen, stond reeds bü voorbaat vast en dank zij vooral deze grote Haagse troef ging de Duinwijck voorsprong weer verloren. Ook nu weer was het falen van George d-e Bijl voor de Haarlemmers noodlottig, want De Bijl moest weder om in de Hagenaar Rob de Wit zijn meerdere erkennen, waardoor Drop Shot een 43 voorsprong nam. De laatste partij bracht een ongetwij feld sterker Duinwijck gemengd dubbel doch helaas gingen ook in deze wed strijd de punten verloren. Zowel Els Robbé als George de Bijl hadden het te kwaad met de zenuwen en behalve zeer ontactisch spel werd bovendien nog vele keren vervallen in paniekbad- minton. Toch was er voor de Haarlemse vereni ging nog winst weggelegd, want Duin wijck V slaagde er in op fraaie wijze de kampioenstitel te veroveren in de derde klasse. De Shell-groep is begonnen met het opleggen van enige tankschepen, daar voor een deel der wereldvloot van tank schepen momenteel geen emplooi be staat. Volgens de scheepvaartcorrespon dent van de „Fin. Times" heeft de Shell bevestigd uat zij in Britse havens enkele tankschepen heeft opgelegd. hnige maanden geleden is de British Petroleum Company reeds over gegaan tot het opleggen van 9 tanksche pen. Naar de correspondent voorts nog meldt zijn de tankvrachttarieven in de wilde vaart sedert het hoogtepunt, dat tijdens de Suezkanaalcrisis werd bereikt, gedaald tot een niet rendabel niveau. Meer en meer komen onafhankelijke tankred-ers tot de slotsom, aldus de cor respondent, dat het geen zin heeft hun schepen bij de huidige vrachttarieven in bedrijt te houden en dat opleggen de enige oplossing is. Naar het A.N.P. van Shell-Nederland verneemt zijn ïn Nederland geen tank schepen van de Shell-groep opgelegd. Volgens handelskringen te Singapore is het vrijwel zeker dat de aanvoer van Indonesische produkten te Singa pore althans tijdelijk zal worden onder broken door de jongste gebeurtenissen in dit land. De markt te Singapore zal waar schijnlijk nerveus en onzeker blijven, totdat de situatie in Indonesië over zichtelijker zal zijn geworden. Men verwacht dat de aanvoer van Sumatra voor de ruilhandel zal aanhouden, maar alleen reeds de verwachting, dat er minder rubber zal worden aangeroerd, was reeds voldoende om een prijsstij ging op de rubbermarkt te Singapore te veroorzaken. De verschepingen van Sumatra en andere eilanden die niet rechtstreeks onder toezicht van Djakarta staan, worden thans door de plaatselijke autoriteiten grotendeels op ruilbasis verricht, zodat een onderbreking van deze verschepingen niet zo spoedig te verwachten is, zo merkt men in han delskringen te Singapore op. Overigens acht men het waarschijn lijk, dat de tin verschepingen naar Malakka en Singapore aanzienlijk zul len toenemen. Er worden uit de tin- producerende gebieden geen moeilijk heden gemeld, maar de berichten doen verwachten, dat de centrale regering de verscheping van alle goederen naar Nederland zal staken. Mocht het zover komen, dan is het zeer waarschijnlijk, dat Indonesië zijn tin naar Malakka zal zenden. Van 14 december tot en met 5 januari wordt in het museum Huis van Looy aan de Kleine Houtweg in Haarlem een tentoonstelling gehouden van wer ken van leden van het genootschap „Kunst zij ons doel". Een ere-zaal zal worden ingericht met werken van de heer S. H. de Roos. Vrijdagavond 13 december om acht uur opent de voor zitter van het genootschap, de heer Leen Spierenburg, de expositie, die op werkdagen van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur, 's zondags en op de beide Kerstdagen van 14 tot 17 uur geopend is. Op Nieuwjaarsdag is de tentoonstelling gesloten. Donderdagavond 12 december om acht uur wordt bij wijze van Haarlemse première in het Roxy-theater, Kleine Houtstraat 79 te Haarlem voor de leden van de Volksuniversiteit, waarin opgenomen de Haarlemse Kunst Ge meenschap de kleurenfilm gedraaid: „Animal Farm", naar de fabel van Georges Orwell. In het voorprogram wordt de film Tonight in Britain ge draaid. Voor de jeugd wordt 30 decem ber gedraaid in het Minerva Theater de film De Spoorzoekers. Wanneer bijzondere gebeurtenissen ons bezig houden, kan men er verze kerd van zijn dat de redactie van het TV-journaal een bijzondere activiteit ontwikkelt. Dat men daarbij gehinderd kan worden door de elementen, bleek vorige week toen door de mist de films op de vliegvelden achterbleven. Men bracht toen de nieuwslezer voor de ca mera's, een systeem dat men ook za terdagavond toepaste. Men mag dat wat ons betreft altijd doen, de kijkers krijgen zo immers het laatste nieuws te horen, terwijl zij meestal de nieuws uitzendingen van de radio missen. Ook had men zaterdagavond een aan tal zeer actuele opnamen uit Indone sië. en een bijzonder diplomatiek ge sprek met de Nederlandse zaakgelas tigde daar, de heer Hasselman. Het weru een bijzonder boeiend kwartier tje waarmee het journaal haar uitste kende reputatie alle eer aandeed. In de vooravond van zondag geeft de V.A.R.A. de laatste weken een nieuwe strip „Annemarieke" van de schrijfster Peter Jaspers. Het behandelt gebeurte nissen uit het leven van een meisje in de eerste puberteitsjaren. Het zijn aar dige schetsen, raak en gevoelig, en met een grote kennis van mensen en zaken beschreven. Opmerkelijk zijn b.v. de gesprekken die het kind voert met het „gedachtenmannetje", waarbij men echter zeer sterk het gebrek aan reli gieus beleven mist. De rol van het kind Advertentie n dinsdag en woensdag 10 en 11 december a.s. Gehakt met zakje kruiden en recept 500 gram 148 Hacheevlees 500 gram 108 Klapstuk500 gram 178 Schouderkarbonade, Rolpens, doorregen Varkenslappen. Alleen dinsdag en woensdag 10 en 11 december a.s. Gesneden boerenkool, 500 gram 29 Golden Delicious, extra mooie per kilo 99 Garantie voor kwaliteit Laagste netto- prijzen Rente plus winst aandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 Eens in de week kan men de bos- ar :iders van de gemeente Apeldoorn gymnastiek zien beoefenen onder de deskundige leiding van een sportin- structeur. Dit gebeurt in werktijd en het doel is niet om de mannen een gezellig uurtje te bezorgen, maar om hun lichaam te trainen, de spieren be ter geschikt te maken voor de arbeid in de bossen en daardoor verkeerd gebruik van arbeidskracht te voorko men. Een en ander houdt voorts pro- duktieverhoging in en een frisse sti mulans tot een goede teamgeest. Een jaar of vijf geleden is men In ons land in navolging van het buiten land begonnen met rationalisatie van de arbeidstechniek in de bosbouw. Ir. P. H. M. Tromp, verbonden aan de Ned. Heide Maatschappij, schreef te voren reeds over de noodzakelijkheid voor de bosarbeiders hun produktie te verhogen, niet door het gebruiken van meer kacht, maar door een juister en doelmatiger gebruik van de spie ren. Door het beoefenen van bedrijfs- gymnastiek welke is aangepast aan de arbeid, verkrijgt men een verbete ring van de werkmethoden. Vroeger was een bosarbeider een sterke man. Dat is nu niet meer no dig. Dat trad duidelijk aan het licht toen in september van dit jaar onder grote belangstelling bij De Steeg wed strijden voor bosarbeiders wei'den ge houden. Het was geen „boom van een kerel", die hier het kampioenschap bomenveilen behaalde, maar een klein, zelfs schriel ventje. De winnaar nam reeds enige jaren deel aan de bedrijfssport van Staatsbosbeheer. Na de oorlog zijn de arbeidsmetho- des in de bosbouw drastisch verbeterd. Voor de oorlog werd de bosarbeider tot het leger der ongeschoolden gere kend. Dit is vandaag de dag niet meer het geval. De meeste bosarbei ders hebben scholingscursussen ge volgd uitgaande van Staatsbosbeheer in samenwerking met de Ned. Heide Maatschappij. Hierdoor kregen de bos arbeiders een beter inzicht in net „hoe en waarom" bij de bosbouw. Er zijn meer verschillen met vT?e" ger. Voorheen was een bosarbeider op betrekkelijk jeugdige leeftijd een afgewerkt man. Dat kwam vooi een belangrijk deel voort int een vol komen verkeerd gebruik van zijn spierkracht. Hij verdiende „amper het zout in de pap", terwijl zijn werk generlei waardering genoot. Thans is door wetenschapsmensen vastgesteld hoe een bosarbeider met hakken, za- een bomen vellen enz. op de meest produktieve wijze kan werken zonder dat zijn gezondheid eronder lijdt De bedrijfssport, zoals die onder de bos arbeiders der gemeente Apeldoorn wordt beoefend, geschiedt op basis van vrijwilligheid. Alle arbeiders doen intussen met plezier mee. De gemeen telijke geneeskundige dienst houdt daarbij een oogje in het zeil. Het le veren van sportprestaties is er niet bij. Het gaat uitsluitend om een harmoni sche ontwikkeling van het lichaam, waar uiteindelijk mede tot heil van de bosarbeiders zelf een betere ar beidsprestatie uit voort vloeit. De Coöperatieve Centrale Boerenleen bank te Eindho- en h„eft de bij haar yesloten boerenleenbanken geadvi seerd de spaarrente voor dadelijk p- raagbare spaargelden met ingang van 1 januari 1958 te verhogen tot 3,25 pet. Aangenomen ma, worden, dat dit ad vies algemeen zal worden opgevolgd. wordt gezegd door een Amsterdamse scholiere met paardenstaart wier naam gelukkig om pedagogische redenen niet gemeld wordt. Annemarieke spreekt heel natuurlijk en helder, een licht maar onvervalst Amsterdams accent is er een charmante bijkomstigheid van. De teksten van de liedjes bij dit spel zijn veel minder dan de rest. Waar om tegen wil en dank toch liedjes ge maakt? a v*d boorden zondagavond voor de a.v.r o. weer eens een van de stem mingsbeelden die Jan Brusse af en toe t J,s Ze zijn bijzonder knap- omschrijvingen van bepaalde plaat sen oi levensgewoonten en ze geven de belaneriikl nfnheid ^at uitvoeriger bij of opmerkelijke zaken stil te staan. Vaak weet hij het geheel op Gisteravond sprak hij over een Parii- se voorstad waar Noord-Afrikanen en negers wonen en waar een groot woon wagenkamp is. Hij gaf van deze schrik wekkende buurt een huiveringwekken de beschrijving en vertelde vooral van het leven van de zigeuners, die er hele maal niet mogen zijn maar er altijd toch zijn, zeer frappante bijzonderhe den. Jan Brusse is wel een van de knapste Nederlands sprekende corres pondenten in het buitenland. Hij lijkt te praten met de Franse slag maar achter zijn betoog gaat steeds een gro te sociale bewogenheid schuil. Zulke verhalen zijn ook belangrijk, zij kwe ken meer begrip dan de eeuwige re- lasen over politiek. J. v. S. In het grammofoonplatenprogramma van de draadomroep wordt o.m. de grandioze opname gedraaid van het Filharmonisch orkest van Berlijn o.l.v. Wilhelm Furtwangler van de grote symfonie nr. 9 van Schubert (draad omroep lijn 4, 18—20 uur). Voor de N.C.R.V. wordt de serie voortgezet van de kleine Geistliche Konzerte van Heinrich Schutz door het Nederlands Schützenensemble (402 m - 22.30 uur). Voor het Franse Nat. Progr. speelt het Radiosymfonieorkest van Parijs o.l.v. Eugene Bigot waarbij Myrtha Peres Nuits dans jes jardins d'Espag- ne van De Falia zal spelen (347 m - 20 uur). Voor het Derde Progr. wordt de reeds eerder door ons aangekondigde uitvoe ring van de opera Mozes van Rossini ge geven (464 m - 21 uur). Naar wij vernemen is de raad van beheer van de Dordtsche Petroleum Industrie Maatschappij voornemens bij de komende kapitaalsuitbreiding van de Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij ten volle gebruik te maken van het aan aandeelhouders te verlenen voorkeursrecht. De hiervoor benodigde gelden zullen worden aangetrokken door een eigen kapitaalsuitbreiding, waarbij er naar ge streefd zal worden de verhouding die bestond vóór de uitkering van de 20 pro cent agiobonus door de „Koninklijke" tussen het nominale bedrag van het uit staande kapitaal Dordtsche en het nomi nale bedrag van het buzit aan aandelen Koninklijke, zoveel mogelijk te her stellen. Van de Dordtsche Petroleum-Industrie Maatschappij staan uit nom. f 44.064.000 ge wone aandelen en nom. f 22.032.000 prefe rente aandelen. De maatschappij heeft no minaal f 80.270.000 aandelen Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij in haar bezit. VEEMARKT TE UTRECHT, 7 dec. Aan- kopLvV6?4s«stuks- Prijzen: melk- en kalf- T 1 .1200750, kalfvaarzen f 1000700, stieren'f 830—600, pinken f 580—350, nuchtere kfl^I430, graskalveren f 400—200, 90U, la^mer^TïoVV5^ SCl£Pe" U5~ f 300-200, lopers f qJ5'c„drachtLge zeugen kens f 95—60, bieeen V ,°4 Londense var geiten f 40—10. Vette L 30' bokken of gew. Ie kW. f 3.00—3.15 per kg gesl' 3e kw. f 2.50-2.65; vette f 2.70-2.90, lev. gew. Ie kw. f 3.00—3 2=en„_fer k® f 2.70—2.95, 3e kw. f 2.45—2'.6s'. n h. kalveren per kg lev: gew. Ie kw. j? 2e kw. f 1.35. Zware varkens per kg teó' gew. f 1.521.57. Slachtzeugen per kg iev"_ vew. f 1.381.48. Jonge slachtzeugen per kg lev. gew. f 1.451.55. Zouters per kg lev, gew. f 1.55—1.64. Advertentie Uw auto brengt nog vele overbodige kosten mee? Vraag eens geheel vrijblijvend inlichtingen over de RENAULT - Fregate - Dauphine of R4. In alle opzichten kosten besparend en daarbij veilig, komfortabel en en sierlijk. 1958 10 duurder. HOGE PRIJZEN ƒ33000 17700 5000 7985 ƒ1000 1 877 3795 3995 8487 10946 17510 18988 ƒ400 6906 7tjM 9493 11694 12953 13104 14825 15633 17451 18848 f 200 1043 1523 2372 2837 3671 36^? 4206 4500 4773 6965 6984 7001 7291 7382 7594 9368 9740 10215 10519 11083 12382 12893 15807 16579 16873 16956 18180 18721 19178 20482 21215 21452 21977 1025 2248 991 3031 690 4295 6087 795 6010 571 7037 8095 957 9004 567 10186 11062 716 170 755 813 262 463 663 998 057 122 168 761 852 876 386 777 854 117 233 267 955 227 231 240 746 752 856 398 399 468 099 109 116 928 954 710 738 888 324 362 374 889 899 987 973 395 399 470 253 266 286 887 963 986 504 556 630 269 506 527 075 090 150 168 209 267 424 472 553 574 655 961 978 249 375 424 581 598 612 189 197 23U 234 253 288 746 826 964 PRIJZEN VAN ƒ80.— 12094 100 13078 333 14077 098 976 987 15008 100 750 854 16113 130 17009 162 996 18048 128 19033 037 519 619 967 20037 117 923 949 21076 084 896 972 895 910 913 456 495 540 526 624 780 373 421 510 682 783 553 554 798 646 668 709 296 561 593 219 220 277 476 544 911 385 387 579 735 895 977 316 370 483 506 631 727 891 902 151 246 275 2S1 464 522 654 657 868 895 898 410 776 798 847 866 874 917 980 296 464 465 556 654 655 672 930 659 846 895 944 997 080 148 217 340 376 384 415 450 651 653 692 698 747 865 879 929 200 233 245 476 678 822 860 SS3 263 311 410 497 509 533 732 981 NIETEN 1041 045 234 293 655 660 756 764 2054 084 265 288 561 563 927 932 3003 090 407 418 662 680 873 901 4008 056 283 290 501 504 679 692 5003 ÜU9 252 338 523 558 737 803 6020 024 202 276 515 516 702 729 899 918 7006 061 249 289 489 496 683 698 887 911 8052 070 323 345 565 676 839 844 9035 041 200 207 445 528 726 808 lOOüS 026 292 308 697 712 977 987 11038 063 262 287 545 647 107 316 700 768 089 291 582 959 160 420 728 927 112 292 509 696 028 344 569 810 069 281 524 734 936 066 316 530 701 925 203 363 679 891 078 223 564 824 033 352 723 144 350 701 791 121 305 645 965 170 427 750 941 115 394 512 703 031 347 603 824 078 294 535 743 101 349 549 703 92S 208 368 703 895 092 301 582 834 037 383 766 154 182 191 203 211 219 361 382 468 541 556 565 711 715 732 743 745 750 804 810 817 886 981 993 169 173 195 245 249 252 361 369 409 413 427 485 654 708 842 867 900 903 178 189 467 481 769 771 948 962 129 210 403 410 588 613 728 815 038 069 372 381 621 627 849 866 081 091 300 410 544 562 748 779 285 305 491 504 791 8U0 965 973 235 237 412 419 629 656 82S 938 103 152 416 423 648 668 877 S94 113 153 416 443 591 606 782 783 345 390 512 557 824 840 258 276 448 482 669 673 947 985 172 251 469 500 699 713 930 945 181 201 450 504 669 691 804 847 127 159 160 169 195 236 358 427 431 442 480 483 563 598 620 642 643 660 744 748 762 802 852 868 229 236 384 464 717 735 938 100 110 353 382 585 626 942 948 055 061 385 408 783 790 250 260 271 301 535 539 546 551 777 780 807 825 J27 169 181 190 396 409 412 425 658 668 698 699 990 068 177 241 243 514 546 591 630 856 895 897 953 397 Sto oS1 121 140 166 219 251 c™ V3 427 438 520 523 544 670 763 774 776 782 794 843 875 880 993 12015 118 134 142 183 198 374 386 440 461 471 482 519 631 642 682 761 783 878 914 13000 13004 007 031 102 110 140 244 298 301 312 323 369 423 453 473 510 540 345 593 596 630 661 676 6S9 839 864 960 981 987 14017 040 066 072 075 093 163 169 235 274 307 308 403 405 407 411 447 454 654 668 7.15 720 726 728 851 978 981 982 213 216 500 513 H 357 396 423 Sin Q09 042 550 617 810 907 966 969 16999 054 145 165 1S3 195 344 353 368 370 378 387 577 601 611 634 665 675 890 919 948' 970 976 I'OIS U52 053 059 066 083 324 360 563 564 687 690 867 876 888 894 936 973 18009 023 032 061 070 074 209 265 269 288 330 334 461 480 505 514 524 538 61b 628 633 635 636 677 791 801 830 878 884 968 19001 057 064 096 098 115 368 397 412 433 443 489 608 634 650 731 758 796 948 950 957 958 976 20051 061 083 086 091 115 186 190 194 231 234 250 336 352 395 448 452 460 551 557 565 604 638 663 849 850 857 863 890 906 21005 078 081 082 093 114 240 279 307 317 342 355 495 520 534 557 561 564 714 721 747 749 762 7S8 968 350 358 360 372 486 489 499 505 786 802 852 868 162 190 191 211 402 403 418 419 546 555 563 570 715 725 776 792 096 110 116 151 328 349 377 390 464 582 594 61? 743 787 789 79l 217 225 245 268 434 469 492 499 641 704 760 780 216 302 320 325 402 409 433 504 694 853 861 886 091 101 734 736 981 982 120 133 367 388 543 550 698 710 982 161 197 520 528 853 901 132 134 265 284 478 479 703 737 997 319 161 365 415 568 575 791 892 164 217 755 774 156 174 419 438 579 590 735 770 232 316 546 556 903 904 152 165 303 313 538 548 804 811 173 227 427 444 643 712 957 953 DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en ht. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9-45 Caus. 10.15 Gram. 10.50 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.50 Caus. 12.00 Middag klok-noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Platennieuws. 14.00 Sopr. en piano. 14.25 Gram. 14.30 V. d. plattelandsvrouwen. 14.40 Gevar. progr. 16.00 Ziekenlof. 17.40 Beursber. 17.45 Tegeringsuitz. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje 18.30 Lichte muz. 18.50 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.20 Catechismus. 20.30 Act. 21.20 Klank beeld. 21.35 Omr. ork. en solist. 22.35 Caus. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Nouveauté's. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 10.00 Gram. 11.00 Amus. muz. 11.30 Saxo foonkwartet. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Promenade- ork. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 15.00 Pianoduo. 15.30 V. d. zieken. 18.00 Nws. 18.15 Journ. 18.30 Amateurs- progr. 18.55 Paris vous parle. 19.05 Gram. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Operafacetten. 22.55 Ik geloof, dat. 23.00 Nws. 23.15 Koer sen v. New York. 23.15 New York calling. 23.21-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45 Fanfare-ork., dameskoor en volksdans groep. 21.20-22.45 Herhaling v. h. progr. ter introductie van het Internat. Geo- physische Jaar. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 13.00 Ork. conc. 14.55 Gram. 17.15 Ork. conc. 22.45 Gevar. conc. ENGELAND, BBC Light progr., 1500 en 247 m: 13.00 Gram. 14.00 Lichte muz. 16.00 Mil. orkest. 16.45 Orkest conc. 19.00 Lichte muz. 21.30 Nws. en lichte muz. 23.00 Ork. conc. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Lichte muz. 13.15 Amus. muz. 16.00 Kamermuz. 17.45 Ork. conc. 19.50 Lichte muz. FRANKRIJK, Nationaal progr., 347 m: 13.55 Gram. 14.13 Recital. 18.32 Gram. 18.35 Kamermuz. 22.40 Gram. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.34 Pianorecital (verv.) 13.11 Gram. 15.45 Gram. 16.30 Vlaamse muz. 17.10 Gram. 18.00 Muz. v. d. jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.40 Gram. 20.00 Radio- kron. 21.00 Gram. 21.30 Ork. conc. 22.45 Gram. 484 m: 12.00 Gram. 13.10 Gram. 14.45 Ork. conc. 15.30 Gregoriaanse zang. 16.05 Lichte muz. 17.10 Gram. 20.00 Ork. conc. DUITSE TELEVISIEPROGR. 17.00 V. d. kind. 17.35-18.00 Caus. 20.00 Journ. 20.25 Ballet. 21.00 TV-spel. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 De liberale gedachte en actie. 19.30 TV-album. 19.35 Nws., act. en journ. 20.05 Cabaretprogr. 20.35 Speelfilm. 22.15 Nws. en journ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4