AUTO MET 7 PERSONEN TE WATER GERAAKT Gezagvoerder van laatste Djakarta-vlucht op Schiphol teruggekeerd Piloot Krouwel voelde bij aankomst op Kemajoran al „nattigheid" Spoorbomen voor vierde maal open Tweede Kamer vraagt ir. Staf om duidelijker inlichtingen verbaasd Naar veertig wezen in Brazilië Moeder en zoontje verdronken „Djakarta heeft doos van Pandora geopend „Sorry, no passengers" Moskou: deel van Sovjet-raket in Alaska heiand Nogmaals wordt aangedrongen op verhoging van de efficiency SOEBANDRIO Wijziging bijdragen in werkloosheidspremie Meer arrestaties in de schroot-affaire Binnen twee maanden Kwalijke situatie bij spoorwegovergang te Delft De begroting van defensie Nieuwe verzorgster voor de prinsessen NATO-raad PAGINA MAANDAG 9 DECEMBER 1957 Nederlandse ambassadeur in V.S. voor de T.V. Verkeer eist voorts nog vijf levens Wetsontwerp Enige lastenverzwaring voor werkgevers en werknemers Drie directeuren in hechtenis Raadsheer in gerechtshof te Leeuwarden Nieuwe provinciaal paters Jezuïeten Pater dr. Westermann Pater Van den Tillaart apostolisch vicaris op Timor Opvolger van mgr. Pessers Benoemingen bisdom Haarlem Ondanks huishoudelijk werk blijven Uw handen gaaf, zacht en blank met NIVEA I Brand op een werf te Vlaardingen werden zwaar gewond. De vierde in zittende H. H. uit Goes, kwam om het leven. De drie zwaar gewonden, die ver schelde arm- en beenbreuken hadden opgelopen, zijn ter verpleging in het diaconessenhuis te Meppel opgenomen. Zondagmidag wilde dé 58-jarige J. Smit uit Oldendiever met zijn brom fiets de grote weg te Diever overste ken. De man werd toen gegrepen door een passerende auto. Met zwa re verwondingen is hij naar het zie kenhuis te Meppel overgebracht, waar hij des avonds is overleden. Zondagmorgen is het vijfjarig zoon tje Herman van de familie Verschuren te Oudenbosch het slachtoffer geworden van een aanrijding. Het ventje reed met zijn autoped op de rijweg in zijn woonplaats. Op het moment dat hij een hoek omsloeg naderde van de an dere kant een personenauto uit Ouden bosch. Een aanrijding kon niet meer worden voorkomen. Het jongetje was vrijwel op slag dood. Omstreeks tien uur vrijdagavond zijn te Lopik twee dames, die naar een na bij gelegen bushalte gingen, aangere den, door een vrachtauto, waarbij de ongeveer 25-jarige mevrouw J. Ooster ling-Bos uit Lopik het leven verloor. Mevrouw Moll-Severijn de echtgenote van ds Moll uit Schoonhoven kreeg een zware hersenschudding. De dames, die in de berm van de weg waren gaan staap werden in de naast de weg lopende sloot geduwd, waaruit mevrouw Oosterling levenloos werd opgehaald. In een ziekenhuis is zondagmorgen de 65-jarige J. van Straaten uit de Een- drachtstraat te Rotterdam overleden. Hij wilde zaterdagavond de eerste Mid dellandstraat te Rotterdam oversteken, maar zou daarbij niet goed hebben uit gekeken. De man werd aangereden door een bromfietser en kreeg zware verwondingen. Te Uffelte, gemeente Havelte, is zon dagmorgen een auto met zeven inzit tenden in de Drentse hoofdvaart te rechtgekomen. De bestuurder W.B. uit Leerbroek, chauffeur van beroep, is doordat de wagen slipte de macht over het stuur kwijt geraakt met het gevolg dat de auto over het muurtje vlak bij de Uffelter sluis in het water dook. Toen omwonenden te hulp snelden, wa ren reeds vijf inzittenden uit de wagen gekropen, namelijk de bestuurder, twee kinderen van hem en een verloofd paar uit Utrecht, H. van der V. en Greta van der W. Toen de chauffeur op het droge was gebracht en bemerkte dat zijn echtgenote en zijn zevenjarig zoon tje nog in de wagen moesten zijn, is hij direct weer te water gesprongen om te trachten beiden nog te redden. Het mocht evenwel niet baten. Wel heeft men nog lange tjjd kunstmatige adem haling toegepast, maar de levensgees ten bleken bij beiden reeds geweken te zijn. Aan de Drentse hoofdvaart te Havel te is zondagmorgen een auto met vier inzittenden door tot nog toe onbeken de oorzaak tegen een langs de weg staande boom gebotst. Aangezien nie mand het ongeluk heeft zien gebeuren, en de inzittenden nog niet gehoord kon den worden, vermoedt men dat de storm bij dit ongeluk een rol heeft ge speeld. De bestuurder van de auto, T.N. uit Oudewater en twee der inzittenden A.H. en H.H., 2 broers uit Nijkerkerkerveen, De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. J. H. van Roijen, heeft vragen beantwoordend voor een forum in een Amerikaans televisie programma verklaard, dat Neder land zeker geen gewapende actie tegen Indonesië zal ondernemen, indien dit kan worden voorkomen. Wij zijn echter evenmin voornemens westelijk Nieuw- Guinea af te staan, zo voegde hij daaraan toe. Zelfs indien de Nederlan ders het gebied aan Indonesië zouden afstaan zou dit niet de betrekkingen verbeteren, zo zei hij volgens Reuter. Als zijn persoonlijke mening zei dr. Von Roijen dat het hem niet zou verba zen, indien Nederland zich tot de V.N. zou richten „om uiteen te zetten dat wat thans in Indonesië geschiedt, in strijd is met het internationaal recht en de beginselen van menselijkheid". Hij zei, dat zijn land bereid is met Indonesië te onderhandelen, over alles behalve de soevereiniteit van Nieuw- Guinea. „Ofschoon Nederland verliezen en schade zal lijden, zal dit niets zijn in vergelijking met de verliezen van Indonesië. Djakarta heeft een doos van Pandora geopend". De huidige actie van Indonesië zou tot „volledige chaos" in het land kunnen voeren. President Soekarno „een groot opportunist en een groot demagoog" \oert zijn land met zijn opvatting van zogenaamde democratie naar het com munisme, aldus dr. van Roijen. De regering heeft aan de Staten Ge neraal voorgesteld de Rijksbijdrage in de werkloosheidspremies tijdelijk te verlagen. In een wetsontwerp, dat bij de Tweede Kamer is ingediend, wordt voorgesteld de verhouding tot en met 1959 te bepalen op ten laste van het Rijk, ten laste van de werkge ver en van de werknemer. De ver houding was tot un toe resp. 14 en K. De opbrenggt van deze maatregel voor de schatkist wordt op ruim 30 miljoen geraamd. De regering meent, dat deze gerin ge verzwaring van de lasten voor werkgevers en werknemers te meer gerechtvaardigd is, omdat bij de on langs doorgevoerde algemene verlaging van de premies dj voordelen daarvan vocral ten bate van werkgevers en werknemers zijn gekomen. In aansluiting op de arrestatie van de 56-jarige referendaris van het mi nisterie van economische zaken, dieer van verdacht wordt zich te hebben laten omkopen door steekpenningen van handelaren in schroot aan te nemen, heeft de nolitie te Vlissingen op ver zoek van de Haagse politie drie hande laars in schroot gearresteerd, die er van verdacht worden de referendaris de steek eningen te hebben gegeven. De handelaars vormden een Zeeuw se N.V. die handel dreef in metalen. De directeur van de N.V. en twee mededirecteuren zijn in arrest gesteld. De gearresteerden zijn intussen naar Den Haag overgebracht en aan de poli tie aldaar overgegeven. De Russen hebben in het afgelopen weekeinde via het persbureau Tass en Radio Moskou wederom verklaard, dat volgens de beschikbare gegevens de overblijfselen van de derde trap van de raket, die de eerste kunstmaan in haar baan heeft gebracht, zijn neergekomen in de V.S. Ze hebben dit keer de plaats nader omschreven. Volgens de Rus sen zijn de raketdelen in Alaska en aan de westkust van Noord-Amerika terecht gekomen, aldus meldt Reuter. Het Sovjet-persbureau voegde hier aan toe, dat de Russische academie van wetenschappen een beroep op alle Amerikaanse geleerden heeft gedaan om inlichtingen te verstrekken omtrent de plaats, waar de raket terecht is ge komen, en alle overblijfselen hiervan, voor zover men die heeft kunnen vin den, op te zenden. Hierdoor zouden waardevolle gegevens kunnen worden gekregen over hetgeen gebeurt, wan neer satellieten de dichtere luchtlagen van de atmosfeer binnendringen, al dus de oproep. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft echter laten weten, dat het van Russische zijde geen rechtstreekse mededelingen heeft ont vangen, als zou het raketdeel in Alas ka terecht zijn gekomen. Een woord voerder verklaarde, dat het minis terie desondanks contact heeft opge nomen met de militaire bevelhebbers in het betrokken gebied. „Het zal het beste zjjn de Russen uit te nodigen deel te nemen aan het zoe ken", was de reaktie van een westerse diplomaat in de Russische hoofdstad. In diplomatieke kringen in Moskou is men volgens U.P. van oordeel, dat het zoeken naar een raketdeel in de wijde sneeuwvlakten van Alaska ge lijk staat met het zoeken van een naald in een hooiberg. En wat de uit komst van zulk 'n speurtocht ook zou zij, zo zegt men, de Russen zouden steeds kunnen zeggen, dat Amerika een stuk raket achterhoudt. Bij K.B. is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden mr. J. J. Woltman, thans rechter in de rechtbank aldaar. Zondagmiddag is de bemanning van de K.L.M. Super-Constellation „Electron" op Schiphol teruggekeerd. Dit was de bemanning van het 'vliegtuig dat maandag ochtend uit Djakarta vertrok zonder passagiers en zonder toestemming van de verkeerstoren van het vliegveld Kemajoran. Voorafgegaan door gezagvoerder p. J. Krouwel verlaten de bemanningsleden het vliegtuig, waarmee zij als passagiers terugkeerden. Voor de vierde maal binnen twee maanden zijn bij nadering van een trein de spoorbomen aan de overweg bij de Schoolpoort te Delft openge bleven. Ditmaal was het vrijdagmor gen om circa elf uur toen de sneltrein Amsterdam-Parijs in aantocht was. Pater A. de Vries S.C.J. merkte het gevaar op en waarschuwde een passe rende groep schoolkinderen, terwijl de oplettende wagenvoerder intussen de trein afremde en op ongeveer tien me ter vóór de overweg tot stilstand bracht. De moeilijkheid bij deze zachtjesaan berucht geworden overweg schijnt te zijn, dat wanneer er snel achter el kaar twee treinen moeten passeren, de overwegwachter wel bijzonder scherp op de belsignalen moet letten om uit te kunnen maken of er nu één of twee treinen op komst zijn. Gezien de vier vergissingen van vier verschillende overwegwachters is er wellicht reden een differentiatie in de waarschuwingssignalen te brengen. De bewoners van Delft is inmiddels via de pers op het hart gedrukt, zelf eerst maar eens goed uit te kjjken, alvorens zich bjj de Schoolpoort op d' spoorbaan te begeven. De generaal van de Sociëteit van Je zus, pater J- B. Janssen S.J., heeft zaterdag 7 december pater dr. J. F. Westermann benoemd tot provinciaal van de Nederlandse provincie der pa ters Jezuïeten. Pater Westermann volgt de aftreden de provinciaal pater dr. C. Kolfschoten op, die sedert 1949 de Nederlandse pro vincie heeft bestuurd Pater Wester mann werd 22 december 1905 te Gro ningen geboren, priester gewjjd op 15 augustus 1941 en was na als leraar klassieke talen en als prefectus stu diorum werkzaam te zijn geweest aan het college in Amsterdam de grond legger en eerste rector van het St.-Sta- nislascollege te Delft. Paus Pius XII heeft pater fr. Th. M. van den Tillaart van de paters van het Goddelijk Woord benoemd tot apostolisch vicaris van Atambua op Timor. Pater van den Tillaart volgt mgr. Jac. Fr. M. Pessers S.V.D. op, die om gezondheidsredenen ontslag heeft gevraagd. De nieuwbenoemde apostolisch vica ris werd 15 augustus 1909 te Veghel geboren. Hij begon 3 september 1921 te Uden bij de paters van het Goddelijk Woord zijn humaniora en werd 8 sep tember 1928 in Helvoirt novice, op 18 augustus 1935 werd hij te Teteringen priester gewijd. In januari 1937 kwam hij op Timor aan. Onafgebroken bleef hij in de mis sie werkzaam tot 1948 met uitzondering van de jaren 1942-'45 die hij in een Japans kamp doorgebracht. In 1949 ver trok hij voor de tweede maal naar Ti- mor, waar hij in 1954 tot regionaal overste werd benoemd. Timor bezit een bloeiende missie met 124.489 katholieker op een bevolking van 550.000. Er werken 52 priesters, van wie 5 Indonesiërs alsmede 9 broe ders. Z.H. Exc. mgr J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot pastoor te Schoorl de zeereerwaarde heer K. P. J. J. Herzberg, die kapelaan was te Hoorn. Tevens heeft de bisschop aan de zeer eerwaarde heer E. J. M. Hupperetz, die rector was te Amsterdam, opdracht ge geven de oprichting van een nieuwe parochie voor te bereiden te Hoorn en hem benoemd als assistent aldaar.' !den dat er niet voldoende middelen be- j schikbaar zullen komen voor de nood zakelijke modernisering. „Wat", zo vragen tenslotte vele leden, „zijn pre cies de gevolgen van de stijging van uitgaven voor militair en burgerlijk personeel? Van de andere kant wor den ook suggesties gedaan, die tot een verbetering van de defensie en-of een vermindering van de uitgaven kunnen leiden. De minister zegt dat een verkor ting van de diensttijd pas mogelijk zou zijn, wanneer het verlies aan dienstplichtig personeel zou worden goedgemaakt door de aanwerving van vrijwilligers die, volgens de be windsman, niet te krijgen zijn. Vanuit de Kamer wordt daartegenover ge steld dat voor de vervanging van bv. 7000 dienstplichtigen niet ook 7000 beroepsmilitairen noodzakelijk zijn. Beroepsmilitairen zijn immers veel „produktiever", speciaal in de meer technische functies. Ook wordt naar de mening van vele leden, nog te veel tijd gebrüikt voor de vele traditionele maar in wezen verouderde taken, die m t de effectiviteit van de strijd krachten niet veel te maken hebben. Genoemd worden o.a. piket- en week- diensten, parades, garnizoenspa trouilles e.d. Ook vraagt men zich af of de voor genomen wijzigingen in de organisatie waarbij wordt voorzien in de oprich ting van twee parate en twee mobilisa bele divisies, georganiseerd in twee le gerkorpsen, wel in overeenstemming is met de mogelijkheden op personeel en materieel gebied in ons verdedigings systeem. Tenslotte dringt men nogmaals aan op een verhoging van de efficiency in het militair en departementaal apparaat, raat. De koninign en de prins hebben aan mejuffrouw A. A. Broers op haar verzoek met ingang van 1 januari 1958 op de meest eervolle wijze ontslag verleend als ver zorgster van de prinsessen, zulks onder dank betuiging voor de vele belangrijke dien sten door haar in die functie bewezen. Met ingang van dezelfde datum is me juffrouw L. J. Ingen Housz te Beverwijk benoemd tot verzorgster van de prinsessen Margriet en Marijke. Mejuffrouw Ingen Housz, die geboren werd in Beverwijk, heeft bet gymnasium te Haarlem gevolgd. Daarna is zij naar Frankrijk gegaan, waar zij aan de univer siteit te Grenoble Frans en aan het conser vatorium aldaar muziek heeft gestudeerd. Vervolgens heeft zij zich laten inschrijven aan de school voor maatschappelijk werk te Amsterdam. Haar opleiding daar zal me juffrouw Ingen Housz dus voor het aan vaarden van haar nieuwe functie onder breken. Mejuffrouw Ingen Housz is een dochter van ir. A. H. Ingen Housz, president directeur van de N.V. Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken. Advertentie In een huis op de grens van de gemeenten Voorburg en Leid- schendam stapelen koffers zich op. Een reis naar Brazilië is nu H eenmaal geen uitstapje, waarbij men aan een tandenborstel en wat extra-kleding voldoende heeft. Toen urij bij mej. Gré Copraij, Lindelaan 2 Leidschen- dam onze opwachting gingen HHB1I h—SIl^E maken, moesten wij over een BjuSSl hutkoffer en een city-bag de jflH hVSHm kamer bereiken en Gré zelf keek j JajUnjtll afwezig op van een lijst van BHMKy «HSh| benodigdheden, die een respec tabele omvang begon aan te m VH^H| nemen. Wij hebben de hinder- |4 nissen graag genomen, omdat wij Bk in contact kwamen met een j moedige vrouw, die bereid is I grotere hindernissen te nemen F om haar doel te bereiken. Gré Copraij, die na haar Mulo voor maatschappelijk werkster 1 heeft, gestudeerd, is haar sociale HHHf arbeid begonnen in de Gelderse Hanf plaats Gendringen, waar zij voor de gemeente heel veel goede dingen heeft gedaanGedurende Sf de drie en een half jaar, die ze hier doorbracht kwam bij haar 1 het verlangen op hulp te geven vJl" V^OT)lcll aan mensen, die veel steun no- J[ J dig hebben. Arbeid in de missie- gebieden trok haar sterk aan. De grote kans kwam toen een van haar twee priester-broers, pater Edouardo Copraij O.F.M., die gedurende acht jaar aan het Collegio San Antonio te Belo Horizonte in Brazilië les geeft en enkele kilometers er vandaan een tehuis met kapelletje heeft gesticht, waar 40 weeskindertjes aan 'zijn zorgen zijn toevertrouwd, schreef dat hij om assistentie „zat te springen." Gré's reactie laat zich niet moeilijk raden. Nog in december hoopt zij op de boot te stappen om na een lange reis zich te kunnen wijden aan kinderen, voor het merendeel zwakzinnig, die van huis uit een slechte verzorging hebben gehad en weinig liefde ondervonden. Maar vóór het zover is zal er eerst nog wat water door de Voorburgse Vliet moeten gaan. De ambtelijke molen maalt langzaam en zeker waar het emigratie betreft naar een land als Brazilië, dat het doel is van slechts weinigen emigranten. Ook als Gré Copraij op de Fazenda do Rosario is gearriveerd zal Frei Edouardo nog wel enig geduld moeten oefenen, want de eerste maand moet besteed worden aan het onder de knie krijgen van het Portugees. Over het werk zelf valt nog weinig te vertellen," zegt Gré. „Ze hebben me beloofd, dat het zwaar zal worden, vooral het eerste half jaar. Men zegt, dat Braziliaanse kinderen erg moei lijk zijn. Maar al heb ik weinig assistentie, ik denk toch, dat het me lukt: bovendien, de kinderen zullen overal wel zo'n beetje hetzelfde zijn" lacht Gré optimistisch. Na de schooltijden neemt zij de zorg voor de kinderen over en zal ze proberen hen hygiënisch, sociaal en moreel te vormen. „Al te veel resultaten mag je niet verwachten bij deze moeilijke categorie kinderen. Je bouwt dikwijls op wat later weer grondig wordt afgebroken. Ik ben blij, dat ik me daar helemaal aan die kinderen kan geven, want er is verder niets, dat me ergens aan bindt." Haar contract duurt vier jaar, daarna kan ze het verlengen. Gré vindt, dat ze het nog niet zo slecht heeft getroffen; er zijn missionarissen die onder heel wat moeilijker omstandig heden moeten werken. Haar optimisme steunt op zin voor de werkelijkheid. Dat blijkt wel uit de zakelijke beschrijving, die zij geeft van de moeilijkheden, die haar bij het werk in Brazilië wachten. Maar: „Je moet idealisme hebben bij dit werk, anders kan je beter thuis blijven." Welnu: Gré Copraij blijft niet thuis, zij verwisselt het comfort van een villa in Leidschendam voor de ontbering op een verlaten post in Brazilië. Het is duidelijk, dat zij dus idealisme bezit. Gelukkig, want zij zal het nodig hebben. Op de werf van de heer K. P. O. te Vlaardingen hebben zondagavond drie schepen door brand zware schade op gelopen. Omstreeks acht uur werd de brandweer gealarmeerd voor een scheepsbrand op de werf. Het bleek, dat op de houten rhotorsnelboot „Jacobe- la" van de heer Wendring uit Rotter dam een benzinetank was ontploft, waardoor het schip in korte tijd in lich ter laaie stond. De vlammen sloegen over op nog twee op deze werf staan de schepen, n.l. het stalen zeiljacht „coppelst^ck", waarvan de heer H. van der Houwen eigenaar is, en een motorjacht van de heer H. de Brujjn, beiden in Vlaardingen woonachtig. Hoe wel de vrijwillige brandweer met vol ledig materiaal uitrukte, was de brand door de smalle kade met groot mate riaal niet te bereiken en moest worden volstaan rr—t twee zogenaamde vuur-] vreters en een slang, die door de mo-1 torspuit werd gevoed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5