LTB bezorgd over indus trialisatie en uitbreidings plannen in het westen Voorzitter Eggink: Meer begrip voor eikaars belangen noodzakelijk Wethouder D. J. A. Geluk opent expositie van jeugdboeken Stille Armen NAAIMACHINES Meningsverschil op hondsjaarverga dering over coöperatie-bevoordeling Chauffeur vliegt schoolhoofd aan FEEST IN ZANDVOORT OM DE OUDSTE INWOONSTER «Het boek neemt tegenwoordig een belangrijke plaats in" J. van de Camp 12 V2 jaar koster Tentoonstellingen in buitenwijken van Haarlem De nieuwe beurs te Haarlem Woningbouw te Haarlem ter sprake in Kamer Tweede concert Beethoven-cyclus Uit STAD 1 en STREEK DINSDAG 10 DECEMBER 1957 r-AGINA 3 ENGEL, Gr. Houtst,. 18l Te| 14444 Films: ^'Versen Burgerlijke Stand Haarlem Coöperatie KERSTAVOND VAN „DE VRIJE TIJD" Oversteekplaats op Houtplein opgeheven Incident op speelplaats van Mariaschool te Zandvoort Bontmantel gestolen „De Tulp" vergaderde in Haarlem Tante Janswerd 102 jaar Ni Filmavond K.A.B. gaat niet door Mendelcollege hield Culturele Dag Behandeling van zaak tegen Haarlemse accountant verdaagd „Geloof en Wetenschap" VOORSTELLING WIM KAN GAAT NIET DOOR In H. Hartparochie Ook Noordwijkerhout tegen plannen Beurs van Amsterdam a sjjl LAATSTE NIEUWS Meesterlijk spel door duo Krebbers-Weisz De maandagse beurs in het Krelagehuis Tijdens de maandag in Haarlem ge houden Algemene Bondsjaarvergade- ring van de L.T.B., de katholieke Land en Tuinbouwbond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, kwamen weer de vraagstukken ter sprake, welke ver band houden met de plannen tot ont wikkeling van het westelijke gedeelte van ons land, voornamelijk op het ge bied der industrialisatie en stadsuit breiding. Het bestuur was het met de leden eens, dat die ontwikkeling voor de land- en tuinbouw verontrustend is. De desbetreffende voorstellen en de Vergadering en de prae-adviezen van het bestuur werden dan ook zonder be langrijke meningsverschillen aanvaard. Het nocfdbestuur is van mening, dat de regering inzake de diverse plannen tot uitbreiding der grote steden m - Westen en eventueel tot stichting satelliet-steden, een commissie dient m te stellen, bestaande uit objectieve des kundigen, die alle facetten zal moeten bezien, welke bij die plannen m het geding zijn. Onder meer zal de cm- missie zich bezig moeten houden met de vraag, oi concentratie in.het westen des lands wel absoluut noodzakelijk is, en of het voor een evenredige ontwikke ling van ons land niet wenselijker is, dat die vestigingsdrang zich verplaatst naar andere oorden van ons land. Mocht de commissie tot de conclusie komen, dat de concentratie m het westen nood zakelijk is, dan zal zij aan de onver mijdelijke aantasting van agrarische belangen alle aandacht moeten beste den. Het hoofdbestuur heeft inmiddels te dier zake de nodige stappen bij de regering ondernomen. De kring Delftland had in dit ver- nfannen op de Haagse satelliet- bii rrocf sveen en Pynacker, waar- nL hfl Werd- dat met de uitvoering P s pegonnen zou mogen worden, indien v ,_verdrijven tuinders van te voren erzekerd zijn van een voldoende en enoorlijke compensatie. De kring Ken- hemerland had in dezelfde geest een voorstel ingediend, naar aanleiding Waarvan het hoofdbestuur liet weten, dat met betrekking tot de ontwikkeling in de IJmond momenteel een studie in voorbereiding is, aan de hand waar van het een standpunt hoopt in te nemen. De kring Kennemerland had ook voorgesteld te bevorderen, dat een op- of onderdoorgang gemaakt zou wor den bij de nieuwe Rijksweg no. 9 ter hoogte van de Hoofdstraat in Sant poort. Rijkswaterstaat overweegt in derdaad de aanleg van een viaduct ter plaatse. De kosten ervan bedragen ongeveer een half miljoen gulden. Het hoofdbestuur zegde toe al zijn invloed aan te wenden om de tot standkoming van het viaduct te be vorderen. Inzake het landbouwbeleid had de kring Leiden-veehouders voorgesteld te bevorderen, dat de blokkering van de eigenaarslasten ongedaan gemaakt zou worden, zoals de georganiseerde land bouw in 1956 reeds had gevraagd. Aan die verlangens, betrekking hebbend op H .vgrschillgade uitgangspunten voor teeemom^iw?rekeninsen, is grotendeels mfdT°d\Tkh°T?n2H^/bestuur deelde wikkel Lffn "-->ük achtde zal 7iin af te wachten, die het gevolg J van het over enige maanden in werking treden van de nieuwe pacht wet. Het blijft streven naar volledige inwilliging van de eenmaal gestelde eisen. Het hoofdbestuur zegde, naar aanlei ding van voorstellen van de kringen Duinstreek en Leiden-veehouders, te vens toe alles in het werk te blijven stellen ter bevordering van de aanslui ting van alle land- een tuinbouwbedrij ven op het waterleidings- en electrici- teitsnet. Daartoe is door de L.T.B. in middels een commissie ingesteld. Van verschillende zijden werd er ge klaagd over de onrechtvaardigheden bij de belastingheffing voor de agrariërs. Het hoofdbestuur kon ter geruststelling mededelen, dat de bij herhaling uit gesproken wensen in steeds breder «ring begrip ondervinden. De L.T.B. Advertentie Alle merken - s ruime keuze CINEMA-PALACE: Bemardine, a. L 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Op de drempel der onein digheid, 14 j. 2.30, 7. 9.15 uur. Oi. één avondvoorstelling om 8 uui. LIDO: Stopover: Tokyo, 14 j. 2, 4.15, 7. 9.15 u. bUXOR: Hij, zij en de petticoat, a. i. REMBRANDTGuys and Dolls, 18 J. RfxY:5in7de9'onderwereld van Parijs. 14 J. 2,3o, 7 Qic niir* /t m do.*nildd3ë)> ET"DlO: Vader tegé™ wil en dank. 14 1. 5" 7, 9.15 uur. Dinsdag 10 december Concertgebouw, 20 uur: Derde orgelcon- n door Albert de Klerk. Woensdag 11 december Minerva-theater, 20 uur: Heemsteedse Christelijke Oratorium Vereniging O.I.V. »imon C. Jansen met het Weihnachts- oratorium van Bach. Stadsschouwburg, 20 uur: Het Ballet der Lage Landen. GEBOREN: W. Kleinloch-van Ree- den, z.; Th. M. Th. Sars-van der Wielen, H. C. Hulsebosch-Kaasenbrood, z.; G. Hol-van Borre, z.; J. J. van Schie- «anzen, z.; D. J. S. Bouma-Vergaij, z.; L. G. Kruijff-van Urk, z.; W. E. Voge- laar-Stavinga, z.; A. E. Driehuizen- Veldhuijzen van Zanten, z.; H. M. Hob- belen-Vivie, d.; A. Prins-Boerrigter, d.; G. Venema-Schiffer, d.; H. Havenaar- van Zalen, d.; A. M. Lensing-Cousins, u M. H. ter Smitten-Warmerdam, d.; g. P. Bier-Mouwen, d. ONDERTROUWD: K. Hogendjjk en a Jyi- Vintges, R. G. Greve en M. A- E. Alders, J. J. Geerdes en A. E. Heeman, J. A. Kaandorp en J. M. Hartman. OVERLEDEN: W. Heitlager, 74 jr., Hieroi.ymus van Alphenstraat; J. van btrijen, 35 jr., Zuider Buiten Spaarne; in. Doesburg, 77 jr.. Westerhoutstraat; H. D. Vosse, 81 jr., Jelgersmastraat; H. van Kleeff, 98 jr., Pijlslaan; C. Rietveld-Vis, 78 jr., Crayenesterlaan; J. Rasker-Guikema, 89 jr., Wagenweg; M. M, van Schaick, 19 m., van Nesstraat. blijft streven naar de faciliteit v<oor zelfstandigen om over een gemiddeld inkomen van enige jaren te worden aangeslagen en naar de vorming van belastingvrije uitbreidings- en vervan- gingsreserves, welke binnen een bepaal de tiid voor afschrijven zouden moeten worden aangewend. Ook wordt bepleit de moge ,kheid te creëren tot de vrij stelling van belasting voor besparing van bepaalde bedragen, bijvoorbeeld voor tien procent van het inkomen tot een maximum van de aftrekbare pre mies /oor de oude-dagverzorging. Uit het jaarverslag 1956-1957, uitge bracht door de algemene secretaris, drs. N- H- M. W van Wersch, blijkt dat de L.T.B. per 15 november van het lopen de jaar 13.156 leden telde. In het be- gin van dit jaar poogde de regering zo werd opgemerkt de landbouw te maken tot de sluitpost van de na- tionale rekening, waartegen uiteraard verzet rees. De eisen van de georga niseerde landbouw, die een bedrag van anehonderdvijftig miljoen gulden belie- Pe.R; werden slechts voor tweehonderd thiljpen gulden ingewilligd. De L.T.B. Wil in het kader van de algemene be stedingsbeperking daarmede voor 1 o p i g nog wel genoegen nemen. Maar daarbij wordt uitdrukkelijk als voorwaarde gesteld, dat het restant zal volgen, zodra de regering wat meer gel- deliike armslag zal krijgen. Als gevolg van de bestedingsbeper king heeft inmiddels in het verslagjaar het algemene arbeiderstekort en het daarmede gepaard gaande verschijnsel der zwarte Ionen een gunstige wen ding genomen. Bij de behandeling van de begroting voor 1958 die goedgekeurd werd en een tekort van 10.310 vertoont bleek, dat er een onoverkomelijk me ningsverschil bestond tussen de heer van der Hulst uit Voorschoten, sprekend namens de kring Leiden enerzijds, en het bestuur en sommige leden. De heer van der Hulst stelde namelijk, dat de L.T.B. s'rikt neutraal moet blijven in de kwestie coöperatie of particuliere handel in agrarische produkten. In geen geval mag het L.T.B.-bestuur de coöperatie bevoordelen ten koste van de middenstand Op die manier Immers zou, aldus de heer van der Hulst, de katholieke standsorganisatie der boe ren mede de baan effenen voor het staats-socialisme. Hij had enige concre te klachten. In het L.T.B.-orgaan „Boer en Tuinder" bijvoorbeeld worden adver tenties van particuliere handelaars ge weigerd, terwijl daarentegen gratis re clame gemaakt wordt voor de coöpera tie. De voorzitter, de heer G. W. Kamp- schröer, wees er op, dat het de taak der L.T.B. is haar leden voor te lichten. Hij zegde toe de kwestie nader te be kijken, ook in K.N.B.T.B.-verband. La ter wees hij er echter op, dat de L.T.B. een eigen instelling, zoals de coöperatie, niet tnag gaan afbreken, maar veeleer moet steunen. De alge mene secretaris had zich tevoren reeds in die geest geuit. Anderzijds was de heer Kampschröer uiteraard tegen on redelijke discriminaties. Er waren le den. die meenden, dat de L.T.B. in de eerste plaats voor haar eigen belangen moet opkomen, en dat het niet haar taak is de belangen van de midden stand te behartigen. Anderen weer vie len de heer van der Hulst bij. Deze hield zijn beschouwing naar aanleiding van de begrotingspost van zevenduizend gulden voor de coöperatieve voorlich ting. In het gebouw van de St.-Vincentius- vereniging aan de Zoetestraat geeft de r.-k. Commissie „De vrije tijd" een kerstavond, tijdens welke mevrouw Broekhuizen-Holzhaus „De Kleine Ma donna" zal voordragen, terwijl pater Beekman eveneens het woord zal voe ren. B. en W. van Haarlem hebben thans besloten de beschermde voetgangeFS- oversteekplaats op het Houtplein op te heffen. Deze opheffing houdt verband met de reorganisatie van het Hout plein, die thans wordt uitgevoerd. In feite was de beschermde oversteek plaats voor voetgangers op het Hout plein reeds enige weken geleden opge heven. Werklieden van de dienst van publie ke '.-erken te Zandvoort zijn bezig met het ruimen van de gesloten algemene begraafplaats nabij de Koninginneweg. Gisterochtend waren zij met hun werk zaamheden gekomen nabij de afraste ring van de speelplaats van de Maria school. Tijdens het speelkwartier trok ken deze werkzaamheden de aandacht van de schoolkinderen. Wat er precies gebeurde, is niet bekend, doch kenne lijk geïrriteerd gooiden de werklieden op een gegeven moment enige schep pen zand naar de kinderen op de speel plaats. Het hoofd van de school, de heer Bosman, kwam op het tumult na derbij, stuurde de kinderen weg en vroeg wat er aan de hand was. De werklieden verklaarden dat de kinderen met zand en steentjes naar hen hadden geworpen. Het hoofd der school trok dit laatste in twijfel daar de speelplaats geheel betegeld is. Hij bleef in de buurt van de werklieden om de kinde ren te beletten naderbij te komen. Plot seling stormde de 29-jarige chauffeur K. K. vloekende over de afrastering heen, roepende: sta jij mij uit te lachen? Hij gaf daarop het hoofd der school enkele klappen in het gelaat. De opzichter van het werk wist het schoolhoofd te ontzetten. De politie heeft tegen K. K. proces-verbaal we gens mishandeling opgemaakt. In het weekeinde is er ingebroken in een confectiebedrijf aan de Anegang te Haarlem. Door enkele ruitjes aan de achterzijde te verbreken kon men via een deur binnenkomen. Tot nu toe wordt een bontmantel vermist ter waarde van 400.-. Een onderzoek is nog gaande, of er meerdere goederen ontvreemd zijn. Hoewel de algemene vergaderingen van de Vereniging „De Tulp", groep van de Koninklijke Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur, veel van hun actualiteit hebben verloren sinds zij slechts bevestigen moeten wat reeds in voorafgaande kringvergaderingen is besloten, zijn zij toch niet van belang ontbloot door de wijze waarop hier de wensen en verlangens van de tulpen kwekers uit noord en zuid worden sa men gebracht en gebundeld. Dit bleek ook weer op de bijeenkomst die maan dagmiddag in het Krelagehuis te Haar lem werd gehouden, waar afgevaardig den uit de verschillende kringen hun wensen kenbaar maakten, welke de voorzitter, de heer Chr. Eggink, bij her haling de vermaning ontlokten dat meer begrip voor elkanders belangen noodzakelijk is en dat het vroegere in dividualisme plaats moet maken voor een beter ontwikkeld sociaal gevoel. In zijn openingswoord, aan het begin waarvan hij de beste wensen uitsprak voor het herstel van prof. E. van Slog- teren en voorstelde deze ter gelegenheid van de komende feestdagen een bloe- mengroet te zenden, welk voorstel met algemene instemming werd begroet, verklaarde de heer Eggink. dat na een bewogen periode, waarin ook „De Tulp" zoekend en tastend haar weg ge gaan is, men thans in wat rustiger vaar water is terechtgekomen. Velen hebben nog moeite zich aan de veranderde omstandigheden aan te pas sen, ook soms de vertegenwoordigers in diverse organen. Er is nog te veel een mentaliteit vanhet is zonae om te ver gaderen want Den Haag luistert toch niet, doch, aldus spr., zulk vechten te- Mevrouw Jannetje Bluijsvan der Meij, de oudste inwoonster van Zandvoort, vierde maandag haar 102de verjaardag. Op de foto ziet u „Tante Jans", zoals zij in de badplaats genoemd wordt, met één van de 56 klein- en achterkleinkin deren, die zij heeft. van'o2tikgtfiHeft, de aWehhOUnr J A Gebit Haarlem, de heer D. Stadhuis, de' tent™ 'aadzaal van het derboeken op initiatief van d*« Ji* exP°!?.1.tle» d spectie van het L o «e™een'ellJke *n" van de afdeling de Stadsbibliotheek "n Hi i°t4,?euk l"" Juot «taiihiis. „de Antichambre V hpt xnibliek tn° gehouden, is voor het pumiek toegankelijk 's mid dags van twee uur tot hall zes en 'S avonds van zeven tot negen uur. 's Morgens zullen alleen scholen toe- gang; hebben. De heer Geluk vond het initiatief tot het houden van een dergelijke tentoon stelling zeer gelukkig „Er verschijnt zoveel, dat het moeilijk is de juiste lec tuur te kiezen De tentoonstelling geeft daaromtrent enkele nchtlijnen, aldus de heer Geluk. Zij is zoveel te- meer van' betekenis, omdat het boek een belangrijke plaats inneemt in het leven, een plaats die misschien nog in belangrijkheid toeneemt. In verband daarmee noemde de heer Geluk enkele cijfers. Het aantal boeken, dat in 1953 door de Stadsbibliotheek werd uitge leend, bedroeg 58.500; in 1954 was dat opgelopen tot 69.000 en in i9E>5 tot 92.500. Deze grote vooruitgang schreef de heer Geluk toe aan het verschijnen van vele boeken in pocket-uitgaven. Door de opening van verschillende fili alen kwam het aantal uitgeleende boe ken in 1956 op 105.000. Echter staat daar tegenover, dat het aantal ingeschreven jeugdleden in ver houding tot het totale aantal jongeren zeer klein is. Dat is, volgens de heer Geluk, een gevolg van het te geringe aantal filialen van de Stadsbibliotheek en van te weinig propaganda. De heer Geluk pleitte daarom voor het organi seren van excursies naar bibliotheken, waardoor men de schoolgaande jeugd wjjst op het belang van een bibliotheek en de structuur daarvan. Hij achtte een nauwere samenwerking tussen school bibliotheken en andere bibliotheken ook van groot belang. Hij sprak daarom de hoop uit, dat vele leerkrachten en ook ouders de tentoonstelling mochten be zoeken. De expositie geeft een goed beeld van wat er op het gebied van het goede jeugdboek op de markt is verschenen. Gedurende deze week, tot en met 14 december, zullen twee collecties van de reizende tentoonstelling van het Bu reau Boek en Jeugd der C.V. ter inzage liggen. De verzamelingen zijn geselec teerd met behulp van jeugdbibliotheca rissen en andere deskundigen. Zij wor sen jaarlijks aangevuld met nieuw uit gekomen boeken en toen dus steeds een keuze van wat er in Nederland handen tantWOOrC'e ieuSdlectuur voor- f-?'n .ag 10 december houdt mejuf frouw A. M. Eisen, hoofd van de Haar lemse Jeugdbibliotheek, voor de dames Kleuterleidsters een lezing over „De kleuter en zijn Boek". Woensdag 11 de cember spreekt mej. J. Daane, hoofd van de Amsterdamse Jeugdbibliotheek er over boeken voor 6 tot 12-jarigen. Maandag vierde de oudste inwoon ster van Zandvoort, mevrouw Jannetje Bluijs-van der Meij, haar 102de ver jaardag „tante Jans" zo staat zij in Zandvoort bekend verheugt zich nog in een tamelijk goede licha melijke welstand. Kort na haar 100ste verjaardag kreeg zij een maagbloeding welke voor haar leven deed vrezen, maar zij heeft zich van deze ziekte voorspoedig hersteld. Ze beweegt zich nog gemakkelijk in haar kamer ten huize van haar zoon aan de Buure- weg no. 5, heeft nog belangstelling voor het wel en wee van Zandvoort en kan nog vrij goed lezen. Haar vader was schipper van de vissersboot „de Kraai". Vandaar de bijnaam welke zij nu nog heeft. Op latere leeftijd werd haar vader koster en doodgraver van de r.-k. kerk. Mevrouw Bluijs heeft een hard en zorgvol leven achter de rug. In 1902 weduwe geworden, moest zij alleen voor haar 6 kinderen zorgen. Zjj voorzag in haar onderhoud door de verkoop van vis in Aerdenhout en Haarlem. Soms wel tweemaal per dag ging zij te voet naar Haarlem met een zware „bot" (vismand) op de rug. 's Avonds kwam dan de zorg voor het gezin en de slijterij welke haar be drijf was. Op haar verjaardag heeft het haar niet aan belangstelling ontbroken. De gehele dag was het een gaan en komen van personen die haar kwamen geluk wensen. O.a. pastoor P. van Diepen en de buurtvereniging „de Wierft". De leden van deze folkloristische vereni ging hadden zich in oud-Zandvoorts- costuum gestoken. Onnodig te zeggen dat menige herinnering aan het ver leden werd opgehaald, waarbij de kras se jarige zich niet onbetuigd liet. Omstreeks half tien 's avonds bracht Zandvoorts burgemeester nog een be zoek aan de jarige, waarna nog het Zandvoorts Mannenkoor zich pre senteerde voor een serenade. De derde filmavond van de afdeling Bloemendaal van de KAB, die donder dag 12 december gehouden zou worden in de St. Adelbertusschool aan de Den nenweg gaat niet door. gen windmolens brengt ons steeds ver der van ons doel af. Wij moeten in eigen zaak gericht zijn op het algemeen wel zijn want alleen het oog gericht houden op eigen belangen loopt uit op touw trekken en koehandel. De heer Eggink constateerde dank baar het zeer goede gewas en een grotere export, niettegenstaande de slechte uitkomsten van de buitenland se broeierij en het teleurstellende ver loop van de handel met Frankrijk. Nadat de notulen en de begroting 1958 zonder op- of aanmerking waren goedgekeurd werd overgegaan tot de verkiezing van een nieuw bestuurslid wegens periodiek aftreden van de heer Th. Hoog, Haarlem, die niet direct her kiesbaar was. Gekozen werd de heer P. M. Philippo uit Sassenheim met 894 stemmen. Tot nieuwe kringvoorzitters werden gekozen in kring I (Noord-Hol land west de heer A. Boer, Anna Pau- lowna, in kring II (West-Friesland oost) de heer G. Rood, Grotebroek, in kring V (midden bloemb. streek) de heer G. Vreeburg, Lisse, en tot ondervoorzitter in kring VI (bloemb. streek zuid) de heer A. Q. Doeswijk te Voorschoten. Een voorstel tot advies om de maat regel tot opkoop van tulpen abnor maal tegen -,30 per kg af te schaf fen, was door de kringvergadering met grote meerderheid aangenomen en wel met 780 stemmen voor, 143 tegen en 1 blanco. De heer F. Limburg, directeur van de keuringsdiensten, gal vervolgens een kort overzicht van de werkzaamheden der beide monstertuinen te Breezand en Andijk. Deze hebben aan de verwach tingen beantwoord doch de deelname uit de zuid vond men toch wel wat al te gering. Van de totaal 497 opgeplan- te monsters waren slechts een 40-tal uit de oude bloembollenstreek afkomstig. Tijdens de rondvraag kwam de heer Berbee, afgevaardigde van de kring bloembollenstreek-midden, met een reeks klachten omtrent de werkzaam heden van het P.V.S. (lees de P.B.O.), door sommigen ondersteund, door ande ren tegengesproken. Uit de daarop ge volgde discussie bleek volgens de voor zitter eens te meer hoe noodzakelijk het is meer begrip voor elkanders belangen op te brengen. Traditiegetrouw hield het Mendelcol lege gisteren zijn culturele dag. De ge- meenschapsmis, waarmede de dag ge opend werd, toonde qua liturgie (sa menstelling heer Haug) enkele vooruit strevende facetten, waarbij de psal men van Gelineau gezongen door alle scholieren, de H. Mis scherp omlijnden. Onder auspiciën van de Debatting- club had hierna de academische zit ting plaats, waarbij men als spreker niemand minder dan de toneelspeler Albert van Dalsum had uitgenodigd. In een sprankelend dialoog tussen de heren Van Dalsum en Prenen ontspon zich een waar stuk toneelgeschiedenis, waarbij het accent viel op Nederlands grootste acteur uit het verleden: Louis Bouwmeester. Na de pauze droeg Van Dalsum op voortreffelijke wijze enkele fragmenten uit Vondels „Güsbrecht van Aemstel" voor. De culturele avond, die ongetwijfeld een stijgende lijn vertoont in vergelij king met voorgaande jaren, was gewijd aan muziek en declamatie. De indivi duele prestaties op beide terreinen wer den beoordeeld door twee jury's, waar in als buitenstaanders hadden plaats genomen de heren Kees Bornewasser en Jan van de Ven. De gistermorgen begonnen behande ling van de zaak tegen een Haarlemse accountant is op verzoek van de ver dachte door de Haarlemse Rechtbank verdaagd tot 23 december. Dan zullen vier belastingambtenaren en nog enke le getuigen a decharge worden gehoord. Gistermiddag moest een cliënt, een 42- jarige slager uit Haarlem, in deze in gewikkelde belastingaffaire getuigen. Hij heeft in mei 1949 een slagerij ge kocht, die hem in de loop der jaren een goed belegde boterham bezorgd heeft. De accountant hield voor hem de boeken bij. Aanvankelijk zou de slager zijn inkomsten aan de verdachte heb ben opgegeven, maar later zou de ac countant de inkomsten van zijn cliënt aan de hand van diens inkopen en re kening houdend met een winstmarge van zeventien en half percent hebben berekend. De slager had niets te vre zen van de fiscus, zou de verdachte heb ben gezegd. Drie meisjes, die vroeger op het kantoor van de accountant had den gewerkt, verklaarden, dat zij de in komsten hadden moeten berekenen met behulp van de uitgaven. De op deze wijze gevonden bedragen moesten zij met potlood inschrijven, opdat zij later eventueel veranderd konden worden. Een bedrag van enkele tienduizenden guldens, dat de slager via de verdach te had uitgezet, zou voor de belastin gen verzwegen zijn. Voordat de president mr. A. M. ba ron van Tuyll van Serooskerken de zit ting verdaagde, legde een 54jarige me vrouw uit Baarn een getuigenis af. De verdachte had voor de familie het ver mogen beheerd en enkele jaren geleden een hoeve in Oude Tonge verkocht. De koopprijs was ƒ160.000 plus een „zwart" bedrag van 10.000.- Over de bestemming van die 10.000 was de verdachte door de ambtenaren „door gezaagd". Eerst had hij verklaard, dat hij het geld aan de mevrouw uit Baarn had gegeven, maar later kwam hij met het verhaal, dat hij de helft aan de in middels overleden schoonmoeder van de getuige ter hand zou hebben ge steld; de andere helft zou hij aange wend hebben ten behoeve van het fa milievermogen. Daar was echter de be lasting niets van gebleken en de recht bank geloofde dan ook niet aan dit ver haal. Naar ons van de zijde van „Geloof en Wetenschap" wordt medegedeeld, gaat de voorstelling van Wim Kan, vanavond in de stadsschouwburg te Haarlem niet door. Wim Kan hoeft la ten weten, dat hU wegens stekte ver hinderd te. Zondag zal de koster van de parochie van het H. Hart, de heer J. van de Camp te Haarlem zijn twaalfenhalf- jarig ambtsjubileum vieren. Ter gele genheid daarvan wordt om half elf in de parochieberk een plechtige Hoog mis uit dankbaarheid opgedragen. Di rect daarna recipieert de jubilaris tot kwart over een in „De Schuylenburcht" Kleverparkweg 15. D heer van de Camp is een voortref felijk koster", zegt pastoor A. P. Lou- we O.F.M. „En door zijn grote bezorgd heid voor alles wat er nodig is voor het H Offer en voor geheel de kerk én door zijn dienstvaardige paraatheid en attenties voor allen die onze kerk bezoeken, voor geheel de parochie. Hij geniet de sympathie van geheel de pa rochie. Zijn attentheid tijdens de H.H. Missen, zijn voorkomendheid voor al len die in de kerk bijzondere hulp nodig hebben, zijn behulpzaamheid en zijn eerlijkheid zijn voorbeeldig". Het bureau culturele zaken van de afd. onderwijs van Haarlem heeft het plan om in de buitenwijken van de stad ten toonstellingen te organiseren, waarop reproducties vaar werken van bekende schilders uit de periode van '80 tot heden zullen worden geëxposeerd. Het is de be doeling de bewoners uit de periferie van de stad, die vaak minder in de gele genheid zijn aan nusea in de binnenstad een bezoek te brengen, nader in contact te brengen met de schilderkunst. Haar lem Noord is als eerste proefobject gekozen, waar binnen afzienbare tijd de door de commissie ter bevordering van de culturele en estetische vorming van de rijpere schooljeugd bijeengebrachte collectie „Het papieren museum" zal worden geëxposeerd. Gisteravond vergaderde de afdeling Noordwijkerhout van de Koninklijke Al gemene Vereniging voor Bloembollen cultuur in hotel v. d. Geest en de be langstelling van de zijde van de leden voor deze vergadering was ongewoon groot. Het voorstel van het hoofdbe stuur om ten behoeve van de stichting van een nieuw beursgebouw de vak heffing met een Vz pet te verhogen zal aan deze grote belangstelling wel niet vreemd geweest zijn. Over dit punt is tenminste een hartig woordje gewis seld. Tenslotte werd het voorstel van het. hoofdbestuur met algemene stem men verworpen. Vanuit de vergadering waren ver schillende bezwaren aangevoerd en de voorzitter, de heer C. Th. de Groot vat te deze als volgt samen: 1. een bloem- bollenbeurs wordt slechts gedurende 1 dag per week werkelijk als beurs ge bruikt. Verder wordt het vooral door sportverenigingen gebruikt en de voor dit gebruik ontvangen vergoeding is slechts laag. Het aanbod van de ge meente Haarlem om grond beschikbaar te stellen lijkt wel royaal, doch gezien het gebruik van het gebouw zou Haar lem veel meer moeten doen; 2. het is niet billijk om door middel van de vak heffing ook de mensen, die geen lid zpn van Bloembollencultuur te laten bedra gen- 314 pet. vakheffing betekent een last' voor het vak van 1.000.000.- per jaar. Aan de hand van de verwachte bouwkosten zou het vak ongeveer 8 10 jaar met deze last opgescheept zit ten; 4. inning van de bijdrage voor een beursgebouw via de vakheffing is een gevaarlijk precedent. De heer Q. Pen- nings meende, dat de oplossing is ver groting van het beursgebouw te Hille- gom en daar twee maa' per week beurs houden. Indien Hillegom met een goed voorstel terzake komt, moeten we ons daar allemaal achter stellen, aldus de heer Pennings. De heer A. Blaauw bracht de motie Heemstede ter sprake. In deze motie wordt het hoofdbestuur verzocht een on derzoek in te stellen naar de kosten van verbetering en uitbreiding van het hui dige beursgebouw. Deze kosten in ieder geval niet door een vakheffing te finan cieren. Omtrent de al of niet wenselijk heid van steun aan deze motie ontspon zich een geanimeerde gedachtenwisse- ling. Tenslotte verklaarde bij hoofdelij ke stemming 49 leden zich tegen steun aan deze motie en 29 leden zich er voor terwijl 15 leden geen mening uitspra ken. (Niet olficlëU loorwn» vorig opening Slot 10/10 3% Ned 1953 3% Ned 1953 3% Ned. 1956 3Ned. 1948 3% Ned. 1950 3% Ned 1954 3% Ned. 19551 3-3% Ned 1947 3 Ned 62-64 bel fac Inschr. Grtbk 1946 3 Ned Handel Mtl cert A.K.U Van Berkel's patent Calvé-Dellt cert Van Gelder Kon. Hoogovens oert Unilever Cert Ned. Kabel Philip» Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Ujn Kon Ned Stoomb Mt) Ned Sebeepv Unle K.L.M. Deli Mt) Cert A'dam 2% '881 A'dam '86 A'dam m 84 83% 83% 79 79% 80% 82H 89A 131 139% 166% 253 172% 230 317% 222 223% 153.70 38% 136 118% 100% 97.50 85% 51H 74% 81 82 83 87% 80% 137 315% 220 149.80 40% 139 116 100 84 Reeds de eerste spreker in het debat over de begroting van volkshuisvesting, de heer v. d. Peyl (CH) heeft de felle klacht van de Haarlemse wethouder van wederopbouw over het dwars» bomen van Den Haag van de Haar lemse bouwplannen ter sprake gebracht De heer v. d. Peyl herinnerde eraan dat daarin werd vastgesteld dat Haarlem het slachtoffer is geworden van „het dom automatisch toepassen van een regel van het departement" ondanks het feit dat de financiering van het bedoelde project verzekerd was, terwijl ook de Gedeputeerde Staten een verklaring hadden gegeven, dat zij geen beden kingen hadden. Het „eld was er, van overspanning op de arbeidsmarkt was geen sprake, toch kan men het project niet tot uitvoering brengen, aldus de heer v. d. Peyl. Hij vroeg minister Witte een nadere verklaring hieromtrent. Ten bate van de Stille Armen m eh- ten wü per giro ontvangen: N.N. f 5; H. L. 10. Op ons bureau werd be zorgd: A. C. 10; N. D. 2.50. Giften voor de Stille Armen kunnen aan ons bureau Smedestraat 5 bezorgd worden, of overgemaakt worden per giro op nr. 143480 ten name van de Nieuwe Eaarlemsche Courant onder vermelding „Stille Armen". De violist Herman Krebbers en de pianist Robert Weisz hebben gis teravond het tweede concert ge geven in de Beethoven-cyclus. Een der gelijke concertenreeks van kamermu ziek bewijst dat de impressario's (want het zijn er in dit geval drie) het Haar lemse publiek te hoog aanslaan. Schreef ik naar aanleiding van het eer ste concert reeds dat de wegblijvers zich zelf te kort deden, thans zou ik die mensen wel willen toeroepen het laatste concert op 27 december niet ta verzuimen. Herman Krebbers en Ro bert Weisz hebben hun volstrekt mees terschap, op deze tweede avond op nieuw bewezen. Het is overbodig hier nog bijzonder heden te geven over de artistieke kwa liteiten der uitvoerenden Noot voor noot is als het ware doordesemd van een intense muzikaliteit. Als Herman Krebbers een nieuwe muzikale zin op zijn viool begint is het telkens of er een nieuwe wereld opengaat. En als men de pianist Robert Weisz, nu eens zelf standig, dan weer begeleidend zijn pia nistische talenten ten toon hoort sprei den, waant men zich in het paradijs der muziek. Ja, zo wordt zelfs het leven voor een muziekrecensent aangenaam. Ais het dan zo volmaakt gebracht wordt ais dit bij het duo Krebbers- Weisz het geval is, raakt hij verzoend met de dikwijls ondankbare taak op een concert altijd „kritisch" te moeten luisteren. In de sonates opus 12 van Beethoven is nog vaak de elegante, zich in een gestyleerde vorm uitende geest van Mozart terug te vinden. Zo waren de sonates in Es en A grote terts met hun zuivere muziek en vloeiende melodische lijnen volmaakte kunstwer ken. De bekende „Frühlingssonate" werd brillant onder de meesterhanden van deze twee kunstenaars. De sonate in G grote terts opus 30 groeide uit tot een manifestatie van verfijnd snaren spel wat Herman Krebbers betrof, waarbij Robert Weisz zich kunstzinnig aansloot. Nogmaals, de minnaars van kamer muziek beseffen niet wat zij zich laten ontgaan, door hun absentie bij dit vol maakte musiceren. En als men dan als toegift nog een hemelse finale uit één van Mozarts sonaten meekrijgt, maakt dit alles dat het leven, uit mu zikaal oogpunt bekeken, beslist rijk te noemen is. J. L. De eerste tulpen zijn maandag in de keuringszaal van het Krelagehuis ver schenen. Weliswaar waren het nog slechts enkele vaasjes en een pot, maar het hek is er mee van de dam en nu kunnen we dan zeggen, dat het broei- seizoen 1957-1958 bescheiden maar vol ledig is ingeluid. Het waren drooggekoelde tulpen in de maat 11-12 die D. Blom Wz., uit Bo- venkarspel in drie vaasjes had opge steld maar ze waren goed op kleur en de stelen waren voldoende lang. Voor deze tijd van het jaar was het prima veilingkwaliteit. De soorten waren de rode Mad. Curie, de rose Preludium en Crown Imperial. Jac. Tol, St.-Pancras, bracht reeds een pan met de rood en gele dubbele tulp Abodement ten tone le, eveneens van drooggekoelde bollen. Weliswaar waren ze een beetje onge lijk maar overigens zag het er prima uit. De Groot-Mulder uit Noordwijk kwam met onverbeterlijke Anne Maris voor de dag, de bekende vroege rose hya cinth. Vooral de „korte" pan was pri ma doch de andere, hoewel voor de pot iets te lang, deed er weinig voor onder. Warnaar Co., Sassenheim, bracht wederom een viertal beste narcissen, waaronder nu reeds voor de derde maal in successie Better Times; voorts beste Mercato, wit en oranje, het aar dige witte trompetje Brunswick en het mooie langwerpige gele trompetje Pee ping Tom. Verder waren er beste freesia's van M. C. v. Staaveren, Aalsmeer. Behalve de gebruikelijke gele Souvenir ditmaal ook de prachtige sneeuwwitte Snow Queen en de fraaie, zuiver blauwe Ma- ryon. jg organiseert 17 december een avond, waarop mr. dr. C. Berkhouwer, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zal spreken over de rechtsstrijd der Ambonezen. Hij zal worden ingeleid door prof. Gesina van der Molen. Een slotwoord zal gesproken worden door mr. H. J. F. M. Hüffer. Een Ambo nees orkestje zal zijn medewerking ver lenen. De avond wordt gehouden in „Boekenrode", bij station Heemstede- Aerdenhout, en begint om acht uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3