Franco's zit in de politiek knoop Gevechten in Ifni maken bem iddeling onmogelijk y Natuurwetenschappelijk onderzoek aan de universiteiten Op korte termijn rapport ter verbetering Opmerkelijke overwinningen dames ADO op ODOS en DSG in de zaalhandbalcompetitie l Geertruit van Oosten zijn Standbeeld te Delft voor Zwemsters krijgen visa voor Australië m '-(...i'.i.waf Pi::1 AAMBEIEN!: i ï'5ii"»SS 2?™ DINSDAG 10 DECEMBER 1957 Werkspoor Amsterdam Behoorlijke hoeveel heid opdrachten in 1957 Laatste halfjaar vermindering PAGINA 4 Cricketploegen zijn ingedeeld Haarlem en H.BS. naar de eerste klasse B t fÉjp pm 4 Wmmr..maÊÊÈ k "to? I 4- m JmmÊÈÊ ral ft tÊÉmAa iÉS rmmÊm ■■c/i '"'v M mmmm V4 In Oosten en Noorden: Nog geen kandidaat voor KNVB-bestuur Telegram van N.O.C. aan Tweede Kamer Commissie geïnstalleerd Amstel en Blauw Wit weren zich geducht 9 2 SCHROMPELEN WEG f. e *»»•-'« Koning Gustaafbeker Nielsen verliest van Zweed Lundquist Minister Hofstra: V oorzichtigheid blijft geboden bij de financiële politiek Indonesië brengt nieuwe moeilijkheden Hoogovens verhogen de prijzen voor dunne plaat Enig beraad nodig bij tankerbouw Vraag tiaar olie zal over een paar jaar afnemen Bedrijf N.H.M. niet gestoord door moeilijk heden in Indonesië Pres. Eisenhower stelt verlaging Amerikaanse invoerrechten voor (Van een correspondent in Spanje.) Rond de kleine oorlog, die reeds maandenlang vrijwel ongemerkt voor de buitenwereld in Sidi Ifni, de Spaanse concessie aan de Marokkaan se zuidkust woedt, is de stilte verbro ken. Zelfs Madrid waar elke strubbe ling in het binnenland of de Afrikaan se gewesten doorgaans in grote stilzwij gendheid wordt begraven, heeft zich ge noodzaakt gezien te spreken. Vorige week zijn in de nauwelijks vijftienhon derd vierkante kilometer grote oase een vijftigtal Spaanse militairen door ben den van het ongeregelde Marokkaanse bevrijdingsleger gedood. En dat aantal ie te groot voor Madrid om te verzwij gen. In drie onopvallende krantenberich ten heeft de Spaanse minister van oor log medegedeeld, dat er ongeregeldhe den in Sidi Ifni waren, dat Spaanse strijdkrachten dit verzet de kop inge drukt hebben en dat generaal Franco zjjn troepen in Ifni en de Spaanse Sahara met hun optreden heeft gefeliciteerd. Voorwaar, een optimistische getuigenis ever een situatie die echter geenszins dat optimisme verdient. Aan Spanje werd bij de verdragen van Marakesj en Tetoean een eeuwig durende concessie over de kleine, maar vruchtbare oase Sidi Ifni verleend, het geen werd gerespecteerd bij het herstel van Marokko's onafhankelijkheid. Hoe wel hiertoe in goed nabuurschap tussen Spanje en Marokko werd besloten, bleef Sidi Ifni een soort „West-Irian", met begerige ogen door de jonge Marokkaan se regering bezien. Voor Spanje was dit steunpunt in het Noordafrikaanse con glomeraat te belangrijk om het zonder meer als geschenk aan Mohamed V aan te bieden. Eventueel bleek Franco daar wel toe bereid, maar de prijs die hij vroeg was de Marokkaan veel te hoog. Herhaaldelijk kwam de Marokkaanse minister van buitenlandse zaken, Ahmed Balafrej naar Madrid, om daar met zijn Spaanse collega, senor Castiella over de toekomstige status van Sidi Ifni te con fereren. Men kon niet tot een oplossing geraken en Marokko besloot zijn aan spraken langs andere weg kracht bij te zetten. Sidi Ifni werd geïnfiltreerd door opstandige elementen die de opstandi ge, voorlopig Spaans gezinde Berberbe volking aanzetten tot gewelddadigheden tegen het Spaanse bestuur. Er volgden aanslagen op Spaanse vertegenwoordi gers. het Spaanse bestuur zag zich ge noodzaakt enkele elementen van de Is- tiqlal de oase uit te zetten en twee ba taljons van bet Spaanse vreemdelingen legioen, La Bandera, uit Ceuta naar If ni over te brengen. Op deze versterking van de Spaan se bezetting antwoordde Marokko, door de concentraties van het konink lijke leger aan de grens van de oase te vervangen door benden van het zo genaamde Nationale bevrijdingsleger. Infiltraties en grensoverschrijdin gen gingen tot de orde van de dag be horen. Deze ontwikkeling voltrok zich onder grote stilzwijgendheid van Madrid en Rabat. Beide regeringen onthielden zich van enig commentaar. In Madrid ging men rustig voort Marokkaanse rege ringsleiders met gepast eerbetoon en vriendelijke woorden te onthalen. Mi nister Balafrej heette de Spaanse hoofd stad alleen maar te bezoeken om de banden tussen beide landen te verster ken en en passant enkele economische problemen, zoals de positie van de pese ta in Marokko op te lossen. Het Spaan se officiële persbureau Cifra bleef de dagbladen voorzien van opgewekte be schouwingen over het regiem van Mo hamed V. Daags nadat Mohamed V met het spe ciale vliegtuig van president Elsenhower in Rabat was opgestegen om een be zoek aan Amerika te brengen, bereikte de reeds zo lang smeulende lont het kruitvat in Sidi Ifni. In één nacht tijds werden alle telefoonverbindingen van de oase verbroken. Naar schatting dui zend man van het Marokkaanse bevrij dingsleger overschreden de grenzen en verrasten de Spaanse bezetting. De Spaanse militairen werden beschoten met Spaanse munitie nit Spaanse ge weren, niet lang geleden door Franco aan het koninklijke Marokkaanse leger geleverd. Het aantal doden en gewonden by dit eerste treffen was groot. Van Spaanse zijde heeft men het feit van deze verrassing uitgelegd door te verklaren dat de onderhandelingen met Marokko zich in een gunstig stadium bevonden en een dergelijk optreden geenszins deden vermoeden. Nieuwe on derhandelingen met Rabat waren nau welijks mogelijk, omdat op dat moment koning Mohamed V zich met bijna zijn volledige regering in Amerika bevond en zich liet fêteren door vice-premier Nixon. Men neemt in Spanje algemeen aan dat de vorst zijn zegen aan de aan val heeft geschonken. Door deze ontwikkeling ls een moei lijk ontwarbare knoop gelegd in Fran co's politiek inzake de geschillen in Noord-Afrika en het midden-oosten. Franco wenst zich op te werpen als be middelaar in het Frans-Algerijnse con flict en acht zichzelf aangewezen als vredestichter in alle Westers-Arabische conflicten. Hij kan daarbij niet verdra- g' i zelf in een koloniaal conflict te Wor den betrokken. In dit labiele internatio nale prestige ligt Marokko's kans. Het is blijkbaar van zins die te benutten. Vandaar dat van de zij£e van het Spaanse ministerie van oorlog onmid dellijk is verklaard dat er onder de aan vallers geen enkele Berber uit Sidi Ifni In de vergadering van de onderne mingsraad van Werkspoor Amsterdam is een overzicht gegeven van de order bezetting in de machinefabriek. De laatste 12 maanden hebben een behoor lijke hoeveelheid opdrachten opgele verd, zelfs in geld uitgedrukt meer dan gemiddeld in één jaar wordt afge werkt. Wel zijn in het laatste halfjaar de opdrachten bepaald veel minder in aantal geworden, ïaar dit geeft voor alsnog geen reden tot ongerustheid, om dat de eerste 2es maanden goed wa ren. Belangrijk is wat er in de volgende zes maanden gaat gebeuren. of de Spaanse Sahara is aangetroffen, met andere woorden dat deze expedi tie een volledig Marokkaanse affaire is en niet wordt gevoed door de oor spronkelijke bevolking van de oase. Er zou dus sprake zijn van regelrechte agressie en niet van een bevrijdingsoor log. Deze mededeling valt moeilijk te beoordelen daar Ifni op dit moment her metisch gesloten is. De kleine bevolking beschikt niet over eigen organisaties of woordvoerders en over het algemeen wordt aangenomen dat de Berberstam men in de oase Spaans gezind zijn. Naar verluidt is het sterke Spaanse garnizoen de situatie thans meester. Vliegtuigen speuren het kleine gebied af, naar overgebleven Marokkaanse benden. De Spaanse marine patrouil leert voor de kust, Spanje kan daar te vreden mee zqn, hoewel men aan mag nemen dat de Marokkaanse overval minder offensieve, dan wel propagan distische betekenis heeft gehad. s Het bestuur van de Nederlandse cricketbond heeft de competitie-indelin gen voor het seizoen 1958 bekend ge maakt. De nummers laatst en voor laatst van de eerste klasse A, HBS (Den Haag) en Haarlem zijn gedegra deerd naar de eerste klasse b. ACC 2 (Amsterdam) en Kampong (Utrecht) degradeerden uit de eerste klasse b naar de tweede klasse. Opvallend is dat de kampioen van de eerste klasse b, PW uit Enschede, niet is gepromoveerd naar de eerste klasse a. De indeling van de eerste klasse a en b zijn: Eerste klasse a: ACC (Amsterdam), HCC 1, HCC 2 (Den Haag) Hermes DVS (Schiedam) Rood en Wit (Haar lem) VOC (Rotterdam) en VRA (Am sterdam). Elk team uit deze klasse speelt 12 wedstrijden, er wordt een gehele com petitie gespeeld. Eerste klasse b: Excelsior (Schie dam) Haarlem, HBS, (Den Haag), PW (Enschede) Quick (Den Haag), Quick (Nijmegen) Sparta (Rotterdam) en VW (Amsterdam). De competitie bestaat uit 12 wed strijden, de sterkste teams komen twee maal tegen elkaar uit. imp i Maandagochtend hebben de zwemsters Cockle Gastelaars en Corrie Schimmel hun visa voor Australië ontvangen, zo dat zij eerstdaags kunnen vertrekken voor hun tournee door Zuid-Australië op uitnodiging van de Australische zwembond. V.l-n.r.: Mevrouw A. Vlot huizen Foursoff, die meegaat als ver zorgster, Corrie Schimmel en Cockie Gastelaars ontvangen hun visa uit handen van de „chief migration officer" F. Robson op het Australische migratie bureau in Den Haag. De oostelijke en noordelijke afdelin gen van de K.N.V.B., die gisteravond in Zwolle vergaderden over de kandi daatstelling voor het K.N.V.B.-bestuur namens de afdelingen van de K.N.V.B., als opvolger van de heer Schroder, zijn niet tot een resultaat gekomen. Na am pele besprekingen zijn enkele voorstel len uit de bus gekomen die eerst in de diverse afdelingsbesturen besproken zullen worden. Het is niet uitgesloten dat ter bereiking van een definitief voorstel nog een tweede vergadering zal worden gehouden. Ingaande op de suggestie van de Am sterdamse sportraad heeft het Neder- landsch olympisch comité een telegram doen toekomen aan de Tweede Kamer der Staten-generaal. Hierin nodigen een groot antal Nederlandse sportbonden waaronder de De Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie, de Nederland se Cricketbond, De Culturele Sport bond, De Koninklijke Nederlandse Hockeybond, De Nederlandse Katholie ke Sportbond, de Koninklijke Neder landse voetbalbond en de onderwijzers in de lichamelijke opvoeding in Nederland, de nationale vereniging voor harmoni sche lichaamsontwikkeling, tezamen vertegenwoordigend meer dan anderhalf miljoen sportbeoefenaren, minister Cals uit de nota betreffende de li chamelijke opvoeding en de sport ten spoedigste in te dienen. Er wordt nog steeds gevochten in Ifni, het Spaanse gebiedsdeel in Marokko. Op de bovenste foto ziet men twee Marokkanen bij een niet ontplofte bom, die op het gebied van Ifni door een vliegtuig uitgeworpen was. De onderste foto toont de Spaanse post te Isseg, die tijdens de eerste aanvallen in het gebied van Ifni volkomen met de grond gelijk werd gemaakt. De „replay" voor de tweede ronde van het toernooi om de Engelse voet balbeker, tussen Hull City en Port Vale is na verlenging met 43 door Huil Ci ty gewonnen. De minister van onderwijs kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft maandagmiddag de com missie ontwikkeling natuurwetenschap pelijk onderzoek geïnstalleerd. De taak dezer commissie zal zijn, op korte ter mijn een onderzoek in te stellen naar de stand der natuurwetenschappen hier te lande en een samenhangend geheel van maatregelen aan te bevelen, welke nodig zullen zijn om in het bijzonder de universiteiten in de gelegenheid te stel len te voldoen aan de eisen, die het natuurwetenschappelijk onderzoek in de huidige tijd stelt. Om de instelling van deze commissie is in oktober jl. verzocht door de decanen van de wis- en natuurkundige faculteiten der Ne derlandse universiteit. Dit verzoek werd ondersteund door het bestuur van de afdeling natuurkunde der koninklijke Nederlandse akademie van weten schappen. De decanen, zo deelde de minister in zijn installatierede mee, waren van me ning dat, om Nederland wat weten schappelijke opleiding en onderzoek be treft opnieuw een plaats in de voorste gelederen te doen innemen, maatrege len nodig zijn die in omvang en kosten zó ver uitgaan boven de gesta dige uitbreidingen eu verbeteringen van de laatste vijf jaren, dat niet verwacht zou kunnen worden, dat de regering dez maatregelen op korte termün kan treffen, tenzij haar een behoorlijk ge staafd rapport zou worden voorgelegd, dat o.a. het volgende zou moeten om vatten: a. Een vergelijking met enige vooruitstrevende andere landen; een concreet voorstel van maatregelen die in de eerstvolgende drie tot v(jf jaar genomen zouden kunnen worden om wetenschappelijk onderzoek en on derwijs aan de universiteiten zo hoog op te voeren als met de bestaande of in aanbouw zijnde laboratoriumruimte mogelijk is; c. een project om ontwerp en bouw van nieuwe laboratoria te be spoedigen. De minister heeft gemeend, onver wijld aan het voorstel der decanen uitvoering te moeten geven en kan zich geheel verenigen met de door hen ont worpen richtlijnen. Het rapport.der commissie zal naar 's ministers mening niet moeten uit monden in de opsomming van een grote hoeveelheid van terreinen, doch het zal móeten trachten een prioriteiten lijst op een aantal zeer concrete pun ten aan te geven. De commissie zal bij de opstelling van een zodanig plan ook de voorrang tussen de faculteiten onderling in haar beschouwingen moeten betrek ken. Ook de verhouding tot het tech nisch hoger onderwijs en de vraag, hoe de aanbevolen projecten zich ver houden tot onderzoekingen, welke worden geëntameerd - gesubsidieerd door instellingen als de F.O.M., Z.W.O. en T.N.O., zullen door de commissie moeten worden bezien. Sommige projecten zullen trouwens zo kostbaar zijn, dat duplicering voor Nederland niet verantwoord kan wor den geacht. Met het oog hierop zou de commissie voor die gevallen in haar advies tevens de organisatie vorm moeten aangeven, waardoor wordt gewaarborgd, dat het project toch aan alle instellingen van hoger onderwijs in Nederland ten goede komt. Voorts is het mogelijk, dat projecten alleen in samenwerkin; met het buiten land ter hand genomen kunnen worden. Ook in deze zin zullen de voorgestelde maatregelen een samenhangend ge heel moeten vormen met wat elders ge beurt. Daar voor de F.O.M., T.N.O. enz. reeds plannen op langere termijn be staan, terwijl ook de technische hoge scholen aan de opstelling van ontwik kelingsplannen bezig zijn en de commis sie-Kramers over het gebied van de kernfysica, de kernenergie en haar toepassingen een rapport heeft uitge bracht, zal het onderzoek der commis sie de laatste schakel vormen in de keten, waardoor een sluitend geheel van maatregelen voor de ontwikkeling van het natuurwetenschappelijk Onder zoek in Nederland zal kunnen ontstaan, aldus de minister. Hij zou zich kunnen voorstellen dat er behoefte aan een overeenkomstig onderzoek bestaat zo wel op het gebied der medische weten schappen als op dat der geestesweten schappen. De voorzitter der commissie, prof. dr. H. B. G. Casimir, zei in zün ant- woordrede dat ieder weet, dat de hui dige techniek is gebaseerd op de resul taten van vroeger zuiver wetenschap pelijk onderzoek en ook dat de tech niek in vele gevallen zelf het onderzoek ter hand moet nemen tot aanvulling en precisering. Daarentegen realiseert men zich soms onvoldoende dat funda menteel nieuwe inzichten, die het uit gangspunt kunnen vormen voor geheel nieuwe technische activiteiten, zelden uit techniek en technisch onderzoek ontspruiten maar vrijwel steeds vrucht zijn van academisch werk. De homo faber kan de steun van de academische onderzoeker niet ontberen. Evenzeer behoeft tegenwoordig de onderzoeker de steun van techniek en industrie. Al is er op dit ogenblik reden tot ongerustheid, we mogen toch wel zeg gen, aldus spreker, dat er in Ne derland op het gebied van weten schappelijk onderzoek in de na-oorlog- se jaren veel is gepresteerd, zowel in de universiteitslaboratoria als in enkele met universiteiten samenhan gende maar toch onafhankelijke in stellingen zoals het mathematisch centrum en het instituut voor kern- physisch onderzoek te Amsterdam en het radio-astronomisch observato rium te Dwingelo. Wij moeten dank baar gewag maken van de steun die de regering vooral door de organi satie Z.W.O. aan deze initiatieven heeft gegeven, maar tevens kan het succes ons optimistisch stemmen ten aanzien van de mogelijkheid in ons land wetenschappelijk werk van hoge orde te verrichten. De minister heeft verzocht in het ver zoek ook de vraag te betrekken in hoe verre voldoende wetenschappelijk talent aanwezig is of kan worden gevormd. Daarbij zal ook de positie van de we tenschappelijke werker moeten worden beschouwd, want deze komt tweemaal in het spel, eerst bij de vakkeuze, la ter wanneer de man van wetenschap moet beslissen of hij in het Nederlandse universitaire leven zal blijven dan wei zal emigreren of een werkkring in de industrie aanvaarden. Naar sprekers mening gaat het daarbij vaak niet om het persoonlijk levenspeil wanneer aan zekere minimum eisen ten aan zien van salaris en huisvesting is vol daan maar om de mogelijkheid tot het verrichten van werk op hoog niveau. (Van onze handbalmedewerker) Ook afgelopen weekeinde zaterdag en zondag zijn de zaalhandballief hebbers in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam volop, aan hun trekken geko men. Op de vier uitgezette velden werd menige spannende strijd gele verd, zoals byvoorbeeld de twee ont moetingen voor de competitie district west a, hoofdklasse dames, tussen Ni- loc en Amstel. Zaterdag een nauwelijks bedreigde zege voor de dames van Ni- loc (14), maar de dag daarop beet Amstel fel van zich af, met als gevolg een uiterst eervol geiyk spel (22). Bij de heren in de hoogste regionen trok ken de twee wedstryden, die Blauw Wit en Aalsmeer moesten „uitvechten" de aandacht. Zaterdag slaagden de Ze bra's er zowaar in, de oud-kampioenen een enerverende draw af te dwingen. De revanche van de ploeg uit de bloe- menplaats bestond uit een moeizaam verkregen zege van 64. De overige wedstrijden in de hoogste damesklasse bestonden uit een onbe dreigde overwinning van Zeeburg op Achilles (51) en een zegepraal voor Sagltta met 31 op Athleta, dat zich overigens beslist niet zonder meer ge wonnen gaf. Opmerkelijk bij de heren was' de schotvaardige bui, waarin WVGV dit weekeinde verkeerde. Zater dag werd AHC met 611 naar het twee de plan verwezen, terwijl dezelfde ploeg de dag daarop een nóg nadrukkelijker nederlaag moest incasseren: 146. Ook Niloc scnoot met scherp: 165 tegen Achilles. Van de katholieke verenigingen, die aan bod kwamen in de onderaf delingen, waren de resultaten van het Heemskerkse ADO het meest in het oog springend. Het moest namelijk, als debutant dit seizoen in het zaal handbal, aantreden tegen ODOS en DSG; twee teams, die in de tweede klasse B tot de toonaangevende clubs konden worden gerekend. Zonder de andere speelsters tekort te doen, moet toch wel een speciaal com pliment worden gericht aan de doeiver- dedigster mej. Tuyn, wie het gelukte, twee strafworpen te keren. OUOa kreeg het ais eerste tegenstander dadelijk na het begin reeds zwaar te verduren. Bij iedere aanval stuitten de Amsterdam se dames op een hechte „muur", ter wijl zij volgende ogenblikken in de ver dediging ahe zeilen in top moesten hij sen, om zich staande te houden. Zonder succes echter, want toen het eindsig naal had geklonken, kon ADO met ue cijfers 42 ais winnaar op het wed strijdformulier worden ingeschreven. Een wel wat teleurstellend resultaat van ODOS. Dat de Heemskerkse ver dediging er zondagmiddag behoorlijk het oog in had, bleek anderhalf uur la ter tegen DSG, dat er niet eenmaal in slaagae tot succes te komen. Het feit, üat paal en lat nu en dan ADO assisten tie verleenden, deed aan de defensieve kwaliteiten geen afbreuk. De ploeg uit de IJmond zegevierde nu met 3—U en leidt thans in zijn afdeling. De dames van The Victory lieten zich ook in 3a van haar goede zijde zien. Sagitta 3 leg de met 20 het loodje, terwijl ODOS 3 Advertentie V" tm Pijn en jeuk verdwijnen bloeden houdt op De weteqgenap tieeft tnans een nieuwe helenfle substantie ontdekt met de verbazingwekkende eigenschap de tm fci ineen, zó afdoend dat ze thans geen probleem meer zijn. Het geheim zit in 5! het weefsel vernieuwende Bio-Dyne. w. te Deze stof wordt thans toegepast in de 'M nieuwe SPERTI-zalf. zacht en des- infecterend. Voor veilige, recht- streekse behandeling van aambeien. M j! zonder verdovende middelen, een tube v. 3? SPEFTT A f. 3.30 S Na de eerste dag is de stand in de finale van het toernooi om de Koning Gustaafbeker, waarin Denemarken uit komt tegen Zweden, 11. In het eerste enkelspel versloeg de Zweed Jan Erik Lundquist de Deen Nielsen met 46, 63, 108, 64. De Deen Torben Ulrich klopte daar na Ulf Schmidt met 64, 97, 6—-2. (5a) winst boekte ten nadeie van DVAV 2. Rest ons tenslotte nog even gewag te maken van de nederlaag, die de heren van Aristos in 2b te slikken kregen van Olympia (9—5), benevens het negatie ve resultaat, dat het tweede team (3a) boekte tegen Arsenal: 511. De uitsla gen geven het volgende beeld te zien: Zaterdag dames 3 b: Tavenu 2-Ger- maan 55; 5b: Vriendschap 3-Turno Heren 2b: Olympia-Aristos 95; 3a: Aristos 2-Arsenal 5—11; Turno 2-JOS 10—3; DSG 2-US 9—6; AHC 3-NFC 11— 4. 3c: GermaanTavenu 73. Zondag dames district tweede klas se: DSG-Vriendschap 41. Onderafde ling la: Niloc 2-Webalux 42; Weba- lux—Blauw Wit 2, 1—2, lb: Blauw Wit- Tonido 3—1. 2b: ODOS—ADO 2—4; Am stel 2-Rapiditas 4—1; ADO-DSG 2, 3—0. 3a: The Victory-Sagitta 3, 20. 5a: DVAV 2-ODOS 3, 0—3; NFC—Meerboys 3-—0. Heren district tweede klasse: Amstel- Concordia 7—5; Catchers-U.D. 4—9. On derafdeling la: APGS-Aalsmeer 2, 34; DSG-Rapiditas 2, 9—14; APGS—Niloc 2, 29. 3c: Aalsmeer 4-Heracles 2, 94. Minister H. J. Hofstra heeft in een beschouwing over enkele aspecten van de financiële politiek te Gronin gen voor de leden vrn de Mij. voor Nij verheid en Handel gewaarschuwd voor een al te optimistische kqk op de gang van zaken en aangemaand tot voorzichtigheid. „We moeten voor zichtig zqn is ook de eis die aan over heidsfinanciën gesteld moet worden". De minister was van oordeel, dat we sinds 1955 al te veel op onze reser ves hebben Ingeteerd. Thans stelt de kwestie Indonesië ons andermaal voor moeilijkheden, want we moeten beden ken dat 3 pet. van ons nationaal inko men ongeveer 1 milliard gulden altijd nog uit Indonesië komt. Het te rughalen van onze landgenoten uit In donesië zal ons eveneens voor grote uitgaven stellen, aldus de bewindsman. Een moderne financiële overheidspo- litiek .noet niet in de depressie be gonnen worden maar in de hoogcon junctuur moet de reserve aangebracht worden, zo vervolgde spr. Hij vond het onbegrijpelijk, dat men dat wel wil aan vaarden voor particuliere ondernemin gen, maar zulks wil tegengaan als de overheid hetzelfde wil doen. Vooruitzien over een periode van 5 jaar en globaal zelfs tien jaar vond de minister noodzakelijk. Ook vond hij het wenselijk dat een grotere slagvaardigheid mogeiyk zou zijn, aan gezien thans een jaar verloopt om een plan via wetsontwerp en wet te kun nen realiseren. De 19e eeuwse opvatting, dat elk jaar zijn financiële lasten moet dra gen en dat de overheid vooral niets moet overhouden werkt nog na, maar tie ynister meende dat dit een kwes- t„ van generatiewisseling. We moe- iunr-timi., bewust worden van de con- hoorliik \S?scb^nse''en dan zaI een be" heidsnoliDekantwoorcle financiële over heid rtaani«TS\ zijn' Dp, °rr' gerii maar a„ r tegenover de bur- zelf. 'Wat betreft V°'k stateerde de minister „®e p°sitle con" ontspanning is op deer e,e? kunnen "SSïïL werkloosheid ontstaan dan is inCrH„„„ geboden. Wellicht zal dit het geval m0e" ten zijn op bepaalde plaatsen met struc turele werkloosheid, o.a. in de provin-' cie Groningen. In een circulaire aan de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal delen de Hoogovens te IJmuiden mede, dat zij de prijzen voor dunne plaat hebben verhoogd en wel die voor warmgewalst staal In han delskwaliteit met f 20 en die voor koud- gewalst staat in handelskwaliteit eveneens met f 20 per ton. Het koudgewalste staal met gegarandeerde Siemen-Martin-eigen- schappen en handelskwaliteit wordt ver hoogd met f 30 per ton. De verhogingen komen neer op 3 a 4 procent en treden op 29 november 1957 in werking. Zij gel den voor de gehele E.G.K.S. Het daghet in den oosten, Het lichtet overal. Hoe luttel weet mijn liefken Och, waer ick henei sal. Aldus luidt de aanhef van een onzer schoonste middeleeuwse balladen, die terec.' t of ten onrechte wel wordt toege schreven aan de vrome begijn Geer truit van Oosten, die in de veertiende eeuw te Delft op de bruggen zong en sermoenen hield voor het passerende volk. Zeer wel mogelijk ls daarbij, dat zij wel de wijs en wellicht ook de aanhef en zelfs enkele strofen van deze dich terlijke ballade gebruikt heeft om er een puur geestelijk lied van te maken, iets wat o.m. de aartspriester Stalpaert van de Wielen rond 1630 verschillende malen gedaan heeft. Wat er echter ook van zij, de vrome Geertruit heeft zeker bestaan en inder daad op de bruggen gezongen en zij moe een bijzondere en veelbesproken figuur geweest zijn in de Delftse samen leving vooraleer men haar in ofbii de Oude Kerk voorgoed ter ruste heeft ge- iegd. Volgend jaar april ol mei zal dicht DU haar laatste rustplaats en vlak bu een der bruggen, waarop zij placht te zin gen een beeld van haar onthuld worden, waaraan thans door de Amsterdamse beeldhouwer A. Teeuwisse de laatste De wedstrijd Stoke City-Swansea Town gespeeld voor de tweede divisie van de Engelse league, is met 62 door Stoke City gewonnen. ringe rzal worden, juist op een^tifd ni'eu^awflde we;e,t,talp^lootopeen tèrnZZ JyyT"-4 «taan. Dit is Koninkrijk en de Em "to h-M V7enigd L everbruik op hun naam nebben ST?;,*» verklaart de heer W. L. directeur-generaal voor de scheepvaart by het ministerie van in ile F jg Waterstaat in een artikel „o^C'ilr^ver onderzoekt of de toepassing van kernenergie kan bijdragen tot een zekere stabilisatie van de invoer van Primaire energiebronnen en welke ge volgen dit zou hebben voor de ontwik- kling van de tankvaart. Zijn conclusie is, dat ook een stabilisatie van de olie- invoer in West-europa en de Verenigde Staten tezamen de wereldtankervloot nog niet voor ernstige moeilijkheden plaatst. Zelfs bij een tamelijk vrijmoe dige veronderstelling met betrekking tot de invloed in de nabije toekomst van de toepassing van de kernenrgie op het olieverbruik, behoeft het huidige omvangrijke tankerbouwprogramma nog niet tot overcapaciteit te leiden. Toch lijkt het niet aan twijfel on derhevig, dat op langere termijn ge zien de toenemingscurve van het wereldolievervoer ter zee een afzwak king zal vertonen, waardoor enig be raad, alvorens in een omvangrijk tankerbouwprogrammh te stappen, meer nodig zal zijn dan tot dusver. De tankvaartwereld zal zich hierdoor verplaatsen uit de sfeer van ,,het on mogelijke is mogelijk" naar de sfeer van het beraad. Schrijver gelooft niet, dat dit een wezenlijke achteruitgang zou betekenen. Hij meent eerder het te gendeel. hand wordt gelegd. Oorspronkelijk had het .adsbestuur van Delft Mari Andries- sen opdracht gegeven om een beeld van Geertruit van Oosten te maken, doch deze heeft de opdracht later terugge geven en daarbij de beeldhouwer A. Teeuwisse aanbevolen Het met sobere vormen in moderne stijl gehakte beeld is normaal gepropor tioneerd en vervaardigd van een bijzon der fraai stuk hardsteen. Het zal vlak in de nabijheid van de zuidermuur van de Oude Kerk op het H. Geestkerkhof worden opgesteld, waarbij het extatisch geheven gelaat naar het oosten ge richt zal worden. Hoewel de directie der Nederlnnd- sche Handel-Maatschappij uiteraard verontrust is over de ga„' van zakeO in Indonesië, merkt 7Ü j.ïk j rlriif in Nodö.1 V J °P dat haa«" be" dén Imiten T imd en iri de !,ndere lan- hldonesië waar de N.H.M. g sngd is, hierdoor op geen enkele jze kan worden gestoord. Zoals zjj in al haar jaarverslagen heeft vermeid, heeft de N.H.M. tegen over haar cultuurbelangen reeds sedert 1945 dusdanige voorzieningen getrof- 'eh, dat deze volledig zijn gereser veerd. Voor de financiering van haar cultuurbedrijf en van haar bankbedrijf zijn geen middelen ontleend aan het hoofdkantoor, noch is hiervoor uit an dere bronnen buiten Indonesië geput. Hieruit volgt, dat de solvabiliteit en de liqu'diteit van de Nederlandsche Han del-Maatschappij niet worden beïn vloed door dp eeheurtenisspn in Indone sië. Wat de rentabiliteit vtm net bedrijf betreft wordt er op gewezen, dat de di rectie reeds sedert een aantal jaren de politiek volgt slechts die winsten in de verlies- en winstrekening op te nemen welke metterdaad getransfereerd zijn. Uit het bankbedrijf werden voor het laatst over 1954 transferten uit Indone sië ontvangen, uit het cultuurbedrijf zijn sedert diei nog bescheiden bedra gen getransfereerd, welke in de opeen volgende jaarverslagen zijn vermeld. President Eisenhower zal het congres de volgende maand de bevoegdheid vra gen om te onderhandelen over een ver laging van 25 procent van de Ameri kaanse tai leven in de komende vijf jaar, zo werd vandaag officieel te Washington bekendgemaakt. In de me dedeling werd gezegd: „De landen van de vrije wereld moeten nieuwe pogin gen doen om hun eenheid en economi sche kracht te versterken tegenover de versterkte uitdaging van het interna tionale communisme". Als alternatief voor de verlagingen van 5 procent per jaar gedurende vijf jaar zou, volgens de mededeling, de president een tarief met hetzelfde to taal kunnen verlagen in een periode van drie jaar, wanneer geen enkele jaarlijkse verlaging groter zou zijn dan 10 procent van het recht. De minister van handel, Sinclair, zei, dat de gevraagde langere verlening van de wet inzake de handelsovereen komsten, in plaats van met drie jaar met vijf jaar, noodzakelijk was om de Amerikaanse industrie te helpen bij haar betrekkingen met de komende Europese gemeenschappelijke markt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4