Beslissende fase in het overleg met Duitsland? Buitenlandse Ambassade van Indonesië bedreigd pers over Indonesië Zeer dubieuze berichten over een rode onderscheiding aan mgr. Joszef Grösz aatste publiciteit Felle brand in kistenfabriek Radiografisch bestuurde leerlingen West-Duitsland verwacht deze week definitieve resultaten Teneinde te suggereren dat de Hon gaarse bisschoppen wel met de communisten willen meewerken Motorschip ,Saba' in Mulroy-baai aan de grond Kerstboodschap van H. Vader 105-jarige vluchtelinge Blauwe en een carrière Besprekingen in Bonn begonnen Politie van Ottawa stelt onderzoek in News Chronicle Frankfurter Rundschau Zuid-Afrika wil 1.000 Nederlanders opnemen Neue Rhein Zeitung „Suluh Indonesia Pedoman Moet Duitsland in Indonesië vacuum opvullen? Gehele inventaris verloren gegaan Antoinette Tiemessen Kind na schop van vader overleden Vonnis: IV2 jaar PAGINA DINSDAG 10 DECEMBER 195? Uit Indonesië Als 't vuur hoog opschiet in de heel oplaaiend vanuit de maag Receptie Commissaris der koningin Het Britse liberale dagblad ,,News Chronicle" schrijft dat Nederland in de V.N. moet opkomen voor de Nederlan ders in Indonesië, die naar de mening van het blad in aanmerking komen voor een hulpactie van de wereldorganisa tie. „Zelfs indien het dreigement om hen uit het land te zetten niet wordt uitgevoerd, zijn hun vooruitzichen ken nelijk zeer slecht", aldus het blad, dat het Indonesische optreden sterk af keurt. Indonesië dat lid is van de V.N. moet voor de Algemene Vergade ring ter verantwoording worden geroe pen". De politie te Ottawa heeft gisteren een tijdelijke ontruiming gelast van de Indonesische ambassade, nadat bericht was ontvangen van bedreiging met een bomaanslag, aldus meldt Reuter. De Indonesische ambassadeur, dr. N. Pa- lar, verliet met zün personeel de am bassade en de kanselarijgebouwen wer den ontruimd om het de politie moge lijk te maken, in het gebouw een onder zoek in te stellen. De bedreiging, dat op de ambassade binnen 48 uur een bomaanslag 4ou wor den gepleegd, kwam binnen bij het blad de „Ottawa Citizen". Degene, die dit aan de krant telefoneerde, noemde zich een voormalige ingezetene van Nederland, die drie jaar geleden naar Canada was geëmigreerd. Twee Westduitse bladen, die geacht worden de sociaal-democratische partij te steunen, hebben vandaag kritiek uit geoefend op Nederland omdat het de kwestie met Indonesië heeft voorge bracht in de permanente raad van de N.A.T.O. In hoofdartikelen zeggen deze bladen, dat dit niet in overeenstem ming is met de geest en de letter van het bondgenootschap. De „Frankfurter Rundschau" schrijft, dat „de Neder landse regering verkeerd is geadvi seerd om een toevlucht te zoeken on der de vleugels van de N.A.T.O. en een beroep te doen op de solidariteit van de leden. Op deze solidariteit wordt soms iets te veel de nadruk gelegd. Cy prus en Suez zijn slechts twee voor beelden van het verkeerde gebruik dat er van wordt gemaakt." Het blad be toogt verder, dat het bondgenootschap geografisch zijn grenzen heeft. „De N.A.T.O. werd gesticht om Europa te verdedigen tegen de Russische expan sie en niet voor de verdediging van het geen is overgebleven van de koloniale rijken van enkele leden aan de andere zijde van de aardbol". De „Frankfurter Rundschau" besluit: „pogingen zoals die van Nederland vor men de zekerste weg om het bondge nootschap zeer spoedig tot een einde te brengen. Dit schijnt ingezien te worden door de permanente raad, die zich heeft beperkt tot het voorleggen van het vraagstuk aan de regeringen voor „ver dere studie". Dt minister van binnenlandse zaken van Zuid-Afrik., dr. Eben Donges, heeft bekend gemaakt, dat zijn rege ring heeft besloten, voor 1000 Neder landers, die uit Indonesië worden uit gewezen de mogelijkheid te openen, een bestaan te vinden in Zuid-Afrika, aldus meldt Reuter en A.F.P. De reuring van Zuid-Afrika meent, aldus deelde de minister mede, niet onverst hillig te kunnen blijven, wat be treft het lot van de Nederlanders in Indonesië, vooral waar het hier een volk betreft, dat verwant is aan dat van Zuiu-Afrika. Het overbrengen van 1000 Nederlan ders Indonesië zal te zijner tijd een onderwerp van overleg vormen met de Nederlandse regering Op het Zuid afrikaan e ministerie voor immigratie zal een afdeling in het leven worden geroepen, die speciaal zal zijn belast met deze kwestie. De Zuidafrikaanse regering hoopt, dat over de reiskosten der Nederland se immigranten tot aan Zuid-Afrika tus sen Nederland en Zuid-Afrika een over eenkomst zal worden bereikt met behulp van de Inter-Gouvernementele Com missie voor Europese Migratie. Te Aschaffen in Duitsland heeft een nieuwe methode van motorrijles haar intrede gedaan. De instructeur, de heer Heinz Fierle, geeft zijn instructies via een walkie-talkie. Een ontvanger met een kleine antenne is achter op de motor gemonteerd terwijl de koptele foons zo zijn geconstrueerd, dat de straatgeluiden even hard klinken als onder normale omstandigheden. Hier ziet men de heer Fierle (in de auto) met twee van zijn „radiografisch be stuurde" pupillen. De „Neue Rhein Zeitung", Essen, schrijft, dat de gebeurtenissen in Indo nesië verkeerd zijn en een schending betekenen van het internationale recht. „De N.A.T.O. heeft echter niets, maar dan werkelijk niets daarmee te maken. De statuten zeggen nergens dat de N.A.T.O. de kastanjes voor een van haar leden uit het koloniale vuur moet halen. Nederland had een beroep moe ten doen op de V.N. of op de veilig heidsraad in plaats van op de N.A.T.O., hoewel in de V.N. Nederland met suc ces de eis van besprekingen met Indo nesië over Nieuw-Guinea van de hand heeft gewezen. De ontwikkelingen heb ben aangetoond, dat deze houding niet de wijste is geweest. Een herziening daarvan zou daarom mogelijk en wen selijk zijn". Het nationalistische Indonesische dag blad „Suluh Indonesia" in Djakarta noemde vandaag volgens Reuter het zenden van Nederlandse oorlogssche pen naar westelijk Nieuw-Guinea een agressieve stap. Het blad stelt Neder land verantwoordelijk voor de huidige spanning in het gebied van de Stille Oceaan. Het invloedrijke socialistische dag blad „Pedoman" in Djakarta heeft vandaag in een hoofdartikel de hoop uit gesproken, dat de regering, nu zij de massa door toespraken van regerings leiders heeft opgehitst, ook de West- Irian-campagne krachtig zal weten te leiden, om excessen te voorkomen. „Als de regering in deze taak faalt, moet worden gevreesd, dat de West- Irian-actie als een boomerang zal wer ken". Het blad wijst er op, dat de vloot van de K. .M. werkeloos in de havens van Djakarta en Singapore ligt. Wel licht zal de regering niet in staat blij ken te zijn, de vloed te keren, die tenslotte haar zelf zou kunnen overstro men, aldus „Pedoman". De tweede voorzitter van de Indone sische kamer van koophandel, de heer Subchan, is gisteren naar Europa ver trokken om een regeling te treffen voor het overbrengen van de Indonesische handelsbetrekkingen met Nederland naar West-Duitsland aldus meldt de A.N.P.-correspondent in Djakarta. Een woordvoerder van de Duitse bondsregering heeft gisteren de gebeur tenissen in Indones i „zeer betreurens waardig" genoemd. In dit verband zei- de hij, da'. Nederland, „een met ons nauw verbonden en bevriende mo gendheid is". De woordvoerder deed deze uitlatingen op een persconferentie te Bonn, in antwoord op de vraag of er berichten waren, of Duitse onderne mingen reid waren het vacuum op te vullen, ontstaan door de uitwijzing van Nederlandse zakenmensen uit Indonesië. Berichten van dien aard wa ren de woordvoerder niet bekend, aldus meldt D.P.A. De Heilige Vader zal dit jaar Zijn Kerstboodschap tot de gehele wereld op zondag 22 december te elf uur uit spreken. Radio Vaticana zendt de toe spraak uit. Verschillende radiostations nemen het programma over. Ook de K.R.O. zendt de Pauselijke Bood schap zondag 22 december uit, aldus meldt het K.N.P. Advertentie Dat is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen. Neem Rennies die blussen de brandende pijn. Voetstoots. Rennies neutraliseren alle overtollig maagzuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend brandende pijn De Commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland en mevrouw Prinsen zijn voornemens een Nieuw jaarsreceptie te houden op zaterdag, 4 januari 1958, des namiddags van 3-5 uur ten Provinciehuize te Haarlem (in gang Paviljoenslaan). Op deze foto ziet men de oudste landv er huisster, die in de afgelopen jaren het bekende Duitse repatriëringskamp van Friedland is gepasseerd, de 105-jarige mevr. Ella Rent el (links) met haar 71-jarige dochter (midden) en haar 48-jarige kleindochter bij haar aankomst in het kamp uit het voormalige Duitse Pomme- ren, dat nu onder Pools bestuur staat. Twee achterkleinkinderen van 17 en 18 jaar maakten de tocht met haar mee. Voorlopig weet het oudje nietwaarheen zij verder moetdaar een van haar kleindochters in West-Duitsland, die voor haar repatriëring zorgden, in haar woning geen plaats heeft om haar op te nemen. Zesentwintig jaar, blauwe ogen en een grote toekomst voor ie boeg. Die blauwe ogen heeft ie Apeldoornse sopraan Antoi nette Tiemessen zonder twijfel haar hele leven gehad, en op een succesvolle carrière heeft ze misschien ook altijd wel een fzWJi beetje gerekend, al zocht ze haar geluk aanvankelijk op een sKÉfl zijweggetje. Als vijftienjarige ral long zij mee naar een studie- beurs aan het Amsterdams Con- 8H® rervatorium. waar zij voor pic- 'iste wilde worden opgeleid Haar spel werd gewogen, en te iAfll licht bevonden. Om een beetje fj^H over die teleurstelling heen te komen, ging Antoinette, op aan- WS raden van haar moeder, zangles nemen. Een paar jaar later ioog zij opnieuw naar Amsterdam, en wat haar als pianiste niet ge lukt was, lukte haar wel ali sopraan: ze deed toelatingsexa men en slaagde onmiddellijk Aan het Amsterdams Conserva torium voltooide zij haar zang- opleiding terwijl zij er nu nog leerling is van de operaklas. In j 1956 werd zij als beste leerlinge van de opera-afdeling uitgezon den naar Bayreuth, waar zij een maand lang de Festspiele bij woonde. Zij moet daar haar hart wet opgehaald hebben, gezien haar voorliefde voor Wagner's muziek. De terugkeer in Nederland bracht haar een uitnodiging van de Oostenrijkse Bondsregering, om een jaar in Wenen te komen studeren. Deze studie werd bekroond met een verblijf van een maand in Venetië, waar zij op merkelijk veel succes had. Een Weense impresario hoorde haar daar zingen en verschafte haar een engagement aan de opera in Augsburg. Zij zal daar, gedurende drie opeen volgende seizoenen, rollen vertolken in, voorlopig, het traditionele opera repertoire. In afwachting van haar vertrek haar contract met het Stadt- theater in Augsburg gaat in september 1958 in reist ze naar Amsterdam op en neer, om zich onder leiding van de heren Hupka en Altmann verder te bekwamen in het moeilijke opera-vak. Zij zocht het, toen ze haar zangstudie begon, aanvankelijk in het lyrische genre, maar allengs bleek haar stem een veel grotere dramatische kracht te bezitten, dan men ver moed had. Van het dramatisch vermogen van die stem zijn trouwens méér mensen onder de indruk geraakt. Dat bleek o.a. tijdens het concours in Venetië, waar afgestudeerden van conservatoria uit vele wereldsteden met elkaar wedijverden. Over het optreden van Antoinette Tiemessen schreef bij die gelegenheid een Spaanse courant, dat men haar stem met die van Renata Tebalcl zou kunnen vergelijken. Nu weten wij niet in hoeverre het prettig is om een Tebaldi te zijn (wanneer zoveel rivaliteit en ruzie wezenlijke bestanddelen uitmaken van een grote carrière, dan zou men haast de neiging krijgen, er verder maar van af te zien) maar zulk stemmateriaal is in elk geval een gave Gods. We hopen dat het Antoinette Tiemessen goed gaat, om te beginnen natuurlijk in Augsburg. Misschien staat er dan over een goede vijftig jaar in de krant: tachtig, blauwe ogen, en een schitterende loopbaan achter de rug! Maandagavond omstreeks negen uur is brand ontstaan in een kistenfabriek te Voorschoten. De snel ter plaatse ar riverende brandweer van Voorschoten zag door de felle wind niet direct kans de brand te localiseren. Binnen korte tijd was de fabriek één vuurzee: de vlammen breidden zich uit naar het woonhuis, waar de bewoners in zeer grote haast het meubilair moesten red den. De wind veroorzaakte een grote von kenregen op de naastgelegen woonhui zen. Om half tien arriveerde de brand weer van Wassenaar, kort daarop wer den ook de blokploegen van de plaat selijke B.B. en een brandweerploeg van de koninklijke marine uit Voorschoten opgeroepen om assistentie te verlenen. Langzaam maar zeker kon het vuur toen worden bedwongen. De gehele in ventaris van de kistenfabriek is echter verloren gegaan. die echter nog dezelfde week aan hun eigenaars konden worden afgeleverd. Eén paard bleek echter in geen enkel schema te passen en bleef „gevonden voorwerp". Ijverig speuren van de plaatselijke dienaren van de H. Her mandad had vooralsnog ook geen suc ces, zodat de bruine bij de „sterke arm" in pension kwam en zich daar naar wij vernamen voorbeeldig gedroeg. „We hadden er geen paard aan", zo werd ons medegedeeld. Tot een dezer dagen de oorspronke lijke eigenaar, die van het gevonden voorwerp had gehoord, kwam opdagen. Het bleek een veehandelaar te zijn, die achter zijn sedert de derde woensdag in oktober brandend kacheltje want pas na de Zuidlaarder markt wordt in het noorden de kachel gezet te Stads kanaal was vandaan gekomen, deze veenkolonie een dag latend voor wat ze was in dit miezerige koude jaar getijde, en bij de politie in het oude aorP opdook. Inderdaad bleek het paard zijn eigendom. Tijdens de markt nad de handelaar zaken gedaan en oaarbij een aantal paarden gekocht, rroe net kwam, is niet bekend, maar ,.0?n. .e bandelaar thuis kwam bleek hij één paard te missen, waarbij hij waarschijnlijk zai hebben gedacht, dat „Paard dan mogelijk had ver kocht. We schreven het immers reeds: op een paardenmarkt kijkt men echt met op een viervoeter. Enfin, paard en handelaar zijn thans echter her enigd. De Rotterdamse rechtbank heeft een 34-jarige fabrieksarbeider uit Rotterdam wegens mishandeling de dood ten ge volge hebbend veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek. Hij zou 1 juli zijn vier-jarig zoontje met de blote voet hebben geschopt, zodat het anderhalve meter verder tegen een deurpost was terechtgekomen en huilend was blijven liggen. Later is het ventje overleden. Tegen verdachte was een gevangenis straf van twee jaar met aftrek geëist. Ook nu bleven enkele dieren staan,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5