Cultures onder beheer te voorkomen" om erger V,W.-assemblée aanvaardt vage resolutie over Algerije m De economische bedrijvigheid in de Verenigde Staten gedaald Canada verwacht een geringere stijging van nationale produkt Onzekerheid in de Zelfkant m Lord Eslier wenst niet met zich te laten zwartepieten ERIC DE NOORMAN Glig KRUISWOORDRAADSEL Wet op de buitenlandse beleggingen in voorbereiding Senaat aanvaardt n.v. Schiphol Compromis in wandelgangen bereikt B.B.-helmen worden beproefd one neemt de leiding Bevolking erkent meer wel dan wee van het nieuwe bestuur Afwachtende houding Hoe spelen onze r.-k.' clubs? Indonesische minister van landbouw: Sabena-toestellen naar Djakarta? Cocaïnediefstal in Den Bosch Schaken in Dallas O.E.E.S.-RAPPORT Beperkingen worden opgeheven De hervorming van het Hogerhuis WOENSDAG 11 DECEMBER 195? PAGINA O Nederlander en twee Belgen in arrest BRANDSTICHTING IN RUSTHUIS Het Brokopondoplan op Suriname Vóór 1960 wordt met de bouw begonnen Katholieke Illustratie Baksteen aan bouwwerken Ook verruiming van de export Tunesische gezant in Nederland Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag Tuinderij voor 45.000 te veel verkocht Officier eist f3000 boete Examens De Indonesische minister van land bouw, Sadjarwo. heeft gisteren in Dja karta een toelichting gegeven op het besluit van de minister-president, te vens minister van defensie, Djuanda, om alle Nederlandse cultuur-onderne mingen en -bedrijven onder regeringes- controle te stellen. Dit besluit is geno men, zei hij, om de veiligheid van die bedrijven te verzekeren. De minister verklaarde, dat er geen sprake is van nationalisatie van de 500 Nederlandse cultuurondernemingen, waar het hier om gaat. De waarde van al deze be drijven wordt geschat op meer dan twee miljard rupiah. Volgens Sadjarwo heeft de Indonesische regering de on dernemingen onder haar beheer geno men om te voorkomen, dat „andere mensen ze overnemen". Van een schen ding van het internationale recht is dus geen sprake. De eigenaren hebben hun bezittingen nog niet verloren. Al dus bericht de A.N.P.-correspondent in Djakarta. Minister Sadjarwo zei, dat de Neder landse cultuurbedrijven van vitaal be lang worden geacht. Hij maakte bekend, dat zijn ministe rie een nieuwe afdeling heeft ingesteld voor de uitvoering van het regerings besluit tot controle op de ondernemin gen. De ondernemingen blijven in de tegenwoordige groeperingen (tal van cultuurondernemingen worden door eenzelfde hoofdkantoor in Djakarta ge administreerd) en onder de tegenwoor dige directie staan. Zo zal er bijvoor beeld, aldus de minister, geen verande ring komen in de financiering van deze cultuurbedrijven. De regering verwacht wel een terug val in de produktie van de ondernemin gen, „zoals kan worden verwacht in een gespannen situatie als de huidige". De minister weigerde echter te zeg gen op welke omvang de regering de produktievermindering schat. „Doch ik voorspel, dat in de komende maanden produktievermindering zal plaats heb ben". (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft dinsdag het wetsontwerp tot op ichting van de n.v. Luchthaven Schiphol aenvaard. Schiphol gaat nu over van het beheer van de gemeente Amsterdam naar een normale n.v., waarin het rijk, de ge meenten Amsterdam en Rotterdam, aan deelhouders zijn voor resp. 47 25 en 3 miljoen gld. De beide sprekers in i.et korte debat, de heren Matser (K.V.P.) en v. Hall (P.v.d.A.), spraken beiden een woord van lof tot diegenen, die in het verleden Schiphol hebben „emaakt tot wat het nv is. Minister Algera sloot zich hierbij van harte aan. De bewindsman kon echter niet instemmen met de uggestie van de heer Matser om de ger-eente Haarlem mermeer vertegenwoordigd te doen zijn i de raad van commissarissen, althans voor wat de vertegenwoordigers be treft die door het rijk worden aange wezen. „Misschien is Amsterdam hier- t bereid", aldus mr. Algera. Bij de b.-ioeming van de zes rijksvertegen woordigers in de raad stelde de minis ter zich voor naast twee functionarissen van het departement van verkeer en waterstaat en een van financiën twee personen te benoemen die het nationale karakter van de luchthaven tot uit drukking brengen. Hij dacht hiervoor aan een vertegenwoordiger uit het ui en een uit het noorden van het land. Tenslotte zal een functionaris worden benoemd met vliegei aring. De Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena" heeft bevestigd, dat momenteel tussen België en Nederland besprekin gen worden gevoerd met het oog op het gebruiken van de toestellen van de Belgische maatschappij voor een lucht brug tussen Djakarta en Singapore, teneinde Nederlandse onderdanen uit Indonesië te evacueren Sabena-toestel len zullen vermoedelijk de eerstkomende dagen naar Djakarta vertrekken. Een 52-jarige Nederlander is in Ant werpen tezamen met twee Belgen ge arresteerd, verdacht van diefstal van 500 gram cocaine. De beide Belgen wer den eerst gearresteerd, en verklaarden 200 gram cocaïne van de Nederlander te hebben gekocht voor 100.000 francs. Laatstgenoemde werd direct daarop ge arresteerd. Bij fouillering bleek hij 300 gram cocaine in zijn zak te hebben. De cocaine zal teruggestuurd worden naar d« kliniek waar zij vandaan komt. Tenslotte zei minister Sadjarwo nog, dat als de situatie tussen Neder land en Indonesië opgehelderd zal zijn. de ondernemingen zich moeten aanpassen aan de Indonesische wet op buitenlandse beleggingen, die thans door de regering wordt voor bereid. De onafhankelijke ..Indonesia Raya" in Djakarta vroeg zich gisteren in een hoofdartikel af wie op het ogenblik eigenlijk het initiatief neemt: de com munistische partij en de communisti sche vakbond „Sobsi", of de regering, ring. Het blad wijst er op, dat de arbei ders nog steeds door blijven gaan met het overnemen van Nederlandse be drijven. nadat de autoriteiten bekend hebben gemaakt, dat dergelijke acties alleen zijn toegestaan als de regering daarvoor toestemming heeft gegeven. De regering ziet zich gesteld voor „faits accomplis" door het optreden van de arbeiders, die hét gezag van het kabinet ernstige schade hebben toe gebracht. „De regering moet het initiatief van de communistische partij en van de communistische vakverenigingen over nemen", aldus dit blad tot slot. Maandagavond heeft een van de be woners van het rusthuis De Pelikaan aan de Maliebaan te Utrecht, die daar met proefverlof uit de rijksasyl-inrich- tingen te Avereest werd verpleegd, zijn slaapkamer in brand gestoken. Direct daarop heeft hij het rusthuis verlaten om zich aan het hoofdbureau van de politie te melden. Het begin van brand was inmiddels in het rusthuis met een schuimblusser gedoofd. De dader, die met de brandstichting trachtte te bewerkstelligen naar Ave reest te worden teruggezonden heeft zijn doel voorlopig nog niet bereikt, want de politie heeft hem ingesloten. Naar aanleiding van de overeenkomst, die de Surinaamse regering heeft ge sloten met de Aluminium Company of America inzake het Brokopondoplan heeft de premier van Suriname, dr. J. Ferrier in een bijeenkomst met de pers medegedeeld, dat het rijksdeel Suriname en de Euimam Aluminium Cy (een nieuwe dochtermaatschappij van de Amerikaanse Alcoa) gezamenlijk de uitvoering van het Brokopondowerk ter hand zullen nemen. Bepaald is, dat met de bouw van het waterkrachtwerk bjj Brokopondo vóór 1 januari 1960 moet worden begonnen. Naar verwachting zal met de bouw een kapitaalsinveste ring gemoeid zijn van 125 miljoen Ame rikaanse dollars in de komende zeven jaren. De financiering geschiedt zonder enige steun van Nederland. Minster-president dr. Ferrier zei, zeer verheugd te zijn met het tot nu toe bereikte resultaat. „Deze week aldus de premier vieren wij opnieuw het verkrijgen van politieke autonomie. Spoedig zullen wij ook in economisch opzicht autonoom zijn". Het in het vorige nummer begonnen artikel over Tibet wordt in het nummer besloten met een relaas van de overwel diging van dit land door communistisch China: een in februari 1956 uitgebroken opstand werd door de rode bezetter on derdrukt, al eiste dit meer dan een jaar tijd. Rogier van Aerde vertelt in aan sluiting met het vorige nummer nog uit voerige bijzonderheden over de Neder landse pater Eustachius, van de Congre gatie der H. Harten, die tijdens zijn missionarisjaren in Brazilië zulke grote mensenmassa's trok, dat het gewone pa rochiewerk er door ontwricht werd en zijn oversten hem herhaaldelijk moesten overplaatsen. J. W. Hofwijk komt nog eens terug op het raadsel der vliegende schotels. Verder is er een artikel over Igor Strawinsky, de geweldenaar uit het rijk der tonen en een rusteloos zoeker. R. Kalkhoven schrijft over de jongste verkeersmaatregelen ten gunste van de voetgangers, die naar het schijnt einde lijk ook ontdekt zijn! In dit nummer be gint een nieuw vervolgverhaal „De stille Strijd", door Jürgen Thorwald. Jan Cot- taar betoogt, dat men met de vele pro blemen in de Nederlandse sportwereld in het jaar 1957 niet veel verder is geko men. 57. Eric bedenkt zich geen moment. Hij draait zich om, grijpt de Skalde bij de arm en duikt het bos in.Alleen! Want de Skalde heeft zich los gerukt en begint onverstaanbaar te krijsen. Hoewel de Noorman dit gedrag nogal onbegrijpelijk vindt, laat hij er zich niet door van de wijs brengen, want de struikrovers hebben meteen de achtervolging ingezet. Ze zijn hem dicht op de hielen. Woest dringt hij tussen de dicht opeenstaande stammen door en kijkt amper waar hij loopt. Er is trouwens weinig te kijken, want het is benauwend donker om hem heen. De enige geruststelling is. dat zyn achtervolgers evenmin veel kunnen zien. Ze zitten nog wel dicht achter hem aan, maar de Noorman slaagt er in zijn voorsprong te vergroten. Met het oorverdovend gekraak van takken, dat zijn vlucht begeleidt, is het echter uitgesloten, hen op een dwaalspoor te brengen. Hijgend ploft hij een ogenblik neer en luistert. Het geraas, dat de rovers maken, komt snel nader bij en hij springt weer op, maar dan klinkt er een dof gegrom. Het kraken en breken van takken weerklinkt en met afgrijzen staart Eric naar de donkere gedaante, die ineens vlak voor hem opduikt. Het is een beer. Een Kolossale woedende beer. Nadat in de wandelgangen van het gebouw var de Verenigde Naties ïn New York een compromis was uitge werkt tussen Frankrijk en de Ara bische en Zuidamerikaanse landen heeft de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties zich gisteravond eenstem mig voor een resolutie uitgesproken, in gediend door vijftien landen, die be doeld was om eei oplossing van het Algerijnse geschil te vergemakkelij ken. Frankrijk nam niet aan de stem ming deel. In de resolutie wordt uitdrukking ge geven aan ongerustheid over de toe- mam« - 4*. Op last van de minister van Binnenlandse Zaken worden ca. 160 000 helmen, in gebruik bij de B B. geïnspecteerd. Zij worden o.a. onderworpen aan een „valproef'. Dinsdagmiddag moesten in het veiligheidsinstituut te Amserdam een aantal helmen deze proeven ondergaan. Het vereiste gewicht waaraan de helm weerstand moet kunnen bieden is 3'/, kg van een hoogte van 57 cm: dat is bijna 2 kg/meter. Hierbij mag volgens legervoorschriften een deuk ontstaan van 6.3 mm. Bij de proeven in het veiligheidsmuseum werden de normen van de arbeidsinspectie aangehouden, die 2 kg op 2 m opstaand vertikaal bedragen: dat is 6 kg/meter, terwijl bij de eerste slag het binnenwerk vrij moet blijven. Deze proef is dus driemaal zo zwaar als volgens de legervoorschriften. Bij de proeven met de B.B.-helmen kwam men tij dens de eerste proef tot een deuk van 3,5 mm tegen de toegestane 6,3 mm. Links: de valproefrechts: het meten van de deuk. De Joegoslaaf Svetozar Gligoric heeft de leiding genomen in het internationale schaaktoernooi van Dallas in Texas, door zijn derde rechtstreekse overwimning, ditmaal op de Deen Larsen. Gligoric heeft nu 514 punt en wordt gevolgd door de Hongaarse grootmeester Szabo en de IJslander Olafsson met elk 5 punten. In andere partijen versloeg de Cana dees Yanofsky de Amerikaan Evans in 24 zetten en speelde Najdorf van Argen tinië remise met Szabo. Reshevsky uit New York en Olafsson verdaagden hun partij tot deze morgen, waarbij Reshev sky net voordeel van een kleine avance heeft. Evans, die aanvankelijk fraai debu teerde in het begin van het toernooi, heeft thans slechts een remise uit zijn zes laatste partijen, zodat hij met 214 pnt hekkensluiter is. De stand is nu als volgt: Gligoric 5% p, Szabo en Olafsson, resp. Hongarije en IJsland, elk 5 p, Reshevsky er Larsen. resp. Amerika en Denemar ken, elk 414 P, Yanofsky en Najdorf, resp. Canada en Argentinië, elk 4 p en ■trans, Amerika, 2% p. In haar jaarlijkse rapport over de economische situatie in Noord-Ameri ka vestigt de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king (O.E.E.S.) er de aandacht op, dat de economische bedrijvigheid in de Verenigde Staten is gedaald. Reeds in 1956 was de groei van het reële na tionale produkt (2.8 pet.) aanzienlijk kleiner dan in 1955 (7,2 pet). De in dustriële produktie bereikte in decem ber 1956 haar hoogste punt, maar daalde in de eerste helft van 1957 met 2 procent. Een aantal sectoren van het Amerikaanse bedrijfsleven werkt thans niet meer op volle capa citeit. In vergelijking met de afgelo pen jaren is het algemene peil van de economische bedrijvigheid echter nog steeds hoog. Het is op het ogen blik evenwel moeilijk factoren van be tekenis te vinden, die in de komende maanden een hernieuwde expansie doen verwachten, tenzij er in de mo netaire of de begrotingssfeer maatre gelen worden genomen. De wereld buiten de Verenigde Sta ten zal naar het oordeel der O.E.E.S. waarschijnlijk buitengewoon gevoelig blijven voor de monetaire en begro- tingspolitiek, die door de Amerikaan se autoriteiten wordt gevolgd, zulks wegens de invloed, die de economi sche bedrijvigheid in de Verenigde Sta ten heeft op het handels- en betalings verkeer met de rest van de wereld. Een ongunstige ontwikkeling in het Amerikaanse bedrijfsleven zou n.l. de ommekeer, die de Amerikaanse beta lingsbalans enige tijd geleden te zien heeft gegeven en die nadelig was voor de rest van de wereld, nog ver ergeren, hetgeen uiteraard reden tot bezorgdheid zou zijn. Op korte termijn zal een stagnatie of een daling van de economische bedrijvigheid in de Verenigde Staten rechtstreeks invloed hebben op de invoer zonder een corres ponderende uitwerking op de uitvoer. In het laatste kwartaal van 1956 en het eerste kwartaal van 1957 was de ontwikkeling van de Amerikaanse be talingsbalans reeds in het nadeel van Amerika's handelspartners. In deze periode van zes maanden vloeiden on geveer 800 miljoen dollar aan goud en dollars naar de Verenigde Staten, ter wijl sedert 1952 deze stroom van goud en dollars in omgekeerde richting had gevloeid. Voor een belangrijk gedeel te vond deze ommekeer plaats in het betalingsverkeer met West-Europa. Overigens doet de O.E.E.S. opmerken, dat de situatie sedert het najaar van 1956 exceptioneel was en dat het be talingsverkeer in deze periode werd beïnvloed door de gevolgen van de Suexkanaalcrisis. In het tweede kwar taal van 1957 vloeiden 70 miljoen dol lar aan gouden dollars uit de Ver enigde Staten naar het .buitenland. West-Europa had ta het tweede kwar taal van 1957 weer een actieve beta lingsbalans met de Verenigde Staten. Het batige saldo bedroeg ruim 200 miljoen dollar, vergeleken met onge veer 300 miljoen dollar in het tweede kwartaal van 1956. De daling van het batige saldo is toe te schrijven aan de exceptionele olleleveranties, die ln het begin van het tweede kwartaal van 1957 plaatsvonden. O' langere termijn kan voor het dol- larvraagstuk een gedeeltelijke oplos sing worden verschaft door de Ameri kaanse investeringen in het buitenland. Een nog belangrijker bijdrage dan de Amerikaanse regeringshulp voor het buitenland reeds vormt, kan worden geleverd door particuliere leningen aan het buitenland, die de laatste tijd reeds een aanzienlijke stijging hebben ver toond. In Canada verwacht de O.E.E.S. dit jaar een stijging van het reële nationa le produkt, die slechts half zo groot is als de stijging van bijna acht procent, welke zich in 1956 voordeed. In de afgelopen maanden zijn de prij zen voortdurend gestegen. De ontwikke ling van het produktieve kapitaal blijkt in bepaalde industriële sectoren groter dan de groei van de vraag. De plotse linge prijsdalingen van de non-ferro metalen hebben een ongunstige invloed gehad op de mijnindustrie. Door de be tere oogstverwachtingen in Europa en door de gestegen concurrentie op de we reldmarkt zijn graanverkopen achteruit gegaan. Het feit dat het Suezkanaal op nieuw geopend werd en de invoer van olie naar Noord-Amerika weer vanuit het Midden Oosten kon plaats vinden heeft de situatie van de olie-industrie in Canada verslechterd. Ook de fabri kanten van duurzame goederen onder vinden een achteruitgang van de verko pen. Het rapport spreekt van een pauze in de economische ontwikkeling van Ca nada, die waarschijnlijk echter niet van lange duur zal zijn, tenzij zich een on verwachte scherpe daling voordoet in de ontwikkeling der Canadese wel vaartsbronnen. De vooruitzichten wor den in belangrijke mate beïnvloed door de onzekere economische vooruitzichten in de Verenigde Staten. stand in Algerije, nota genomen van het aanbod van goede diensten door de koning van Marokko en de president van Tunesië en tenslotte de wens uit gedrukt dat in een geest van doeltref fende samenwerking de partijen con tact met elkaar zullen opnemen en elk geschikt middel zal worden toegepast om tot een oplossing te geraken, die in overeenstemming is met de doelstel lingen en beginselen van de Verenigde Naties, aldus meldt Reuter. De Franse minister van buitenlandse zaken, Pineau, heeft na de stemming tot een verslaggever van A. F. P. ge zegd, dat het duidelijk is, dat de reso lutie, waarvan de bedoelingen niet bui tengewoon nauw omschreven zijn, op geen enkele wijze in strijd is met het Franse standpunt. Onder „elk ge schikt middel" valt, aldus de minister, de raamwet voor Algerije. Volgens Pineau is de tekst van de aangenomen resolutie voor Frankrijk beter dan de tekst, waartegen de Ara bisch-Aziatische landen zich vrijdag in de politieke commissie hadden ver zet. Hij zei in de eenstemmige aanvaar ding een aanwijzing te zien, dat de Ara- bisch-Aziatische landen, na hun neder laag van vrijdag, zijn bijgedraaid. De vertegenwoordiging van de Al gerijnse nationalistische organisatie, de F.L.N., te New York verklaarde, dat deze organisatie met tevredenheid ken nis heeft genomen van aanvaarding van de resolutie. In het bijzonder is de F.L.N. erover verheugd, dat in de resolutie wordt gezegd, dat nota is genomen van het aanbod van goede diensten van de koning van Marokko en de president van Tunesië, waarin on derhandelingen tussen Frankrijk en de F.L.N. werden voorgesteld, aldus meldt A.F.P. (Van onze correspondent) Minister Witte heeft per expres brief aan de Vereniging de Ned. Bak steenindustrie meegedeeld, dat hij het verantwoord acht de beperkingen voor het toepassen van baksteen aan bouw werken op te heffen. De minister heeft tevens meegedeeld, dat hij in beginsel bereid is aan verruiming van de ex port van baksteen mee te werken. De bewindsman zal zijn ambtgenoot van economische zaken op dit punt gunstig adviseren. Dit is het goede nieuws, dat de heer O. C. Huisman, voorzitter van de Ver eniging de Nederlandse Baksteenindus trie, dinsdagmiddag op de jaarlijkse baksteendag aan de fabrikanten bekend maakte. Het gebruik van bakstenen was sinds 1955 ernstig beperkt, omdat men zoveel mogelijk wilde reserveren ten behoeve van de woningbouw. Uit datzelfde jaar dateert de exportbeper king in een omvang van drie procent van de jaarproduktie. Deze beperking betekende een zware belemmering voor de propaganda van Nederlandse bak steen in het buitenland, met name in Duitsland. In de kringen der baksteen fabrikanten verwacht men dat de ex port zal worden vrijgelaten. Verdubbe ling van het huidig exportpercentage zou reeds door de produktie van één jaar geheel kunnen worden opgevangen. De Tunesische voorlichtingsdienst heeft dinsdag bekendgemaakt, dat de Neder landse regering heeft ingestemd met de benoeming van de Tunesische ambassa deur in Bonn, Mondher Ben Ammar tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Nederland. (Van onze Limburgse redacteur) Van onrust in het grenscorrectiege- bied rond Tuddern, ook wel de Zelfkant genoemd, mag men niet spreken. De „geanexeerden" van deze voordien deerlijk verwaarloosde en door oorlogs geweld erg geteisterde streek hebben zich aan de nieuwe toestand goed aan gepast. Zij lieten Duitsland los en kwa men, meer dan bij Nederland of Hol land, bij het haast identieke Limburg, waarmee zij streektaal en mentaliteit gemeen hebben. Enige jongeren, zich herinnerende de fatale en korte jaren van glorie van het derde Rijk, denken déaraan nog wel terug, doch het gros van de niet zo talrijke bevolking er kent meer wel dan wee van het nieuwe bestuur. Er is dus geen onrust, er heerst wel onzekerheid die van buiten af wordt geïnspireerd. Men weet dat er wordt onderhandeld, zij het niet al leen omwille van de Zelfkant. Naast deze streek en Elten zijn er nog klei nere correctiegebieden, als bijvoor beeld Rimburg, die naar het schijnt on der de loep worden genomen. Hierme de wordt geen overdreven haast ge maakt. Soms hoort men van een studie commissie die het geval ter plaatse wil bekijken, doch maakt hiermee geen haast. Men veronderstelt dat het ge heel der correctiegebieden zal worden besproken. De veel kleinere stukjes Belgisch gecorrigeerd gebied zUn in principe reeds aan Duitsland terugge geven, doch het Belgisch bestuur is er nog steeds; het betreft daar stukjes grond waarop dik duizend mensen wo nen. Er wordt steeds gestudeerd en onder handeld en de meer ontwikkelde bewo ners van de Zelfkant stellen zich de vraag: wat zal er gebeuren wanneer er hercorrectie moet geschieden? Men mag aannemen dat Nederland heel het gebied, waaraan het zoveel duizenden ten koste heeft gelegd, niet zonder meer zal afstaan. Er zijn trouwens zeer reële belangen mee gemoeid. Op de eerste plaats van verkeerstechnische aard. De nauwe hals van Limburg, die meri in het noorden ook wel Holland op zijn smalst noemt, moet dringend worden verwijd. De Zelfkant ligt tegen de noorder grens van ons Limburgse kolenbekken, speciaal tegen de concessies der vet- koolmijnen, Emma en Hendrik. Na de correctie hoorden we een kolenvoor- raad van 50 miljoen ton schatten, wat natuurlijk niet betekent dat men ze er uit kan halen. Daaraan schijnt iets te haperen, storingen in de lagen, de ex ploitatie oneconomisch kunnen maken. Zou dit zo zijn dan is de waarde van dit zwarte goud niet hoog. Dan is er de kwestie van een direc te verbindingsweg tussen onze zoge naamde oude mijnstreek en de nieuw ste bij Vlodrop. Deze weg is ook als verkeersverbatering dringend noodzake lijk en natuurlijk evenzeer voor de ver binding tussen de verschillende Staats mijnen. De gedachten gaan uit naar een internationale rijweg door de Zelf kant, een weg waarop Duitsland geen controle mag uitoefenen, doch alleen doorgaand verkeer zal kennen- Natuur lijk zou deze weg geheel op kosten van Nederland dienen te worden aangelega. terwijl ook het onderhoud, om heid daarvan te hebben, voor re*e"; J? van ons land zou komen. Dan zou een figuur herhalen gelijk we d nen, in omgekeerde verhouding, kanaal Luik-Maastricht: P« T de Belgische staat, van Klein lernayen tot bassin Maastricht, doch n beheer onzfRijkswaterstaa^wat geen moei- llJDaarnaasteez"nPf no® concessies van Duitse zijde denkbaar, als bijvoorbeeld in het exploitatiegebied van de in aan leg zijnde mijn Beatrix, die ook dicht bij de grens ligt. Horizontaal: 1. gelofte; 3, br;even; 5. rj. vier in Italië; 7. tennisterni; 9. nobel; 12. niet gesloten; 15. soort onderwijs (afk.); 16. jongensnaam: 17. rivier in italië; 18. éénvoetig dier; 20. opschik; 22. behoeftig: 24. stoeltje zonder leuning; 25. plaats- 26. noodsein (afk.). Verticaal: 1. wandversiering; 2. aanw. voornaamw.; 4. lofdicht; 6. drinkgerei; 8. jong dier; 9. meisjesnaam; 10. gek; 11. ver nis; 12. gewicht; 13. plaats op de Veluwe; 14. gevangenis; 19. houding; 21. Europeaan; 22. grote bijl; 23. klein plantje. Horizontaal; 1. Rossini - s.v.p.; 2. unie - oester; 3. Breda - parij; 4. eureka roes; 5. NS - rococo; 6. stut - oker; 7. ii - ruif - la; 8. ogen - aula; 9. nalatig: 10. km - Praag; 11. preuts - Oss. Verticaal: 1. Rubens - ook; 2. onrustig MP; 3. sier - uier; 4. sedert - p.e.; 8- ako - NRU; 6. n.o. - accuraat; 7. iep - las; 8. sarcofaag; 9. strook - ut; 10. vete - ellips; 11. prijsvraag. (Zondag 15 december) 1. DEM—DE KENNEMERS 2. HERCULES—HBC 3. VITESSE—WIJF AAN ZEE 4. ALCM. VICTRIX—VELSEN 5. HILLEGOM—TYBB 6. CELERITASVVSB 7. NAS—ONZE GEZELLEN 8. KINHEIM—GEEL WIT 9. SJC—CONCORDIA 10. LISSE—FOREHOLTE (De inzendingen moeten uiterlijk zater dagmiddag in ons bezit zijn). De economische strafkamer van ds rechtbank te 's Gravenhage heeft dins dag een tuinder uit Leidschendam ovei eenkomstig de vordering van de officie van justitie veroordeeld tot een geldboe- u u?n 3^00 subsidiair drie maanden hechtenis, omdat deze tuinder zijn tuin derij voor 45.000 méér had verkocht dan door de grondkamer van Zuid-Hol land was toegestaan. De prijs, die verdachte voor zijn tuin derij en woonhuis kreeg, bedroeg ƒ120.000. De toegestane prijs was 75.000. AMSTERDAM, 10 dec. (G.U.). Kand. rechten: B. A. Mulder, Amsterdam, en met lof C. Stam, Amsterdam. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Ongeveer tien procent van de 830 Britse mannelijke edellieden, die erf rechtelijk zitting hebben in het Hoger huis, waren gisteren aanwezig, toen men het debat hervatte over zelfher- vorming. De bedoeling is een groot aantal edellieden die nooit in het Ho gerhuis verschijnen, voorgoed te weren om vervolgens aan de senaat meer ruggegraat te geven door het benoe men van zorgvuldig gekozen burgers, die voor de duur van hun eigen leven in de adelstand zullen worden verhe ven met recht van zitting in het Ho gerhuis. Eveneens wil de regering, voor het eerst in de geschiedenis van Engeland, dames toelaten tot de se naat. Voorts is er een vaag plan om de edellieden meer passend te belonen voor hun wetgevende werkzaamheden, als eenmaal het adellijk kaf is geschei den van het adellijk koren. Een van de edellieden, die zich gis teren weinig geestdriftig toonde over de voorgenomen hervorming was de li beraal Lord Esher, dit sprak met een zekere mate van weemoed. Hij ver klaarde in het Hogerhuis tijdens het de bat, dat hij precies wis. wat er zou ge beuren als de nieuwe plannen verwe zenlijkt werden. Alle azen en koningen in de politiek zouden terecht komen in het Lagerhuis, slechts de koninginnen en boeren zouden belanden in het Ho gerhuis, benevens alle veilige tienen, uitgekozen door de leiders van de se naat. Kortom, Lord Esher wenste niet met zich te laten zwartepieten. „En", zei deze edelman, „wij weten wat voor soort vrouwen wij waarschijnlijk zullen krijgen". Lord Lucas, een braaf socialist, wil de weinig weten van hervorming. Hij vond het een goede gedachte om „ver lof" te geven aan edellieden, die nim mer een zitting bijwoonden, maar ove rigens was hij er tegen gekant dat men begon te knoeien met de adel. Want als je hier eenmaal mee begon, liep je gevaar het fundament van de Britse levenswijze aan te tasten, dat wil zeg gen de monarchie, en het gewone volk zou hiervan niet willen horen. Lord Swinton wees erop, dat vele edellieden er waarschijnlijk niet van op de hoog te waren, dat hun oproep voor de zit tingen van het Hogerhuis hen in feite verplichtte de zittingen bij te wonen en dat indien zij zulks niet wensten te doen of verhinderd waren, zij om verlof moesten vragen. Hij onthulde evenwel, dat de oproep niet eens verzonden wordt aan de betrokken edellieden, maar klaar ligt voor gegadigden in een kantoor in het parlementsgebouw voor het geval zij zich de moeite willen ge" troosten de verplichtende oproep af ta halen. Hij gaf als zijn niet geheel on redelijke mening, dat een oproep van zo dwingende en dringende aard a'" thans aan de betrokken edellieden ver zonden behoorde te worden. Men be sloot aan het eind van de waardig® discussies een comité te benoemen or» de bijzonderheden van het hervor mingsplan uit te werken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2