Dienst volkshuisvesting begint 1 februari Kantoor wordt gevestigd in de dependance van openbare werken aan de Zijlweg In Heemstede werden in de afgelopen elf jaar meer dan830woningen gebon wd Waarom Haags veto op woning- bouwplannen van Haarlem? In diverse afdelingen goede prestaties van r.-k. teams Stille Armen Het stichten van bejaardencentrum voorlopig geen gemeentelijke taak Voorstel om HBC f4100 subsidie te verlenen Elektriciteit in Heemstede te duur? Onderwijszaken in begroting '58 Financiering werd tweede helft 1957 onoplosbare puzzel voor Den Haag Rapidity en HBC blijven aan de leiding Uit STAD1 Ien STREEK o Films: Salarissen van topfunctionarissen omhoog Geen rechtstreekse autobusverbinding Heemstede-Haarlem- Amsterdam J"/50"' A' V' f5-= A- C- v- A' Pauzetheater Charlotte Kohier met „Yvette" in Minerva DE TAFELTENNISCOMPETITIE GESLAAGD CABARET PROGRAMMA WOENSDAG 11 DECEMBER 195? Noordhollands Philhar- monisch Orkset Kerstconcert Christelijk Mannenkoor Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Nederlands Studenten Orkest niet naar Haarlem N.W.B. wordt N.H.W.B. Nog eens „Het konijn en ik" in Minerva Be j aardencentrum Stille Armen te Heemstede E 4- v d w"v A. f.5—; J. M. C. A. Employé van bedrijven was „te letterlijk Heemsteedse Kunstkring Woon wa genhe woner s niet op de vuilnisbelt André Gertler (viool) solist op concert van N. Ph. Orkest Nieuwjaarsreceptie burgemeester Cremers Smedenpatroons en gezellen vieren samen St.-Eloy-feest Regentenstuk van Frans Hals gerestaureerd BLOEMEN DAAL H. C. Klerk nam dinsdag afscheid bij het P.W.N. Jubileum J. Leppens Katholiek Vrouwengilde Overveen Beurs van Amsterdam •- Beurs van New Yor'' Naar alle waarschijnlijkheid zal ar chitect G. B. F. Hoes uit Utrecht op 1 februari van het volgend jaar zijn werk zaamheden in Haarlem beginnen als directeur van de nieuw op te richten dienst voor volkshuisvesting. De nieuwe dienst zal gehuisvest worden in het kantoor aan de Zijlweg, waar thans nog gevestigd is een dependence van de dienst openbare werken. Over de - in richting van de nieuwe di st is op dit ogenblik nog niets met zekerheid te zeggen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van B. en W. van Haarlem om een ge te geven een voorstel m te Zake de meest efficiente vorm van de dienst volkshuisvesting. T"de"s. V0°rT besprekingen hierover is men echter tot de conclusie gekomen, dat men deze zaak evengoed in eigen hand kon hou den Er is toen een ambtelijke com missie aangesteld, die ^oh met het vraagstuk bezig heeft gehouden, maar B. en W. hebben geen beslissing willen nemen, eer architect Hoes zelf zijn stem had kunnen laten horen. De situatie is thans zo dat B en W de heer Hoes op de hoogte hebben ge steld van de opvattingen van de amb telijke commissie, en dat zij wachten op een voorstel van de heer Hoes zelf inzake de inrichting van zijn dienst. Sen,men naarstig gezocht hJ°geU)kheden 0m de nieuwe dienst onderdak te brengen. De werkzaam heden van de dienst volkshuisvesting werden tot nu toe deels door openbare iverken en deels door bouw- en wo ningtoezicht verricht. De dependance Van openbare werken aan de Zijlweg zal nu voor de dienst worden ingericht. Waarschijnlijk blijft er dan nog enige ruimte in het gebouw over, die dan door openbare werken zal worden ge bruikt. De afdelingen van openbare werken, die de Zijlstraat moeten ver laten, zullen dan naar alle waarschijn lijkheid worden ondergebracht in het gebouw van bouw- en woningtoezicht aan de Kruisstraat. Daar immers zul len de afdelingen, die zich met de wo ningbouw bezig hielden, verdwijnen en overgeheveld worden naar de dienst volkshuisvesting. Wanneer op 1 februari de nieuwe dienst en een nieuwe directeur nun werkzaamheden zullen beginnen, zal daarmee een einde gekomen zijn aan een voorbereidende periode, die bijna anderhalf jaar geduurd heeft. Begin he?extrP^ian' die was uitgenodigd PhilhaSomsSr1^11 het Noordhollands december te leia kest op maandag 30 ,r te 'eiden. is verhinderd. Daar- rinnr u concert gedirigeerd worden door Henn Arends. De beroemde Spaan se pianist Eduardo del Pueyo, zal so listische medewerking verlenen. De sa menstelling van het program is nog niet bekend. Dinsdag 17 december geeft Haarlems Christelijk Mannenkoor, onder leiding van dirigent Bernard Verboom, een ■Kerstconcert in de Kloppersingelkerk. Aan dit concert werkt mede de orga nist Feike Asma. Gezongen worden Ne derlandse en Engelse kerstliederen en uet „Te Deum" van Jan Nieland voor mannenkoor en orgel. Feike Asma speelt het „Noel" van dAquin, fragmenten uit de Kerstsuite Ta-n Zwart en een eigen fantasie over Kerstzangen. CINEMA-PALACE: Bern,.,,, Z, 4.15, 7, 9.15 uur. aar«ne. a. 1. FRANS HALS: Op de drem„ digheid, 14 j. 2.30, 7, 9.15 £„1 der oneln- REMBRANDT: Guys and Dous LUXOR: Hij, zij en de petticó»» LIDO: Stopover: Tokyo, 14 j. 2, 41|* a- 2, 7, 9.15 uur. JS. 7. 9.15 u. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: In de onderwereld van Pari1s 2.30, 7, 9.15 uur (t.m. do.-middag) 1- STUDIOVader tegen wil en dank. 14 - 2.15, 7, 9.15 uur. Woensdag 11 december Minerva-theater, 20 uur: Heemsteedse Christelijke Oratorium Vereniging oJ.v. Simon c. Jansen met het Weihnachts- oratorium van Bach. Stadsschouwburg, 20 uur: Het Ballet der ^aSe Landen. Donderdag 12 december Pauzethea- uur: Heemsteedse Simnt lijke Oratorium Vereniging o.l.v. Van r» c- Jansen met Weihnachtsoratonum a£ Bach. »j.,rans Halsmuseum, 20 uur: Kamermu- ®n ■Vond, m.m.v. Hanna van Hal, viool. Jan Wijn, piano. (Volksuniversiteit). t_„°ncertgebouw, 20 uur: Grammofoonpla- "-avondm.m.v. Pnnl Clir. van WeSte- Wng. j Ceb. der Vrijz. Hervormden, 20 uur: ri„ K C. M. Roderkerk over „Winter in Ij/ Kennemerduinen". (Veren. Weten en Werken). „GEBORENA. Rozenhart-van Vee- hlnnaal' z H. A. Jongeling-van n 'ken, z.; J. de Graaf-Snoek, z.; H. v ue Haan-Veldhuis, z.; C. M. Mense an Wees, z.; J. M. C. Janssen-Rut- s> <1-H. van den Kerkhoff-de Groot- VÓnJ' C. M. van Westerop-van der <J.| M. J. Engel-Drenth, d. R ONDERTROUWD: O. Annoni en A. S' r^lther' H. J. Draijer en E. Chr. ®óekhout' Verdonk en M. E. j GETRÓUWD: C. Rietbergen en M. Tvr t?ekstra, C. J. Binnendijk en H. lL- Huijboom. OVERLEDEN: P. Zwart, 78 jr., Bor- »aat; P- Prins, 81 jr., Crayenes- st^=rn: J- A' Voss' 57 jr" Voorhelm- u .at; M. Elderenbosch, 72 jr Gast- bmsvest; Th. J. M, Hartman-Hout- M .?9 -ir" Lange Herenstraat: C. T o Voordouw-Faas, 86 jr., Zijlweg; ekJ-•.n^mskerkDrogtrop, 52 jr., Adri- de Jongestraat. oktober van het vorige jaar deelden B en W in hun woningnota mede, dat zij van plan waren een afzonder lijke dienst voor volkshuisvesting in het leven te roepen, de uitsluitend tot taak zou krijgen de woningbouw te bevorderen. Tevens werd medegedeeld, dat „op korte termijn" een directeur zou worden aangetrokken, die vóór alles een goed organisator zou zijn. De nieuwe directeur, architect G. B. F. Hoes, werd echter door de raad eerst op 23 oktober van dit jaar benoemd. Tevoren had zich reeds een kandidaat voor de nieuwe functie teruggetrokken, terwijl de heer Hoes lang geaarzeld heeft de benoeming te aanvaarden. Ook hij heeft zich zelfs één keer als kan didaat teruggetrokken, maar kon later worden overgehaald een eventuele be noeming alsnog te aanvaarden. Het Nederlands Studenten Orkest zal dit seizoen niet in Haarlem optreden. Men wil zich dit seizoen speciaal rich ten op het oosten dec lands, waar de laatste jaren vrijwel geen concerten zijn gegeven door het N.S.O.', maar waar niettemin een grote belangstel ling blijkt te bestaan. Aangezien de tournee van het Studen tenorkest in verband met de studie der leden slechts van beperkte omvang kan zijn, heeft men besloten dit sei zoen minder concerten in het westen des lands te geven. In 1959 zal het or kest echter weer in Haarlem optreden Ten overvloede zij vermeld, dat het Nederlands Studenten Orkest op 28 ja nuari een concert geeft in het Kurhaus in Scheveningen en op 31 januari een galaconccrt in het Concertgebouw te Amsterdam, welke uitvoeringen uiter aard ook door belangstellenden uit Haaf lem kunnen worden bezocht. De Afdeling Noord-Holland van de Nederlandse Wandelsportbond zal met ingang van 1 januari 1958 een zelfstan dige vereniging worden, de Noordhol landse wandelsportbond genaamd. De ze bond zal de jaarlijkse ledenvergade ring houden op zaterdag 25 januari in Amsterdam. Bovendien zal het de Av '.v'erdaagse-wmdeltochten organi seren, die in deze provincie gehouden zullen worden van 18 tot en met 21 juni met als loopdag dinsdag 17 juni. Dan kan reeds het parcours van 20 km. wor- den gewandeld door hen, die daartoe Ongecorrigeerddes zaterdags verhinderd zijn. Gedurende de laatste elf jaar wer den 'in Heemstede in totaal 837 wonin gen gebouwd: 386 in de gemeentelijke en 451 in de particuliere sector. In aanbouw zijn 83 woningen, terwijl ver der de bouw van 101 woningwetwonin gen in voorbereiding is. B. en W. van Heemstede hebben deze cijfers ver strekt naar aanleiding van vragen, die tijdens het afdelingsonderzoek van de ontwerp-begroting 1958 gesteld zijn. Ver der hebben zij de betrokken raadsleden verzekerd, dat zij elke mogelijkheid aangrijpen om de woningvoorraad in de gemeente uit te breiden. Daarbij doen zich uiteraard wel eens moeilijk heden voor. Zo zal de bouw van twee dienstwoningen bij de gemeentelijke reiniging, waarvoor en'ige tijd geleden een plan ontworpen werd, niet door gaan, omdat het project te duur is. In verband met het uitbreidingsplan zal ook van de bouw van een dienst woning bij de kweektuin in Groenen- daal moeten worden afgezien. 3ij het maken van plannen voor nieu we complexen gemeentewoningen zal er rekening mee worden gehouden,» dat Aan de raad van Heemstede wordt voorgesteld aan de r.-k. sportvereni ging HBC te Heemstede over 1958 een subsidie van 4100 te verlenen ter be strijding van het tekort over dat jaar op de exploitatie van het sportpark aan de Cruquiusweg. In oktober van het vorig jaar besloot de gemeenteraad de rente en afschrij ving te garanderen van een lening van 100.000, die HBC ten behoeve van de bouw en inrichting van een tribune op het sportveld aan de Cruquiusweg wil de afsluiten. Tengevolge van het ver schil tussen het rentegamma en de hui dige rentestand is HBC niet in staat geweest een langdurige geldlening af te sluiten. Voorlopig heeft zij de stichtings- kosten gefinancierd met gelden, die HBC van bevriende relatie beschikbaar zijn gesteld. Zodra de verhoudingen op de geldmarkt wat gemakkelijker gewor den zijn zal de principiële toezegging van de raad gestand gedaan moeten worden. Binnenkort zullen B. en W. van Heemstede de raad een voorstel doen orn de salarissen van de zogenaamde toPfunctionarissen te verhogen met te- ruSWerkende kracht tot 1 september va de f jaar. Dat staat te lezen in we memorie van antwoord op de ont- erp begroting voor 1958, die vandaag verschenen is. gesuenworden n Yan de salarissen moet voor het riiksnit een gevol£ van de zieningen. UPïns„one,e getroffen voor ven door de vrees l 1S ?!et mgege" gemeenteiijke dienst at ambtenar?n, de omdat zij in het L^11®1? veFla}e??; meer kunnen verdienen ¥heFe r ?jf pen jaren heeft geen L nt g® wiens salaris voor verhLfn^n^n' merking komt, de gemeentedienst voor het aanvaarden van een fnW„f- F F vrije bedrijf verlaten. n functle in het Met verschillende leden, die daar omtrent opmerkingen tijdens het afde lingsonderzoek van de ontwerp-begro ting hebben gemaakt betreuren B en W. van Heemstede het, dat verbete ring van de salarissen van de laagst bezoldigde ambtenaren voorlopig niet mogelijk zal zijn. Het gezelschap Johan Kaart zal dins dag 17 december des avonds om kwart over acht in het Minerva-theater te Heemstede een opvoering geven van „Het konijn en ik (Harvey)". In het voorjaar heeft het gezelschap met veel succes dit stuk in het Minerva-thea ter gespeeld. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor te besluiten bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's Gravenhage een geldlening van 16.000 aan te gaan daarin zowel grotere als kleinere en „aflopende" gezinnen moeten worden gehuisvest, hetgeen uiteraard van in vloed zal zijn op het type van de huizen. In de begroting van het bedrijf voor Openbare Werken is een bedrag van 1.000 opgenomen voor het inrichten van een woningkarthoteek, waarin on der meer de gegevens van de vorig jaar gehouden woningtelling zullen worden verwerkt. In de kosten van aanleg mag niet op een subsidie van het Rijk wor den gerekend. Het ligt niet in de be doeling, zoals een van de leden had verondersteld, voor het opzetten van de karthoteek werkloze technici (als die er zijn....) aan te trekken. Ambtena ren van bouw- en woningtoezicht zullen met het werk worden belast. Ofschoon de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid zijn goedkeu ring onthouden heeft aan het plan om in de zes en veertig woningwetwonin gen aan de oostzijde van de Glipper Dreef centrale verwarming aan te leg gen zijn B. en W. van Heemstede toch nog altijd voorstanders om op dat punf een proef te nemen. Zij zijn van oor deel, dat alleen na een proef in dif soort woningen beoordeeld kan worden of de voordelen van centrale verwar ming hoger moeten worden geschat dan het eventuele nadeel (in de vorm van meer kosten dan bij gewone wijze van stoken). Ten aanzien van de vraag of de stichting van een bejaarden-centrum als een gemeentelijke taak moet wor den beschouwd heeft het college van B. en W. van Heemstede nog geen standpunt ingenomen. Indien de raad een voorstel zou worden voorgelegd om in de begroting voor de stichting van een dergelijk centrum een memo- riepost op te nemen, zou dat implice ren, dat het college inderdaad in deze een taak voor de gemeente zag weg gelegd. Zolang deze kwestie niet op al haar merites door het college is beoor deeld zal het nimmer een voorstel van die strekking doen. Na rijp beraad heeft de directie van de Noord-Zuid-Hollandse-Vervoe'rs- Maatschappij te Haarlem besloten geen rechtstreekse autobusverbinding Heemstede - Haarlem - Amsterdam te gaan exploiteren. De directie heeft haar besluit ter kennis gebracht van het college van B. en W. van Heemste de, dat naar aanleiding van de ophef- ,va,l de tram verbinding Zandvoort- Amsterdam deze kwestie opnieuw aan de orde had gesteld. AI in 1953 hebben H-enW- van Heemstede zich tot de NZHVM gewend met het verzoek om na te gaan of een rechtstreekse auto busverbinding tussen Heemstede en Amsterdam te verwezenlijken zou zijn. In de memorie van antwoord op de ontwerpbegroting schrijven B. en W., dat zij teleurgesteld zijn over het be sluit van de directie van het Haarlem se vervoersbedrijf. Zij vertrouwen er echter op, dat de NZHVM alsnog be reid zal zijn een dergelijke verbinding tot stand te brengen, wanneer mocht blijken, dat door het uitblijven ervan de belangen van Heemsteedse forensen ernstig worden geschaad. Het is niet bekend of ook de Bond van Forensen bij de NZHVM voor een dergelijke verbinding heeft gepleit. Het Comité voor Stille Armen te Heemstede mocht sedert de vorige ver antwoording de volgende bijdragen ont vangen: J. d. B. D. f10—H. v.d. B. f5—; G. G. f2.50; A. v. M. f2.50; J. L. Ph. H. H. v Z.-d.l. F. S. f5—H. J. f2.50; J. K. f5—; R. M. f5—; J. H. M. f25—; H. W. P. f 10—; Ir. J. V. f10—C. M. v.d. W.-B. f2—; L. W. f2.50; J. B. f5—; J. P. P. f 10N. N. f6—; T. N. f10—N. N. f20—; H. C.-K. f10—R. H. B. f15— A. G. G. f5—; C. G. B. f5—; M. J. B. f2.50; H. F. f 10—Mr. J. A. d.l. H. f25—; K- J. f5—; L J. v.h. K. f5—; H. C. K. S.- W. f 50M. C. O. f5—; C. A. W. P. f25—; A. L. S-v. B. f5—; H. E. v. T. f5—; J. v.d. N. f5_. c. D F. f 20J. G. f25—; E. M. v P. f3—; C. A. v. M. f 10— £y'5°i H K- f5~; J- p- A- S. f25—; P. d- W. f5—; d v. W. f25—; totaal 1500.50. zodat nu is ontvangen f 1805.60. De penningmeester van het comité, de heer A. van Wingerde, zal gaarne uw giften in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize Antonis Duycklaan 12 als ten raadhuize. Zijn girorekening is 153308. Naar aanleiding van tijdens het af delingsonderzoek van de ontwerp-be groting voor 1958 van Heemstede ge maakte opmerkingen over de hoge elektriciteitstarieven en de bijzonder lage prijzen welke het Provinciaal Electriciteits Bedrijf van Noord-Hol land zijn afnemers in rekening brengt merken B. en W. in de memorie van antwoord op, dat vergelijkingen uitslui tend naar de prijzen per afgeleverd kilowatt-uur altijd onjuist zullen zijn zolang daarin het verschuldigde vast recht n'iet is verdisconteerd. Boven dien, zo schrijven zij, liggen de. prij zen van een produktiebedrijf altijd la ger dan die van een distributiebedrijf. Voor Heemstede kunnen slechts tarie ven gelden, die zijn afgestemd op de elektriciteitsprijs, welke Haarlem Heemstede in rekening brengt. Als ge volg van een nieuwe overeenkomst in zake de levering van stroom werden deze tarieven bij raadsbesluit van 27 juni herzien. Naar wordt aangenomen, kunnen deze tarieven voor het volgend jaar gehandhaafd blijven. Verder delen B, en W. van Heem stede mede, dat het bij een deskundi ge instantie gevraagde advies over de huidige elektriciteitstarieven binnen kort tegemoet kan worden gezien. Zo als bekend heeft de raad het collega tijdens de vergadering van juni van dit jaar om een dergelijk advies ver zocht. Het eigenmachtig optreden van een employé van de bedrijven, die tijdens controlewerkzaamheden van elektrische installaties bij particulieren het aan brengen van een geheel nieuwe uitrus ting zou hebben voorgeschreven heeft sommige leden bewogen het college van B. en W. daarover inlichtingen te vragen. Het schijnt, dat verscheidene mensen op niet onaanzienlijke onkosten zijn gejaagd. De betrokken leden zou den het op prijs stellen indien het voorschrijven van bepaalde voorzienin gen beperkt bleef tot die gevallen, waarin de oude installatie werkelijk gevaar oplevert. B. en W. zijn het met deze zienswijze volkomen eens. Zij be treuren het dan ook,, datde bewuste employé, die van zijn directeur op dracht voor deze controlewerkzaamhe den had gekregen, de bestaande voor schriften te letterlijk heeft geïnterpre teerd. Ten antwoord op een desbetreffende vraag delen B. en W. mede, dat zij standaardtarieven hebben ontworpen, die in de met de grootverbruikers te sluiten overeenkomsten zullen worden opgenomen. De commissie voor de be drijven heeft zich met de voorgestelde tarieven akkoord verklaard. Uit de Memorie van Antwoord van Burgemeester en Wethouders van Heemstede inzake het begrotingsonder- zoek 1958 blijkt, dat enkele raadsle den gevraagd hebben, of het op de bijzondere scholen te geven godsdienst onderwijs bestempeld kan worden als vakonderwijs, zoals dat bijvoorbeeld in Amsterdam het geval is. Uit de prac- ttfk blijkt echter, naar B. en W. me dedelen, dat de kosten aan dat onder wijs verbonden, niet als die voor vak onderwijs beschouwd kunnen worden. Naar aanleiding van een weigering van het gemeentebestuur van Rotterdam bijvoorbeeld heeft de Kroon in deze kwestie een uitspraak gedaan, waaruit blijkt, dat vakonderwijzers in de gods dienst als zodanig niet in dienst der gemeente kunnen zijn. Naar aanleiding vai desbetreffende vragen merken B. en W. op, dat de bijdrage van 20 per leerling, welke de gemeente Heemstede betaalt aan de bijzondere scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs voorshands voldoende- moet worden ge acht óm de normale exploitatie-tekor ten van de bijzondere scholen te dek ken. Sommige leden hadden gevraagd, of dat bedrag niet verdubbeld zou moe ten worden. Aan de hand van de ex ploitatie-tekorten menen B. en W., dat die verhoging niet nodig is. temeer om dat de aanspraken van de bijzondere scholen krachtens de gewijzigde sub sidie-bepalingen gunstiger geworden zijn. (Van onze parlementaire redacteur.). Minister Witte heeft in de Tweede Ka mer op de scherpe kritiek van het CH- Kamerlid Van der Peyl over het „dom automatisme van Den Haag" ten aan zien van de gemeentelijke woningbouw plannen onder andere van Haarlem, ge antwoord, dat met Haarlem vele ge meenten in moeilijkheden hebben ver keerd. „Men heeft geklaagd en terecht, omdat wij de gemeenten vrij lang in on zekerheid hebben moeten laten omtrent de procedure die met betrekking tot de subsidiëring van de woningbouw gevolgd zou gaan worden, nadat de financiering midden 1957 een groot probleem was geworden", merkte ir. Witte op. Zijn beleid moest ineens veranderd worden. Was voorheen het adagium ge weest: wanneer gemeenten over vol doende bouwcapaciteit beschikken, dan kan het project doorgaan, na 12 juni kon niet meer de bouwcapaciteit bepalend zijn voor de goedkeuring, maar de financiële criteria. Deze wa ren echter met een eenvoudige regel: Het geld is er, dus bouwen, niet meer op te lossen. Omdat ook op het departe ment van volksnijverheid onzekerheid ontstond over de vraag, hoe precies het beleid verder moest worden gevoerd, kon Den Haag de gemeenten ook niet tijdig daarover inlichten. De minister kon de verzekering geven, dat dit slechts een tijdelijke impasse is. Met ingang van 1 januari is de koers weer duidelijk: er worden in dat jaar 40.000 woningwetwoningen gebouwd vol gens de bekende nieuwe financierings regeling met rijksvoorschotten. Wat was het financiële probleem, waar men medio 1957 in terecht kwam? De minister omschreef het als volgt: „Dank zij het zogenaamde „grote con tract" dat in 1956 met de institutionele beleggers werd gesloten, was er in grote lijnen wel precies voldoende geld om met de subsidiëring uit te ko men, maar er ontstonden enige „gaten" die moesten worden opgevuld. Hiervoor had men een gedeelte van de opbrengst van de bouwlening, die in september door de Bank voor Nederlandsche Ge meenten zou worden uitgeschreven, op het oog. Nieuwe moeilijkheden ontston den echter, toen deze emissie tot mid den november werd uitgesteld. Boven- diep was de minister gebonden aan een afspraak die bij het opstellen van de begroting was gemaakt, dat de laatste drie maanden van dit jaar niet meer dan 2750 woningwetwoningen zoudeji worden goedgekeurd. Als derde moei lijkheid kwam daar nog bij de noodzasik om een gedeelte van de gelden uit h/et „groot contract" nog naar 1958 te la ten overlopen, om dan wederom niet vast te lopen. Op woensdag 18 december 's avonds om I wart over acht zai Charlotte Koh ier in het Minervatheater in Heemste de voor de Heemsteedse Kunstkring haar jubileumvoorsteliing geven van de voordracht „Yvette" van Guy de Maupassant. Het bestuur van de Heem steedse Kunstkring heeft de leden ver zocht voor deze bijzondere gelegenheid in avondkleding te verschijnen. Mevrouw Charlotte Kohier herdenkt dit jaar het feit, dat zij gedurende 25 jaar als solo-toneelspeelster optreedt. Weliswaar is zij 32 jaar geleden voor het eerst als zodanig opgetreden, maar in die tijd is zij ook nog zeven jaar aan verschillende toneelgezelschappen ver bonden geweest. Bovendien is „Yvette" de 25ste voordracht van deze kunste nares. De tewerkstelling van woonwagenbe woners op de Heemsteedse vuilnisbelt kan niet als geslaagd beschouwd wor den. Zij hebben nooit regelmatige werk zaamheden verricht en kunnen of wil len geen aanvaardbare arbeidspresta ties leveren. Dit merken B. en W. van Heemstede op in hun Memorie van Antwoord op het begrotingsonder- zoek 1958 door de raadsleden. Een raadslid had „amelijk in de be groting de post gemist, waarop de in komsten, voortvloeiende uit de ver koop van compost, waren geraamd. B. en W. merken verder nog op, dat de tewerkstelling van de woonwagenbe woners op de vuilnisbelt op verzet stuit te bij andere, op de belt werkzame ar beiders. Het werk wordt thans met enkele moeiljjkplaatsbaren voortgezet. De verkregen compost is tot dusver benut voor de gemeentelijke plantsoe nen. Rapidity heeft ditmaal twee wedstrij den gespeeld en be'ide gewonnen. Win- fried werd in eigen huis kansloos met 9-1 geklopt, waarbij slechts het dubbel in Haarlem bleef. GTTC werd door de Beverwijkers met 7-3 verslagen, maar de gastheren kwamen toch met de hak ken over de sloot. De uitslag is beslist gefiatteerd. Voor de derde maal ach ter elkaar kregen de groen-witten be langrijk minder dan ze verdienden. Leo Hamers boekte een indrukwek kende overwinning in twee games op Theo Keet en bond ook Fons Winder in drie games aan zijn zegekar. Voorts slaagde Piet Blom er in Henk Eijking met 21-18 en 21-10 te kloppen. Verder speelde GTTC echter tevergeefs. Blom verloor met 21-19 in de derde game van Keet en op precies dezelfde ma nier van Eijking. Ad Spee moest, ook al met 21-19 in de 3e game tegen Keet het hoofd buigen. Het dubbel maakte d-e maat vol: 21-16, 10-21 en 29-27. De slechte plaats, die GTTC op de rang lijst inneemt, had dus waarlijk wel wat beter mogen zijn. TOG 2 bezorgde Togido 2 een wel heel onaangename verrassing, door Netz c.s. met 64 te kloppen. Vooral was dit het gevolg van het volkomen falen van oud overgangsklasser Rob Voogt, die niet eenmaal wist te winnen. Voorts verloor Theo Hart van Eef van Abbevé en Bas de Jong, en kon Henk Netz het tegen Klaas van Dam niet klaren. Togi do 2 had dus zelfs het dubbel nog nodig, om met zo klein mogelijk verschil te kunnen verliezen. De ranglijst, waarop niet minder dan vier teams acht punten hebben, luidt thans als volgt: Rapidity 8—16 HBC 2, 7—11; TYBB 7—8; Hotac 7—8; Togido 2, 7—8; TOG 2, 7—8 Win- fried 8—7 Johez 6—2; GTTC 2, 6—1 HBC 3, 7—1. Nu de afdelings-competitie voor de rest rust gehad heeft, kunnen we aandacht schenken aan de lagere teams. Met genoegen mag vastgesteld worden, dat de r.-k. teams, en wel voornamelijk die uit de IJmond, het uistekend doen. Togido heeft in beide groepen van de tweede klasse een team aan de leiding. In A moet het vierde team de leiding met Prowano delen en is er nog alle kans, dat HBC 4, met slechts één punt achterstand, de koplopers zal inhalen. Dit geldt in B voor Rapidity 2, dat ook één punt minder heeft. DSB staat vast aan de top in 3A, met 3 punten voor sprong op Winfried 2, dat dus niet erg veel kans meer heeft. In B leidt TYBB met 12 punten, gevolgd door Velsen, dat er tien heeft maar een maal min der speelde. Er is dus alle kans, dat een van beide r.;k. teams hier de titel voor zich zal opeisen, evenals trou wens ir 3 C, waarin Oranje Zwart leidt mrt 13 uit 7, gevolgd door Rapidity 4 met 12 uit 6. In 3 D stevent het zeer sterke CTTC recht op de titel af, met Geel Wit en Oranje Zwart 3 met twee punten minder op de tweede plaats. Geen kans in 4 A, waar VTC 3 de titel wellicht voor zich zal opeisen. Heemskerk 2 staat in 4 B met VTC 4 bovenaan. HBC 5 staat in 4 C onge slagen aan de kop, op de voet gevolgd door Heemskerk 4, dat twee punten minder heeft. I 4 D staan Rapidity 5 en 6 samen aan de leiding met slechts één punt verschil. In 4 E staat TZB het hoogst, echter met twee punten minder dan plaatsgenoot Shot, dat nog geen wedstrijd verloor. HBC maakt in 3 A d ues, met relatief twee punten minder dan Johez nog een kans. Rapi dity lu-eft de beste papieren in 3 B. Niets dan r.-k. ÏJmond-teams leiden in de 4e klasse-afdelingen. In A is het CTTC, op een punt bedreigd door VTC 2. Doko heeft de volle winst uit vijf wed strijden in B, op de voet gevolgd door GTTC, TOG 2 en Oranje Zwart 2, die alle twee verliespunten hebben. Uit geest heeft in C een uitstekende kans, met relatief twee punten meer dan con current DSB. Al met al hebben in de zestien klassen elf r.k. teams da leiding. Het Pauzetheater werd gistermiddag alweer drukker bezocht dan vorige week. En niet ten onrechte. Karin Larsen, Anton Dijkman, Rob van Reyn en Ronnie Potsdammer verzorgden veer tig minuten charmant cabaret, dat mis schien door de plotselinge afwezigheid van Herbert Joeks niet de volmaakte harmonie vertoonde, die men zelf ge wenst had, maar dat niettemin voldoende variatie bood om van het begin tot het einde te boeien. Karin Larsen is een charmante caba retière, die het best was in haar voor dracht van simpele liedjes en versjes, waarbij R. v. Reyn mimisch parodiëerde. Haar volkse liedje over het Binnenhof kon ons minder bekoren, al bracht zij het knap en spontaan. Haar eerste op treden - een liedje over echtelijke on enigheden - was 'n succes. Niet helemaal beheerst van gebaar, maar overrompe lend van voordracht. Uitstekend was in het slotnummer weer Rob van Reyn, die met weinig middelen zoveel weet uit te drukken en zo pretentieloos zijn over vloedig gevoel voor humor de vrije loop laat. Het optreden van Ronnie Potsdammer herinnerde uiterlijk aan dat van de Franse chansonnier Georges Brassens. Die indruk werd nog versterkt door het plotselinge verschijnen van Karin Lar- sens herdershond. De weinig melodieuze stem van deze zanger leent zich nauwe lijks voor blijmoedige liedjes als dat van de Brave Margot. Hij moet zijn kracht zoeken in het simpele, ongecompliceerde. Misschien ook weer zoals Georges Bras sens. Maar hij heeft mogelijkheden om een eigen karakter te tonen, wanneer hij zich meer op de voordacht dan op de zang van zijn chansons toelegt. In dit verband was zijn laatste lied een duide lijke aanwijzing. Al met al heeft het Pauzetheater dus ook gisteren weer een zeer goed programma gebracht. Volgen de week komt Jules de Corte optreden en men mag verwachten, dat de be langstelling dan opnieuw groter zal zijn. De programma's zijn het in ieder geval waard. v. d. V. Dinsdag 17 december zal het vijfde concert van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest in de serie D plaats vinden. Het staat onder leiding van Henri Arends. Solistische medewerking wordt verleend door de violist André Gertler. Het concert begint met een uitvoering van de ouverture Semiramis van Rossini, waarna André Gertler zal soliëren in het vioolconcert van Mario Peragallo (eerste uitvoering in Neder land). Na de pauze geeft het orkest een uitvoering van de vierde sympho nic van Ludwig van Beethoven. André Gertler werd geboren te Buda pest en woont thans in België. Hij be gon zijn muzikale opleiding aan de Mu ziekacademie Franz Liszt onder leiding van Jenö Hubay. Hij beëindigde zijn vioolstudie op 16-jarige leeftijd. Sinds die tijd is hij in vele grote steden van Europa opgetreden. André Gertler maakte verschillende tournées door Noord Afrika en de Belgische Kongo. Hij is leraar aan het Koninklijk Con servatorium te Brussel en aan de Hochschule für Musik te Keulen. De burgemeester van Haarlem entv mevrouw Cremers zullen hun Nieuw jaarsreceptie geven op donderdag 2 januari des avonds te half negen. Deze receptie zal gehouden worden in de Ridderzaal van het Haarlemse stad huis. De katholieke smedenpatroons- en gezellen hebben met de r.-k. Metaalbe- werkersbond Sint Eloy in Haarlem ge zamenlijk hun patroonsfeest in gezellige sfeer gevierd. Pater Geraedts, geeste lijk adviseur van de afdeling Haarlem droeg in de Paterskerk aan de Nieu we Groenmarkt een H. Mis op, waarna gezamenlijk ontbeten werd in gebouw Sint Bavo aan de Smedestraat. De voorzitter, de heer Zweeres, opende de bijeenkomst met een woord van wel kom. Vervolgens belichtte hij de taken van werknemers en werkgevers. De geestelijk adviseur wees vooral de jongeren, in vrij groten getale aanwe zig, op hun taak binnen hun standsor ganisatie. Ook memoreerde hij het aanstaande afscheid van de heer Zweeres, wiens verdiensten hij uitvoerig voerig schetste. De heer H. H. W. van Wijk uit Koog aan de Zaan zal maandagavond 16 de cember in de bridgezaal van café-res taurant Brinkman voor de leden der af deling Haarlem van de Nederlandse Ge nealogische Vereniging spreken over het ontstaan van de adel in West-Euro pa. Voor de Studievereniging voor Physi cal Research, afdeling Haarlem, zal woensdagavond 18 december in café-res taurant Brinkmann aan de Grote Markt te Haarlem de heer G. Zorab, para psycholoog te Den Haag, een lezing houden over het onderwerp „Moderne stromingen en beschouwingen in de pa rapsychologie". Prof. dr. J. C. Groot zal maandag avond 16 december om acht uur des avonds in het gebouw Gedempte Oude Gracht 29 te Haarlem voor de Haar lemse afdeling der Sint Adelbervere- niging spreken over „De man en zijn rib": over de plaats-bepaling van de vrouw in het maatschappelijke leven. Ten bate van de Stille Armen moch ten wij per giro ontvangen: L. de G. 2; mej. J. H. 5; M. S. ƒ10; F. V. ƒ10; P. J. 25. Aan ons bureau werd bezorgd: Ma rie en Cor ƒ5; N.N. ƒ1. Bjj het Comité voor de Stille Armen zijn tot 10 december 1957 de navolgen de bedragen binnengekomen: Mw. C. K.-v. L. ƒ1; Mw. E. A. G. d. M.-d. K. ƒ15; P. J. K. f5; R.N. B. 7,50; G J Sz M ƒ10; NN. ƒ5. Giften voor de Stille Armen kunnen aan ons bureau bezorgd worden, Sme destraat 5 Haarlem, of per giro wor den overgemaakt op no. 143480 ten name van de Nieuwe Haarlemsche Cou rant onder vermelding „Stille Armen". Aan de verzamelingen van het Frans Halsmuseum is thans weer toegevoegd, het uit 1664 daterende regentenstuk van Frans Hals, dat ongeveer acht maan den in restauratie is geweest. De res tauratie heeft plaats gevonden onder leiding van de heer Han Bolte, die reeds vijf jaar als restaurateur aan het museum verbonden is. Aan het einde van deze maand zal de heer H. C. Klerk, Bos en Duinplein 3 te Bloemendaal, zijn werkzaamheden bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf -.van Noord-Holland beëindigen wegens het in oktober jl. bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. De scheidende functionaris kwam op 1 november 1919 bij het P.W.N. in dienst. Voordien was hij bijna tien jaar werkzaam geweest op de Provinciale Griffie van Noord- Holland. Hoewel het P.W.N. op 1 nov. 1919 officieus met de watervoorzie ning in Noord-Holland begon werd 1 ja nuari 1920 de officiële datum, waarop het beheer werd overgenomen van da maatschappij tot exploitatie voor wa terleidingen in Nederland. Van het be gin af heeft de heer Klerk, eerst als klerk en het laatst als chef der afde ling boekhouding in de rang van admi nistrateur, zijn beste krachten aan de opbouw van de administratie van het bedrijf gegeven. Daarvoor werd hem dinsdagmorgen bij zijn afscheid harte lijk dank gebracht. o ,s Allereerst sprak de heer ir S Kra mer, directeur van het P.W.N., die de arbeidskracht prees van de vertrek kende administrateur. Later op de dag heeft ir. Kramer tendens een de heer Klerk in Haarlem aangeboden lunch hem namens het bedrijf een lederen aktuatas overhandigd. In Bloemendaal voerden nog het woord de heren B. P. Maat en J. O. Th. Slingervoet Ramondt. De heer Maat is tweede voorzitter en penningmeester van het in 1939 opgerichte jubileum fonds, waarvan de heer Klerk jarenlang het voorzitterschap heeft vervuld. De heer Maat overhandigde een grasmaai- machine. Tijdens een op^26 november gehouden vergadering van het jubi leumfonds werd besloten de heer Klerk het erevoorzitterschap aan te bieden. Als teken van dit erevoorzitterschap overhandigde de heer Maat hem dins dag bovendien een oorkonde. Namens het personeel van het hoofd kantoor, de districtskantoren, de gara ge, het pompstation en de afd. terrei nen bood de chef van de afd, corres pondentie, de heer J. O. Th. Slinger voet Ramondt, de scheidende ambte naar een fotoalbum aan alsmede een een landschap voorstellend schilderij. De heer Klerk sprak woorden van dank voor deze huldiging en zei nooit spijt gehad te hebben van zijn benoe ming bij het P.W.N.; hjj zou er alleen maar prettige herinneringen aan over houden. Maandag 9 december was het twaalf en een half jaar geleden, dat de heer J. Leppens, v. Oosten de Bruynstraat 163 te Haarlem, als kellner in dienst trad van hotel Rusthoek te Bloemen daal. De huidige directie, de heer en mevrouw Betlem, bij wie de heer Lep pens inmiddels vijf jaar in dienst is, heeft deze dag nooit ongemerkt voor bij willen laten gaan. Na een toepasse lijk woord werd de jubilaris een draag- medaille, diploma en enveloppe met in houd aangeboden. Verschillende hotel gasten boden hem cadeaux aan. Bloe men en telegrammen getuigden even eens van de sympathie, die de heer Leppens zich bij de vele gasten en be zoekers in de loop der jaren mocht ver werven. Een gezellig samenzijn besloot deze, voor de jubilaris zo gedenkwaar dige dag. Donderdagavond 12 december, om kwart over acht, belegt de afdeling Overveen van het Katholiek Vrou wengilde een bijeenkomst m gebouw ,Domi" aan het Zandvoorterpad. Dok ter J A. Hollander, arts te Overveen, zal een „Medisch Praatje" houden. De excursie van de leden naar de Reinilda-stichting in Amsterdam moest wegens de feestdagen uitgesteld wor den tot na 9 januari. (Niet officia» .oer»»® 11/H Slot vorig opening 3% Ned 1953 84 84 84% 78% 79% 80% 80% 83% 87ft 3% Ned 1953 3% Ned 1956 3% Ned 1948 3% Ned. 1950 3% Ned 1954 84% »- 3% Ned 1955 1 3-3% Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. 83% 87A 80% Inschr. Grtbk 1946 3 °h Ned Handel Mij cert 134% AJC.U. 138% 168 138% Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert 253 Van Gelder 170% Kon Hoogovens cert Unilever Cert. 230 318 317% Ned Kabel 223% Philips 222% 222 Kon Petroleum 150.30 150.40 .Amsterdam" Rubber 42% 42% Hol] Amerika Lijn 139 136 Kon Ned. Stoomb Mij 118% 121 Ned Scbeepv Unie 105% 110 KJLM. 95 B.VA 86% 88 Deli Mij. Cert. 52% 57 A'dam2% '561 74% A'dam '56 D 81% A'dam m 81% anaconda Copper Bethlehem Stee] Chrysler Corp. General Electric Genera] Motors Kennecott Copper KXA1 Montgomery Ward Radio Corp Republic Stee) Roya) Dutch Shel) Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 9/12 43 37 64% 63% 35% 83 25% 30% 32% 40% 40 71% 33% 29% 22% 52 10/12 42% 36% 63% 61% 35 82 25% 30% 32 39% 40 71% 33 29% 22 50% Stemming: nauw. prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3