10-<25°/o| korting op de normale prijzen Kreymborg HEEMSTEDE DEMI'S Begroting Haarlemmermeer voor 1958 vastgesteld tyouucip Politiekosten stijgen steeds Zonder vooruitbetaling Geen teruggang in melkverbruik op de scholen Opnieuw debat over aanstelling kleuterhelpsters Die Raeckse wint met 3-1 van SMH Ernstige bezorgdheid over financiële positie Beer op bezoek Regeling met Rijk onbevredigend Haarl. Kleding Centrale Expositie eetkamers bankgarnituren Onverwachte neder laag van HBC-dames W eihnachtsor ator ium door Heemsteedse C.O.V. Maak U het rijden gezelliger! PHILIPS AUTO-RADIO Proef met gevangenis te Eijgelshoven DONDERDAG 12 DECEMBER 1957 PAGINA 11 m Kan het mooier? De nieuwste Waarborg heren en Jongenskledftig in de modernste modellen en dessins. Kan het beter? Uitsluitend stoffen van de allerbeste kwaliteit en Waarborg-binnenwerk. Kan het voordeliger? 10-25% korting op de normale prijzen (enkele merkartikelen uitgezonderd). Kopen in de ochtenduren verdient aanbeveling. Wij kunnen U dan beter en rustiger bedienen. Grote Markt 1-7 Haarlem Haarlem beverwijk Ondanks stijging der kosten De keuken van „De Princehof" TIJ AAN 'T VERLOPEN? BAKENS TIJDIG VERZETTEN! GARAGE „DEN HOUT" Voorstellen tot aankoop van tractor en vrachtwagen Buitengewone vergadering H.P.G. Sint-Nicolaasfeest voor de Indische Buurt van en in onze etalages en modelkamers van 12 tot 20 december a.s. speciale aanbiedingen Barteljorisstr. 13-17, Haarlem HAARLEM Een Engel kwam voorbij Postduiven De vollevbalcompetitie Basketbaltoernooi voor Scholieren Woningbouw Gratificatie met Reparatie en inbouw Koninginneweg 6 - Tel. 14024 Open systeem voor volwas sen gevangenen Rectificatie Waarborg-kleding j.' Tijdens het afdelingsonderzoek van de ontwerp-begroting voor 1958 van Heemstede heeft een raadslid zich ern stig ongerust gemaakt over de regel matige stijging van de politiekosten, die ten laste van de gemeente komen. Deze kosten ziin in vergelijking met vorig jaar met ongeveer 11.000 ge stegen. In hun antwoord wijzen B. en VV. nogmaals op de onbevredigende re geling die er bestaat ten aanzien van de vergoeding .van de politiekosten door het Rijk. Op een verzoek om toe- Ke*"»»ng van een buitengewone bijdrage no* gPen antwoord ontvangen. Het aantal leden van de reserve-po- lltie bedraagt thans zes en dertig. Om dat bij de werving een strenge selec tie wordt toegepast kon het vereiste aantal van acht en dertig nog niet Worden bereikt. Er worden regelmatig schietoefeningen gehouden en dit jaar hebben verschillende reservisten deel genomen aan schietwedstrijden. Verder verrichten zij practische politiediensten, zoals het regelen van het verkeer. De geest onder het korps, dat over een goede kern beschikt, is uitstekend. Ook de verhouding tot het beroepspersoneel is goed. Verder delen B. en W. op desbetref fende vragen mede, dat de mobilofoon- apparatuur op de twee politiemotoren haar practische waarde bewezen heeft. Advertentie f 7i'n f 108—, 120.—. Condities j 4__ per week Wij berekenen géén rente! JANSSTRAAT 63 KERKSTRAAT 8 Ondanks de niet onaanzienlijke ver- £ing van de bijdrage van de ouders jn de kosten van de schoolmelkvoorz'-- ?'ng is het melkverbruik op de scholen *n Heemstede niet teruggelopen, "ai "elen B. en W. mede in de memorie Van antwoord. Alle melk, die aan oe scholen wordt afgeleverd, wordt door de kinderen geconsumeerd. Ofschoon "et college van oordeel is, dat niet al 'e lichtvaardig een einde mag worden gemaakt aan de verstrekking van sehoolmelk van gemeentewege, over wegen B. en W. wel de mogelijkheid de verstrekking te beperken tot de Wintermaanden .j^aar aanleiding van een opmerking het afdelingsonderzoek, dat de re- sering niet bijzonder enthousiast is °ver het drinken van melk op school, "Chrijven B. en W.dat de mening van de "egering, zoals die enige tijd geleden door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid werd geformuleerd, wel zeer in strijd is met de opvatting ^,an de Voedingsraad, de inspecteur an de Volksgezondheid en de school ing n' He Voedingsraad heeft kort ge- eden verklaard, dat de schoolmelk van viaent belang is voor de lichamelijke "geestelijke ontwikkeling van het zrmai. inspecteur van de Volksge- zp« eid en de schoolartsen hebben de recent. naar aanleiding van een °°r de gemeente Heemstede ingestelde do ue' gepleit voor het behoud van schoolmelkvoorziening. Ofschoon de gemeenteraad \'an Heemstede tijdens de raadsvergadering van september j.l. besloot een debat over de heraanstelling van helpsters bfj het kleuteronderwijs op te schor ten tot de behandeling van de gemeen tebegroting, hebben sommige raadsle- niettemin in het afdelingsonderzoek van de ontwerp-begroting uitvoerig over deze kwestie gesproken. Zoals men zich zal herinneren werd begin dit jaar een belangrijk gedrag door de raad gevo teerd voor de aanstelling van kleuter helpsters bij het openbaar kleuteron derwijs. Enkele maanden later werd dit besluit op voorstel van het college van B. en W. ingetrokken. Tijdens het afdelingsonderzoek heb ben sommige raadsleden hun teleur stelling erover uitgesproken, dat in de begroting geen bedrag voor de heraan stelling van de kleuterhelpsters was ge reserveerd en dat B. en W. volstaan hadden met het opnemen van een memoriepost. Zij zouden het op prijs stellen indien het college alsnog een voorstel zou doen om in de begroting een bedrag op te nemen. Verschillende leden waren verder van oordeel, dat het bedrag, nodig om de salarissen van deze kleuterhelpsters te betalen, zonder bezwaar uit de saldi-reserve zou kunnen worden geput, omdat ver wacht mag worden, dat Heemstede volgend jaar over meer middelen zal beschikken als gevolg van het inwer king treden van de nieuwe wet op de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. Indien vorig jaar tot verhoging van de straatbelasting was overgegaan zouden de daaruit voortgekomen gel den de kosten, die het aanstellen van kleuterhelpsters met zich brengen, ruimschoots hebben gedekt, zo had een ander lid opgemerkt. B, en W.zijn evenwel van oordeel, dat zij op de behandeling van deze kwestie zouden zijn voortuigelopen, in dien zij in de begroting een bedrag hadden opgenomen. Uit de Memorie van Antwoord van Burgemeester en Wethouders van Heemstede op het begrotingsonderzoek 1958 blijkt, dat een raadslid er de aan dacht op gevestigd heeft, dat de outil lage van het wijkgebouw „De rrince- hof" voor de buurtschap De Glip on voldoende moest worden geacht, zolang het vervoer van etenswaren van de keu hen naar het zalen-complex over de "penbare weg of over een overdekt Plaatsje moet geschieden. r, en W. delen die mening niet, orn aat zich in de onmiddellijke nabijheid nnn L- grote zaal en de vergaderzaal zien f,o bevindt. Die keuken is voor- vonr -de nodige kasten en rekken goed van bestek en servies- koffiéketni^ e van een automatische den voo! gascomgfe aansl"itm°ge^kh®' geschikt vn™ ?mforen' De keuken is schotels en w et beiden van koude zen kunnen ff'l in ie zalen ge^e^oS^^ De huidige exploitatie van het wiikge- bom gaat echter veel verder dan aan vankelpk bp de stichting in de bedoe ling heeft gelegen. Voof de beis» van volledige diners is de keuken dan ook niet geschikt. Daarvoor wordt thans de keuken van de ^behorende conciër gewoning ingeschakeld, van waaruit d° spijzen over het open achtererf naar de zaal moeten worden gebracht. Een doorbraak om een verbinding tot stand te brengen tussen de keuken en de za len is zonder ernstige afbreuk te doen aan een doelmatig gebruik van het ge- bouw niet te verwezenlijken. B. en W. ziin bereid alsnog een onderzoek in de zen te doen instellen. Advertentie Uw auto brengt nog vele overbodige kosten mee? Vraag eens geheel vrijblijvend inlichtingen over de RENAULT - Fregate - Dauphine of R4. In alle opzichten kosten besparend en daarbij veilig, comfortabel en sierlijk. 1958 10 duurder. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor een krediet van 6.000 be schikbaar te stellen voor de aankoop van een tractor voor een motor-maai- machine voor de sportparken. De ver vanging van de oude tractor is uiterst urgent om de terreinen in een goede staat te kunnen houden. Verder vra gen B. en W. de raad een krediet van 7.000 voor de aankoop van een vrachtwagen voor de gemeentelijke gas-, duinwater- en electriciteitsbedrjjven. Op deze wagen zal een ladder worden gemonteerd ten behoeve van controle werkzaamheden van de electrische straatverlichting. De Heemsteedse Poloclub houdt op 23 december in het Cafetaria-restau rant te Heemstede een buitengewone algemene vergadering. Het voornaam ste agendapunt voor deze vergadering is een bestuursvoorstel tot verhoging van de contributie. Tientallen kinderen uit de „Indische Buurt" in Heemstede genoten gister middag van een aantrekkelijk variété program in „Het Wapen van Heemste de" aan het Koningin Wilhelminaplein, georganiseerd door de buurtvereniging voor de „Indische Buurt". De kleuters genoten volop van Montagne's jeugd- variété. Er was een „spannend" pop pen-theater, er waren leuke conferen ces en goocheltoeren, waarbij de kinde ren veelal rélf ook betrokken werden. Tijdens de pauze werden vanwege de buurtvereniging met kwistige hand lek kernijen rondgedeeld. De middag ging er in als gesneden koek. Advertentie A Dinsdag 17 december geeft de Letter lievende Vereniging „J. J- Cmner te Haarlem haar tweede voorstelling in dit seizoen. In de Haarlemse Stads schouwburg zal onder regie van Bakker worden opgevoerd het blijspel „Een Engel kwam voorbij" door Pierre Barillet en Jean P. Grédy, in de ver taling van James Yoland. De voor stelling begint om acht uur. De P. v. „De Snelvlieger" te Haar lem houdt zaterdag 14 december van 17 tot 21 uur en zondag 15 december van 10 tot 17 uur haar jaarlijkse ten toonstelling in gebouw „Domi" Zand- voorterpad te Overveen. Er is een collectie van 220 mooie vo gels nreschreven, verdeeld over 60 klas sen, hetgeen een bezoek alleszins waard is. In het Krelagehuis te Haarlem werd woensdagavond de heren hoofdklasse ontmoeting tussen Die Raeckse en het Amsterdamse S.M.H. gespeeld. De wedstrijd had reeds eerder gespeeld i ioeten worden, maar door een abuis van de competitieleider lieten de Am sterdammers toen verstek gaan. De Haarlemse volleyballers zijn overigens ruim beloond voor het vergeefse wach ten, want de wedstrijd was zonder twij fel de beste hoofdklasse ontmoeting, die in het Krelagehuis dit seizoen werd gespeeld. Het bijzonder geroutineerde S.M.H. moest tegen het fel spelende team van Die Raeckse met een onverwachte 31 nederlaag genoegen nemen, een zege van de Haarlemmers bovendien die ze ker niet geflatteerd kan worden ge noemd. In de eerste set slaagden de b-ezoekers er in de voile winst te beha len (1511), doch de Haarlemmers bleven zich uitstekend verweren en door het volgen van een juiste taktiek kwam de winst in de volgende sets bij de Haarlemmers (15—11 en 15—11), die daardoor een 21 voorsprong na men. De laatste set moest de beslis- ging brengen en ook in deze belangrij ke set bleef Die Raeckse fel doorsto ten en behaalde daardoor een 159 overwinning. Bij de dames was de grote verras sing in de eerste klasse ongetwijfeld de onverwachte nederlaag van het Heem- steedse H.B.C. tegen Vesmia (31). Reeds de eerste sets gingen naar Ves mia 1511 en 158 en nog even kreeg H.B.C. een kans op een puntenverde ling toen de achterstand kon worden verkleind in de derde set (1513). Ook de beslissende set ging echter naar Vesmia (158), waardoor deze ploeg een fraaie overwinning behaalde in de ze katholieke derby en zich iets veili ger kon stellen op de ranglijst. De uitslagen waren: Dames. Gios 3- OSS 2 2—2, Eclecta 3-SSO 2 4—0, AVC 2-OSS 1—3, PSVH-Santpoort 3—1, VVSH -Vesmia 2, 0—3, PSVH-HBC 3 2—2, Eclecta-Onze Gezellen 4—0. AW- HBC 2 0—3, De Blinkert 2-HVS 2 3—1, HBC- Vesmia 13. Heren: Die Raeckse-SMH 31, OSS- De Blinkert 2—2, AW-PWN 0—3, Spaar- nestad 2-Gios 3, 0—4, SSO-WIK 2 1—3, De Blinkert 2-PSVH 2 1—3, Cios-Die Raeckse 2 31, Eclecta 2-WIK 04. De grote zaal van het Krelagehuis zal over enkele weken weer geduren de drie dagen het domein zijn van de scholieren uit Haarlem en naaste om geving. Dinsdag 24 december zal het traditionele jaarlijkse basketbal toernooi beginnen en worden voortgezet op vrijdag 27 december en zaterdag 28 december, terwijl de finalewedstrijden worden gespeeld op zaterdag 28 de cember (des avonds). De belangstelling van dit jaarlijkse schoolevenement is nog steeds groei ende, want de secretaris van de school- basketbalcommissie van de N.B.B., dis- trikt Haarlem ontving een record' aan tal inschrijvingen. Het was zelfs nood zakelijk enige teams af te wijzen, on danks het feit dat de voorwedstrijden van de meisjes reeds op dinsdag 24 december in de zaal van de H.B.S. B. aan de Gedempte Voldersgracht gespeeld zullen worden. Verheugend was de inschrijving van enige nieuwe schoolteams. Het Trini- teitslyceum en de Rijks H.B.S. uit Vel- sen zullen dit jaar vertegenwoordigd zijn in de jongensafdeling, terwijl de Kennemer Streekschool en de Louise de Colignyschool bij de meisjes voor het eerst aanwezig zullen zijn. Behalve dit evenement voor scho lieren staat ook nog een interessant internationaal toernooi op het program ma. De Amsterdamse basketbal vereni ging The Blue Stars zal in samenwer king met de N.B.B., distrikt Haarlem een groot internationaal toernooi or ganiseren op vrijdag 27 december (des avonds) eveneens in het Krelagehuis. Aan dit toernooi zullen vele buiten landse teams deelnemen, zodat het sportminnend publiek een zeer interes sante avond te wachten staat. De gemeenteraad van Haarlemmer meer heeft gisteravond zonder hoofde lijke stemming de begroting voor 1958 vastgesteld. Alleen de heer Lanser van de Communistische Partij was tegen. De beraadslagingen over de verschil lende begrotingen hebben ongeveer 5 uur geduurd. Bij de algemene beschou wingen hebben de woordvoerders van de zes fracties hun ernstige bezorgd heid uitgesproken over de financiële positie van de gemeente, d'ie voor het volgend jaar rekening moet houden met een geraamd tekort van bijna acht ton. Dat daarbij ernstige critiek werd uitgeoefend op de centrale overheid, die nog altijd niet heelt geantwoord op een in het najaar van vorig jaar ingediend verzoek om verhoging van de bijdrage u'it het gemeentefonds, spreekt bijna vanzelf. De woordvoer der van de fractie van de K.V.P. stel de vast, dat er geen geld meer is om kapitaalswerken uit te voeren en dat er zelfs niet voldoende geld is om de woningbouw te financieren. Het is dan ook verklaarbaar dat alle fracties ak koord gingen met een voorstel van B. en W. om de ministers van Bin- binnenlandse Zaken en van Financiën te vragen om een subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het ge meentefonds. Het ziet er naar uit, dat Haarlem mermeer een moeilijk jaar tegemoet gaat. Om het tekort van acht ton te dekken zal een beroep moeten worden gedaan op de reserve saldi, die daar door zo goed als uitgeput zullen ra ken. Toch mag de benarde situatie het gemeentebestuur er niet van weer houden plannen te maken, zei burge meester C. van der Willigen. „Wij kun nen verschillende werken nóg fi nancieren", betoogde de wethouder van financiën, de heer Van der Zwaard, die mededeelde, dat nog dit jaar het bestek voor een openbare ULO-school in Hoofddorp klaar komt en dat waar schijnlijk volgend jaar met de bouw van deze school begonnen kan worden. Verder deelde hij mede, dat hij deze In het Minerva Theater gaf de Heem steedse Christelijke Oratorium Ver eniging woensdagavond een uitvoe ring van vier cantates uit Bachs Weih- nachtsoratorium. Dirigent Simon C. Jansen heeft zijn uit beperkte midde len bestaan koor zelfverzekerd ge leid, waarbij ik de conclusie kan trek ken, dat het een sfeervolle, degelijke uitvoering is geweest. Wel had ik mij het geheel iets minder vlak voorge steld, dit speciaal wat de koorgedeelten betrof. Simon C. Jansen hoeft zich geen zorg te maken over een eventuele ver romantisering in zijn opvatting. Daar om kan hij rustig wat meer afwisse ling aanbrengen in de dynamische lij nen. Hij is muzikant genoeg om de grenzen hierbij vast te stellen. Een andere opmerking betreft de zwakke bezetting der tenor-partij, die ik in sommige hoog liggende koor-passages, zoals het openingskoor uit de vijfde cantate „Ehre sei dir, Gott!", slechts met uiterste moeite kon horen. Dit zijn enkele opmerkingen, waarbij ik echter zeker niet het vele goede in de uitvoe ring onvermeld mag laten. Eerlijk ge zegd sta ik verbaasd hoe Simon C. Jan sen de soms zeer moeilijke koren alles zins aanvaardbaar wist te realiseren. En bovenal was het een beschaafd zingen, hetgeen op zich reeds een voor naam, zij het een enigszins gereser veerd, cachet aan de uitvoering gaf. De solisten Elly Ameling, sopraan, Aat je Heynis, alt, Han le Fèvre, tenor, en de bas Hans Wilbrink hebben veel schoons geboden. Vooral Aafje Heynis heeft met haar diep doorleefde zang menig treffend ogenblik van hoogstaan de kunst geschonken. Het Amsterdams Bachorkest begeleidde accuraat. Soms echter iets te voorzichtig waardoor het spontane element wat in de verdruk king kwam. De clavecinist Hans Phi lips completeerde op kunstzinnige wijze de instrumentale medewerking. Heden avond volgt wederom in het Minerva Theater een tweede uitvoering. J. L. week nog een bespreking in Den Haag heeft met betrekking tot de uit breiding van de christelijke landbouw school in Nieuw Vennep. Ook de wethouder van volkshuisves ting dr. Brouwer zorgde voor enkele „goede berichten". Hij vertelde, dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland het bouwplan van 124 woningen in Aals- meerderbuurt-zuid en dat van 28 wo ningen in Zwanenburg met een gunstig advies naar Den Haag hadden door gestuurd. Omtrent de financiering van deze beide projecten kon dr. Brouwer nog geen positieve mededelingen doen. Verder zei hij, dat leningen zijn ge vraagd voor het bouwrijp maken van grond in Aalsmeerderbuurt-zuid, Hoofddorp-oost, Nieuw Vennep, Zwa* nenburg, Badhoevedorp (waar wo ningen zullen worden gebouwd ten behoeve van luchtvaartpersoneel). Badhoevedorp noordwest en Hoofd dorp west waarvoor een plan van ongeveer tachtig woningen en een protestants-christelijk bejaarden-cen trum in voorbereiding is. De plan nen met betrekking tot de woning bouw in Hoofddorp-oost en in Nieuw Vennep zullen respectievelijk in januari en februari van het vol gend jaar aan de raad worden voor gelegd. Verder is er in het uitbrei dingsplan van Hoofddoro-zuid een winkelstraat geprojecteerd. Naar aanleiding van opmerkingen over het lange uitblijven van definitie ve plannen voor de bouw van een nieuw zwembad in of in de omge ving van Zwanenburg zei wethouder Brouwer, dat het college deze kwestie nog altijd in studie heeft. Er zijn thans besprekingen gaande met vertegenwoor digers uit Badhoevedorp, zodat de wet houder slechts weinig zeggen kon. In tussen had hij veel lof mogen ontvan gen voor zijn streven om de kinderen uit Zwanenburg elders zwemmen te la ten leren. Over het bouwen van zogenaamde houten woningen ter oplossing van de woningnood deelde dr. Brouwer mede, dat de gemeente op dat punt aan tal van bepalingen gebonden is. Bovendien kost het bouwen van houten woningen heel veel geld en ook zijn daarvoor zeer veel mensen en materieel nodig. Hij zou het evenwel prettig vinden, wanneer de gemeente ten aanzien van deze kwestie wat meer vrijheid van handelen genoot. De wethouder van de bedrijven de heer Van Beem deelde mede, dat plan nen worden gemaakt voor aanvullende werken. Daarmee beantwoordde hij een aantal op deze kwestie betrekking hebbende vragen, die bij het houden van de algemene beschouwingen wa ren gesteld. Voorlopig zal er geen com- postbedrijf worden gesticht. Het is de bedoeling, dat de vuilnisbelt aan de Vijfhuizerweg zul verdwijnen en naar elders zal worden overgeplaatst. Maar hoe dat nu precies zal geschieden, daarover waren raadsleden en de wet houder het nog niet eens. De plaats van de oude belt zal als woonwagen kamp geschikt worden gemaakt. De bezorgdheid over de huidige sa-, lariëring van de middelbare en lage re ambtenaren heeft geleid tot het in dienen van een voorstel om aan deze ambtenaren een gratificatie te geven. Het voorstel, dat tijdens de algemene beschouwingen door de fractie van de Partij van de Arbeid werd ingediend, maar dat eerst nadat de begroting was vastgesteld door de voorzitter in behandeling werd genomen, behelsde een gratificatie van 200 voor de ge huwden en 150 voor de ongehuwden. Nadat verschillende fracties hadden verklaard, dat zij niet zomaar zonder meer een beslissing wensten te ne men stelde de voorzitter voor het voor stel aan te houden tot de volgende raadszitting. De raad en het college hebben zich dan voldoende kunnen heraden, terwijl dan ook misschien het standpunt van de minister van Binnenlandse Zaken be kend is. Het is namelijk niet onmoge lijk, dat een dergelijk besluit, dat in sommige gemeenten van ons land reeds genomen is, niet de goedkeuring van de betrokken minister krijgen zal. In Haarlemmermeer zou er een bedrag van ongeveer 35.009,- mee ge moeid zijn. De directeur van een hotel te Rhenen, die op een avond gestommel in de keuken hoorde en dacht dat daar inbrekers bezig waren, constateerde, toen hij voorzichtig een onderzoek instelde, tot zijn niet ge ringe verbazing, dat een levensgrote was beer zich te goed deed aan allerlei lekker nijen uit de door het dier geopende pro visiekast. De eigenaar wist de ruigharige goedzak, die tijdelijk verblind was door het snel aangestoken licht, min of meer vast te grijpen en vond ook nog gelegen heid zijn buurman Ouwehand op te bellen. Deze kwam onmiddellijk naar het hotel en constateerde dat het dier uit zijn dieren park was ontsnapt. Spoedig was de beer weer in zijn nachtverblijf teruggebracht. Advertentie (Van onze Haagse redactie) De gevangenis in de Zuidlimburgse gemeente Eijgelshoven zal binnenkort in gebruik worden genomen als „open" gesticht voor volwassen criminele ge vangenen. De minister van justitie wil een proef nemen het „open" sys teem werd in Nederland voor deze ge vangenen nog niet toegepast die moet aantonen of uitbreiding kan worden ge geven aan net systeem. Dit blijkt uit het maandschrift vcor het gevangenis wezen, dat dezer dagen verscheen. Gevangenen die volgens het open systeem in het barakkenkamp Eijgels hoven zullen worden geplaatst, op ba sis van vrijwilligheid, zullen zorgvul dig worden geselecteerd. Slechts zij komen in aanmerking die nog hoog stens vijf maanden gevangenisstraf moeten ordei'gaar voo. hun voorwaar delijke invriiheidsstelling. Eijgelshoven werd in 1947 gebouwd voor het onder brengen van politieke delinquenten die in de mijnen werkten. Het aantal van deze gevangenen bedraagt momenteel nog twee. De gevangenen die in deze gevange nis zullen worden ondergebracht, zul len een bepaalde mate van vrijheid ge nieten. Zij zullen op normale wijze naar hun werk gaan en terugkeren, zonder begeleiding. Op zondagen kun nen zij naar de kerk. Enkele malen per maand is het mogelijk dat zij eveneens zonder begeleiding naai films, tentoon stellingen of voetbalwedstrijden gaan. Tegenover de directeur moeten de ge vangenen beloven ge^n misbruik van de geboden vrijheid te maken. De be doeling van het systeem is, de aan passing van de delinquenten aan de maatschappij soepeler te doen verlo pen. In een bericht, gemaakt naar aanlei ding van de memorie van antwoord van minister Algera aan de Tweede Kamer over de begroting van het staatsbedrijf der P.T.T. dat maandag in ons blad werd geplaatst, is een fout geslopen. Naar aanleiding van de jong ste tariefsverhoging voor de verzen ding van poststukken werd gesproken over een verhoging van de tarieven voor nieuwsbladen en tijdschriften van vijfentwintig procent. De verhoging voor normaal drukwerk zou vijftig pro cent hebben bedragen. Deze percenta ges luiden echter respectievelijk vijftig en honderd procent. Cyprus Terwijl in de Politieke Commissie van de V.N. het debat over de kwestie-Cyprus voortduurt, heeft Turkije gisteren bij Engeland gepro testeerd tegen het vermoorden van drie Turkse Cyprioten door Grieks-Cypri sche verzetslieden. Turkije vraagt om bescherming van de veiligheid der Turkse Cyprioten. In 1956 heeft het op treden van de verzetsbeweging op Cy prus de dood van 194 mensen veroor zaakt, aldus blijkt uit het jaaroverzicht van de Cyprische politie. 59 Waren sol daten, 20 politieagenten en 115 burgers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 11