FRANSE regering bijzonder met afloop Algerije-debat in de Y.N. ingenomen pers Buitenlandse over Indonesië Onder invloed een dodelijke aanrijding veroorzaakt b uw Belastingpolitiek verhindert verdeling van risico Kruiswoordraadsel Nederlandse mode in Rome getoond ERJC DE NOORMAN I WILLEM II BRAVO IS ER WEER Diplomatiek succes van Pineau Reshevsky neemt leiding over Vier divisies staan klaar voor aanval op Nieuw-Guinea Extra toeslag voor gepensioneerde mijnwerkers beneden 65 jaar Tijdelijke voorziening in vacature van gezaghebber op Aruba Wall Street Journal Indian Express Süd Deutsche Zeitung Postspaarbank betaalt tot 1000 gulden in contanten terug Zes maanden geëist Slachtoffer aan zijn lot overgelaten Uitslaande brand in chemische fabriek te Groningen Holl. Maatschappij voor Landbouw: Algemene vergadering van AMF besluit: Voortaan slechts één wachtdag bij ziekte Teleurstelling over uitblijven definitieve pensioenregeling Tweede Kamer Motie-Andriessen aanvaard Groninger confectie- industrie staakt tijdelijk produktie Onderzoek „in een zaakin verband met gedeputeerde Croes ivorclt voortgezet DONDERDAG 12 DECEMBER 1957 PAGINA Times of Indonesia Newsweek Schaken in Dallas Volgens „Bintang Timur" I J.-H-"'" fevvtóvvvv/'-""' 9 10 11 Pas gerestaureerde molen afgebrand Oplossing van woensdag mMm tl Getroffen landgenoten voorrang bij vacatures Ll 1 'o -lA (Van onze Parijse correspondent). PARIJS, hedenmorgen. De Parijse politieke en journalistieke milieus hebben zich niet onbegrijpelijk verrast getcond over het slot van het Algerije-debat in de V.N., waarover mi nister Pineau na afloop zo ongeveer verklaard heeft, dat het geen traditie behoorde te worden, althans dat Frank rijk er niet voor voelde om zijnerzijds tot dit traditie worden bij te dragen. Zoals gemeld kwam ter plenaire zit ting een compromis-resolutie in stem ming, welke zonder enig debat in tien minuten tijd aanvaarding bereikte met algemene stemmen, op die van de Trapse delegatie na. Deze aad. omdat zij tenslotte de „onbevoegdheid" van het internationale organisme had te de monstreren, aan de stemming niet wil len deelnemen. Maar ook de Franse delegatie ver klaarde zich bij mondt van Pineau met het resultaat hooglijk ingenomen. Parijs deelt dit standpunt en meent te mogen erkennen, dat de Franse delegatie goed werk heeft geleverd er. een onmisken baar diplomatiek succes heeft weten te boeken, dank zij mede de krachtige „Wij hopen, dat de (Amerikaanse) politici uit de waanzinnige gedragingen van Indonesië zullen hebben geleera, dat onafhankelijkheid nog niet vanzelf sprekend een deugd is", aldus de „Wall Street Journal" in een hoofdartikel, ge titeld: waarzin op drift. Het blad ner- innert er aan, dat Washington een aan tal jaren terug de Nederlanders heeft aangespoord, Indonesië onafhankelijk te maken en sedertdien aan Indonesië financiële hulp heeft verleend tot een bedrag van ongeveer 350 miljoen dol lar. „Indonesië zou, op welke manier dan ook, onafhankelijk zijn geworden. Maar de bemoeiingen van de V.S. heb ben bij de Nederlanders kwaad bloed gezet en naar het schijnt heeft Indone sië van zijn onafhankelijkheid niet erg veel profijt gehad, want heden ten da ge heerst in het land een politieke en economische chaos". „Wall Street Jour nal" spreekt tenslotte de hoop uit, dat „het congres he' droevige Indonesische geval aan een nauwgezette studie zal onderwerpen, daar de Indonesische re gering plannen heeft om in verhoogde mate een beroep te doen op buitenland se financiële hulpverlening". De „Times of Indonesia" verklaart ln een hoofdartikel, dat nu „interventie door een derde partij" in het Neder landsIndonesische geschil wellicht vruchten zou kunnen afwerpen. Elke dag die voorbij gaat worden de fron ten oinouigzamer en wordt het voor In donesië en Nederland moeilijker uit ei gen beweging aan een conferentietafel te gaan zitten om een oplossing van het geschil te zoeken, aldus het blad. Het Amerikaanse weekblad „News week" schrijft dat de leiding in Indo nesië „dobbelt met het lot en met de toeKomst van de acht jaar oude repu bliek". „Om de aandacht van de 83.000.000 zielen tellende bevolking af te leiden van de toenemende politieke en econo mische chaos, richten de politici de gloed van het patriottisme tegen een oude zondebok en een oude kwestie. Aan de Indonesische communisten, wier kiezerscorps is aangegroeid tot ruim b miljoen, biedt de groeiende onrust een schitterende mogelijkheid. Waarop het conflict ook moge uitlopen, het kan al tijd de weg vrijmaken voor een macht overname door de roden. En dan wint Rusland een rijke en strategisch be langrijke prijs", aldus Newsweek. De onafhankelijke „Indian Express" ln Nieuw Delhi schrijft vandaag, dat de actie van Indonesië tegen Nederland „alleen maar een kwestie van het in gooien van eigen glazen" is. „Hoe groot de sympathie van Indië ook moge zijn voor de aanspraken van Indonesië op West-Irian. de jongste ontwikkelingen in Djakarta, culminerend in een econo mische chaos die op de wanordelijke aanvallen op Nederlandse eigendom men en bedrijven dreigt te yolgen, kun nen alleen maar bezorgdheid en onbe hagen in Nieuw Delhi verwekken „Er zijn goede redenen voor Djakar ta om de pogingen tot het terugkrijgen van West-Irian voort te zetten, doch de gedragslijn, die Indonesië thans volgt, kan het voor dit land alleen maar moei lijker maken om zijn wettig doel te be reiken", aldus de „Indian Express". De conservatieve „Süd Deutsche Zei tung" schrijft vandaag, dat de NATO- partners thans voor de keuze staan In donesië een meeloper in het communis tische kamp te laten worden, of de za ken, die de Nederlanders met Indone sië plachten te doen, over te nemen. „West-Duitsland schijnt in het bijzonder de geadresseerde te zijn van Nederland se verzoeken in de NATO om solidari teit. Er zijn in West-Duitsland zaken lieden, die bereid zijn snel en zonder aarzeling gebruik te maken van de door het zich vrijwillig of onvrijwillig terug, trekken van andere Europeanen over zee geschapen mogelijkheden". „Aan de andere kant zou het fout zijn om het terrein over te laten aan de Oost-Duit se communistische republiek of ande re communistische landen, die gewoon lijk in dergeliike gevallen hun diensten zeer snel aanbieden al is het alleen maar met het oog op de politieke con sequenties. In het geval van Indonesië is het niet in de laatste plaats gebrek aan kapitaal in West-Duitsland. dat Duitse zaken verhindert zich daar in grote stijl bezig te houden. De Neder landers hebben in hun voormalige kolo nie nog steeds zaken tot een geschatte waarde van vijf miljard gulden, en de ze positie kan niet gemakkelijk door iemand anders worden ingenomen. Op grond van deze, volkomen onsentimen tele redenen behoeft Den Haag geen al te grote vrees te koesteren over de so lidariteit van Bonn. De NATO-mogend- heden als geheel echter staan voor een dilemma, dat niet gemakkelijk kan wor den opgelost. Aan de ene kant zijn zij verplicht, hoewel het geschil een gebied buiten Europa betreft, hun partner bij te staan. Aan de andere kant bestaat het gevaar, dat een boos Indonesië van neutraliteit zou kunnen overgaan op een meelopen in het communistische blok", *ldus de Süd Deutsche Zeitung. steun, welke zij in extremis toch nog van de Verenigde Staten heeft ontvan gen. Men beschouwt de resolutie als bij zonder tam en van het type, dat alle belanghebbenden wel elk wat wils biedt. Minister Pineau heeft in ieder geval wel terecht in het licht kunnen stellen, dat de weinig precieze tekst de Franse positie geenszins hindert Weliswaar verklaar* de resolutie ken nis te nemen van het aanbod van Ma rokko en Tunesië, om goede diensten te verlenen, maar Frankrijk had bereids doen weten, dat het dit aanbod alles zins aanvaardbaar achtte voorzover het zou kunnen bijdragen tot het bereiken van een bestand. Terwijl volgens de Franse minister van buitenlandse za ken de „andere geëigende middelen" behalve het openen van „besprekin gen" waarvan de Assemblee de be vordering van een oplossing in overeen stemming met het Handvest van de V.N. verklaart te hopen zeker ook doelen op de onlangs door de Franse Nationa le Vergadering goedgekeurde raamwet voor Algerije. „Le Monde" stelt zijnerzijds vast, dat de resolutie van december vergeleken bij die welke het debat in februari af sloot niettemin een belangwekkende evolutie te zien geeft. Terwijl, zo schrijft het gezaghebbende Parijse blad, de re solutie van februari zich bepaalde tot het aanbevelen van een „vreedzame, democratische en rechtvaardige oplos sing", zonder de geringste zinspeling op onderhandelingen, gewaagt de nieu we tekst van „besprekingen" en „goe de diensten". Zelfs indien men aan bei de kanten steeds minder gelooft in de diensten, die de Verenigde Naties kun nen bewijzen ter regeling van het con flict, zijn dit toch denkbeelden, die wor tel kunnen schieten en woorden, die voor propagandadoeleinden kunnen wor den gebruikt. En dit zou dan met het verlangen om niet als verslagen min derheid te figureren ook de meest fa natieke supporter van de Algerijnse op standelingen in de V.N. hebben be wogen om ook hunnerzijds te stemmen voor een resolutie, waarin zelfs niet uit de verte gezinspeeld wordt op het recht tot zelfbeschikking voor het Algerijn se volk. De Amerikaan Samuel Reshevsky, wiens partij tegen de Argentijn Najdorf vrijwel hopeloos stond, is aan de top van het internationaal schaaktoernooi van Dallas in Texas gekomen, doordat de Argentijn, in tijdnood geraakt, moest opgeven. Najdorf speelde zijn beste partij van het toernooi en zou Reshevsky gemakke lijk geslagen hebben zo hij niet in tijdnood was komen te verkeren. Hij werd gedwongen tot een goedkope zet. De tijdslimiet werd echter overschre den bij de veertigste zet, waardoor Najdorf verloor. In de andere partijen speelde de Joegoslaaf Gligoric remise met de Hon gaar Szabo in 17 zetten, en werden de partijen tussen Olafson, IJsland en Evans, Ver. Staten en Yanofsky, Canada, contra Larsen, Denemarken, afgebroken De stand luidt nu: Reshevsky 6I2 punt, Gligoric 6 punten, Szabo 5%, Olafsson 5, Larsen 4i/?, Najdorf en Yanofsky, elk 4 en Evans 2% punt. De ministers van Financiën en Ver keer en Waterstaat hebben op voorstel van de directie van de P.T.T. goedge vonden, dat voortaan onmiddellijk in contanten aan inleggers tegoeden tot een bedrag van 1.000 worden terugbe taald, in plaats van maximaal 500, zoals tot nu toe gold. De nieuwe rege ling is ingegaan op 5 december j.l. Zes maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest en vier jaar intrek king van het rijbewijs, heeft de officier van justitie dinsdag geëist tegen een 27-jarige los arbeider uit IJsselstein, die voor de rechtbank te Utrecht terecht stond wegens het onder invloed bestu ren van een auto en het niet voldoende naar links uitwijken op de Benschop- perweg, tengevolge waarvan de heer P. van der Kammen werd aangereden en aan de bekomen verwondingen over leed. Verdachte had op de avond van 19 september jl. vier glazen cognac gedronken alvorens zich op weg te begeven naar zijn schoonvader, met wie hij een onderhoud wenste te heb ben. Hij moet daardoor zo inbeslag- genomen zijn geweest, dat hij de bocht naar links op de Benschopper- weg niet heeft gemerkt en in volle vaart recht doorreed. Hij hoorde een klap, kwam in de berm terecht en zag iemand vallen. Van schrik was hij doorgereden en later per brommer bij zijn schoonvader aangekomen. Het slachtoffer had hij aan zijn lot over gelaten. „Dubbel schandelijk, dat deze ver dachte de benen heeft genomen en naar zijn slachtoffer niet heeft omgeke ken", zei de officier van justitie. De raadsman voerde aan, dat er geen enkele aanwijzing voor de schuld van zijn cliënt zou bestaan en er geen be wijs is, dat hij niet voldoende naar links is uitgeweken. Hij verzocht de recht bank geen intrekking van het rijbewijs op te leggen. Uitspraak 24 december. Het links georiënteerde dagblad .Bintang Timur" in Djakarta heeft gisteren volgens Reuter gemeld, dat vier divisies voormalige guerillastrij- ders in afwachting zijn van het bevel der regering om Nederlands Nieuw- Guinea aan te vallen. Deze divisies zijn volgens het blad gevormd door het actie-commando voor West-Irian uit onafhankelijkheidsstrijders van West-Java en Djakarta. Het comman do staat onder leiding van Mohammed Said, met als onder-commandanten Su- salit, Sutan Lijat en Sofjan Sapi-Ie. Voorts is er een staf van vijftien leden. Omstreeks kwart over zes dinsdag avond kwam bij de brandweer van Gro ningen de melding binnen dat er een uitslaande brand woedde in de chemi sche fabriek Aagrunol N.V. aan het Wintschoterdiep. De brand kreeg intussen geen kans zich uit te breiden. Onmid- d ijk na het alarm was de bedrijfs brandweer met het blussingswerk be gonnen. Zij kreer spoedig assistentie van de brandweer van Groningen wel ke met groot materieel ter plaatse ver scheen. Het vuur woedde op de bovenste ver dieping van het oude fabrieksgedeelte, een menga^deling waar allerlei chemi sch^ stoffen worden gemengd. Men had de brand binnen een half uur onder de knie. Het nablussen vergde c.hter nog heel v/rt tijd. Ongeveer drie ton chemische stoffen moeten als verloren worden beschouwd en enkele machines zijn voorlopig on bruikbaar. De schade zal naar schatting d^ 100.000 gulden benaderen. Het bedrijf is verzekerd. ;S. De beer, die kennelijk een slaapje deed, is zeker niet minder geschrok ken dan Eric en aarzelt even. hang genoeg voor de Noorman om zich razend snel opzij te laten vallen. Vóór de beer van deze verbazing bekomen is, trekt het lawaai van Eric's achtervolgers zijn aandacht. Het volgende ogenblik is 't dier Eric's hele bestaan vergeten, want vlak bij hem duiken de eerste rovers uit het kreupelhout op. De schrik van de kerels bij het zien van de monster achtige beer is onbeschrijfelijk. „Een beest!" hakkelt er een benauwd,- „Hij.h-hij is een b-b-b-eesteen beer geworden! Hekserij!" En klapper tandend maken de bijgelovige schurken rechtsomkeert, met de beer in een schommelig sukkeldrafje achter hen aan. Bedaard duikt het hoofd van Eric uit de takken-wirwar op; hij staart de rommelige optocht grinnikend na. „Aardig beertje," mompelt hij; „nooit van mijn leven ga ik weer op dt berenjacht! Ik heb nooit geweten, dat die beesten zulke goede hersens heb- tu' Deinzend staart hij voor zich uit. „Ik moet terug," mompelt hij dan. „Ik moet weten, wat er van de Skalde geworden is. En bovendien zijn er nog een paar zaken waar ik het mijne van zal hebben." Advertentie i/*' DE FIJNSTE BOLKNAK VOOR 20 CTS BH AVO „In het totale beeld van de wat ge spannen nationale en internationale eco nomie neemt de Nederlandse landbouw een weinig aangename uitzonderings positie in. Aan het einde van 1957 geeft de toestand in de landbouw reden tot zeer grote bezorgdheid", aldus de voor zitter van de Hollandsche maatschap pij van Landbouw, de heer J. C. Dijk- sen uit Purmer, in zijn rede ter opening van de algemene vergadering dezer or ganisatie in Krasnapolsky ie Amster dam. Tegenover een aantal gunstige facto ren, die bijdroegen tot de bedrijfstech- nische vooruitgang van de landbouw - zoals het ter beschikking hebben van een goed uitgerust Wetenschappelijk onderzoèkingsapparaat, een goede land- bouwi'oörlichtingsdienst en het voort durend beter wordende landbouwonder wijs - staan volgens de voorzitter een aantal ongunstige, waarop de boeren individueel totaal niets en gezamenlijk slechts zeer weinig invloed kunnen uit oefenen. Hij noemde de sterk gestegen produktiekostcn. de in ons land gevolg de garantiepolitiek (waarbij wordt uit gegaan van de gedachte dat de binnen landse consument de kostprijs moet betalen, hetgeen voor diverse produk- ten niet gemakkelijk is te verwezen lijken) benevens de ontwikkeling op de internationale markt. Bovendien heb ben de weersomstandigheden in drie van de laatste vier jaren tegengezeten, waardoor vele boeren zelfs van een rampjaar konden spreken. De mogelijkheid het risico van slech te produktiejaren op te vangen door het vormen van reserves in gunstiger jaren, wordt - aldus spreker - de agrariër voor een groot deel onthouden door de Nederlandse belastingpolitiek. In dit verband pleitte hij, met het oog op de precaire financiële positie, voor een spoedige uitbetaling van de garantie- Horizontaal: opperduivel 2. val - Brits staatsman 3. bijbelse figuur - pers. vnw. - pers. vnw. 4. ontelbaar - joodse mansnaam 5. huwelijks- register 6. voorzetsel - wanneer 7. strafwerktuig - plaats in Gelderland 8. bestemming 9. harnas - nagel 10. water in Zeeland lettertype Advertentie MSTUVlH (Van onze Limburgse redactie) De algemene vergadering van het al gemeen Mijnwerkersfonds (A. M. F.) heeft woensdag te Heerlen besloten om aan alle gepensioneerde mijnwer kers, die naast hun pensioen ook /en toeslag ontvangen en die bovendien op 1 januari 1958 nog geen 65 jaar zijn ge worden, een extra tc 'dag, gelijk aan de toeslag over de maand december met een minimum van tien gulden, te ver lenen. Dit besluit is ook van toepassing op weduwen van de genoemde cate gorie gepensioneerde mijnwerkers. Voorts werd nog het besluit genomen om de thans bij ziekte georuikelijke twee wachtdagen de zgn. harenzda- gen) terug te brengen tot één dag. Be paald is hierbij, dat uitbetaling van de ze wachtdag zal geschieden, wanneer de ziekte langer dan 31 dagen duurt. laar aanleiding van deze twee pun ten hebben de vertegenwoordigers van de verschillende mijnwerkers bonden enkele opmerkingen gemaakt. Zowel de Nederlands Katholieke mijnwerkers Bond, alsook de Alge mene Bond van Werkers in het mijn bedrijf en de Algemene Nederlanse Bedrijfsbond Mijnindustrie hebben er hun teleurstelling over uitgesproken, dat nog steeds geen definitieve pen sioenregeling is tot stand gekomen. Aangedrongen werd op spoedige rea lisatie van Jeze regeling. Voorts werd daarbij de verwachting uitgesproken, dat de definitieve regeling aan de ge rechtvaardigde verlangens van de ge pensioneerde mijnwerkers moet tege moet komen. De vertegenwoordigers van de N.K. M.B. noemden het bedroevend, dat de mijnondernemingen niet bereid bleken om verder te gaan dan het geven van een r/rantie inzake de een dezer dagen te betalen extra toeslag. Hierdoor kan de recente huurverhoging onmogelijk ge heel worden opgevangen. Als hun me ning gaven deze vertegenwoordigers te kennen, dat de mijnondernemingen en de overheid rekening moeten houden "ft specifieke karakter van de mijnindustrie, zeker met de pensioen verzekering in dit bedrijf. Dit laatste noemden deze leden iets vanzelfsprekends, nu de fiscale moge- lijkheid bestaat om vervangingswaar de af te schrijven. Hierdoor, zo meen den zij, moet het storten van extra be dragen in een bedrijfspensioenfonds geen uitzondering meer zijn, maar iets vanzelfsprekends. Tenslotte spraken deze afgevaardigden de verwachting uit, dat alle mijnondernemingen niets onbeproefd mogen laten om de gepen sioneerden een redelijk bestaan te ga randeren. Met betrekking tot de wacht- dagenregeling bij ziekte bepleitten de woordvoerders van de Algemene Bond van Werkers in het Mijnbedrijf en van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond Mijnindustrie algehele afschaffing van de wachtdagen bij ziekte. Zij achtten dit temeer gewenst, nu de inkomsten derving, tengevolge van de pas inge voerde bijzondere premie voor onder- gronders voor hen bij ziekte nog groter is geworden. (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft woensdag de twee moties, die dinsdag waren in gediend bij de behandeling van de be groting van volkshuisvesting en bouw nijverheid aanvaard. In de motie van de heer Andriessen (KVP) wordt de re gering uitgenodigd een nota aan de Ka mer over te leggen, waarin een beleids lijn is neergelegd voor de ruimtelijke or dening, speciaal in het westen des lands. De heer Andriessen meende, dat het noodzakelijk is meer inzicht te krij gen in de hierbij betrokken en diep in- frijpende problemen. Na aanvankelijke ezwaren van minister Witte zei de heer Andriessen, dat in de motie geen wantrouwen wordt uitgesproken tegen de minister. De Kamer spreekt slechts de wens uit, dat de regering aan dit pro bleem aandacht besteedt en t.z.t. de Kamer nader inlicht. Een termijn wordt hiervoor niet genoemd. Als zodanig achtte de bewindsman de motie aan vaardbaar. Een motie van de heer Eibergen (A.R.) vraagt de regering volledige steun te verlenen aan het streven naar goede hygiënische voorzieningen op de bouwplaats. Beide moties werden door de gehele Kamer gesteund. Een motie van de communist Gort zak, waarin werd gevraagd 400 miljoen over te brengen van de begroting van oorlog naar die van volkshuisvesting, werd verworpen. Gisterochtend vroeg is onder Schip luiden de Harnaschrpolen afgebrand. De ze uit 1846 daterende watermolen die pas geheel was gerestaureerd, stond onder bescherming van de rijkscommis sie voor de monumentenzorg. schrijver - bestelloon Verticaal: 1. snibbig - club in ere divisie 2. opzwelling van huid - gelijkmatige 3. laag - gevangenis 4. bijverdiensten 5. thans (Eng.) - niet vast 6. pers. vnw. - eilandengroep in Indonesië - grondsoort 7. Amerikaans toeslag op de melkprijs. Het belang hiervan gaat volgens de voorzitter ver der dan de veehouderij, want in vele gevallen moet dit geld dienen om de achterstallige betalingen te verrichten. Sprekend over bet tot dusver door de regering gevoerde garantiebeleid zei de heer Dijksen, dat dit zich meer en meer heeft ontwikkeld tot de kurk, waarop de landbouw zich drijvende moet zien te houden. Wij zullen tot elke prijs door moeten gaan om in de huidige omstandigheden ons zoveel mo gelijk onafhankelijk te maken van hulp van buitenaf. Een voortdurende bezin ning op eigen positie, vooral voor de jongeren, mede in verband met het op- dringen van de steden en het verlies J n Frans roman- aan landbouwgronden, is een gebieden- schrijver de eis,, aldus de voorzitter. Vervolgens besprak de directeur van de binnenlandse economische landbouw- aangelegenheden bij de directie van de voedselvoorziening, de heer B. Heringa, enkele aspecten van het landbouwbe leid op internationaal en nationaal ni veau. Ofschoon bij de totstandkoming van de gemeenschappelijke markt voor Ne derland bezwaarlijke voorzieningen zijn getroffen, kan worden geconstateerd dat deze overeenkomst op de duur voor de deelnemende landen zal leiden tot een betere arbeidsverdeling in W.- Europa. De verwachte welvaartsstijging zal met name aan de veredelingsland- bouw in ons 'and een vergroting van de markt kunnen schenken. Voor het handhaven van de concurrentiepositie zal het noodzakelijk zijn een zo reëel mogelijk gebruik te maken van de nieu we produktiemethoden, inclusief de aanpassing van de eigen bedrijfsvoe ring. (Van onze correspondent) De confectiefabrieken te Groningen aangesloten bij het Sociaal Werkgevers Verbond voor de Confectie-industrie, staken in de periode van 23 december tot en met 4 januari de produktie, aan gezien men de aansluiting mist tussen de najaarsorders en het begin van de produktie in het voorjaar. Verwacht mag worden, dat in het nieuwe jaar de orderpositie weer enigermate zal aan trekken. Het tijdens deze weken gederf de loon wordt volledig uitbetaald. Relatief gesproken staat de kleding industrie in Groningen, die zich vooral toelegt op de produktie van de betere artikelen in deze branche, er nog gun stiger voor dan de confectie-industrie in andere delen van het land. Maar als de orders begin volgend jaar uitblijven dan zullen bepaalde bedrijven gedwon gen zijn kortere werkdagen aan te vra gen. ril to in vO uitvinder - snoepgoed 8. muil - nobel - onderwijs- richting 9. Ver. Naties - sportbeoefenaar 10. hoogheid 11. mortel - kompasstreek Horizontaal: 1. eed; 3. post; 5. amo; 7. set; 9. edel; 12. open; 15. l.o.; 16. anton; 17. po; 18. slak; 20. sier; 22. arm; 24. kruk; 25. oord; 26. s.o.s.; Verticaal: 1. ets; 2. dat; 4. ode; 6. nap; 8. en ter; 9. els; 10. dol; 11. lak; 12. ons; 13; epe; 14. nor; 19. air; 21. ier; 22. ako; 23. mos. -ze Nederlandse avondjapon van J katoen satijn met grootbloemig dessin, ontwerp Jolo, is kortge leden te Rome getoond tijdens het aldaar gehouden internationale mode-congres, waar modellen uit vele landen tijdens een show voor het voetlicht kwamen. Het persianer bontmanteltje, model van Daal en Meijer, (foto beneden) toont, hoe ook bont de mode op de voet volgt. De moderne losse lijn is geaccentueerd door de lage zakken. De boothals, te koud in de winter, is maar fop, daarom zit er bont onder, rondom aansluitend tegen de nek. De heer P. Croes, waarnemend ge zaghebber van Aruba, heeft ter kennis van de regering van de Ned. Antillen gebracht dat zijn drukke werkzaamhe den als gedeputeerde van Aruba niet toelaten dat hij voor langere duur het ambt van gezaghebber waarneemt. Hij heeft in verband hiermede aan de regering verzocht, ingeval niet vast staat dat de benoeming van een gezag hebber zeer binnenkort zal geschieden een tijdelijke voorziening in de gezag hebbersvacature te realiseren. De re gering heeft tot tijdelijk gezaghebber van Aruba aangewezen drs. K. H. de Boer. In een proclamatie heeft de heer Croes o.a. het volgende gezegd: „Me de in verband met enkele geruchten, betrekking hebbende op mijn persoon, alsmede de schijn die in zekere sectoren zou kunnen worden gewekt als zou de thans door mij beklede functie van wnd. gezaghebber een grondig objectief, on partijdig onderzoek zonder aanziens des persoons in de weg kunnen staan of beïnvloeden, ben ik de landsrege ring zeer erkentelijk voor het inwilligen van mijn verzoek". Intussen zijn de inspecteur van poli tie te Oranjestad op Aruba, de heer Marion, belast met recherchezaken, als mede zijn assistent, de onder-inspecteur Remme overgeplaatst van het Arubaanse corps naar het corps van Curagao. De regeringsvoorlichtingsdienst van de Ned. Antillen heeft het volgende com muniqué van de minister van justitie uitgegeven: „In verband met publika- ties in de pers, als zou de minister van justitie aan de officier van justitie op dracht hebben gegeven het onderzoek in een zaak in verband met gedeputeer de Croes op Aruba stop te zetten, wordt medegedeeld, dat dit pertinent onjuist is. De minister van justitie heeft in te gendeel opdracht gegeven de zaak ob jectief en rustig te onderzoeken en daarbij de mogelijkheid van politieke of persoonlijke bijbedoelingen te elimi neren. De stichting Nederlandse Export Combinatie heeft aan de stichting Hulp aan landgenoten in Indonesië medegedeeld, dat zij het initiatief. Se' nomen door de directie van een harcf aangesloten bedrijven, gedupeerde land genoten in Indonesië voorrang te gev®^ bij het vervullen van vacatures h'e te lande, zal ondersteunen. De stich ting heeft aan de 190 aangesloten kanten verzocht in deze geest 111 te werken. De stichting hoopt, dat 00 andere bedrijven dit voorbeeld zU'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2